ter voor mensehen en vee niet alleen over vloedig voedsel, maar ook voedsol van goede kwaliteit zal zijn. Ten einde onzen lezers hot een en an der te kunnen meedeelen omtrent de Parij- sche wereldtentoonstelling en misschien dezen of genen bezoeker eenige inlichting te kunnen verschaffen aangaande de reis en het hotel, waar hij zijn intrek kan nemen, wanneer hij ten minste ook in Parijs ouder Hollanders wil verkeeren en op zijn Hol- landsch wil bediend worden, nemen wij het volgende over uit het "Wogeningseh Week blad door een bezoeker ingezonden. Eenige dagen te Parijs in 1878. Geachte Redactie Volgens belofte ga ik u 'teen en ander meedèolen van een tochtje naar Parijs, dezer dagen ondernomen, en van mijn verblijf aldaar. Gelijk ge echter weet, was 't me meer te doen om eens een vluchtigen blik op do be roemde wereldstad to werpen, dan om de groote Tentoonstelling te zieu. Tentoonstel lingen toch hebben ontegenzeggelijk bijzon dere waarde voor hen, die men specialiteiten noemt op 't gebied van kunst of nijverheid. Maar voor wie niet tot hen behoort en zoodanig een ben ik heeft een tentoon stelling, al is 'took oen wereldtentoon stelling, niet zooveel aantrekkelijks. Maar laat me beginnen met het begin, met onze reis zelve. Woensdag den 22sten Mei stapten we, mijn reisgenoot en ik, ten 10'/» uur 's morgens aan 't Station-Beurs to Rotterdam 111 don trein, om regelrecht naar Parijs «te sporen." Voor f27,25 bekomt men daar oen retourbiljet voor een rijtuig 2e klasse, dat 15 dagen geldig is. De enkel reis kost f 18. Wie vat meer «en grand seigneur" kan en wil reizen betaalt f85,10 voor een retourbiljet ie klasse, wat wel aan te raden is, daar in Belgio en Frankrijk de waggons 2c klasse or slordig en haveloos uitzien, echlo rammelkasten. Ten deze staan onze spoorwegmaatschappijen hooger dan die van genoemdelanden. Ook wat de ac curatesse eu hulpvaardigheid aangaat. De conducteurs bemoeien zich weinig of niet met de reizigers, roepen ter nau wernood den naam af van 't station, waar de trein op houdt, en in de ineesto gevallen moet ge zelf uw portier openen. Ook hij 't vertrek op drukke stations dient men goed to informee- ren, welke de door u begeerde train is. De meeste omzichtigheid wordt ten deze aanbe volen. Do visitatie op dó Belgische grens, te Esschen, heeft weinig te beduiden en zal, naar dc dagbladen melden, nog vergemak kelijkt worden, zóó zelfs dat de reizigers hunne rijtuigen niet meer zullen behoeven te verlaten. Op de Fransche grens echter, te Feignies, zien do douanen nauwkeuriger toe, vooral wat het artikel «sigaren" betreft. Slechts 6 stuks zijn vrij van inkomende rechten. Deze zijn zeer hoog, zoodat men 't best doet in Parijs zich 't noodige aan te schatten. Te Feignies kan men, 11a gevisiteerd te zijn, eenige vor verse hingen bekomen. Men doet echter heler met te wachten lot het volgende station Terguier, waar alles in ge reedheid staat 0111 in 20 minuten een klein dinor te nuttigen, dat uitnemend smaakt na den langen rid" en 't goforceerd vasten. Te Antwerpen verwisselt men van trein; zoo ook te Schaerbeok, even vóói Brussel, waar men don trein van do ceintuurbaan heeft, dio u huiten Brussel om brengt naar 't station «Du Midi", van waar ge, in eens door, in denzelfden waggon, naar Parijs doorlijdt. Van Brussel af tot Parijs toe heeft do streek, die de spoorweg doorsnijdt, veel aan lokkelijks. Tusschen Brussel 011 Mons is een vrij lange tunnelHet land is heuvelachtig, bij uitstek vruchtbaaren in sommige oorden bezet met prachtig boomgewas. Hier en daar komt men langs een bergwerk, waaruit de blanke zandsteen gegraven wordt, waarmee men in Belgie en Frankrijk de huizen