Kruising; Cadzand stuk veiliger PLAATSELIJK SE Volgende week start verlaging weg richting Sluis bij mini-rotonde Potjes Allerzielen Christen-demo e raten houden contactdag in Meulengat Sluiskil c 3 i ^TEM nstverlening an meineed geëist voor IPENNESTREEK ruiken meisje Sluis Programma activiteiten in Aurinhuis IJzendijke Gemeente wil maatregelen tegen vervuiling van wegen Bestuursacademies van Zeeland, Brabant en Limburg willen fuseren ZEELAND CA PORT UK NIEUWS 5as van Gent TEN Johan Hendrik van Dale IJzendijke PC-KERKDIENSTEN Expositie over geschiedenis van Hoofdplaat Stagnatie bouw afvaloven in Moerdijk dreigt )91 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 m bankbiljetten. Omstreeks ilf vijf belde een man aan e zei de stand van de water- idingmeter in de woning jvam opnemen. De P. liet de an binnen en kwam toen eze was vertrokken tot de rtdekking dat hij zijn porte- luille miste. LAARTING - Buurtvereni- ;ing St.-Albert houdt zondag le tweede kaarting van het ;eizoen in het gelijknamige murthuis, aanvang 14.00 uur. De spelsoorten zijn bieden en jokeren. Ln onze verslaggever |Cadzand - Het kruispunt Potjes Cadzand wordt een stuk vei liger gemaakt. Isadat de kruising eerder was veran- d in een mini-rotonde wordt vol- ïde week begonnen met de verlaging de weg richting Sluis. Ifljerdoor wordt het weggedeelte over- lachtelijker. Over een lengte van zes- londerd meter wordt de aansluiting op IJe mini-rotonde anderhalve meter la ger gelegd dan nu het geval is. De weg komt nu op gelijke hoogte met de an dere aansluitingen. De ruimte die momenteel in beslag wordt genomen door de taluds wordt gebruikt om de bermen te verbreden. De rijbaan van de weg wordt zes meter breed, het fietspad drie meter. Beiden worden geasfalteerd. Als gevolg van de verlaging moet ook de oprit van de Platteweg naar de pro vinciale weg Breskens-Sluis worden aangepast. De Platteweg wordt door het werk twee maanden afgesloten voor verkeer. De provinciale weg blijft wel beschikbaar. Öm het verkeer in goede banen te lei den, worden verkeerslichten neergezet. Ook de uitwegen naar de provinciale weg blijven zoveel mogelijk beschik baar. Beide werken moeten begin april klaar zijn. Ook een stuk van de S18 tussen Groede en Nieuwvliet wordt onder handen ge nomen. En wel ten oosten van de aan sluiting Nieuwstraat in Groede. Er komt een nieuwe rijbaan van zeven me ter breed. Het huidige deel heeft een breedte van zes meter. Bij de entree van Groede wordt een snelheidsremmer aangebracht. Het fietspad wordt van 2,70 meter verbreed naar drie meter. Bovendien wordt het fietspad verlengd tot de aansluiting Nieuwstraat. Door de snelheidsremmer en de verlen ging van het fietspad ontstaat een veili ger oversteekplaats voor fietsers. Ook de bermen worden verbreed. Ook hier worden de weg en het fietspad geasfal teerd. Tijdens het werk blijft de weg open voor verkeer. Met verkeerslichten wordt alle verkeer beurtelings over de weg en het fietspad geleid. Het zal zo nu en dan wel nodig zijn de Nieuw straat af te sluiten. De werkzaamheden moeten nog ruim voor de zomer klaar zijn. De bewoners langs de wegvakken en de gebruikers van grond zijn via een brief van de di recteur milieu en waterstaat van de provincie op de hoogte gesteld. KI. I 149-166. Golden. 9.000 kg: 80/90 KI. I 241-, kl. II 97-, 70/80 kl. I 189-, KI. II 122-. 65/70 Kl. I 91-. Kl. II 91-, Jonagold, 22.000 kg: 80/90 Kl. I 151- 225, Kl. II 70-166. 70/80 kl. I 152-240, kl. II 70-198, 65/70 142-149, kl. II 102- 39 Kavel Peren: Conference, 28.000 kg 65/75 kl I 237-, kl. II 35-223. 55/65 kl. I 174-181, Kl. II 35-167. 45/55 kl. II 9-67. Doyenne, 6.000 kg: 75/85 Kl. II 5-170. 65&75 Kl. II 55-161. 