UITBLAZEN Ineens was ik een crimineel' Wereldraad van Kerken aan nieuwe strategie toe Thuisblijvers zijn geen verklaring voor verkiezingsuitslag even. M Verkiezingen of voetbal LOODAFFAIRE DRAMA VOOR RAAMSDONKSE MULDERSZOON KEES DE BRUIJN: R Bi m de Stem comiv DESTEM ACHTERGROND ZATERDAG 24 MAART 1990 pE STEM BINNENLAND WIM KOCK JDE STEM. CENTRAAL COMITÉ LIKT OOSTEUROPESE EN ANDERE WONDEN IN GENÈVE Leden FNV wijzen bod NS af Staking bij Campina opgeheven Kabinet: geen aanpas Vuist van verpleegkundige HET is woensdag 21 maart. Verkiezings dag. Ook PSV- Bayem. We zijn op weg naar huis. Beneden, weten we, waait en regent het en is het vroeg donker. Hier werpt de avondzon haar licht door de vliegtui graampjes naar binnen in bun dels die af en toe bewegen als de kegels van zoeklichten. Ik word soezerig van het zachte gebrom van de motoren. De lunch was laat en zeer Duits. Al voor de start moeten we ons vruchtesapje ophebben en zo dra we boven de wolken zijn, komt het karretje met eten. Hoewel ik het avondmaal af wijs en alleen maar een droog broodje met zo'n vliegtuigflesje Rotwein heb genomen, üjkt de stewardess niets liever te willen dan dat ik bij de koffie een cog nac accepteer. Vriendelijheid kan dwingend zijn. Ik moet nog rijden. Ik kijk op mijn horloge. Nog zo'n drie kwartier. Zou het kunnen? Of het kan of niet: ik kan het gewoon niet over mijn hart verkrijgen andermaal nee tegen het lieve kind te zeggen. Naast me zit de jonge ver slaggeefster van een vakblad. „U kijkt vanavond zeker naar het voetballen?" Haar toon ver raadt dat ze het eerder vaststelt dan dat ze het vraagt. De ge dachte flitst voorbij dat ik te genwoordig, ook in het gezel schap van collega's, steeds va ker met 'U' word aangespro ken. Het begint te wennen. „Nee", zeg ik, „ik ga vanavond de stad in, achter de verkie zingsuitslagen aan. En achter de gekozenen." „O ja, da's waar ook", zegt ze. „Ik woon in Rotterdam", voegt ze eraan toe, alsof dat een ex cuus is voor het feit dat ze de verkiezingen vergeten is. Voelt de kiezer zich niet meer betrokken bij de plaatse lijke democratie? Ze zeggen het. Als we het uitslagencen trum binnenkomen, is net iets meer dan de helft van de stem men geteld. En hoewel er zich opnieuw dramatische ontwik kelingen aftekenen, heerst er niet die merkwaardige span ning van vier jaar geleden, toen angstige vreugde zich voegde bij bittere woede. Angstige vreugde omdat men nog niet durfde geloven in de spectacu laire overwinning. Woede van wege onverwacht groot verlies. De verliezers van dit jaar zijn door de opinie-onderzoekers en de kranten beter op hun verlies voorbereid, al blijkt dat het ook nog erger kan dan al werd ge vreesd.. De plaatselijke partij, die vorige keer met drie zetels winst in een klap de grootste werd, wint opnieuw en neemt nog een zetel meer afstand van de nummer twee. Een opmer kelijk fenomeen: een plaatse lijke partij, die eenderde van de stemmen haalt, in een ge meente van bijna 50000 inwo ners, van wie amper de helft autochtoon. Een politiek feno meen dat zo langzamerhand wel een serieus onderzoek ver- T5 dient. Wie weet wat eruit te le ren valt. Die plaatselijke partij heeft dus de onverwacht grote aanwas van vier jaar geleden vast weten te houden en zelfs kunnen uitbreiden. Het electo raat heeft blijkbaar wèl een ge heugen. Het liep met de plaatse lijke partij vier jaar geleden na melijk niet goed af. Ze werd bij de collegevorming op een niet geheel loepzuivere manier ge blokkeerd. Die misstap van de concurrentie willen haar kiezers blijkbaar alsnog rechtgezet zien. Dat duidt toch op betrok kenheid, of niet soms? Schotten Ik ontving een brief van P. Nefs uit Breda, maar afkomstig