l)e brigadier der marecha.ussée's tele- grapheerde naar zijn ouders, en deze wisten niets van de vlucht huns zoons af. Zater dagmorgen verscheen zijn vader aldaar om hem af te halen. Hij had nog f44 bij zich en gaf voor Belgie te willen bezoeken. Het gerechtshof in 's Oravenhage heeft in zijn zittingvandenödezer te vergeefs den naam afgeroepen van M. A. eeue lSjarige arbeidster uit Retranchemeut, beschuldigd vau valsch getuigenis. Daar zij niet ver- schoen werd de behandeling harer zaak uit gesteld tot 25 April. De kiesvereeniging Dc Grondwet te Middelburg heeft den heer mr. "YV. A. van Hoek, waarnemend rijks-advocaat aldaar, candidaat gesteld voor de Provinciale Staten. Do Tweede Kamer heeft na uitvoerige diseussien met verwerping van alle amen dementen het ontwerp betreffende de bede larij onveranderd aangenomen met 41 tegen 25 stemmen, voorts zijn aangenomen enkele onteigeningswetten en de overeenkomst met den Hollandschen Spoorweg-exploitatie van het baanvak ZaandamAmsterdam. - Prins Hendrik heeft Zondag met Mac- Mahon de wedrennen in Longchamps en Vrijdagavond in de loge van den maarschalk de voorstelling in de groote opera bijgewoond. De Prins ontving van den Maarschalk-pre sident liet grootkruis der orde van het Legioen van eer. Dc algemeene vergadering der vereeni- ging christelijk nationaal schoolonderwijs zal dit jaar op Donderdag 2 Mei te Utrecht gehouden worden. Uit Atjeh wordt gemeld, dat er eene expeditie naar Lokong ten zuiden van Kroöng-Raba is vertrokken onder hevel van den luit.-kol. van Lier. De bedoelde expeditie bestaat uit 2 compagnien infan- terie, een sectie veldartillerie, 25 mineurs en sappeurs, henevens de ambulance. Aan leiding tot hot zenden dezer troepenmacht is gelegen in het feit dat liet volk van Lokong den kleinzoon van Toekoc Bait tot vorst of hoofd heeft verkozen, hetwelk ge heel in strijd is met de inzichten onzer regeering. LANDBOUW. In Mecklenburg verkeert men in oen zeer onaangename stemming, tengevolge van de sluiting der Engelsche havens voor den han del in slachtvee uit liet buitenland, enden invoer van versch vleesch aldaar uit Noord Amerika. Men acht een krachtige tusschen- komst der Duitsche regeering in deze hoogst noodzakelijk. Nu reeds hebben Mecklen burg, Pornmeren, enz. groote schade gele den door de in Engeland genomen maatre gelen. De uitvoer via Hamburg is in 5 jaren van 19,000 stuks runderen tot 8000 gedaald, lu de V. S. en in Canada zijn (luidens do statistische bescheiden vandaar) 31,158,318 runderen, 32,600,000 varkensen 3,300,000 schapen. Daarbij komt, dat van de 28% miljoen rundei en in Rusland in 1875 op 1876 voor 12 miljoen roebels zijn geëxpor teerd, waarvan alleen naar Duitschland 45 percent. Ook de uitvoer van de groote kud den Hongaarsche ossen, die tot dusver naar Engeland gingon, doet in Mecklenburg enz. de vraag ontstaan waar moet al het vee heen - Op den stal van een koffiehuis- en uitspanninghouder te Zierikzee heeft zich kwade droes onder de paarden voorgedaan. Terstond zijn door de autoriteiten de noodige maatregelen genomen tot ontsmetting. Na hot eerste geval van longziekte te Nieuwerkerk, dat hij een kalf voorkwam, zijn nog twee vaarzen en daarna ook vol wassen beesten aangetast. GEMENGDE BERICHTEN. Zooals men weet, wordt tegenwoordig ook uit afval van hout papier gemaakt. Deze tak van industrie valt zeer in den smaak van de klompenfabrikanten to Wamel en omstreken, om do voordeeligo wijze waarop zij daardoor van hunnen overvloed van spaanders en krullen