genschap torug to koeren, dat wij steeds roemen op onzen Beding en onzon Ham broek Aan agecren valt voorloopig in Groot- Atcliin niet to denkon. De aanhoudende regens hebben het land onder water gezet en dit is weinig bevorderlijk voor de ge zondheid. Het getal zieken aan koorts en buikziekte zou ruim 1500 bedragen. MARINE EN LEGER. Do minister van oorlog heeft bevelen uit gevaardigd om, krachtens de artt. 123 on 124 der inilitiewet, de milicien-verlofgan gers van de lichting 1875 behoorcnde tot de regimenten vesting-artillerie, onder de wapenen te roepen tegen 1 Maart a. s. De opgekomen manschappen zullen met groot verlof naar hunne haardsteden teruggezon den worden op 27 April daaraanvolgende. Uit Harderwijk wordt gemeldInde laatslewekeu heoft zich een betrekkelijk groot aantalvreomdelingen ter dienstnemingbij het koloniaal werfdepot aangemeld, doch liet gehalte hunner papieren was van dien aard, dat verreweg het grootste gedeelte afgewezen moest worden. Dit heeft tengevolge gehad, dat jl. Zaterdagochtend slechts 158 in stede van 208 militairen van hier naar Vlissingon vertrokken zijn, om aan boord van liet stoomschip Drenthe to embarqueeren en via Suez de reis naar Java aan te nemen, terwijl ook om dezelfde reden den 3u Februari c. k. 50 soldalen minder zullen vertrekken dan vroeger is gemeld. LANDBOUW. Uit Moergestel in Noord-Brabant wordt gemeld, dat het graangewas in geen jaren om dezen tijd zoo schoon te volde beeft ge staan. De groenten hebben zoomin op hel veld als in de tuinen geleden. De erwten zijn reeds aan het opkomen, terwijl men ca ver loop van ettelijke dagen het bovenkomen der in het najaar gezette aardappolen tege moet ziet. In do afgeloopen week zijn in de ge meente Wymbritsoradeel 72 rundereu afge maakt bij drie veehouders, wier stallen van longziekte verdacht waren. Op grond dat te Altona de runderpest is uitgebroken, heeft de burgemeester te l'inne- berg, krachtens bevel vau den landrath, het lvouden eeuer socialistische volksvergadering verboden. Volgens de voorschriften ter be strijding der runderpest kan namelijk binuen den daarbij bepaalden omtrek eener besmette plaats liet houden van vee- en andere mark- teu, alsook elke ngroote opeenhooping van menschen en diereu" verboden worden, en naar de meening van den landrath was die be paling ook toepasselijk op volksvergaderin gen. Tegen die uitlegging werd protest inge diend bij het provinciaal bestuur, welke den landrath in 't gelijk stelde. Daarop wendde men zich tot de rijkskanselarij, vanwaar men ten.antwoord.ontving, dat de beschikking van den landrath ten volle met de bestaande voor schriften in overeenstemming was. Uit 's Heer Arendskerke wordt gemeld, dat bij den landbouwer H. de Jonge de long ziekte onder het voe "is uitgebroken. Men spreekt van vijf stuks die aangetast zouden zijn waarvan enkelen direct zijn afgemaakt. Den 12 April 1877 zal te Amsterdam eenc groote internationale tentoonstelling van tuin bouw en van voortbrengselen uit liet planten rijk geopend worden. Deze tentoonstelling waarvan de programma's alom verspreid zijn, en waarvoor reeds uit alle oorden der wereld toezeggingen zijn ontvangen, belooft de vroe gere tentoonstellingen van dien aard, hoe schoon ook, en met name die iu 1865 te Am sterdam gehouden, in luister en omvang verre te overtreffen. Er zullen uit alle beschaafde natiën be roemde mannen van wetenschap en practijk, en bevoegde fabrikanten en handelaren in bedoelde voortbrengselen worden uitgenoo- digd, om deel uit te maken van de Jury, welke aan de