ANNEKE GOUDSMIT WIL WIJKRADEN INVOEREN Regering dreigt met ge vangeiii sstraff en Overleg over wethouders zit muurvast Vervuiling leidt tot nieuw ..Pearl Harbour v etorecht journalisten bij ^noemen hoofdredacteur de^elhci beschuldiging aan adres van regering-nixon Naar Amerikaans voorbeeld Personeel ondergrondse Madrid staakt: Korte pauze in gesprek Bonn-Moskou Hoe meer hoe fijner uw thee Trekkingen Staatsloterij op televisie CEYLON Indianen Marine blijft model opstaan Commentaar Discreet bezoek Arbeidscomités Precedent EIGEN SHOW VAN JASPERINA John Barbirolli overleden D'66 „Dansen houdt de mens fit" e; v 1 DONDERDAG 30 JULI 1970 SAN FRANCISCO (ANP) gejuffrouw Anneke M. Goud- smit, lid van de Tweede Kamer voor' D'66, wil in Nederland een systeem van wijkraden invoeren, waarbij vrijwillige bevolkings comités invloed zouden gaan uit oefenen op de planning voor ste delijke vernieuwing. Het Tweede-Kamerlid bestudeerde problemen in een aantal Amerikaan- e steden, die zij bezocht op uitnodi- ring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De wijkraden in de Verenigde Sta ten zijn samengesteld uit vrijwilligers die, in „open werkgroepen", proble men als recreatie, het aanleggen van straten, sanering, parkeren, behui zing, vervoer en watervervuling in de buurt waar zij wonen, onder de loupe nemen. In de meeste Amerikaanse steden worden deze comités overkoepeld door een vereniging van betalende leden. Het geld door deze vrijwilli gers opgebracht, wordt besteed aan studies over de aan de orde zijnde stadsproblemen. In verschillende Amerikaanse ste den hebben deze vrijwillige organi saties grote invloed gekregen. In San Francisco bereikte de San Francisco Planning anid Urban Renewal Asso ciation (SPUR), die uit 1300 vrijwil ligers bestaat, onder meer dat: het planbureau van de stad gereorgani seerd en versterkt werd, de Housing Authority drastisch werd gereorgani seerd, er een park kwam, de metho de van vuilverbranding, waardoor de lucht vergiftigd werd, veranderde, en er een City Planning-beurs werd in gesteld van duizend dollar. Mejuffrouw Goudsmit meende dat het wijkradensysteem in een land van de grootte van Nederland heel goed zou kunnen functioneren. De invoe ring zou een grote stap zijn naar een directere kleine democratie, zo zei zij. Het Kamerlid maakte voorts, op haar verzoek, een uitstapje naar het vroegere gevangeniseiland Alcatraz in de baai van San Francisco, dat al negen maanden bezet wordt door een kleine groep Indianen, die menen er wettelijk recht op te hebben. In te genstelling tot alle andere brandende problemen die zij tijdens haar Ame rikaanse reis sterk waarna, zoals ne gers, Vietnam, studentenonrust, eco logie, was er nauwelijks sprake van een Indianenkwestie, aldus Mejuf frouw Goudsmit. De Indianen, die Amerika's snelst groeiende minderheidsgroep verte genwoordigen, maakten, aldus me juffrouw Goudsmit, een geslagen en afwachtende indruk. „Ik kreeg be slist niet het gevoel dat ze plannen voor actie hadden", zo zei het Ka merlid. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Bij de konink lijke marine blijft het motto: om zeven uur model uit de veren. De marineleiding, zo vernemen wij, heeft in het besluit dat de militairen van de koninklijke landmacht toestaat om 's mor gens zonder officiële reveille uit bed te komen, mits zij maar op tijd op het ochtendappèl ver schijnen, geen aanleiding gezien de teugels in de morgenstond te laten vieren. HET bezoek van de Finse presi dent Urko Kekkonen aan de Verenigde Staten heeft plaatsgehad sommige begrafenissen: in al le stilte. Geen televisie-interviews, geen lunch-met-discussie bij de bui- tenlandse-persvereniging, geen offi ciële ontvangsten. Van de zes dagen Amerika verbleef hij er trouwens maar drie in Washington. Deze discretie past uiteraard ge heel in de Finse diplomatie, het meest bestendige voorbeeld van vreedzame coëxistentie tussen de Sovjet-mammoet en een klein, wes- 'ers-georiënteerd en niet volksde- mocratisch