afkomen. Een ingeze tene van die gemeente, namelijk, maakt er zijn werk van om allen mogelijken afval van de klompenmakerij op te koopen. Met karren vol gaan die houtsnippers scheep, om uitgevoerd to worden naar de groote papierfabrieken in het buitenland, waar ze gemalen en gekookt worden, om later als papier weder in den handel te komen. Te Zwolle is door do spaarbank van de daar gevestigde afdeeling van het Nut van 't Algemeen een winst verkregen vanf51,000. Een voorstel is gedaan om een gedeelte dier winst ten behoeve der departementale in richtingen aan te wenden of de geheele som te doen strekken tot onderpand der inleggers. Het overlijden van een lid der bekende familie der Bouibons,te Breda, wordtin de Haarl. Ct. als volgt aangekondigd Le 13 fevrier 1878 est décedé a l'age de 35 ans, mon fils bien aimé Ange Emmanuel Descendant de mon epoux le due de Nor- mandie, ills de Marie Antoinette ut de Louis XVI, Roi de France. 11 servait dans la ma rine de S. M. le Roi des Pays Bas comme 2e machiniste a hord du navire de guerre a vapeur Curasao, et ila succombé aWeltevre- den par suite d'une fièvre cérébrale. Breda Pour seule communication 3 April 1878. Douarière de Bourbon duchesse de Normandie. Woensdagmorgen kwam te Leiden een hoerenhrniloftspartij binnen, bestaande uit 27 rijtuigen (tilbury's). Het regende en hagel de vreeselijk, zoodat het letterlijk geen weêr was om een hond uit te jagen, veel minder een bruid met haar bruidegom. Gewoonlijk gaat dat bruiloftrijden er vrij onhandig naar toe en niet zelden is liet, dat de bruid de leidsels in handen heeft, ten teeken dat ook zij een deel van het boerenbedrijf op zich neemt. Dit was ook hier het geval, doch wat gebeurde? Vrij opgewonden als men is, moest het rijtuig waarin bruid en bruidegom zijn gezeten, over een brug, de bruid neemt een te kor ten draai, het rijtuig breekt en ous bruidje lag met armen en beenen in de modder te spartelen, als een schelvisch op het ndroge". 'tWas vermakkelijk om te zien. De nieuwe hoed van den bruidegom ging te water, en het paard, dat was blijven staan, stond de bruid aan te kijken, als wilde het zeggen «jonge vrouw laat gij voortaan het bestuur maar aan mannen handen over." Na een oponthoud van een uur, reed het bruidspaar met een gehuurde tilbury verder, doch nu nam de bruidegom zelf de leidsels. In een dorp nabij Maastricht, Amby, heerschen de kinderpokken bijna huis aan huis de openbare school is gesloten. Te Cardiff is een colorado-kever ge vonden, hij had een grooten aardappel tot woonplaats gekozen en huisde daarin met een aantal eieren om zich heen. De aard appel was afkomstig uit een scheepslading, die in de haven te Cardiff was aangekomen. Het blijkt, dat van de in omloop gebrachte nieuwe centen die wegens om vang, dikte, en, kartelrand met de vijf-en- twintig centstukken geheel overeenkomen reeds gebruikt worden om ze te verzilveren en alzoo voor kwartjes te doen doorgaan. Een paar zoodanig vervalschte muntstukjes zijn reeds vertoond, terwijl een winkelier te Leeuwarden er mede gefopt is geworden. Op zijne hoede te zijn bij het ontvangen van kwartjes zij ieder derhalve aangeraden. (Pr. Fr. Ct.) Uit Amsterdam wordt van den 6 dezer gemeld, dat te IJmuiden in een flesch aan gespoeld is het volgende, in het Fransch geschreven bericht«De bemanning van het schip Constantinople komt om ten ge volge van groot gebrek. De kapitein en zijn vrouw zijn reeds bezweken, de be manning bestaat uit 8 menschen. De eerste stuurman heet Gardieux en de kapt. Yaloise, vaarwel