RAFAEL GEMINIANI: *Hard als de beul Ze jagen allemaal alleen op mij TOUR VXS-Uü Door Joop Zoetemelk i§ el? ESMMBiq O Jos Jacobs kan veel beter Bernard Hinault doet zijn beklag ii 4! 11 ,A CHTERAF, als de mensen de uitslag lezen en zien dat er zoveel renners tegelijk gefinished zijn, lijkt het alsof het een gemakkelijke etappe is geweest. Nou, ik kan u verzekeren dat er enorm hard gereden is. Vooral in de laatste 20 kilometer. Je vraagt je af wanneer zo'n tour een keer stilvalt. We wisten natuurlijk dat Hinault door zijn woonplaats reed, dat er nog een helling kwam op negen kilometer voor de finish en dat hij wel eens een bravourestuk in zijn gedachten zou kunnen hebben. Hennie Kuiper en ik hielden hem dan ook nauwlettend in de gaten, hij kreeg van ons geen meter ruimte en daarom heeft hij maar van zijn plannen afgezien, denk ik. Maar we zijn er in deze etappe wel weer op achteruit gegaan. Van mij hoeft die flauwekul van die tussensprint onderweg niet, ook die ploegentijdritten niet, hoewel ik daar toch winst heb geboekt. Ik vind het eerlijk een ronde die rechttoe, rechtaan gaat. De start wordt gegeven, rijden maar en wie het eerst bij de finish arriveert heeft gewonnen. Tijden optellen, punten optellen, klaar. Dat is ook voor iedereen het best te volgen. Maar zoals het nu gaat wordt er van ons renners verlangd dat wij ook nog boekhouder worden. We zijn gisteren een hele tijd bezig geweest met rekenen, hoe het precies zit met de bonificaties. Bij elke tussensprint kan de eerste 10 seconden de tweede 6 en de derde 3 seconden winnen. De eerste vijf in zo'n sprint krijgen bovendien punten en aan het einde van de dag worden die punten opgeteld ■en de eerste drie in dat klassement van die punten krijgen weer 20 seconden, 10 seconden en 5 seconden bonificatie. Het is om er gek van te worden. Een experiment dat ze van mij nooit meer hoeven te herhalen. In het begin van de etappe heeft Hinault ons dan toch nog verrast. We hadden afgesproken hem geen kans in de sprint te geven maar hij won toch 12 seconden. Geen ramp overigens, maar niet leuk". Itours familie Dagelijks over de krant aandelen geboorte STREEK kunst en puzzles TWAALF SECONDEN WINST IN Door Jean Nelissen Compleet Wonderfijetsen Renault afgeschreven TOUR IN CIJFERS 4* A 68 neuzen ben in Vlissingen - R en Roosendaal lebril in |epomp. mebril ■krijgt [rhten. Dril. We Jaan. |te die geven Iwel of pr u. dan fn onze (inepomp lal ontactlenzen 101140-2327. 31150-94677. listen A.N.V.C. I vakantie flakreel vissen e met de kotter Adriana huit de Buitenhaven in endam. Inl. 508937. IRS. caravan op leuke ping. Direct aan zwem- Tel. 01652-2780. IfUUR vakantiewoning ntrum Middelburg. Na uur tel. 01180-12790. nu een caravan lomerwoning aan de |wse kust en bel -12970 na 18.00 uur. dieren loop: 1st. bernard teef 350,- Tel. 10-3950. loop: jonge 1 Duitse herders leken oud. Pr. Roose- Itr. 13A, Kloosterzande, PI 148-1932. DE STEM VAN WOENSDAG 4 JULI 1979 - ■nonmnHMÉ Ba (Van een speciale verslaggever) SAINT-BRIEUC - Jos Jacobs, de winnaar van de zesde etappe van de ronde van Frankrijk, is het spiegel beeld van zijn landgenoot Freddy Maertens. Jacobs be zit hetzelfde atletische figuur, maar mist volledig de enorme gedrevenheid van de renner die voorbestemd was Eddy Merckx op te volgen, op 27-jarige leeftijd is Maertens zowel geestelijk als lichamelijk