No. 2711. Woensdag 6 Mei 1891. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Ondsrzosk lovensmiddelsn. S C H U T T E RIJ. VffMti van Men van le Katner tan topMel en fateeten. 31e Jaargang. Op den Lenzerhof. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Yoor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. m 4 ADVERTENTIEN. Yan 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer pe* jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschljnt Dinsdng- en Vrijdagavonfl bij den ultgever P. J. VAN BE S A N I» E te Tee IVenzen. Onderseheidene monsters specerijen en voedings- middelen, dezer dagen gekocht bij door bet lot aangewezen winkeliers alhier, zijn tot onderzoek opgezonden naar het bureau voor scheikundige en mikroskopische onderzoekingen te Middelburg. Volgens rapport van 25 April jlis de uitslag van dat onderzoek geweest als volgt N°. 1. koffie (A. H. Donze) is zuivere koffie, 2. koffie (P. van Alten) is zuivere koffie, 3. witte suiker (S. van Rees) is zuivere suiker, 4. witte suiker (J. Leunis, weduwe Valk) is zuivere suiker, 5. keukenzout (A.Wieland)iszuiverkeukenzout, 6. keukenzout (P. J. Versluijs) is zeer onzui- ver zout, H 7. thee (D. Tolhoek) is zuivere thee, 8. thee (J. P. van Herp) is twijfelachtig zuiver, 9. thee (J. P. van Herp) is twijfelachtig zuiver, 10. peper (A. E. Bliek) is onzuivere peper, 11. brood (J. B. de Poorter) is zuiver tarwebrood, 12. brood (J. van den Berge) is zuiver tarwebrood, n 13. brood (A. Moerman) is zuiver tarwebrood, 14. brood (P. Geelhoedt) is zuiver tarwebrood. N°. 6 zout, bevatte veel zwavelzure zouten, waardoor het nat wordt, N°. 8 en 9 thee, bevatte vreemde blaadjes, die in vorrn enz. verschilden van echte thee, N°. 10 peper, bevatte 9,4 asch, terwijl 7 asch het maximum mag zijn. Ter Neuzen, 4 Mei 1891. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. VAN BOVEN. Burgemeester en Wethouders van TER NFUZEN herinneren belanghebbenden dat zij zich ter in- schrijving voor (le schutterij moeten vervoegen op de gemeente-secretarie, tusschen 14 dezer en 1 Juni a. s. en dat zij, die in gebreken blijven dit te doen, ambtshalve ingeschreven, zonder loting inuelijfd en bovendieu tot geldboete moeten verwezen worden. Ter Neuzen, 4 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders vooruoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat op Dinsdag, 16 Juni a. s., in de raadzaal, eene vergadering van kiesgerechtigden zal worden gehouden ter verkiezing van zeven leden van de Kamer van koophandel en fabrieken aldaar FJECTJIIjLETON. Naar het Duitsch. 8) Allen verlieten de herberg. Ook Johan geleidde zijn beminde een einds weegy en beloofde haar zoo spoedig mogelijk te zullen bezoeken. Op den terugweg ontmoette hij Sepp, die tamelijk was aangeschoten. Zoo, zie ik je weer eens Je bent aan het vrijen, he? Johan wilde voortgaanmaar Sepp greep hem bij zijn wambuis en vraagde spottend Zeg, vrina, doe je niet meer aan de jacht Toen Johan daarop neen zei, vervolgde hij Dat is jammer, want ik weet wat voor je Een gemsbok, zoo prachtig als je nog nooit gezien hebt Waarom scliiet je hem dan zelf niet? vroeg Johan. Ik vroeg Sepp lachend. Dat zou slecht gaan, want de jagers loeren aanhoudend op me. Maar, dat de inlevering der slembiljetten in de ter vergadering aanwezige stembus, op gemelden dag zal aanvangen des voormiddags ten 10 uren en voortduren tot des namiddags een uur, na welk tijdstip geen stembiljet'en meer zullen worden aangenomen dan van de kiezers in de zaal aanwezig, terwijl onmiddellijk daarna de opening der biljetten zal plaats vinden. dat de lijst der kiesgerechtigden dagelijks, uit gezonderd des Zondags, tot