ülegenheid DE STEM Regionale' wil koopmarkt op GEBOORTE FEEST >euws-Vlaanderen proefgebied gescheiden inzamelen plastic Zeeland op Internet L te e Babyrfieubel paradijs Breda Smullen van zilte biefstuk uit Saeftinghe e.' b .ieve Papa Jeroen -Judith-Susan ierd! 30 jr Hinco Nisjes dagen Gefeliciteerd m.b. n zig hensebaai Eis negen maanden voor vullen gat in drugmarkt HABT ^ÈUK particulieren teeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging wil bouwen in goedkopere klasse aatste vrijgezellehap! Getrouwd Getrouwd jaar. Tians Je wordt bedankt! j Inderzoek naar ivaliteit informatie an veerdiensten JONGENS uit Vrouw verongelukt AFWEZIG spSJfl.®.' WIE UITGEREKEND IS, KOMT NAAR HET VAN HET NIEUWE BABY- TIENERWARENHUIS Veehouder Joop van Liere uit Axel kreeg het gelijk aan zijn zijde W TÉ.. 1 1 Halen van broodje shoarma eindigt in poging tot moord Jaar cel en tbs voor poging tot verkrachting 1995 v 1 i-fiao" in Do Stom. I"" i'l zoVol bijzondere en V'1aanbiedingen in r£af^da9Weer' Zeeland VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 DEEL lens, bedankje, jubileum, Ie, huwelijk, verloving, ling, prestatie, examen, I Abraham enz. ,:iper kolom 0,65 incl. BTW, grote regel verplicht, pto of afbeelding, lx 40 mm 26.- incl. BTW. T tarieven op aanvraag, firden niet geretourneerd. 236882 of geef uw tekst kór plaatsing af bij één van bren. Schriftelijke opgaven luitend geaccepteerd, indien fs bekend zijn, ook indien uw aling bijgevoegd is. In ons het recht voor teksten j taf van redenen te weigeren. ever klachten bereiken over de ekst behoudt de uitgever zich I Ivoor om de naam van de Igever bekend te maken. Unze verslaggever Iki/Temeuzen - Zeeuws- Lderen is uitgekozen als eigebied voor het geschei- üizamelen van plastic. dit najaar worden in de Ls-Vlaamse gemeenten verzamelcontainers [laatst. De algemene bestuursvergade ring van de Afvalstoffen Verwij dering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV) beslist woensdag 20 sep tember of ze aan het project deel neemt. J. Ibes, afvalcoördinator van de AVZV, is daarover positief gestemd. „De proef wordt gehouden in het kader van het verpakkingsconve nant, dat is afgesloten tussen be drijfsleven en overheid. Dan be hoor je daar als overheid natuur lijk loyaal aan mee te werken." De gescheiden inzameling van plastics lijkt een logisch vervolg op de reeds bestaande gescheiden afvalinzameling. Toch is er door de samenstelling van plastic stoffen een probleem. Er zijn vele soorten kunststoffen en die kunnen niet door elkaar verwerkt te worden. „Technisch-inhoudelijk is er dus niet meteen een eindoplossing voor het kunststofverpakkings- probleem," aldus Ibes. Het zal bij de inzameling vooral om flacons gaan waar zeep in heeft gezeten. Het ministerie van Vrom en de Vereniging Milieubeheer Kunst stofverpakkingen willen onder zoeken of het in Nederland moge lijk is een een rendabel herver- werkingscircuit voor kunststof fen op te zetten. De plastic flacons worden gesor teerd. Vervolgens wordt het materiaal versnipperd, gewassen en op nieuw tot kunststofkorrels ge smolten. De fabrikanten kunnen die ver werken in nieuwe flacons. Zeeuws-Vlaanderen is gekozen als landelijk proefgebied. Maastricht is bij de gescheiden inzameling van plastic gekozen als stedelijk proefkonijn. onze verslaggever ;el - De Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvere- jing (RZVW)in Axel onderzoekt de mogelijkheid om in abije toekomst ook koopwoningen te bouwen. Het at om huizen in de goedkopere klasse, die de leemte aden kunnen opvullen die is ontstaan door het verdwij- avan de premie-woningen. |nda, André, Toon, Mary-Jane. |0 GEFELICTEERD je kleine piepmu piteren deze drie met hun ver Boiten, 7 sept. 1995, Breda, jjitte de Wild, 7 sept. '95 Dinteloord i Lilian van den Bergh, 8 sept. 1995,' pole Vossenaar, 7 sept. '95, Breda. !ty van Haperen, 7 sept. '95 Breda, leek en Linda van de Wiel, 7 sept. 19! |n Ingrid Huyskens, 8 sept. '95 Breda.