Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 2698. Zaterdag 21 Maart 1891. 31e Jaargang. Binnenland. Een schets uit „hoogere kringen." ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Dit blad vepschljnt l)initdajt> en Vrijdagavond bij den nlttever P. J. VAN D E S A M D E te Ter Keazen. Bij deze courant behoort ecu bijvoegsel. JPolitieli Overzicht. De president der republiek heeft een deputatie van afgevaardigden en senatoreu uit bet departeinent Haute-Garonne ten gehoore ontvangen, die hem heeft uitgenoodigd Toulouse en eeuige andere ge- deelten van het departeinent te bezoeken. De heer Carnot heeft de uitnoodiging aangenomen en reeds den tijd bepaald, waarop hij er zal komen. Hij zal nainelijk het groote bondsfeest der gymnastische vereenigingen bijwonen, dat den 17 Meite Limoges plaats heeft, en van daar zal hij zich naar Toulouse begeven. De Senaat zal weldra met de behandeling van het nieuwe tarief van invoerrechten beginnen. De commissie voor in- en uitgaande rechten heeft zich hiervoor reeds verdeeld in 4 onder-commissien voor de behandeling van de verschillende waren. Jules Ferry is tot voorzitter der commissie gekozen. Men verwacht niet, dat de Senaat aanmerkelijke wijzigingen zal breugen in het tarief der invoer rechten, gelijk dit door de Kamer-commissie is vastgesteld, omdat in den Senaat evenals in de Kamer de protectionisten den toon aangeven. Uit Hamburg wordt bericht, dat V orst Bismarck weder tien kisten met papieren naar Eugeland heeft gezonden. Hetzelfde had hij kort voor den oorlog van 1866 gedaan. Naar aanleiding daarvan wordt in de Miinchener neueste Nachrichten gezegd, dat de Keizer en zijne raadslieden door menige uillating van Bismarck, vooral in zijne bladen, smartelijk waren getroften en dat de Keizer herhaalde malen pogingen had gedaan om met Bismarck na zijn ontslag weder op vriendschappelijken voet te komen. Hieromtreut wordt verteld het blad wil de verantwoordelijk- heid daarvoor niet op zich nemen, maar viudt het toch nift ongeloofwaardig dat den Keizer er zeer veel aan gelegen was, een aantal brieven terug te krijgen, die hij, toen hij uog Prins Wilhelm was en zijn vader to San Remo verloefde, aan den toenmaligen rijkskauselier had geschreven. Bismarck had echter geweigerd, die brieven ter hand te stellen aan den persoon, dien de Keizer had gezonden. Daarbij wordt hennnerd aan het bezoek van den Russischen ambassadeur, graaf Schoewaloff op Friedrichsruhe en de aanwezigheid van den liertog van Coburg te Hamburg. Verder zou vorst Bismarck voor het kerstgeschenk des Keizers, een album met photographieu uit het paleis van Wilhelm I, hebben bedankt. Dit alies, zoo gaat het genoemde blad voort, heeft natuurlijk den Keizer ontstemdof hierin eene veraudering is gekomeu, of het lange bezoek van Waldersee op Friedrichsruhe hiermede samen- hangt, kunnen wij niet zeggen. FEUILLETON. 2) De dokter stond op. Zij boog zich over het kind heen en bedekte het klamme voorhoofd met duizenden kusseo, terwijl zij het allerlei lief- kozende en zachtberispende woordjes toevoegde. Wees voorzichtig, gravin, zeide de geneesheer op ernstigen toon, ik geloof dat zich hier rood- vonk openbaart. Angstig richtte zij zich op. O, tot dusverre zijn er geen verschijnselen, hernam dokter Schottmaar u moet voorzorgsmaatregelen nemen, dat moet ik u in elk geval aanraden. Roodvonk riep de gravin ontsteld uit. Groote God, dokter, u doet mij schrikken Maar neen, ik zou haast vergeten, dat u de zaken altijd van de donkerste zijde beschouwt. Het zal niets van beteekenis zijn, een koortsje, niet waar Reveling? niet waar mijn engel?.... Roodvonk En in de volgende week is het bal van prinses Orkacheff, dat bal waar ik mij moet vertoonen, dood of leveud, anders u weet, prinses Orkacheff is een groote kwaadspreekster Dokter en met een allerbevalligste smeekende