georganiseerd buurland. De Amerikaanse reis van de Finse president volgt overigens kort op een officieel bezoek aan Moskou, waarbij het Russisch-Finse vriend schapsverdrag werd hernieuwd. Dat zou er op kunnen duiden dat de finnen voldoende zelfvertrouwen hebben herwonnen om uit hun zo streng bewaakte neutrale schulp te kruipen. Ongetwijfeld heeft de heer konen zijn Amerikaanse ambtge noot nuttige inlichtingen kunnen verschaffen over de methoden om de vreedzame samenleving uitte strekken tot grotere gebieden dan de meren en bossen tussen Finse ™f en Noordelijke IJszee. Ook de Finse positie ten opzichte van de door de Russen voorgestane wopese veiligheidsconferentie is een nuance gewijzigd. Zij zijn aan e Amerikaanse terughoudendheid egemoetgekomen door het voorlo og bij raadplegingen op ambassa- eursniveau te willen laten. Dat ver- P'joht tot niets, maar kan toch aan gingen verschaffen voor de be antwoording van de vraag of er een nuikbare basis voor een dergelijke Sr°te diplomatieke confrontatie v°orhanden is. In elk geval heeft het bescheiden van het Finse staatshoofd a" Washington duidelijk gemaakt zii LVOOr 'n zwak land mogelijk kan F heilzame initiatieven te ontwik- ?n a's c'e behartiging van de bui "andse betrekkingen in bekwame geïnteresseerde handen is ge- (Van onze redactie buitenland) MADRID Naar functionarissen van de Madrileense ondergrondse gisteren hebben onthuld zou het ministerie van binnenlandse zaken en publieke werken gedreigd hebben militair personeel van de staats spoorwegen in de ondergrondse te werk te stellen als deze hun staking niet beëindigen. handelingen over een nieuwe loon- overeenkomst voor onbepaalde tijd uitgesteld worden. De politie heeft versterking gekregen en het metro station waar de stakers vergaderen omsingeld. Een van de leiders van de in Span je verboden arbeiderscomités is in een buitenwijk van Bilbao gearresteerd door uit Madrid overgekomen politie mannen en inmiddels naar de Spaan se hoofdstad overgebracht. De arrestatie houdt naar alle waar schijnlijkheid verband met de razzia die de politie zondag in Madrid en de rest van Spanje heeft gehouden op de voornaamste leiders van de „arbei derscomités. Sinds het bloedige inci dent in Granada, waarbij drie bouw vakkers om het leven kwamen, is de sociale onrust in Spanje toegenomen. In Gra-naida hebben de meeste bouwvakkers gisteren het werk her vat, maar in twee mijnen in Asturië duurt een staking van 2000 mijnwer kers nog voort. Ook stakingen zijn in Spanje verboden: Gistermorgen gingen ruim 2.500 personeelsleden van de Madrileerse ondergrondse in staking uit ontevre denheid over het uitblijven van een nieuw arbeidscontract. „Wij willen vrede en gerechtigheid, niets anders", zeiden ze. „Dit is geen politieke ac tie". Ook zeiden ze dat de staking niets te maken heeft met de botsin gen van vorige week in Granada waarbij drie arbeiders door de politie werden doodgeschoten. Het personeel van de ondergrondse heeft eerder deze maand een lang- zaam-aan-actie gevoerd. Nadat de ta rieven van de ondergrondse van twee op- drie pesetas waren gebracht, eis ten zij loonsverhogingen. Een van de werknemers die gisteren een verga dering van stakers bijwoonde, zei dat de regering een minimumsalaris aan bood van 7000 pesetas (364 gulden) per maand. De werknemers zouden een minimumloon van 10.000 pesetas hebben geëist. Eveneens werd van de zijde van de werknemers vernomen dat de rege ring waarschijnlijk personeelsleden van de ondergrondse zou laten arres teren, die zonder redelijk excuus zich niet zouden houden aan een mobili satiebevel van de regering. Zij zou den dan beschuldigd worden van het in gevaar brengen van de openbare orde. Voor een dergelijk mobilisatiebevel is geen precedent. Zelfs tijdens de confrontatie tussen de Asturische mijnwerkers en de regering heeft het bewind van Franco geen gebruik ge maakt van deze maatregel. Van de kant van de politie werd de mobilisatiemaatregel van de regering bevestigd. Eduardo