| Ellen van der Klugt, 8 sept. 1995 Bred velien, i Henk. racke r weten Jo's wordt ere Twee. Raams- I vandaag, oor dames -14378. U bent nu zo lang bij elka Zo puur en tevreden,!'" waar Tinus Tonnie voor 't lev# Dat geluk is u i Gefeliciteerd met uw Robijnen Huwelijksfeest Kinderen en kleinkinderi Je collega's. et is onze bedoeling dat we in nawerking met gemeenten en iwondememers een koopwo- kuirnen presenteren die oper is dan de huizen die op de markt worden geboden," zegt voorzitter P. mert. „Nu er geen premiewo- meer gebouwd worden fa wij dat ons plan voorziet een behoefte. Dtwerpen le vraag is of de woningbouw- iging kans ziet woningen i een aantrekkelijke prijs te zetten. Voorzitter Everae- ;ft daarbij wel een bedrag in iten, maar wil dat nog niet bijt. „De zaak is op dit moment volop in onderzoek. We heb- kn onze verslaggever fiddelburg - Naar aanleiding neen aantal klachten komt een onderzoek naar de fcaliteit van de informatie- rstrekking van de veer de veergebruiker goed meerd door de veerdienst nbuitenal is die informatie n correct wanneer er strem- nzijn. Dat zijn de centrale i in het onderzoek. Vorig it kwamen er klachten binnen intal malen kort na el- i er vaarten uitvielen en er ntstonden. it onderzoek begint de laatste "k van september en zal drie bi duren. Medewerkers van B welzijnsstichting VMC zullen 1 die periode veergebruikers m ondervragen. d de hand van de uitkomsten P het onderzoek zal worden bè ta oi verbeteringen van de in- rnatieverstrekking wenselijk (ADVERTENTIES) Zie onze advertentie elders in dit blad. Danscentrum Verberlcmoes 01150-12199 ben nu twee ontwerpen op tafel liggen, waarvan we de haalbaar heid bekijken." Everaert wijst erop dat in Zeeuws-Vlaanderen vaak aardi ge percelen bouwgrond beschik baar zijn. „Maar daar kun je niet altijd zomaar huurwoningen op neerzetten. Wij willen best nieuwbouw plegen, maar dat moet dan wel verantwoord zijn. Aan leegstand heb je niks. Koop woningen kun je gemakkelijker ergens neerzetten. Vandaar het idee om ons ook op de koopmarkt te begeven." Geen winst De woningbouwvereniging denkt een lage koopprijs te kunnen rea liseren omdat de vereniging er in principe geen winst op hoeft te maken en er geen gebruik wordt gemaakt van projectontwikke laars. „We willen hooguit een paar dui zend gulden per woning overhou den," zegt Everaert. „Dat geld kunnen we dan misschien weer gebruiken om noodzakelijke huurverhogingen voor onze huurwoningen te voorkomen." De woningbouwvereniging be schikt momenteel óver zo'n 5300 huizen verspreid door Zeeuws- Vlaanderen. Als dé plannen doorgaan moet volgens Everaert niet meteen worden gedacht aan grote aan tallen koopwoningen. „We kennen die markt tenslotte niet echt dus zullen we dat mond jesmaat doen om te zien of het initiatief aanslaat. We denken aan een stuk of vijf, zes woningen tegelijk. Wanneer we beginnen kan ik niet zeggen, maar ik zie het er in ieder geval dit jaar niet meer van komen." Zierikzee (anp) - De 56-jarige H. Rogers uit Nieuwerkerk is don derdagochtend door een ver keersongeval om het leven geko men. De vrouw stak met haar bromfiets de rijksweg B 59 bij Ouwerkerk over en werd op de kruising aangereden door een 36- jarige motorrijder uit Oosterland. Beide bestuurders raakten zoda nig gewond dat ze moesten wor den overgebracht naar het Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzge. De-vrouw uit Nieuwerkerk over leed daar kort na aankomst aan haar verwondingen. Albert RemmerswaalI» Nicole Blaakman reet r Huwelijk vandaag s it pt. pt. wordt n door: luden Mee J.P. Neeteson, van 13 t/m 15 sept- Waarneming van SWH.G.vanHaelst,Sbi# tel. 01157-1955 M. Jongsma/H- NlsL' heen. N 17A, 4812 XA BREDA. TEL. 076-210695. vrijdag 8 en zaterdag 9 september -"r—- --- Y I»§§p8^ mEm- F* -TL". A 'Y v '1 YYYlilitpf