De Kamers van Koophandel te Mid delburg, Vlissingen en 's Gravenhage, heb ben aan Prins Hendrik adressen van hulde gericht wegens zijne Vorstelijke ondersteu ning van de stoomvaartmaatschappij Zee land handel en nijverheid. Onder de eervol vermelden op de Philadelphia-tentoonstelling komen o. m. ook voor de kamers van koophandel en fa brieken te Middelburg en Vlissingen en do Zceuwsche maatschappij tot bevordering van Jandbouw en veeteolt te Middelburg. In de Vrijdag gehouden natuurkundige voordracht van de Maatsch. Diligentia, te 's-Hage, heeft dr. Dooremaal over spiritis me, spiritualisme en hypnotisme gelezen. Op zeer boeiende en aanschouwelijke wijze ver klaarde hij de vele kunststukken en be driegerijen, die ons door magnetiseurs en somnambules voor bewijzen en uitvloeisels van het zoogenaamde spiritisme geleverd worden. Dr. Doorremaal diet zich naalden in den arm steken en magnetiseerde kip pen en kreeften als de beste spiritisten kunstenmaker. Door de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal is den 1!) dezer de muntwet verworpen met 16 tegen 11 stemmen. De voornaamste bezwaren der tegenstemmers waren dat de Kegeering hierdoor de bevoegdheid verkreeg tot ontmunting van het zilver en men het er kende ideaal van den Minister Van der Heim, tot het behoud van den enkelen gouden stand aard alzoo in de hand werkte. Onder de te- geustemmers bij de le Kamer waren de Zeeuwsche vertegenwoordigers de heeren mr. Borsius en Pické. In de 2e Kamer werd hot Hoofdstuk Finan- tien met 61 tegen 6 stemmen aangenomen. In dezelfde zitting is ingekomen een wets ontwerp van den heer Haffmans tot invoering van het reeht van antwoord op dagbladar tikelen. Uit Middelburg schrijft men Niet uit onze maar' waarschijnlijk uit elders uitgegeven wordende dagbladen zal men vernomen hebben dat het met ons droogdok nog alles behalve richtig is. De ontzettin gen en waterdoorlatingen, worden helaas nog hier en daar waargenomen, niettegenstaande men gehoopt had dat alle gebreken nu zou den geheeld «en overwonnen zijn. De defi nitieve overneming met uit. December schijnt dan ook zoo goed als zeker te zullen ver daagd worden, evenzeer als de daarin door de gemeente te betalen bijdrage van 50 .mille. Voormalig 4c District De vroeger zoo hooger waterstand, waarover veel ge klaagd werd, is op de meeste plaatsen, ja bijna .overal beduidend verminderd, zoo dat mag gezegd worden, dat de bouwlanden thans van water bevrijd zijn en hetzelve nu binnen de boorden der waterleidingen teruggekeerd is, dank zij eenige diooge en vooral stille dagen met aflandige wind streek, waardoor de nieuwe zeesluis soms tot 6 uren op .elk getij openstond en het water gcruimen tijd uitloozen konde. In- tusschen blijkt naar eommiger meening, de capaciteit van vele der nieuwe kunstwerken ±e gering, om vlug het water kwijt te ge raken, docli men vleit zich, dat, door de ■opmerkingen en verkregen ondervinding, hiertegen wel hier en (laar eerlang de noo- dige voorzieningen zullen genomen worden. Zuidzaudc. In den namiddag van Vrij dag 22 dezer, zal alhier eene bijeenkomst plaats hebben van de commissie belast met het beheer en onderhoud van de grindwegen loopende van Sluis naar Nieuwvliet, ter beoordeeling, naar wij vernemen, eener op gemaakte begrooting van onkosten, tot be strating van de slechtste gedeelten van den grindweg tusschen (leze gemeente en Sluis. St. Kruis, 20 Dec. Onbegrijpelijk mogen de beriehten heeten omtrent de hier en daar verspreide geruchten, alsof men, uit een soort van wraaknemingvan hier