Binnenland. zelf was begonnen en het volk had gesard. Toen de heer Schollaert dit wilde tegen spreken, werd hem kortaf toegevoegd als gtj nog een woord durft reppen, laat ik u in de doos stoppen Daarop stapte hij naar de overzijde der straat en schelde aan bij een zijner bakenden, die hem onmiddellijk in huis nam. Voorts wordt nog gemeld dat te Baelegem (provincie Oost-Vlaanderen) op den dag der verkiezing een liberaal is doodgestoken. Uit Sehaerbeek verneemt men verder, dat bij den oploop, die aldaar Dinsdag avond heeft plaats gehad, een vijftienjarig jonge ling, Van Langevelde genaamd, door een diepen messteek in de dij is gewond. Twaalf personen zijn dien avond in arrest genomen, maar 's nachts losgelaten. Te Brugge hebben de klerikalen, nadat zij de overwinning bij de gemeenteraadsver kiezingen behaald hadden, allerlei wanor delijkheden en daden van geweld gepleegd. In verschillende wijken der stad ontstonden er door hun toedoen vechtpartijen. Man nen, vrouwen en kinderen uit de laagste klasse kwamen uit de stegen en sloppen aanschieten, om de overwinning te vieren hunner vrienden, diehun liefdadigheidsbons en geld in handen stopten, zoodat do hoof den warm genoeg waren gemaakt, om 's avonds tot baldadigheden over te slaan. De politie heeft wel is waar eenige personen in verzekerde bewaring genomen, maar zij was niet bij machte de orde to herstellen. De liberalen werden niet.alleen op stoksla gen onthaald, bet klerikaal gepeupel deed hen bieren daar door messteken gevoelen, dat zijne vrienden de baas waren geweest bij de stembus. Ook werden hun brandende fakkels naar het gezicht geslingerd, zoodat menigeen brandwonden heeft bekomen. Verschillende buitenwijken werden voorls dóór benden afgoloopen, om er de glazen in to smijten. SLUIS, 7 November 1878. Naar wij vernemen, is er thans ernstig sprake', om de gemeenten Heille en Sint Anna ter Muiden met deze gemeente te vereenigen. De vereenigde gemeenten zouden alsdan den naam van SLUIS dragen. Do aanhoudende regen iu de laatste dagen heeft aan bet beetenvervoer alhier belang rijke belemmering toegebracht. Indien de weerstoestand niet spoedig verandert, be rekent men dat duizenden guldens aan de nog in het land verblijvende beeten zal verloren worden. Naar de Zwolsche Ct. verneemt heeft Klaas Niéuwenhuis, een der medeverdach ten van deu dubbelen moord, die onlangs te Vollenliove beeft plaats gehad, volledig bekend daaraan schuldig te zijn, zoodat thans de verdachte Gerrit Nieuwenhuis nog do eenige is die zijn schuld niet hekend heeft. Wij kunnen op goede gronden mededee- ken dat eender vermoorden, zekere Bastings, noch hier noch te St. Anna ter Muiden is geboren. Dezer dagen had te Aardenburg, in tegenwoordigheid van een aantal belang stellenden, het jaarlijkseho examen plaats van de leerlingen der volkszangschool. Als een bewijs hoe eene goede zangschool in die gemeente wordt gewaardeerd kan dienen, (lat van do 101 leerlingon, in 't afgeloopen jaar, 69 geen enkele maal, 11 tweemaal, 2 driemaal oa slechts éeu de lossen meermalen verzuimde. (M. C.) Te Oostburg heeft zich Vrijdag eene 55-jarige arbeidersvrouw op den zolder van haar woning om het leven gebracht, ter wijl haar man naar zijn werk was. Men vermoedt, dat bezorgdheid tegen den na derenden winter en vlagen van verstands verbijstering, die sinds eenigen tijd bij haar waren opgemerkt, de oorzaken zijn van hare wanhopige daad. (M. C.)> Te Schoondijke werd den 4n dezer door het bestuur van den Prins-Willem polder bij enkele inschrijving aanbesteed het bouwen van eene steenen wachtsluis en het maken van eenige daarbij behoorende grondwerken in de nabijhefd van de Sasput en de sluis bij No. 1Vaneen en ander is aannemer geworden de heer Iz. van Baal te Oostburg, voor eene som van f32690, terwijl verder werden ingeschreven door de heeren P. Monjé te Breskens voor f 35368, J. Verkuyi Quakkelaar te Vhssingen, voor f 37527.—, C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor f 39OU0,Iz. van Male, te Breskens, voor f 42500,D. Tbolen te Hoek, voor f 42550,—, L. de Borst Verdoorn te Slie- drecht, voor f 44500, Aan den heer Jacobus Houtzager, die gedurende 50 jaren de betrekking van organist heeft hekleed bij de Ev. Luthersche gemeente te Groede, is in den loop der vorige week door het kerkbestuur van voornoemde gemeente een gedenkpenning uitgereikt. J. van Male te Breskens is voor f 8598 aannemer geworden van het eenjarig onderhoud en de verbetering van de ha venwerken te Breskens en D. Tbolens, te Hoek voor f 509 per jaar van de aanleg en losplaats voor vissckers in den Brakman bij de Isabellasluis. De heer Jakobus Verlinde, rustend beurtschipper van Breskens op Middelburg, in welke betrekking hij meer dan 60 jaren dienst gedaan heeft, vierde deu 5n dezer, iu den ouderdom van omstreeks 87 jaron, voor de tweede maal zijn zilveren bruiloft. In 1811 in Frunschea dienst getreden, werd hij in 1813 te Leipzig door de Oosten rijkers krijgsgevangen gemaakt, nam ver volgens onder hen dienst en werd later weder door de Franschen genomen. Na deu slag bij Waterloo werd hij in