uit Halsteren. Nefs heeft van de oorlog een vriendschap overge houden met een Schotse bevrij der. Kort na de bevrijding arri veerde in Halsteren de Glasgow Highlanders and the Highland Light Infantry. De Schotten wa ren geland bij Westkapelle, vochten in Zeeland en trokken via Tilburg op naar Sittard, dat ze twee keer bevrijdden. Ook vochten ze aan de Maas. Nefs is later met zijn Schotse vriend vele plekken gaan bezoeken waar de Schotten hun job' de den. Daarbij kwamen de man nen tot de onaangename ont dekking dat niemand zich Schotse soldaten kon herinne ren. Men was bevrijd door En gelsen, Canadezen of Polen, maar Schotten? Nee, sorry. Hoewel hij er niet wakker van zal üggen, is dat toch een beetje frustrerend voor Nefs vriend. Nederlandse oud-solda ten van de Prinses Irenebrigade kennen dat ook. Het komt om dat kleinere eenheden als regi menten, bataljons en brigades vrijwel altijd opereren als on derdeel van een groter geheel. Het onderscheid tussen Schot ten en Engelsen zal voor de meeste bevrijde mensen in 1944 sowieso niet gemakkelijk te ma ken zijn geweest (het waren per slot van rekening allemaal Tommies), maar zelfs als een Schots regiment, opererend on der bevel van een Canadese di visie, een stad had bevrijd, dan zou de algemene gechiedschrij- ving dat regjment de verdiende eer hoogstens in de vorm van een voetnoot gunnen. In het dorp waar ik werd bevrijd heeft men veertig jaar lang gedacht dat de bevrijders Canadezen waren, tot in 1984 bleek dat het Engelse infanteristen waren ge weest, ondersteund door Cana dese tanks. Wie nog herinneringen aan de Schotse bevrijders heeft, doet er misschien goed aan de heer Nefs daarover in te lich ten. Men kan dat doen via mijn adres: Even Uitblazen, Postbus 3229, 4800 MB Breda. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllin^ Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans- hoofdredacteur. H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteur. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, ©01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45; ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per maand 26,10; per kwartaal 75,25 of per jaar 292,00. Abonnees die automatisch betalen ontvangen een korting van resp. 1,- per maand, 2,00 per kwartaal, 7,50 per jaar. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,35; zat. 1,60. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 9.00-12.30 en van 13.00-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rfinlffdfitip^' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. Door Jan van Zuilen „IN cliënt zien wij de ver persoonlijking van een uit stervend fenomeen in onze samenleving: iemand die het schopte van jongste be diende totdirecteur van een groot bedrijf", schrijft de reclassering van het Le ger des Heils in een rap port aan de Bredase recht bank. De cliënt in kwestie is de 68- jarige Kees de Bruijn uit Raamsdonksveer, het bedrijf waarvan hij directeur werd is de firma D.M. de Bruijn BV uit Waspik. Het bedrijf is gisteren fail liet gegaan, bestaat niet meer. En Kees de Bruijn zelf moet zich op 10 mei verantwoorden voor de Bredase rechtbank op verdenking van 'het in de handel brengen van goederen schadelijk voor de volksge zondheid'. Al of niet met op zet. Ondertussen heeft is hij ook nog als privé-persoon aansprakelijk gesteld voor een schadeclaim van 3,75 mil joen gulden. Los van de vraag of De Bruijn door eigen schuld of door domme pech betrokken is geraakt bij het schandaal van het met lood vergiftigde veevoer, kan in alle objectivi teit worden vastgesteld dat zich aan het haventje van Waspik een persoonlijk drama voltrekt. „Wat ik in 50 jaar met keihard