IT1LMDSC1 BUS1 TfiZE VUG." iDMTEIM BE hit vooitztntc. V mm AbBABAKKiB de minste hoop op een spoedig uiteinde van dezen verderfelijken oorlog. Wei mogediteene les zijn voor Europa, opdat men zich niet met zoovelen heden ter dage verbeeldedat een Europesche oorlog in ons werelddeelspoedig alle hangende kwestien en oneenigheden zou kuunen vereffenen. De oorlog eens op groote schaal onfhrand zou ook in ons werelddeel jaren lang kunnen duren. De eerste twaalf jaren van deze eeuw hebben bet geleerd, hoe de eene krijg uit de andere voortvloeit. Mogt de rustige onpartijdige overdenking dier rampspoedvolle jaren ook in ons vaderland die gezegende vrncht dragen dat men de heilzame lesdie onze vaderland- sche geschiedenis van 1785 tot 1813 bevat, diep in zijn hart prentenl. hoe verdceldheid blinde partijzucht en eigenbelang ons gezegend vaderland eenmaal niet op den rand slechts van, maar gelieel in bet verderf heeft gestorthoe de schciding van Nederland en het stamhuis van Oranjc eenmaal de oorzaak is geweest van de vernietiging van ons dierbaar vaderland. Dat men zich daarbij herinnere gelijke oor- zakengelijke gevolgen en derhalve wake, dat ons nakroost ook niet eenmaal van ons kunne zeggengelijk wij dit van onze grootouders kunnen cloen de ellcndedie gij ondcr de Fransche ovcrheersching hebt moetcn verduren was uwe eigene schuld In Belgie is door den Antwerpschen gemeen- teraad de eerste stap gedaan op den weg ter verzoening in de sedert geruimen tijd hangende question brulante in dat rijkvoortgesproten uit den aanleg der Antwerpsche vestingwerken. Men rneldt uit Brussel, dd. 10 November: Z. M. de koning heeft heden in persoon de zitting der wetgevende kamers geopend. Z. M. word met veel geestdrift begroet. De door Z. M. uitgesproken troonrede is niet van overwegend belang. De koning wijst daarin op de vriendschappelijke betrekkingenmet de vreemde mogendheden bestaande. Z. M. heeft voorts de onherroepelijke vrijmaking van den Scheldetol aangckondigden er op gewezeu hoe door het te dier zake gesloten verdrag, de vriendschappelijke betrekkingen met Nederland op hechter grondslag zijn gevestigd. Sedert 1852 is een kapitaal van 225,042,000 francs besteed tot verfraaijing van de lioofd- stad Parijs. Een vreesselijk voorval heeft 11. zaturdag avond te London plaats gehad. Een huurkoet- sier stond met zijn rijtuigomstreeks half negen urenabij lict station van den Great Eastern spoorweg, toen een fatsoenlijk geldeed heer hem aanriep en in zijn rijtuig staptemet eene dame van 30- a 40jarigen leeftijd en twee kleine meisjeswaarvan het eene zevenhet andere vier jaar oud zal zijn geweest. De heer gelastte den koetsier naar een logement in Westbourne- groveBayswaterte rijdenen zijn weg door de City te nemen. Midden in Bishopsgate-street gekomendeed de heer het rijtuig aan een bier- hnis ophoudenen deed daar eene kan bier ko- men voor zijn gezelschap. Het rijtuig reed daarop verderen in Furnival's Inn Hollborn deed de heer weder stil houdensteeg weder uit het rijtuig, betaalde den koetsier, gelastte dezen met de overige personen zijn weg te vervolgen tenvijl hij een anderen weg insloeg. De koet sier reed nu naar de hem aangeduide plaats in Westbourne-grove en hield daar stildoodelijk ontsteld was hijtoen hij het portier opende de dame en de beide kinderen dood in het rij tuig zag liggen. Terstond word geneeskundige hulp ingeroependock het bleek dat alle hulp overbodig was. De lijken werden nu naar St.