EERSTE ZEGE FRITS HOGERHEIDE Solo Janssen en v. Katwijk Cees Priem sterkste in finale G.P. Skol K. HAGE STERK 3 Bij de nieuwelingen DOHMEN WINNAAR Uitslagen Ulvenhout Onbedreigd na solo Tekst: Jo Simons en Hein Groothuis Eenzaam Weinig kans Forse beloning voor Italianen PHILIPS I !P Kruunenburg eerste bij de adspiranten TE WEINIG KAARTJES iensen. haven 5 breda Amateurs: 1 C. Priem Goes, de 100 kilometer in 2.32.37, 2 op 38 sec. H. Kuiper Denekamp, 3 G. Kamper St.-Pancras, 4 B. Solaro Den Bosch, 5 G. de Wit 's-Gravemdeel, 6 G. Thomas Philippine, 7 D. Middelveld Al- teveer, 8 J. Deckers Guttecoven, 9 C. v. Dongen Oud-Gastel, 10 J. Schuitemaker Andijk, .11 op 2.15 W. de Vlam Sambeek, 12 J. Lenferink Geesteren, 13 B. Slings Alblasserdam, 14 B. Broere Oudenbosch, 15 F. v. Lokven Den Bosch, 16 T. Wis- sink Oldenzaal, 17 op 1 ronde B. Bathoorn Roderwolde, 18 G. Hoven Deurse, 19 P. Kleine Hollandscheveld, 20 N. Alles Alkmaar, 21 H. Brand Roder wolde, 22 T. Welling Nijmegen. Nieuwelingen: 1 M. Dohmen Born, de 50 km in 1.19.49, 2 W. Albersen Wierden, 3 R. Smit Haarlem, 4 H. Sengers Budcl, 5 J. Spronkman Elsloo, 6 J. Bak ker Stedum, 7 R. Beusekamp H. I. Ambacht, 8 W. Wilms Mun- stergeleen, 9 B. Hordijk Rotter dam, 10 C. de Looze Haarlem, 11 C. St.-Nicolaas 's-Graven- deel, 12 J. Raas Heinkenszand, 13 C. v. Bragt Lage Zwaluwe, 14 J. v. Dijk Wehe, 15 F. Kloot wijk Moordrecht. Adspiranten: 1 J. Kruunen- burg Zwanenburg, de 25 km in 41.22.-, 2 J. Damen Ulvenhout, 3 R. Sentjens Budel, 4 J. Akker- mans Zevenbergen, 5 J. Ko- nings Sprundel, 6 M. Melsen Roosendaal, 7 A. Prinsen Raamsdonksveer, 8 J. v. Abee- len Tilburg, 9 B. Scheers Mid delburg, 10 J. Martens Hoeven. PROFS: 1 Fr. v. Hoogerheide, 120 km in 2.56.52, 2 J. P. Monsere 3 J. v. Katwijk, 4 R. Pijnen, 5 A. Polanski, 6 J. v. Beers, 7 G. Via- nen, 8 J. Serpenti, 9 C. Zoon- tjens, 10 R. Rosiers, 11 H. Ben jamins, 12 H. Vrijders, 13 H. Steevens, 14 E. Dolman, 15 W. Schepers, 16 J. Janssen, 17 J. Krekels, 18 H. Harings, 19 A. v. Midden, 20 L. Poortvliet, 21 J. v. d. Vleuten, 22 R. Wagtmans, 23 L. Duyndam, 24 W. Bölke, 25 P. Kisner, 26 C. Pepels, 27 W. Vainnesite, 28 H. Marien, 29 G. Koel, 30 A. Debal. DAMES: 1 K. Hage, St.-Maar- tensdijk, 25 km in 33.20, 2 op 35 sec. T. Smulders, Gerwen, 3 M. Bunkhoff, Zevenaar, 4 C. Geers, Bavel, 5 B. Hage, St.-Maartens- dijk, 6 J. Jonkers, Gameren, 7 A. Lutte, Castrieum, 8 H. Honde- veld, Apeldoorn, 9 T. Trompet- Paul, Den Haag, 10 E. Burger, ilangrijkheid ratieve auto- ie, effectieve lp de praktijk 3or deelname onder meer inieken, oepassingen etc. itemd; ind bestanddeel 'hilips biedt u gsperiode een or opleiding mmerciële g naar ictie. len van het land, veelbelovende is te krijgen vel". om zich door irwerven. ordelen van dien: len die de gheid. ic/ gesprek, merds 128-31 aant atle, meisje of of MAVO-4. in, maar contact met anders dan de tu weer met infronteerd, die Verk voor jonge lijn draaen. over de functie .man/vrouw. I I i st, (Van onze sportredactie) ULVENHOUT „Ja, kijkDe hand zwaaide nonchalant in de lucht. De wangen glimlachten weer, zoals altijd, vol en rond als de sigaar waarvoor hij de reclame voert. „Twee mensen voorin, die alle bei dolgraag wilden winnen. Jan Janssen zou in Nederland hest wel eens eerste willen zijn. En Jan van Katwijk wil zijn selectie voor de wereldkampioenschappen waar maken. Jammer dat het te lang duur de. Het veelkoppige publiek maakt de renners zenuwachtig. Keer op keer jagen ze langs die duizenden