thans een weg naar St. Laureijns (Belgie) zoude willen aanleggen. Bij het Gemeentebestuur althans is daarvan geen jota bekend, eu wel om de alles afdoende redenen, dat in zulk eene aansluiting, zon der die naar Gostburg vooral of Aardenburg, voor deze gemeente geen het minste belang of voordeel gelegen is, en dat het daarenboven zoo wel St. Kruis als St. Laureijns totaal aau de noodige fondsen tot eenigerlei aan leg van wegen ontbreekt. Men rangschikke dan ook die Eeclooschè berichten maar bij verschillende andere, van dat gehalte die dikwerf kant nog wal raken. Hoe het oudste der Statenleden daarin aanleiding heeft kun nen vinden om zijn tijd tot wederlegging van zulke moeielijkheden te besteden, be grijpt hier niemand, evenmin dat het hoofd orgaan onzer provincie goedvindt daarmede zijne kolommen te vullen.' KOLONIËN. De volgende dagorder werd den 27n Oct. jl. door den kommaudant van het Nederl. Indische leger Uitgevaardigd. nZ. Exc. de Gouv.-Gen. van Ned.-Indie heeft mij de aangename taak opgedragen, om den gen.-maj. G. B. T. Wiggers van Kerchem, mil. en riv. bevelhebber te Atchin, met de krijgsmacht, welke onder de leiding van dien opperofficier deel heeft genomen aan de laatstelijk plaats gehad hebbende operatien tot afsluiting der Noord Ooster linie onzer nederzettingen aldaar, de bi-, zondere tevredenheid en den dank van den opperlandvoogd kenbaar te maken, voor den onbezweken moed en de trouwe plichtsbe trachting, welke opnieuw door het Indische leger te velde werden betoond. „Officieren, onderofficieren soldaten! „Blijft steeds de trouw, de dapperheid, het plichtbesef handhaven, als de kenmer ken van een leger, waarop koning en vader land vertrouwen." De militaire tevens civiele-hevelhebber te Atchin zegt in zijn rapport van 25 Oct. ïonyloe Kadli, Tongtoe Mja Mohamed en eenige andere hoofden van Marassa zijn bij gelegenheid van het Mohamedaansche nieuwjaar hun opwachting komen maken. De handel te Üleh-Ieh blijft levendig. Zoowel daar als te Penajoeng worden voort durend maatregelen genomen om de plaat sen meer regelmatig aan te leggen en daar door orde eu gezondheid te bevorderen. Van Penang werden 141 Chineesche koe lies aangebracht, die te, werk zijn gesteld aan den weg tusschen I'akan-Padak en Boekit-Sebon. De gezondheidstoestand onder de Chineesche koelies is zeer bevredigend. Zij zijn zeer tevreden over voeding en logies KERKELIJKE ZAKEN, ONDERWIJS ENZ. Beroepen te Dedemsvaart ds. F. J. P. Moquette, pred. te Sneek. GEMENGDE BERICHTEN. Naar wij vernemen is het stoomschip Stad Middelburg, van de stoomvaartmaat schappij Zeeland, Zondagmorgen op het hoofd te Queenborogeloopen en heeft daarbij zoodanige averij bekomen dat het den dienst heeft moeten staken. Uit 's-Hertogenbosch meldt men, dat Woensdagnacht door kwaadwilligen de Groenendijk onder Deurzen is doorgestoken waardoor het water uit bet land van ltaven- stein in het land van Megen stroomt. De pro vinciale weg 's-Bosch Vlijmen is Donder dag voor een groot gedeelte overstroomd, zoodat tot groot nadeel van den handel de gemeenschap met de langstraat en het land van Heusdeu weder onderbroken is. Te Hoorn hebben een paar oplichters koperen vestkettingen, slechts meteen dun ne laag goud overtrokken te koop aangebo den. Na bij een paar winkoliersnaar wenseh te zijn geslaagdzijn zij door de politie inge rekend. Een zeer ernstige doorbraak heeft Vrijdagnacht in den NieuwenNeuzenpolder plaats gehad, terwijl de zeedijk aldaar over een lengle van 400 a 500 meters in de Wes- terschelde is verzonken. De