Binnenland. studiën en meubelen lang vóór de veroor deeling in veiligheid had gebracht. Er res ten nog sleehts een tiental schilderijen, welke te samen 10,000 fr. opbrachten, be nevens honderd lijsten, eenigo voorwerpen van weinig waarde en half gebroken meu bels. De geheele opbrengst was niet meer dan 13,000 fr. Den 12 Juli 1S63 werd te Parijs eene som van 147,000 fr. door zekeren Filtreman gestolen. De dief werd aangehouden, doch slechts in bezit van 2-419 fr. bevonden, plet overige zeide hij, was hem ontstolen. Tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, werd hij in 1872 naar Cayenne gebracht, doch bij stierf onder weg. In do maand October 11. hoorde een koop man in eeno herberg te Parijs, twee mannen van een diefstal spreken, waarvan 145,000 fr. verborgen waren op eene plaats, die zij aanduidden. Do politie werd aanstonds ver wittigd, de opsporingen gedaan en thans heeft men een ijzeren kist ontdekt, 145,000 fr. inhoudende. Daar de bestolene reeds lang gestorven is, zonder erfgenamen ach ter te laten, zal de som aan het Fransch Gouvernement komen; Duitschland voorge vende dat het geld in don Elzas gevonden is, maakt ook aanspraak op een groot gedeelte. "Wat de twee mannon belieft die er over gesprokon hebben, men denkt dat het twee gewezen galeiboeven zijn, die het geheim van Fibreman zullen vernomen hebben. Blondin, die thans weder te Parijs is, verkreeg een groot vermogen door over de koord te lnnpen. Eenige jaren geleden begaf hij zich iu den wijnhandel en verloor alles. Toen keerde hij terug tot zijn oud ambacht. Hij zegt een voorgevoel te hebben, dat bij door oen val zal gedood worden. Een monsterkanon, wegende 45,000 lialve kilo's, is van Vinceunes naar Versail les gebracht. Twintig paarden trokken het voertuig, waarop het kanon geladen was, cn vijftig soldaten, onder hevel van twee kapiteins en een luitenant, gingen tot ge leide mede. Eeno groote menigte kwam op de heen toen dit vervaarlijk stuk geschut do volkrijke wijken van Parijs passeerde. Do Parijzenaars konden maar niet begrijpen, waartoe bet dienen moet. Italië. Do toestand van Z. H. Pius IX wordt steeds ernstiger; do Augsb. Alg. Zeitung ontving zelfs roods 11. Vrijdag een telegram, dat Z. H. stervende was. Dit bericht is ech ter tot hedon toe niet bevestigd, maar de correspondent van don Times meldde toch ook dien dag, dat naar zijn gevoelen de Paus zijn bed wel niet meer zal verlaten. In een liggende houding bevindt hij zich wel, doch toen men poogde hem op te heUen om hem te kleedeu, bleek 't dat hij niet rechtop zitten kon, cn men moest hom weder liggen laten. SLUIS, 29 November. Do gemeenteraad heeft in hare zitting van den 29n November jl. den heer II. M. Hennequin, geneesheer alhier, aangesteld als gemeente genees-, heel- en vorloskun- dige in te gaan met 1 Jan. 1878 Beroepen te Zuidzando ds. A. Loeif, te Dordrecht, en aangenomen het beroep naar Breskeus door ds. W. van Elden te St. Kruis. De heer A. Meskcs, hoofdonderwijzer te Cadzand, hoopt den 3n Januari a. s. zijne 40jarige ambtsvervulling te herdenken. Hij is reeds meer dan een halve eeuw bij het openbaar onderwijs werkzaam. Hel 15o Chr. Nat. Zeudingsfeest zal gehouden worden op Woensdag den 3n Juli des volgenden jaars op 't Huis Bennebroek, gelegen in do onmiddellijke! nabijheid van de Haarlemmermeer en Heemstede, en der halve op korten afstand van Haarlem. Bij kon. besluit is, mö. ingang van 1 Mei 1878, het departement van oorlog in acht afdeolingen verdeeld als secretariaat, generale staf, infanterie, arljllerio, cavale rie, genie, geneeskundige