vrijheid ge steld en keerde naar zijne geboorteplaats Ter Neuzen terug. Aldaar vatte hij het schip persbedrijf weder op, huwde en was 33 jaren met zijne vrouw vereenigd toen deze stierf: na een drietal jaren weduwnaar geweest te zijn, trouwde hij met zijne tweede vrouw met wie hij in gezondheid zijn zilveren brui loft heeft gevierd. Men schrijft uit IJzendijke Donderdag 14 dezer zal voer het hof van assises te Gent te recht staan, Eduard Mar tens beschuldigd van dubbele moord en diefstal. Zondags morgeus 31 Maart, wer den gelijk destijds meer uitvoerig is me degedeeld, P. B. Houttier en zijne huis houdster A. v. d- Bulke, wonende onder de gemeedte IJzendijke, op de zoogenaamde Blaauwe Hofstede, op eene afschuwelijke wijze vermoord gevonden in hun woning. Het lijk van den man lag in den gang met vreesolijke hoofdwonden en een groote plas bloed er naast, het lijk der vrouw lag in do kamer, met het gelaat voorover op deu vloer, waarschijnlijk geworgd, dekast v as open en bet geld ontvreemd. Omtrent do punten, in de aanstaande wintervergadering der provinciale staten van Zeeland te behandelen, ontleenen wij o. a. aan de Midrlelburgsche Courant het volgende Vier Zeeuwsohe gemeenten hebben zich tot den Koning gericht met het verzoek om subsidie voor bet lager onderwijs voor 1879. In alle vier gevallen raden Gedeput. staten de vergadering aan om den Koning tot inwilliging der aanvrage te adviseeren; betrekkelijk de gemeenten Nisse, St. Anna ter Muiden en Westkapelle tot bet volle bedrag, dat aangevraagd is, en betrekke lijk de gemeente Koewacht, die f 1500 vroeg, tot bet toestaan van f 1050. Den 19n dezer zal de Tweede Kamer hare werkzaamheden hervatten. Z. M. de Koning heeft het verlangen te kennen gegeven, eene opgave te ont vangen van de namen pn woonplaatsen der directeuren, presidenten of voorzitters van de besturen der voornaamst!» we'eshüizén 'in het geheele rijk, daaronder bégrepen zóó wel die, welke de voornaamste: kunnen ge noemd worden, wat de opleiding def wee zen betreft als het zijn wegens het getal verpleegden. De minister van binnénlandsclie zaken heeft den commissarissen des kónings in de provinciën verzocht, hem zoo spoedig mo gelijk in staat te stellen aan den wenseh des Konings' te voldoen. Z. M. de Koning en H. K. H. Prinses Marianne hebben ieder f 1000 bijgedragen voor het fonds tot aankoop van de compo sition van Dunkier. De minister van justitie heeft de pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven aan bevolen om in elk bijzonder geval toe te zien en te doen toezien, dat door de rijks veldwachtersgeen nachtverblijf buiten hunne standplaats wordt gehouden, dan alleen in de gevallen Waarin het volstrekt onvermij delijk is. KOLONIËN. Aan berichten uit Indie, lóopende tot 23 September wordt het volgende ontleend: Het Bat. Hbl. begroet in zijn overzicht het besluit van den gouverneur-generaal van 20 dezer no. '4 met zekére ingeno menheid. Daarbij wordt eene commissie uit Batavia's burgerij ingesteld, om de regee ring te adviseeren omtrent het al of niet wenschelijke van het in het leven roepen van Europeesche gemeenteraden op Java's hoofdplaatsen, met het doel, omschreven in de missive van den eérsten gouverne- ments-secretaris van 20 Juni jl. De jongste berichten uit Atjeh loopen tot 14 September. Zij bewijzen slechts dat het leger te kampen heeft met overstroo ming en niet vooruitkomt. Naar wij vernemen worden er bentings van onze zijde in de XXII Moekims aan gelegd en wordt hierdoor de Z. O. linie vooruitgeschoven. Onze bedenkingen des wege te herhalen, achten wij overbodig. Zooveel is zeker, dat de nieuwe Z. O. linie den vijand het doorsluipen al even weinig beletten zal als dé tegenwoordige, dus dat met bare vooruitschuiving tevens de moge lijkheid tot troepenvermindering is opge heven. Lachend vooruitzicht bij de op Java Waar te nemen irritatie In den handel blijft het slap. De be richten omtrent den tabak zijn over bet algemeen niet gunstig. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De vergadering der Nederiandsch Herv. predikantenvereeniging, de vorige week te Utrecht gehouden, werd door bijna hon derd leden bijgewoond. Door sommigen werd het plan verdedigd, om aanstonds eene nieuwe theologische faculteit op te richten. Anderen gaven de voorkeur aan de oprichting van vrije leerstoelen aan de bestaande faculteiten, met die van Utrecht, te beginnen, en alleen voor zoover het on derwijs der daar gevestigde hoogleeraren niet 'in den geest van de belijdenis der. Herv. kerk gegeven wordt of later mocht worden. Na afloop der vergadering werd door een aantal der aanwezigen tot de op richting e.ener vereeniging in. den laatsten geest besloten. (U. D.) Voor do vacante betrekking van hoofd onderwijzer te Gameren, tractemeut van f800 -+- f 250, hebben zich 46 sollicitanten aangemeld. Aan de Amsterdamsehe Universiteit zal benoemd worden een specialiteit voor het onderwijs der besmettelijke ziekten, als leclor bij de facultoit der geneeskunde. Als zoodanig is voorgesteld dr. P. K. Pel.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2