er weg is al heel gewoon Franse proef met elektro-auto Rijst staat steeds vaker op het menu es iper nieuwe zomertrends op Vakantiebeurs '94 in Utrecht 2 Accord Coupé op Salon Brussel CONSUMENT D3 Lse ONDER DE KURK hpeeiale reisgids Ivoor ouderen en gehandicapten u Vitamine K DONDERDAG 13 JANUARI 1994 13 JANUARI 1994 loodjes een regionale specialiteit! ■hiervan goed vallen. Het recept I Ik tien jaar geledenop een Turks» kende vrouw. Zij had haar eigen! [Nederlandse publiek. Het was int in in Nederland studiereizen van I ^narissen werden georganiseerd! afsluiting werden dan culturele I i leerzaam. r rusttijd van het deeg) Door Hein Sluijter Iroducenten en import^] Ins hadden opgedrongen ■onder van het bestaan'vj luike, volle en kruidige dn! ie rosés af te weten, zeidel ie dag mét' het mondje tese alles wat rosé was. En dan te bedenken dat ea toede rosé een stuk moej]j,1 ker te maken is dan rode kitte. Rosé wordt, behalve Champagne of ih Luxembur. bltijd gemaakt van alü blauwe druiven. Om te vod komen dat er rode wijn ont] ftaat. mogen de schillen »J Pie druiven slechts een korta lijd meegisten met het veil Tiitgeperste sap. Elke produ tent kan je vertellen dat hei nauwkeurig vaststellen van pie 'korte tijd'" héél lastig is. I De lasterende tong van heel vat smulpapen zou bestraf! noeten worden met roestwal iter of iets dergelijks. Waj| [droge rosé smaakt zo vooij ■treffelijk bij pizza's bijvoor] [beeld of bij pasta's, salami] ■kruidige vis of oosterse [rechten. Hoewel daar ook an-l [dere wijnen bij passen, [ik wil U in dit verband het ■verhaal van het gebakken ei] Itje niet onthouden. Op een [proeverij, ver in het land. had. [een collega mij aanbevolen! [om bij ei eens een droge rosé! [te proberen. Hoewel in de [wijnwereld bekend is dat ei [eigenlijk niet samengaat met [wijn. Op weg naar huis bestel] Ide ik dus een uitsmijter. Inl leen gerenommeerde gelegen] jheid. Want anders had ik hetl I risico gelopen dat er geen ro I sé voorhanden was. De wijn isl I in de horeca helaas een zeld- I zaamheid geworden. I Hoezee, ze hadden rosé. f Die collega had gelijk. Bij een I uitsmijter voegt zich slechts leen droge rosé. En geen en- I kele andere wijn. Job dient te I worden opgenomen in de tij] I der edelen. johan van Grinsven jht - „Nee, de grote bosbranden rond Sydney zullen geen effect hebben op het sterk groeiende toerisme Australië," meent Michael Fley van de Australian Ust Commission in het bonte decor van de Vakantie- L'94 in de Utrechtse Jaarbeurs. En ja, hij heeft ook L gaten dat Australië wel eens dé reistrend voor de Lende jaren kan worden, zoals deskundigen in de ierlandse reisbranche in koor roepen de laatste aanden. is al duidelijk bij onze fcburen: 100.000 Duitsers jtn vorig jaar 'down under'. ar met de stijging van fa' Nederlanders in 1992 j 25.000 in 1993 zijn wij ook lllij." Vooral omdat Neder- gasten gemiddeld 42 da- ju Australië blijven en er acht- tot tienduizend gul- rspenderen. [goedkopere vliegtickets en de rating van de Olympische den in Sydney (in het magi- ll'trecht (anp) - Voor onderen en mensen met een handicap is een spe- |ciale reisgids samenge- met informatie over [vakantiehuisjes en oepsaccommodaties. be gids 'Uitgebreid' is ge- maakt door organisaties op [iet gebied van toerisme, [onderen en gehandicapten. ag werd het eerste exemplaar gepresenteerd op [de Vakantiebeurs in Utrecht. iOngeveer 1,7 miljoen Ne- iderlanders moeten rekening houden met een gezinslid of [groepslid met ernstige li chamelijke beperkingen. Door de toenemende ver grijzing groeit dat aantal alleen maar. Hun vakantie verblijf moet door die be perkingen aan bepaalde ei sen voldoen, maar vaak is onduidelijk waar de juiste informatie te verkrijgen is. Het uitbrengen van de gids is financieel gesteund