bouwt. Alles is vol leven en afwisseling, zoodat we ons op de lange reis, van 's morgens 10 tot 's avonds 9 uur, geen oogenblik verveeld hebben. Den Hollander valt echter zeer het havc- looze op, dat bijna al de woningen ontsiert. Dat netteen geacheveerde, 't welk zelfs onze dorpen en de achterbuurten in onze groote steden kenmerkt en dat we veel te weinig waardeeren, zoekt men in 't buitenland ver geefs. Dat gordijnlooze der ramen, dat vlag gen met gewasschen linnengoed van allerlei model en kleur, dat onopgeredderde op erf of plaats, i. e. w. al dat rommelzooiachtige geeft aan de dorpen en gehuchten, zoodra men ze meer van nabij ziet, iets afstootends, iets dat een minnen indruk verwekt van de huiselijkheid der Franschen en Belgen. Ten deze Holland boven al Zoodra we aan 't station Du Nord te Pa rijs den vasten grond weder onder de vooten hadden, bracht een flacre ons vlug en goed naar de Rue Radziwill, No. 13, in 't Hotel de Normandie van den heer J. J. Bergmans, in de nabijheid van de Beurs, de Bank en 't Palais-Royal, dus in 't centrum van Parijs gelegen. We hadden er een ka mer met twee bedden besproken, 't Was ons recht aangenaam daar door den hotelhouder en zijn echtgenoote met een «Welkom Hee- ren to Parijs" ontvaugea te worden, 't Heeft toch zeker voor de meeslen onzer landge- nooten die Parijs bezoeken, wat voor, in de moedertaal naar 't een en ander onderzoek te kunnen doen en bescheid te ontvangen. Al is men ook in 't fransch redelijk thuis, zoodat men vrij ylug kan uiten wat men zeggen wil, met het verstaan eu begrij pen van wat de Franschen ons meedeelen, gaat het vaak niet zoo.gemakkelijk. Boven dien zijn er zoovele zaken eu onderwerpen, waarover men eens gaarne van gedachten wisselt, en waarvoor ons de juiste woorden en uitdrukkingen niet zoo ras voorden geest schieten. Een Hollandsch logement zal dus zeker velen, die dit jaar Parijs willen bezoeken en vooral voor hen deelen wij onzo ervaringen mee hoogst aangenaam zijn. En dan recommandeeren we ten zeerste het bovengenoemd hotel, 't Is er, ja, een van den tweeden rang, in een eer nauwe dan wijde straat gelegen; met hot Grand Hotel de Paris of het Grand Hotel du Louvre is het in tal van opzichten niet te vex-gelij- ken gij vindt er noch conversatie noch biljart-, noch rookzaal, noch hadkamer, noch telegraaf bureau, noch table d'höte. Zijt ge iemand die minstens eenigo weken te Parijs gaat doorbrengen, om er op uw go- mak te zien en te genieten, en hebt ge oen ruime en goed gevulde beurs, neen, neem dan niet in 't eenvoudige en burgerlijke Hotel do Normandie uw intrek. Doch gaat ge, zooals ik ging, om voor niet al te hoogen prijs, een good gelegen, net en zindelijk onderkomen te hebben, en om voorts den geheolen dag en avond te besteden tot het zien en hooren van wat Parijs merkwaardigs oplevert, dan kan ik 't u ton zeerste aanbe velen. De heer Bergmans en zijn vrouw zijn hupsche menschen, prettig en voorko mend, die uin alles van goeden raad en in lichting dienen, bij wie ge u van't eerste oogenblik af thuis gevoelt, 't Was me een genot met die voor haar zaak als «geknipte" vrouw pardon voor dat woord eens een half uurtje te zitten keuvelen en to luis teren b. v. naar do wederwaardigheden van haar en de haren, toen ze, nauwelijks uit Holland te Parijs aangekomen en in een particuliere woning in do welbekende en later zoo berucht geworden wijk Belleville gevestigd, daar eerst door de Duitschers en later te midden der Communemannen dooi de geregelde troepen belegerd werden en 't ook in hun huis kogels regende, waarvan nog een aanwezig buffet de blijken draagt. En de prijs? Nu ja, die zal dit jaar wel wat hooger zijn dan