Binnenland. At chin. ben; daarvan hebben er 20 tusschcn de 500,000 on 1 millioen en 6 meer dan 1 miUioen gulden inkomen, altijd alléén van grondbezit in één graafschap eindelijk heeft Palk ruim 1,300,000, graaf van Derby ruim 1,880,000, de hertog van Northum berland ruim 1,940,000, sir Ramsden ruim 2,011,000. de markies Buteruim 2,162,000 en de hertog van Norfolk ruim 2,775,000 gulden inkomen alleen uit zulk grond bezit; hun inkomen is veel grooter, en 'tzijn nog niet de rijkste lieden uit Engeland. Sluis, 2 Maart. Te Utrecht is jl. Vrijdag bevorderd tot docter in de rechten de heer C. J. Henne- quin, geboren te Sluis, na verdediging van stellingen. Den 29 Februari vierde Aardenburg feest. De geachte Burgemeester dier ge meente de heer P. L. Reepmaker vierde dien dag zijn 70en jaardag. Tal van vlaggen versierden de huizen, serenades werden hem gebracht en des avonds werd er een keurig vuurwerk afgestoken, terwijl de school jeugd dien dag feestelijk werd onthaald Nog menig gelukkig jaar worde deu grij zen jubilaris aan het hoofd dier gemeente toegewenscht. De in- en doorvoer van vee uit Ne derland, Belgie en Luxemburg in Pruisen is door de regeering van dat land plotse ling met ingang van 27 Febr. zonsonder gang verboden. Als oorzaak van dezen maat regel wordt genoemd het heerschen der longziekte in Nederland en Belgie. Men schrijft ons uit Breskens het vol gende, hoogst treurige bericht: De heer R., aannemer alhier, met eeuig werkvolk zich naar de fortificatiën begevende, viel, even buiten deze gemeente gekomen, eensklaps levenloos ter neder. Veel deelneming ver wekt deze zoo droevige gebeurtenis. (G. Ct.) Het Journal de Monaco meldt dat H. M. de Koningin en Prins Frederik den 16 dezer, van Cannes komende, te Monaco zijn ge arriveerd, om aldaar een bezoek te brengen aan Prinses Florestine, hertogin van Urach- Wurtemberg, een nicht van de Koningin. H. M. gebruikte in het prinselijk paleis 't ont bijt, en begaf zich vervolgens, in gezelschap van Prinses Florestine, naar Monte Carlo, waar zij in liet Casino eene muziekuitvoe ring bijwoonde. H. M. en Prins Frederik bezochten den Prins van Monaco, die on gesteld was, in zijne appartementen. Ten vijf ure keerden H. H. K. K. H. H. naar Cannes terug. Eene groote promotie bij het leger wordt, naar men verzekert, weldra te ge- moet gezien. Blijkens een overzicht van de pokken epidemie, die sedert 1870 Nederland teis terde, opgemaakt door dr. De Meijer en dr. Cantens en door het Depart, van Bin- nenl. Zaken uitgegeven, zijn door deze epi demie weggerukt 20,575 personen. Het aan tal aangetasten kan niet met zekerheid wor den medegedeeld; gewoonlijk stelt men 1 iloode, op 5 zieken, en naar dien maatstaf zouden moer dan 100,000 personen aan pok ken geleden hebben. Naar wij vernemen, hebben de schut ters te Zaandam; die aan den Minister vau Binncnl. Zaken vernietiging verzocht heb ben van het vonnis van den schuttersraad waarbij zij veroordeeld werden tot geldboe te, wegens hot niet verschijnen ter inspec tie, antwoord ontvangen. De Minister moet hun hebben medegedeeld, dat geen wette lijke bepaling hem de bevoegheid geeft, vonnissen van schuttersraden te vernietigen en dat dus liun verzoek niet kan ingewil ligd worden. Zaa.nlCt.) Het harden van glas heeft te Leer dam een concurrent gevonden in iemand, aan wien het gelukt is stukken glas even hard te maken als het vervaardigde op de fabriek van den heer Jeekel. Men zegt dat hij voornemens is een groote keet te doen bouwen, onder de zinspreuk «Waarheid doet blijken." - Ofschoon