No. 98. Woensdag 11 Maart 1863. 3de Jaarg. ALGEMEEN ZEE IVSCH-VL. INDEREM. uiterhjU^nigxdag^^tamiddags ten 6 ure de prijs van 1 lot 4 regels is 40 cents, voor elite,i repel meer 10 centsbehalve 35 cents zegeTtegt 'voor Zheflaatsuig. BINNEniLANDSCHE BERIGTEIV. lieuzen Nieuws- en Advertentieblad VUjR To Vfedder, iit tie provincie Drenlhe, doet zich thans het volgende geval voor Hel gelal tier openbare scliolcn in die gemeenlo door den gemeenleraad op drie bepaald zijnde.werd liij Z,. M. Iiesluit van den 14 January 1862, daarentegen vaslgesleld op zes. De geuieente- raa<l vcrvolgcns gevveigerd hebbende mede to wcrken lot uilvoering van dil bevel, zoo is nl- leen door den burgerneeslernaardien de wet- houders hunno belrekking ncdergelegd en de liieuvv benoeinden gevveigerd haddeudie be- Irekkingr le aanvaarden de vereischle voordragt tol regeling van hel lager ondervvijs vuslgesleld en aan de gedepuleerde stalen van Drenlhe ler goedkeuring ingezunden. Gemelde slaten hebben inlussehen onder dagleekening van 20 January dezes jaars, heslotcn to verklaren dat zij zvva- righeid tnaken mede te vverken lol eenen inaat- regel dien zij onhevoegdelijk genomen achten. llierop is nu bij koninklijk besluit van den 21 February jl. Staatsblnd no. 12) aangezien ge depuleerde slaten van Drenlhe niel zorgen voor ile uilvoering van 's konings betel van 14 Jan. 1862, en lellende op art. 129 der provincial wet, goedgevonden den comrnissaris lies konings in die provincie to maqtigen om in de uilvoe ring van Zr. Ms. besluit le voorzien. Mag tig en is geen bevel, maar eerie verklaring van bevoegdheid orn iets le doen, en vvij zien alzoo met belangstelling den alloop dezer zaak le gemoel. Wij vernemen dat bij de lo fs Hage ge- vestigde sub-commissio lot het opriglen tan een gedenkteekenler eere van wijlen Z. D. 11. den herlog Bernhard van Sa/csen- Weimar-Eisenach van (ien graaf du Chnslelte Gent 50 francs als bijdrage is onlvangen. Het Provincial Blad no. 24 deelt het besluit en het plan mede nopens eene te docne geldleening van f525,000legen eene rente van 4j percent 'sjaars, ten laste dezer provincie, ingevolgo het besluit der provinciate stalen van ilen 8 November jl. lieuzen, 9 Maart. In den avond van jl. woensdag, omslreeks 7 ure, werd alhier en, volgens outvangen mededeelmgen ook in andere plaalsen van dil gevvesleen merkwaardig lucht- verschijnsel waargenomen. Eensklaps vertoonde zich namelijk, schijnbaar ter grootte van de maan- schijf, een wilgloeijende vuurbol in de luchl die zich pijlsnel in de rigling van het noord- oosten naar het zuidvvesten voorlbevvoog en een ongevecr twee voet langen en vvaaijervormigen slaart, wiens eenigzins roodkleurige stralen als met tintelende sterreljes bezaaid schenenna zich sleeplo. Het lichl dat dit mcteoor ver- spreidde en waardoor dat der rnaan vcrreweg in de schaduvv gesleld werd was oogverblindender dan dat des bliksems en wierp vuurspronken even als eene sissende fusee. Het verschijosel heeft ongeveer een niinuut, volgens soimnigcn eenigzins lunger geduurd, waarna het eensklaps spoorloos verdween. Zonder twijfel moet hier gedacht vvorden aan de zoogenaamde lucht- of meleoorsteenen die bij het doorklieven van de lucht gloeijend vvor den en soms op voor do aardbevvoners hoorbare wijze onlknallen, iloch over vvier herkomst de natuurkenners het nog niet cens zijn. Naar wij reeds in somrnigc couranten vermeld zien is het luchtverschijnsel ook in andere provincicn van Nederland en hoogstwaarschijrdijk ook in verschillende andere landen waargeno men. Te Breda heeft men opgemerkt, dat de vuurbol uiteensprongwaarop een slag volgde als die des donders en wclke ratnen en deuren deed dreunen. Ook te 's Herlogenbosch heeft men dit geluid gehoord en daar deed hel aan eene aardschudding of aan hel springen van een kruidmagazijn denken. Volgens een berigt in de Groninger Couranl is do bol to Veendam in de nabijheid eener hofstedo gevallen en aldaar gedeeltelijk in de aardo gevonden. Door deskundigen is dezelve crkend voor een meleoorsteenmaar nogtans ter nadero erkenning opgezonden naar Gro- ningen. 