Alg emeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. K0RP0RAAL DAPPER. No. 2677. Woensdag 7 Januari 1891. 31e Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT: advertentiEn. FEUILLETON S) (S1 o t.) TER \EIZE\SCUE COURANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederlaud 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bit bind verschljot Dtusda*- en Vrljdagavond bij den nitgever P. A. VAN BE S A N D E te Ter Neuzen. JPolitieU Overzicht. Eergisteren is een merkwaardig referendum ge- houden in de fabrieksstad Jumet (met 18,000 mw.) niet ver van Cbarleroi. Bij de onlusten der fabriekarbeiders in 1886 ziju eenige fabrieken geheel of gedeeltelij* vernield en de gemeenten moesten die scbade vergoeden. Nadat door rechterlijk vonnis bet bedrag der schade is vastgesteld, vordert de regeering thans van de stad Jumet 850,000 frcs. voor haar deel. De gemeenteraad heeft geweigerd die groote som te betalen en de regeering dreigt bij dekreet de directe belastingen te verhoogen. De gemeenteraad heeft daarop besloten, de be- volking te raadplegen en heeft de volgende vraag gesteld: »Zullen wij het voorstel der regeering aannemen en, zoo ja, de belastingen iuvoeren, die voor de betaling der buitengewoon hooge som van 850,000 frcs. worden vereischt?" leder burger wordt opgeroepen om deze vraag met »ja" of „neen" te beanlwoorden. De uitslag der stemming is nog niet bekend gemaakf, maar het is aan geen twijtel onderhevig, dat de burgerij ontkennend zal antwoorden. M at er dan zal gebeuren, is onzeker. Twee jaren geleden hebbeu de afgevaardigden van (Jharleroi een wets- ontwerp ingediend om den staat met de schade- vergoeding te belasten, maar de minister van huantien was er tegen en heeft tot nu toe verhinderd, dat het in behandeling werd genomen. Het miuisterie is niet gesteld op eene discussie over hut oproer van 1886, nadat voor de rechtbank is gebleken dat geheime ageuten, die zelfs met ministers in be- trekking stouden, voor een gedeelte verautwoorde- lijk ziju voor de aangerichte schade. Men wil dat het Iersche parlementslid O'Brien tegen de Tunes eene gerechtelijke vervolging zal instellen, gelijk indertijd door Parnell werd gedaan wat toen de veroordeeling van dat blad tot een aanzienlijke schadevergoeding tengevolge had. De Tunes heeft O'Brien beschuldigd de hand in de dynamiet-coinplotten te hebben gehad, en rnede- gewerkt te hebben aan het blad der saraenzweer- ders, de Irisch World. Hoewel O'Brien tegen deze aantijgingen opkwam, hield de Times ze toch vol. Deswege moet O'Brien nu het blad wilien vervolgen. O'Brien moet verklaard hebben, dat hij de gevangenisstraf van een jaar, waartoe de Iersche rechtbank hem veroordeelde, zal ondergaan de tijd wanneer hangt af van de omstandigheden. Het boevenpak zal echter niet door hem behoeven te worden gedrageu. Dit toch is juist op zijn eigen protest voor politieke mis ladigers afgeschaft. De scheidsrechterlijke onderhandelingen over de zaak van den Delagoabaai-spoorweg zullen eerstdaags worden geopend. De Portugeesche regeering moet hebben toegestemd, door scheidsrechters te laten beslissen of den aandeelhouders in den spoorweg Ik ken je genoeg om te meenen wat ik je vroeg, doch zoo je het noodig acht wil ik die vraag bij je in huis wel herhalen. Hij loopt verder met haar op en aan hare woning gekoinen, vraagt hij, of ze hem toestaat dat hij met haar binnen treedt. En als hij aan de een voudige tafel bij haar heeft plaats genomen, door' tintelt hem een gevoel alsof hij hier geuaderd is tot den eir.dpaal van zijn doel. Cato is weduwe en bleef bij den dood van haar man met wien ze zeer gelukkig was geweest, met drie zeer jeugdige kinderen achter. Het was haar gelukt om voor die kleinen den kost te verdienen. 