Binnenland. schending der godsdienstvrijheid logon te gaan. De minister van koloniën heeft machti ging verkregen tot hot verleeneu van amnes tie en teruggave der in beslag genomen goo- dcren aan opstandelingen op Cuba, dio bin nen vier maanden zich aan het Gouverne ment zullen onderworpen. SLUIS, 1 November. Mot genoegen vernemen wij, dat door heeren kerkvoogden en notabelen der Herv. gemeente alhier besloten is tot het plaatsen van een ijzeren hek aan de noord- en oostzijde van de kerk, hetgeen do niet onbelangrijke som van f4000 schijnt to zullen kosten. Wordt door dezen maatregel een genot henomen aan hen, die dikwijls overhet kerkplein eene wandeling maakten, 't verheugt ons evenwel toch, dat nu een einde zal gemaakt worden aan do yernie- lingszucht der jeugd, waaraan het kerkplein met zijn bloemen en gewassen zoozeer bloot stond en waardoor het nimmer tot dio schoonheid kon geraken, die men met bet oog op den aanleg billijkerwijs mocht verwachten. Wij brengen een woord van dank aan die heeren, welke bij voortduring toonen, dat hun de goede zorg voor het uitwendig be lang der kerk ter harte gaat en daardoor ook willen medewerken tot versiering van onzo gemeente. Deze week hadden wij hot genoegen op de voormalige secretarie van het stadhuis te Sluis eene verzameling van oudheidkundige voorwerpen in oogensckouw te nemen die, met eenige medewerking van het pubhek, waarlijk belooft aardig te worden. De heer J. A. Dorrenboomte Sluis, se dert eenigen tijd nevens den archivaris van Sluis, de heer Janssen van St. Anna ter Huiden, benoemd tot adjunct-archiva ris, heeft het idee opgevat om alhier (al tijd 111 miniatuur) een museum van oudhe den op te richten. Naar hij ons heeft me degedeeld, hoopt hij dat iedereen, zoo uit Sluis als uit de omstreken, er aan zal trach ten hij te dragen om deze verzameling eenige waarde te doen verkrijgen. Ieder alzoo, die iets ouds bezit, hoe schijnbaar gering het ook zij, wordt vriendelijk uitge- noodigd het hij hem te deponeeren, hetzij als eigendom der gemeente, hetzij in bruik leen voor de verzameling. In het laatste geval behoudt de inzender ten allen tijde zijn recht van eigendom op de ingezonden voorwerpen. Er zal een catalogus worden aangelegd van het ingezondene met opgave van de namen der inzenders, waarbij zal vermeld zijn of voorwerpen in eigendom of wel in bruikleen zijn afgestaan. In deze verzameling vindt men reeds: le. Zes stuks Jacoba-kannetjes, waaron der twee die geheel onbeschadigd zijn. Ken ners zeggen dat zo schooner zijn dan die, welke in het museum te 's Gravenhage be waard worden. 2e. Zes blauwe fluweelen sjerpen van het rije van Sluis, ieder van twee nette ge- uorduurde wapens voorzien, waaronder de letters S. P. Q. I1'. 3e. liet portret van den generaal van Damme, wiens naam hier in de omstreken algemeen bekend is, als den bodijker van de Sophia-, Olieslagers-, Diomede-, en Austerhtz-polders. 4e. Twee wapenschilden en het lijkbaar- deed van het schippersgilde. Deze wapens werden bij begrafenissen, ter weerszijden Over de lijkkist gehangen. 5e. Het rad waarop in vroeger tijd de •Veroordeelden werden gepijuigd of gerad braakt. Ce. De steen waarmede Francois de Groote van Oosterzeele mevrouw Johanna, Maria Benout heeft doodgeslagen. Hij werd op eene gruwelijke wijze ter dood gebracht (het vonnis is nog geheel aanwezig) - en de steen, in een ijzeren ring gevat, ter eeuwige gedachtenis in de gerechtszaal opgehangen. 7. Een ijzeren hand, met koperen plaat waarop in korte trekken het misdrijf staat vermeld A° 1548. 