wij zijn zonder hoop. De storm heeft ons naar de kust van Engeland ge dreven. Wij hebben geen tijd meer te ver liezen, want wij staan op het punt te ster ven, 29 Maart 1878". Met opzet geven wij de woordelijke vertaling van dit treurige bericht. In het jaar 1829, zoo schrijft men uit de hofstad aan de Arnh. Ct.. werd een druk ker of letterzetter aan de landsdrukkerij alhier gepensioneerd. Het was een man, die «een oog op de dingen had", en volstrekt niet afgeleefd was toen hij zijn pensioen kreeg. Het laatste bewees hij door nog 40 jaren lang te leven, het eerste door den eersten stoot te geven aan het Centenfonds. Zijn schoonzoon namelijk was' kleederma- kersknecht en had zich met een confrère ge associeerd tot het huren van oenigo stellen rouwgoed voor begrafenissen, waarmede zij een voordeelig zaakje maakten. De schoon vader zag dit aan, er. kwam op het denk beeld of die begrafenissen nog niet produc tiever te maken waren. Aanvankelijk ver moed ik dat een paar kwade posten op de zwarte-rokkenverhuurderij hemde wensche- lijkheid hadden doen beseffen van zeker heid, dat er bij eene begrafenis altijd genoeg contanten zouden te vinden zijn. Zoo rijpto langzamerhand bij den gepensioneerdo het denkbeeld van oen fonds ter verzekering van uitkeeringen bij overlijden tegen betaling van wekelijksche lage premieu; zijnschoon- zoon en diens compagnon zien daar dadelijk een voorbehoedmiddel tegen brankroetjes in, en hebben wel ooren naar hetgeen do oude man hun uiteenzet, en dezo begeeft zich naar een ambtenaartje aan een der de partementen, wien hij verzoekt om eens zoo'n regiementje op te stellen bij zou tevens zoo vrij willen zijn om mijnheer aan le bieden boekhouder van bet fonds te wor den tegen een evenredig deel van de winst. De ambtenaar belast zich met het maken van het reglement, maar wijst met hoogheid het boekhouden af; hoe wil hij, een ambtenaar, zich iot den knecht maken van twee snij- dertjes en een gepensioneerd drukker, voor een loon dat bij de week op centen berekend was? Er werd dus een ander boekhouder gezocht, en het fonds kwam, met de twee snijdertjes als directeuren, tot stand. Ik geloof dat de hooghartige ambtenaar later wel eens spijt over de afwijzing van het boekhouderschap zal hebben gevoeld, want de met die betrekking begiftigde verdiende al vrij spoedig aan zijn deel van de door de wekelijksche centenstorting behaalde winst meer dan f 80 in de week, meer dus dan in dien ti jd de secretarissen-generaal van de departementen aan tractement ontvingen. En hoe het den twee snijdertjes verging?.... Hunne afstammelingen boudeneigen rijtuig, bezitten groote huizen en buitenplaatsen in en om de hofstad. Een nieuw en overtui gend bewijs hoe groote dingen uit kleine oorzaken kunnen voortkomen, en hoe ver keerd men doet met den neus op te trekken voor zaken, die men niet kent. De Engelsche industrie heeft door al lerlei oorzaken zulk een slag gekregen, dat van de 974 bestaande hoogovens 489 koud zijn, Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft H. N. L., brievengaarder te Alem, wegens het verduisteren van gelden, die hem als ambtenaar dei' posterijen waren toe vertrouwd, veroordeeld lot eene celstraf van 18 maanden. 2 geldboeten, eene van f 4.50 en eene van f 50, benevens tien jaren ont zetting van de burgerschapsrechten. Jl. Vrijdag is op den spoorweg tus- schen Rozendaal en Wouw een man over reden, die zich voor den trein had nedergo- legd. De dood was oogenblikkelijk.

Sluisch Weekblad | 1878 | | pagina 2