werken heb opgebouwd, wordt in een paar maanden tijd vernietigd. En ikzelf- word nu ineens als een zware crimineel nagewezen". Geëmotioneerd vertelt De Bruijn over wat er is gebeurd sinds bekend werd dat zijn bedrijf de importeur was van de noodlottige partij veevoer. „Ik rij die ochtend met de auto in Raamsdonksveer. Word ik klemgereden door een politie bus. Uitstappen meneer, u bent gearresteerd". Zijn voorgeleiding bij de rechter-commissaris van de Bredase rechtbank en vervol gens zijn drie weken voorar rest in een cel van de gevan genis. „Als een boef werd ik behandeld". De huiszoeking door de politie, het onderzoek van de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Landbouw. De meeste wrok koestert Kees de Bruijn tegen de Ham- burgse graanhandel Töpfer, waarmee hij tot aan de lood- affaire, steeds zo goed zaken had kunnen doen. Van Töpfer kocht De Bruijn het met lood vergiftigde veevoer. De Bruijn vindt dat Töpfer dat had moeten melden. „Het is precies zoals onze advocaat het laatst op de Rot terdamse rechtbank zei: 'Töp fer heeft gezwegen daar waar het de plicht had te spreken'. Daarom: ik voel me bedon derd, reuze bedonderd door Töpfer. En het ergste vind ik nog dat ze niet alleen mij maar ook nog een van mijn personeelsleden te grazen hebben genomen. Die moet nu samen met mij terechtstaan". Sinds zijn vrijlating pro beert De Bruijn op alle moge lijke manieren zijn naam ge zuiverd te krijgen. Hij laat brieven zien van vrienden en relaties, waaronder een domi nee, die schrijven zich niet te kunnen voorstellen dat De Bruijn willens en wetens de partij met loodvergiftigd vee voer op de markt heeft ge bracht. De organisaties van graan handelaren en veevoerfirma's daagde hij uit verwijten van Kees de Bruijn: 'Wat ik in 50 jaar tijd met keihard werken heb opgebouwd, is in een paar maanden tijd vol ledig vernietigd' - foto de stem johan van gurp woordvoerders dat zij slechte ervaringen hebben met De Bruijn, hard te maken. „Niets konden ze bewijzen. In de 80 jaar dat ons bedrijf bestaat, is niet één aantijging bewezen". Slump, de veevoerhande- laar uit Groningen die het met lood vergiftigde veevoer aan boeren verkocht, en het wèekblad Vrij Nederland dwong hij tot een rectificatie nadat het weekblad Slump in een interview De Bruijn een hyena had laten noemen. „Vooral De Bruijn is een hye na, die ruikt een lijk op een kilometer afstand", had Slump tegen Vrij Nederland gezegd. 'Onnodig grievend', stond in een rectificatie in VN de week daarop. De Bruijn is een koopman in hart en nieren. Als kleine jongen zit het handelen hem al in het bloed. Vandaar dat hij op zijn twaalfde jaar z'n moeder 200 gulden kan lenen, zijnde de winst van de konij- nenhandel. Moeder De Bruijn heeft dat geld hard nodig want het valt haar niet mee om het huishouden te doen van de schamele opbrengst van haar man's bedrijf. Vader Dirk de Bruijn is de molenaar van Raamsdonk- dorp, 'tmulderke. De Bruijn maalt graan van de boeren en verkoopt bloem en meel aan de bakkers. Het is de tijd van het paard en wagen. Kees de Bruijn: „De goeie ouwe tijd, zegt u? Vergeet het maar. Het was een rottijd". Vader De Bruijn is ziekelijk, vandaar dat Kees en zijn broer al vroeg in het bedrijf komen. Kees is de koopman, zijn broer de regelaar. Samen maken ze van de firma D.M. de Bruijn een florissante meelhandel, die kunstmest en veevoer verkoopt aan boeren in een gebied dat zich globaal uitstrekt tussen Moerdijk en Sprang-Capelle. In die jaren verhuist het bedrijf van Raamsdonk (de molen was al in de oorlog door de Duitsers aan puin gescho ten) naar het haventje van Waspik waar het nog steeds zit. „Kijk", wijst Kees vanuit zijn kantoortje