voortreffelijkste der ingezonden voorwerpen de uitgeloofde prijzen zal toe kennen. Van dit samentreffen in Nederlandss hoofd stad van zoovele celebriteiten op een tijdstip, waarop aldaar de uitnemendste voorwerpen van studie in kwistigen overvloed en tallooze verscheidenheid zijn bijeengebracht, wenscht het hoofdbestuur der tentoonstelliug in het algemeen belang zooveel mogelijk partij te trekken. Het heeft daarom besloten om, ge lijk bij vorige gelegenheden heeft plaats ge had, tijdens de tentoonstelling een congres van plant- en tuinbouwkundigen en van fa brikanten en handelaren in voortbrengselen uit het plantenrijk te houden, waarvan de voorloopige regeling aan eeu commissie is op gedragen. Op dit congres zullen de deskundigen en belangstellenden gelegenheid hebben om, naar aanleiding der tentoonstelling, belang rijke vraagpunten te bespreken, elkander voor te lichten, nieuwe betrekkingen aan te knoopen, in één woord om, op eene wijze ge lijk sleehts zelden kan plaats hebben, in den ruimsten zin de kennis van het plantenrijk en de voordeelen, welke het der maatschappij kan verschaffen, uit te breiden. Zonder te (willen vooruitloopen op hetgeen later aangaande het congres zal vastgesteld en hekend gemaakt worden, kunnen wij u thans reeds niededeelen, dat vermoedelijk drie sectien zullen gevormd worden, ééne van plantkunde, ééne van tuinbouw én ééne van plantaardige voortbrengselen, welke laatste uit den aard der zaak zich weder in verschil lende onder-sectien zal splitsen, en dat, hoe wel het Fransch de officieele taal van het congres zal zijn, de sprekers vrijheid zullen hebben, om hunne mededeelingen of voor drachten daar verkiezing in het Nederlandsch, Hoogduitsch ofEngelsch te houden. Wij laten bier eenige der voornaamste ar tikelen volgen uit het reglement voor de te houden internationale tuinbouw-tentoonstel ling. Art. 4. Zij, die voornemens zijn op de ten toonstelling in te zenden, behooren daarvan vóór den 1 Maart 1877, schriftelijk en franco, kennis te geven aan den algemeenen secre taris, met opgaaf van de artikelen die men wenscht in te zenden, daar elk artikel op een afzonderlijk formulier moet worden opgege ven. Allen, die plantenkassen of andere gebou wen, fonteinen en dergelijke, veel tijd van oprichting vereischende zaken, wenschen in te zenden, zijn gehoudeu vóór den 1 Februari 1877 van hun voornemen tot inzending aan den algemeenen secretaris kennis te geven. Art. 5. Aan- hen, die voldaan hebben aan art. 4, zullen formulieren worden toegezon den ter invulling, en zal tevens mededeeling worden gedaan der voorwaarden, waarop door verschillende middelen van vervoer een verlaagd tarief zal worden toegepast. Aan buitenlandsche inzenders zal worden medegedeeld, op welke voorwaarden door Z. E. den minister van financien vrije invoer, zonder visitatie aan de grenskantoren, is toe gestaan. Art. 8. De formulieren, bedoeld in art. 4, zullen, behoorlijk ingevuld en in duplo, vóór of op den 15 Maart 1877, aan den algemeenen secretaris ingeleverd moeten worden. Art. 12. De inzenders van bekroonde voor werpen kunnen desverkiezende ontvangen voor de gouden medaille groot model f 175,- j. dubbele gouden medaille - 80, ii ii gouden medaille- 50, ii ii groote zilveren medaille - 20, ii n zilveren medaille- 10, n ii groote bronzen medaille - 5, ii ii bronzen medaille 2,50 Daartoe hebben zij zich echter TÓór of op den 15 Maart 1877 schriftelijk te verklaren aan den algemeenen secretaris. Art. 18. De plechtige opening der tentoon stelling zal plaats hebben op