Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2717. Woensdag 27 Mei 1891. 31e Jaargang. Binnenland. Op den Lenzerhof. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. nit blad verschijnt Dtnadag- en Vrijdagavond bij den nttgever P. J. VAN U E SANDE te Tee Neuzen. Politielz Overzicht. De Kreuz. Ztg. verneemt, dat van het sluiten van een eigenlijk handelstraktaat tusschen Dnitsch- land en Rusland geeD sprake is, doch dat waar- schijnlijk enkele schikkingen zullen worden getroffen om het handelsverkeer gemakkelijker te inaken Ook verzekert het genoemde blad, dat de grondslag dier overeenkomst zal zijn de verlaging der Duitsche rechten op graan tot 3£ M. Hiertegenover zou Rusland niet minder belangrijke concessies moeten doen. De Russische troonopvolger heeft zich ingescheept naar Vladivostock om vandaar de terugreis over land voort te zetten. Het reisgezelschap van den kroonprins en zijn broeder George bestaat niet uit ernstige, gerijpte manuen, maar uit nog zeer jonge, grootsteedsche lichtmissen, zegt een Oosten- rijksch blad. De eenige ernstige man in het gezelschap is vorst Bariatinsky, die echter de voortdurende brooddronkenheid nietschijnttekunnen tempereu. De studiereis, tot geestelijke vorming ondernomen, onfaardt dus in eeuen pleiziertocht vol lichtziunigheid en wanorde. De sukkelende grootvorst George was het eerste slachtoffer van de reisin zijne gezondheid zwaar geschokt, moest hij terugkeereu. Zoo moet ook het met den troonopvolger in Japan gebeurde slechts een gevolg zijn geweest hiervan, dat de jonge doordraaiers eerst een beruchte buurt in de stad Ostu hadden bezocht en vervolgens in eenen den Japanners heiligen tempel wilden binnendringen. De tempelwachter verzette zich daartegen, en hieruit ontstond eene heftige woordenwisseliug, waarbij de troonopvolger eenen sabelhouw opliep. Uit Odessa wordt gemeid, dat de Zuidelijke Russische bladen bevel hebben gekregen vooreerst geen anti-semitische betoogeu te plaatsen. Achthouderd verdreven joodsche gezinnen vertoeven hulpeloos te Odessa zonder middelen om het land te kuunen verlaten. De Russische regeering eischt, dat de landverhuizers paspoorten zullen hebben, die vijftien roebels koslen. Zij weigert aan dienstplichtige jongelingen paspoorten te geven. Driehonderd joodsche gezinnen zijn naar Palestina vertrokken. Toen de Minister-president van Italie de laatste rnaal in de Kainer over het drievoudig verbond sprak, is niet ouopgemerkt gebleven, dat bij daarbij niet als vroeger, zicb ook jegens Frankrijk wel- willend uitliet. De gevolgtrekking werd gemaakt, dat hij evenals zijn voorganger, Crispi, tot de overtuiging was gekomen, dat Italie van Frankrijk niet veel goeds had te wachten. Deze opvatting wordt in een brief uit Rome in de Pol. Corr. bevestigd. De schrijver tracht eene verklariug te geven, waarom Italiaansche kringen, die van het aftreden van Crispi eene verbetering der verhouding met Frankrijk hoopten, zich teleur- gesteld zien. Vooreerst weigert Frankrijk in de FEUILLETQN. Naar het Duitsch. 14) Lize herkende haar minnaar ondanks zijn bleeke kleur, ingevallen waugen en diepliggende oogen. Snikkend zonk ze voor zijn bed neer en bedekte zijn afhangende hand met kussen. God zij dank, dat je leven gespaard werd, Frans lispelde zij. as dat een verschijning uit een andere wereld P Knielde Lize daar voor zijn bed Neen dat was niet mogelijk, dacht de arme gekwetste. Hij sloot de oogen, als wilde hij dat beeld in zijn herinne- ring bewaren. Maar toen hij ze na een poos weer opeude en het van vreugde stralende gelaat van zijn beminde wederzag, begon hij aan de gelukkige werkelijkheid te gelooven. loen begreep hij over welke nieuwe verpleegster de dokter gesproken had en dankte hem in stilte voor zijn menschlievende handeling. Langzaam bekwam Frans van zijn aandoening en keek zijn beminde nieuwsgierig aan. Gaarne had hij hahr met vragen willen