Algemeen Nieuws- en Advertentieblad 1 voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 2715. Woensdag 20 Mei 1891, 31e Jaargang. BKKKNDMAKING. Binnenland. De Burgemeester der gemeente Ter i\euzen Op den Lenzerhof. ABONNEMENT: advertentiEn. FEUILLETON. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. (I1X41T. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit blad verachljut Dlnndai- en Vrljdaifavond bij den nitgever P. J. VAN BE SANDE te Ter Nenzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadenng van den GemeeDteraad is belegd tegen Vrijilag den 22 Mei 1891, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 19 Mei 1891. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. De centrale sectie der Belgiscbe Kamer is nog niet geheel met het vraagstuk betreffende de grond- wets-herziening gereed gekomen. Gelijk men weet, bleven nog ter behandeling over de regeerings- statistieken. Het onderzoek daarvan nam Zaterdag de geheele zitting in beslag en moet morgen nog worden voortgezet. llet bleek, dat het gemiddelde aantal bewoners van huizen van gelijke kadastrale opbrengst naar gelaug der steden uiteenloopt van 3 tot 11. De toekenuing van het kiesrecht aan de bewoners van huizen of gedeelten van huizen van eene en dezelfde kadastrale opbrengst zou dus in de ver- schillende arrondissementen zeer ongelijke gevolgen hebben, waaruit de sectie afleidde, dat een uniform- taxe onaannemelijk is. De heer De Smidt de Naeyer, rapporteur, heeft voorgesteld, het kiesrecht toe te kennen aan bewoners van huizen of gedeelten van huizen met eene kadastrale opbrengst van 30 francs in gemeenten met minder dan 5000 inwonersvan 42 francs in gemeenten met 5000 tot 20000 inwoners; van 60 francs in gemeenten van meer dan 20000 inwoners. Hij berekent, dat op deze wijze het kiesrecht verkregen zou worden door de bewoners van 794,000 huizen, terwijl er in het geheele rijk 1,143,000 huizen zijn. Daarenboveu stelt de heer De Smit de Naeyer voor, de tweede der door de sectie aangenomeu grondslagen van kiesrecht, dat wil zeggen den census van 10 francs, te splitsen. Iedere belastingplichtige zou het recht hebben te vorderen, dat hij nominatief geschat zou worden. Op die wijze zou een hooge census verdeeld kunnen worden over verscheidene bewoners van eenzelfde huis en zou ieder hunner het kiesrecht erlangeu door middel van den census, indien zij het niet koudeu krijgen krachtens bewoning. Met betrekking tot den toestand in Chili loopen de berichten nog al eens uiteen. Men heriuuert zich, dat volgens de onlangs geplubiceerde tele- grammen en congressisten bijna geheel meester van het terrein waren. Nu echter wordt in berichten uit New-York door een aldaar uit Santiago aange- komen aannemer de toestand der opstandelingen Naar het Duitsch. 12) Met den vinger aan den trekker bespiedde hij nu den omtrek en luisterde nauwletteud naar elk geluid. Wat was dat P Rolde daar niet op eenigen afstand een steen naar de diepte en daarna weer een Johan luisterde nog scherper. Daar vloog de gemsbok hem met de snelheid van den wind voorbij. Een knal en het dier tuimelde neer, terwijl het den grond met zijn bloed kleurde. Johan sprong op en snelde naar het schoone dier. Er was echter geen tijd om het te bewonderen, hij haastte zich ora zijn buit in veiligheid te brengen Het kostte hem vrij wat moeite dien zwaren last langs het oneffen bergpad te vervoeren en daarmee het lager gelegen kreupelbout te bereiken. Eerst toen de dichte takken hem voor ieders blik beveilig- den, gevoelde de jonkman zich gerust. Zonder dralen begou hij nu den bok te ontweiden. De wind had den knal van het schot ver door de dalen gevoerd. Niet alleen de houtvester had het gehoord, maar ook menig ander, die met de zaken bekend, wel begreep, dat in zulk een vroeg morgenuur geen jager maar wel een wildstrooper aan het werk was. Heeft u het gehoord, heer houtvester vroeg als hoogst ongunstig