't Kleine huishouden zag er net en lief uit. Zij was een echte Hollandsche vrouw in hare kleine woning blonk alles den binnentredende tegen. En nu herhaal ik mijn vraag van zooeven. Wi je met me trouwen, Cato P Zeg Dapper, ik begrijp nu, dat het je ernst is maar voor ik je op die vraag antwoorden kan moet ik je eerst vragen, of je op de hoogte bent yan mijn toestand schadevergoeding moet worden toegekend wegens het vervallen verklaren der concessie, gepaard met een verlies van landschenking. Zelfs Russische bladen wijzen nu en dan op het harde lot, dat de Israelieteu in Rusland te verdureu hebben. De Novoye Vremya geeft eenige tretfende mededeelingen. Voor elk dier, dat de Israelieten slachten om tot voedsel te gebruiken, moeten zij belasting betalen en bovendien wordt een verdere bijdrage geheven bij den verkoop van dit vleesch. De inning van deze belastingen wordt door de regeering aan den meestbiedeude verpacht en deze tracht, gelijk zich denken laat, er van te halen wat hij kan en laat zich, behalve de wettelijke belastingen, nog een groote belooniug voor zijne moeite geven. Een denkbeeld van de uitbreiding van dit misbruik geeft het bedrag dat in het kleine stadje Berditschetf op deze wijze van de Israelieten geeischt wordt. Voor het slachten van dieren werd volgens de wet in het afgeloopen jaar ruim 60,000 van de Iraeiietische inwouers geeischt. In werkelijkheid echter werd ruim f 324,000 van hen gevorderd. Sedert korten tijd heeft men ontdekt, dat alle Israelieten in het Transcaspische gebied aldaar jaren lang woouden, zonder dat zij daartoe van de regeering verguuuing hidden. Thans worden zij duizeude mijlen ver naar eene nederzetting verbannen, wa3r hun geloofsgeuooten honger lijden. Vele dezer gezinnen wareu reeds verscheidene jaren in het Transcaspische gebied gevestigd. De westersche beschaving driugt al meer en meer naar het oosteu door, wij zien het in Japan en China. In het laatste rijk is bepaald, dat de Keizer voortaan jaarlijks de vertegenwoordigers van vreemde mogendhedeu zal ontvangen en wel in de eerste maan van een nieuwjaar. De staatsraad moet den dag bepalen en den volgendeu den gezanten een feest aanbieden. Nieuwe gezanten, die in den loop van het jaar komen, worden door den Keizer ontvangen zooals reeds bij zijn voorgangers gebrui- keiijk was. En dat in China 1 De heer Keuchenius, lid der Tweede Kamer, is sedert eenige dagen vrij ernstig lijdende aan bronchitis. De Minister van financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Pebr. 1891op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkeud examen zal gehoudeu wordena. voor 80 plaatsen als commies 4e klasse der directe belastingen, invoer- rechten en accijnsen, en b. voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche ver- eeniging tot bescherming van dieren heeft dezer Ik weet, dat je weduwe bent, dat je drie kin deren hebt en dat je een brave en deugdzame huismoeder zijt. En antwoordt me nu op mijue vraag. Dat gaat op het oogenblik niet, zegt ze, maar het heeft dunkt me zoo'n haast niet, dus kom over een week eens terug, dan zal ik zien. Dapper antwoordt hierop, dat hij haar zooveel tijd van beraad niet kan toestaan. Hij vertelt haar de geschiedenis, er bijvoegende, dat alles in duigeu valt, als gij morgen niet ondertrouwd is. Maar ze zullen toch niet vergen, dat je zoo maar op stel en sprong trouwt, daar mag men geloof ik, toch wel eens over nadenken. Ja zegt Willem, 't klinkt misschien zonderling, maar toch is het zoo. Denk er eens over na, informeer, zoo je 't noodig vindt, nog eens naar mijn persoon en gedrag, spreek er over met een of andere familie- betrekkingmaar, dat alles vooral morgen vroeg, want om 12 uur kom ik antwoord halen en als dat toestemmeud is, dan moeten we morgen nog aanteekenen. Na haar te hebben verteld, dat hij° de wasch krijgt bij de 5de compie en 's morgens de cantine op de chambree, en na de belofte, dat hij, als ze hem hebben wil, een goed vader voor hare kinderen zijn zal, vertrekt hij naar de kazerne. Zijn waudeling daarheen is een vreugdemarsch. Nog nimmer heeft hij zich zoo