De toegangsprijzen zullen gesteld worden op f 0.95 eerste rang en f 0.49 tweede rang. Den 7 April a.s. zal blijkensachterstaan- de advertentie te Utrecht een examen worden afgenomen aan de aspirant-surnumerairs bij de Staatsspoorwegen. Zij die zich aan dat examen willen onderwerpen moeten zijn on gehuwd, zonder lichaamsgebreken en tus- sclien de 16 en 35 jaar oud. Tevens wordt vereischt eene borgstelling van f 500 inge val eene benoeming volgt. Het examen loopt voornamelijk over de volgende onderwerpen goed schrift, Neder- landsche taal, rekenen tot en met de breu ken, maten, gewichten, munten en aardrijks kunde van Europa, terwijl kennis van vreem de talen tot aanbeveling strekt. Een surnumerair ontvangt om te beginnen 1 gulden daagsna zich in 6 maanden tijds op de hoogte der dienst te hebben gebracht, bekomt hij een aanstelling als 3e klerk, salaris f 400. welke som na eenige maan den tot f450 wordt opgevoerd. Men verneemt, dat den heer Gr. geacht graanhandelaar te IJzendijke. in de afgeloopene week op de beurs te Gent zijnde, eene portefeuille met f 6500 is afhandig gemaakt. De policie van het voorgevallene dadelijk onderricht, heeft den betrokken chevalier d'industrie met zijn aanzienlijken buit tot dusverre niet in handen gekregen. De beperking van het vervoer van vrachten op de wegen in onderhoud bi; het Rijk is opgeheven, te beginnen mej middernacht tusschen den 20" en 21" dezer Niettegenstaande tot vervelens toe in verschillende bladen melding wordt gemaakt dat de firma Krupp er aan denkt, om Vlis- singen te verlaten en zich elders te gaan vestigen, strekt het ons tot genoegen, dat in de dagen, die achter ons liggen een der stoomschepen van Krupp, weder eene lading spoorstaven heeft ingenomen, die per spoor uit Essen waren aangevoerd en naar zee is vertrokken. En mogen wij als waarheid aannemen wat ons dezer dagen werd medegedeeld, dan bestaat het vooruitzicht, dat de aanvoer van ijzererts, en de verzending van spoorstaven dit jaar naar en van onze stad (Vlissingen) zeer aanzienlijk zijn zal. Hoe het zij, zoolang de verspreide ge ruchten niet blijken waarheid te bevatten, vleien wij ons, dat het den vijanden van vooruitgang te Vlissingen niet gelukken zal, de stad, die reeds gedurende zoovele jaren stiefmoederlijk bedeeld wordt, nog meer te vernederen. (V- C.) Het aan de fabriek van de firma Krupp te Essen, volgens een nieuwe constructie vervaardigd monster-kanon, bestemd voor de tentoonstelling te Philadelphia, zou (naar men verneemt) van Vlissingen naar de be stemming zijn verzonden, doch door -gemis van een doelmatige loskraan aan de havens aldaarzal dit stuk nu van Bremerhaven worden verzonden. Staatsblad No. 7 behelst het konink lijk besluit van 9 Januari 1876, houdende vaststelling van een algemeen reglement voor het vervoer op de spoorwegen, dat in wer king treedt op den nader te bepalen dag waarop in werking treden zal de wet van 9 April 1875. Betreffende het vervoer van reizigers ko men daarin a. voor de volgei.de bepa lingen Het is aan reizigers verbodenzonder behoorlijk plaatsbewijs zich in den trein te bevinden, tenzij na de eerste waarschu wing van den beambte of bediende van den spoorweg de verschuldigde vrachtprijs als nog wordt betaald, te rekenen van het voor gaande hoofdstation, alwaar zij in zoodanig geval worden geacht in den trein te zijn gestegen, met een verhooging van f 1 voor de le en de 2e klasse en van f1,50 voor de 3e klasse. Wanneer de reiziger bij het instijgen onmiddelijk uit eigen beweging den con ducteur kennis geeft, dat hij door te late aankomst geen plaatsbewijs heeft kunnen ne men, en in den trein wordt toegelaten, zal de vrachtprijs worden geheven te