EXAMEN-NIEUWS ammmm politieblad 173 eidrag van enige ambtenaren van Rijkspolitie, 20 sief gearbeid en 20 vakkundig, dat in vrij korte bijna alle slachtoffers (in West-Brabant) werden ge vonden, Voorzien van rubberkleding werden systema tisch de puinhopen van alle ingestorte huizen door zocht, dikwijls als er nog ruim een meter water stond. Vele slachtoffers hadden namelijk niet de tijd ge had te vluchten of zijn In hun slaap door het water verrast. Met hel instorten der woningen kwamen de be woners om, Uit mededelingen van buurtbewoners, op welke plek op de vlucht zijnde slachtoffers door het water werden overvallen, werd op werkelijk kundige wijze het. verloop der stromingen nagegaan en meestal met succes. Gewapend met lange stokken voorzien van haken, werden boomgaarden en polders afgezocht soms alleen en als het gevaarlijk terrein was, in. groepjes van drie of vier man, Wanneer een bepaalde polder droog kwam werd de gehele ploeg in die polder aan het werk gezét. Een slachtoffer, dat drie vierhonderd meter git de dijk op het veld lag, vergde vaak enige uren om het aan de kant te brengen. Kleine plankjes werden dan op de bodem gelegd om het wegzakken der dragers te voor komen. Het behoeft geen betoog, dat met de haken zeer voorzichtig gewerkt moest worden om nog grotere beschadigingen aan het lijk te voorkomen. De leiding gevende politieman was meestal ter plaatse zeer goed bekend, zodoende werd het gevaar voor de bergings- ploegen belangrijk minder. Toch is het meermalen voor gekomen, dat leden van de bergingsploegen plotseling wegzakten in de diepte, op plaatsen waar diepe sieuven gespoeld waren midden in de polder, waar vlak terrein vermoed werd. Men moet bewondering hebben voor de wijze waarop de berging is geschied. Berging en identificatie zijn van pohÜestandpunl gezien, niet ongunstig verlopen. Toch nog een enkel woord over een onderwerp, dat waard is overwogen te worden. Om heel duidelijk te zijn geef ik woordelijk weer wat de heer Regenboog in zijn boek werk „Dactyloscopie" (Tweede druk - bladzijde 31 en 32j over identificatie van onbekende lijken zegt: „Want zelfs in ons land, ondanks het feit dal natuur rampen en slachtingen op grote schaal door oorlogen „en epidemieën hier niet plegen voor te komen, blijkt „nu en dan, dat iemand van wie men meent dat hij het „tijdige roet het eeuwige verwisseld heeft, in levenden „lijve wordt gesignaleerd." Na een voorbeeld aangehaald te hebben uit de practijk gaat de heer Regenboog verder: „Bij het instorten van een. school in Amerika, waar be- „haive een personeel van 40 leerkrachten omstreeks 600 „kinderen de.dood vonden, trachtte men de identiteit „van de slachtoffertjes vast te stellen door gebruik te „maken van de vingerafdrukken, die kort tevoren op em „tentoonstelling voor de grap waren genomen, In zulke „trieste omstandigheden wil het grote publiek het nut „der dactyloscopie nog wel eens Inzien," Tot zover de heer Regenboog, Het is zonder meer duidelijk, dat een ideale toestand ge schapen zou zijn, als van iedere inwoner van ons laad een dactyloscopisch signalement bij een of andere in stantie zou berusten.. Ik vrees echter, dat een dergelijke maatregel veel tegenstand zou ondervinden. Denkt D maar eens aan het gehate persoonsbewijs, waarvan on danks de veie nadelen, die er aan kleefden, ook voor delen te noemen zijn, Vooral voor de Nederlandse po litie. Het is jammer, dat bij de jongste ramp het iden tificatiemiddel bij uitstek, namelijk de dactyloscopie, niet als zodanig op grote schaal kon worden aangewend. Echter in zekere mate kon men toch nog profijt trekken van dit middel en wel door de omstandigheid, dat het Centraal Bureau Genealogie te Den Haag welwillende medewerking verleende, door uit haar ondanks de oor logshandelingen ernstig beschadigde verzameling kaar ten, de exemplaren te lichten van de meeste personen die op de verliesüfstea van het Nederlandse Rode Kruis voorkwamen. De van de diverse lijken vervaardigde vingerafdrukken konden nu vergeleken worden met de aldruk op de kaarten. Zodoende kwamen dan ook verscheidene posi tieve identileïtsvaststethngen tot stand, 9 ..Dactyloscopie": H J. Regenboog, Uitgave 3, Mousses te Purmerend. Mondeling examen Polidedtploma Het mondelinge examen voor hef politiediploma van de C.P.O, is vastgesteld op de navolgende data en uren: 1 Juni van 13,30—16.30 uur; 2, 3, 4 en 5 Juni van 9—t'J en van 13,30—16.30 uur; 6 Juni van 8—12 uur, 8 Juni van 13.3(116.30 uur; 9, 10, 11 en 12 Juni van 9—12 en. van 13.30—16,30 uur; 13 Juni van 9—12 uur,. 15 Juni van 13,30—18,30 uur; 16,17, 18 m 19 Juni van 9-12 en van 13.3016.30 uur; 20 Juni van 9—12 uur, 22 Juni van 13,30—16.30 uur; 23, 24, 25 en 26 Juni va» 9—1-2 en van 13,30—16.30 uur; 2? juni van 912 uur,

Watersnood documentatie 1953 - tijdschriften | 1953 | | pagina 1