aangenaam gestemd gevoeld en hij is trotsch op zich zelven, dat hij den moed had, zoo ouverschrokken met zijn ver- dagen een adres gericht tot den minister van jnstitie over den toestand van de trekhonden. Het vermeldt daariu de uitkomsten van een ingesteld onderzoek te dier zake hier te lande in de naburige rijken, welk onderzoek niet ten onzen gunste is uitge- vallen. Het wijst verder op het schadelijk gevolg hetwelk de afschaffing van vele plaatselijke ver- ordeuingen op het gebied van het vervoer met houdenkarren sedert de invoering van het nieuwe strafwetboek heeft gehad en spreekt ten slotte den wensch uit dat het toezicht op mishandeling van de trekhonden verscherpt moge worden, waaraan naar zijn oordeel groote behoefte bestaat. Ten einde de gedachtenwisseling in de alge- meeue vergadering der Liberale Unie op 28 Februari a. s. naar aanleiding van het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst zoo deugdelijk mogelijk voor te bereiden, heeft het bestuur der Liberale Unie zich gewend tot eenige in verschilleud opzicht der zake kundige manneu, met het verzoek om, in commissie vereenigd, ten deze een prteadvies samen te stelleu. Het bestuur noodigde daartoe uit de heeren F. A. Hoefer, gep. le luitenant der artillerie, te RotterdamW. Hoogenboom, gep. majoor der artillerie, te AmsterdamG. J. W. Koolemans Beijnen, kapitein der infanterie, leeraar aan de krijgsschool voor officieren, te 's GraveuhageMr. J. A. Levy, advocaat te Amsterdam Mr. R. Maca- lester Loup, hoofdredacteur van Het Vaderland, te 's GraveuhageH. J. van der Mandele, gep. kapitein-luitenant ter zee, te Nieuwer—Amstel; en Dr. C. B. Spruijt, hoogleeraar, te Amsterdam, die alien aan de roepstem gehoor gaven. Uit het uitgebreid praeadvies blijkt, dat de com missie van oordeel is, ,/dat in 's lands belang het ingediend ontwerp, in hoofdbeginselen ongewijzigd, wet behoort te worden en dat het plicht is voor de liberale partij hare uiterste kracht in te spannen, ten einde een hervorming te doen tot stand komen, die het rechtsbewustzijn bevredigt en de weerbaarheid van ons volk in belangrijke mate verhoogt." In het afgeloopen jaar is de weesinrichting te Neerbosch opnieuw belangrijk uitgebreid o. a. door den bouw van een nieuw weeshuis, waarin 200 kinderen plaats zullen vinden. De strenge winter belet eehter dit gebouw, zoo spoedig als men gewenscht had, te openen. Dit nieuwe huis is eene der grootste gebouwen, die hier zijn gebouwd. Alleen aan timinerhout is voor meer dan f 12,000 beDoodigd geweest. Iu het onderste gedeelte is eene zaal, waarin 200 kinderen aan tafels plaats kunnen vinden om hun maal te kunnen nuttigen, terwijl er dan nog overvloedige ruimte overblijft. Verder vindt men er achtereenvolgens vier school- lokalen, die elk voor 50 leerlingen genoegzame ruimte aanbieden. De tweede verdieping is ver zoek voor den dag te komen. Hij lacht om de grilligheid van 't lot, dat hem drie maanden lang te vergeefsch eene vrouw deed zoeken en hem nu op den laatsten dag, als 't ware er eene in de de armen voert, die hij reeds kent en waarvan hij weet, dat zij alle hoedanigheden bezit, om hem tot een gelukkig echtgenoot te maken, want hij is er bijna zeker van dat ze ja zeggen zal. Den volgenden dag komt Willem mijn bureau binnengestormd met een vroolijk gelaat, waarop het duidelijk merkbaar was, dat alles naar wensch was afgeloopen. Ja Dapper, ik geloof dat ik je feliciteeren mag, is 't niet zoo Ja fourier, ik ben er erg blij mee en ik geloof er een goede vrouw aan te krijgen. Van harte geluk gewenscht dan, en nu ga je zeker dadelijk in ondertrouw. Je behoeft niet meer thuis te komen van daag, ik zal je wel op het permissiebriefje zetten. Willem Dapper is twee weken later getrouwd en 't geeft tusschen hem en Cato een gelukkig huwelijk. Het huisgezin is nog eenigszins ver- meerderd, maar wasch en cantine voorzien hen ruimschoots van brood. Hij noch zijne vrouw hebben