bestormen, maar hij was zeer zwak en mocht slechts weinig en liefst niet spreken. Lize begreep wat in hem omging en vertelde hem daarom uit eigen beweging den geheelen loop van zaken. hangende kwesties eenige concessies te doen. Het sterkst blijkt dit op het handelsgebied, waar de Fransche differentieele rechten Italie groot nadee berokkenen. Vervolgens hebben door de schuk van Franrijk de onderhandelingen over de grens> scheiding in Afrika tot geen resultaat geleid en ruien Fransche agenteu de Abessiniers tegen Italie op. Ook beginnen de Fransche bladen den oudeD, hatelijken toon tegen Italie weder aan te slaan en toont de Parijsche beurs zich zeer onvriendelijk. Portugal heeft een iiieuw ministerie, dat belooft eene vrijzinnige en verdraagzame staatkunde te zullen toepassen. Verder bevat het programma amnestie voor politieke veroordeelden, vrijheid van drukpers, groote beperking van uitgaven, inkrim- ping van ambtenaarspersoneel en sluiting van han- delstraktaten. De Zweedsche minister-president Akerhjelm, die zich onlangs op zoo kwetsende wijze over de Noorwegers heeft uitgelaten, heeft zes weken verlof gekregen voor een badkuur te Carlsbad. Dit verlof zal het voorspel zijn van zijne aftrediug, natuurlijk om ,/redenen van gezondheid." Reuther seint uit Lima, dat weder een gevecht heeft plaats gehad tusschen de vloot der Chineesche congres-partij en de torpedo-booten der regeering De ontmoeting had plaats in de nabijheid van Pisagua. De aangeboden bemiddeling van eenige Europeesche staten, om een einde te maken aan de bloedige worsteling in Chili, is van de hand gewezen, althans zoo zeggen de geruchten. 't Zou treuvig genoeg zijn, als 't waar bleek. Dat heele Zuid—Amerika is vulkanisch onder en boven den grond en in de laatste tijden zijn de uitbarstingen boven den grond veel erger dan de beroeringen, die Vulcaan gewoou is uit te voeren. Geen eDkele republick in de Nieuwe Wereld of zij staat bloot aan partijschappen en verregaande ongeregeldheden zetten de kroon op het werk der om beurten zegevierende partij. Is het dat men gedurende een poos geen bijzouderheden verneemt uit Amerika, dan kan men maar rekenen, dat die stilte de voorbode is van eene geweldige uitbarsting. Dan is weer een of ander generaal aan 't kuipen en wacht op een gunstige gelegenheid om zijn slag te slaan en zijn ex-collega, thans op den presidents- zetel, van zijn hoog standpunt te verjagen om zelf in het gestoelte zitting te nemen. A1 de repa blieken van Patagonie tot de Canadasche meren strekkeu hiervan ten voorbeeld. Kwam er in elk der republieken maar eens eene krachtige hand, die T roer van het schip van staat hanteerde, Jt zou een zegen wezen voor de volken van Noord tot Zuid De dokter had dit tooneel aandachtig gadegeslagen en zeide nu halfluid Voor dien patient behoeven we niet langer bezorgd te zijn. De liefde zal hem meergenezing brengen dan al de kruiden der wereld. Dat woord bleek waar te zijn. Van dit oogen- blik ging Frans goed vooruit. Lize verdeelde hare goede zorgen tusschen hem en den kapiteiu, die zoo goed voor Frans gezorgd had. Des avonds keerde ze tezug in het stille kamertje, dat de portier voor haar bij fatsoenlijke lieden gehuurd had, en van waar ze het uitzicht had op de mooie bergen en de lachende dalen, die Wildbad zoo'n goeden naam onder de lijdende menschheid be zorgd hebben. Nu zette Lize zich neer om aan haar vader en aan de moeder van Frans het verblijdende nieuws mede te deelen, dat ze Erans had gevonden en de hoop koesterde over eenige weken met hem naar hun gehoortegrond te kunuen terugkeereu. Toen hij wat aangesterkt was, verhaalde Frans haar in bijzonderheden hoeveel goedheid en vrien- delijkbeid zijn kapitein hem betoond had. Bij de bestorming van Bazeilles vernam ik dat mijn kapitein door een kogel getroffen was neerge- stort, verhaalde hij. Over hopen van dooden en gekwetsten snelde ik naar