daar achter ge legen inlaagdijk keert het water, en men hoopt dat die bestand zal blijven. Een ach ter den verdwenen dijk woonachtig huisge zin moest het levensbehoud door de vlucht zoeken. In een buitenlandsch blad troffen we eene beschouwing aan over den hoogen prijs der petroleum, die thans ruim driemaal zoo hoog is als voor eeuigen tijd. In hoofdzaak nemen we die beschouwingen over. De practijken der groothandelaars in die licht stof zijn gelukt. De enorme prijsverbooging heeft hen natuurlijk schatten doen toe vloeien maar, zegt de schrijver, zij konden wel eens buiten den waard gerekend hebben en ondervinden, dat zij zich benadeeld in plaats van bevoordeeld hebben. Het is toch mogelijk, dat het verbruik afneemt in de zelfde of in grootere verhouding, dan de prijs toeneemt. Velen hebben berekend, dal het verbruik van petroleum tot den tegenwoordigen prijs duurder is dan dat van gewone olie en heb ben daarom hunne toestellen reeds doen ver- andereu. Werd deze maatregel algemeen genomen, dan zou voorzeker de vraag naar petroleum sterk verminderen, hoewel het aanbod even groot blijft en de speculanten, die het publiek nu erg gedupeerd hebben, konden net op hunne beurt ook wel eens ge daan worden. In het algemeen belang wenschten we wel, dat deze beschouwing zoo spoedig mogelijk bewaarheid werd en de prijs even snel of nog sneller daalde, dan hij gerezen is. (N. M. Ct.) Was er reeds sedert een dag drie, vier sprake van daling van den prijs van petro leum, sedert Maandag spreekt men op de Antwerpsche markt van sterke daling. De hoogste prijs op die markt is 84 fr. geweest; Dinsdag stond die genoteerd 70 fr. In deze korte dagen, waarin men dage lijks zoo'n aantal uren kunstlicht behoeft, zal dit bericht stellig met toejuiching ont vangen worden. Dat men bij de geduchte prijsverhooging, slechts met speculatiegeest te doen had, wordt onzes inziens het best bewezen door de grootte van den gezamenlijken uitvoer gedurende dit jaar vergeleken met dien van het vórige jaar. Dit jaar bedroeg deze tot 5mill. Nov. jl. het gallons meer dan tot hetzelfde tijdstip van het vorige. Een landbouwer gelooft het middel tegen de aardappelziekte te hebben gevon den het bestaat eenvoudig daarin, dat men den knol den 1 Juni plant in plaats van in April; dan toch ontgaat de aardap pel de verschillende invloeden, die de ziekte veroorzaken nachtvorsten in April, rijp in Mei, verscliroeiing van den stengel in Juli, Vele jaren achtereen, zegt de Courrier de la Meuse, heeft de bedoelde landbouwer deze methode toegepast en uitstekende, zeer gezonde aardappelen verkregen. De persoon van F., logement-en kof- fijhuishouder aan den Stationsweg te Mid delburg, heeft den 18 dezer door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. In verscheidene Duitsche bladen wordt op herziening aangedrongen van het tus schen Engeland endeVereenigde Staten van Amerika gesloten verdrag op de landver huizing. Dit verdrag begunstigt de vertrekkenden in zooverre, dat zij niet meer tot de krijgs dienst verplicht zijn. Prins Bismarck te dezen opzichte geaadpleegd, gaf ten ant woord «Ik wenseh liever de vriendschap van een volk, bestaande uit 40 millioen vrije burgers te behouden dan willekeurig eenige honderden recruten ouder de wapens te houden." Het eerlijke Amsterdamsche kruiers- gilde is iu rouw. De kruiers hadden een voorbeeldig goeden naam; men kon ze on geteld geld toevertrouwen. Thans is een kruier 't is een zeldzafmheid wegens diefstal gearresteerd.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2