- Mary's hospital gebragten uit een voorloopig onderzoek is geblekendat zij door Pruissiseh- zuur vergiftigd zijn, hetwelk hun waarschijnlijk werd toegediend in het bier, dat zij in Bishops- gate-street gebruikten. Een digte sluijer is nog over deze treurige zaak verspreiden nog is het niet gelukt te ontdekken wie de slagtoffcrs zijnen evenmin wie de heer was die het rij tuig verliet en waar deze is gebleven. Wei werd berigt aan het bureau van policie ontvan- gen dat iemand gelijkcnde op de beschrijving welke door den koetsier van dien heer was ge- gcven, dood in bed gevonden was in een kof- fijhuis in Southwark en dat deze zich het leven had benomen door laudanum in te nemendoch de koetsierdie terstond naar het koffijhuis werd ontboden, verklaarde dadelijk, dat dit niet het lijk was van den heer, die in zijn rijtuig ge- reden had. De moordenaar is later ontdekt, maar heefttoen de policie hem arresteerde door zelfmoord een einde aan zijn leven gemaakt. De moordenaar was Samuel Hunt geheeten35 jaren oud en bediende bij een droogist. Vrijdag had hij van zijne patroons verlof gevraagd om zaturdag uit de stad te mogen gaanhij bleef dan ook dien dag afwezig en hervatte maandag morgen op het gewone uur zijn arbeid. De bo- venbedoelde door hem van het leven beroofde vrouw en kinderen waren zijne eigeneen geene andere oorzaak kent men daarvoor, dan dat er meermalen oneenigheid in het huisgezinheerschte. Drie kwartier uurs na zijne inhechtenisneming bezweek hij ten gevolge van het door hem in- genomen vergif. De nieuwe koning van Griekenland heeft onmiddellijk na zijne inhuldiging een manifest tot zijne onderdanen gerigt. Hij belooft daarin de Grieksche taal en zeden in eere te houden de constitute te handhaven en de bekwaamste mannen om zich heen te scharcnzonder hierbij te letten op de politieke meeningendie hen vroeger verdeeld hielde.v. Zeer zedig laat hij voorafgaan dat hij komt zonder regeringsbe- kwaamheden. Dit kan trouwens de Grieken niet tegenvallen want zij hebben het geweten. Zij waren reeds verheugd genoeg dat deze on- ervaren koning de kroon aannam. Omtrent weinige onderwerpen heerscht bij het groote publiek zooveel onzekerheid, als om trent de kleur, die de eerste baan der Neder- landsche vlag moet dragen. De vlijtige naspo- ringen onzer oudheidkenners in delaatstejaren, hebben eehter dien sluijer opgeheven. Wij zullen hunne hoofd-resultatendie in de tegenwoordige dagen meer bijzonder van belang zijn, beknop- telijk mededeelen. Reeds ten tijde toen Holland met Zeeland door het huis van Beijeren geregeerd werd waren rood, wit en blaauw de landsheerlijke kleuren en bij gevolg de kleuren der landszaten van die graafschappen. Ook onder het opvol- gende huis van Bourgondie waren het de lands heerlijke kleuren. Het huis van Oostenrijk dat gewoon was de gewesten, die het aanwon, in het bezit van hunne wetten en gebruiken te latenbragt geene verandering in die kleuren en bleef zelfs de vlaggen der Nederlandsche oorlogschepen met het Bourgondische kruis ver- sieren. Dit duurde onder Filips II voort, te meer omdat de opstandelingen in den eersten tijd nog altijd beweerden, aan den koning ge- trouw te blijven. Zelfs de watergeuzen lieten de rood-wit-blaauwe vlag wapperen, en noemden die de prinsevlagovereenkomstig den naarn van hunne scliependie prinsenschepen genoemd werdenomdat zij hunne commissiebrieven en bevelen van prins Willem I ontvingen. In het enthusiasmus voor de zaak van den prinsver- vingen zij allcngs het rood door oranjeen brag- ten nu ook dien naam van prinsevlag op de oranje-wit-blaauwe vlag over, die van dat oogen- blik af, den geheelen tachtigjarigen oorlog door, tot aan het jaar 1653 de oorlogsvlag der zeven vereenigde provineien gebleven is, en ook bij de vaandels van het leger was ingevoerd. Dat was het populaire oranje, blanje, bleu. Toen na den dood van prins Willem II de jonge Willem III van de waardigheden zijner vaderen werd uitgesloten, werd het oranje uit de oor logsvlag verwijderd en weder door het rood ver- vangen. Willem IIIhersteld in zijn rang en tot stadhouder uitgeroepenhandhaafde de rood- wit-blaauwe vlagdieomdat er andermaal een prins aan het hoofd van den staat stond, nu weder prinsevlag werd genoemd. Van dat oogen- blik is zij niet meer veranderd. Opmerkelijk is hetdat de genoemde wijzigingen zich steeds tot de oorlogsvlag bepaald