8e. Het o.udste handschrift betrekkelijk de stad Sluis van het jaar 1252 waarvan door de heeren H. Q. Janssen en J. H. van Dale in de bekende bijdragen tot de oudheidkunde wordt gewag gemaakt. 9e. Een keurig in steen uitgehouwen leeuw, waarschijnlijk afkomstig uit den voorgevel an 'het stadhuis, waar een der zalen nog bekend staat onder den naam van „Rooden Leeuw." 10e. Een ongeschonden muurplaat in ge bakken steen voortkomende uit een afgebro ken schoorsteen van de Gebs. Iserbyt voor stellende den stal van Bethlehem. 1 le. Een groote metalen deursleutel waar op men aan de eene zijde leest Borger Krijgsraad van Sluis. en aan de keerzijde Blijft getrouw op uw wacht, met het jaartalAnno 1786 en het wapen van Sluis. 12e. De veranderingen en opvolgingen in de magistratuur van Sluis gedurende de jaren 1604 tot 1793. 13e. Een zware ijzeren poorthang voort komende uit de gedeeltelijk ontgraven west batterij (sortie.) 14e. Eenige schutterij-geweren in gebruik geweest vóór het jaar 1827. Verder verscheidene penningen o. a. van het Kuipergilde; zegelstempels, balksleutels enz. enz. Waarlijk, de collectie kan met eenige medewerking in het vervolg zeer beziens waardig worden. Wij twijfelen er dan ook geenszins aan of eenige meerdere algemeene bekendheid zal wel eenige meerdere inzending ten gevolge hebben; vooral daarom, wij herhalen hier dit met nadruk, dewijl de voorwerpen niet behoeven afgestaan, maar alleen in bruikleen knnnen gegeven worden, zoodat de inzender steeds recht op zijn ingezondene blijft behouden, terwijl bij er van verzekerd kan zijn, dat zijne voorwerpen goed worden bewaard. Gisteren is alhier door Burgemeester cn Wethouders aanbesteed het maken en do levoring van 20 schooltafels, catheter enz., waarvan aannemer is geworden F. van Over- beeke voor de som van f 300,50. Benoemd tot lid van den Raad te Heillc do heer J. B. Maenhout in de plaats van den heer J. Sanders, Burgemeester, die wegens verandering van woonplaats als zoo danig is afgetreden. Men leest in het Journal de Bruges: Men werkt thans zeer ijverig aan do Dam poort om het ongeval, veroorzaakt door de instorting van den siphon, te herstellen. Een groot aantal werklieden vindt daar een dagloon, waaraan zij wel behoefte hebben. De opzichters dor bruggen en wegen leg gen een buitengewonen ijver aan den dag om de werkzaamheden te bespoedigen, feu einde de scheepvaart, die thans (langs den kant van Sluis met Holland verbroken is) hersteld moge worden, voor dat de winter het mocielijk, misschien zelfs onmogelijk zou kunnen maken om het werk voort te zetten. Het is te bejammeren dat het minis terie van openbare werkon door zijn dralen heeft verhinderd, dat de herstellingen niot eer koudon aangevangen worden; daardoor is een kostelijke tijd verloren gegaan. Dit ministerie is er alzoo zelf de oorzaak van dal, naar men ons verzekert, aan hetzelve schade en intrest wordt gevraagd door de suikerfabrikanten, omdat wegens de lango stoornis der scheepvaart de aanvoer van beetwortels, dio hun te water moesten aangebracht worden, groote vertraging heeft ondervonden en zware kosten van over lading er het gevolg van zijn geweest. Tot dusver het Journal de Bruges. Voorzeker is de klacht der suikerfabrikan ten nietoverbodig; het is onverantwoordelijk dat aan een werkje als dit, zooveel tijd moet verspild worden. Veel spoediger kon bot begonnen en met meer kracht voortgezet zijn geworden. Doch niet alleen voor de sui kerfabrikanten, ook voor den beurtman, dio van Sluis op Rotterdam vaart, veroorzaakt de afdamming der Brugsche