beweging vatte zij zijn arm, zeg mij toch, dat het niet die afschuwelijke roodvonk is Maar, al zou het de een of andere goedaardige koorts zijn, De bladen in Zwitserland beklagen het, dat de wet, waarbij aan ambtenaren recht op pensioeu werd toegekenddoor het volk is verworpen. Alleen in de kantons Bazel en Geneve, die geene eigenlijke plattelandsbevolking hebbenwas een groote meerderheid er voor. Het resultaat", zegt de Bazeler Nat. Ztg., ,/is een ernstig bezwaar tegen de toekomstige ontwikkeling onzer econo- mische wetgeving." De Bund daarentegen houdt goeden moed en vermaant, zonder weifelen voort te gaan op den weg der sociale wetgeving, zonder acht te slaan op teleurstelling. In Rusland is eene verordening verschenen, waarbij wordt gelast, dat op de lagere scholen ook de Luthersche kinderen het onderricht in den Russischen godsdieust moeten volgen. Zij zullen geen bewijs, dat zij de school met vrucht hebben bezocht, kunnen krijgen, als zij niet zijn geexa- mineerd in de Grieksche kerkleer. Over de grondwelsherziening in Belgie schrijft de Brusselsche correspondent van de Kolnische Zeitung aan zijn blad: De afgevaardigde en groot- iudustrieel De Smet de Naeyere (die waarschijnlijk als rapporteur der centrale sectie van de Belgische Kamer zal optreden) stelt voor, behalve aan de census-kiezers ook aan al diegenen het kiesrecht te verleenen, die gehuwd zijn en minstens twee vertrekkeu bewonen, waarbij werk- en bergplaatsen niet worden medegerekend. Hij sluit daarentegen die personen uit, welke een zeer klein eigen stuk laud bebouwen, doch geen eigen woning bezitten. Op die wijze moet niet slechts een einde worden gemaakt aan de vervalschingen met behulp van een stembiljet, welke den grondslag der partij- politiek vormen, maar ook aan de kiezersteelt door schenkingen voor de leus. Zelfstandig moet de kiezer zijn meent de heer De Smetom het even tot welken stand hij behoort en op welken trap van ontwikkeling hij staat, moet hij het voile burgerrecht bezitten, zoodra hij als volslagen man bijvoorbeeld op zijn vijfentwintigste levensjaar, de voile plichten van den burger op zich neemt. Op dezen grondslag zou men, volgens eene glo- bale rekening, tot een aantal van 9t)0,000 kiezers komen. Dit zou bijna het algemeen kiesrecht zijn, dat 1,800,000 kiezers zou opleveren, met eene beperking, welke in overeenstemming is met de wenschen van de regeering en van de gematigd- liberalen. Want aan beide zijden zijn de conser- vatieve leiders het daarover eens, dat het kiesrecht moet worden onthouden aan het luidruchtig en onverautwoordelijk deel der bevolkiug, hetwelk den trots van het radicalisme en de voorhoede van het socialisme uitmaakt. Ten slotte zegt de corres pondent Wij zullen intnsschen nog moeten uit- rekenen, hoeveel kiezers er volgens de eene of de andere methode meer zullen komen. dan belooft u mij toch het aan niemand te zullen vertellen. Bedenk eens ik zou in geen zes weken kunnen uitgaau Maar het is zoo niet Een- voudig wat hoofdpijn. Want ik weet het en ik zie, dat het niets beteekeut. Mijn hart, weet u, zou mij waarschuwen, als ik iets te vreezen had. Zeg eens, liefste, is het niet waar? Je wordt al wat beter, geloof ik Het is niets dan vermoeid- heid Zeg eens, Reveling?... Zie maar dokter welk een mooi blosje zij heeft Het kind had zich inderdaad met schitterende oogen uit haar kussens opgericht, zich gestreeld voelende door dien stroom van zoete woordjes, die zij zoo gretig opving. Zeker, mama, zeide zij met een trillende stem; ik voel mij al veel beter, ik zou zelfs gaarne willen opstaan Zij richtte zich op en schudde het hoofd met de lange, zware krullen, doch viel plotseling bleek in haar kussens terug De gravin wierp een vragenden blik op den dokter; zonder dien te beantwoorden, boog deze zich over het kind heen, richtte haar hoofd op en Ret haar