door onder meer het Beatrix- londs. sche jaar 2000) zijn volgens Fley redenen waarom het toerisme naar Australië zo in de lift naar boven zit. „En Australië is na tuurlijk een veilig land, het is er goedkoop en er is veel te zien. En daarbij, mensen zijn al naar Amerika geweest en willen nu weer wat anders. Nog verder." Weinig trends Echte nieuwe zomervakantie trends zijn er niet op te tekenen tijdens de Vakantiebeurs '94, die sinds gisteren in Utrecht te be zoeken is. Ook al zijn daar zo'n 1.300 organisaties namens 88 verschillende landen aanwezig. Ver weg is al heel gewoon. En dat de consument zijn vakan tie steeds beter op maat kan (laten) samenstellen, is ook al geen nieuws meer. Paar daagjes New York met bezoek aan een gospelmis en een musical op Broadway, dan even naar Was hington, misschien een stukje Route 66 rijden en vervolgens een plaar dagen swingen in het muzikale zuiden van Amerika. De klant verzint, de reisbranche regelt het zonder mankeren. Een beursbezoeker die al het wervende drukwerk en de exoti sche stands van verre bestem mingen als Zanzibar, Venezula en St. Kitts en Nevis ziet, zou bijna vergeten dat de meeste Nederlandse vakantiegangers gewoon naar de camping in Frankrijk gaan en naar het ver trouwde pension in Duitsland en Oostenrijk. Of, in nog grotere aantallen, gewoon in eigen land blijven. Kleine wereld Toch laat de Vakantiebeurs vooral zien hoe klein de wereld geworden is; ze staan er allemaal om hun toeristische waren te slijten. Met een simpel foldertje kan dat al niet meer, dus draven Echte nieuwe zomervakantietrends zijn er niet op de Vakantiebeurs '94. Ook al zijn daar zo'n 1300 organisaties namens verschillende landen aanwezig. Ver weg is al heel gewoon. fotoarchief de stem er voor de media ministers, am bassadeurs en hoge ambtenaren op en wordt het publiek op iede re hoek vergast op zang- en dansgroepen en hapjes en drank jes en krijgt de vakantieklant - want het gaat natuurlijk om zijn portemonnee - informatie uitgereikt door de meest bizar geklede mensen. Net als Fley van de Australian Tourist Commission is ook C. Sharavrentsen van de Mongoolse reisorganisatie Juulchin heel te vreden. In 1993 steeg het aantal Nederlandse vakantiegangers in Mongolië met maar liefst 30 pro cent, van 180 naar 240. „In Mongolië wonen twee mil joen mensen op 1,5 miljoen vier kante kilometer land. Wij heb ben rust, ons land is onbedorven, de mensen ook. En dat moet zo blijven, daarom willen wij niet te veel toeristen. Een groot deel van het transport gaat bij ons nog per paard. Wie van al deze landen hier aanwezig kan dat allemaal zeggen?" En in dezelfde adem: „En voor ons is toerisme natuurlijk dè manier om buiten landse valuta te genereren." CBI Zijn bedrijf staat op de beurs onder de paraplu van het Cen trum tot Bevordering van de Import uit Ontwikkelingslanden; dit CBI is onderdeel van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Dertig landen heeft CBI onder haar hoede: bij voorbeeld ook Oeganda, Ethiopië en Pales tina. Het zijn vaak niet de meest voor de hand liggende vakantie landen; ze zijn getekend door politieke onrust, oorlog, honger of natuurrampen. CBI's toeristische specialist W. Reynders: „Wij werken ook op langere termijn. Als de rust weergekeerd is in zo'n land, moet de toeristische industrie meteen aan de slag kunnen, moeten de contacten met de Ne derlandse reisbranche al gelegd zijn. Deze landen hebben zoveel meer te bieden dan de ellende waarom ze bekend zijn. Ze hoe ven straks ook niet allemaal massa's toeristen te trekken; de meeste bestemmingen zullen al leen echt geïnteresseerde vakan tiegangers lokken. Ja, ze hebben een kans tussen al die zware concurrenten. Je ziet in de reisb ranche steeds meer belangstel ling voor dit soort aparte be