55/65 Kl. II 55-. dien konden 'ze' hem niets ma ken." Tijdens de behandeling van de zaak in Den Haag werd de man - die voor de gezelligheid met zijn vriend was meegegaan - echter onverwachts als getuige opge roepen en viel daar ondanks di verse waarschuwingen door de mand. De dubieuze rol van ad vocaat Van Voorst Vader werd door officier van justitie Van der Bel duidelijk meegenomen in zijn eis, toen hij in plaats van de gebruikelijke drie maanden slechts zes weken eiste. „De advocaat wist ervan, de procureur-generaal in Den Haag was op voorhand al op de hoogte en de advocaat heeft de man ge woon laten verzuipen in plaats van hem te helpen", zo conclu deerde hij veertien dagen gele den. Vandaag, 2 november, is de dag waarop veel mensen hun dierbare overledenen herdenken. Op tal van begraafplaat sen wordt vandaag een bezoek afgelegd. In België is Aller zielen een gebeurtenis, die reeds in de weken daarvoor zijn schaduw vooruitwerpt. Graven worden schoongemaakt, eventueel onkruid verwijderd en de gegraveerde namen in de hardstenen grafzerken nog eens extra-opgepoetst. Daarna sieren talloze bloemen, voornamelijk chrysanten, de doorgaans grijze kerkhoven. FOTO'S WIM KOOIJ MAN door Van Grieken Schelfhout J. de H. uit Tholen nu wel of] bruik en mishandeling van eeni je uit St.-Maartensdijk? op hetgeen zij had gezegd en del groepsleiders geloofden haar on-f voorwaardelijk. Volgens De H.'s advocate, me-| vrouw sar. J. Huijsman berusttej( alles op roddel, insinuaties en" achterklap. Voor officier van justitie me vrouw J. van Gelder was wel de-j gelijk bewezen dat De.H. de sek--| suele mishandelingen op zijn j weten had en eiste een gevange-l nisstraf van viereneenhalf jaar,! waarvan drie maanden voor-f waardelijk met een proeftijd vanj twee jaar. Mevrouw mr. J. Huijsman kwa na een pleidooi van meer een uur tot een geheel anders conclusie en stelde dat er na zo-I veel ontrafeld bewijs alleen| maar vrijspraak kon volgen. Over veertien dagen wijst de; rechtbank vonnis. tENTIE) De bijeenkomst is het startsein voor regelmatig overleg tussen christen-democraten aan weers zijden van de grens. De organisatie van de dag is in handen van het CDA Terneuzen. De bijeenkomst vindt plaats met het oog op het wegvallen van de Europese binnengrenzen. Vier sprekers laten hun licht schijnen over het onderwerp. Mr. B. Pronk, Europarlementa riër voor zuidwest-Nederland, belicht de Euregionale potenties van de Kanaalzone. Secretaris generaal van de Benelux B. Hen- nekam heeft het over de recente wetgeving voor grensregio's. Wethouder J. van Rooijen van Terneuzen bespreekt de inmid dels bekende gebiedsgerichte be- Vraag uw verzekeringsadviseur. VROUWENBOND - De Vrou wenbond houdt woensdag 6 november, samen met de af deling Oostburg, een bijeen komst in de rk basisschool Molenbolwerk. Er wordt ge sproken over de economische zelfstandigheid van vrouwen en het recht op eigen inko men. Tineke van de Kraan, secretaresse van de FNV af deling Amsterdam, is tijdens deze bijeenkomst eveneens aanwezig. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. zaterdag 2 november Zevendedags adventisten Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. C.v.d. Ploeg. Middelburg (Doopsgezinde Kerk): 10 u. leesdienst. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. leesdienst. zondag 3 november Hervormde kerkdiensten Aardenburg: 10.30 u. dhr. W. Kruidenier. Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: 9.30 u. ds. R. Nummer dor, Breskens. Breskens: 9.30 u. dhr. J. Schoen maker. Cadzand: dienst te Retranche- ment. Groede: 11 u. ds. F.v.d. Sar. Hoek: 10 u. dhr. A. Korth. Hontenisse: 10.30 u. ds. Waster- val, Hoek. Hulst: 9 u. ds. Wasterval. Nieuwvliet: 10 u. ds. M. de Jong. Oostburg: 9.30 u. drs. J. Bouma. Philippine: 11 u. ds. C. de Rooij (HA). Retranchement: 11 u. ds. H. Valk (HA). Sas van Gent: 11 u. dienst te Phi- lippii Schoi Schoondijke: 9.30 u. ds. F.v.d. Sar. St. Anna ter Muiden: dienst te Sluis. St. Kruis: 9 u. dhr. W. Kruide nier. Sluis: 9.30 u. ds. H. Valk. Sluiskil: 9.30 u. ds. C. de Rooij (HA). Terneuzen (Grote Kerk): 10 u. ds. C. Hoogendoorn. (Goede Herder kerk): 9 u. dhr. D.v. Es. 19 u. ds. C. de Rooij. (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. D. Koelman. Waterlandkerkje: 11 u. dhr. D.v.d. Bauwhede. IJzendijke: dienst te biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. R. de Jonge. Zuidzande: 11 u. drs. J. Bouma. Gereformeerde kerkdiensten Axel: 10 u. kand. drs. R.v. Elde- ren, Gouda. 