zaani geweest. ZEdA. wees op het groot verlies, dat zijn vrij talrijk huisgezin in hem ondervindt, terwijl hij hulde bracht aan 's mans nagedachtenis, waar hij betuigde, dat allo zaken, het kantongerecht betref fende, door hem steeds met de meeste zorg en nauwgezetheid werden behandeld. Naar men verneemt hebben er in de laatste dagen een paar stoute diefstallen plaats gehad op de hofstede van de wed. V. onder de gemeente Westcapelle (Belgie). Er schijnt in twee achtereenvolgende reizen, dat er graan is schoongemaakt, ongeveer 15 hectol. graan ontvreemd te zijn. Toen dit tekort op het schoongemaakte graan met zekerheid was opgemerkt, werd er kennis van gegeven aan de gendarmerie te West capelle, die van toen af de wacht heeft ge houden op genoemde hofstede, in afwach ting of de dieven hun bezoek zouden her halen. Dit laatste heeft dan ook wezenlijk plaats gehaddoch hij het ontsteken van hun licht hebben de dieven de aanwezigheid der gendarmerie bespeurd en zijn weten te ontvluchten. Tot hiertoe heeft men de daders nog niet op het spoor kunnen komen. Blijkens het vrij uitvoerig voorloopig ■verslag der Eerste Kamer over de rechter lijke wetten, ontbreekt bet niet aan tal van bedenkingen, maar do groote meerderheid is blijkbaar voor de aanneming. Als leden dor Provinciale Staten van Zeeland zijn dit jaar aan de beurt van af treding in hel hoofd kiesdistrict Sluis de heeren M. Mazuro, te Groede. mr. E. J. Brevet, te IJzendijke en H. G. Hammacher, te Groede. Van de leden der Eerste Kamer, valt dit jaar o. a. in de periodieke aftreding do heer mr. C. J. Pické voor Zeeland. Van do Tweede Kamer moeten o. a. af treden de hoeren mr. D. van Eek, voor Mid delburg on J. J. van Kerkwijk voorZie- ï'ikzeo. De Minister van Financien maakt he- 'kond, dat ter benoeming van landmeters van het kadastor, in de laatste helft der maand Mei o. k. op nader te hopalcn dag te 's Gra- venhage eon examen zal worden gehouden. Voor de conditiën zie men de Staats-Courant van 24 Maart. Volgens de Arnh. Ct. hebben drie oorza ken medegewerkt om den minister van justitie te doen slagen met zijne rechterlijke wetten. De eerste vindt het blad in de standvastig heid, takt en handigheid van don heer Van Lijnden, die meester van het debat wist te blijven. Een tweede oorzaak lag hierin, dat liet ontwerp der rechterlijke hor-inrichting zoo verbazend lang aan de orde was zoodat het elk een begon te vervelen. Eindelijk heeft, vreest de Arnh. Ct. nog een slecht, ecu zoogenaamd «politiek" argument medegewerkt. De oppositie in de Tweede Kamer wacht met haar grooten slag tegen het ministerie to leveren en het te verslaan, op «de partij- quaestic". De quaestie van het lager onder wijs is door de oppositie tot «de partij-quaes- tie" gekozen. Doch zoolang deze groote slag niet geslagen is, komen schermutselingen en kleine veldslagen aan die partij zeer onge legen. De A. C. vraagt echter of het niet beter van de Tweede Kamer geweest ware, indien zij in haar voorloopig verslag do rechterlijke wets ontwerpen niet zoo gehavend had. Het groote publiek begrijpt onze parlementaire finesse nog niet en zou liet dus voor do waardigheid der Tweede Kamer niet goed wezen te trachten, dat hare woorden endaden niet al to dikwijls met elkander in tegenspraak kwamen. Do roemrijke dadou van het 3de bat. van liet Ned. Indische leger in de vele ge vechten opAtchineschen bodem hebben Z. M. geleid lot het betuigen van H. D. tevreden heid aan dat bataljon ou tot het versieren van het vaandel met bet tecken der Militaire Willemsorde, en mol de Atehin-medaille. Een zeer groot gevaar bedreigt de