uiissggsisfi NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN N°. 31. Negentiende jaargang. A°. 1878. Vrijdag' 2 Augustus. Buitenland. Binnenland. SLUISEl Dit weekblad verschijnt lederen Vrijdag. Prijs per drie maanden 1. Afzonderlijke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën':- van 15 rogels GO cent, elke regel meer 74/3 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij beslaan. l Stukken en Uneven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure.) gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondeten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Ingezonden Stukken en Brieven en Generaal Agentschap, N1JGII en VAN DITMAR, Algemeen Advertentiebureau te Rotterdam. Als ia eene vesting beeft de Duitsche kei zer zich te Babelsberg gebarricadeerd. De buitenplaats is door een cordon militairen omgoven; als een zijner geliefde onderdanen bij vergissing mocht binnensluipen dan be staat er alle kans voor hem om met los kruid uit een der geweren kennis te iraken. Op zulk eene wijze beschermd te moeten worden is toch zeker treurig. De berichten omtrent den gezondheids toestand van keizer Wilhelm, luiden zeer gunstig. Het verblijf te Bubelsberg hoeft zoo weldadig op de toeneming der krachten gevorkt, dat de Keizer reeds zonder ande ren steun dan een stok de trappen kan op stijgen, terwijl zijn uiterlijk voorkomen wo- der bijna even frisrh is als vroeger. Do berichten omtrent den toestand en do plannen van den koning van Spanje schij nen overdreven to zijn geweest. Zijne ge zondheid is althans zeer goed hij neemt ijverig deel aan de werkzaamheden der re geering en maakt groote toebereidselen voor eene wapenschouwing over het Noorderle- ger, die in het najaar onder zijn bevel zal plaats hebben. Hij zal een bezoek brengen aan Aragon en Caslilie en in het einde van October terugkeeren om de Kamer te openen. Alle berichten uit Italië komen hierin overeen, dat de goede vorstandhouding met do regeering van Oostenrijk niet is bena- deoid en dat do agitatie betreffende de au- nexatio van Triest en Trente werkelijk af neemt. Blijkens de depêches uit Saint Chamond en Valenciennes is in de werkstakingen in Frankrijk geen verandering gekomen. Zi j verloopen kalm en te Saint Chamond en Irieux zal de arbeid waarschijnlijk Maandag weder worden hervat. Te Valenciennes is dit reeds geschied, doch er heerscht nog eenige agitatie. Te Anzin vermindert het aantal werkstakers dagelijks. Terwijl Engeland's premier opgenomen is te midden van een schaar gekroonde hoofden, begiftigd met de orde van den kousenhand, werd er eene bespottelijke poging gedaan om hem te doen arresteeren en in staat van beschuldiging te stellen wegens hoogverraad. Dit werd voorgesteld in eene petitie, door inwoners van Man chester, Boston, Stockport, Marddone, New castle enz. hij het Lagerhuis ingediend, Dit request is in ontvangst genomen, en zal wel verder na notificatie worden ter zij gelegd. Waarin nu dat landverraad zou moe ten bestaan is niet recht duidelijk. Nie mand zal toch, al keurt hij Beaconsfield's politiek af, in zijn streven een noodlottig pogen zien om zijn land te verraden. De intocht der Oostenrijksch-Hongaarsche troepen in Bosnië en de Herzegowina heelt plaats gehad. Bij die gelegenheid ?al eene proclamatie werd afgekondigd, waar in het volgende wordt gezegd „De troepen van don keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije, zijn de grenzen overschreden. Ze komen als vrienden om een einde te maken aan de onlusten, die sedert vele jaren niet enkel Bosnië en de Herzegowina, maar ook Ooslenrijk-Hongarije verontrusten. „De sultan vertrouwt u toe aan de be scherming van zijn machtigen vriend, den keizer-kouing. De troepen brengen geen oorlog, maar vredezij zullen iedereen beschermen, niemand onderdrukken. Alle zonen des lands genieten op bevel des keizers gelijk recht naar de wet, en be scherming voor leven, geloof en eigendom. Wetten, zeden, instellingen worden geëer biedigd, de inkomsten des lands alleen voor de behoeften des lands aangewend, terwijl de achterstallige belastingen der laatste jaren niet geincl zulten worden. De troepen zullen hunne benoodigdheden betalen." In de