17 u. ds. L. de Rui ter, Terneuzen. Hoek: 10 u. ds. L. de Ruiter (ge- zam. dienst in NH Kerk). Terneuzen (Opstandingskerk): 9 en 17 u. ds. D. de Best. (Goede Herderkerk): 10.30 u. ds. D. de Best. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Aardenburg: 10.30 u. ds. H. Valk. Breskens: 10 en 17 u. ds. J.v. Veen. Oostburg: 9.30 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 en 14.30 u. ds. G. Gerkema. Gereformeerde kerken (vrijge maakt) Axel: 10 en 15 u. ds. G. de Kim- pe. Terneuzen: 10.30 en 16.45 u. prof. K. Deddens, Biervliet. Zaamslag: 9.30 u. kand. A. Kroe zen. 15 u. ds. T. Bosma. Christelijk gereformeerde kerk Zaamslag: 10 en 15 u. ds. J.v. Dijk. Evangelische gemeente Hulst (Den Dullaert): 10 u. dhr. v.d. Griendt. Terneuzen (De Kandelaa.r): 10 u. dhr. Goudswaard. Vrije evangelische gemeente Breskens: 9 u. ds. L, Mietus. Retranchement: 10.30 u. ds. L. Mietus. j Doopsgezinde gemeente Middelburg: 11 u. mevr. C. Re- zelman. Vlissingen: 9.30 u. mevr. C. Re- zelman. Van onze verslaggever Sluiskil - De christelijke partijen in de kanaalzone Gent/Ter- neuzen houden zaterdag 16 november de eerste grensover schrijdende contactdag. De christen-democraten praten over ontwikkelingsmogelijkheden in regionaal, bilateraal en Euro pees perspectief. Van onze correspondent IJzendijke - In het Aurinhuis aan de Minnepoortstraat in IJ zendijke staan voor de komende weken heel wat activiteiten op het programma. Vandaag is er een workshop Japans schil deren van 10.00 tot 17.0 uur met Werner Kodaz. chaamstherapeute, een work shop over Gesfalt en bio-energe- tica. De Chinese geneeskunde komt aan de orde vrijdag 29 no vember. J. Visser verzorgt dan een lezing over dit onderwerp, aanvang 20.00 uur. Vrijdag 20 december houdt A. van Zeist een lezing over de ge heimen van de kosmos, aanvang 20.00 uur, terwijl zaterdag 14 december de gelddag op het pro gramma staat. Informatie kan men krijgen bij A. en B. Boek hout. In het weekeinde van 16 en 17 november is er een massage- weekeinde onder begeleiding van Wim Polderman. Polderman heeft een jarenlange ervaring in massage, zowel op het gebied van de sport als intuitieve, pola- riteits- en dynamische massage. De bijeenkomsten zijn op zater dag van van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 10.00 tot 16.00 uur. De kosten zijn 75 per persoon. Op 23 en 24 november verzorgt Angele Nederlof, gestalt- en li- nadering van de Kanaalzone. Van Belgische zijde ontvouwt professor G. Allaert van de Rijksuniversiteit Gent zijn ont wikkelingsvisie op het Wester- scheldebekken. Rondrit Na de middag vertelt ing. W. Vinke van Rijkswaterstaat over het sluizencomplex en de haven werken van Terneuzen. Daarna is er een rondrit per bus langs sluizen, havens en industrieter reinen. De contactdag begint om 9.00 uur in welzijnscentrum Het Meulengat in Sluiskil. De afslui ting is om 16.00 uur in paviljoen Westkant in Terneuzen. Van onze verslaggever Steenbergen - De gemeente Steenbergen wil paal en perk stellen aan vervuiling van polderwegen door landbouwver- keer. Burgemeester G. van Wijk stelt voor om landbouwers die de openbare weg bevuilen voortaan niet alleen te bekeu ren, maar hen ook strafrechterlijk te vervolgen. De vader en schepper van het woordenboek van de Nederlandse taal woonde en werkte in Sluis. De geschiedvorser en taalkundige leefde van 1828 tot 1872. Op de plaats Groote Markt 13 stond zijn woonhuis. Dat lij Sluis trots is op Johan _jj. Hendrik van T« Dale mag blijken uit het immens grote hotel-restaurant dat naar zijn woordenboek is genoemd èn het standbeeld dat in augustus 1924 voor hem werd opgericht. Bij de onthulling voerde jhr. Quarles van Ufford, Commissaris der-^- Koningin s'f'G- het woord. Van onze verslaggever Tilburg - De bestuursacademies van Brabant, Zeeland en Limburg willen per 1 januari van het volgend jaar fuseren. Gemeente- en provinciebesturen moeten zich hierover bin nenkort