Blanco Rodri guez, commissaris van politie van Ma drid, verklaarde dit namens het mi nisterie. Verder werd nog meege deeld dat als de stakers gisteren het werk niet zouden hervatten, onder- AMSTERDAM Jasperina de Jong repeteert voor haar eigen show, die 3 september in première gaat in het Nieuwe de la Mar theater. Haar echt genoot Eric Herfst heeft de produktie en regie van De Jasperina Show. Zij wordt tijdens het optreden bijgestaan door de dansers Frank Sanders (links) en John Kuipers. LONDEN (RTR) Sir John Bar birolli de dirigent van het beroemde Halle-orkest uit Manchester is de af gelopen nacht op 70-jarige leeftijd overleden. Barbirolli, die eigenlijk Giovanni Battista heette, wist het Halle-orkest een internationale be kendheid te geven. Het afgelopen half jaar heeft Bar birolli verscheidene inzinkingen ge had. Hij werd herhaaldelijk in een ziekenhuis opgenomen, maar dinsdag hield hij nog een repetitie met het New Philharmonic Orchestra in Lon den, waarmee hij in augustus uitvoe ringen zou geven in Japan. MOSKOU (DPA/AFP) Op West duits verzoek hebben de beide dele gaties bij de onderhandelingen over een Russisch-Westduits nietaanvals- verdrag gistermiddag een korte pauze ingelast. Volgens de Westduitse rege ringswoordvoerder willen beide par tijen de gelegenheid hebben om een „tussentijdse balans" op te maken. Hij beschreef het klimaat van de be sprekingen opnieuw als „zakelijk en in overeenstemming met de moeilijk heden". De besprekingen van gistermorgen, waarbij alleen de ministers Scheel en Gromyko het woord voerden, hebben twee en een half uur geduurd. Het gesprek wordt vandaag voortgezet. De Westduitse ambassadeur in Mos kou Helmut Allardt had gisteren mi nister Scheel en de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten voor de lunch uitgenodigd. ROTTERDAM Het overleg in Rotterdam over de verdeling van de acht wethouderszetels zit muurvast. De PvdA weigert een college sa men te stellen, dat een afspiegeling vormt van de politieke verhou dingen in de Rotterdamse gemeenteraad. Met name is men in in PvdA-kringen fel gekant tegen een samenwerking met de VVD, terwijl juist de confessionele partijen alleen met de PvdA rond de tafel willen gaan zitten op basis van een 4-4-verhouding: 4 PvdA-zetels, 2 voor de Protestants Christelijke Groepering, I voor de KVP en 1 voor de VVD. (Van onze correspondent) 'Wenkir Westduitse kranten-eigenaren en journalisten hebben een bij (i,, u ms' gesloten, waarbij leden van de redactie het veto-recht krijgen zal in S(,„t0em'ng het ontslag van hun hoofdredacteur. De overeenkomst recht wett i'1/'6' vai? kracht worden. Er wordt aan gewerkt om het veto- 4e verltio,- verP'icht te stellen. De nieuwe overeenkomst voorziet ook in Slecht - g van redactieraden. totautoe 'n er,me gevallen hadden Westduitse kranten en tijdschriften Wak Werejen begin gemaakt met het medebeslissingsrecht van de redactie. 'astiaE va g,ezeSd dat de inspraak van redacties zou kunnen leiden tot aan- an de grondwettelijke persvrijheid. Het enige poiditie-ke huwelijk dat de Rotterdamse PvdA zou kuinraen aan- gaain is er een met D'66, terwijl in de visie v-am de PvdA oiok nioig plaats zou kunnien zijn voor de PCG. De WD achit men een onaanvaardbare part ner, omdat volgens een PvdA-verkla- ring „die maatschappijvisie van de WD diametraal tegenover diie van de PvdA staat". In confessionele kringen is deze FvdA-opvaittinig niet bijster goed ont vangen. In feite ziet men nu geen en kele basis meer voor een eventueel gesprek met d!e PvdA, een mening die men per brief aain drs. A. Lems, fractievoorzitter van die Partij van de Arbeid, heeft meegedeeld. Ook D'66. de potentiële partner van de PvdA, is niet erg gelukkig met de opvattin gen van de PvdA. Deze partij wil, dat met iedereen die daartoe bereidheid ■toont, overleg gepleegd kam worden. De voorzitter van D'66, mr. J. Men- ■tink, wijst een samengaan van zijn partij met de PvdA van de hand. Als het overleg over een