Colleges zijn onbewust 'corrupt De verkiezingsuitslag waar het Journaal niet over repte. orst: 'Meer openheid kan 'verpleeghuismoord' voorkomen' Princenhage doodsbang na bomaanslag etrel Ud Advocaten in vaste ienst misdaadbendes' Jongeren pessimistisch over vinden van baan DE STEM 6Cijfers zeggen niet alles9 Indië-veteranen herdenken gevallenen in Roermond BINNENLAND A3 lokaal bestuur zonder het te weten betrokken bij bedrijven met illegale activiteiten VJ 'Als dit overdag was gebeurd, waren er doden gevallen' ACATURES /Vil v. itie lost roof van flippo's op et arrestatie' tienjarige dieven Bent u de ERGOTHERAPEUT die ziekenhuis Lievensberg zoekt Kijk morgen in en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Toetje van het jaar. Mona Vanille Kaneel pudding. 1 «I 15 Voorwaardelijke celstraf voor kaper stadsbus \G 8 SEPTEMBER 1995 |der: laan 2.45- Igen: pans- 6.55. zes de Iters I hele een Groot-Brittannië en |Pri., Half tot zwaar bewolkt tijd tot tijd buien, met ,nESTEM VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1995 vrije i (anp) - „Openheid bin- ouderen door een perso- lijk met onweer. MiddagtemÜ „„«wenste gebeurtenissen zoals ratuur meest rond 17 m-gi f te kunnen voorkomen." Minis- nabij Londen iets hoger. V«t zei dit gisteren in Amster- België en Luxemburg; van tijd tot tijd buien {daatseïijk^veel ^reg dag wat meer kans 0D ,0elfzijl. Ze noemde de gebeurte- Middagtemperatuur nZ, ,pen 'heel ernstig incident, dat ab- 19 graden. ngeve Lniet kan'. Noord- en Midden-Frankrii ib verdachte, een gediplomeerd ver- Vrijdag nog vrij veel pleegkundige, heeft volgens de politie zeven moorden op bejaarden bekend. In vier van die gevallen is daadwerkelijk sprake van een 'onnatuurlijke dood', al dus de politie. Minister Borst zei bij de opening van het nieuwe pand van de Nederlandse Vere niging voor Vrijwillige Euthanasie dat zij het erg had te doen met de nabestaan den en het personeel, maar óók met de verdachte zelf. Borst zei zich de worste ling van de vrouw met het lijden van haar patiënten goed te kunnen voorstel len, omdat de verpleging vaak zeer in tensief en emotioneel bij de patiënten betrokken is. Incidenten als deze komen volgens de minister voort uit onvoldoen de besef dat machteloze en ontevreden gevoelens over de toegepaste behande ling binnen de instelling besproken moe ten worden. Verpleegkundigen en ziekenverzorgen den moeten volgens haar beseffen dat praten met artsen en anderen in instel lingen betere oplossingen biedt. Ze vindt het een taak van zowel de instellingen als opleidingen om verpleegkundigen, ziekenverzorgenden en artsen daarop te wijzen. Borst zei bij de opening dat in dit geval volstrekt geen sprake is van eutha nasie. Bij euthanasie is er sprake van nauw omschreven voorwaarden, waar aan in deze gevallen helemaal niet is vol daan. Zo is er voor zover de omstandig heden zich nu laten aanzien, geen sprake van een verzoek van de patiënten, aldus de minister. De beroepsorganisatie van de verpleging, NU'91, keurt de handel wijze van de medewerkster van het ver pleeghuis Vliethoven in Delfzijl even eens volstrekt af. NU'91 betreurt de gang van zaken voor met name familieleden en medewerkers in het verpleeghuis. Volgens de beroepsorganisatie moeten verpleegkundigen en verzorgenden zich houden aan hun beroepscode, die eigen zinnig handelen afwijst. Zelfs als er sprake is van een echte noodkreet van de patiënt en een verpleegkundige binnen de organisatie geen gehoor krijgt, is zelf ingrijpen 'volstrekt verwijtbaar' aldus een woordvoerster. velden en frequent b W°iiie dag wat meer zon