dien t, intendance. Het Zeister-Weekblad brengt hulde aan den afgetreden minister 7an der Heim, dat hij ons verlost heeft van de Belgische centen en dengoddeloozen woiker, die daar mede gedreven werd, den iek heeft inge- knepen. Wij wijden hem, iegt het blad, geen standbeeld, gegoten uit de verstooten onvaderlandsche munt, maar den dank van ons bevrijd Nederlandsch geweten. Terecht stelt het blad er prijs op, dat de dagbladen medewerken om die goede daad van den heer Van der Heim iu herinnering te bren gen. De Minister van Biunenlandscho za ken heeft aan de inspecteurs van het ge neeskundig staatstoezicht brochures over de Eucalyptus Gilobulus doen toekomen, om die toe te zenden aan de leden van de ge neeskundige raden en aan wetenschappelijke doctoren met het verzoek om het koortsver drijvend vermogen dier plant te onderzoe ken. Na verloop van een half jaar worden de berichten ingewacht. Hot belang der aan koorts (malaria-koorts) lijdende menschheid, en tevens dat der wetenschap, heeft den mi-, nister dit initiatief doen nemen. Benoemd tot lid in het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem - Annapolder, prov. Zeeland, M. Bruinooge. Met de verhooging der traktementen van brievengaarders wordt langzaam voort gegaan. In 1877 is daarvoor f 10,000 be steed. LI. Zaterdag was hot 25 jaren geleden, dat de eerste Rijkstelegraaf kantoren in ons land geopend werden. Deze waren gevestigd te Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, Dordrecht en Breda in gemeenschap met Belgie. De telegraaflijn van Amsterdam over Utrecht en Arnhem naar de Pruisische grenzen is 1 Februari 1853 in dienst gestold. Voorts kwamen gereed in 1853 de lijn 'van Utrecht over Gorinchem naar Breda; in 1S54 de lijnen van Arnhem over Zwolle naar Groningen,van Arnhem over Maastricht naar cle Duitsche grenzen, van Utrecht naar 's-Bosch, en van Breda, naar Viissingen; in 1855 de lijn van Zutfen naar de Han- noversehe grenzen bij Denekamp; in 185G de lijnen Amsterdam over Zaandam naar Wormerveer, van Zutfen naar het Loo, van Maastricht naar de Belgische grenzen; in 18(18 werd de telegraaflijn in Zeeuwscli- Vlaanderen verlengd tot Breskens en Oost burg terwijl in 1S69 het kantoor te Sluis werd geopend en in 1872 dat te IJzendijke. Op het einde van 1857 waren de voor naamste plaatsen van Nederland onderling telegrafisch verbonden en kon men liette- legraafnet als voltooid beschouwen. Steeds wordt evenwel voortgegaan met liet aanleg gen van nieuwe telegraaflijnen, daar waai de behoefte zich doet gevoelen. Op 1 Jan. 1877 bestond het Bijkstelegraafnet uit 3470 kilometer telegraaflijn en 12,GGG kilometer telegraafdraad het aantal Bijkstelegraaf- kantoren bedroeg 102 en'het getal kantoren van bijzondere ondernemingen, voor het publiek geopend, 173. Onder de 162 Rijks- kantoren waren er 8.5 mot vereenigde post en telegraafdienst. Het personeel op do kan toren van den Rijkstelegraaf bestond op 1 Jan. jl. uit 9 lijninspocteuren, 151 direc teuren, 37 onderdirecteuren, 383 telegrafis ten, 142 klerken, 3 leerlingen-telegrafist en 347 bestellers; daarenboven waren werkzaam 11 opzichters, 15 lijnwachters. Het verkeer, dat in 1853 bedroeg 45,G74 berichten met eene opbrengst van f 51,862, heeft, jaarlijks toenemende, in 187G bedra gen 2,357,583 telegrammen met eene op brengst van f788,758. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZÏ Dr. A. Ivuijper, em. prod, beeft voor het beroep naar Brui nisse, bedankt. Hij is thans ook iu Sloten (Noord-Holland) beroepen op een vast inkomen van f 1000 en eene per soonlijke toelage van f 500. Zou 't niet raadzaam geweest zijn, dat de heer Knijper in zijn brief aan den Amster- damschen kerkeraad medegedeeld had: lo. óf hij nog plan heeft het leeraarsambt to aanvaarden en zoo ja 2o. voor hoeveel geld en op welke voorwaarden als minimum. Dan zou dit schrijvcnnog eenig practisch nut hebben gehad, want menige kerkeraad zou dan goene vergeefsche moeite doen. Vrijdagavond is te Amsterdam eeno vergadering gehouden van aanhangers der heoren Hugonholtz. Mot 140 tegen 19 stom men is besloten tot vestiging eener niouwe gemeente «De Vrije Gemeente" genaamd. De 19 waren voor aansluiting bij de Remon- strantsche Broederschap. LANDBOUW. Van Nieuwe Niedorp wordt, ten bewijze van de verbazende waarde-vermeerdering der landerijen, gemeld, dat onlangs een boerenplaats, ongeveer 80 hectaren groot, onderhands verkocht is voor pi. m. f 108,000, terwijl vóór 30 jaren diezelfde plaats voor f 15,000 was aangekocht. Van Oosterliuizen wordt daarentegen gemeld, dat de waarde der landerijen daar in de laatste jaren verbazend is verminderd. Bij een publieke veiling van erf en lande rijen werd aldaar voor sommige landen slechts circa de helft geboden van den prijs, waarvoor het vóór ongeveer 20 jaren was aangekocht. In Semp. Vir. wordt het volgende middel tegen de veldslakken aangegeven. Inderdaad had ik veel hinder van slak ken, maar de raad mij door een oud-land bouwer gegeven, heeft mij daarvan verlost. Ik zond namelijk een koppel eenden in het veld, en sedert dien tijd heb ik er geen last meer van. Andere personen, aan wien ik later dien raad gaf, hebben daarbij ge lijke resultaten gehad. Elk voorjaar, vóór ik mijn moestuin in orde breng en ga zaaien en planten, zend ik eerst daarin gedurende eenige dagen de eenden te gast, en het gevolg daarvan kan niet genoeg worden geprezen. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens de Francais, heeft Graaf do Dorlodot Zondag jl. ter eere van den Prins van Oranje eene groote jachtpartij gegeven in het park van het kasteel te Savigny-sur- Orge, dep. der Seine en Oise. Een tiental herten en eene menigte hazen en konijnen werden gedood, eén hert werd door den Prins geschoten. Tot waarschuwing van allen die meer malen in de noodzakelijkheid komen om vreemde muntspeciën to moeten aannemen, kan do mededoeling nuttig zijn, dat te Viis singen reeds twee malen valsche Spaansche munt ter verwisseling is aangeboden. Het waren stukken van vijf en twee pese tas, dragende den beeldenaar van Amadeo I en het jaartal 1871. Ze zijn zeer nauw keurig vervaardigd van verzilverd koper, zoodat ze ook in wicht met de echte niet bij zonder veel verschillen. Als or geen slijtage aan is, zijn zo op het eerste gezicht moeilijk van de echte te onderscheiden. Den laatsten der vorige maand was het 45 jaar geleden, dat het eerste schot van de Citadel op het muitend Antwerpen gelost werd. Deze krijgshaftige herdenking gaf den metalen kruisridders der Citadel-Ver- eeniging: «"VVat ook val, Trouw staat pal", te Amsterdam, aanleiding jl. Zaterdagavond met de hunnen een buitengewoon feest te vieren. In het lokaal «Vereeuiging" was daartoe de groote zaal versierd met vaandels, eere-banieren, wapenteokenen, borstbeelden van het vorstenhuis, en ten laatste, wat wel in de eerste plaats had behooren genoemd te worden, de afbeelding van den Antwerp- schen Vijfhoek. De oude Citadel-verdedigers, met het glinsterend eeremetaal op do borst, getuig den, dat zoo do nood aan don man kwam, zij opnieuw alles veil zouden hebben voor

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2