vlugzout ruiken De ziekte bleef niet uitlangzaam doch zeker volgde zij haar loop. Dagen en nachten verliepen. In een sluimering, die haar het bewustzijn van haar lijden bespaarde, hoorde Irene slechts verwarde geluiden en zag zij niets dan een nevelachtig lichl, door den dichten sluier, die haar geest omhulde en De heer P. Quaars, gezagvoerder van de stoom- boot Walcheren, die den provincialen dienst onder- houdt tusschen Vlissiugen, Ter Neuzen en Breskeus, herdacht Woensdag zijne dertigjarige dienstvervul- ling bij den stoombootdienst op de Wester-Schelde. Gaf hij in die betrekking steeds blijk van activiteit en getrouwe plichtsbetrachting, ook op andere wijze heeft hij aanspraak op een loffelijke vermelding. Aan zijn energiek optreden was het toch te danken dat twee bewakers van het indertijd op de Spijkerplaat gestrande schip Waldon gered werden, niettegenstaande de plotseling opgestoken storm zoo hevig woedde, dat alle pogingen eerst vruchteloos schenen, terwijl hij een andermaal het middel was om drie opvarenden, die door het omslaan en zinken der Borsselsche veerboot in levensgevaar verkeerden, aan de hunnen terug te geven, hoewel ook daar water en weder zich tegen elke redding verzetten. Wij noemen slechts deze eclatante feiten, die zeker voldoende zijn om de tegen woo rdigheid van geest van den wakkeren zeerob in het rechte licht te plaatsen. Quaars is een goede bekende van het reizend publiekmoge hij dat nog vele jaren blijven moge het hem eenmaal gegeven zijn een welver- diende rust te smaken na zulk een welbesteden diensttijd M. Ct. Aan den heer Th. van Uije Pieterse is, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Vlis- singen. In de Woensdagnamiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer werden alle bepalingen van het ontwerp der postwet afgedaan. Op art. 12, regelende de schadeloosstelling voor het te loor gaan van aangeteekende brieven enz., was door de commissie van rapporteurs voorgesteld, en de heer Schimmelpenninck lichtte het toe, een amendement, strekkende om ook, ingeval van over- macht, het verlies van de geheele of gedeeltelijke waarde ten voile te vergoeden (en niet slechts met f 25). De Minister bestreed de tegen het artikel aan- gevoerde gronden. Het amendement zou in zijne gevolgen den Staat aan groote schade blootstellen en de consequentie zou zijn de verplichting voor een ieder om in tegen woordigheid van de ambtenaren de aangegeven waarde in den brief te sluiten. Het amendement werd toch aangenomen met 75 tegen 11 stemmen. Bij art. 13 verklaarde de heer Hintzen, dat voor de verzending van geldswaardig papier aan toonder verplichte aanteekening ounoodig is. Hij stelde voor in dien zin het artikel te wijzigen. haar onttrok aan de werkelijkheid, die haar omgaf, Den negenden dag werd zij tegen den avond wakker en opende zij de oogen. Het zilveren nachtlampje, met zijn groene kap, wierp eenzacht schijnsel in haar kamer, die, voor haar droomerige oogen, in een wegvliedenden nevel zich heen en weer scheen te bewegen. Achter het kamerschut, waar op een zachtblauw satijnen achtergrond raadselachtige vogels vlogen, hoorde zij fluisteren. Zonder aanvankelijk iets te beseffen, hoorde zij na eenigen tijd, gedurende welken het gedempte geluid der stemmen in een gedruisch als dat van een woesten waterval was overgegaan, den dokter zeggen, terwijl hij elk woord met nadruk uitsprak. Als zij een goeden nacht heeft, geloof ik voor haar behoud te kunnen instaan. Maar zij moet slapen. Let wel op, mistress Dickson, zeide de gravin op vermanenden toon, dat men geen leven maakt. Sluit de deur van de leeskamer, ga in een lagen stoel zitten en, voor alles, lees niet. Er is niets wat den slaap zoozeer verontrust als het geruisch, veroorzaakt door de bladen, die men omslaat. Wat mij betreft, het is dat vervelende bal van prinses Orkacheff, waarop