Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Verkoop Roerende Geederen. AANKONDIGING. No. 2702. Zaterdag 4 April 1891. 31e Jaargang. EEN REDDING. Binnenland. wegen en voetpaden met de kunstwerken. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- busbouders. ADVERTENTIlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer pe* jaar, tot veel verminderden prijs. Hit blad verschljnt OiMsdag- en Vrijdagavond blj den nitgever P. J. V i SI KE SANDE te Ter Sleazen. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zuller,, ten oversiaan van den Burgemeester dier gemeente, op Vrijdag den 10 April 1891. des voormiddags te 9 uren, in het opeDbaar verkoopen Het- verzamelde straatvuil, liggende aan de slachtplaats. Een partij losse grond, liggende aan het zaagplein en aan den Ter Neuzenschen weg. De voorhanden Staatscouranten en bijbladen tot de Staatscourant, liggende ter bezichtiging in het geraeentehuis. Te vergaderen aan de slachtplaats. Zaamslag, 3 April 1891. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG, brengen ter keunis van belang- hebbenden, dat, te beginuen op llaandiig 13 April lfs9l, van wege de gemeente eene algemeene op- neming zal worden gehouden van de Zaamslag, 3 April 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. It* olitieli Overzicht. De terugroeping van den Italiaanschen gezant uit de Vereenigde Staten heeft algemeen verbazing gewekt. Het gouvernement van Washington zou waar- schijnlijk bereidwillig de door Italie verlaugde voldoeniug voor den moord der Italianen te New- Orleans hebben gegeven, iudien het in zijn macht had gestaan. Maar het straffen der schuldigeu hangt af van den Staat Louisiana en daar is nagenoeg de gebeele bevolking op de hand der FEUILLETON. 3) De boot bevond zich te midden der branding en nu begon een strijd, waarvan de ornvang met geen pen te beschrijven is. Het water kookte en bruischte als bevond het zich in een heksenketel; bulderend sloegen de golven van tegenovergestelde richting op elkaar in en bij bet neervallen ont- stonden natte wolken, welke als regen neerploften. Soms gierde de wind met verbazeudesnelbeid over het kleine vaartuig, als wilde hij de bemanning met geweld daaruit slingeren. Als zulk een windvlaag in aantocht was, weer- klonk de zware stem van Hobgen boven het geraas uitRiemen in, vasthouden en met het boven- lichaam op de zitbanken liggende en, die met de armen stevig omkneld houdende, lieten de brave zeelieden de golven over zich heenslaan. Dergelijke voorvallen hadden zeer dikwijls plaats, doch de boot eD haar bemanning hielden dapper stand en men kwam eindelijk in dieper water, waar de zee, hoewel nog schrikwekkend hoog, toch niet ver- geleken kon worden met die op de bank. Nu werden alle zeilen bijgezet en snel ging het nu op het wrak afer moest scherp uitgekeken worden, want soms kon men in't geheei niets zien. Eindelijk scboot een lichtstraal door de duisternis j men bemerkte de brik op ongeveer een balven mijl moordenaars, zoodat bun vrijspraak zeker zou zijn, mdien het al mocht gelukken, hen in staat van beschuldiging te stellen. Nu kan Italie niet recbtstreeks zich wenden tot het gouvernement van Louisianahet moet derhalve de regeeriug der Uuie verantwoordelijk stellen en behoeft er zich niet om te bekommeren, of deze regeering door de wetten en instellingen des lands wordt verhinderd, dwang uit te oefenen op een onwilligen Staat. Maar het is toch de vraag, of Italie, met al bet recbt aan zijn zijde, zijn doel zal bereiken door het onverwachts terugroepen van zijn gezant. De stemming iu de Vereenigde Staten zal daardoor niet inschikkelijker worden. Louisiana zal blijven weigeren de schuldigen te straifen, en evenmin als vroeger zal de bondsregeering het daartoe kunnen dwingen. Dat het tot