het water in den Boven- Rijn sedert de laatste dagen vallende is, waardoor het gevaar voor dijkbreuken over strooming zich minder dreigend laat aan zien blijft de toestand evenwel te Gorinchem en omstreken immer zeer zorgwekkend, wijl op enkele plaatsen aan de dijken doorden golfslag reeds veel grond is weggespoeld, in zonderheid onder Vuren en Herwijnen aan de Waal. Den 26 Februari vertrokken van Gorinchem naar Tiel en Zalt-Bommel twee detachementen artillerie, om daar ter plaatse tot het geven van noodseinen met geschut post te vatten. Te Voorst is over eene lengte van 40 a 50 meter de dijk weggespoeld. Te De venter is het water 7 centimeter gevallen. Krimpenerwaard27 Februari. De uiterst hooge waterstand der Lek veroor zaakt in de Lekdorpen van deze waard groot ongerief. De zalmvischerij «De Snackert" moest worden gestaakt. Het teen- en riet- snijden is onmogelijk. Ook het aanleggen der stoombooten kost zeer veel moeite. Op de meeste stations kan de boot niet aan het hoofd aanleggen, dewijl de hoofden alle onder water staan. Schoonhoven, 26 Februari. De zegen- visscherijen hebben wegens den hoogen waterstand reeds in het begin der week hare werkzaamheden pioeten staken. Schoonhoven, 27 Febr. Waterstand 26 Febr.'s ochtends 8 uur: 3.78 M.; 27 Febr. 'sochtend 8 uur 3.89 M., 12 uur 3.80 M., '^namiddags 6 uur: 3.78 M. Het Dijkcollege is heden middag gearri veerd. Schoonhoven, 28 Febr. Waterhoogte gis teren ochtend 8 uur 3.89 M., laag water heden ochtend 5Vj uur 3.74 en 8 ure 3.81 M., val sedert gisteren 8 uur 0.08 M. Ster ke Westewind. Wijhe, 27 Febr. 't Boezemwater in deze omstreken staat buitengewoon hoog en blijft, evenals 't water van den IJsel, steeds was sende. Sommige zandwegen en voetpaden zijn geheel geïnundeerd, en verscheiden wo ningen zijn geheel of gedeeltelijk door wa ter omgeven. De peilschaal aan den IJsel teekent 5.05 M. boven A. P., de overvaart aan 'tveer heeft van dijk tot dijk plaats. Zwolle, 27 Eebr. Het water op den IJsel blijft aanhoudend wassen; sedert gisteren is er weder 12 cM. bijgekomen: de peil schaal aan Katerveer teekende heden och tend 3.84 M. A. P. Het water staat van dijk tot dijk. Het veerhuis aan de Gfelder- sche zijde staat geheel in lie' water; de steenoovens staan allen onder water; ex presse estafetten te paard nemen den toe stand van het water en der dijken op. Heden is men druk bezig om den dijk bij het Eu- gelsche werk tusschcn de spoorwegbrug en Katerveer met horden te bezetten; de reeds aangebrachte staan onder water. De scheep vaart staat als het ware geheel stil. In den gemeenteraad te Zierikzee is het voorstel gedaan voortaan liet ofiicieele gebed achterwege te laten, waarmede nog steeds naar oud-vaderlandsclie zeden de vergaderingen geopend en gesloten worden. Er heeft den 27 Febr. in den avond aan den Eendrachtspolder, Zaamslag een dijkval plaats gehad van 150 el lengte, ter wijl bijna de helft van de kruin des dijks daarin is betrokken. Naar aan de Zwolsche courant ge meld wordt houdt dr. A„ Ivuyper zich niet alleen onledig met een nieuw schoolwet- ontwerp,. maar zamelt hij ook gegevens in voor eene wijziging der kieswet. In eenige gemeenten worden van zijnentwege opgaven verzocht van de namen der kiezers, zooveel mogelijk met vermelding van de richting welke zij toegedaan zijn. De personen, aan wie de taak opgedragen wordt deze lijsten samen te stellen, ontvangen, naar gemeld wordt, vergoeding voor de door hen niet te vermijden kosten. Bi'cskcus, 28 Febr. Als eene bijzonder heid melden wij dat gisteren hier in