den iugang van het dorp, waar ons regiment den eersten storm gewaagd had. Het was moeilijk hier iemand te zoeken, want nu en dan vlogen de kogels nog over mijn Tijdens het verblijf van H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes in Amsterdam zal een extra feestgave op zeer uitgebreide schaal ver- strekt worden en wel 1°. aan 35,000 kinderen der openbare lagere scho- len, eerste klasse, en de daarmede gelijkgestelde scholen 2°. aan al degenen, die in de weeshuizen en oude mannen- en vrouwenhuizen verpleegd worden 3°. aan al degenen, wier belangen aan de zorgen van de kerkelijke en burgerlijke armbesturen, en van de voornaamste weldadigheidsgenootschappen zijn loevertrouwd. Met groote ingenomenheid heeft het eomitd voor de feestgave de medewerking ondervonden van tal van personen en maatschappijen, die geld of gaven verstrekt hebben. Het comite ontving onder andere, behalve de bijdragen in geld, ook nog41,000 krentebroodjes, 25,000 sigaren, 40 hectoliter bier, 6000 haringen, melk, cacao, kaas, grutterswaren, vleeschwaren, suiker, tabak en andere artikelen. Men schrijft uit Amsterdam Men is hier druk in de weer met toebereidselen voor de ontvangst en het verblijf der beide Koninginnen. Het paleis op den Dam ondergaat als het ware een geheele verandering, daar er zeer veel te doen is om het gebouw, dat in lang niet of slechts gedeeltelijk in gebruik was, voor de ontvangst gereed te maken. De bagage, enz. der beide hooge gasten is reeds aangekomen en bestond uit niet minder dan 110 groote koifers en kisten. Ook aan de Nieuwe Kerk is men druk bezig. Sparregroen, stoelen en vele planken worden er bij massa's ingedragen, en men kan buiten het onafgebroken geklop en gehamer hooren, want overigens weet men nog niets, daar het inwendige voor onbescheiden oogen zorgvuldig verborgen blijft. De entreekaarten voor de plechtigheid in de Nieuwe Kerk zijn zeer gezocht, maar moeilijk verkrijgbaarmen biedt er veel geld voor, aan het Centraal Station neemt men reeds de noodige voorzorgsmaatregelen. De Koninklijke stallen worden in orde gebrachtin een woord, waar men komt, overal wordt men aan de aanstaande komst der Koninginnen herinnerd. Particulieren maken echter geen aanstalten tot versiering. Naar men verneemt, zal Z. M. de Keizer van Duitschland, bij zijn bezoek aan Amsterdam, in het laatst van Juni, vergezeld worden door Zijne gemalin. Het Keizerlijk echtpaar zal intrek nemen in het Koninklijk paleis. Zij die zich aan het examen voor de akte van hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres hoofd. Eensklaps zag ik mijn kapitein bij een tuinmuur liggen. Hij had een kogel in de borst en een in den arm gekregen. Ik goot hem wat wijn in den mond en trachtte hem naar de naaste verbandplaats te dragen. Een Franschman, die daar ook gekwetst nederlag, zag dit met nijdige oogen aan. Hij had nog juist kracht genoeg om zich even op te richten en joeg me een kogel in het lijf. Bewusteloos zonk ik naast mijn kapitein neer. Eerst toen de kogel was uitgesneden, kwam ik tot bewustzijn en zag, dat ik naast den kapitein in een hospitaal lag evenals hier. Toen hij later naar Wildbad getransporteerd werd, moest ik mede, want hij zeidewaar de heer is, moet ook de dienaar zijn. En die Frans maakte daar zooveel drukte over, als had ik hem het leven gered, omdat ik hem daar niet in het hospitaal achterliet, sprak de kapitein. Had hij mij niet opgezocht en wegge- dragen, dan zou ik door bloedverlies en de kou van den nacht zeker gestorven zijn. Ik vergeet mijn leven lang niet, wat hij voor me gedaan heeft. Als we maar eerst weer op de been zijn, dan zal ik mijn dank door daden toonen. Maar genoeg hiervan. Je aanstaande vrouw weet nu, hoe alles gebeurd is. Het is mij een groot genoegen, dat ik haar heb leeren keunen. waarvan het schriftelijk gedeelte op 25 Juni e. k. zal plaats hebben, terwijl het mondeling onderzoek op 13 