een oorlog zou koraen tusscheu Italie en de Vereenigde Staten, is ondenkbaar en op welke andere wijze het geschil zal worden op. gelost, is niet gemakkelijk te raden. Den 9 April komt in Oostenrijk de nieuwe Rijksraad bijeen. Twee dagen te voren vergaderen de vereenigde Duitsche linkerzijde en de Polen om een verslag van hunne leiders te booren over den toestand en over de onderbandelingen, die tusschen degenoemde partijen zijn gevoerd. Dat die onderhandelingen tot eene scbikking hebben geleid, welke aan de regeering tot bet afdoen van zaken eene tneerderheid verschaft, is reeds gemeldmaar de band, die deze steeds tijdelijke en voorloopige meerderheid verbindt, is zeer zwak. De onderhandelaars der linkerzijde verkl.iren, dat men het niet eens is geworden over de vorming eener toekomstige tneerderheid, want dat de voor- stellen der eene zijde steeds door de andere werden verworpen, zoodat niet anders overblijft, dan de wederzijdscbe bereidwilligheid, om voor de be- handeling van zaken in het parlement bij ieder voorkotnend geval zich met elkander te verstaan. De Keizer van Duitschland is te Lubeck fees- lijk ingehaald, maar dat daarbij aan den verjaardag van Bismarck werd gedacbt of dat de Keizer uit de oude hanze-stad den kanselier zijns grootvaders een heilwensch heeft gezonden, wordt niet gemeld. De president der Fransche republiek deelt in de guust van den Czaar, zeker om politieke oorzaken, want men mag niet veronderstellen dat een despoot met eene republiek zooveel ophebben kan. In plechtigen optocbt begaf zich de Russische gezant te Parijs, baron Mohrenheim, met het gebeele persoueel der ambassade, in groot uniform naar bet Elvsee om Carnot de orde van den Heiligen Andreas over te rijken. Carnot was omgeven door afstand, en Hobgen hield er dadelijk op aan. Doch in welk eeu toestand bevond zij zich? Zelfs op deze geharde zeelieden, voor wie een dergelijk geval niet uieuw was, maakte bet zien van dit ontredderde scbip eeii droevigen indruk. Met den acbtersteven zat het op de bank vast, de zee bad alles van het dek weggeslagen en de golven sloegen er aanhoudend over heenslechts een zijde van bet vaartuig was zicbtbaar, de groote mast dreef er naast, doch de fokkemast stond nog overeind. Men zag de Eclips even vrij van het strand voor anker liggen en toen de boot voorbij school, boorde men door het loeien van den storm heen den uit- roepacht onzer lieden aan boord en voort ging het als op de vleugels van den storm. In de onmiddellijke nabijheid van het wrak zag het er bedenkelijk uit; bet want was bijna niet te zien door den dikken waterdamp, waarin bet gebuld was, doch toen de boot zeer dicht genaderd was, bemerkte men langzamerhand de schipbreu- kelingen, die in het want hingen. Met een vreugdekreet begonnen nu de brave zeelui hun reddingswerk, hetwelk met groote moei- lijkheden gepaard ging. De groote mast lag in zee, dicht bij het wrak en werd door de golven heen en weer gesliugerd, waardoor de reddingboot genoodzaakt was aan de andere zijde van het wrak te naderen, hetgeen veel meer gevaar opieverde, want nu had men veel last van de over het wrak heenslaande golven. Op ongeveer tweehonderd voet van de brik verwijderd, werd bet zeil gestreken en het anker slle leden van zijn militair huis. Van weerszijden werden dikke woorden gewisseld over de vriend- schapsbanden tusschen Rusland en Frankrijk, zeker met het doel om door de leden van de triple— alliantie gelezen te worden. De koloniale staatkunde van Italie in Afrika is thans aan de orde, nu de onderhandelingeu met Menelik zijn afgebroken. Pas is het traktaat over de grenzen in Oost-Afrika geteekend door Di Rudini en den Engelscben gezant te Rome, waarbij Italie geheei Abessynie, Kaffa, Scboa, Harrar, ja geheei het land tusschen Keren