gezichten. Daarom gingen ze jagen. En toen was het voorbij met die twee". De wangen knikten even naar bin nen. Even een kleine pauze. Ton Vis sers zoog aan zijn rookstok. Hij blies de blauwe wolken peinzend in de lucht. „Voorbij," herhaalde hij. „Ja, kijk, en dan krijg je dat. Een paar van onze mannen voorin. Er wordt om beurten gedemarreerd. Niemand, die het lukt. Frits wel. Hij heeft pri ma gereden." Ton Vissers kleurde het verslag van de vijftiende ronde van Ulven hout in blauwe rookwolken. Kort, met stootjes, maar „to the point". Want in feite was dat de ronde. Jan Janssen en Jan van Katwijk en tot slot Frits Hogerheide. zich een groep van veertien renners, die de laatste twintig ronden ingin gen. Hieruit demarreerde eerst „De Vleut", maar Harrie Steevens, Po lanski en in het wiel Rini Wagtmans pikten hem weer op. De Willebror- der zou even later door een lekke band terug worden geslagen, om met Albert van Midden weer terug te komen. Het grote aantal renners van ver schillende merken in de kopgroep maaxte ontsnappen moeilijk. - 'i'n (Van onze sportredactie) ULVENHOUT. Bij de adspiran ten, die 25 kilometer reden in Ul venhout, was Jos Kruunenburg uit Zwanenburg de sprintelite te snel af. In de slotfase, toen iedereen zich eigenlijk reeds verzoende met een massa-aankomst en de waakzaam heid in het peloton wat was ver slapt, sprong hij weg. De in korte tijd opgebouwde voorsprong kwam niet meer in gevaar. Het duel om de tweede plaats werd een herhaling van de Acht van Chaam. In dezelfde volgorde als een week eerder stoven de plaatselijke favoriet Jan Damen (tweede) en de Brabantse kampioen Rik Sentjens (derde) over de meet. Buiten de geslaagde coup van Kruunenburg gebeurde er niets van enige beteke nis. De rennertjes gunden elkaar niet meer dan enkele tientallen me ters en er was dan ook geen enkele ontsnapping met inhoud. De vroege ontsnapping immers van Cees Frijters en Leo Duyndam stelde nauwelijks iets voor. Zeker niet toen le laatste lek reed en terugviel. Een onbeduidende premiesprint ®u de inleiding zijn van de periode- Janssen". De man, die in Chaam in de slotfase uit de kopgroep werd ge wipt door een lekke band, wipte als eerste over de meet om een goede Save van een supporter te incas seren. Jan bleek in Ulvenhout erg Populair en fel aangemoedigd ging "b door. Jan van Katwijk sprong in 2ijn wiel en het duo pedaalde regel recht naar een grote voorsprong. On danks de moeite, die diverse achter volgers, waarbij vooral Rini Wagt mans erg actief was, deden om het tweetal in te lopen. Halverwege de koers bedroeg de voorsprong van de ™ee goed samenwerkende vluchters al meer dan een minuut op de grote jFoep, die op een man na compleet oleef. Die ene was de donkergebrilde 'rits Hogerheide. Hij probeerde al- kon wat anderen vergeefs hadden geprobeerd. Ongeveer honderd meter 'oor het peloton streed hij zijn strijd alleen. De wind stak op. ,Het bleek 'oor de twee vluchters een dood- it w' wan' ze V2elen „stil". De af tand tussen hen en de achtervolgers e™ steeds kleiner. De renners tarnden plotseling dol. Zigzaggend ™oden ze door de windvlagen, keer u. iKfer w'Pten ze uit het zadel en Kleine Frits Hogerheide, die al halfweg koers een eenzame poging had gedaan om naar de kop te rei ken. slaagde echter toch. Diep voor overgebogen pakte hij honderd, twee, driehonderd meter. Hij zou zijn voorsprong bewaren op een kop groep, waarin de renners elkaar met Argusogen beloerden. Een kopgroep, waarin sprinters van