stemmingen; de grootste groei op vakantiegebied zit 'm de laatste jaren ook in de ver-weg-bestem- mingen. Ik denk dat hier nu landen staan die mensen nu nog niet zien als vakantiebestem ming, maar die in de loop van de jaren een goede toeristische in dustrie kunnen opbouwen. En vergeet niet dat landen als Tune sië en Thailand ook eens heel bescheiden onder onze paraplu begonnen zijn. En kijk eens wat daar van geworden is". Vakantiebeurs '94 in de Jaarbeurs in Utrecht is tot en met zondag 16 januari te bezoeken in de Jaarbeurs in Utrecht. De beurs is iedere dag geopend van 9.30 tot 17.30 uur. Vrijdag is de beurs open tot 21.30 uur. Toegang: 15 gulden. ten gesneden I mogelijk gesneden Pt gistdeeg. 2êt ook alle overi- 4>p kamertemperatuur. Maak de Iteelpan. Brokkel de gist in het K meel door, 1 theelepel suiker en [ekt rijzen op een rustige plaats. Irden gewacht, totdat het deeg lp de vulling te maken. Verhit de Ig worden in de pan en voeg dan totdat het rul is en voeg dan de Jpiet na enkele minuten een half [het vuur uit wanneer het vocht ook vleesresten gebruiken, zoaJs lip of het stoofvlees). Wanneer je [aken, brokkel- je de feta en meng fassa met de eierdooiers en de Jieed. Meng bloem en een snufje Ihierin een kuiltje. Laat de eieren lel de vlokken' boter er bovenop Jle olie en kneed alles samen tot let deeg afgedekt met een schone nk door en trek zo'n 14 (dat is de i) ballen van het deeg, ongeveer :se gehaktbal. Rol de ballen zeer 15 cm) en leg inhet midden van 'ulling. Bestrijk de rand met wat licht, zodat een halve maan is iten met het resterende struif en likken. Het is niet nodig om de 'jes zijn vet genoeg van zich zelf graden voorverwarmde oven en n worden. Lekker als bijgerecht net soep of als hapje bij een I Door Peter Fokker De PSA-groep gaat vanaf 1995 elektrische auto's aanbieden, fe gaat om elektro-versies van Ie technisch verwante Peugeot J16 en Citroën AX. Met die types is op 1 januari een prak- tijkproef van achttien maanden gestart in het schilderachtige franse havenstadje La Rochel- I Kt plaatsje in Normandië staat I j- lang te boek als een bij I mtstek milieubewuste gemeen- I je Burgemeester Crepeau van I f Bochelle sloot een jaar gele- ®n een contract met PSA en Electricité De France. verhuurt vijftig elektro- I aa'os' waarvan er dertig naar Particuliere huishoudens gaan I twintig naar bedrijven of gemeentediensten. EDF zorgde 1 ['oor een netwerk van elektro- tankstations. gebruiker kreeg thuis een jaadstation en op negen open de parkeerplaatsen in La Ro- neUe zijn zelfbedienings-in- staiiaties geplaatst. Drie benzi- stations hebben een snellaad- nnfP' i°m maximaal tien mi- zod!t ac,cu's °P te PePPen ooi- j r twintig kilometer Sweden kan worden. De bedoe- „J's echter dat bij elke gele kt' biivo°rbeeld tijdens bodschappen doen, de auto op Pafbeerplek aan de om-pomp bijgeladen wordt. Qüp-kaart kori °Penbare Igadstations wer- Dt een chip-kaart, een programmeerbare creditcard waarop een EDF-kantoor een bepaald tegoed zet, dat bij stroomafname aan de openbare pomp automatisch afgeschreven wordt. In totaal 25 Franse ge meenten - waaronder Parijs - hebben zich voorgenomen bin nen twee jaar ook laadstations aan te leggen om elektrisch rij den mogelijk te maken. In Tours wil men vanaf 1995 elektro-au- to's verhuren voor stadsritten. Project La Roebelle, dat ons de primeur verschafte van elek trisch rijden tussen gewoon stadsverkeer, is een laatste test hoe elektro-auto's in de prak tijk bevallen. „Er moet vraag naar elektro- auto's ontstaan, wil de Industrie ze aanbieden. Die vraag komt er niet tenzij gewone gebruikers ervaring op kunnen doen. Deze cirkel kan doorbroken worden met een proef zoals deze. De Nederlandse overheid voelt he laas weinig voor ondersteuning van proeven