10 Maart. In den namiddag van inaandag 2 dezer kwam een Engelsch eskader, nit vijf schepen bestaande onder het wisselen der gcbruikelijke salutschoten tor recde van Vlissin- gen ten anker, ten eindo de komst af te waeh- ten van prinses Alexandra van Denemarkcn verloofdo van den prins van Wallis. Het eskader bestond nit de volgendeschepen de Uevenchc admiraalschip van 800 paarden- kracht, met 75 slukken geschut en 850 man ekwipago; do Warriorgepanlscrd fregat van 1250 paurdenkrachlmet 40 stukken geschut en 700 man ckvvipage de Resistanceramschip, met 16 stukken; do Defence, ramschip met 16 stukken; do Trincolesehroefkanonneerboot met 4 slukken. Woensdag werd hel eskader door do ver schillende autoriteiten onzer land- en zeema»t bezocht, onder hel wisselen van salutschoten; des avonds werd er door onzo officieren en arob- tenaren der marino aan de Eugclsche officieren een bal aangeboden, helwelk zeer druk bezocht was en door beleefdheden van de andere zijde beanlvvoord is. Op den namiddag van donderdag juist loen een aantal dames en heeren aan boon! van een der schepen genoodigd daar bijeen was, kreeg de bevelhebber het berigt, dat 11. K. H. reeds te 5 ure zou aankomen en de reis onmiddellijk wenschte voort le zetten. Spoedig vverd dus alles tot het verlrok gereed gernaakt, en een gedeello van hel eskader, als avant-garde aan- gewezen, verliet reeds dadelijk de reede. Ten 5 ure stoomdo dan ook het prachlig koninklijko jagl I ictoria and Albertvergezeld van de Osborne, in pijlsnello vaart voorbij de vesting, onder het lossen van donderende salutschoten van de Engelsche schepen en de battery. De bernanning der schepen paradeerde inmiddels in het wand, Een en ander leverde eenschoon gezigt op. Veel levendighcid gaf het verblijf van hel Engelsche eskader le Vlissingen. De eerste levens behoeften warcn in de laalste dagen zeer in prijs gestcgen. Bakkers en slagters waren druk in de weer voor de Engelschen. Een slagter leverde aan do Engelsche' oorlogschepen gedurende hun verblijf op die reede, voor /SOCIO vleesch. Si- garen- en tabakwinkels waren lettcrlijk leeg gekochl. Do krnidenierswinkels stonden steeds vol met Engelsche malrozen. Duizendc eijeren eene groole hoeveelheid eenden enz. werden in sloepen naar de Engelsche bodems overgebragt. Prinses Alexandra was vergezeld van hare ou- ders, prins en prinses Christiaan prins Fredevi/c van llessen en hare hroeders en zusterdo prinsen Frederik en Willem en de prinses Dagtnar. De logonwoonligo koning van Denemarken, Frederik II, in 1808 geborcnzoon van ko- ning Christiaan VIII, volgde dozen den 20 Ja nuary 1848 op. liij huwde voor de eerste maal in 1828 met Wilhelmina Mariadochler van wijlen koning Frederik VI van Denemarkcn. Na do echlscheiding in 1857 huwde hij in 1841 met eene dochler van wijlen den groolhertog van Mecklenburg-Streliz. Ook van deze gescheiden 1846 trad hij in 1850 in morganatischen echl met de gravin von Banner. Van zijne eerste gemnlin prinses Wilhelmina Maria, is prins Christiaan, de vermoedelijke troouopvolgoreen broeder. Prinses Alexandra, den 1 December 1844 ge borcn muni uit door schoonheid en hevallig- heiil maar niet minder door de vruchten eener uitnemendo opvoeding, vvelke zij le danken heeft aan ouders die ons menigmaal als voorbeelden van huisselijke deugden zijn voorgesteld. Omstreeks 2 ure in den namiddag van 7 dezer heeft prinses Alexandra haar plegtigen inlogt binnen Engelands hoofdslad gedaan. De weg, waar langs do sloet trok was allerprach- tigst versierd. Eene lallooze volksmenigte was op do been, die het vorstelijk paar met de uitbundigste gcestdrifl ontviug.' Nimmer le vo- ren werd binnen Londen zulk een schitlerend schouwspel gezien. Van Gravesend tot Londen waren veertig groole schepen gestalionnecrddie aan de prinses den cerslen welkomslgroet van hel Engelsche volk uit 3500 metalen monden hragten, Het uilzet van prinses Alexandra is gehpel in Belgie vervaardigd. Hel kanlvverk is bij de