naar buiten. „Daar zie je de silo's van de Cehave. Toen die hier in 1956 kwamen was het met onze handel met de boeren snel ge daan. Wij als kleine meelboer konden niet tegen de Cehave op". Ofschoon De Bruijn tot het laatst toe nog een paar boeren als klant heeft gehouden, gaat hij zich na de komst van de Cehave toeleggen op het ver handelen van grondstoffen voor veevoer. De Cehave wordt later een van zijn afne mers. Van de ene op de andere dag verlegt zijn handelster rein zich van de Dongemond naar de wijde wereld. Met nauwelijks meer Engels in zijn bagage dan 'yes' en 'no'. De Bruijn fleurt op als hij daarover vertelt. „Zat ik 28 uur in het vliegtuig naar Peru om een partij van 20.000 ton korrelmaïs te kopen. Ik neem iemand van de ambassade mee als tolk. Samen rijden we met een taxi naar het binnen land. Nu nam ik meestal een fles jenever mee als relatie geschenk. Die laten we in de taxi liggen. Wat denk je als we terugkomen? Heeft de chauffeur de hele fles leegge- zopen. Zaten we zonder chauffeur". Door de lood-affaire is De Bruijn vooral bekend gewor den als opkoper van schade- partijen. „Kennelijk denkt iedereen dat daar de meest verschrikkelijke dingen mee gebeuren. In feite is het iets heel gewoons. Het is net als met auto's die total-loss wor den verklaard. Die worden door de verzekering ook door verkocht: of aan de sloop 0f aan iemand die het nog wel de moeite waard vindt die auto op te knappen. „Wij doen het zelfde, maar dan met grondstoffen voor veevoer, die beschadigd zijn, Meestal tijdens het transport, bijvoorbeeld bij een aanva- ring. Wat wij doen heet re- conditioneren, we maken het weer geschikt voor verwer king in veevoeder. Als het nat geworden is drogen we, als er broei in zit koelen we. De ene keer kopen we zo'n partij, de andere keer reconditioneren we alleen maar in opdracht van de eigenaar en brengen we gewoon loonwerk in reke ning", legt De Bruijn's direc teur Jack Spoorenberg uit. Het is wel een handel waar goed aan te verdienen valt, beaamt Spoorenberg. „Maar je moet wel geluk hebben. De ene keer koop je iets waarvan je denkt: dat ziet er nog goed uit, dus je betaalt een flinke prijs. Maar je gaat het schip lossen en je ontdekt dat het veel erger beschadigd is. Dan zit j e letterlij k in het schip. De andere keer denk je dat het niks is en krijg je geld toe, maar dan blijkt dat het mee valt. Dan heb je dus een gou den handel". Het verwerken van schade- partijen is overigens niet De Bruijn's hoofd-activiteit g weest. „Het meest verhande len we toch in gewone grond stoffen voor veevoer. Dat is gemiddeld tussen de 70 a 80 procent van onze omzet", al dus Spoorenberg. Door Jan Bouwmans UITHUILEN en vooral wonden likken. Dat is voor de Wereldraad van Ker ken de directe nasleep van de omwentelingen in Oost en Midden-Europa. Het zal de bijeenkomst van het Centraal Comité van de Wereldraad volgende week in Genève tekenen. Want de Wereldraad zit met een enorm faillisse ment wat Oost- en Mid den-Europa betreft. Roe menië is daarvan het mar kantste bewijs. Maar de Wereldraad gaat aan het begin van de jaren '90 ge bukt onder nog een aantal frustraties meer. De twee grote idealen van de oprich ters van de Wereldraad bie den nog altijd weinig of geen perspectief. Die optimistische idealen waren in 1948: voor het jaar 2000 de hele wereld tot hgt christendom bekeren en de kerken tot daadwerke lijke eenheid brengen. De derde grote kater anno 1990 is dat er maar weinig vooruitgang wordt geboekt in de betrekkingen met de Rooms-Katholieke Kerk, dat wil zeggen: met het Vaticaan. Dan is de laatste jaren de in Genève zetelende -leiding en staf van de Wereldraad zwak gebleken. En financieel gaat het