anders. Webetaaiden voor onze kamer met twee zindolijke bedden 12 francs per etmaal, en voor't ontbijt, brood met thee en eieren, per persoon 2 francsjderhalvo voor ieder onzer voor nacht- logies en dejeuner samen 8 francs of f3,75. Onze overige behoeften gebruikten we elders in de restauraties. Ik heb den heer Bergmans en zijn vrouw beloofd, zonder daartoe door hen verzocht te zijn, ze te zullen recommandeeren, zoo veel ik kon. En ik kwijt me hier van de;e belofte. Wie nu of later Parijs gaat bezoe ken, overtuige zich door eigen ervaring, of ik niet de waarheid en niets dan de waar heid heb medegedeeld. Echter is 't noodig, om zoo tijdig mogelijk vooraf, per met een postzegel van 12'/« cent gefrankeerdenbrief, zich le verzekeren, of men plaats bekomen kan. Anders beloopt men bijna zeker de kans, om althans in 't Hotel de Normandie, Ruo Radziwill 13 a Paris chez Monsieur J. J. Bergmans geen onderkomen te krijgen. Als een bewijs hoe noodzakelijk het is, om toeli voorzichtig te zijn met honden, al meent men ze ook te kennen, diene het volgende. Een arbeider op de hofstede «Zorg vliet", even buiten deze gemeente, kwam verleden Maandag op de plaats waar de karnhond, 't zij door toevallige omstandig heden, 't zij om noodzakelijke redenen, los liep, die den bezoeker zoo geweldig op liet lijf viel dat hij deerlijk gewond werd. Men heeft geneeskundige hulp moeten inroepen. Vrijdag den 12 Juli zal de E. A. heer Mazure burgemeester te Groede zijne 25 jarige ambtsvervulling als burgemeester te Nieuwvliet herdenken. Even bemind als ZEd. is te Groede, is hij ook door de in gezetenen van Nieuwvliet, die, naar wij vernemen alle pogingen in het werk stellen 0111 dien lieugelijken dag zoo voor burge meester als gemeente, zoo feestelijk moge lijk te maken. Aanstaanden Zondag zullen er verschil lende feesten plaats hebben te Eede, waar alsdan de E. A. heer Buijck zijn 25 jarig jubilé als burgemeester met zijne ingezetenen 'hoopt te vieren. Volgens de uitgegeven pro gramma's zullen de feesten des morgens te 5 uren worden aangekondigd door het los branden van liet gesehut. Tegen één uur zullen de verschillende corpora's, voorafge gaan door eene eerewacht te paard, den heer burgemeester, die buiten de kom dei- gemeente woont, feestelijk inhalen en hem stoetsgewijze, onder het spelen der muziek gezelschappen van Middelburg (in Vlaan deren) Maldegem en Aardenburg naar eene opzettelijk opgerichte estrade geleiden, waar hem in naam der gezamenlijke ingezetenen een geschenk zal aangeboden worden. Daar na zullen er verschillende volksspelen plaats hebben, als ringrijden in de rechte baan, harddraverij met ezels, wedstrijd tusschen honden, paarsgewijze voor karren bespan nen, wit en zwart loopen, mastklimmen enz. enz. Te 9 ure zullen twee luchtballons worden opgelaten, terwijl om 9 uur het ge heel zal besloten worden met een banket. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat jongens bij hunne aanneming in den zeedienst voor het tegenwoordige, den ouderdom van 15 jaren moeten bereikthebben, en dat zij alleen bij een krachtig gestel en oogensehijnüjken aanleg voor den zeedienst op 14 jarigen leeftijd worden toegelaten. De toestand van den minister van oorlog blijft gunstig. De operatie-wond wordt gaandeweg kleiner. Er bestaat grond, om eene goede genezing te verwachten. (N. R. Ct.) Niet den 27sten Augustus, zooals dezer dagen door eenige bladen werd gemeld, maar den 24sten Augustus, op den ver jaardag van wijlen koning Willem I, zal de voltrekking van het huwelijk vail HH. KK. HH. prins Hendrik der Nederlanden en prinses Maria van Pruisen plaats heb ben, (Vad.)

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2