uitspreken. Binnen het lokaal en regionaal driehoeksoverleg (een periodiek overleg tussen burgemeester, po litiecommissaris en offcier van justitie) heeft burgemeester Van Wijk al om maatregelen ge vraagd. Betrokken partijen on derzoek de mogelijkheden om de vervuilers harder aan te pakken. Van Wijk: - „Nu krijgen de land bouwers uie het wegdek bevui len, en het niet onmiddellijk schoonmaken een boete van 35 gtdden. Een boer lacht natuur lijk om zo'n bekeuring. Daarom zoeken we naar mogelijkheden om nen te laten voelen dat ze in overtreding zijn." Van Wijk antwoordde op vragen van het Steenbergse raadslid M. Reijnders van Kruisland '78. Die constateerde de afgelopen weken een vette sliklaag op diverse pol derwegen. Hij stelt voor polder wegen eventueel door de brand weer schoon te laten spuiten en de kosten daarvan te verhalen op de vervuilers. De provincie Zeeland is onlangs een campagne gestart waarin aandacht wordt gevraagd voor de vervuiling van wegen door landbouwvoertuigen. De hoofdzetel van de bestuurs- academie Zuid-Nederland komt in Tilburg. In Zeeland (Goes of Middelburg) en Limburg (Roer mond of Sittard) blijven depen dances, aldus voorzitter drs. A. Aarts van het fusiebestuur en van de bestuursacademie Noord- Brabant. Fusie is volgens hem nodig om de concurrentie van particuliere opleidingen het hoofd te bieden en door efficiënt in te spelen op specifieke scholingsvragen van uit gemeenten en provincies. Door de schaalvergroting kan er in grotere groepen worden ge werkt, wat scheelt in de kosten. „Sinds enige jaren besteden we naast de bestuursgerichte oplei ding van ambtenaren veel aan dacht aan attitude-gerichte scholing. Versadertechniek, klantvriendelijkheid en dergelij ke", aldus Aarts. Goedkoper De academies verzorgt tegen woordig vooral part-time cur sussen, waarvoor deeltijd-do- centen actief zijn. In die zin ver wacht Aarts weinig ingrijpende personele gevolgen van de fusie. Voor de aangesloten gemeenten wordt het er goedkoper op. Betaalden die in Brabant eerst een vaste bijdrage van 65 cent per inwoner, straks wordt dat een kwartje. „Wel worden de lessen duurder, We gaan pro- duktgerichter werken en intro duceren in feite het profijtbegin sel: de gebruiker betaalt", aldus Aarts, in het dagelijks leven bur gemeester van Gilze-Rijen. Van onze correspondent Hoofdplaat - Leerlingen van de rk basisschool De Hoge Plaat uit Hoofdplaat hebben een project gedaan onder de titel: Hoofd plaat en zijn geschiedenis. Aan de hand van een speurtocht in het verleden is er een overvloed aan informatie- en fotomateriaal over het verleden van Hoofd plaat bij elkaar gebracht. Nadat de ouders van de leerlin gen deze week in de gelegenheid waren deze tentoonstelling te bezichtigen, kunnen nu ook in woners van Hoofdplaat en om geving dit weekeinde en volgend weekeinde een en ander bezich tigen. De openingstijden zater dag 2 november zijn van 10.00 tot 12.0 uur en van 13.00 tot 15.00 uur. Vrijdag 8 november is de expo geopend vanaf 19.00 uur, terwijl men zaterdag 9 no vember van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 15.00 uur in de rk basisschool terecht kan aan de Deltastraat. Van onze verslaggever Moerdijk - De kans is klein dat de verbrandingsoven op Moer dijk in 1995 in bedrijf is. Vol gens een woordvoerder van de NV Afvalverbranding Zuid-Ne derland, die de oven bouwt, lukt dat alleen als de procedures rond de vergunningverlening snel afgewerkt kunnen worden. „Volgens president-commissaris Wiechers is er sprake van een ambitieuze planning", aldus de zegsman. Wiechers is algemeen directeur van de PNEM, een van de drie zuidelijke energiebedrij ven die in de afvalverbrandings- nv samenwerken. Begin volgend jaar wordt de mi lieu-effect rapportage over de locatie Moerdijk ter inzage ge legd. Naar verluidt worden in Den Haag vraagtekens gezet bij de capaciteit van de Moerdijkse oven. Die is berekend op 600.000 ton afval per jaar, wat aan de krappe kant zou zijn gelet op het vuilaanbod uit de zuidelijke pro vincies.

de Stem | 1991 | | pagina 19