een wrak. Volgens de Belgen kan de 26-jarige Jacobs hetzelfde presteren als Maertens in zijn gloriejaren deed. Hij wil het echter niet. „Ik win elk jaar een paar wedstrijden. Ik ver dien goed mijn boterham en als ik stop met wielrennen heb ik drie dingen overge houden: 1. Een paar spaar centjes, 2. Een ruime levens ervaring, 3. Een gezond li chaam. Dat is mijn opvat ting. Ik vind het geweldig dat ik een etappe in de ronde van Frankrijk heb gewonnen, maar het hoeven er geen acht te zijn". Dinsdag voelde Jos Jacobs zich sterk. In zijn ploeg werd besloten dat hij, gezien zijn sterke eindsprint, voor eigen kansen mocht rijden. Het werd een eclatant succes van Jacobs en diens bereidwillige ploegmakkers. Normaal' speelt Jacobs de knecht. Meestal voor de in deze tour niet aanwezige Daniel Wil- lems of voor Didi Thurau". Jos Jacobs debuteerde in 1975 als beroepsrenner. Hij behaalde dat jaar zes over winningen. In 1976 won hij elf wedstrijden en in 1977 weer zes. Vorig jaar was hij met opnieuw zes triomfen een van de betere Belgen. Hij werd toen ook vierde in de ronde van Vlaanderen, vier de in Parijs-Brussel en twee de in de grote herfstprijs. Zijn etappe-overwinning in Saint Brieuc betekende zijn vijfde zege in dit seizoen. Zijn erelijst ziet er als volgt Jos Jacobs verslaat met groot verschil v.l.n.r. Jan Raas (derde), Sean Kelly (vierde), Gilbert Duclos (zevende), Bernard Hinault (tweede) en Jacques Esclassan (zesde). uit: Eerste in vierde etappe Ruta del Sol, derde in derde etappe Parijs-Nice, tweede in zevende etappe Parijs-Ni ce, 20e in Gent-Wevelgem, eerste in kermiskoers te Lommei, 22e in eindklasse ment Dauphiné Libéré, 11e in grote prijs Meulebeke, ste in derde etappe ronde van derde in kermiskoers Berin- Zwitserland en eerste in zes gen, eerste in eerste etappe de etappe ronde van Frank- ronde van Zwitserland, eer- rijk. V.l.n.r. Kuiper, Criquiellon, Zoetemelk, Kelly en rechts Jan Raas volgen waak zaam de verrichtingen van leider Bernard Hinault. (Van een speciale verslaggever) SAINT BRIEUC Wielrenners wor den zeker in de Ronde van Frankrijk - vaak de dwangarbeiders van de weg genoemd. Overdreven of niet, de Tour eist harde arbeid, die lang niet voor allen even goed betaald wordt. Rafael Gemmiani uit Clermont-Ferrand, bijgenaamd „het geweer", is niet alleen de lelijkste onder de vijftien ploegleiders, maar ook de hardste. Aan het einde van de eerste etappe in Luchon heeft hij zich ten minste als een beul ten opzichte van één van zijn renners gedragen. Didier Bourier staakte in de eerste rit de strijd. Geminiani hoorde het tijdens de wedstrijd wel, maar zag het niet. Hij verkeerde in de veronder stelling dat Bourier gevallen en gewond was. In het hotel bleek Bourier, die een achtste plaats in Parijs-Bourges als beste resultaat op zijn erelijst had staan, niets te mankeren. Als Parijzenaar was hij alleen maar geschrokken van de hoogte van de Pyreneeën en vooral van het gevaar voor eigen leven in de afdalingen. Geminiani reageerde furieus. Hij sommeerde Bourier zijn beide fietsen, racebroeken, truien, sokken en schoenen in te leveren en rukte tenslotte zelf het herkenningsplaatje van de firma van Bouriers uitgaanskostuum. „De eerste etappe van de Ronde van Frankrijk rijd je altijd uit", brieste de ploegleider. „Desnoods met het hoofd on der de arm. Bourier is ontslagen. Oneervol. Hij