proclamatie worden ton slotte de bewoners uitgenoodigd* zich vol vertrouwen onder de bescherming te stellen van de vanen van Oostenrijk-Hongarije, de soldaten als vrienden te ontvangen, de overheid to ge hoorzamen hunne bezigheden weder op te vatten en rustig hunnen arbeid te ver richten. Bij gelegenheid der discussie in hot Engelsche Lagerhuis over hot jaargeld, aan den hertog van Connaught toe te kennen, wei d door een van de meest geavanceerde liberalen, de heer Anderson, in vrij scherpe taal tegen het voorstel gesproken, en eenige klachten tegen sommige handelingen der prinsen in het midden gebracht, waarvan de juistheid niet geheel kon worden geloochend. Hij bracht hulde aan het persoonlijk ka rakter der verschillende prinsen, maar was van oordeel dat zij niet genoeg doen voor het getd dat zij krijgen. «Telkens zeide hij indien men he hoofte aan hen heeft ter vervulling van die plichten, die lot hunne betrekking belmo ren, b. v. om een buitenlandsch Vorst of den vertegenwoordiger van een vreemde natie te begroeten, is geen hunner bereid zijn plicht te vervullen. Zoo heeft, toon eenige maanden geleden de koning vanltalie is gestorven, geen prins zich de moeite ge geven de koningin hij do begrafenis te gaan vertegenwoordigen. Waarom heeft zich bij den dood van Koningin Mercedes goen der Prinsen naar Madrid begeven. Waarom niet 'i Omdat zij het te druk hadden met hunne vermaken. Zij hadden geen tijd; zij konden de reis niet doen; de zaak is, dat men hen niet heeft gevonden om do natie te die nen, zooals zij behoorden te doen." Hoewel natuurlijk dergelijke woorden bij de ingewortelde koningsgezindheid van het grootste gedeelte der Engelsche natie geen andere gevolgen heeft, dan het uitstorten van water op een gloeiende plaat, dringt toch misschien het gesis daarvan door tot don troon en het kan geon kwaad, dat men ook (kw eons hoort wat sommigen denken. SLUIS, 1 Augustus 1878. Bij koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, alsmede een lofielij k getuigschrift, o. a. toegekend aan J. van Grol, te Re- tranchement, die op 30 Mei jl. uit de in de nabijheid dier gemeente aangeslibde gronden een persoon bevrijdde die daarin dreigde weg te zinken. De Middelb. Ct. verneemt, dat dezer dagen aan den minister van waterstaat een plan voorgelegd is voor een geheel net van tramwegen in ons land, waarmede de mi nister zich zeer ingenomen moot verklaard hebben. Men deelt aan de Midd. Ct. nog mede, dat er eenige lijnen op Zuid-Beve land in voorkomen; dat Tholen en Schouwen- Duiveland door stoom-tramwegen met den vasten wal verbonden zouden worden en dat een lijn van Hulst naar Walsoorden in het net zou opgenomen zijn. Van lijnen in het 4e district werd nog niets gemeld. Naar het Dagblad verneemt, moet de minister van oorlog nagenoeg geheel her steld zijn, en zou hij het voornemen koes teren spoedig naar de residentie terug te keeren, om de werkzaamheden aan zijn departement te hervatten. Mr. G. Dumbar, lid der Eerste Ka mer, die aan de beterhand was, is volgens bericht uit Deventer opnieuw ernstig on gesteld geworden. Blijkens bericht van Zijner Majesteits gezantschap te Berlijn is het op 6 Juli uit gevaardigd verbod van uitvoer van paarden uitDuitschland, bij keizerlijk besluit van 22 Juli, opgeheven. (St.-Ct.) Met 1 October a. s. is er gelegenheid tot plaatsing van 7 leerlingen aan do Rijks kweekschool voor vroedvrouwen, leAmster dam. Bovendien kunnen eenige uitwonende leerlingen aan delessen deelnemen. Belanghebbenden worden uitgonoodigd van haar verlangen om geplaatst fo worden, tusschen 1 en 15 September o. k., kennis te geven aan den voorzitter van don genees kundigen raad der provincie, waarin zij hare woonplaats hebben. Prins Hendrik keerde don 26 Juli van zijne buitenlandseho reis te Soestdijk terug. Volgens gerucht, zegt liet Vaderland, zal in het laatst dezer maand het jong gehuwde vorstelijk paar feestelijk dooi den Koning opliet Loo worden ontvangen. Men gewaagt van een fraaie corepoort voor hel paleis, van illuminatie, van grenadioi s- muziek enz. Behalve do petition van kerkelijke zijden heeft nu hot Dagblad een beweging

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 1