hebbenen dat de vlag der koopvaardijschepen zonder uitzondering altijd rood-wit-blaauw is gebleven. Wij zien dusdat de rood-wit-blaauwe vlag sinds meer dan vijf eeuwen de nationale vlag isen sleehts gedurende een tijdperk van 80 jaren, en alleen bij de oorlogschepen en het krijgsvolkoranje in plaats van rood heeft vcr- toond. Wil men zijne syinpatliie voor het huis van Oranje aan den dag leggenmen late eene vlag van enkel oranje wapperen, die als zoo- danig ook historisch issedert den onsterfelijken grondleggcr onzer Nederlandsche vrijheid: dock men zaaije geen tweedragt door het over den ganschen aardbol roemrijk bekende rood-wit- blaauw dat ook sedert 1813 door onze konin- gen veranderlijk gehandhaafd en goedgekeurd is, door eene combinatic te willen vervangendie geen wortel heeft gescliotcn. z A /c 3 r Aan den Handel wordt bekend gemaaktdat Cerlificalen van Oorsprong (Cerli/icals d' Origine) aan gemeld Vice-Consulaatalle dagen GRATIS te bekomen zijn, van 's morgens 9 tot 11 uren (Zon- en Feestdagen uitgezonderd.) Ter-Neuzen, den 2 November 1863. De 1 ice-Consul van Belgie voor Ter-Neuzen en onderhoorigheden DE SMIDT. Begrafenis-Maatschappij i De Directeur heeft het genoegen hierbij ken- nis te geven, dat hij door Heeren Commissaris- sen gemagtigd is, ter kennis van de leden te brengendatmet het oog op de voor velen zoo kommervolle Wintermaandenaan alien, die tot 31 October jl. als leden waren ingeschre- ven, thans gedurende vier maandenenwel December 1863 en JanuarijFebruarij en Maarl 1864, vi-ijistelliiiiv v;rn Oontritm- tie wordt verleend, zoodat de laatste Contri- butie Maandag 30 dezer zal worden opgehaald. Middelbubg 14 November 1863. DE WAARDT FELTEN, Directeur. Ons bekend Mr. W. C. BORSIUSi R. REKKER, tommissanssen. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Agent P. DREGMANSte Neuzen. IN LOSSING deEngelsche Brik Protector, Kapt. Sciiol- lard, van New-Castle, met beste grove SCHAAL- en MA ATKOLEN, alsmede Schipper Wenneehers, met puike RHUR SMEfi- en KAGC4IELKOLEN en dagelijks \Y ACHTENDE de Engelsche Bark Monarch, van New- Castle, met grove SCHAAL- en MAATKOLEN puike kwaliteit. Neuzen, 18 November 1863. J. T. DE SMIDT. Zoolang de voorraad duurtzullen de fijne Gezeefde KOLEN a 1,10 per Mud worden afgeleverd. Voorhanden in den Boekwinkel van J. STURMte Neuzen 1864; waaronder ook ZWAAME^'S THOMPSON'S ALMANAKKEN VOOR LANDBOUWERS. GEDRUKT BIJ J. STURM TE NEUZEN. o Rotterdam, 16 November. Tarwe matig aangevoerd en tot nagenoeg vorige prijzen langzaain opgeruimd. Jarige Zeeuwsehe Vlaara- sche en Overm. 7.50 a 8,75 Nieuwe difo puike 8,50 a 920; inindere 7 a 8.40 hogge slap en tot 10 cents lager nog moeijelijk te verkoo- pen Nieuwe Zeeuwsehe en Vlaamsche puike f 6 a /6,40; mindere 5.50 A f 5 90. Gerst als voren vooral in de beste soorten begeerdNieuwe Zeeuw sehe en Oterrn. Winter puike 5,50 a/5,90 min dere f 4,60 a /5 50; Nieuwe Zomer dito f 4 80 a 5,40. Haver: Korte f 2,90 a 3,90; Lange f%50 a 5,50 Biuine en Witte Hoonen 25 cents lager moeijelijk opgeruimd Zeeuwsehe Bruinc ft a f 8,75 j dito Witte 8,75 a10,25 Paardeboonen 10 cents lager, /"5.60 a 6,20, Erwten de puike hooger verkocht, doch de mindere prijshoudend; giootc Zeeuwsehe Groene 7 60 a 9; ordinaire f 7,25 a 7,70mindere /'6.60 4/7. Koolzaad 1 hooger gehouden Zeeuwsch zakgord 64. Gent, 13 November. De gesteldheid ter markt was nagenoeg als vorige week zonder nocmenswaardige prijsverandering Tarwe werd verkocht fr. 18 a 21,50; Rogge fr. 11 a 11 75 Gerst fr. 12 a 12,50; Haver fr. 10 a 11 Paardeboonen fr. 14,50. 252ste Staats-Iioterij. Prijzen van /1000 en daarboven. Vierdc Klasse. 2de LijstNo. 11955 /1500. No. 304, 5992, 6659 en 10273, ieder /1000. 5de Lijst No. 19671 /25,000. No. 18791 5000. 4de Lijst No. 15341 1 500. i o 3r WPS* til,, DIFFERENTESOORTEN VAN IN VOOR HET SCHRIKKEL J A AR 3 /C /To 4

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 2