Het zilte schorrengebied van Saeftinghe levert puur natuur rundvlees op. foto's wim kooyman VEEL mensen verklaar den hem voor gek. Want wie jaagt er nou een kud de koeien in een levens gevaarlijk getijdengebied als Saeftinghe. Nu, meer dan twee jaar later, heeft veehouder Joop van Lie re uit Axel het gelijk aan zijn zijde gekregen. Er is nog geen dier verloren gegaan en de runderen Voelen zich prima op hun gemak in hun 400 hecta re grote weiland. Het zil te schorrengebied levert een stuk puur natuur rundvlees op dat zijn ge lijke niet kent. Pré salé, noemen ze die bijzondere smaak, voorgezouten. Een gat in de, nu nog kleine, markt. Door Eugene Verstraeten ZOVER je kunt kijken zie je ze grazen, Blondes d'Aquitanes en Limousins. Sommigen staan bij elkaar in groepjes, anderen gaan alleen op avontuur in de uitge strekte schorren. Op dit moment heeft Joop van Liere in Saefting he zo'n 160 runderen rondlopen, maar dat moeten er nog heel wat meer worden. Om genoeg vlees te kunnen leveren en om het be drijf rendabel te maken. Twintig jaar lang dreef Joop van Liere een florerend boerenbe drijf in de Flevopolder, voorna melijk gericht op akkerbouw. Bijna drie jaar geleden verkocht hij zijn hele hebben en houwen en verhuisde naar Axel. „Ik was het zat om alleen maar bulkpro- duktie te leveren. Ik wilde wei eens iets produceren dat herken baar is, waar mensen me per soonlijk op kunnen aanspre ken," zegt hij. „Ook stonden al die kunstgrepen met bestrijding smiddelen en kunstmest me steeds meer tegen. En eigenlijk ben ik diep in mijn hart meer veehouder." Van Liere wilde in Axel op klei ne schaal fokken en in vee han delen, totdat hij ineens tegen de mogelijkheid aanliep om in Sae ftinghe iets op poten te zetten. „Je hebt een paar jaar geleden dat pré salé schapenvlees gehad, dus ik dacht, dat moet met run deren ook kunnen." Door koeien in de zilte schorren te laten gra zen zouden die aparte en soms sterk smakende plantjes him in vloed moeten hebben op de smaak van het vlees. „Er is een hele tendens naar natuurlijke produkten, dus ik wist dat er een markt voor moest zijn. De vraag was alleen, hoe houden die run deren zich Nou, dat heeft alle verwachtingen overtroffen. Die voelen zich hier in hun element. En het vlees? „Dat heeft echt een speciale smaak. Als je daar van een biefstukje in de pan gooit hoeft er bij wijze van spre ken geen zout of peper meer op." Volgens Joop van Liere is het niet zo verwonderlijk dat de vleessmaak van koeien uit de traditionele rundveehouderij een stuk 'vlakker'is. „Daar krij gen de beesten te eenzijdig voer. Je ziet het ook aan de mest. De runderen in Saeftinghe leggen een echte stevige hoop. Koeien in zo'n moderne stal zijn voortdu rend aan de diarree. Te eenzijdig eten en te veel eiwit. Ik weet het wel, om een rendabel bedrijf te hebben kan het bijna niet an ders, maar ik doe er niet aan mee. Deze beesten doen er wel een stuk langer over om aan hun kilo's te komen, maar je krijgt in ieder geval niet zo'n opgefokte toestand." De Saeftinghe-biefstukken, en- trecotes en tournedos hebben in middels hun weg al gevonden naar een aantal top-restaurants. Daarnaast verkoopt Van Liere vooral aan particulieren, die hem weten te vinden via mond- tot-mond reclame. „We zijn nu zover dat we zachtjes aan een paar beesten per week kunnen slachten en we dus op uitgebrei dere schaal kunnen leveren." Eigen slachterij Slachten, dat wil Joop van Liere het liefst ook in eigen hand hou den. „We zijn nu bezig vergun ning aan te vragen voor een slachterij bij mij thuis. Dan pas kun je echt alles zelf onder con trole houden. Voor een presenta tie in het Amstelhotel in Amster dam moesten we vorige week vier kalveren laten slachten. In de kar en naar het slachthuis. Die beesten lopen hier zo vrij als een vogeltje en die hadden nog nooit een touwtje om hun nek gehad. De eerste twee uit de kar halen