het zuiverste water als een Jan Janssen, Harrie Steevens, Jan van Katwijk, Jempy Mouaeré. Het waren er te veel. Te veel voor een eerste plaats. Die kwam toe aan de man, die in de four de France als allerlaatste was geëindigd, een man, die nau welijks kan sprinten, maar die het karakter kan opbrengen om zich vol ledig in te zetten. Frits Hogerheide, een laatbloeier (hij ging pas eind vo rig jaar op 25-jarige leeftijd naar de profs), bewees dat voor een renner mentaliteit minstens even belangrijk is als kwaliteit. In de Tour als laat ste; in Ulvenhout als eerste. Het was zijn eerste zege als prof. De laatsten zullen de eersten zijn Frits Hoogerheide, de tanden op elkaar geklemd, gebrild en diep voorover gebogen. Zo won de Ossendrechter zijn eerste profkoers. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT De finale van de amateurwielercompetitie voor clubs om de Grand Prix Skol Internatio nal, die om organisatorische redenen van Breda naar Ulvenhout verhuis de, heeft een grote triomf voor Cees Priem opgeleverd. De 19-jarige Zeeuw toonde zich in de slotfase van de 100 kilometer lange wed strijd veruit de sterkste van de 99 coureurs (33 geselecteerde vereni gingen met ieder drie renners). Drie ronden voor het einde sloeg Priem meedogenloos toe. Net toen er wat rust was ontstaan, doordat de in Philippine wonende Engelsman Grant Thomas was teruggehaald. De demarrage van de Goesenaar werd door niemand direct beant woord, ook niet door Henny Kuiper, naast Priem een van de opvallendste amateurs van dit seizoen. De 20- jarige Denekamper had daar een verklaring voor: „Toen Cees weg sprong, keken ze elkaar allemaal aan, maar er gebeurde niets. Nie mand wilde iets doen. Daarom bleef ik ook zitten. Ik was niet van plan het zware werk voor de anderen op te knappen". Indien er wel een reactie gevolgd zou zijn, was het nog sterk te be twijfelen geweest of die succes ge bracht zou hebben, want Cees Priem reed in die laatste drie ronden bij zonder sterk. Diep over het stuur gebogen en in schitterende cadans reed hij van zijn rivalen weg. Hij nam in anderhalve kilometer hon derdvijftig meter en die voorsprong bouwde hij nog verder uit in de beukt. en fel op de pedalen. Schichtig ze om zich heen, links en wippend op de fiets. De jacht was begonnen. d'e mensen steeds maar langs- -l''11' steeds maar die aanmoedi- ,l„ »skreten, steeds maar rijden met onzekerheid omtrent het lot van - e koplopers. Dat," zei Ton Vis sers, .maakte de renners zenuwach- J' ?an gaan ze jagen, komen ze wiiir 1, mP°- Janssen en Van Kat- aansi.-t- en te lang gezocht naar was u'. bij het peloton. Daarom Do t ,iV°o.r hen gebeurd." te"e jachten rukten het pelo m elkaar overvloeiden om ver ton weer ■a stukken, die als druppels kwik n elkai is toch 'luchters werden onder het ge- twee vl u nog te verbrokkeien. De weld ters werden onder het ge- ingeiop3,11 de tom®l°ze pedaaljachten en uiteindelijk vormde De winnaar bij de amateurs Cees Priem wordt gehuld igd door de majorettes van het Oranjestad-peloton. resterende afstand. Op de meet lag Priem precies 38 seconden voor op Henny Kuiper, die twee kilometer voor het einde nog uit de groep van negen achtervolgers ontsnapte. Priems actie kwam op een psy chologisch juist ogenblik. Hij had zijn aanval ook bewust pas laat ingezet, om niet nutteloos zijn krachten te verspillen. Hij liet eens te meer zien dat hij zowel over koersinzicht als een grote dosis ta lent beschikt. Ben IJsebaert, de Zeeuwse consul: „Cees