ik mij minstens vijf minuten moet vertoonen, en omdat onze goede dokter mij verzekert Ik verzeker niets, mevrouw de gravin, antwoordde de dokterik zegwij mogen hoop blijven koesteren, Juist, en daarom ga ik mij een, twee, drie Dit amendement werd aangenomen met 43 tegen 37 stemmen. Art. 18 bepaalt een recht van ten hoogste 5 cent voor elk bedrag van f 12,50 of minder aan postzegels of postbewijzen. De heer Van Velzen c. s. hadden voorgesteld het bedrag te bepalen op 2^ cent op 10. Na discussie wijzigde de heer Van Velzen zijn amendement zoo, dat voor verzendingen van ten hoogste f 5 een maximum van 2 J cent zou worden geheven. De heer Borgesius en de Minister ontrieden de aanneming van het amendement, omdat de regeering de bevoegdheid tot vermindering had. De heer Van Velzen trok daarop het amen dement in. De heer Van Honten stelde het echter zijner- zijds weder voor, waarop het werd aangenomen met 49 tegen 39 stemmen. De Minister verklaarde bij art. 19, dat het recht voor elke quitantie afzonderlijk werd geheven. Op art. 21 werd overgenomen een amendement der commissie van rapporteurs om toe te laten dat particulieren eigen formulieren voor briefkaarten gebruiken. Bij art. 26 gaf de heer Roell in overweging eene wettelijke regeling, inhoudende, dat de bevoegd heid der regeering tot het sluiten van contracten worde bepaald niet door het geldelijk belang, maar door den termijn waarover het contract loopt. De Minister zal den wenk aan zijnen ambtgenoot van Fiuancien overbrengen. Bij de strafbepalingen lokte de beer Roell de weglating uit van strafbedreiging tegen overbrenging van brievenvoor personen uit een huisgezin bestemd. Het Hoofdbestuur van den „Bond van Ned. Onderwijzers" verzoekt bij dezen alien onder- wijzeressen en onderwijzers zonder betrekking, hun naam en adres per briefkaart op te zenden aan Th. M. Ketelaar, van Oldenbarneveldstraat 39, Amsterdam. Voornoemd Hoofdbestuur is namelijk overtuigd, dat bij een richtige uitvoering der Wet op het L. O. blijken zou, dat voor al die persoDen nog betrekkingen te over zijn, ja, dat er zelfs een tekort aan personeel zou blijken te bestaan. Van welken invloed dit onderwijzers-tekort opde salarissen zou zijn is bij de tegenwoordige toestanden gemakke- lijk na te gaan. 't Hoofdbestuur is dan ook voornemens een adres aan de Regeering te richten, met verzoek, de termijnen voor de volkomen uitvoering der Wet te verkorten en wenscht er daartoe juist op te wijzen, dat nog zoovelen zonder betrekking rond- loopen, zoodat in de eerste behoeften aan personeel zeker onmiddellijk zou kunnen worden voorzien. aankleeden, vlieg ik even naar het hotel, dat hier dichtbij is, en ik ben weer heel spoedig terug want ik ken u, beste dokter, als u zegt, dat wij hoop mogen blijven koesteren, ben ik volkomen gerust gesteld. Ik herhaal, mevrouw de gravin, dat, wanneer een n'ormale slaap dezen nacht de koorts mocht stuiten, ik meen te kunnen verzekeren, dat het buitengewoon sterke gestel van uw dochtertje haar zal behouden. O, dokter, gij giet balsem in mijn hart Nu ga ik weg. Mistress Dickson ik vertrouw haar aan uw goede zorgen toe. Tot straks. Toen het kind hoorde, dat haar moeder zich met haastige schreden verwijderde, riep zij plotse ling met bevende stem. Mama I mama Mistres Dickson ging naar het bedje en, de kussens wat opschuddende, zeide zij aarzelend Je mama gaat wat rusten, kindlief. Zij is ver- moeid en wil wat slapen Doe dat ook ik ben bij je Dat is niet waar, antwoordde het kind toornig. Zij gaat naar het bal ik heb het wel gehoord, O, Dickson, ga haar roepenIk zou haar zoo gaarne bij mij hebben Mijn engel, wees toch kalm en dek je beter toe. Ik beloof je, ik zal haar gaan roepen. Mistress Dickson verliet de kamerhaastig kwam zij terug. TER IE1IZESSC1HE KHIUM

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1