het einde der loopende maand, ter inzage zal liggen op de gemeente- secretarie, van des voormiddags 10 tot des namiddags 6 uren dat de bezwaren tegen die lijst bij Burgemeester en Wethouders schriflelijk moeten worden iugeleverd tot uiterlijk binnen acht dagen na heden, kun- nende later ingediende bezwaren, niet meer in aanmerking komen, terwijl niemand tot de ver gadering kan worden toegelaten wiens naam uiet op de lijst is vermeld, en dat voor den dag der verkiezing aan de huizen der kiesgerechtigden stembiljetten ter invulling zullen worden bezorgd. Ter Neuzen, 5 Mei 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. JRolitiels Overzicht. De meeste bladeu in Duitschland vinden het niet kwaad, dat Vorst Bismarck in den Rijksdag zijn stem zal laten hooren. De gronden, die zij voor die meening aanvoeren, verschillen naar de mate van het verschillend partij-standpunt. De Freis. Ztg. verheugt zich, dat de gewezen rijks- kanselier de kracht van het parlementarisme eindelijk erkent. De Koln. meent, dat het voor vele leden van den rijksdag niet gemakkelijk zal zijn de ver- eering en dankbaarheid, die zij voor Bismarck gevoelen, met andere overwegingen in overeenstem- ming te brengen vooral omdat Bismarck hun dat niet gemakkelijk zal maken. Te Brussel en te Autwerpen is de lste Mei kalm afgeloopen. In de ijzergieterij Bollinckx, te Cureghem, bleven 250 werklieden weg. In de bronsgieterij en de suikerfabrieken van Molenbeek werd gewerkt als naar gewoonte. In de hoedenfabriek Villemet, waar 1500 man arbeiden, hebben de patroons gesloten, omdat de werklieden het niet eens waren en de toestand misschien verergerd zou zijn, hadden zij een gedeelte van hun personeel laten werken. Andere fabrieken te Brussel sloten ten 4 ure, voor de avondbetooging. Vaandels met opschriften worden in menigte gedragen. Deze luiden onder andereDe achturendag zal duizenden ongelukkigen werk geven. De dieren worden door de wet beschermd maar de menschen niet. De vermiudering van den arbeid zal de vermin- dering van het jeneververbruik voor gevolg hebben. De achturendag zal de ongelukken verminderen. Verhooging van loon en vermindering van arbeid. ochik zie het welDe moed is er uit, sedert je verliefd ben Wrevelig rukte Johan zich los en liep voort, terwijl de spotter hem nog eeuige woorden nariep, die Johan echter niet verstond. ACHTSTE HOOFDSTUK. Als de mensch vermeent het geluk te kunnen grijpen, wordt het soms in een oogwenk van hem weggenomen. Zoo ging het ook met Frans en Lize, toen Johan thuis vertelde, dat het leger mobiel was verklaard. Hij troostte hen zoo goed mogelijk, maar Frans, die nog maar een paar maanden dienstplichtig was, scheen bij de ontvangen tijding verpletterd, terwijl Lize aan al haar leden beefde. Toen het haar duidelijk werd, dat ze zich op een langdurige scheiding moest voorbereiden, barstte het meisje in snikken uit, en alleen het vertroostende woord van haar vader, dat niet iedereen in den oorlog wordt doodgeschoten, bracht haar een weinig tot bedaren. Onder weg naar huis voelde Frans zijn neerslach- tigheid allengs verminderen, zijn mannelijke trots ontwaakte. Het vaderland vraagde van hem een offer, en dat wilde hij met opgeheveu hoofd brengen. De kapitalist vraagt aan zijn paard geen zestien men arbeid. Ten half acht gaven de trommen het teeken voor den optocht. De Marseillaise werd aangeheven en hier en daar riep men „leven de drie achten Het was half 10 toen de stoet uiteen ging, zonder dat er een enkel incident had plaats gehad. Te Gent trokken 2000 lieden op. Voor den stoet liepen talrijke straatjongens, op klompen en sommige barvoets, alsmede vele personen in hun