is veel door- dachter gaan rijden. Hij springt nu niet meer in het begin weg. Ik geef hem een goeie kans bij het wereld kampioenschap". Lovende woorden dus voor Priem. En veel adhesie van de talrijke toeschouwers, die tijdens de solo van de Zeeuw beseften, dat de amateurkoers een groot winnaar zou krijgen. Priem bereidt zich op het wereld kampioenschap voor met het rijden van criteriums, dit in tegenstelling tot vele andere geselecteerden van Joop Middelink, die momenteel in zware meerdaagse ronden uitkomen. Kees Koeken o.a. ontbrak op het appel in Ulvenhout, omdat hij op het ogenblik deelneemt aan de Ron de van Schotland. Priem had een invitatie voor dezelfde ronde, maar aanvaardde die op advies van zijn ploegleider Piet Liebregts niet, om dat hij toch al een zwaar seizoen achter de rug had. Bij de amateurs werden slechts 22 renners geklasseerd. Dat was een gevolg van het feit, dat er van het begin af aan felle strijd werd ge voerd. Reeds in een pril stadium ontstond er een kopgroep van tien man, die geleidelijk aan uitgroeide tot een leidend peloton van 23 ren ners, dat later weer gereduceerd werd tot tien man: Priem, Kuiper, Kamper, Solaro, De Wit, Thomas. Middelveld, Deckers, Cees van Don gen en Schuitemaker. De koplopers bleven bijeen, totdat Thomas aan de haal ging. Na zes ronden viel de Engelsman geheel uitgeblust terug, waarna Priem onmiddellijk profi teerde van de korte periode van onoplettendheid van zijn concurren ten. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT De Ronde van Ul venhout is voor het organisatiecomi té, de gebroeders Willem en Thur Oosterbosch, Jan Sommen en Cór van Peer, een grandioos succes ge worden. De publieke belangstelling overtrof de verwachtingen van de organisators ver. 's Ochtends al had de gemeente, die de kaartverkoop verzorgde het organisatiecomité krijgt een fors deel van de opbrengst als subsidie geen toegangsbewijzen meer. Zo'n massale opkomst Wim Ooster bosch „Ik schat dat er 40.000 toe schouwers zijn, onder wie ongeveer 20.000 betalende" had men niet verwacht. Onder andere op het ge meentehuis in Chaam werd de voor raad aangevuld Ook op het aantal benodigde pro grammaboekjes had men zich ver keken. Reeds om half een, toen de groep mensen, die alleen voor de profs kwam, nog niet was gearri veerd, waren alle 5.000 exemplaren verkocht. En dan te bedenken dat de organi sators 's morgens vroeg het klamme zweet op het voorhoofd stond. Pen ningmeester Cor van Peer „Toen ik het zag regenen dacht ik dat ik een hartaanval kreeg. Die bui was voor speld, maar hij zou eerder moeten hebben vallen." MILAAN (AP) De Italiaanse voetballers die in Mexico achter Brazilië tweede werden bij het we reldkampioenschap voetbal, zullen ieder als beloning 12 miljoen lire (ongeveer 72.000 gulden) ontvangen. Als Italië eerste was geworden, dan was de beloning 16 miljoen lire (ongeveer 96.000 gulden) geweest. De beslissing over het prijzengeld is door de Italiaanse voetbalbond op een besloten vergadering genomen. Keetie Hage was in Ulvenhout duidelijk de sterkste. (Van onze sportredactie) ULVENHOUT. -Bij de dames is Keetie Hage uit Sint-Maartensdijk naar een eenzame hoogte gestegen. Niet alleen tijdens de baanwedstrij- den om de Nederlandse titel achter volging, maar ook in de Ronde van Ulvenhout bleek zij veruit de sterk ste. Zij finishte dan ook alleen, ver af gescheiden van de rest van het veld, dat aan elkaar klitte en waarvan nie mand de kracht kon opbrengen de Zeeuwse bij te