den 12 April 1877. Op dien dag zullen uitsluitend worden toegelaten de genoodigden, de houders van aandeelenin het waarborgfonds, de schenkers van giften voor een gouden of zilveren medaille en de inzenders van bekroonde voorwerpen. Art. 19. De tentoonstelliug zal voor liet al gemeen geopend zijn van 13 April tot 2 Mei 1S77, tegen nader te bepalen entreé-gelden. ïnzenders van bekroonde voorwerpen hebben vrijen toegang. Art. 22. De teruggave der ingezonden voor werpen, niet uitzondering van die, bedoeld in art. 13 2e alinea 1) en 3e alinea, zal plaats heb ben op 3 en 4 Mei 1877. Voorwerpen die twee dagen na de sluiting der tentoonstelling niet zijn teruggehaald, blijven voor rekening en risico van den inzender. KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Beroepen bij de N. H. gemeente te Breskens, de heer F. Daubantoncandidaat. BURGERLIJKE STAND. SLUIS. Januari. Bevallen. C. I. Asperslagh,geb. Grahame, d. J. 'E. Wage, geb. Do Lange, z. en d. L. J. Nieskens, geb. Du Burck, z. R. Geijsels, gob, De Zutter, z. P. M. Maas,z. Gehuwd. L. Werrebroeck, jm., 20 j, raet C. Foateijne, jd19 j. J, P. Keim, jm., 23 j. met E. Bossehaart, jd. 22 j. Overleden, L. A. Maijr, 22 m. J. W. Wage, 8 d. RETRANGHEMENT. Bevallen. M. S. Porroij, d. S. Cam- bier, z. M. Suwijn-Crince, d. C.M.Goos- sen-Rissoeuw, z. Gehuwd. B. Rooze, 51 j., wed. J. Lau rens mot E. Martiju, wed. P. Datliiju 3G j. Overleden. A. Risseouw, 7 j. F. L. Lefevere, 76 j. GEMENGDE BERICHTEN. Boven een voddenkelder las men Alle armen, die hun beêneu verkoopen wil len, vervoegen zich hier. Flinke prijzen en contant geld. Do Paus, die als zoodanig reeds iu 1871 zijn zilveren feest vierde, zal op 21 Mei a. s. zijn SOjarig episcopaat herdenken Uit Veere meldt men, dat de daar heer- schende kinderziekte aan 't afnemen is; slechts enkele gevallen doen zich meer voor. In do omstreken van Hardenberg heerscht in zeer hevigen graad de keelziekte onder de kinderen. Tc Schoonebeek(Dreuthe) zijn dezer dagen zes kinderen uit één gezin aan die ziekte bezweken. Naar wij vernemen, zijn de cellulaire gevangenissen in ons land meest allen geheel bezet, dit moet ook het geval te Goes zijn. In Middelburg bestaat eene groote gevangenis, die ook pellen bevat, die reeds een jaar in ge reedheid zijn, met uitzondering dat er nog geen gasleiding in aangebracht isvan daar dat de cellen niet ins dienst gesteld kunnen worden, maar de gevangenen door de recht bank te Middelburg tot cellulaire gevangenis straf veroordeeld, op kosten van het rijk naar elders vervoerd worden. Als eene groote zeldzaamheid in dit jaargetijde waren 11. Zaturdag op de markt te Utrecht door een persoon reeds eenige kie vitseieren aangevoerd. CORRESPONDENTIE. Wegens te late inzending kan het verslag over de voordracht van den heer Van Oijon eerst in een volgend nummer geplaatst worden. lied. MARKTBERICHTEN. Sluis, 30 Januari 1877. Boter 85 c. per kilogram. Eijeren f 0,90 per 26 stuks. Oost burg, 31 Januari 1877. De markt ruim voorzien zijnde van granen, bestond algemeen minder kooplust dan in de laatste weken het geval was, daarentegen hielden houders zich sterk aan vorige weeks- prijzen vast, waardoor veel onverkocht bleef', cle puiksle soorten genoten vraag, het andere werd verlaten. Het verhandelde bracht onder staande prijzen op Tarwe i' 10.00 a 10,80, Rogge f 7,75 a 8,00, Wintel-gerst f 6,20 a 6,70, Zomerdito f 5,75 a 6,30, Paar'iehoonen f 6,50 a 7,20, Haver f 3,50 a 4,50, Erwten f9.50 a 10.50, Kanarie zaad i'9,50 a 10.25.

Sluisch Weekblad | 1877 | | pagina 3