rekenen van het station, waar hij in den trein is gestegen, met een verhooging van f0,50 voor de le en 2e klasse en van f 0,25 voor de 3e klasse. Het is den reiziger vergund zijn reis on derweg af te breken en met een op den volgenden dag naar het station van bestem ming vertrekkenden trein, waarvoor geen hooger tarief van toepassing is, de reis voort te zetten. In beide gevallen is hij verplichtterstond na aankomst op het station waar hij zijn reis afbreekt, bij den stationchef het plaatsbewijs voor dien an deren trein geldig te doen maken. De ter mijn, gedurenden welken retour- en rond- reisbiljetten geldig zijn, kan hierdoor niet verlengd worden. De afgifte van bagage kan in zoodanige geval niet op het station, waar de reiziger uitstijgt, worden gevorderd. Wanneer door vertraging in de aan komst van een trein de aansluiting met een anderen trein gemist wordt, kunnen reizi gers, die met doorgaande plaatsbewijzen aankomen en met den eerstvolgende trein, zonder zich onderweg op te houden, naar het station van vertrek terugkeeren, van den stationchef van laatstgenoemd station de betaalde vrachtprijzen terug ontvangen, zoo wel voor het eerstgenomen doorgaand plaats bewijs, als voor de terugreize in de klasse, waarvoor de heenreis genomen was. Deze betaling geschiedt mede tegen quitantie en teruggave van het plaatsbewijs. Te dien einde zijn die reizigers verplicht na aankomst van den vertraagden trein, zich bij den stationchef te vervoegen en hunne plaatsbewijzen aan hem te vertoonen. De stationchef geeft daarvan een bewijs aan den reiziger; de chef van het station van vertrek geeft hem een bewijs voor den tijd waarop hij aldaar is teruggekeerd. Met ingang van 1 Mei zal bij het corps mariniers de uniform gewijzigd wor den. De schouderbedekkingen zullen verval len en vervangen worden door passanten en fouragères, model artillerie, terwijl de pet voor officieren meer in het genre van de mari nepet veranderd wordt. De distinctieven zullen gelijk worden aan die van de zee officieren De groot-uniform blijft bestaan; doch de epauletten vervallen. Het mouwvest van de mariniers wordt vervangen door een blauwbaaien hemd; ook de pet wordt gewijzigd, terwijl kleine ver anderingen in de groot-uniform zullen plaats hebben. Het is zeker voor het corps een verbe tering, want de tegenwoordige uniform is verre van sierlijk. Ook met het ocg op de werving zal men daardoor beter resultaten kunnen verwachten. De tractementen voor onderofficieren en minderen van bovengenoemd corps worden (met ingang van 1 Jan. 1876) verhoogd. Onlangs is uit hot Rijksmagazijn van geneesmiddelen naar Atchin ver zonden acht honderd kilogram chinine nu is weder per telegraaf duizend kilo gram van datzelfde geneesmiddel aan gevraagd. Men leest in den Beobachter van Pforzheimz dat aan dat blad van be voegde zijde is medegedeold, dat in het hospitaal aldaar het Salioylzuur tegen ty phus gebruikt is, en wel met zóó gun stig gevolg, dat van 64 typlms-lijdersslechts 2 bezweken, bij wie de inwendige organi satie alle hulp onmogelijk maakte. Het ware wel van belang dat de zaak en dit naar 'tschijnt oenvoudig genees middel ook bier te lande door deskun digen werd onderzocht en beproefd. Een afdoend middel tegen een zoo gevreesde ziekte zou een weldaad zijn voor 'tmensch- dom. (D.) De geneesheer te Kapelle die onlangs de onwillekeurige oorzaak was van het over lijden van een onder zijn behandeling zijnd kind door do toediening van ver keerde medicijnen, die hem door een apo theker te Goes waren verstrekt, is veroor deeld tot een boete van f300. of 14 dagen gevangenis. De telegraafgids, uitgegeven door P. W, H. Linckens en verschonen bij M. M. Couvée, te 'sHagc is een gids in den waren zin des woords. 