de raad ook niet voor de wind. Alles bijeen mag gesproken worden van een malaise. Die malaise zal gekeerd moeten worden op de Zevende Alge mene Vergadering van de Wereldraad die volgend jaar februari plaats heeft in de Australische hoofdstad Can berra. Het Centrale Comité moet volgende week in Ge nève het voorwerk verrichten. Hoe dat voorwerk zal uit pakken, valt volgens de bed achtzame president van het Gerechtshof in 's-Hertogen- bosch, de oud-katholiek mr. G.C. Kok, in de actuele situa tie niet te voorspellen. Daar voor zijn er te veel onzekere factoren die tot verrassingen zouden kunnen leiden. Wat Oost-Europa betreft staat het Centraal Comité een pijnlijke zitting te wachten. Ds. Van der Veen heeft al pu bliekelijk haar woede gelucht over het jarenlange zwijgen van de Wereldraad over de schending van de mensen rechten in de Oosteuropese landen en de Sovjet-Unie. •De -Roemeense predikant Laszlo Tökes, die de aanzet was tot de val van dictator Ceausescu, heeft zowel de Wereldraad als de Wereld bond van Gereformeerde Kerken (WARC) waarover Allan Boesak de scepter zwaait, zeer bittere verwijten gemaakt - onder meer in een Noors dagblad - over elk ge brek aan steun van Genève. Tökes komt het Centrale Comité nu ook direct toespre ken. Secretaris-generaal Emi- lio Castro en WARC-voorzit- ter Allan Boesak hebben het falen van hun instellingen in middels toegegeven. Maar of daarmee alleen genoegen ge nomen wordt? Voor Oost- Europa is op het laatste mo ment een hele dag uitgetrok ken. Mr. Kok verwijt de Wereld raad ten aanzien van Oost- Europa altijd een fluwelen handschoen te hebben gehan teerd: „Vooral niets zeggen om regeringen en kerkleidin gen maar niet voor het hoofd te stofen." Sinds. Emilio Cas tro's aantreden geldt de be leidslijn dat geen oordelen over (mensenrechten)situaties in landen worden geveld door de Wereldraad wanneer lei ders van de lidkerken uit die betrokken landen zich daarte gen verzetten. Voor zo'n beleidslijn valt volgens mr. Kok best wel wat te zeggen. Maar tussen het hardnekkige zwijgen over communistische regimes en de - overigens terechte - harde veroordelingen van het apartheidsbewind' in Zuid- Afrika was elke verhouding zoek geraakt. Wat Zuid-Afrika betreft ging de Wereldraad zelfs zover om de blanke kerken de deur uit te werken. Maar de Wereldraad liet zich mond dood maken door even erg met communistische onder drukkers collaborerende kerkleiders, zoals bijvoor beeld metropoliet Antonie van de Roemeense Orthodoxe Kerk, nota bene een van de zeven presidenten van de We reldraad. "S"« £k r* O" •- -A U A/NT Alleen al de implicaties van de omwentelingen in het oost- blok maken duidelijk dat de Wereldraad van Kerken toe is aan een diepgaande nieuwe positiebepaling. Maar dat mag ook worden afgeleid uit het reorganisatieplan dat vol gende week ter discussie staat. De ingrijpende reor- gansatie moet volgend jaar in Canberra zijn beslag krijgen. Tegen het plan zijn onder meer door de Maastrichtse hoogleraar Th. van Boven grote bezwaren geopperd. Van Boven, eertijds de grote mensenrechtenvoorvechter van de Verenigde Naties, is voorzitter van de Commissie voor internationale Zaken van de Wereldraad. In die hoedanigheid heeft hij het fa len op vele fronten van de Wereldraad publiekelijk ge weten aan het gebrek aan lei derschap. Het reorganisatie plan zoekt het falen daarente gen in de structuur van de or ganisatie. De samenwerking Genève- Rome vormt een apart agen dapunt van het Centrale Co mité volgende week. Er is al felle kritiek geleverd dat het Vaticaan de dienst uitmaakt i en dat het Genève's hoogste prioriteit is het Rome naar de j zin te maken. Mr. Kok sluit niet uit dat j zich