waarbij particulie ren zijn betrokken. De elektrici teitsbedrijven werken niet echt samen om deze nieuwe markt te ontwikkelen. En we hebben geen auto-industrie om in zo'n proef deel te nemen," aldus de heer Van Spanje van de Neder landse Novem, een organisatie die het gebruik van milieu vriendelijke energie tracht te stimuleren. In La Rochelle bekostigen de project-partners grotendeels de test. PSA verhuurt de auto's voor een goede driehonderd gulden per maand, inclusief on derhoud, verzekering enzovoort. EDF berekent geen kosten voor de nieuw ontwikkelde laadsta tions. Zo komt een volle 'tank' De elektrische Renault Zoom. Straks komen er ook elektro-versies van de Peugeot 106 en de Cintroën AX. foto archief de stem voor circa tachtig kilometer rij den op slechts een gulden of vijf. Kosten Jean-Yves Helmer van PSA ver klapte wel wat elektrisch rijden echt gaat kosten. „Onze elektro- auto's zullen ongeveer vijfdui zend gulden duurder zijn dan de normale modellen. We den ken vijf- tot tienduizend auto's per jaar af te zetten. Kunnen we dat opvoeren naar 25.000 stuks, dan hoeft een elektro-versie niet meer duurder te zijn." Elektrische auto's hebben best hun attracties. De motor ont wikkelt zijn grootste trekkracht bij wegrijden uit stilstand. De proef-Peugeot bleek tussen an der stadsverkeer een rappe sprinter. Motorgeluid ontbreekt vrijwel. De banden roffelen wel nadrukkelijk, doordat de auto aan accu's zo'n 300 kg belading meetorst. Op de snelweg was een top van 95 km/h mogelijk. Inhaalmanoevres zijn lastig we gens de bij hoger motortoeren tal sterk afnemende trekkracht. De hamvraag is evenwel wat het scheelt in luchtvervuiling. Dat zal nauwelijks te meten zijn in la Rochelle, met vijftig elek tro-auto's op een totaal van dertigduizend. Ontnuchterend is een staatje van PSA over de produktie van kooldioxide (een broeikas-gas). Elektro-auto's helpen pas echt wanneer hun voeding komt van nucleaire centrales die geen kooldioxide produceren, waarvan Frankrijk er een aantal heeft. Een benzi- ne-auto gooit er gemiddeld 217 gram kooldioxide per kilometer uit, een oliegestookte electri- sche centrale die een auto voedt 190 g/km. En een diesel-auto 162 g/km. Luchtvervuiling wordt vervan gen door nucleair afval, of eer der verplaatst naar buiten de stad dan verkleind. Geluidshin der door stadsverkeer kan afne- .men, dat wel. Dus, waar zijn wij nou helemaal mee bezig? Die vraag blijft in La Roehelle on beantwoord. Op de autoshow in Brussel, door de Belgen 'Het Salon' ge noemd, toont Honda de nieuwe Acoord Coupé, een in Amerika ontworpen én gebouwde auto. De autosalon gaat vandaag open. De 72e show in het Ten toonstellingspark van Brussel duurt tot 23 januari. Thema van de autosalon is dit jaar 'De Auto en Ik Daarmee wil organisator Febiac de na druk leggen op de band van de mens met zijn of haar auto. „Het thema beoogt een sociolo- gische realiteit. Vaak zoekt de mens in zijn auto een verleng stuk van zijn ego. Het succes van de automobiel en zijn ex plosieve toename hebben echter aanleiding gegeven tot een aan tal nieuwe problemen op het gebied van de verkeersveilig heid, milieuvervuiling en file vorming. Daardoor is ook een aantal nieuwe verwachtingen gecreëerd: de wagens van van daag, meer nog die van morgen, dienen veilig, milieuvriendelijk en intelligent te zijn,' aldus de Febiac, de Belgische Federatie van de Automobiel- en Twee- wielerindustrie. Behalve de Accord Coupé, die in mei in Nederland leverbaar wordt, is in Brussel ook de Honda Accord Aerodeck te zien. De Aerodeck is naast praktische stationwagon ook de belicha ming van de moderne, sportieve wagon die veel gebruiksmoge lijkheden combineert met ele gante styling. Ook de Aerodeck wordt door Honda in Amerika gemaakt. De auto zal eind dit jaar