firma Stechler te Brusscl persoonlijk door de herlogin van Brabant besteld dieMer, met de meeste zorg do vervaardiging van hecfr-tea^rrgaan. Koning Leopold heeft de prinses eeri toilet van wilte kant en de herlogin van Brabant heeft haar een zoodanig van zwarlo kant ten gesehenko aangeboden. Hel hulssieraad van prinses Alexandra bestaal uit niet minder dan 2000 brillanten enllS'pa- rolen van vvelke haar koniukhjke vadertde^lweo groolsten in hel afgeloopen jaar op de vvereld- tentoonstelling le Lomlen heeft doen koopen waar zij door een Londensch juwclier rml den beroemden Koh-i-noor waren geexposeerd. Het aan dit sieraad hangende geemailleerde kruis is eene gctrouwe copie van bet kruis der konin- gin Dagmor cn verschilt van hel origineel slechts daarin dat de geemailleerde zijde van het bovenkruis geopend kan worden, waardoor de in do binnenste holle ruiinle van het kruis liggende reliquien zijnde een splinter van hel kruis van Chnstas en een lapje van het reliquien- kastje van koning Ktiud (den Heilige van Odense) en schutspalroon van Denemarken, zigthaar worden. Het gcschenk 'I welk hel jeugilig paar van wege de stad Londen zal worden aangeboden, bestaal in een fluvveelen hears gevuld met 10,000 pd. St. De plegtige voltrekking van hel huwelijk zal hedon te Windsor plants hebben. Van deze plegligheid zal, op last der konin- gin van Engeland, eene schilderij worden gernaakt, waarvan de gravures in den handel zullen wor den gebragt. Hel regt om daarvan eene aftce- kening te nemen wordt met 5000 pd. st. bo- taald. Vermoedelijk is dit de hoogste prijs, welke ooit voor een der voorlbrengselen van moderne kunst bedougen is. Axel, 4 Maart. [Jeden vierde zekere Janna Beaufort, jonge dochler, gezond en wel bij hare vermogens harcn 90sten jaardag. Groo'l was do deelneming door de ingezetenen in het voorregt dat haar le beurl viel, talrijk de offers op het altaar der wcldadigheid neergelegd, Des namiddags ten vijf ure bragt het fanfaren-gezel- schap Concordia alhier haar eene serenade onder aanbieding van eenige vorverschingen aangekochl van golden door de heeren M. II. van Diggelcn en P. J. Schoonakker lot dat einde ingezameld na alloop deed men met de feest- vierende welke gezelen was in eene barouchette bespannen met tweo paarden, daarloe aange boden door den landbouwer en voerman Abra ham llaak, die daarvoor bij deze hartelijk dank wordt betuigd een optogt'door do stad, welke door eene lalrijke menigle vergezeld werd. In hel jongsl verschenen Februarij-nommer van de Nieuwe Bijdragen voor opvoeding en on dervvijs vindt men, in het mengelwerk een door den beer J. RoitsemakerPi.onderwyzer te Nisse, namens de Zuid-Bevelandsche ondenvijzers- vereemgingfiks gesleld verslag van de jdegtigo onlhulling van hot gedenkteeken ter core van dr. ab Utrecht Dresselhmslo Wolfaartsdijk op den 1 November 1862, waarin ook de alle- zins doelmalige rede is opgenomcndoor den beer J. A. A. Cromjongh, hoofdonderwijzer lo Goes, namens gezegdc vereeniging, bij die ge- legenheid uilgesprokeu. Dit verslag levert in overeenstemming met dal van dr. R. A. Soet- bt ood I iccat dlpredikant le Goes, opgenomcn in de Goessche Couranl van 5 November 1862 n°, 86 een naauwkeurig overzigt van ilezo be- langryke plegligheid, ler vereerendo nagedach- lenis van eenen man, die zijn loven gewijd heeft aan godgeleerdheidopvoeding, oudheidkundc cn geschiedemsen diealsook lot Z.eouwsch Vlaanderen in belrekking staande, waar hij als jongeling eersl in het oiiderlijke huis to Aarden- liurg, en daarna van 1811—1819 als predikant to Hoofdplaateen voornaam gedcelte van zijn werkzaam leveu heeft doorgehragl, alzoo ook in deze landstreek een vereerenden naam heeft achtergelaten. Men verueemt dat ruim een 80lal hande- laars le Middelburg, zich bij een gemotiveerd adres tol den gemeenleraad hebben gewend met verzoek dat deze de lolk zij van het ge- voelen der ingezetenen en bij de booge regermg op hel aanvangen van de spoorwegwerken in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1863 | | pagina 1