Binnenland. men zal, ongegrond. Ben ultimatum of oorlogsverklaring wordt niet gedurende de herftszitting van hot parlement verwacht. De Oorlog tusschen Rusland en de Porte maakt eene inmenging van Engeland niet noodig; Engeland is noch volgens Iracta- teu noch door eenige zodelijke verplich ting gehouden een der beide rijken tegen het ander in bescherming te nemen. Ten aanzien van alle latere gebeurtenisten be houdt de Regeering zich hare vrijheid van handelen voor. 21 October. Uit Cape-Coast-Castle is van 5 dozer bericht ontvangen, dat de Turksche troepen van Dahomev op de dorpen nabij Groot-Popo een aanval hebben gedaan waarbij zij 80 vrouwen en kinderen weg gevoerd en Jc mannen gedood hebben. Men vreesde voor een aanval op de plaats zelve. Men verzekert dat Engeland aan Rus land heeft geantwoord, thans het voorstel betreffende een wapenstilstand van zes we ken niet te kunnen aanbevelen, aangezien hot een wapenstilstand van zes maanden had ondersteund. Maar het zal zich tegen eon termijn van zes weken niet verzet ten. Daar nu geen enkele Mogendheid het initiatief in deze zaak wil nemen zoo blijft dit eene quaestie tusschen Rusland en Turkije. Deze oplossing der quaestie kan nu al leen van Konstantinopel komen alwaar de Sultan deze week generaal Ignatieff ten gehoore moet hebben ontvangen. In diplomatike kringen blijft men nog steeds hopen dat de zaak vreedzaam zal afloopeu. In diplomatieke kringen wil men weten, dat de Porte, nu zij alleen staat het ultimatum van Rusland niet durft ver worpen. Maar Ruslan# wijkt niet van zijn eiscli eener materieele garantie voor de toepassing der hervormingen. Daarom zou 'tgevaar voor een oorlog nog niet defini tief voorbij zijn. 21 Octóber. Volgens berichten uit Konstantinopel zou do Porte, huiten mach te om ook tegen de Rumonische en Griek- sche krijgstoerustingen op to treden, ge- geneigdheid ioonen om aan de eischen van Rusland toe te geven. De Pesther Lloyd zegt, dat er ook thans nog wel mogelijkheid op vrede be staat, doch dat het waarschijnlijk tusschen Rusland en Turkije tot een oorlog zal komen, die niet golocaliseerd zal kunnen blijven. SLUIS, 26 October. Begunstigd door dagelijks goed weder en de daardoor veel opgedroogde wegen, gaat het suikerbeetenvervoer druk vooruit, en zoude de inscheping nog vlugger gaan, waren er meer arbeiders voor de rooiing verkrijgbaar Deze week zijn onder meer andere kleine vaartuigen, twee groote zoogenaamde bak kes afgeladen, ieder met 250,000 a 300,000 kilogrammen beeten bevracht. Door eenige eigenaren eu gebruikers van gronden langs den weg van Oostburg naar Zuidzaudo was den wensch te ken nen gegeven dat eenige aan de provincie hehoorende populier-hoornen, als nadeelig voor hunne wei- en bouwlanden en ge vaarlijk voor hunne woningen, worden weggenomen. Ged. Staten vinden geen be zwaar om aan hot verlangen van adres santen te voldoen en stellen voor den open haren verkoop van 74 boomen. Ged. Staten stellen voor om hot verzoek tot colamitens-vorklaring van den Suzan- na-polder, die tot het waterschap St. An- neland behoort, onder 'sKonings goedkeu ring in te willigen. Door het Btestuur van de Vereeniging voor Handel en Nijverheid te 's Gravenhage en den heer L. P. Philippona zal aan den Koning en de Tweede Kamer een request worden ingezonden, ter verkrijging van de afschaffing der patentbelasting. Rekwestranten achten die belasting in strijd met het beginsel van gelijk recht voor allen; noemen de verschillende vrijstellin gen, die rechtsgeleerden, ambtenaren, ou derwijzers, enz., genieten, onbillijk eu wil lekeurig eu stellen in hellicht, dat die bo- lasting enkel drukt op handelen nijverheid, juist den stand, die het meeste bijdraagt tot den sloflelijken en zedelijken vooruitgang van het land. Reeïs oen groot aantal Kamers van Koop handel en Fabrieken, vereenigingen voor handel en nijverheid, corporalien en bijzon dere personen hebben hunne instemming betuigd met het doel dezer rekwesten en het voornemen te kennen gegeven, deze be weging met adhaesio-adresson te zullen steunen. Volgens opgave van den Minister van Koloniën heeft de oorlog, met Atchin Ne derland in de jaren 1873, 1874 en 1875 f 45,600,800 gekost. Alles wat als indirect gevolg van den oorlog ten laste van de oorlogs en marinebegrooting is gebracht, is daar niet onder gerekend. In dezen oor log zouden de Atchineezen reeds 40,000 man hebben verloren. H. M. de Koningin zal eerlang een buitenlandsche reis van ongeveer een zestal weken naar Frankrijk ondernemen. Naar het Vaderland verneemt, zal in het ontwerp op den kinderarbeid, dat aan het Dep. van Justitie in bewerking is, ook de veldarbeid geregeld worden, en heeft het wetsontwerp tot regeling van het Neder- landsch muntwezen een groote wijziging on dergaan. Ér wordt thans voorgesteld de tegenwoor dige guldens en rijksdaalders als standpen ningen in omloop te laten, maar aan den Minister van Financien de bevoegdheid toe te kennen tot verkoop van onontmunt zilver, indien de wisselkoersen mochten stijgen. De voordracht omtrent bronzen pasmunt blijft onveranderd. De Koning van Zweden en Noorwegen heeft zijn vice consul to