geschilderd. Hunne beweerde overwinningeu zouden denkbeeldig zijn. Zij zouden slechts achtduizend slecht uitgeruste en tuchtelooze huursoldaten hebben, die het niet lang uit zullen houden tegen de veertigduizend goed geoefende manschappen van Balmaceda. En het einde van den strijd zou slechts eene vraag van korten tijd wezen. Wij nu zijn zoo vrij, de waarheid van deze lezing in twijfel trekken. Een feit toch is het dat de regeeringstroepen in Chili onlangs genood- zaakt zijn geworden de wijk naar het groudgebied van Argentinie te nemen. Hierover toch is de Argentijnsche regeering in het Congres geinterpelleerd, hetwelk een resolutie aannam, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd aan de neutraliteit de hand te houden en maatregelen te nemen ter bewaking van de grens. Wat het coutrabande-schip Itata aangaat, dat aan de congressisten behoort, is het nog niet tot een gevecht gekomen. Intusschen wordt in een over New-York uit Acapulco ontvangen telegram bericht, dat zich in laatstgenoemde plaats het Chileensche oorlogschip Esmeralda bevindt, teneinde de Itata op te wachteu. Ookde Noord-Araenkaansche oorlogsbodem Charlestown wordt er elk oogenblik verwacht. Een harde kamp is in het vooruitzicht. Terwijl in Zuid-Amerika de burgers tegen elkaar vechten, rneent men op het West—Indisch eiland Haiti ook mee te moeten doen. Gedurende de jongste weken stond de staats—president Hyppolite bloot aan vier aanslagen op zijn leven. Dezer dagen vuurden vier in hinderlaag gelegen maunen nabij Jacmel op hem. Twee zijner volgelingen werden gedood, maar de staats-president bleef onge- deerd. De moordenaars ontsnapten. Zoo bootsen de Grieken de Russen na. Op het eiland Corfu houdt men zich bezig met Jodenver- volging, zoodat Grieksche oorlogsschepen op de reede moeten verschijnen. Intusschen schijnt men in Rusland iets beter gestemd te worden ten opzichte van de gruwelijke vervolging van Abrahams kroost. Men mag het winst noemen, dat de groote be- teekenis van het mislukken van financieele operation der regeering de opmerkzaamheid van den Czaar op de Jodenvervolging vestigt. Wij verblijden er ons in, dat eindelijk het groote bankiershuis den moed toout te hebben om de idee der menschelijk- heid boven winst te stellen, die het door zij tie nauwe betrekking tot een grooten staat zou kunnen maken. Wanneer ook de andere geldvorsten dit voorbeeld volgen, dan zullen eindelijk de onmensche- lijke besluiten tegen de vreedzame Joodsche bewo ners van Rusland moeten vervallen en daarmee een systeem, dat Rusland tot een Europeesch China zou maken. Zorgen de Rothschilds er voor, dat ouder de thans heerschende barbaarsche Joden vervolging leening op leening ten behoeve van Werner, de kamer van zijn chef binnentredende. Daarboven is weer een schelm aan den gang. Het geluid van den knal scheen van den Walberg te komen. Zeker heeft de kerel ons den prachtigen gemsbok voor den neus weggeschoten. Je hebt gelijk Werner, antwoordde de houtvester, nadat hij bedachtzaam zijn pijp uit den mond had genomen, het geluid kwam van den Walberg. Is Eriedrich thuis Die slaapt nog, mijnheer. Hij kwam laat in den nacht van den Hirschberg terug. Maak hem wakker. Die stroopers moeten eens flink vervolgd worden. Ze zullen hier het wild nog uitroeien, als het zoo voortgaat. Werner ging zijn makker wekken en weldra stonden de twee jagers met het tweeloopsgeweer op den rug, in de kamer om verdere bevelen af te wachten. Ik hoop, dat het ons nu gelukt een van die schelmen te betrappen, gaf Werner op ontevreden toon te kennen. De geschiedenis van dien Zondag- middag steekt me nog altijd in den kop, maar het is, of de duivel er mee speelt en ze den groenen rok kunnen ruiken. Ja die kerels zijn zoo slim als vossen, zei Erie drich. Een slimme vos loopt ook wel eens in den val, heruam Werner met een glimlach. De houtvester brak nu hun gesprek af en zei Eriedrich, jij gaat naar den Salzberg om den Rusland mislukke De Grieksche regeering heeft rvienwe troepen naar Corfu gezonden. De staat van beleg zou aldaar afgekondigd worden. Nog twee joden zijn vermoord; velen zijn van honger omge- koinen en hunne lijken zijn nog niet ter aarde besteld. De jodenwijk blijft afgesloten. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat de haven in ooge.nschouw is genomen door eenige officieren der marine, ten einde voor het vertrek van den Duitschen keizer gepaste maatregelen te kunnen nemen. Waarschijnlijk zal worden beproefd 's keizers jacht Hoheuzollern in de schutkolk te halen, om Z. M. van de hoofden op het schip te laten stappen. In het jaarverslag zegt de president der Nederl. Bank Men begint het aan den toestand onzer guldens en rijksdaalders te bespeuren, dat nu bijna zeventien jaren verloopen zijn, sedert nieuwe zilveren standpenningen werden aangemunt. Aan onze beambten is last gegeveu om stukken, waaraan door opzettelijke vermiuking of wegens andere oorzaken iets ontbreekt, streng te weigerende gevallen, waarin weigering noodig is, worden tal- rijker. Nog is de toestand niet zorgwekkend de groote meerderheid der stukken is nog gaaf. Toch nadert hier een gevaar, waarop het mij wenschelijk scheen, de aandacht te vestigen. Volgens een raming, iu het verslag opgenomen was de voorraad Nederl. zilveren geld en pasmunt, in Nederland aanwezig op 31 October 1890, 125,160,000, wat ruim 32 millioen minder bedraagt dan op 31 December 1881. Van die 125 millioen bevonden zich ruim 655 bij de bank (in 1881 89 millioen) en 594 er buiten (in 1881 684 millioen.) Ook het Ned. goudgeld is in die 10 jaren verminderd. Althans volgens de raming was er op 31 December 1885 voor 50J millioen aan gouden tientjes in het land aanwezig, waarvan 184 b'j de bank, maar bedroeg die voorraad op 31 December 1890 slechts 47,594,000 waarvan de bank 23,339,000 in hare kelders had. In aansluiting van vroegere berichten omtrent de oprichting van de Zeeuwsche Stoomvaartmaat- schappij meldt men het volgende De Maatschappij zal gevestigd zijn te Vlissingeu. Als commissarissen zullen optreden de heeren mr. W. J. Suouck Hurgronje, te 's Gravenhage, presidentmr. H. E. baron de Cock, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam jhr. mr. J. E. Huij- decoper van Maarseveen en Nigtevecht, lid der firma van Drielen en Huijdecoper te Utrecht, mr. W. K. L. van Walree te Amsterdam en H. P. J. Tutein Nolthenius, burgemeester van Vlissingen. knaap aan dien kant op te sporen misschien zal hij bedaard in een almhut bij deze of gene herderin zitten en denken de jagers liggen nog gerust te slapen, maar dat zal hem tegenvallen. En jij, Werner, klimt naar boven langs den grooten berg- stroom. Geen genade hoorDie kerels zijn zeker van hun schot en maken er ook geen ge- weteuszaak van ous een blauwe boon in het lijf te jagen. Zijn er twee of drie, wees dan voorzichtig maar tracht ze te herkennen. En nu afgemarcheerd Toen Werner den berg halverwege bestegen had, bemerkte hij den verschen indruk van een voet in het natte zand. Ook aan de hier en daar geknakte takken was duidelijk te zien welken weg de bergbeklimmer genomen had. Als een speurhond volgde hij deze kenteekenen, maar bij den berg- stroom gekomen verloor hij ieder spoor. Had de wildstrooper dien doorwaad of was hij er met een fliuken sprong overheen gekomen Met een vloek op de lippen ging de jager terug om op een andere plek gemakkelijker aan de over- zijde te komen. Doch de fijne motregen, die reeds een poos viel, noodzaakte hem te schuilen. Hij ging achter een dikken beukeboom zitten en ergerde zich over de wilddieven, over den hout vester, die hem hierheen gezonden had en over den regen. Tot tijdverdrijf wilde hij een pijp opsteken, toen hij plotseling eenig gedruisch vernam. Snel kroop hij tusschen de struiken, zoodat hij geheel verscholen zat en toch alles in den omtrek Het aandeelen kapitaal is ruimschoots