in Nederland leverbaar worden. Is Moeder Natuur altijd verstandig? Is alles wat natuurlijk is per definitie goed? Neem moedermelk. Puurder natuur bestaat er niet. Toch vindt men het sinds 1990 nodig om alle borstge- voede zuigelingen de eerste drie maanden elke dag wat extra vitamine K druppels te geven. Na eindeloze discussie, die trouwens nog steeds voortduurt, is de medische ge meente er nu van overtuigd dat daarmee een zeer ernstige afwijking bij zuigelingen kan worden voorkomen. Vitamine K krijg je binnen door het eten van plantaardi ge produkten en verder pro duceren onze darmbacterieën ook nog een behoorlijke hoe veelheid van dit vitamine. Het merendeel wordt gestapeld in de lever. En dat is niet voor niets. De lever produceert naast heel veel andere nuttige za ken ook diverse stollingsfac toren die er voor zorgen dat elk gaatje in de bloedsomloop onmiddellijk wordt gedicht. Daarvoor is vitamine K nodig: zonder dit vitamine kan de lever de stollingsfactoren Fac tor II, VII. IX en X niet maken. Gevolg: bloedingsnei- g'ng. Dat overkomt volwassenen als ze een slecht werkende lever hebben of als ze een teveel aan 'bloedverdun- nende' middelen hebben ge slikt, want die remmen vita mine K. Als therapie krijgen ze dan bijvoorbeeld Konakion toegediend, een beroemd vi tamine K preparaat. Maar ook bij pasgeborenen komen nogal eens een spontane bloe dingen voor, want bij hen is, zoals een deskundige schreef, „het gehalte aan vitamine K precair laag." Dat komt omdat de moeder koek van moeder naar kind niet of nauwelijks vitamine K doorlaat. En na de geboorte zou het vitamine uit twee bronnen moeten komen. Maar helaas: De produktie door de darmbacterieën moet dan nog op gang komen en bovendien bevat moedermelk buitengewoon weinig van dit vitamien. Heel vreemd, omdat koemelk - en flessevoeding dus ook! - daar wel 25 keer zoveel van heeft. Om het menselijke te kort aan te vullen geeft men in Amerika sinds 1960 elke zuigeling een spuit vitamine K. In Duitsland krijgen pasge borenen vanaf 1986 vitamine K druppels. Nieuw Zeeland begon daar in 1988 mee en in 1990 besloten diverse Neder landse instanties dat het ver standig zou zijn om niet alleen de te vroeg geboren of met kunstverlossing ter wereld ge brachte risicopatiëntjes vita mine K te geven, maar alle pasgeborenen. Borstgevoede kinderen zou den bovendien drie maanden lang elke dag vitamine K druppels moeten krijgen. De flessekinderen komen door het hogere gehalte in de fles voeding vanzelf wel aan hun trekken. In Nederland krijgen enkele tientallen zuigelingen per jaar - niemand weet precies hoe veel - de eerste dag, of in de eerste week, of zelfs nog na een paar maanden last van inwendige bloedingen in huid, darm of hersenen. Een ver vaarlijke afwijking. Bloedin gen in de hersenen kunnen geestelijke of lichamelijke handicaps veroorzaken en lei den niet zelden tot de dood. Wat te doen? Vitamine K druppels voor alle kinderen bij de geboorte en voor borst gevoede kinderen drie maan den lang elke dag, zo luidt sinds 1990 het advies. Maar. 'Het gaat dan wél om 180.000 pasgeborenen per jaar. Daar om moet, zo vonden dr. E. Cornelissen en kinderarts prof. dr. L. Monnens in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde van 25 augustus 1990, zo'n verstrekkend ad vies „kritisch doorgelicht" worden. Men had weliswaar vele aanwijzingen dat vitami- üi RUBRIEK v/i O ui Door Jan Paalman ne K bloedingen bij pasgebo renen kan voorkomen, maar niet meer dan dat. In Japan bijvoorbeeld, waar tot 1980 nauwelijks vitamine K werd gegeven, kregen van een onderzochte groep van 20.000 kinderen twintig zo'n bloeding en al die kinderen hadden aan de borst gelegen. Nadat men wel vitamine K gaf daalde dat aantal tot twee op de 20.000 en van die twee had er eentje geen vitamine K extra gekregen. Maar een echt spijkerhard bewijs dat extra vitamine extra bescher ming biedt was toen niet voorhanden. 