houdt er een waardeloze mentaliteit op na. Man, ik zou tien jaar van mijn leven kwijt willen zijn als ik ooit nog eens de Ronde van Frankrijk kon fietsen". Hinault kan ondanks zijn bravoure ook wel tegen een grapje zoals blijkt uit deze foto nadat de Zwitser Sutter een of andere mop heeft getapt. Er zijn ook vroeger wel tus- sensprints gehouden, waarmee enkele seconden winst in het algemeen klassement verkre gen konden worden. Ditmaal ligt er méér gewicht op dit ex periment, want dat moet ge zegd worden, als er op één dag door een renner liefst één mi nuut en tien seconden tijdsver- goeding verkregen kan wor den. Die verraderlijke tussen- sprints dus en het feit, dat Ber nard Hinault door zijn ge boortestreek reed, veroor zaakten weer een spannings veld in het peloton. In de Franse ochtendbladen had Hinault zijn beklag ge daan dat er een brede coalitie tegen hem gevormd was en dat hij het slachtoffer dreigde te worden. „Ze jagen nu allemaal op mij Op weg naar Yffi- niac, zijn woonplaats, die ne gen kilometer voor de finish in het parkoers lag, leek het daar ook wel op. De ene demarrage volgde de andere op. Het werd geen moment rustig aan de kop van het peloton. En dat met nog 242 kilometer voor de boeg in deze op een na langste etap pe. Een vreemde ronde, boeiend, dat wel, in deze eerste zeven dagen. Grote verschillen al in het klassement, de num mer 20 staat op meer dan tien minuten, maar de favorieten nog hecht aaneengesloten. En 21 renners al naar huis, repu taties inmiddels gekraakt en nieuwe opgebouwd. Dan weer die rit door Bre- tagne, de supporters van Hi nault waarvan tienduizenden een vrije dag hadden genomen. In de dorpjes speelden fan fares, de straten waren ver sierd, guirlandes van lan taarnpaal tot lantaarnpaal, met vlaggen en spandoeken zwaaiende mensen en op die aanmoedigingen stond altijd maar één naam: Hinault. Juist in die etappe kreeg de gele truidrager nog voordat er 65 kilometer gereden waren, liefst 14 vluchtgroepen te ver werken. Bevreesd als vooral Kuiper en Zoetemelk waren voor de sprintkwaliteiten van Hinault (denk aan de bonifi caties!) stuurden ze met zeer grote regelmaat hun mannen vooruit. Daarmee kon toch niet voorkomen worden dat Hi nault zich twee keer in zo'n sprint in voorste lijn bevond. Hij won twaalf seconden bo nificatie en verhoogde daar mee zijn voorsprong op Zoe temelk in het algemeen klas sement tot 24 seconden en op Kuiper tot 43 seconden. Ach teraf, toen hij na de Belg Jos Jacobs weer als tweede over de finish was gesneld, vertelde Hinault: „Ik had hier natuur lijk voor al mijn supporters graag gewonnen, maar die twaalf seconden winst zijn mij meer waard. Straks gaan ze zwaar tellen". Welk een spel werd er ge speeld op weg naar Saint- Brieuc? Niet minder dan 88(1) renners ontsnapten uit het pe loton. Voortdurend wisselde het beeld en men had de grootste moeite om bij te blijven, zowel St.