Juli daaraanvolgende zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vdor 10 Juni e. k. aan te melden bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen, met overlegging van a. geboorte-akte b. getuig- schrift van zedelijk gedragc. reeds verkregen akte en toelatingend. bewijs van tweejarige werkzaamheid aan een of meer scholen. Sedert geruimen tijd wordt door de belang- hebbende gemeentebestureu en verschillende ver- eenigingen aangedrongen op een betere en snellere gemeenschap van de eilanden Schouwen en Duiveland met den vasteu wal. De medewerking der Regeering is ingeroepen om daartoe te geraken, hetzij door den aanleg van een locaal-spoorweg of van een stoomtramweg of op andere wijze. Volkomen erkennende de behoefte aan een betere verbinding der genoemde eilanden met den vasten wal, teneinde de betrokken gemeenten uit haar gelsoleerden toestand te doen geraken, meent de Minister van Waterstaat toch blijkens de door hem nopens deze zaak aan de Tweede Kamer ver- strekte inlichtingen dat de aanleg van een locaal-spoorweg of van een tramspoorweg niet behoort tot de Staatszorg. Eerst nadat de belanghebbenden de vereischte maatregelen zullen hebben beraamd om een parti- culiere onderneming tot stand te brengen door het uitlokken of bevorderen van concessie-aanvrage, het verleenen van zedelijken en geldelijken steun door gemeenten, polderbesturen, provincie, enz., zal kunnen worden overwogen of, en zoo ja, in welken vorm een dergelijke onderneming van Staatswege zal kunnen worden ondersteund. Daarbij zal, naar de Minister meent, wel geen sprake kunnen zijn van Rijks-subsidieering voorden aanleg van locaalspoor- of stoomtramwegen, maar wel van het toekennen van subsidien voor de overgangen der Zeeuwsche stroomen, door over- drugging of door middel van stoombooten of stoomponten. Reeds is concessie gevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een locaalspoorweg of van een stoomtramweg van Brouwershaven langs Zierikzee, Nieuwerkerk, Bruinisse, Zijpe per stoompont naar deu Jacobapolder, St. Philipsland, de Dam over het I laak, Nieuw-\osmeer, Steen'oergen, Kruisland naar Roosendaal. Eerstdaags kan ook nog verwacht worden een concessie-aanvraag voor den aanleg van een locaal- spoorweg of een stoomtramweg van Bergen-op-Zoom naar Zierikzee of Brouwershaven. Nog meerdere aanvragen zijn in uitzicht gesteld. De hoofdingenieurs van 's Rijks Waterstaat in het llie en 6do district, zijn met het noodig onderzoek belast. VEERTIENDE HOOFDSTUK. Onder andere omstandighedeu zou de brief van Lize op den Lenzerhof de grootste vreugde ver- oorzaakt hebben nu bleef de oude man er vrij koel bij. Alleeu de moeder van Frans gaf lucht aan haar vreugde en kon niet genoeg den moed en de zelfopoffering van het meisje roemen. De oude boer geleek een door den bliksem getroffen eik, die nog wel een enkelen groenen tak heeft, maar overigens op verdorren staat. De overleverinc, aan de hofstede verbonden, zou verloren gaan- de naam Lenz zou in het vergeetboek geraken en na eenige jaren zou men nauwelijks meer weten, dat hier sinds honderden jaren een geslacht geleefd had, dat even trotsch was op zijn boerenadel als een edelman op zijn voorouders. En hij, die weinige weken geleden de toekomst zoo vol hoop had tegemoet gezien, zou dat moeten beleven. Nergeus had de oude man rust of duur en in de laatste weken was hij wel tien jaar verouderd. Hij kwam er onbewimpeld voor uit) dat hij er naar verlangde naast zijn vrouw in het graf te rusten. Er werd intusschen overal onderzoek gedaan om van Johan, levend of dood, eenig spoor te vinden, doch alles bleef vruchteloos. In den omtrek gaf men uiting aan het vermoeden, dat de roodharige jager Werner er wel meer van weten zou. Men geloofde vast en zeker, dat die man een sluipmoord op den jongen Lenz gepleegd had. TEl NEtlZMSCME COHANT

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1