NIEUWS- ENAWHntflTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH VLAANDEREN. N«\ 20. Zeven ti ende j aargang A« 1876. Vrijdag 19 Mei. Waterschap der Sluis aan de Wielingen. Vrijdag den 26 Wei 1876, Buitenland. WEEKBLAD Dit weekblad verschijnt iederen Vrijdag. Prijs per drie. maan den 1. Afzonderli jke nommers 7 cents. Prijs der advertentiën: van 15 regels GO cent, elke regel meer 7y2 cent. Groote letters naar het ge tal gewone regels die zij heslaan. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende benevens Advertentiën (uiterlijk des Donderdags avonds 4 ure) en gewone Beqiehteir of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezes, alles FRANCO. Wegens den invallenden Hemelvaarts dag, cal dit Weekblad de volgende neck een dag later verschijnen. Het uitvoerend Bestuur van liet Water schap der Sluis aan de. Wielingen zal op des voormiddags ten 11 ure. in liet loge ment van 1'. J. BEIJAERT te Sluis, in het openbaar voor den tijd van ÉÉiV JAAEï in verschillende perceelen verpachten Het O RA SGIiWA k langs de Kanaalboorden fvan Bakkersdam af tot aan de Zeesluis aan de Wielingen, om te worden go maaid of met Schapen bedreven; 2". de VISSCHERIJ in het Kanaal mede van Bakkersdam af tot aan de Zeesluis. Voor inlichtingen vervoege men zich hij het Bestuur en bij den Dijksopzigter VAN DE VELDE, op liet Pavilloen hij de Zeesluis. St. Anna ter Muiden, 6 Mei 1S76. liet uitvoerend Bestuur voornoemd, P. DE BItUI.INE, Voorzitter. HENNEQU1N, Secret.-Penningmeester. België. FEESTEN DER GENTSCHE PACIFICATIE. Naar wij vernemen, zal weldra liet houten dak opgetimmerd worden, waar onder men de wagens van den historischen stoot van do feesten dor Gentsche Paci ficatie zal samenstellen, zoodat men bin nen kort de handen ernstig aan 'twerk zal kunnen slaan. Dank aan de bereidwilligheid van oenen Gentschen kunstminnaar, den heer Ad. Neyt, die zijn belangrijk kabinet van'oude wapens ter beschikking der Commissie heeft gesteld, kwam de mocielijke zaak der hel men, bostweeren on wapens, die voor de kavalkade in groot getal noodig zijn, tot oene voordcclige oplossing. De heer Lod. Van Biesbroeek heeft aan de Commissie het geschilderd plaasteren model van den wagen der veroordeeling van Egmond en Hoorn aangeboden. Onder eenen troonhemel, die op twee slanke ko lommen rust, zetelen de leden van den Bloedraad, waaronder Juan Vargas en Hes sels. Op den voorgrond zitten de twee edele gevangenen, bewaakt door Spaansche soldaten. De Griffier staat op do trappen van het tribunaal en leest het doodvon nis af. Vooraan ziet men den beul gansch in 'trood, geleund op hot groot zwaard van justitie, dat de Spanjaarden onder Alva's schrikbewind met zulke blinde onrecht vaardigheid on woestheid in de Neder landen hebben rondgezwaaid. Eindelijk heeft do Commissie besloten dat zij op Zondag 21 Mei al de leden der deelnemende maatschappijen in de groote gothisehe benedenzaal van het stadhuis van Gent zal bijeenroepen. De heer schepenWagener zal er het woord nomen namens het gemeentebestuur en de heer Paul Fredericq, algemeene secreta ris der feestcommissie, zal eenige uitleg gingen geven over de samenstelling van den historischen stoet en die in verhand brengen met de geschiedenis van den held- haftigen opstand onzer vaderen tegen Span je en de Inquisitie in de XVIe eeuw. Wij vertrouwen dat deze zitting de ware va^ derlaudsche heteekenis der leesten meer en meer zal helpen verspreiden. De heer Ad. Panli bood de schets van don wagen der Spaansche Furie te Ant werpen aan die wagen is bestemd om de wreede plundering der groolo handelsstad door do Spaansche soldaten (4 November 1576) door het volk te doen herdenken. Men weet, dat duizenden Antwerpenaars (mannen en rouwen) vermoord of onteerd werdendat eon wijk