-BRIEUC - De „wonderfietsen" van de Renauit- ploeg worden alweer afgeschreven. Althans, er wordt niet op gereden tijdens de ploegentijdrit van donderdag. Om dat het stuur niet rond is maar hoeken vertoont, hebben enkele renners van de Renault-ploeg verwondingen aan hun handen opgelopen. Ook het feit dat de ploeg een min der goede tijd heeft neergezet in de eerste ploegentijdrit speelt een rol. Renners zijn daar erg gevoelig voor en zijn gauw genegen de fout te zoeken in hun materiaal. Van daar dat de „wonderfietsen" steeds minder vertrouwen krijgen van de coureurs. De reformatie van de Ronde is in zoverre een vooruitgang dat zij appelleert aan de meest complete renners. Niet langer is uitsluitend een tijdrijder bevoordeeld zoals in de jaren van Anquetil, niet langer is de Ronde alleen maar voorbehouden aan klimmers, zoals in de eerste jaren na de oorlog met Gaul en Bahamon- tes. De man die ditmaal in Pa rijs als winnaar aankomt, is een compleet renner. Die man die kan springen,.tijdrijden en klimmen. Kortom, een man die in alle disciplines een grote is. SAINT-BRIEUC - De reformatie van de Tour, dit jaar ingezet met tal van nieuwe „vondsten", is in feite een strijd tegen de verveling, de wande letappes, het gebrek aan activiteit, in vroegere jaren een dodelijke bedrei ging voor de Ronde. Tot nog toe is er van verveling geen sprake geweest. De formule werkt en gisteren vond voor het eerst het nieuwe experiment plaats met de tussensprints, waaraan bonificaties verbonden waren. UITSLAG op de fiets als met de blocnote. „Ze jagen allemaal op mij had hij gezegd, en daar leek het op. Kuiper later: „We kunnen hem toch niet op z'n gemak al die tijdsvergoe- dingen laten pakken? De ploeg van Kuiper was dan ook één der actiefste in de caroussel van vluchtpogingen. Het tem po lag echter zo hoog dat het vrijwel uitgesloten was om af stand te nemen van het pelo ton. Tegen 55 kilometer per uur blijft niemand lange tijd vooruit. Merkwaardig was wel dat de ploeg van Post zich zo opmerkelijk rustig hield. Al leen Knetemann bevond zich één keer in een groepje vluch ters, maar voor het overige wachtte de Raleigh-ploeg op de finale. Die begon met vluchter nr. 88, Michel Lau rent, de luitenant van Kuiper. Een knap coureur reeds 7e en 14e in het eindklassement van de Tour, maar vlak voor de start van de Ronde gevallen in de afdaling van de Col Porlel, waarbij hij een shock opliep. Hij leek de rit te gaan winnen, nam in zijn eentje meer dan drie minuten voorsprong, maar werd op negen kilometer voor de eindstreep toch ach terhaald, voornamelijk omdat hij nog niet de oude Laurent is en door de inspanningen van de ploeg van Thurau. Deze plukte later ook de vruchten van haar werk. Jos Jacobs, een ploegmakker van Thurau, profiteerde van de rivaliteit tussen Hinault en Jan Raas in de laatste kilometers, nam tien meter voorsprong en won de etappe. ZESDE ETAPPE I. Jos Jacobs (Bel.) 6.24.15; 2. Bernard Hinault (Fr.) op 1 sec; 3. Jan Baas (Ned.) x.t.; 4. Sean Kelly (Ierl.) z.t,; 5 Mare Demeyer (Bel.), 6. Esclassan (Fr. - de Muer); 7. Gilbert Duclos Lassalle (Fr. - de Muer); 8. Guido vanCalster(Bel. - de Bruyne); 9. Bernard Vallet (Fr. - Eve- raert; 10. Pozzi (It. - Ferretü); 11. Peve- nage(Bel. - Jossart); 12. Villemiane (Fr. - Guimard); 13. Lubberding (Ned. - Post); 14. Gauthier (Fr. - Danguillau- me); 15. Tackaert (Bel. - de Bruyne); 16. Pescheux (Fr. - Everaert); 17. Bernau- deau (Fr. - Guimard); 18. Battaglm (It. - Boifava); 19. Bossls (Fr - de Muer); 20. Colman (Bel. - Jossaert); 21 Schepers (Bel. - de Bruyne); 22. Chassang (Fr. - Guimard); 23. Verlinden (Bel. - Jos saert); 24. Le Guilloux (Fr. - Guimard); 25. Martinez (Fr. - Everaert); 26. Bittin- ger (Fr. - Hujremans), 31. Zoetemelk (Ned. - Danguillaume); 33. Verbrugge (Ned. - de Bruyne); 