't Is niet denk baar, dat bij het antwoord zal schuldig blijven op eenige vraag van iemand, die voornemens is van de telegraaf gebruik te maken. Deze vierde uitgaaf, ook weder voor den geringen prijs van 60 cents ver krijgbaar, bevat een fraaie kaart, waar op het wereld telegraaf-verkeor is aan gegeven. Uit Cannes wordt gemeld, dat H. M. de Koningin voortdurend in beter schap toeneemt, ofschoon de krachten nog niet volkomen zijn hersteld; II. M. is voornemens het gansche voorjaar aldaar door te brengen. De Justitie te Leiden verzoekt zoo spoedig mogelijk, liefst per telegram, in lichtingen omtrent eene vrouw van 20- a 30- jarigen leeftijd geheel gekleed in het zwart die sedert Zondag jl. of wel eenige dagen vroeger moet zijn vermist. Dit verzoek schijnt ia verband te staan met het volgen de verhaal in het Leidsche Dagblad: «Zondag avond, omstreeks tien ure, moet op den weg langs de Haarlemmervaart, schuin over den laatsten houtzaagmolen en nabij den doorgang onder den spoorweg, een even vreeselijke als geheimzinnige moord zijn gepleegd; althans een heer (student), die te Warmond een bezoek had afgelegd, ontdekte, op zijnen terugtocht naar de stad, door het schijnsel van de lantaarn, waar van hij zich wegens de duisternis had voor zien, ter genoemde plaatse een vreemd voor werp, dat zijne aandacht trok, en weldra het lijk van een fatsoenlijk gekleed meisje bleek te zijn. In den hals stak een dolk waarmede de moord dus waarschijnlijk was gepleegd. Toen hij zijn onderzoek verder had voortgezet en eindelijk tot bezinning kwam van den ook voor hem gevaarlijken toestand, trachtte hij zoo spoedig mogelijk de stad te bereiken en begaf zich naar het bureau van politie waar hij van zijn ont dekking kennis gaf. Ommiddelijk begaven een inspecteur en eenige agenten zich met hem naar de aangeduide plaats, doch al daar aangekomen was van het lijk geen spoor te vinden. Het verder onderzoek in den omtrek, alsmede het visschen met dreg gen in de vaart en slooten, waarmede men Woensdag en Donderdag bezig was, bleef vruchteloos. Zoowel over den moord zeiven als over de raadselachtige verdwijning van het lijk hangt een geheimzinnige sluier, waarvoor natuurlijk door de politie al het mogelijke wordt in het werk gesteld om dien op te lichten." Verder meldt het -bladdat de student, door wien het lijk ontdekt werd, de lan taarn in de hand droeg, en alvorens heen te gaan, zich overtuigd heeft of er nog leven in de vrouw was, zelfs het dolkmes, dat in den hals stak, heeft betast, zoodat hier niet aan gezichtsbedrog te denken valt. Te Amsterdam is door den heer Docen een Skating rink geopend, wat in goed Hollandsch zeggen wil eene gelegenheid om in een overdekte ruimte op een gladde as- phalt-vloer op schaatsen te rijden, die op houten rolletjes loopen welke aan een as of spil van gutapercha bevestigd zijn. Het abonnement hiervoor kost/10. Het handels blad geeft eene recht opwekkende en aan trekkelijke beschrijving van dit amusement. Vrijdag is te Giethoorn een begin ge maakt met de publieke veiling van de nog al aanzienlijke eigendommen der Noorder Doopsgezinde gemeente of Vlaamsche Men- nisten aldaar met het doel de gemeente die slechts 17 leden telt, op te heffen en de gelden onder elkaar te verdeelen. De 13 geveilde perceelen zijn bij inzet gebragt op ruim f18.700. Drie lidmaten hebben ech ter, bij deurwaarders-exploit, tegen den verkoop protest aangeteekend, waarop een daverend applaus van het zeer talrijk aan wezig publiek volgde. De palmslag is over drie weken bepaald. Men ziet met nieuws gierigheid den uitslag dezer zeldzame zaak te gemoet.

Sluisch Weekblad | 1876 | | pagina 2