en droa, Middagtemperatuur zaterdag' id iit ie a- e- peratuur circa 27 graden. Griekenland en Kreta: Vi zon, maar zaterdag in het ten en noorden een kleine ki op een bui. Middagtempel tuur op de eilanden tussen en 30 graden, op het vasteli enkele graden hoger. Duitsland: Onbestendig w< met vrij veel wolkenvelden van tijd tot tijd enkele regi of onweersbuien. Zaterdag meer kans op zon. Middagtei peratuur vrijdag rond 22 den, maar bij langdurige ni slag lager; zaterdag m rond 19 graden. Zwitserland: Eerst veel bei king en buiige regen, soms onweer; plaatselijk mogelij veel neerslag. In de loop v, zaterdag wat meer zon en leidelijk droger. Middagtem) ratuur rond 21 graden. Oostenrijk: Vrij onbestem met flink wat bewolking en tijd tot tijd buiige regen, S' met onweer. In de loop van terdag in het westen weer zon. Temperatuur rond 21 den, tijdens langdurige nei slag lager. rond 19 graden, beetje hoger. Zuid-Frankrijk: Vrijdag veel wolkenvelden, enkele vige regen- of onweersbuien langs de westkust tameli winderig; plaatselijk kan vi neerslag vallen. Zaterdag me «onze Haagse redactie zon en minder buien. Enigeti jun Haag - Zonder dat ze het weten zijn burgemeesters, een stevige Mistral. Midda «thouders en ambtenaren betrokken bij bedrijven die ^XnrondBorndeaauxtou5 achinlaten met illegale activiteiten. Het gaat om onder- de Provence en langs de fflingen die zich bezighouden met het verwerken van dellandse Zeekust; zaterdi [val. overal een beetje warmer. Portugal: In het noorden son ut zei de criminoloog prof. G. wat wolkenvelden en vrijd j®ma gisteren op de tweede mogelijk wat regen. Verder p van de openbare verhoren rioden met zon en droog. Mii t de Parlementaire Enquête dagtemperatuur van 20 gradt giijssie Opsporingsmethoden, in het noorden tot 26 in de A mBsma heeft zeven bedrijfs- garve; ilra onderzocht op de mate Spanje: In het noordwesten i ze zijn geïnfiltreerd door langs de Golf van Biskaje so: «nele organisaties. In het al- nog wolkenvelden en plaats valt het in Nederland lijk wat regen. Verder fliri Bet criminele infiltratie in perioden met zon en droc jWrijfsleven. Ook bij de af- Middagtemperatuur in h iiversverking speelt de georga- noordwesten rond 20 grade «de misdaad geen rol. langs de oostelijke en zuideï 1$ in de afvalverwerking is ke costa's, en zaterdag ook jchniet alles koek en ei. De sec- het binnenland, van 27 tot; jisde laatste twintig jaar sterk graden. meid. Bovendien is er steeds Mallorca en Ibiza: Flinke p »r geld gemoeid met de ver- rioden met zon en droog. Tei tddng van afval. Daardoor is verleiding groot snel geld te ienen door het afval niet net te verwerken, maar ergens te lumpen. una stelt vast dat snel- nde familiebedrijven, vaak leid door mensen met een lage langzaam afglijden als 'Zien dat er flink geld te verdie- valt ten koste van het milieu, winst die dan wordt gemaakt ndtin het bedrijf geïnvesteerd wordt gebruikt voor een uit- igleven." bedrijfstak die gevoelig is criminele infiltratie is het „Veel transportbedrij- staan onder sterke financiële i Daar maken criminele or- ities gebruik van," aldus una. In veel gevallen klam- criminelen ook chauffeurs in buitenland aan. Hun werkge- weet dan niet dat ze zich nldig maken aan bijvoorbeeld iport van drugs. de horeca zijn misdaadorgani- ities vaak actief. „Criminele epen kopen horeca-onderne- igen vaak op, tegen een be ijver boven de marktwaarde, igeld wit te kunnen wassen, [olgens Bruinsma is een deel van koffieshops in handen van cri- lele organisaties. „Die worden 'et allemaal geleid door goed- welzijnswerkers, zoals ken." Ook