Zeeland Nederland Jongeren in de leeftijd van 014 jaar 27% 30% Bejaarden 65 jaar en ouder 12% 9% De pendel speelt in de provincie Zeeland eveneens een grote rol. Van het eiland Tholen werkten volgens de volkstelling van 1960 ongeveer 700 personen buiten de provincie, waarvan de helft in Zuid-Holland. Ook in Zeeuws-Vlaanderen is de pendel vrij groot. De overheid had open oog voor de moeilijke ontwikkeling in Zeeland en daardoor werd deze provincie in 1959 tot probleemgebied verklaard. Door het verstrekken van bijzondere subsidies wordt getracht industrie naar Zeeland te trekken. In 1947 vond 35% van de beroepsbevolking een bestaan in landbouw en visserij. In 1960 was dit 23%. Ter vergelijking: in overig Nederland is het percentage 10. De verandering is gedeeltelijk ontstaan door sanering van de kleine bedrijven, mechanisering en rationalisering. Toch doet ook de industrialisatie in Zeeland haar invloed reeds gelden. De industrie nam met 7% toe. Sedert 1961 wordt de jaarlijkse aanvraag op 1000 arbeidsplaatsen voor mannen geschat. Volgens de Gewestelijke Arbeidsbureaus komen er jaarlijks 700 a 800 arbeidsplaatsen meer bij dan in de periode 19471960. Als primaire industriekernen zijn aangewezen Terneuzen en het Sloe, als secun daire kernen St. Maartensdijk, Goes en Zierikzee. Vooral Terneuzen trekt veel industrie aan. Op 3 september j.l. heeft de Commissaris van de Koningin een fabriek van Philips geopend, die 700 arbeidsplaatsen telt, waarvan 625 personeels leden uit Zeeuws-Vlaanderen konden worden aangetrokken. Hiervan moest eerst echter een scholing volgen, alvorens zij in het arbeidsproces konden worden De klederdrachten in Zeeland verdwijnen. De oudere mensen in afgelegen plaatsen ziet men af en toe nog in de prachtige maar onpraktische kleding. Wellicht zal in enkele toeristenplaatsen de klederdracht worden gebruikt als trekpleister voor de toeristen. Bijzonderheid is dat in enkele delen van Zeeland aan de kleding is te zien tot welk kerkgenootschap men behoort. De protestantse vrouw draagt een ronde kantmuts en de rooms-katholieke een vierkante geblauwselde kantmuts. (Foto uit: Nederlands Volksleven") 7

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1965 | | pagina 4