PvdA-PCG-D'66- conibinatie alleen door deze drie ge voerd zou moeiten wondien, waar de PvdA immers maar toe wil, dan wei gert D'66 daar aan mee te werken. De WD reageert liever niet op de manier waarop de PvdA zich over de WD heeft uitgelaten. Volgens de VVD is de enige oplossing voor de problemen een gesprek tussen de confessionelen, PvdA, D'66 en WD, waarin D'66 zich bereid zou moeten verklaren terug te treden. DEN HAAG (ANP) Het minis terie van Financiën, de Staatsloterij en de NOS voeren besprekingen over het uitzenden via de televisie van de trekkingen van de staatsloterij. Het beraad is nog niet afgesloten. De partners bij het overleg staan positief tegenover de gedachte van het op het beeldscherm brengen van de trekkingen. Een aantal met name technische problemen dient evenwel nog opgelost te worden, zoals de plaats waar de trekkingen opgeno men worden en het tijdstip van de uitzending. De gedachten gaan uit naar uitzendingen des avonds na acht uur, aldus een woordvoerder van het ministerie van Financiën. AMSTERDAM (ANP) „El ke dag een dansje houdt de dok ter weg" meent de Nederlandse Federatie van dansleraren-orga- nisaties (FDO) en daarom wordt de dans als bewegingstherapie een van de voornaamste onder werpen op het tweede FDO-con- gres, dat van 4 tot en met 7 au gustus in het Musis Sacrum in Arnhem wordt gehouden. In een tijd, waarin de bewe gingsarmoede steeds groter wordt, is er vooral onder de oudere mensen een groeiende be hoefte vormen van beweging te vinden, waarbij het nuttige met het aangename kan worden ver enigd, zo meent het bestuur van de organisatie. De dans is er een van. Het is een aangename tijds passering en het houdt de men sen lichamelijk fit. BIJ HET beoefenen van de duik sport is zondag in de St.-Michiels- baai op Curagao de 20-jarige Neder landse marinier eerste klas P. G. T. Luijten uit de marinierskazerne Suf- fisant omgekomen, zo is dinsdag pas bekend geworden. Hij was waar schijnlijk tot een te grote diepte ge doken. OP DE kruising van de Utrechtseweg en de Langeweg in Houten zijn gis terochtend twee inzittenden van een personenauto bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De bestuur der van de auto, kwam van de Lan geweg af en verleende op de krui sing geen voorrang aan een op de Utrechtsweg rijdende vrachtauto. Gek hè? Er wordt al bijna een half jaar niet meer over Biafra gepraat. Zouden al die Ibo's nu al dood wezen Dat zou best eens kunnen, want minister Luns heeft van de week nog gezegd dat er niets verontrustends in het voormalige Biafra aan de hand is. Nou, en als Luns zoiets zegt, re ken maar dat het dan goed fout zit. Want .'n diplomaat is-t-ie, de schalk Overigens wens ik u allen nog een goede morgen. Pax vobis, oftewel vrede zij met u. Dat heb ik nu eens niet van een pastoor, maar van meneer Marihiro Matsoeda, een Japanner. Die man is daarom zo bijzonder omdat hij zich arm heeft betaald aan de vrede. Wij betalen ons arm aan belasting voor oorlogstuig, maar hij niet. Dat zat zo. Marihiro was in goede doen, bezat een fabriekje voor sportartikelen en een groot huis. Toen hij op een keer zat ie vissen, kreeg hij het idee dat, wil er vrede in de wereld komen, je er iets voor moet doen. In de afgelo pen vier jaar is hij al zijn geld en be zittingen kwijtgeraakt aan pagina grote advertenties met vredesoproe pen in kranten als de New York Ti mes en de Londense Time. Zijn vrouw is gaan lopen. „Ze dacht dat ik gek was", zegt Marihiro, die nu 49 jaar en vrachtwagenchauf feur is. Tussen de bedrijven door me diteert hijin een doodskist, die hij alvast gekocht heeft, „voor later", zei-t-ie. In het Belgische Heist is dezer da gen een zogeheten Humorfestival ge houden. Een van de liedjes die ge zongen werden was „De Snïkkelsnij- er". Dat is zoiets als „de Ca-straten- maker". Jules de Corte was daar ook. Met o.a. een politiek programma in Be- neluxverband. Fase 1: Voeg Zeeuwsch-Vlaanderen bij België. Fase 2: Voeg dan België bü Nederland. Jaja Luns heeft