werkkostuum. Dan kwamen de tamboers en het muziekkorps van Vooruit, gevolgd van een talrijke schaar werklieden, in rijen van vier, op hun Zondags gekleed, kalm en deftig. Geen vaandels, geen opschriften werden in dien langen stoet gedragen. Talrijke vrouwen en kinderen gingen opgeruimd mede. Ten 3 ure had in de groote zaal van Vooruit, Garenplaats, een broederlijk feest plaats zang en toespraak, o. a., eene voordracht over de proefnemingen tegen het magnetismedeclamatie- sluk ,/Lammeke Smeerbuik", zang van een lied getiteld „weg met de soldaten en kanons". De grootste wanordelijkheden zijn in Belgie voorgekomen, wel niet op den dag zelven, maar toch in verband met de betoogingen. De werk lieden, veelal weinig ontwikkeld, begrijpen niet, waarom hunne leiderstrachtten hen te weerhouden het werk te staken terwijl diezelfde leiders de algemeene werkstaking als het onfeilbaar geneesmiddel van alle sociale en politieke kwalen hebben aangeprezen. Zij zijn ongeduldig geworden, de mijnwerkers en fabriekarbeiders van Luikzij storen zich niet meer aan den algemeenen raad der werklieden- partij, waaraan zij tot nog toe hadden gehoorzaamd. En niet alleen hebben zij, dien raad ten spijt, tot de algemeene werkstaking besloten, maar dadelijk zijn zij overgeslagen tot wanordelijkheden, zoodat maar al te zeer is te vreezen, dat weder in Belgie een strijd begint, niet zoozeer tusschen kapitaal en arbeid, als tusschen de maatschappelijke orde en de anarchie. Het is te hopen, dat de regeering niet zal aarzelen of weifelen, maar krachtig haar eersten plicht, de verdediging der maatschappelijke orde, vervullen. De laatste berichten luiden als volgt Luik, Zaterdag. Bij de steenkolenmijn Horloz, te St. Nicolas, bij Luik, wilden de werkstakers hunne kameraden beletten in de mijn af te dalen. De gendarmerie, werd geroepen ter bescherming van de arbeiderszij werd door de stakers met gejuich ontvangen er werden steenen geworpen en verscheiden gendarmes werden gewond. Hun luitenant gaf daarop bevel op het volk te vuren, en deed twee malen een charge uitvoeren. Een aantal werkstakers werd gekwetst door de geweer- schoten of de sabelhouwen. Elf personen werden gevangen genomen. Toen de menigte deze ge- vangenen wilde bevrijden, bleken de krachten der gendarmes niet voldoende, zoodat de overheid troepen uit Luik ontbood, die in galop aankwamen. Er is ook eene compagnie infanterie vertrokken naar Tilleur. De gevangen genomen werkstakers kwamen te Luik aan, onder escorte van lanciers. Daar er nog licht in de woning brandde, begreep hij, dat zijn moeder, die gewoonlijk vroegtijdig naar bed ging, reeds van de treurige tijding ge- hoord had. Toen de oude vrouw hem het op- roepingsbiljet overreikte, las hij het en zeide Ik wist het reedsmorgenavond moeten wij in de kazerne zijn. Het is nu te laat om het noodige te bespreken, moederdat zullen wij morgen wel doen. Den volgenden dag had hij met de oude vrouw een langdurig gesprek en nam daarna afscheid van Lize en haar familie. Maak me het hart niet zwaar, meisje-lief, zeide hij. Wat helpt klagen en weenen, als de zaak er eenmaal toe ligt Te huis heb ik alles in orde gebracht en mijn moeder heeft afscheid van me genomen zonder te schreien. Ik hoop, dat je krachtig zal zijn onder het leed. Beloof je me dat. Deze woorden maakten indruk op Lize. Ze reikte hem de hand. Frans maakte het zoo kort mogelijk. Hij verzocht Lenz voor zijn moeder te zorgen, wanneer hij den dood mocht vinden en de oude man beloofde hem dat. Lize haalde een klein gouden kruisje te voorschijn, hing hem dat om den hals en fluisterde Luik, Zondag. De staat van beleg is afgekondigd in de meeste