'De natuur heeft wellicht niets voor niets geko zen voor een lage dosering van vitamine K,' schreven toen drie kinderartsen. Waar om dan dat tekort aanvullen? Intussen, dat moet gezegd. zijn die bewijzen, zij het drup pelsgewijs, wel degelijk bin nengekomen. Een van die bo venstaande kritische kinder artsen beschreef twee jaar la ter een twee jaar durend on derzoek bij liefst anderhalf miljoen baby's. Kinderen die geen extra vita mine K hadden gekregen ble ken een 13 tot 80 keer hogere kans op spontane inwendige bloedingen te hebben. In dat zelfde jaar schreef dr. E. Cor nelissen in haar proefschrift dat ondanks een dosis vitami ne K vlak na de geboorte, een op de tien borstgevoede kin deren na een maand.toch nog een gebrek hebben aan vita mine K. Een wekelijkse spuit of een dagelijkse dosis drup pels, zo toonde ze aan, heft dat tekort op en voorkomt latere ellende. Eind goed al goed? Niet helemaal. Men heeft lang getwist over wat nou de beste manier van toediening zou zijn. Druppels, zoals in Nederland, of een injectie. Welnu. Van de vita mine K injectie is Amerika zich twee jaar geleden rot ge schrokken. De Amerikaanse onderzoeker J. Golding meende toen te kunnen be wijzen dat kinderen die een spuit hadden gekregen - in Amerika de gebruikelijke toe- dieningswijze. maar in Neder land niet - een twee keer zo grote kans hebben om op la tere leeftijd kanker te krijgen. Herhaal: twee keer! Als dat zo is, schreef een commentator in het befaamde medische vakblad 'The New England Journal of Medici ne', dan zouden we in Ameri ka het aantal gevallen van kanker met de helft terug kunnen brengen door dom weg die spuit weg te laten. Verwarring alom, want waar om zou vitamine K, waarvan tot dan geen bijwerkingen wa ren beschreven, als spuit wel gevaarlijk zijn maar in de vorm van druppels niet? Het antwoord is nooit gege ven. want niemand kón de conclusies van Golding beves tigen. Integendeel. Vorig jaar bleek uit een nog groter en ook nog nauwkeuriger Zweeds onderzoek niets van de kankerverwekkende eigen schappen van de spuit. In september '93 werd dat in een zo mogelijk nog beter Amerikaans onderzoek nog eens bevestigd. 'En dat onder zoek,' zo schreef de 'Journal' toen als commentaar, 'levert een bewijs te meer voor de veiligheid van de vitamine K spuit.' Maar druppels zijn wel zo vriendelijk voor het kind, en werken, dat bleek ook uit het proefschrift van Cornelis sen. bovendien even goed. Er wordt steeds meer rijst gegegeten. Het afgelopen jaar at de Nederlander gemiddeld vier kilo. De consumptie van rijst is de afgelopen tien jaar gestegen van 24 miljoen (1982) naar 32 miljoen (1993); in geld steeg de omzet van 65 miljoen gulden tot 120 miljoen gulden. Op rijstgebied is volgens het vakblad Distrifood sprake van een duidelijke verschuiving: van kookrijst naar voorbewerkte, kortkokende rijst. De komst van allerlei 'nieuwe' soorten voorbewerkte rijst heeft de verkoop veel goed gedaan. Veranderde eetgewoonten en het gegroeide aantal een- en twee persoonshuishoudens hebben verder een positieve invloed op de verhoging van de rijstcon- sumptie. Daarnaast voorkomen etnische minderheden dat het marktaandeel van traditionele kookrijst al te snel afneemt. Van de voorbewerkte rijstsoor ten worden witte rijst en zilver vliesrijst het meest verkocht. Daarnaast zijn er rijstbuiltjes, dessertrijst en speciale rijstsoor ten als wilde rijst en basmati te koop. Maar die nemen met een marktaandeel van elk 0,4 pro cent nog een bescheiden plaats in. Douwe Egberts (met Lassie) is met een marktaandeel van 50 procent de grootste rijstverkoper in Nederland.

de Stem | 1994 | | pagina 21