ooit berouw gehad van hun zoo spoedig beraden huwelijk. Toen het verhaaltje ten einde was, hadden we Haarlem reeds bijua bereikt en richtte mijn reis- genoot zich uit zijne gemakkelijke houding, die hij deeld in twee slaapplaatsen, waar 200 ledikanten ruim kunnen staanverder bevinden zich daar localiteiten en kamertjes voor hen, die met het op en toezicht belast zullen worden. Dit huis is gedu- rende het afgeloopen jaar voor het grootste gedeelte afgebouwd, en zulks alleen door de weezen onder toe- en opzicht van hunne bazen. Voortdurend hoort men voorbeelden van de verregaande wanorde, die thans in ons spoorweg- verkeer dag aan dag wordt waargeuomen. Men verhaalt de ongelooflijkste dingen een trein zou bestuurd zijn geworden door een machinist en geleid door conducteurs, die nooit den weg had den afgelegd en aan de .stations moesten vragen waar zij waren. Tengevolge daarvan was de trein eenige uren te laat aangekomen. Dit moge over- dreven ziju, maar uit allerlei omstandigheden en de herhaalde vertragingen blijkt genoeg, dat de zaken niet in orde zijn. Het Nederlandsche volk getroost zich, ofsc'noon dan ook pruttelend en morrend, deze onaangenaamheden, die intusschen met zeven millioen wel wat duur betaald zijn, maar zal het bij onaangenaamheden blijven? Wan orde toch, vooral waar locomotieven in het spel zijn en treinen in snelle vaart zich bewegen, is gtvaarlijk, en wie waarborgt ons, dat die ordeloos- heid in het verkeer en de onbekendheid van het personeel met de lijnen, waarop het dienst doet, geen rampen zullen veroorzaken Het is meer dan tijd, dat erustige en afdoende maatregelen worden genomen, voor dat de pas- sagiers, instede van te laat aan te komen, niet meer levend aankomen. Te Amsterdam is men met de werkzaamheden tot heropening van het Noordzeekanaal begounen. Onder geleide van een gemeente-opzichter zijn een 25-tal werklieden naar Ymuiden verlrokken, die, aangevuld met even zooveel arbeiders van daar, aan die zijde van het kanaal het hakwerk beginnen. Vijftig anderen begonnen daarmede van Amster dam uit. Het voornemen is over een breedte van 14 M., het ijs in vierkante schotsen te hakken, eenige daarvan uit te lichten en dan in het losgewerkte ijs van beide uiteinden van het kanaal uit een schip te doen stoomen, met de bedoeling de massa in beweging te houden. De geul van het zich daarin bevindende ijs te bevrijden gaat niet, daar men met het losse ijs, dat wegens de dikte niet meer onder het vastblijvende kan geschoven worden geen raad weet. Wij hopen en vertrouwen, zegt het N. v. d. D., dat de poging zal gelukken en dat wij hier door eigen inspanning in den gelukkigen toestand van Rotterdam en Ylissingen komen, waar de natuur meehelpt. Zullen, met name de twee laatstgenoemde havens gebruik weten te maken van het ontzaglijk voordeel, dat zij in deze tijden boven Antwerpen van Leiden af had aangenomen, op en zei: Alsje dat gebeurd is, laat ik me villen Och vriend, bedenk dat je vel niets waard is, 't is misschien ternauwernood te gebruiken voor ulevellenpapiertjes en dan biijft het nog de vraag of de banketbakker z'n waar verkoopen zou, als de dames met de zonderlinge herkomst van die verpakking bekend waren. Maar indien je me niet gelooven wilt, kan ik er niets aan doen het feit is zooals ik je verteld heb historisch. Om je de waarheid te zeggen, hervat m'n vriend, heeft het ons den weg tot Haarlem wel bekort, maar ik vind toch, dat je het wel een beetje te uitgebreid te te langdradig hebt gemaakt, misschien wel, om de oorspronkelijkheid wat beter te doen uitkomen. T Is te begrijpen, dat ik niet erg gesticht was over die beoordeeling, doch dit weerhield me niet om het verhaaltje te laten drukken. Indien gij, waarde lezeres of lezer, het een weinig minder langdradig vinden kunt dan mijn vriend E., acht ik mijne moeite ruimschoots beloond. E I A DE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1891 | | pagina 1