een gevoel in de Wereld raad gaat verbreiden om 'Ro- me' maar eens op een laag pitje te zetten in de oecumeni sche activiteiten. De wereld is van aanschijn aan het veran deren. Dat stelt de Wereld- raad voor hele nieuwe uitda gingen en noopt tot een I nieuwe strategie. Daarop moet de aandacht zich maar concentreren, taxeert mr, Kok. Door Max de Bok ALS dit of als dat dan zou Het is een wat lange, maar duidelijke, naam voor het gezelschapspel dat sinds woensdagavond in kringen van politici, politicologen en onderzoekers met hartstocht wordt gespeeld. Als het nu eens niet om Raadsverkiezingen maar om Kamerverkiezingen was ge gaan. Als het percentage thuisblijvers niet veertig maar slechts twintig zou zijn geweest. Tja, als Maar de feiten zijn onmis kenbaar. Wat rest is de vraag naar 'het waarom. Waarom bleven zovele kiezers thuis en waarom trof dat vooral de PvdA? Die vragen zijn nog niet te be antwoorden en het is zelfs on waarschijnlijk dat ooit een afdoende verklaring zal wor den gevonden. De feiten dan maar. Uit de schaduwverkiezin gen die het bureau Inter/ View in opdracht van het ANP hield, blijkt zonneklaar dat de PvdA het meest onder de niet-stemmers heeft gele den. Niet minder dan 35 pro cent van degenen die bij de Kamerverkiezingen van vorig jaar op de PvdA stemden, vond het nu niet de moeite waard om naar de stembus te gaan. Ook andere partijen on dervonden de negatieve in vloed van de Partij van de Thuisblijvers. Het CDA bij voorbeeld zag 29 procent van Winnaar Van Mierlo 'zijn' kiezers thuisblijven. Dat duidt op een wijd ver breide politieke desinteresse, waarvan men slechts kan ho pen dat die incidenteel is en alleen betrokken op de lokale democratie. Een deel van-een verklaring voor het feit dat juist de sociaal-democraten de klap van de kiezers hebben gekregen, kan liggen in het feit dat zij traditioneel sterk vertegenwoordigd zijn in het lokale bestuur. Wie zich het meest heeft geprofileerd is het meest kwetsbaar. Als dat zo is dan is er ook hoop dat de aloude, maar nimmer weten schappelijk bewezen, wijsheid dat een hoge opkomst goed, een lage altijd slecht is voor de PvdA, niet per definitie juist hoeft te zijn. Een afgeronde verklaring voor het verlies van de PvdA kan evenmin worden afgele zen uit de winst-en verliesre kening van de partijen. De PvdA verloor aan alle partij en. Het meest aan D66, waar niet minder dan 37 procent van het verlies heen ging. An ders gezegd: zo'n 210.000 kie zers die bij de Kamerverkie zingen nog PvdA stemden, gaven nu hun stem aan D66. Daartegenover stonden slechts 40.000 kiezers die de omgekeerde weg gingen: van D66 naar PvdA. Aan het CDA verloor de PvdA 25 procent, 140.000 kiezers, terwijl 70.000 kiezers zich van het CDA naar de PvdA bewogen. Aan de WD verloor de PvdA ne gen procent, wat staat voor 50.000 kiezers. 10.000 WD- kiezers waagden de overstap naar de PvdA. Om een stukje van de ver klaring voor het verlies van de PvdA te vinden, is waar schijnlijk de winst-en verlies rekening ten opzichte van Groen Links het meest inte ressant. Aan deze nieuwe par tijcombinatie verspeelde de PvdA 26 procent of 150.000 kiezers die bij de Kamerver kiezingen nog sociaal-demo cratisch kozen. Het resultaat van Groen Links bij die ver kiezingen viel tegen. De Groenlinksers zelf hadden meer verwacht ook op grond van de opiniepeilingen. Het tegenvaller kon worden ver klaard uit de werking van de machtsvraag. Als het gaat om het ver werven van regeermacht in 'Den Haag', willen kiezers wier eerste voorkeur uitgaat naar klein-links hun stem toch wel op de grote sociaal democratische broer uitbren gen. Want dan is de kans het grootst dat 'links' - de PvdA - gaat deelnemen