de speelauto- "enbranche is voor een deel in 'fa van criminelen. Van de naar schatting 24.000 tot 28.000 auto's die jaarlijks in Ne derland worden gestolen, komt het grootste (85 procent) binnen korte tijd terug bij de eigenaar. Vijf- tot zevenduizend auto's ver dwijnen spoorloos. Het gaat om de duurdere, betere en nieuwere voertuigen. Groepjes van vier of vijf personen houden zich met de diefstal van die auto's bezig. Aan het hoofd van die groepjes staat de eigenaar van een sloperij, een garage of een loods. Er zijn een paar hon derd van dit soort groepjes. Sinds 1993 zijn er in Nederland georganiseerde bendes uit het voormalige Oost Europa actief die hier auto's op bestelling ste len. De aandacht die de politie besteedt aan autodiefstallen loopt per korps uiteen. In de plaats waar de meeste auto's worden gestolen, Amsterdam, be steedt de politie de minste aan dacht aan autodiefstallen. In Amerika heeft de georgani seerde misdaad via de vakbonden een stevige greep op de bouwwe reld. In Nederland komen in de bouw afpersing, diefstal, aanslagen, ontvoeringen, liquidaties en inti midaties niet voor, zoals in Ame rika. Fraude komt hier in de bouw wel op grote schaal voor. Maar daarbij gaat het niet om criminele acties. Vooral in Nijmegen zijn wel kop pelbazen actief. Deze zoeken bouwvakkers in Engeland en Ier land die tewerk worden gesteld in Duitsland. „Maar het gaat om mensen die daaraan vrijwillig meewerken en er komt geen ge weld aan te pas," aldus Bruins- ma. Au W V - &4 wx-y «Jr. Politie en EOD zoeken de parkeerplaats aan de Kolenbranderstraat af naar aanwijzingen over de explosie vannacht. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Oplossing van gisteren Horizontaal; 1. Overzij; leven; 10. pennen. 7.partij; 3ela; 11. Vertikaal: 2. Vrijen; 3. reünie; 4. spel; 6. prevelen; 10. mop. ijsberg.'J baan; Ptt/OLG VOORPAGINA pijn nog niet afgeronde onder- fa stuitte Van der Bunt tot nu 12 notarissen die willens Wens misdaadbendes heb- 1 geholpen. Daarnaast zijn fis hem minimaal 25 advo- [Jfaan de in totaal 7000 advo- 1 verwijtbaar betrokken' bij 'faaniseerde misdaad. Een advocaten is in vaste E?™ misdaadbendes. 1 Van der Bunt kunnen KM 6n notarissen 'de per- L|. dekmantel' voor criminele fan zijn. Ze weten niet al- fades hoe crimineel geld .«■orden witgewassen maar Kclit"1 een f^heimhoudings- „i*V0. Bruinsma onthulde E I ^'en 'ot 25 mensen illegaal Nederland "komen. En dat van maar liefst zestig mensen die op eni gerlei wijze hun brood verdienen op de nationale luchthaven, re cent is vastgesteld dat zij 'mee werken aan het wegsluizen', van mensen. Daartoe behoren ook douanepersoneel en marechaus sees. Volgens de Twentse criminoloog bieden op Schiphol werkende mensen niet alleen, ongetwijfeld goed betaalde, 'hulp' bij het bin nenlaten van illegalen, maar ook bij de smokkel van drugs. Dan gaat het meestal om cocaïne, die vanuit Colombia via Suriname of de Antillen in ons land komt. Bruinsma maakte bekend dat daarover op dit moment negen tien onderzoeken lopen. Opvallend is dat dergelijke ge vallen van corruptie, voor zo ver Bruinsma bekend, in de haven van Rotterdam niet voorkomen. Door Mathieu Kothuis Breda - Princenhage gister nacht. Even voor vieren. Na een enorme knal schieten tientallen mensen rechtover eind in bed. Ze zien vuur en horen een motor wegrijden. Van verschillende personen auto's gaat het alarm af. Me nigeen raakt in paniek en belt de politie. Wat is hier aan de hand? Op het parkeerplaatsje in het midden van de straat staat een bestelbusje in lichterlaaie. Een daarnaast geparkeerde personen auto vat ook vlam en brandt vol ledig uit. De brandweer is ra zendsnel ter plaatse en weet de brandjes snel te blussen. Over de oorzaak van de explosie kan de buurt slechts gissen. Tientallen wijkbewoners schie ten in hun kamerjas en peignoir en rennen de straat op. Daar staan de 'deskundigen'-bewoners uren later nog steeds te filosofe ren over wat er kan zijn gebeurd. 