Binnenland. knecht schoot een pistool op den koning af, die echter ongedeerd bleef. De aanrander, zekere Moncari, is gearresteerd. Hij is ruim 22 jaren oud en erkent in betrekking te staan met de Internationale. De jonge koning van Spanje ontvangt talrijke en treffende bewijzen van sympa thie over zijne redding, niet alleen van officieele personen, den Senaat en de Kamer, uiaar vooral ook van het volk. De aanrander Oliva Moncari is in de gevangenis van Sa- ladero opgesloten. De persoon, die de aanslag op den koning heeft gepleegd, heeft van verdediging voor het hof afgezien hem is evenwel ambts halve een verdediger toegevoegd. Voort durend hebben in Spanje arrestaties van internationalisten plaats, waarom een spe ciaal wetsontwerp wordt voorbereid. Don Carlos heeft aan de ex-koningin Isa bella zijn leedwezen over den aanslag te kennen gegeven. SLUIS, 31 October 1878. Door den Gemeenteraad alhier is besloten dat met lo. Januari a. s. de broodzetting zal worden afgeschaft. Bij de districtscommissie tot aanmoe diging en ondersteuning van de Gewapende dienst in de Nederlanden alhier rijn de vol gende giften ingekomen Aardenburg f 23,40» St. Anna ter Muiden - 3,61 Biervliet 9,98 Breskens- 5,53» Cadzand- 7,83 Eede 2,16 Groede- 7,36 Heille- 1,74 Hoofdplaat - 1,70 Sf. Kruis 4,72 Nieuwvliet - 4,73s Oostburg- 10,84 Retranchement - 3,33 Schoondijke - 14,06» Sluis- 19;96 Waterlandkerkje - 1,85 IJzendijke - 3,33» Zuidzande- 5,87 Zamen f 132.02» In de jongste vergadering van het muziekgezelschap «Apollo" alhier is beslo ten, dat de wekelijksche gewone en buiten gewone vergaderingen voortaan bij loting om de 6 maanden zullen gehouden worden bij ieder der hotelhouders die lid van het gezelschap zijn cn eene bruikbare zaal voor de muziekuitvoeringen beschikbaar kunnen stollen. Ds. Knottenbelt alhier, staat met J. Moulijn te Weesp en P. C. van Oosterzee, te Heino op het drietal te Nijmegen. Men schrijft ons uit Zuidzande Meer en meer ziet men weder Belgische 2 centimesstukken in omloop komen. Wij maken op dit feit opmerkzaam, daar de policie zich weinig om do uitvoering der daartegen bestaande wetsbepalingen schijnt to bekreunen. Komt een reiziger te Aarden- burg of Sluis (om van andere en kleinere grensplaatsen niet te gewagen), dan wordt hem van Nederl. zilverenmunt in de her bergen met «vreemde centen" terugbetaald, onder opmerking dat men zich aan die be palingen zoo niet storen kan. Waar intus- scheu door de policie op do bepalingen van de wet op don kinderarbeid metarendsoogen gelet wordt, mag het wel aanbevolen wor den den woekerhandel in vreemde munteu door alle mogelijke maatregelen te beletten. Mon zal misschien ter verontschuldigingaan- voeren, dat het publiek zoo min vreemd geld mag aannemen, als de reiziger het ont vangen; deze laatste weet echter bij onder vinding hoe moeielijk het is sommige per sonen te bewegen hun' vreemde pasmunt terug te nemen, wanneer zij, na in Ned. geld te hebben betaald, omtrent het in be taling ge ven van buitenlandsche specie wor den berispt. Inmiddels drukken wij hierbij de hoop uit, dat bovenstaande regelen mo gen leiden tot een meer nauwlettend toe zicht op het besproken kwaad. Tot leden van den Raad zijn gekozen te St. Annater Muiden de heer L. JSprenger en te Heille de heer E. Dhondt. Op de hofstede van een landbouwer onder Groede, heeft men dezer dagen de dienstbode 's morgens dood te bed ge vonden. Op de lijst der te behandelen zaken in de Najaarsvergadering der Provinciale Staten van Zeeland 1878, komt o. a. voor: Een schrijven van jhr. P. Damas van Cit hers, waarbij deze zijn ontslag neemt als lid van Gedeputeerde Staten. Mededeeling dat de heer C. A. Carpreau in hooger beroep is gekomen van het vonnis der ar- rondissements-rechtbank te Middelburg, in zake zijne procedure tegen de provincie. De vraag, wanneer zal de nieuwe wet op het lager onderwijs worden inge voerd, blijft vooreerst nog onopgelost. Ge deputeerde Staten van Friesland schijnen redenen te hebben, om aan te nemen, dat er, voordat zij in werking treedt, minstens nog acht maanden verloopen zullen, althans hebben zij aan de gemeentebesturen in hun gewest te kennen gegeven, dat gedurende het eerste halfjaar van 1879 op het altera tanta der provincie voor de traetementen der hoofdonderwijzers gerekend kan worden. De opening van de najaarsvergadering van de algemeene synodale commissie is gesteld op Woensdag 20 November a. s. Door de heeren S. van Velzen, A. Bruminelkamp, H. de Cock. A. Steketé, M. Noordtzij, C. Mulder,' J. Bavinck en J. G. W. Zahu, allen te Kampen, is eene oproe ping gedaan aan hunne landgenooteu om eene bijdrage van 25 cents te storten voor een Nationaal Huldeblijk bij het huwelijk des Konings. Tevens verzoeken zij dat in alle plaatsen des lands hulpeomité's zullen worden gevormd, om zich met