volteekend. Naar alle verwachting zal de nieuwe dienst op Hull geopend worden den 1 Januari. De schepen, die gebouwd worden op de bekende werf van de firma Dobson C°. te New-Castle, zullen plm. 800 ton groot zijn en voorzien worden van triple compound machines. De blijvende snelheid zal 11 mijl zijn. Met leedwezen moest de directie ervaren, dat het niet mogelijk was deze stoomschepen van eene echt nationale lijn, en waarvan het kapitaal in Nederland bijeengebracht is, op eene der Nederlandsche werven te doen bouwen. Beide zijn te ruim van werk voorzien om binnen den gestelden termijn te kunnen leveren. De schepen zullen hunne ligplaats hebben aan de havenwerken van de Schelde, waardoor, evenals door degeregelde afvaarten van de Castlelijn geschiedt, meerdere bedrijvigheid aan de binnenhaven van Vlissingen zal gegeven worden. Naar men verneemt, zijn de socialisten Bos en Tieraan, die op last der Belgische regeering uit Belgie moesten vertrekken, thans naar Enge- land uitgeweken. Uit Paramaribo is Vrijdagavond bij het departement van Kolonien het volgende telegram ontvangenSedert gistermiddag alles volmaakt rustig. Aan het Alg. Hlbd. werd inzage verleend van eenige handelsbrieven, naar aanleiding van het door verschillende kooplieden van Suriname aan de Regeering gezonden telegram, om de uitzendingen van rijst voorloopig te staken. Daaruit blijkt, dat vooral door het opontlioud der stoomschepen der Kon. W.-I. mail door het ijs aldaar de voorraad rijst te Suriname sterk was verminderd, zoodat alleen daardoor de prijs der rijst tot f 23 per baal steeg. Weliswaar was door de hevige regens in Suriname een gedeelte van de aardvruchten verloren gegaan, doch de tijdelijke prijsverhooging moest alleen aan het uit- blij veu der geregelde aan voeren worden toegeschreven. Van hongersnood was geen sprake, en hoe het bestuur van Suriname er toe gekomen is om als mededinger der kooplieden op te treden, vinden de briefschrijvers een raadsel. Blijkens advertentie in het Gouv. Adv.-blad biedt het bestuur aan gepatenteerde kooplieden, bakkers en winkeliers tegen contante betaling de baal rijst te koop aan voor f 15 per 100 K.G. en den zak meel van 50 KG. voor f 8,50. Worden deze goederun voor die prijzen nog verkocht, wat te betwijfelen valt, daar de kooplieden zelf, om bederf te voorkomen, hun eigen voorraad eerst zullen verkoopen, dan verliest het kol. gou- vernement aan inkomende rechten toch alleen ruim f 13,000, behalve nog een verlies op den inkoops- prijs en de kosten van het meel. kon waarnemen. Weer hoorde hij gedruisch duidelijk hoorde hij zware schreden, die steeds naderbij kwamen. Werner verdubbelde zijn behoed- zaamheid, als een wilde Roodhuid lag hij op den loer. Het minste gerucht kon hem verraden en dan ging hetleven om leven dat wist hij. Johan naderde in tevreden stemming, onbewust dat hem eenig gevaar dreigde. Zoodra hij buiten het geboomte trad, zag Werner hem en herkende den gitaarspeler van dien Zondagmiddag. Dat schot in den vroegen morgen kon Diemand anders gelost hebben dan hij. Wat had een boerenzoon zoo vroeg op den berg te doen, waar hij bosch noch weiden bezat Toen hij aan het wambuis en den zak, dien Johan op den rug droeg, versche bloedsporen bemerkte, werd de jager razend. Weer klonk een schot en in de borst ge- troffen stortte de wildstrooper zonder een enkelen kreet ter aarde. De jager sprong op en snelde heen om den gevallene te onderzoeken. Toen hij diens wambuis de afgeschroefde buks verborgen vond, lachte hij honend en zei Dat heb je er slecht afgebracht, ventje Ditmaal heb ik je gesnaptIk ben je te slim afgeweest Nu zal je wel niet meer zingen en met meer schieten ook! Maar kom, hij kan hier niet blijven liggen. Wat moet ik met hem doen Begraven kost te veel tijd en ik kon daarbij overvallen worden. Hadaar valt me wat inZe zullen lang zoeken, eer ze hem vinden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1