'Een regelrechte bomaanslag', zegt de een. 'Een afrekening in het drugcircuit', meent een an der. De buurt is bang, doodsbang. „Nee, geen namen. Ik wil geen el lende," zegt de eigenaar van de uitgebrande personenauto. De in de wijk als 'drugbaron' bekend staande John J. staat op straat met zijn baby op de arm. Hij is ei genaar van de vernielde bestel bus, merk Dodge. „Jazeker, dat is mijn auto. Wat er is gebeurd? Vraag dat maar aan de politie." Zijn buurvrouw vertelt hoe ze wakker werd van een verschrik kelijke klap. „Ik dacht meteen aan een ontploffing. Aan de over kant stond de auto van mijn buurman al in lichterlaaie." Een andere buur en ex-dienstplichti ge, wonend aan de Ambachten laan, houdt er heel een andere theorie op na. „Ik dacht eerder aan een ontplof te granaat. Nu ik de uitgebrande auto's goed heb bekeken lijkt het me eerder een tijdbom. Mogelijk is het een waarschuwing uit het drugcircuit. Misschien is de bom te vroeg afgegaan. Wie zal het zeggen." Dat hier sprake zou kunnen zijn van een mislukte bomaanslag wordt ook onderschreven door een volgende getuige die kort na de ontploffing een motor heeft horen wegrijden. In het ochtendgloren biedt de Kolenbranderstraat even het beeld van een straat in het Noordierse Belfast, een jaar gele den. Een bestelbusje van een Bredaas stucadoorsbedrijf vertoont een aantal gaten en inslagen, moge lijk veroorzaakt door bomsplin- ters. Een van die splinters is dwars door de auto gevlogen. Politie en Explosievenoprui mingsdienst zijn uren later nog steeds druk met een nauwgezette inspectie van de omgeving. Dwars over de straat zijn rood witte linten gespannen. Elk vak wordt minutieus onderzocht. Desondanks spelen kinderen bin nen de afzetting hun onbezorgde straatspelletjes. De grond rond het bestelbusje wordt door bom- specialisten op handen en voeten besnuffeld. Alleen het vergroot glas ontbreekt. Ook de voortuin tjes van de woningen worden nauwkeurig nageplozen. De Kolenbranderstraat ligt in een welgestelde, bovenmodale buurt, uitkomend op de Ambach tenlaan. De huizen doen hier ge middeld drie ton. Het hoekhuis van J. met een enorme achtertuin wordt gemakkelijk op het dubbe le geschat. „Als deze klap overdag was ge beurd dan waren er doden geval len," meent een van de buren. Hij ziet de kennelijke aanleiding van de exploisie, John J., liefst zo snel mogelijk uit de wijk verdwijnen. Uit de meeste reacties blijkt dat de buurt door het gebeurde gis ternacht vreselijk bang is gewor den. „Toen J. hier een jaar gele den kwam wonen wisten we al dat het gedaan zou zijn met de rust." (ADVERTENTIES) 'Beej>i 'sjqoaj je/\pueq 'Z 8UJBF l?5ec'lt (anP) - De politie van Zwijndrecht heeft een flip- L) °Pgelost. Drie tienjarige jongens, die woensdag na af- Ui® e,en flippo-ruilbeurs een evenoude plaatsgenoot van Rns beroofden, zijn op grond van de beschrijving van ™ge achterhaald. 