trouwens ook een vre desinitiatief ontplooid. Voor Viet nam, respectievelijk Indo-China. Na mens de regering is Luns de boer op geweest en heeft 14 landen gevraagd of zij aan het initiatief willen mee doen. De meeste regeringen bleken er echter niets voor te voelen en vooral omdat bij het vredesplan geen partij gekozen zou worden. Dat „geen partij kiezen" is wel vreemd, want dat kun je moeilijk aannemen van uitgerekend de Nederlandse rege ring. Onze regering lijkt wat dat betreft op een automobilist die op elk kruis punt rechts - afgaat. Als Scheel maar niet van een Mos- koude kermis thuiskomt Het ls voor de operatiepatiënten in het Tilburgse Sint Elisabethzie- kenhuis wel te hopen (met excuses aan Saint-Saëns) dat op die band met muziek de „Dance macabre" ont breekt. Brrr En gij allen, die moet werken ter wijl uw collega's met vakantie zijn, overwerkt u niet. Zij komen spoedig terug MERIJN. IN 1971 zal voor het eerst in de ge schiedenis van de Franse republiek, defensie niet meer de grootste post op de Franse begroting zijn. Het on derwijs vormt nu de grootste uit gavenpost. (ADVERTENTIES) de fijnste thee *5)5 ter wereld! (Van onze redactie buitenland) TOKIO-NEW YORK. Boven New York, Baltimore en Washing ton er. andere steden langs de Ame rikaanse oostkust hangt nu al zes dagen een rookmist of smog. Een groot deel van de gassen is afkom stig van de auto's. In New York heeft de luchtvervuiling een gevaarlijk peil bere'kt. Het zwaveldioxydegehalte was dinsdag zelfs meer dan zes uur dit punt ruimschoots gepasseerd. Een hittegolf is mede oorzaak voor deze situatie. In verband met deze berichten over luchtvervuiling aan de Ameri kaanse oostkust werd in het Ameri kaanse Congres de regering-Nixon er van beschuldigd, dat zij het land naar een nieuw „Pearl Harbour" leidt, door geen einde te maken aan de vervuiling van het water langs de kust. Volgens het democratische lid van het huis van afgevaardigden, Richard Ottinger uit New York, is een groot zeegebied zonder enig leven, en dat op amper 20 kilometer van de stran den van New York en New Jersey. Oorzaak hiervan is dat met toe stemming van het Amerikaanse le ger op 210 plaatsen vuilnis en indus triële afvalprodukten in zee worden gestort. „De ramp wordt steeds gro ter," aldus Ottinger, „en het enige wat de regering doet is een verdere bestudering van het probleem voor stellen." Ook Japan begint een zware tol te betalen voor zijn welvaart. Er is in derdaad „alles", behalve zuivere lucht. Het land bloeit, men verdient geld, de economie raast verder ook de luchtvervuiling. De beruchte smog kent men nu ook in Japan. En terdege. Vooral Tokio heeft er de laatste tijd veel van te lusten gehad. Het is er donker en vaal in de lucht, vooral op de middag. Sommige mensen moeten op het ogenblik terugdenken aan de dagen toen het oorlog was en er luchtaan vallen kwamen, auto's met luidspre kers roepen de waarschuwing „blijf binnen." Men hoort verhalen over bomen en planten die afsterven, van veel dode vissen in de vijvers. Over mensen die hun eetlust beginnen te verliezen en over schoolmeesters die hun leerlingen aanraden vooral niet te diep in te ademen. In Tokio is gebleken dat 20 pro cent van de schoolgaande kinderen last had van de vervuilde lucht. Ve len klagen over pijn in ogen en keel. dit punt ruimschoots gepasseerd Een lijke maar tijdelijke oplossing is: gor gelen met fris water. Ook buiten de steden neemt de vervuiling van de lucht toe. Zo heeft het gemeentebestuur van de stad Goeji, gelegen bij de Heilige Berg, gerapporteerd dat de haven en de stranden per dag 3000 ton vuil krij gen aangevoerd in alle mogelijke vor men, voornamelijk als afvalproduk ten van de industrie. Het grootste gevaar, zegt men hier, komt van de fabrieken. De fabrikanten hebben tot nu toe niet veel meewerking getoond om de luchtvervuiling tegen te gaan. Het is de taak van minister-president Sato deze mensen wel zo ver te krijgen dat ze willen meewerken.

de Stem | 1970 | | pagina 9