Texel, den heer Coninck Westenberg, benoemd tot ridder der orde van St. Olaf en dit als een beloo- ning voor zijn edele menschlievende pogin gen tot redding der bemanning, 14 man van de Noordselie hark Laurdal, kapitein Gram- naes, gestrand in de Eiorlandsche gronden op 13 Maart dezes jaars. Blijkens een telegram uit Indie wordt de gouvernements-koffieoogst thans begroot op het hoogst aanzienlijk bedrag van 1,200,000 pikols. Men gaat voort met zoeken en opgave van personen, die op do eer aanspraak kunnen maken van met Napoleon I naar Rusland te zijn geweest. Nog enkele jaren kan het aanloopen, voor en aleer één man, alleen die aanspraak zal kunnen doen gelden. Of die ouders eene medailje of meer zal toegekend worden, is nog onzeker. Met den nieuwen cursus zijn als leden van het Leidsche Studentencorps ingeschre ven 134 studenten, als 80 in de rechten, 32 in de geneeskunde, 10 in de theologie, 7 in de philosophic en 5 in de letteren. In de 11. Woensdagmiddag gehouden ge meenteraadsvergadering te Goes, werd met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de school der le klasse benoemd, de eerige sollicitant, t. w. de heer J. Blackstoue, thans hoofdonderwijzer te Heille. IJtzendijkc, 24 Oct. Tegen Maandag 30 dezer, zijn alhier bijeengeroepen de af gevaardigden der Polders, welke deel ge maakt hebben van de Watering Kapitalen Dam tot het aanhooren der laatste afre kening en het helpen regelen der finale ontbinding van dat Waterschap, waarvan de vroeger zoo bekende kapitale zeesluizen finaal verland en totaal dicht zijn, terwijl het verder toezicht en de weinig beduidende onderhoudsplicht dezer oude sluisgebouwen aan het bestuur van den nieuwen Passa- geulepolder, schijnt te zullen opgedragen worden. Wie 46 jaren met zijne gedachten terug gaat, herinnert zich dadelijk de Septem ber- en Octoher-revolutiedagen van 1830, waarin de Kapitalendam-sluizen, eerst bezet door Belgische militairen, later door de Hollaudsche troepen na een hevig gevecht genomen en door dezen bezet gehouden zijn. Algemeen erkend was dit punt voor een dei- krachtigste verdedigingsmiddelen -tloor de hierdoor mogelijke en ruimschoots toege- Easte onderwaterzettingen, en nu, nog geen alve eeuw later, zijn die uit- en inwate- ringsroiddelen reeds te niet en liggen zij reaSs onder het vette slijk en de aange wassen schorgrond als het ware verscholen, en zullen deze in der tijd zoo schoone als nuttige werken, even als de Pas- Oost- Duiventorensluizen (nabij Sluis) de Coxyde en Ivatzandsche sluizen, in vergetelheid ge raken of hoogstens in de geschiedenis onzer streken opgenomen worden. Middelburg, 25 Oct Naar wij vernemen zal in de aanstaande wintervergadering dei- Provinciale Staten een voorstel door heeren Gedeputeerde Staten worden gedaan, tot eenige wijzigingen in de stoomhootdienst op de Wester-Schelde en omtrent het sub sidieeren van wagendiensten. Slaat men het oog op het slechts eenig en allerellendigst communiecatiemiddel in het voormalig 4e District, de aldaar dagelijks die streken doorkruisende open postkarren dan is het zeer wensclielijk, dat men beginne met dat ondoelmatig en bekrompen ver- voermiddeLdoor een ruimer overdekt voertuig te vervangen waartoe waarschijnlijk de zeer practisehe Belgische zoogenaamde malle postes-rijtuigen wel tot model zouden kunnen strekken. KOLONIËN. Een bij het Dep. van Koloniën ontvan gen telegram uit Atchin van den 7n dezer meldt het volgende Den 27 en 23 September werd gewerkt aan de versterking van Kadjoe (in een vorig telegram Pradjoe genoemd, op 1200 meter ten zuidoosten van Gighen) en het omlig gend terrein schoongekapt. De vijand was zeer talrijk en beschoot het bivak. Den 29 September werd den vijand uit den om trek verdreven, waarbij 9 stukken gesehut buit gemaakt en de kampongs verbrand werden. Aan onze zijde werd een verlies van 15 mindere militairen geleden. Den 30 September drong de vijand "weder op en werd hij nogmaals verdreven. Daarbij sneu velde één mindere militair, terwijl gewond werden de kapitein Cohon (licht) en voorts 14 minderen en 2 dwangarbeiders. Aan 's vijands zijde werd Tongkoe Payah (hoofd van Tjandjong Semantoli aan de Oostkust) ernstig gewond. Op 3 October werd de ver sterking Kadjoe voltooid en bezet. Thans was onze noord-oostelijke linie tot Kwalla Giglien naar eisch bevestigd. De ageerende troepen keerden naar Kotta Radja terug, aangezien het zeer ongunstige weder verdere operatien volslagen onmogelijk maakte. Het cholera-kospitaal was ledig; de gezondheids toestand overigens minder gunstig. Den 4 October kwam de te Pedir geplaatste ad- sistent resident, met een hoofd van Giglien, te Kotta-Radja aan. De Radja van Giglien was weer in zijn land teruggekeerd. De gezindheid ter Noordkust was zeer bevre digend. Uit een, den 27n September jl. van den Gouverneur-Generaal ontvangen telegram is nog gebleken, dat de kapitein Nuysink aan zijne wonden overleden is. LANDBOUW. Een ervaren landbouwer heeft ons, ten behoeve van liet publiek, den volgenden raad voor den inslag van den voorraad aardappelen voor den winter, en zulks met

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2