'e begonnen een praatje met het slachtoffer, zogenaamd om hun g °ver zijn collectie te tonen. Zij liepen een eindje gezamen- de hoofddader opeens de flippo-map uit handen van achter op de fiets van een mededader sprong en ver- 1 (jfljjji?'herkende een van de daders en gaf het signalement door b "samen ^eze achterhaalde alle drie de daders en sommeerde fet dfietji1?0' 'lun ouders op het bureau te komen. ■ttslachtoff Ve friPP°'s verdeeld en de lege map weggegooid. Om siutlM schadeloos te stellen, moeten de drie daders hun ver- fel. an m afgeven. De jongen mag daaruit de 180 mooiste uit- Heel veel mensen proefden 't afgelopen jaar onze Toetjes-van-de-maand en velen deden mee aan Mona'sToetje-van-het-jaar verkiezing. Eén vraag stond daarbij cen traal: wat was het allerlekkerste toetje? Winnaar èn Toetje-van-het-jaar is de luchtige Vanille Kaneel pudding geworden en dit heerlijke toetje krijgt dan ook een vaste plaats in het assortiment. Met de Toetjes - van - de - maand gaan we ook het komende seizoen trouwens onverminderd door. Proeft u weer mee? De nieuwste househit van Jacques Chirac et ses Co- chons in Frankrijk, op muziek van ontploffende bom men, heeft de navolgende tekst: Non, je ne regrette rien. Non, je ne regrette rien. Non, je ne regrette rien. Non, je ne regrette rien. Non, je ne regrette rien. Non, je ne regrette rien." MERIJN VERVOLG VOORPAGINA Verder dient volgens Molenkamp bedacht te worden dat buitenlan ders zich doorgaans niet bezondi gen aan misdaden als verkrach tingen en moorden. „Een inbraak is heel vervelend, maar in de be leving van de mensen is een ver krachting of moord nog vele ma len erger. Welnu, als ik kijk naar wie er bij ons in detentie zitten voor een zedenmisdrijf, vind je daar geen enkele buitenlander tussen. Dat zijn allemaal Neder landers, onze eigen mensen om het zo maar even te zeggen." Directeur H. Rijgersberg van het Centrum voor Buitenlanders in West-Brabant weigert te geloven dat de situatie zo ernstig als op de eerste dag van de parlementaire enquête werd gesuggereerd. „Bo venkerk zal de cijfers heus niet uit zijn duim hebben gezogen, maar cijfers zeggen ook niet alles. Bovendien is het maar net hoe je ze interpreteert en waar je ze mee vergelijkt." Rijgersberg is ook weieens ge schrokken toen hij een computer uitdraai van de Bredase politie onder ogen kreeg met daarop de namen van tientallen Marok kaanse jongeren. „Dat lijkt heel erg en het is ook zorgwekkend, daar wil ik niets op afdingen, maar je mag niet vergeten dat er nog een paar honderd andere Ma rokkaanse jongeren zijn die niet in de computer van de politie zit ten. Daar klamp ik me dan maar aan vast." Daar komt volgens Rijgersberg nog bij dat buitenlanders sowieso de Schijn al tegen hebben. „Ze vallen op door hun huidskleur. Daardoor wordt er extra op ze gelet en valt het eerder op als ze iets verkeerds uitvreten." Rijgersberg vermoedt dat de cij fers ook wat vertekend zijn door de instroom van buitenlanders die met vooropgezette verkeerde bedoelingen naar Nederland ko men. „Die vinden hun werkter rein voornamelijk in de grote ste den in de Randstad. Hier nog niet zo denk ik." Roermond (anp) - Enkele duizenden Indië-veteranen hebben gistermiddag in het bijzijn van minister-president Kok en mi nister Voorhoeve van Defensie de dodenherdenking bij het In- dië-monument 1945-1962 in het stadspark van Roermond bij gewoond. De achtste herdenking van de Nederlandse oorlogsslachtoffers in voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea werd voorliet eerst door een Nederlandse pre mier bezocht. Kok zei met nadruk dat de toen malige Nederlandse krijgsmacht 'in opdracht van een democra tisch gekozen regering, met goed keuring van een democratisch ge kozen volksvertegenwoordiging en met instemming van het groot ste deel van de Nederlandse be volking' naar Nederiands-Indië en Guinea werd gestuurd. „Dat kan niet duidelijk genoeg gezegd worden," aldus