koilie-cultuur on haar beschermeling, do Nederlandsche en Nederlandseh-Indischo schatkist. De bladziekte" welke sedert jaren de koffieboonion te Ceylon teistert, is volgens een te Amsterdam ontvangen telegram naar Sumatra's Westkust overgeslagen, heeft de aanstaande veiling aldaar reeds van 30,000 tot 18,000 pikols teruggebracht en bedreigt ook Java. De kwaal wordt veroorzaakt door eon microscopische parasiet (Hemileiavastatrix), diode onderzijdeder bladeren bedekt.. Reeds in 1872 deed zich op Ceylon een achteruit gang in den oogst ernstig gevoelen en in 187(5 werd de kwaal erkend als een in- heemschgewordenkoffiepest. Men berekent, dat do opbrengst van dezelfde uitgestrekt heid gronds in de jaren 18651870 bijna het dubbele bedroeg van de volgende jaren, wat trouwens ook aan andere oorzaken dan do bladziekte wordt toegeschreven. Raadplegen wij de statistieken van de Ceylonschekoffie-productie, dan vindon wij, dat het jaar 1873 buitengewoon ongunstig is geweest; het jaar 1874 redelijk gunstig; bet jaar 1S75 zeer ongunstig, ofschoon iets minder dan 1S73; terwijl de oogst van 1876, waaromtrent de berichten aanvankelijk zeer bedroevend luiden, volgens latere tijdingen vrij bevredigend is. Er is trouwens in de Ceylonsehe koffie-productie onmiskenbaar een langzaam achteruitgaande beweging te bespeuren, waartoe de bladziekte zeer zeker het bare bijdraagt. (Hbl.) Maandag morgen is te Aardenburg proces-verbaal opgemaakt tegen drie perso nen, omdat .'.ij eene koe wilden uitslachten, die dood van eene naburige gemeente was ingevoerd. MARINE EN LEGER. Met (5 Juli zullen een 100-tal militiens van de lichting van 1876 met onbepaald ver-' lof huiswaarts gaan; de dan nog onder de wapenen blijvende manschappen van dio lichting zullen eerst in de maand September in dit voorrecht kunnen deelen. KOLONIËN. Do Gouverneur-Generaal van Ned.-Indie, die zich met 's Konings machtiging naar Atehin begeven heeft, om er persoonlijk den staat van zaken op te nemen, is aldaar den 14 dezer aangekomen en heeft den 19n aan bet Dop. van Koloniën bericht, dat hij den toestanj, ook wat den gezondheidstoestand aangaat bevredigend gevenden heeft. De radja's van Eigas, Tonom, Teloet Kioet en Sabi (Westkust van Atehin) bob ben zich onderworpen en zijn den 18 dezer teKottaRadja beëedigd. Onlangs is uit onze posten in Groot-Atehin een tocht over land naar Pedir gemaakt. Men ondervond gec- nerloi tegenstand. Uit Atehin heeft bot Padangsch Han- delsbl. van 10 Eebr, bericht gekregen, dat onze bezetting te Biloel, Donderdag den S Febr. 's morgens tusschen 5 en half G, plotseling verrast werd door eon hevigen aanval van den vijand. De onzen herstel den zich spoedig en sloegen den vijand terug met een verlies van 2 dooden en 8 gewonden. Verder ontving hetzelfde blad nog een brief, waarin o. a. gemeld wordt, dat de operatien tegen XXVI Moekim zijn afgoloopeu. Bij de landing werd geen de minste tegenstand ondervonden. Lanuiga, een sterk punt, en dat, verdedigd door den vijand, ons vele offers zou gekost hebben, was geliocl ver laten. Lambada werd met weinig offers ge nomen. Na inname van Lambada rukte de kolonel Van der Heijden voorwaarts en kwam in een boscbrijke streek, waar hij zoo hevig bestookt werd, dat hij moest besluiten tot den terugtocht. Dit voorwaarts rukken lag, zegt men, niet in bet plan. Tot bet pro gramma behoorde het plan tot bezetting van Kroeng Raya om de communicatie langs de kust van Pedir met de XXVI (nu XXII) Moekim af te snijden. Dit punt is gebleken minder goed te zijn. Men wil nu meer oos telijk een ander geschikter punt kiezen. Van Simpang Olim is aangekomen een der rijksgrooten met gevolg om den generaal zijn opwachting te maken. Weersgesteldheid regenachtig. Enkele gevallen van cholera in en om den Kraton. Den 13 is te Batavia voor den raad van justitie de zaak der heeren Hagers en V. de Gevel, wegens de aanvaring van het stoomschip «Willem kroonprins der Neder landen" aangevangen; de kapiteins staan terecht wegens onwilligen manslag. De eisch is tegen den heer H. een jaar gevangenis straf en f 300 boete; tegen den heer V. d. G. G maanden en f 200. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. De bizondere kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Amsterdam heeft de vorige week het eerste gedeelte 'van het voorstel- Van Konkel (het veranderen van oen viertal avondmaalsbedieningen, die, volgens don rooster der werkzaamheden, aan moderne predikanten waren opgedragen, in gewone godsdienstoefeningen) met 45 tegen 22 stem men verworpen, Do overige paragrafen van het voorstel zullen later in behandelingen stemming komen. Door den gemeenteraad van Heillo is in de vergadering van Dinsdag jl. benoemd tot hoofdonderwijzer in de openbare lagere school, de heer A. A. Nunnink. GEMENGDE BERICHTEN. Aan liet nieuwe werk van dr. Louis Biich- ner, «Uit het leven der dieren, huu denkon, willen werken gevoelen enz.," waarvan de lo aflevering bij Blommert en Timmerman te Nijmegen verscheen, ontleenon wij het volgende In het klooster van den heer Gredler, be vindt zich een broeder, die al sints maanden op gezette tijden, de mieren voederde, dio van uit den tuin op het uitstek van zijn ka mervenster klommen. Door de mededeelin- gen van Gredler aangespoord, kwam hij op den inval een ouden inktpot te nomen, dezen te vullen met wat suiker, de geliefkoosde kost der mieren, eenige mieren daarin te plaatsen en het geheel met een touw op te hangen aan een dwarsbalk van ziin venstor, alwaar de toestel nu vrij in de lucht schom melde. Het duurde niet lang of de in den pot opgesloten mieren hadden den weg langs het touw opgespoord en kwamen met suiker beladen bij hare kameraads terug. Maar nu' vormde zich eerlang een trein ia tegenovergestelde richting, die van de ven sterbank over het touw naar het suikerdépot toog en zich hier te goed deed. Dit spel duurde een paar dagen onafgebroken voort, totdat op zekeren morgen de stoet weer'stil hield op de gewone voederplaais, do venster bank, en van hier het voedsel haalde, zondor langs liet touw naar den suikerpot to klim men. Uit een nader onderzoek bleek du, dat een dozijn dier guiteu post had gevat in den inktpot, dat zij vol ijver de suikerkorrels naar den rand van het vat droegen en ze van daar den beneden toeveuden kameraads too- wierpen In eene vergadering der afd. Amster dam van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantenkunde, deelde de voorzitter, dr. G. F. Westcrman, mede, dat men hom in zijne hoedanigheid van directeur van Artis, een getal van 20,000 (zegge twintig duizend) ge vilde spreeuwen hadaangeboderi, in Nederl. gevangen, en waarvan de huid voor het op maken van dameshoeden werd gebezigd. Deze 20,000 spreeuwenlijken konden bin nen betrekkelijk korten tijd worden gele verd. De heer Westerman noemde het een schandaal, en wij beamen die krachtige ver- oordeeling ten volle, dat in Nederland de mogelijkheid bestaat om 20,000 spreeuwen, dus even zoovele helpers tegen de insecten plaag in tuinen ec velden, te vermoorden zonder dat daartegen wettelijke bepalingen bestaan. De spreeuw bevrijdt do weilanden van larven, het vee van parasieten, de tui-

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 2