vaart enorme schade en oponthoud. Niet dat hij klagen zal over tegenwerking bij het ontladen en overladen zijner verzegelde goederen, inte gendeel, hij kan niet anders dan roemen over de hulp en goede behandeling, die hij van de Belgische douanen en hunne over heden te Brugge ondervindt. Maar tclken- maletoch moet hij zijne goederen laten over brengen door manschappen, die hij te be talen heeft en een schip afhuren om zijne lading naar Sluis te brengen. Ook is deze lange afdamming de oorzaak van don lagen waterstand in het kanaal, dievoorzeker niet in 't belang der Sluischo brouwers is. Een on ander samen genomen koesteren wij do hoop, dat het werk met zooveel kracht als maar immer mogelijk is zal bespoedigd wor den, opdat al deze schadelijke invloeden en groote ongeriefelijkheden zoo haast mogelijk een einde mogen nemen. De raad der gemeente St. Anna ter Muiden heeft zich bij adres tot den Koning gewend met verzoek om voor 1878 een sub sidie van f 400 in de gewone kosten van 't lager onderwijs te verkrijgen. Gedeputeerde Staten stellen voor, aan den Koning te kennen te geven, dat er termen bestaan om aan de gemeente St. Anna tor Muiden voor 1878 oen subsidie van f 300 in de kosten vaa heilager onderwijs toe te kennen, mits een hoofdelijke omslag van f 600 worde geheven en voor de jaarwedde aan don hoofdonderwijzer f 700 worde uit- botaald. Men schrijft aan het Utr. Dagblad om trent de minister, crisis:,, Volgens hetgeen ik vernam zoude reeds vaststaan de optreding van dhr. Kappeijne voor binnenl. bestuur en onderwijs, Tak, openbare werken, Smit, flnan- tien, Fransen van de Putte, koloniën (sedert een paar dagen is deze nog al ongesteld), de Roo, oorlog, en kapitein Wichers, marine, terwijl justitie en buitenl. zaken nog gezocht worden; voor deze beide portefeuilles worden genoemd de hh. Cremers, raadsheer in het hof te Arnhem en jhr. van Karnebeek, minister resident te Stokholm, ofschoon ook nog sprake blijft van den heer van de Putte voor die por tefeuille, als koloniën goed te bezetten is." De Staats-courant van 50 dezer bevat het koninklijk besluit van deu 20 dezer, Staatsblad no. 190, houdende vaststelling van een tarief van rechten, verschuldigd voor het gebruik van kadastrale stukken. Ter uitvoering van het koninklijk be sluit van 5 Augustus jl. (Staatsblad no. 164) betrekkelijk de verzending van open kaarten ter bestelling van boeken enz., volgens het tarief der gedrukte stukken, wordt nader het volgende vastgesteld De gebruikers der kaarten zijn gehouden om minstens 2 blanco-formulieren van do door hen te bezigen kaart aan het post-of hulpkantoor in hunne woonplaats over te leggen. (St. Ct.) Op last van den Minister van Binnen- landsche Zaken zijn heden alle vergun ningen, verleend tot in- of doorvoer in Ne derland van rundvee cnschapen, uitDuitsch- land afkomstig, ingetrokken. Bij besluit van den commissaris des konings in Limburg is de in- en doorvoer van vee, komende uit Duitschlard,verboden. Uit eone circulaire van het hoofd-co- mité ter bevordering cener Nederlandsche expeditie naar de Noordpoolzee blijkt, dat voor dit doel is bijeengebracht eene som van f 24,680.43'. De som is benoden de ver wachting gebleven, maar voldoende voor eene expeditie op kleiner schaal, waarvoor eene som van f40,000 vereischt zal worden. Teneinde die te bespreken zal eene bijeen, komst van bet hoofdbestuur en afgevaardig den gehouden worden te Amsterdam op Zaterdag 17 November a. s. Het hoofd-comité stelt voor, om in hot

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2