aan de macht. Die machtsvraag speelt bij lo kale verkiezingen niet en dat is waarschijnlijk de verkla ring voor de trouw van Groenlinkse kiezers aan hun eerste voorkeur. Bij de schaduwverkiezin gen is aan een representatieve steekproef onder de thuisblij vers gevraagd of men naar de stembus zou zijn gegaan als er nu Kamerverkiezingen zou den zijn geweest en welke partij men dan zou hebben gekozen. Uit het resultaat van dat deel van het onderzoek blijkt dat de opkomst dan rond twintig procent hoger zou zijn geweest. Dat zou voor de PvdA een slok op een bor rel schelen. Maar niet een zo grote slok dat daarmee het verdriet zou kunnen worden weggedronken. De PvdA zou dan niet elf maar 'slechts' zeven Kamer zetels verliezen, nog steeds een dramatische achteruit gang. Groen Links zou één ze tel minder winnen: drie in plaats van de nu (fictieve) vier. Het CDA zou bij die tachtig procent opkomst niet drie maar vijf zetels verlie zen. D66 zou haar aanhang nog verder vergroot zien: geen zeven maar acht zetels winst. Een verklaring voor het verlies van de PvdA zou ook gevonden kunnen worden in de geringe aantrekkings kracht van de sociaal-dèmo- craten op jongere kiezers. Van de vier grote partijen (CDA, PvdA, VVD en D66) scoort de PvdA het slechts onder de kiezers van 18 tot 24 jaar. Slechts zestien procent in die leeftijdsgroep stemt op de Verliezer Kok - foto's de stem/johan van gurp PvdA. Dat is geen nieuw ver schijnsel. Al sinds de verkie zingen van 1977 kampt de PvdA met dit probleem. Bij het CDA is 28,8 procent van de kiezers tussen 18 en 24 jaar, bij de WD 20,6 procent en bij D66 17,9 procent. Overigens is in de hogere leeftijdsgroepen de aanhang van de PvdA het meest evenwichtig gespreid. Ze schommelt tussen de 22 en 29 procent. Dat is bij het CDA geheel anders. Die partij is het meest vergrijsd. Ze vindt 41,9 procent van haar aan hang onder de vijftig- tot 64- jarigen en zelfs 44,6 procent onder de 65-plussers. Bij de raadsverkiezingen van 1986 realiseerde de PvdA in het zuiden en in mindere mate in het oosten van het land de doorbraak. De aloude macht van de KVP, waarbij voor de sociaal-democraten geen plaats was, werd gebro ken. Bij de Kamerverkiezin gen in datzelfde jaar de PvdA er goeddeels in succes vast te houden. De| doorbraak is nu voor groot gedeelte te niet al zal het nooit meer worden zoals vroeger. Maar in i tricht, Nijmegen, Arnhem Breda en Den Bosch is nu k CDA weer de grootste pari Nog ernstiger is dat de PvdAl in traditionele bolwerken alsl Rotterdam en Amsterdam ge-1 nadeloos werd afgestraft. Tegenover de door de Pv<W| altijd welbewust nagestreefd: doorbraak staat, vooral sind' Lubbers de politiek leider ii de omgekeerde doorbraak va» niet-godsdienstige kiezer' naar het CDA. Die kwam t' stand toen bij de Kamerver kiezingen van 1986 het CDA! de steun kreeg van elf proce»! niet-confessionele kiezers Dat percentage liep op bijna veertien procent bij *1 Kamerverkiezingen van sep l tember vorig jaar. De uitstel van de raadsverkiezingen la»] zien dat er aan de omg doorbraak voorlopig einde lijkt te zijn gekomen. Wl niet-confessionele kiezehl vertegenwoordigt 8,4 proce»1! van de CDA-aanhang. Al dit cijferwerk, hoe feite lijk ook, verklaart weinig" niets over de werkelijke oor-J zaken van de zwarte woens'l dag voor de PvdA. Maar Wl kan helpen bij het vinden var I die oorzaken, waaraan de SJT ciaal-democraten als de blib| sem moeten gaan werken. - zouden er daarbij goed tesl doen zich niet te laten leide" door beschouwingen die ifj ginnen met: als dit of dat da»| zou UTRECHT (ANP) - De tot nu toe geraadpleegde le den van de Vervoersbond FNV bij de Nederlandse Spoorwegen wijzen het bod van