en Kaap Guardefui is toegewezen, en hadden de Ita- liaanscbe geografeu de stoutste verwachtingen gekoesterd over de nieuwe koloniale mogendheid, of daar blijkt dat heel het bezit nog slechts op het papier bestaat. Voor Crispi is deze uitkomst evenzeer eene leelijke zaak, want de ex-premier maakte de Kamer altijd wijs, dat de zaakjes met Menelik geheei in orde waren en Zijne Aethiopische Majesteit diep gevoelde boeveel hij aan de Italianen verplicbt was, wijl zij hem vier millioen lire geleend hadden. Men zegt nu, dat Antonelli naar Afrika is afgereisd om er een strenge censuur uit te oefenen, opdat de ware toestand niet uit Massowah werd overgebriefd. Menelik lacht de Italianen wat uit en wil van het teekenen van kontrakten niets weten. Anto nelli is reeds te Aden en komt tbuis zonder iets te hebben kunnen doen. Driehonderd millioen lire weggegooid, vooruitzicbt op een oorlog met de Aethiopische Majesteit en zijn biezen pakken aan de Roode Zee, ziedaar het resultaat van alles, zeggen de tegenstanders van Crispi. Voor Crispi is bet te hopen, dat de uitkomst gunstiger blijkt tezijn, maar voor Italie nog meer. Die landrooverij in Afrika bezorgt menigeen een onrustigen nacht, ook den Engelschen premier, die van den eenen kant gedrongen wordt Portugal de duimscbroeven aan te zetten en van den anderen kant om iets toe te geven. Hier dringt Koningin Victoria, omdat zij eene omwenteling in Portugal vreest, die bet koninklijk gezag aldaar bedreigt en daar de directeuren der Zuid-Afrikaansche Maat- schappij. Ook aan den Congo loopt alles niet van een leien dakje en dreigen conflicten. De verhaleu uit die streek luiden niet eenparig. Vol- gens sommigen, worden de inboorlingen door de Cougo-ambtenaren behandeld als slaven en komen die arrne lieden van den regen in den drup, volgens anderen gaat men voort, om tegen de slavenhan- delaars strijd te voeren. Nog onlangs heeft luite- nant Descbamps met een legertje van 200 inboor lingen en 5 blanken een karavaan van 200 slaven- jagers uiteengedreven en 100 slaven in vrijbeid gesteld. nitgeworpen. Nu was het oppassen. Met de grootste voorzichtigheid kwam men het wrak op zijdeeen kreet weerklonk, drie menschen vielen in de boot en werden geborgen, toen opeens weer een zware golf aankwam. Behoedzaam werd het ankertouw een eind ingehaald en gelukkig bleef de boot van bet wrak verwijderd, waardoor zij voor stukslaan bewaard werd. Angstig verwacbtte men bet guustige oogenblik om bet wrak weer te kunnen naderen, en toen dit kwam,sprongenachter elkander weder eenige personen in de boot. Alleen drie Spanjaarden mankeerden nogzij zaten zoo vast in bet touwwerk dat hun om het lijf gestagen was, dat zij niet bij machte waren zich zelf los te maken en in de reddingboot te springen, doch ook deze moeilijkheid werd overwonnen. Hec is te begrijpen, dat dit het gevaarlijkste werk der redding was, want elk oogenblik liep de boot gevaar tegen het wrak geslingerd te worden, waardoor alien verloren zouden zijn. De laatste der gereddeD was de kleine kajuits- jongende arme knaap hing roerloos, met gesloten oogen, in het touwwerk, terwijl hij in zijn ijskoude hand een zeildoeken zakje vasthield, hetwelk allerlei rariteiten bevalte. Hij scheen dood te zijn'— doch een krachtige vuist pakte hem op en wierp hem in de boot. Klaar om te kappenklonk bet bevel van Hobgen. Met de uiterste voorzichtigheid, zooals alleen de zeeman dit verstaat, werd nu het ankertouw lang- zamer of vlugger ingehaald, naarmate de omstandig- HH. MM. Koningin Wilbelmina en de Koningin- Regentes zijn gisterenmorgen per extra Staatsspoor- trein van 9,32 uit de residentie naar Arolsen vertrokken. Zij werden door verscbillende leden van het Koninkiijke Huis, de Ministers, den vice- president van den Raad van State, den voorzitter der Tweede Kamer, den secretaris van den Raad van Voogdij, Jhr. Roell en den burgemeester der residentie uitgeleid tot aan den waggon. De beide Koninginnen stonden bij het vertrek van den trein op het buitenbalcon, vriendelijk groetende. Het buitenplein van het station en het perron waren kort vodr de aankoinst Harer Majesteiten op last der politie door het publiek ontruimd. Een groote menigte was op de been langs den weg van het Paleis naar het station. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe, Regentes, brengt de directeur van het Kabinet des Konings ter algemeene kennis, dat gedurende Hoogstderzelver verblijf in bet buitenland, alle aan H. M. gerichte brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet des Koning, alwaar voor eene geregelde doorzending der stukken aan het aares van H. M. zal worden zorg gedragen. De regeering van Elzas-Lotharingen heeft den invoer in her. Rijksland van runderen en kalveren uit Belgie, Luxemburg en Nederland ver- boden, wegens de aldaar heerschende longziekte. Dit bericbt zal den tekst van het regeeringsbesluit wel niet met juistbeid weergeven. In Nederland toch heerscht gelukkig geen longziekte onder het vee, wel in Belgie. Dat evenwel ook het Neder- landsche vee in het verbod deelt, schijnt verklaard te moeten worden uit de omstandigheid, dat het over Belgie in het Rijksland wordt ingevoerd. Uit Vriezenveen dd. 31 Maaart wordt gemeld Heden wappert van verscbillende open bare ge- bouwen en particuliere woningen de driekleur ter eere van het optreden van den heer G. Kruys als Minister van Marine. Geboren in deze gemeente, waar zijn vader jaren lang de betrekking van burgemeester bekleedde, toonde hij aan zijn ge- boorteplaats steeds gehecbt te zijn gebleven en gaat er ook thans nog bijna geen zomer voorbij, of hij komt eenige weken hier met zijn familie bij zijn moeder doorbrengen. Uit bet Bildt schrijft men van 1 April Ondauks den gespanuen toestand blijft het hier gedurende de laatste dagen rustig. De meeste werkstakers waren gisteren en van daag bezig hunne akkers of die hunner vrienden in't zaad te brengen. Uit den aard der zaak is dit werk echter spoedig afgeloopen. Meer en meer maken zich heden dit toelieten en eindelijk kon men weer zeil bijzetten om uit de nabijheid van het wrak te komen, docheen hevig gekraak deed zich hooren en de mast lag over boord. Het kostte de grootste moeite hem met het zeil weer binnen boord te krijgen, en daaraan was bet grootste gevaar verbouden, omdat de boot nu dwars lag, overbing en zoo zwaar beladen was, dat men zich nauwelijks kon bewegen. De verscbrikte Spanjaarden kropen dicht op elkander, doch de bootslieden bleven kalm, men hoorde slechts nu en dan de korte bevelen van Hobgen dit was alles, wat de stilte in de boot verbrak, want ieder was overtuigd, dat men nog altijd in het aangezicht des doods was. Zoo goed en zoo kwaad als het ging, werd bet zeil weer opgezet en toen men ver genoeg van het wrak verwijderd was, kapte de voorman het ankertouw en voort ging de boot, door niets meer weerbouden de grootste nood was voorbij, de be manning kon weer vrij ademen, een vreugdekreet weerklonk uit aller mond, vergeten was elk gevaar, een onbescbrijfelijk gevoel van de inuigste voldoening maakte zich van de edele redders meester. Toen men in de boot inspectie hield, bemerkte men, behalve de bemanning, elf Spanjaarden, namelijk den kapitein, den stuurman, acht matrozen en den kajuitsjongen, buitendien nog zes man van de Eclips en de twee visschers uit Whitstable. Spoedig bereikte men nu de stoomboot zij was nadat de tros brak, beschutting gaan zoeken achter de Hooks-bank, waar zij de terugkeer der redding- TER mimSIHE C01IRAKT (S L O T.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1