Kok. „Nederland heeft lang moeite ge had met zijn Indië-veteranen en de erkenning heeft lang op zich laten wachten," zei hij. „Maar met de oprichting van dit indruk wekkende monument in Roer mond kregen de veteranen vier jaar geleden hun eerste erken ning. In de zuilen van het monu ment staan 6152 namen gegrifd van mannen die alles wat een mens kan geven, hebben gegeven. Wij herdenken hen met groot res pect." Een woordvoerster van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken liet gisteren weten dat de Indone sische mensenrechtenactivist Poncke Princen niet automatisch opnieuw een visum krijgt voor Nederland. Princen deelde woensdag vanuit Jakarta mee dat hij van plan is in december opnieuw naar Neder land te komen. Hij wil de premiè re bijwonen van het toneelstuk De Witte Bergen van de schrijver Graa Boomsma, waarin de per soon Princen een rol speelt. Vorig jaar ontstond de nodige on rust toen bekend werd dat Prin cen toestemming had gekregen voor een privé-bezoek aan ons land. Dat Princen vorig jaar een visum kreeg, betekent niet dat hij er nu automatisch weer een krijgt. „Iedere visumaanvraag staat op zich", aldus de woord voerster. Dordrecht (anp) - De 43-jari- ge man die in mei een Dordtse stadsbus kaapte is gisteren door de rechtbank in Dor drecht veroordeeld tot 240 uur onbetaalde arbeid en zes maanden voorwaardelijke celstraf. De officier van justi tie had drie jaar celstraf geëist. Dit voorjaar dwong de man de chauffeur van de stadsbus vanuit Dordrecht naar Rotterdam te rij den. Vrij snel liet hij alle passa giers uitstappen. In de Maasstad zei hij naar Antwerpen te willen. Inmiddels reden 25 politiewagens en een horde journalisten achter de bus aan. De tocht eindigde uiteindelijk in Breda, waar de man de buschauf feur liet uitstappen. De politie kon hem daarna overmeesteren. Hij was van plan geweest zichzelf met de bus te pletter te rijden maar hij kreeg het voertuig niet gestart. De rechtbank achtte de man ver minderd toerekeningsvatbaar. Hij was verzeild in een echtschei ding en zat in grote financiële problemen. De vrijwel analfabete man was in Italië zijn baan kwijt geraakt. Zijn Nederlandse vrouw en kinderen gingen daarna bij hem weg. Amsterdam (anp) - Jongeren zijn steeds pessimistischer over de kans een baan te vinden. Was twee jaar geleden 54 procent van de 12 tot 19-jarigen het nog eens met de stelling 'er is werk ge noeg, als je er maar naar zoekt', nu is dat 39 procent. Tweeder de van de jongeren denkt dat het na studie of opleiding moeilijk is een baan te vinden. Dat blijkt uit het onderzoek Jon geren '95, uitgevoerd door bureau Interview. Er zijn 3112 kinderen en jongeren in de leeftijd van 6 tot en met 24 jaar ondervraagd. Het onderzoek vindt sinds 1991 om de twee jaar plaats. Hoewel de jongeren pessimistisch gestemd zijn over hun kans op werk, is de stemming niet uiter mate negatief, aldus Interview. De ondervraagden proberen hun kansen te vergroten door oplei ding, bijbaantjes, het aannemen van een baan onder hun niveau en door te laten zien dat ze kun nen doorzetten. Vrijwel niemand wil leven van een uitkering en thuis 'zitten niksen'. Meer dan de helft van de onder vraagden zou een eigen bedrijfje willen beginnen. Een gelukkig gezinsleven, studeren, trouwen en klaarstaan voor anderen zijn voor de jongeren belangrijker waarden dan in '93. Inzet voor een beter milieu en carrière vin den zij van minder belang. Uit het onderzoek blijkt dat 16 pro cent van de jongeren weieens soft drugs gebruikt. Dat is 5 procent meer dan twee jaar geleden.

de Stem | 1995 | | pagina 3