NS voor een nieuwe cao van de hand. De geboden loonsverho ging van 2,5 procent dekt alleen de stijgende kosten van het levensonderhoud. De onderhandelaars van de bond moeten daarom onder dreiging van acties onverkort vasthouden aan de looneis van 3 pro cent en 1 procent voor verhoging van de einde jaarsuitkering. Dit heeft de Vervoersbond FNV meegedeeld na vijf ledenvergaderingen. Vano DEN beslt defir snell bepe kilor Eerst geld contr 1 DEN BOSCH (ANP) - De staking in de ijsfabriek van Campina-Melkunie in Roermond is beëindigd. Maandag gaat het personeel weer aan het werk. Ook wordt de blokkade van in de fabriek werkzame uitzendkrachten op geheven. Dat is de uitkomst van het kort geding dat diende voor rechter mr J. Hermans in Den Bosch. Rechter Hermans kwam tot het voorlopige oordeel dat de staking en de blokkade van uitzendkrachten kunnen wor den opgeheven. De onenigheid over de toeslag die Campina niet wil uitbetalen moet binnen drie weken aan een geschillen commissie worden voorgelegd. Intussen moet Campina wel betalen. Het geld gaat naar een geblokkeerde rekening tot de commissie een bindend advies heeft gegeven. Di hou het ovet AM£ colle sterc advi goec laeu men de Vrie tie te Mevi Lent disci zij zc wore heefi rectc per 1 colle wetT DEN HAAG (ANP) - Het kabinet ziet i een ander beleid wat betreft juridische in gevallen van aids-risico. Het gaat d beidsongeschiktheidsverzekeringen van den. De ministerraad heeft ingestemd met Hirsch Ballin (Justitie) waarin deze wi de verzekeraars aangekondigde studie i criteria voor HIV-testen oplevert. Hirsch Ballin, minister Kok (Financië mons (Volksgezondheid) sturen de noti teit, erfelijkheidsonderzoek en verzeker Tweede Kamer. De donderdag begonnen cao-onderhan< werknemers in de ziekenhuizen hebben digs. Het heeft te maken met de status van de vakbonden, de Nationale Zieki werkgeversorganisaties bij 'normale' c< bouw onderhandelen over hun eigen NZR bij de ziekenhuis-cao over het geld van verplegenden en verzorgenden - de tor - worden namelijk betaald door de van Sociale Zaken. Het is ook die minis hoeveel extra geld er over is voor bijvoor' Dit jaar heeft minister De Vries die extr op 2,25 procent. Daarbij komt dan nog procent als gevolg van het dalen van d< mee de totale vooraf vastgestelde extra cent komt. Dat aanbod steekt tamelijk schril af tegei den stellen. De ambtenarenbonden Abv procent meer, de Nederlandse Maatscht eist zelfs acht procent extra. De NMV wc de vereniging Verpleegkundigen en Vi (VVIO), die zelf niet aan het cao-ove slechts langs de zijkant mag aanmoedi ruimte moet twee procent worden get verlichten van de werkdruk, vinden ze a worden gebruikt voor het verhogen van ue werkgevers zijn het eigenlijk met de vinden de salarissen te laag en de werk van mening dat er flink wat meer geld n voor de arbeidsomstandigheden in de dan komt het bekende verhaal: de zieki uit eigen zak betalen, ze hebben geen gi Dus is het een logisch vervolg dat de v aar het kabinet om daar meer geld te be e daar niet afgaan. Een truc zoals die v Pennoenen - via verlaging van de pr eno-ionen bewerkstelligen - lijkt er nu ai het kabinet daadwerkelijk zélf met u echt vrijgevig kan ook dit kabin 'dior? J l. zeer cle vraa9 is of de NZR su mot h. n. de werkgevers aangekond vior kabinet inzetten op een stijginc p_ Procent, toch aanzienlijk minder dan hannr 1 het 9een a( te gewaagde vc twi?fo?,lngen 00k dit iaar bijzonder mo stakfngen9 ZU"en worden- met mogelijke no?!*®em,voor de militante verpleegkunc dpo?tdeel een procent of twintig - ben- wao^nemen- De h°9e srbeidsmoraal erht 2ich natuurlijk niets is aan te stnJd voor een betere cao op voort

de Stem | 1990 | | pagina 2