37. Van de Velde (Ned. - Post); 44. Kuiper (Ned. - de Muer); 50. Knetemann (Ned. - Post); 54. Sutter (Zwit. - Post); 55. Wellens (Bel. - Post); 69 Den Hertog (Ned. - de Bruy ne); 74. Maas (Ned. - de Bruyne) allen dezelfde tijd als Hinault; 94 Pronk (Ned - Post) 6.25.02; 103. Van Vliet (Ned. - Post) z.t.; 120. Mutter (Zwi. - Post) 6.25.35. ALGEMEEN J KLASSEMENT^! Algemeen klassement: 1, Bernard Hinault (Fr.) 24 uur42 min en 18 sec.; 2. Joop Zoetemelk (Ned. op 24 sec.; 3. Hennie Kuiper (Ned.) op 48 sec.; 4. Sven Ake Nilsson (Zwe.) op 1 min en 46 sec.; 5. Joaquim Agostinho (Por.) op 2.22; 6. Ulli Sutter Zwit.) op 2.40; 7.Bery Ver linden (Bel.) op 4.28; 8. Jean Rene Ber- naudeau (Ft.) op 4.29; 9. Gianbattista Baronchelli (It.) op 5.04; 10. Andre Dierickx (Bel.) op 6.39; 11. Villemiane (Fr. - Guimard) op 6.51; 12. Martinez (Fr. - Everaert) op 7.08; 13. Battaglin (It. - Boifava) op 7.25; 14. Schepers (BeL - de Bruyne) op 8.08; 15. Hezard(Fr - de Muer) op 9.02; 16. Maas (Ned. - de Bruyne) op 9.08; 17. Criquielion (Bel. - Lelanque) op 9.57; 18. De Muynck (Bel. - Ferretti) op 10.35; 19. Seznec (Fr. - Danguillaume) op 10.39; 20. Pozzi (It. - Ferretti) op 10.41; 21. Pollentier (Bel. - Lauwers) op 10.45; 22. Wellens (Bel. - Post) op 12.51; 23. Bittinger (Fr. - Huysmans) op 13.06; 24. Galdos (Sp. - Lelanque) op 13.18; 25. Alban (Fr. - Geminiani) op 13.46; 26. Lubberding (Ned. - Post) op 13.50; 28. Van de Velde (Ned. - Post) op 14.58; 38. Pronk (Post) op 25.50; 60. Verbrugge (De Bruyne) op 34.16; 66. Knetemann (Post) op 37.22; 70. Van Vliet (Post) op 41.19; 81. Den Hartog (Jossart) op 44.54; 82. Baas (Post) op 45.35; 120. Mutter (Zwi. - Post) op 1.04.52. 99.46.45; 3. Post 99.27.47; 4. Danguil laume 99.28.24; 5. Jossaert 99.33.05; 6. De Muer 99.56.18; 7. Ferretti 99.57 53; 8. Everaert 100.11.33; 9. Geminiani 100.11.35; 10. De Bruyne 100.16.24 VAN KM TOT KM SAINT BRIEUC - In Angers starten 129 renners voor de zesde etappe van de 66ste Ron de van Frankrijk over 242,5 kilometer naar Saint Brieuc in Bretagne. Het is warm. 23 km: Eerste tussensprint in Lavous-Beconnais: 1. Raas; 2. Hinault; 3. Tesniere; 4. Ver linden; 5. Fricou. 24-52 km: Negen vluchtpo gingen van groepjes of eenlin gen mislukken. Onder de aan vallers zijn Knudsen, De Muynck, Den Hartog en Tac kaert. 53 km: Lekke band van Hi nault. Knechten brengen hem terug in peloton. 54 km: Tweede tussensprint in Saint Julier: 1. Teirlinck; 2. Mathis; 3. Mutter; 4. Leali; 5. Le Guilloux. 69 km: Derde tussensprint in Chateaubriant 1. Mathis; 2. Raas; 3. Tesniere; 4. Esclassan; 5. Villeminne. 110 km: Vierde tussensprint in Guipry: 1. Teirlinck; 2. Chaumaz; 3. Beucherie; 4. Tesniere; 5. Bossis. 178 km: Doorkomst op de co te de Paimpont (vierde cat.): 1. Bazzo; 2. Martinez; 3. Chassang; 4. Busolini. 188 km: Laurent ontsnapt uit peloton. 192,5 km: Vijfde tussen sprint: 1. Laurent; 2. Hinault op 31 sec; 3. Teirlinck; 4. Raas; 5. Tesniere. Klassement tus sensprint: 1. Teirlinck; 2. Raas; 3. Mathis. 208 km: Maximale voorsprong van Laurent: 3 min. 8 sec. 233,5 km: Laurent ingelopen TOUR VANDAAG PUNTEN KLASSEMENT Puntenklassement: 1. Hinault 78; 2. Baas 48; 3. Zoetemelk 35; 4. Jacobs 31; 5. Esclassan 30; 6. Kelly 30. ALGEMEEN PLOEGEN KLASSEMENT kw Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 99.20.09; 2. Huysmans

de Stem | 1979 | | pagina 9