gonoemde heeren in verbinding te stellen. Aan dit bericht voegt de Arnh. Cour. het volgende toe Wij zullen de laatste zijn die het afkeu ren, dat buiten de officieele wereld om, uit den boezem van het volk, eenige personen zich vereenigen om den Koning een natio naal huldeblijk aan te bieden. Maar nu zij vragen, hadden de heeren moeten inzien, dat ook de commissie geen zoo sterk spre kend exclusief karakter moest aannemen. Zegt men, dat bij een nationaal hulde blijk aan den Koning er geen sprake mag zijn van verschil van richting op staatkun dig of kerkelijk gebied, dan antwoorden wij Zeer juist waron de heeren van het hoofdcomité daarmede dan ook maar niet begonnen. Eer wij onzen steun aan deze commissie verleeuen, zullen wij daarom afwachten of niet eene andere optreedt, die minder exclu sief is samengesteld. Om blijvend voordeel te trekken van de beweging van bet volkspetitionnement, wordt een bond opgericht, gevormd uitde locale comité's of correspondentschappen van het volkspetitionnement, onder het motto «een school met den Bijbel" Dezo bond heeft ten doel1Om aan de vereenigingen ter bevordering van het christelijk onderwijs, die reeds bestaan, zonder op haar terrein te troden, zedelijken en geldelijken steun te verleenen; 2. plaat selijk den bloei der vrije school te bevorde ren; en 3. de tijdens het volkspetitionne ment verkregen organisatien te behouden, allengs vaster gestalte te laten aannemen, en in zoodanig onderling verband te zetten, dat ze, zoo dikwijls de belangen van «een school met den Bijbel" en wat daarmee in verband staat, dit vereischen, weer onver wijld dienst kunnen doen. Orgaan van den bond is de Standaard. Voor wat de locale comité's aangaat, treden hiervoor de locale bladen van anti-revoluti onaire richting, voor zoover die bestaan, in plaats. Het Bondsbestuur bestaat uit der tien leden, die bij reglemont hun aftreding regelen en den arbeid verdeelen. Drie leden van deze vergadering vormen het uitvoerend lichaam, onder den naam van voorzitter, secretaris en penningmeester. Eere-voorzitter is jhr. mr. P. J. Eloutvan Soeterwoudc. De ontwerp statuten zijn vastgesteld te Utrecht den 18en October door de heeren rar. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, dr. Kuyper en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, adviseerende leden van het hoofd comité; W. Hovy, voorzitter van het locaal- coinité te Amsterdam; J. Voorhoeve HCz., voorzitter van het locaal-comité te Rotter dam; dr. J. A. Gerth van Wijk, voorzitter van het locaal-comité te 's Hage ds. H. Beuker, dr. A. W. Bronsveld, M.Noordtzij, ds. H. Pierson en S. van Velzen junior. De op den 5den van elke maand van Bordeaux vertrekkende Fransche pakket booten naar Brazilië en la Plata zullen tijde lijk op haar heenreis de haven van Rio Janeiro niet meer aandoen, zoodat daarmede voorloopig geen brievenmaal naar Brazilië zal worden gezonden. Door de heeren J. Hooikaas en H. C. Lohn zullen dezen winter te Rotterdam we der bijeenkomsten gehouden worden, uit sluitend met onderwijzers, tot bespreking van godsdienstige onderwerpen, welke dooi de leden zelf gekozen worden. De voor dezen winter te behandelen onderwerpen zijn 1 Ontstaan, wording en ontwikkeling van het godsbegrip 2. Wat is godsdienst 3. De godsdienstige opvoeding van het kind. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is de strafgevan genis voor jeugdige mannelijke veroordeel den «de Kruisberg", bij Doetinchem, krach tons koninklijk besluit van den 8n October jl. no. 33, tevens bestemd tot hulphuis van verbetering en opvoeding voor jongens, die volgens art. 66 van het wetboek van straf recht zijn vrijgesproken, doch gedurende een bepaalden tijd in een huis van verbete ring moeten worden opgevoed en in hechte nis gehouden. Zijn wij wel onderricht, dan zullen eerst daags 50 opvoedelingen uit het huis van ver betering en opvoeding te Alkmaar naar «de Kiuisberg" worden overgebracht. (R. N.) Te Hoorn is de groote kerk der Herv. gemeente, vermoedelijk door den bliksem getroffen, totaal afgebrand. Op 3 Augustus 1838 was door de onvoorzichtigheid van loodgieters de oude groote kerk in weinige uren door de vlammen verwoest, en een nieuwe kerk en toren werden in Juni 1841, het binnenwerk in Januari 1844, aanbe steed. Thans hebben de belendende gebou wen minder te lijden gehad dan in 1838, en nu als toen hebben geen persoonlijke on gevallen plaats gehad. De kerk, het eigendom dor kerkelijke-, en de toren, het eigendom der burgerlijke gemeente, waren beide verzekerd. Uit de Yijfheerenlanden wordt ge meld, dat de beetwortelbouw dit jaar in die streken niet gunstigisuitgevallen. Sommige bouwlieden hebben zelfs niet zooveel waar de aan beetwortels kunnen leveren als zij aan geld in voorschot hadden ontvangen.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2