derstadafbranddeendat het Stadhuis ook niet gespaard bleef, dat eindelijk voor een aanzienlijk getal mil- lioenen gestolen en geschonden werd. De wagen van den heer Ad. Pauls stelt een gothisch gebouw met vierhoektoren voor, dat een gedeelle der Antwerpscho vestin gen verbeeldt. Het gebouw staat in vollen brandvlammen on rookwolken schieten uit het dak. Onder de gewelven der poort ziet men een groep vrouwen en grijs aards, door de spaanscbo woestaards om ringd; deze houden brandende fakkels en bloole degens in de hand aan weerszijden van den wagen liggen de groote allego rische heelden der treurende Schelde en Koophandel. Niemand zal het verwonde ren als wij zeggen, dat de wagen van den heer Panli prachtig gelukt is. Er werd besloten eer.e wekolijkschc mededecling te zenden ook aan de bijzon derste dagbladen van België en Holland, om Noord en Zuid, dio op don dag der Paci ficatie (8 November 1576) te Gent een drachtig de handen ineen sloegen, op do hoogte te houden onzer aanstaande echt nationale feesten. Eindelijk heeft de Commissie, ook be sloten, dat de stoot driemaal zal uitgaan en telkens langs eenen anderen weg; zoo dat de bijzonderste straten en wijken, zelfs de verstafgelegenen, het bezoek van Geu zen en Spanjaards, van Alva en van den priiïs van Oranje zullen ontvangen. "Wij zijn overtuigd dat deze tijding door de gansche bevolking mei genoegen zal ver nomen worden Frankrijk. De Minister van Binnenlandsche Zaken Ricard is in den nacht 12 dezer plotseling overleden aan de gevolgen eener hartkwaal, waaraan hij sedert geruimen tijd lijdende was. Denzelfden avond had hij nog een kort uitstapje in een rijtuig gemaakt. Op aan drang van zijn dochter, die hem ver gezelde, had hij zich daartoe laten ver leiden. Thuis gekomen, begaf hij zich onmiddellijk te rusten en sluimerde spoedig in. Eenige oogenblikken later ontwaakte hij te midden eener hevige crisis, juist toen zijn kabinetchef binnentrad om hem oen dépèclro te overhandigen. Ofschoon de docter, die hem elkon avond bezocht, niet lang uitbleef, waren de zorgen, die den zieke onverwijld werden toegebracht, vruchteloos. Zijn laatste woor den waren: «Ik stik; ik ben verloren; geef mij lucht Twee bedienden trachtten hem naar het geopende raam te dragen, maar hij gaf in hun armen den geest. In de hartkwaal bad zich in de laatste dagen eenige beterschap geopenbaard; maar de onvoorzichtige tour in een open rijtuig tegen den wind deed de crisis geweldiger dan ooit terugkeeren. De lieer Ricard was eerst 48 jaar. In de Nationale Vergadering behoorde hij vroeger tot de groep van het linkercentrum. Amerika. Volgons de Köln. Zlg. is op de tentoon stelling to Philadelphia do afd. van Engeland en zijne koloniën bijna gereed on is ook de Oostenrijksche weinig ten achteren. Vooral in de ruimte, voor Duitschland beschikbaar gesteld, hccrscht de geest der- strenge Pruisischo discipline, die, niet zonder nu on dan cone behoorlijke mate van ruwheid te openbaron, zoo recht op hot doel pleegt af te gaan. Frankrijk is zeer ten achteren, maar ziet er in weerwil daarvan reeds zeer behagelijk uitook Zwitserland en Belgie hebben veel te lang getalmd. Nederland on de Scandinavische Rijken schitteren zeer fraai cn zijn geheel gereedook Egypte, China, Brazilië en Japan zien er reeds vrij elegant uit. Het ergst komen Rusland, Turkije en Portugal achteraan. Rusland hoofdzakelijk, omdat van do stoomboot Goethe, die een groot deel der voor do tentoonstelling heslemde voor werpen aan boord had, onder weg de schroef is gebroken. De algemeene indruk van do tentoonstel ling is nog veel gunstiger dan van een der voorgaande. Een hoogst liefolijken indiuk maken de verschillende bouwstijlen, waarvan zich do onderscheiden naties heb-

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 1