het kerkgebouw der Ned. Hervormde gemeente geen godsdienstoefening is ge houden ofschoon de gemeente reeds in het kerkgebouw was opgekomen. Tevens moesten er drie kinderen gedoopt worden welke plechtigheid niet is ge schied aangezien de leeraar zich liet wachten, zoodat de ter kerk opgekomenen te drie uren van daar huiswaarts keerden. Gebeurde het in het afgeloopeu jaar tweemaal dat er twee predikanten te gelijk uit den ring waren opgekomen thans kwam er niet één. Cipocdc. In de afgeloopene week trachtte men op een hofstede onder deze gemeente een om zijne grootte alom bekend vet var ken te stelen, wat echter aan de dieven niet is gelukt. Jammer maar dat men er niet in geslaagd is hen te kunnen vatten waarom wij ieder buitenafwonend landbouwer oplettendheid aanbevelen Een telegram uit Atchin aan de regee ring meldt, dat de generaal-majoor Pel, opperbevelhebber der troepen in Atcliin, overleden is en dat de overste Engel het bevel heeft overgenomen. De generaal Pel bereikte den ouderdom van 53 jaren. De generaal Wiggers van Kerchem is aangewezen als bevelhebber over de ope ratien in Atchin. Volgens eene waarschijnlijk schriftelijk bij den gouverneur-generaal ontvangen tij ding uit Atchin, zou den 13 Februarij een detachement van 3 officieren en 57 minde ren, waarvan 10 ongewapend, tusschen de posten l'ager-ajer en Atoi door den vijand overvallen zijn. De kapitein van Swieten. de luitenant Baudoin en 42 man zouden daarbij gesneuveld wezen. (De medegedeelde berichten van later da tum hebben daaromtrent niets gemeld.) Bij de opening der beraadslagingen in de Tweede Kamer werd door den lieer Fransen van de Putte warme hulde gebracht aan de nagedachtenis van wijlen generaal Pel, wiens overlijden door geheel Neder land met smart vernomen en als het groot ste persoonlijk verlies betreurd wordt, dat het vaderland op het oogenblik kan lijden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvaugen telegram van deu Gou verneur-generaal van Nederl. Indie, is door den generaal-majoor Pel 't navolgende uit Atchin aan de Indische regeering geseind Den 13 Febr. werd opgerukt tegen de XXVI Moekim. Nadat twee bentings, na veel tegenstand en met een verlies van 13 gesneuvelden, waren genomen, werd door gegaan tot Pongo, (lat vermeesterd werd, met een verlies van 3 dooden en 10 ge wonden. Den 14 Pebr. werd voortgerukt langs de Atchin-rivier; Miroe met de daarbij behoorende moské en Lamterny, werd ge nomen twee minderen sneuvelden en de luitenants Ter Beek en Opperman en 10 minderen werden gewond. Het 13e bataillon infanterie en twee secties artillerie werden naar de grens tusschen de XXII en IX Moekim gezonden. Deze kolonne bezette Ka- joelo. Den 15 Febr. werd Tjappetoe, een sterke, met geschut gewapende benting, na hevigen tegenstand genomen en verbrand. De vijand vluchtte, vele dooden achterla tende; onzerzijds sneuvelde een mindere, terwijl de kapiteins Berkholst en do Man en 21 minderen gewond werden. Aangezien geen geschikte plaats voor eene vestiging werd gevonden, keerden do troepen terug naar Pongo, op hun marsch de kam pongs Tjaboetoe, Lamterny en Miroe ver brandende. Den 16 Febr. werd te Pongo begonnen met den aanleg eener versterking. Den 17 werd met dien arbeid voortgegaan. De posten Panditie. rivierbenting, Berouw en Blang Tjoet werden opgeheven, en de bezetting van laatstgenoemden post verplaatst naar Pager Ajer, ter verbinding van de posten tegen de XXII Moekim met Pongo. Den 18 Febr. werd voortgewerkt aan d

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2