fabriekdorpen om Luik zijn de telegraafdraden afgesneden. Ofschoon de gendarmerie te Horloz de localen deed ontruimen om eene vergadering te beletten, werd zij toch bij een herbergier gehouden. Op nieuw werd men handgemeen velen werden gewond. Een compagnie infanterie bezet de omstreken der kolenmijnen te St. Nicolas. Verschillende andere punten zijn door militairen bezet. Luik, Maandag. De opgewondenheid duurt voort. De mijnwerkers dooden de gendarmen. De Hooge Raad heeft eene beslissing genomen omtrent de vraag, of de aanhef der vonnissen en arresten, in naam der Koningin, vernietiging moet tengevolge hebben. De Raad overwoog, dat art. 149 der Grondwet, aan 't hoofd der algemeene bepalingen omtrent de j'ustitie geplaatst, niet inhoudt de omschrijving eener in alle rechterlijke vonnissen op te nemen formule, doch 'i beginsel uitspreekt, dat alom in het Rijk wordt recht gesproken, niet door den Koning zelven of door zijne gemachtigden, maar door bij de wet aangewezen rechters, echter niet op eigen gezag, maar als vertegen woordigers van het Koninklijk gezag, anders gezegd in naam des Konings. Het bezigen dier formule in rechterlijke vonnissen is, behalve ten aanzien der grossen van burgerlijke vonnissen, nergens door de wet voorgeschreven. Derhalve besliste de Hooge Raad, dat door het niet bezigen der formulerechtsprekende of recht- doende in naam des Konings of door het bezigen van eene andere soortgelijke formule noch art. 149 der Grondwet, noch eenige wetsbepaling is geschonden. Bij het Dep. van Buitenl. Zaken zijn berichten ontvangen, die het gerucht schijnen te bevestigen, dat de Keizer van Duitschland voornemens zou zijn in het laatst dezer maand een bezoek aan ons land te brengen en bepaaldelijk, dat Z. M. eeDige dagen in Amsterdam zou verblijven. Alom in Zeeland worden thans omnibus- diensten ondernomen. Nu weder is men begonnen te rijden van Tholen langs Oud-Vosmeer en St. Anna- land naar Stavenisse, alsook van Kamperland langs Wissenkerke en Geersdijk naar Cortgene. De heeren Haffmans, Lambrechts, Vermeulen, Balhmann, Ruland, Harte, Van Nunen, De Ram, Schreinemacher, Travaglino, Van Vlijmen en Mut- saers, alien leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal, richten aan de katholieke kiezers van Nederland in De Maasbode en De Tijd een mani fest, waarin zij als het doel van hun schrijven verklaren „aan verwarring en misverstand een einde te (willen) maken door U eenige toelichting, eenige opheldering te geven aangaande de gedrags- lijn, door hen tot heden gevolgd, een gedragslijn, Dat kruisje heeft mijn moeder vroeger gedragen. Op haar sterfbed hing ze het mij om den hals. Er rust zegen op, het zal je in alle gevaren beschermen. Nog eene laatste omhelzing en Frans ging op weg. Lize zonk op den grond neder en liet aan haar tranen den vrijen loop. Het ging dien middag vrij levendig toe aan het station te Holzkirchen. Van alle windstreken kwamen de soldaten opzetten en in de wachtkamer, zoowel als op het perron wemelde het van uniformen. Ook kapitein Scbeffer wachtte op den trein. Toen hij de geestdrift der jongelingen zag, zwol zijn hart van vreugde. Daar zag bij Frans, die de uni form van zijn eigen regiment droeg. Het bedaarde voorkomen van den jonkman beviel hem. Hij wenkte hem tot zich en vroeg Sta je bij het tweede regiment Ja wel, mijnheer I Kapitein Scheffer van het tweede regiment, stelde deze, die nog in burgerkleeding was, zich zelf voor. Ik heb je gadeslagen, je bevalt me. Heb je zin om gedurende den veldtocht mijn oppasser te worden Ik zoek iemand, op wien ik me verlaten kan. TER UI/IVMIIl 101 HUT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1