was geen probleem, maar Iedereen verklaarde veehouder Joop van Liere voor gek door een kudde koeien het land van Saeftinghe in te jagen. toen de derde eruit was raakte nummer vier helemaal in paniek. Dat soort stress heb je niet als ik de dieren gewoon naar mij thuis in de schuur kan brengen. Het scheelt ook enorm in de vlees kwaliteit. Wat denk je hoeveel adrenaline er door zo'n lichaam gaat als zo'n dier in paniek raakt Zeesla Zolang de runderen in Saefting he grazen leveren ze pré salé vlees. Maar straks komt de win ter en dan moeten de dieren op stal. Als je ze dan gewoon voer geeft is de aparte smaak snel weg. Joop van Liere heeft de op lossing echter gevonden in de vorm van zeesla. „Vorig jaar hebben we een partij zeesla, echt uit de Zeeuwse wa teren, gedroogd en gevoerd. Ook dan krijg je diezelfde smaak. Komende winter gaan we er een groot aantal proeven doen, on der begeleiding van een veearts. Er komt ook een 'smaakpanel' dat dan het vlees moet keuren." zl M Door Cees Maas Middelburg - Sinds kort kan iedereen in de wereld die een computer en een aansluiting heeft, lezen dat de Zeeland- brug weer eens een verfje krijgt. Of dat de statencommissie Eco nomie zojuist heeft ingestemd met een samenwerking tussen de havens van Hong-Kong en Terneuzen, en in dier voege ha vengedeputeerde Bruinooge juichend op de schouders heeft genomen voor een triomfrondje over het Abdijplein. Of dat de hobby van gedeputeerde De Kok bestudering van pre-Co- lumbiaanse architectuur is. Bij wijze van spreken. Want Zeeland zit op Internet. Deze week verbond gedepu teerde Dek met enig ceremoni eel de administratie van de provincie digitaal aan Internet, via een databank van het be drijf Rijckholt in Kamperland, het station voor Internet in, wat heet, de Digitale Regio Zeeland. „De computer is al lang geen rekentuig meer," zei gedeputeerde Dek bij de instal latie, „de computer is straks niet meer weg te denken uit de samenleving. Een brief schrij ven? Dat doe je via E-mail waar iedéreen dan wel een aan- sluting op heeft. Een inspraak nota van de overheid raadple gen Dat doe je via je scherm thuis en je geeft meteen je reac tie." In het algemeen kan iedereen die een abonnement op Inter net heeft, waar ook berichten uit deze krant op te lezen zijn, nu allerlei informatie over de provincie en het provinciaal bestuur opvragen. Een bijkomend voordeel, Dek als milieu-gedeputeerde noem de dat ook, is dat er op deze manier veel minder papier wordt gebruikt voor allerlei boodschappen. De fax is verle den tijd straks, bij wijze van spreken. Minder autokilometers, omdat er meer thuiswerkers zijn, ook dat noemde gedeputeerde Dek als een voordeel van de digitale snelweg. Voor de liefhebbers: de infor matie over Zeeland (ook van ongeveer veertig Zeeuwse be drijven en instellingen) is op te vragen met URL: http://www.zeelandnet.nl/drz. Het provinciebestuur met: ht- tp://www.zeeland- net.nl/provincie. Van onze correspondente Middelburg - In januari van het vorig jaar ontdekte een Rotter damse crimineel van Marokkaanse afkomst een gat in de Vlis- singse drugmarkt en vrijwel onmiddellijk vond hij twee land genoten bereid voor hem het vuil werk op te knappen. Achter de schermen organiseerde de man tussen Rotterdam en Vlissingen een goedlopende druglijn die verder verzorgd werd door de 26-jarige N. B. en zijn 30-jarige maat T. M. In september liep het tweetal te gen de lamp en gisteren werd voor de Middelburgse rechtbank tegen beiden een gevangenisstraf geëist van negen maanden. Tegen de 20-jarige Vlissinger N. B. eiste officier van justitie mr. Van der Bel een gevangenisstraf van een jaar waarvan de helft voorwaardelijk. B. had zich in de periode september '93 tot en met mei van dit jaar beziggehouden met de verkoop van heroïne en cocaïne aan kleinere dealers. Hij leverde voornamelijk op be stelling en liet zich hiertoe via zijn