benen In het begin van de koers trok de Belgische Ma rie Dames uit Geel de meeste aan dacht van het in dichte rijen ge schaarde publiek. Zy wipte enige malen uit het peloton, nam een klei ne "oorsprong, maar werd steeds weer achterhaald. Haar rol werd al vrij spoedig over genomen door de latere winnares, maar haar leek eenzelfde lot be schoren. Twee keer sprong zij weg en evenzovele malen werd zij terug gehaald. Het bleken slechts spelde- prikken, het was het aftasten van de kracht der concurrentes. De derde maal was het raak. Toen liet Keetie er geen twijfel meer aan bestaan wie de sterkste was. Met een verbluffend gemak schoot zij weer uit de grote groep, die haar tweemaal had opgeslokt. Langzaam maar zeker echter werd haar voorsprong groter en niemand bleek bij machte haar te volgen. Ronde na ronde groeide de afstand tussen de eenzame koploper en de overige dames. Op de eind streep was deze nl "ifrhonderd me ter, iedat Keetie Hage onbedreigd over de finish kon glijden. DONDERDAG 30 JULI 1970 3n goede tu) en met uterbusiness gen voor zo'n srden uit, die bi] (Van onze sportredactie) ULVENHOUT Mauth Dohmen is bezig een glorieus afscheid van de nieuwelingen te nemen. De 17-jarige coureur uit het Limburgse Bom, die zondag zijn amateursdebuut maaki in Gulpen, heeft deze week reeds twee zeges behaald Maandag triom feerde hij na een fraaie solo in het Oostbrabantse Duisel en gisterer boekte hij in Ulvenhout zijn tiende overwinning van dit seizoen. Dohmen won gisteren de spurt van het compacte peloton, voor de rappe Wim Albersen uit Wierden „Toen ik in derde positie de laatste bocht doorkwam, wist ik dat ik gewonnen lag", aldus de zelfverze kerde Limburger, die van zichzelf zegt dat zijn kraeht zowel de sprint als de solo is. - Even heeft het er naar uitgezien, Jat geen massaspurt de bezetting van de eerste plaats zou beslissen Een paar ronden voor het einde ontsnapte namelijk de Zuidhollander Frans van de Enden aan de aan dacht van de meute. Hij sloeg eer gat van circa vijftig meter. Die voorsprong verdedigde hij aanvan kelijk bekwaam, maar in de laatste anderhalve kilometer slaagde hij er niet meer in de jagende achtervol gers op afstand te houden. „Het tempo in de grote groep werd enorm opgevoerd en daar werd Van de Enden de dupe van", aldus Dohmen die toetreedt tot de Ovis-equipe van ploegleider Henk Steevens. Daarmee ontging Van de Enden voor de zoveelste maal dit jaar de erepalm De renner uit Monster ein digde dit seizoen reeds 38 maal bij de eerste tien, waarbij vijf tweede plaatsen, maar greep steeds naast de zege. Hij heeft dat volgens zijn neef ssr- George van de Enden, speaker bij vele wielerkoersen, voor een dee a'an zichzelf te wijten. „Hij rijdt teveel op premies en let in een koers altijd maar op een renner. Als die de slag mist. zit hij er ooi naast". De eindsprint werd op duidelijk* wijze in het voordeel van Dohmer, beslist. Reeds een paar honderd me ter voor de finish lag het veld op volle snelheid. De stevig gebouwde Dohmen lag al ruim honderd meter voor de witte kalklijn in gewonner positie. Hij klopte de tengere Wim Albersen uit de noordoostelijke se- lectiegroep met meer dan een fiets- lengte. Het enige overige vermel denswaarde feit is dat Raas uit Heinkenszand en Rombouts uit Ma de negen ronden lang op kop lagen Hun voorsprong bedroeg echter nooit meer dan twintig seconden. Math. Dohmen uit liet Limburgse plaatsje Born was tie snelste bij de nieuwelingen.

de Stem | 1970 | | pagina 13