semafoon door de klanten 'oppiepen'. B. was zelf niet aan wezig tijdens de behandeling van zijn zaak, maar liet via zijn advo caat weten in aanmerking te wil len komen voor dienstverlening. De rechtbank besloot daarop de zaak aan te houden om dit uit zijn eigen mond nog eens te ho ren. De 20-jarige Terneuzense L. E. die in maart voor twee crimine len een grote hoeveelheid hard drugs in bewaring nam, is door de Middelburgse rechtbank con form de eis veroordeeld tot 240 uur dienstverlening, met daar naast zes maanden voorwaarde lijk. De rechtbank houdt in haar von nis rekening met het feit dat de vrouw onder zware druk had ge staan van de dealers, maar ook dat ze voor haar diensten vijf honderd gulden had ontvangen. De 24-jarige Vlissinger J. H., te gen wie twee weken geleden der tig maanden was geëist waarvan tien maanden voorwaardelijk, is beduidend lager gevonnist tot achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. Om in zijn zware coaïne- en gok verslaving te kunnen voorzien was de man in de eerste maanden van dit jaar vrijwel dagelijks op het inbrekerspad. Het waren vooral woningen in Middelburg en Vlissingen die het doelwit vormden van de Vlissin ger die hier voor vele duizenden guldens aan spullen buitmaakte. Van onze correspondente Middelburg - Na een avondje 'doorzakken' met zijn neef, be sloot de 28-jarige Vlissinger L. S. op 18 maart nog even een broodje shoarma te halen in een Middelburgse bistro. Terwijl S. in de auto bleef wach ten, plaatste de neef zijn bestel ling, maar kreeg daarbij om on duidelijke redenen ruzie met de eigenaar. S. die een en ander door de etalageruit volgde zag op een bepaald moment dat zijn bloed verwant plotseling door drie man werd 'besprongen', waarop hij zijn auto dwars door de gevel naar binnenreed. Woedend rende de eigenaar van de zaak naar buiten, maar terwijl hij het autoportier openrukte om S. ter verantwoording te roepen reed deze plotseling in volle vaart achteruit. Beklemd tussen portier en auto stond de man enkele ogenblikken van doodangst uit, en gisteren stond de Vlissinger voor poging tot moord of het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel in Mid delburg terecht. Officier van justitie mr. Hemel- aar concludeerde tenslotte tot dit laatste, maar hield in zijn eis ook rekening met het feit dat S. die nacht gereden had met een adem- alcoholgehalte van 1115 micro gram, terwijl hij kort tevoren eveneens was betrapt op het dronken rijden (1185 micro gram), ditmaal bovendien in en gestolen auto. „En zo blijkt dat S. telkens gekke dingen doet, wan neer hij te veel gedronken heeft, zoals blijkt uit een groot aantal vorige veroordelingen voor soort gelijke feiten," aldus de officier. Een voorstel tot dienstverlening veegde de officier dan ook reso luut van tafel. Tegen S. werd ten slotte een gevangenisstrag geëist van negen maanden plus een rij ontzegging voor de duur van drie jaar. Uitspraak over veertien dagen. Van onze correspondente Middelburg - De 26-jarige J. T. uit Bergen op Zoom is gisteren in Middelburg overeenkomstig de eis veroordeeld tot een jaar plus tbs met dwangverpleging. De man stond twee weken geleden terecht op beschuldiging van po ging tot verkrachting van een vrouw in Terneuzen. Hij was de vrouw op 21 februari tijdens een uitstapje in Terneu zen toevallig tegengekomen bij een tankstation waar hij een ijsje kocht. Later die nacht zag hij haar opnieuw toen ze haar wo ning binnenging, terwijl T. stond te .wachten op de bus naar Bra bant. Onmiddellijk wijzigde de man zijn plannen en drong hij de woning binnen, waarna hij de in middels slapende vrouw onder bedreiging met een mes probeer de te verkrachten. Deskundigen van het Pieter Baan Centrum verklaarden de Bergen- aar sterk verminderd toereke ningsvatbaar, terwijl de kans op herhaling van gewelddadigheden groot moet worden geacht.

de Stem | 1995 | | pagina 9