„Democratisering in het leger is een kwestie van het hart" Zilveren jubileum zonder vreugde Voordelig f20.- BH. TABOE IN SCANDINAVIË GENERAAL-MAJOOR REPUBLIK INDONESIA Geen gratie voor niet groetende soldaat Eerst broersnu zusjes Opgevuld alleen nog op platteland NS-Vakantie- dagtochten iksterOgen samen op leis met NS op zatetdag of zondag ontspanning voor voyeurs 44.50 zoekt KAMER v. d. Berg 8t Co. If RATTEN WE® Te grabbel Groeiproces Schelden Studenten Brandende peuk in oor gedrukt voordelig uit met NS NASA-DIRECTEUR NEEMT ONTSLAG voordelig uit met NS „OH! CALCUTTA!'* Deftige voordelig uit met NS DONDERDAG 30 JULI 1970 VENDEX GRASMACHINE met stalen duwboom en rubber banden. Snijbreedte 30 cm. In- stelbaar op diverse snijhoogten. Op ko gellagers. dus licht- lopend.Eenkwaliteits- produktvoor NEL WEG MET WONDEROLIE een omslachtige lik- oornpleisters of gevaar- jk gepeuter met scheer- lesjes en zo. Aanstipnen iet NOXACORN vloei- ;of is zo eenvoudig, hy. iënisch en verantwoord 10XAC0RN bevat o.a] erzachtende wonderolie iet jodium en een pijn- billend middel. NOXA- ORN maakt direct een ind aan de pijn. Eeltplek- en en eksterogen ver- ehrompelen met wortel n al. NOXACORN antisep- isoh likdoornmiddel. nel,pijnloos,afdoend.I,85, beschikking van de i antonrechter te Zeven- ergen van 16 juli 1970 is n Petrus Franciscus 0o- en, straatmaker, wonen- te St. Willebrord, ge- eente Rucphen, Brem- raat 56, geboren te Etten- ;ur op 15 mei 1951. hand- ihting verleend tot het zamen met zijn broer Jo- innes Petrus Franciscus amen uitoefenen van het I raatmakersbedrijf en de itvangst van zijn inkom- en en de beschikking larover. De Griffier van het kantongerecht te Zevenbergen, Mr. E. Caalen. Voorlopig kosteloos j vonnis van de Arron- ssements - Rechtbank te reda d.d. 17 juli 1970, is staat van faillissement rklaard Carel Heinrich lijdekkers, wonende te losendaal, Wouwseweg met benoeming van de A. Heer Mr. M. A. M. laymaakers, Rechter in ornoemde rechtbank tot echter-Commissaris en m ondergetekende tot cu- tor. even bergen, juli 1970. Curator Mr. A. J. Rouwhorst, Burg. Vogelstraat 8. Surséance van betaling e Griffier der Arrondis- mentsrechtbank te Breda aakt bekend, dat bij be- hikking van die Recht- ink d.d. 26 juni 1970 de i beschikking van die schtbank d.d. 14 februari 69 aan Hendrikus Johan- is Kerstens, handelend in dio, televisie, en elek- sche apparatuur, wonen- te Etten-Leur, Bis hopsmolenstraat 193.de- ïitief verleende surséan- van betaling, is verlengd lor de tijd van één jast zes maanden, eindigen- op 15 novembe- 1971. >t bewindvoerder blijft ngewezen de Heer Mr, H. Stoffels, Advocaat en ocureur, kantoorhouden- te Etten-Leur, Markt 21. De Griffier der Rechtbank voornoemd, Mr. J. Mendlik. rONGEDAME, 21 jaar, aderend aan N.W.IT. te •eda, gebruik van keukei en douche, mb. aan Mej. G. I. Slfe' echt, Fr v d Puttelaan ;e Zeist. Tel. 03404-14277 GINNEKEN Koningin Emmalaan VRIJSTAAND HERENHUIS gas, c.v., garage 727 m2 n.o. prijs (Annp 1896) Nw. Ginnekenslraat 43 Tel. 24421* - Breda IN 7 a 10 DAGEN euvv snelwerkend nuaa rwijjdert wratten 7.ow in en moeite. abben aan wratteen is va» oorzaak van bloeden, p, méér wratten, toch met 'FORMULE WW n nieuwe combinatie j proefde stofFen metperie Tking. 'FORMULE wfl* ingt diep in de wrat, v 3tigt de cellen. De 'dwijnt. Zonder pijn» of snijden. 'FORMJ^T ii': reukloos, werkt pu ■s en verwijdert il. hygiënisch en rachc^a 40. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Democratisering van de krijgsmacht? Generaal-ma- joor J. van Elzen, commandant van het commando opleidingen van niet omheen: ge koninklijke landmacht draait er AI of niet groeten en in de hou ding staan heeft bijzonder weinig te maken met democratie of demo cratisering. Die horen bij de rand gebieden. Democratisering is een mentaliteit, een levenshouding, die iedereen moet leren. Zoiets maak je je alleen eigen met vallen en opstaan, niet met voorschriften. Ook niet met het vastleggen van standpunten en nog minder met een bevel tot „democratisering, wat dit dan ook zijn moge. Kort en goed: democratisering is meer een kwestie van het hart dan van regelingen..." Generaal-majoor Van Elzen in een sober bureau, waar iedereen „van hoog tot laag" binnen mag komen en ook binnenkomt des noods zonder te kloppen werd on langs opgebeld door een soldaat: „Onze Was afzwaaiers wil u graag uitnodigen bij onze afscheidsa vond." „Omdat ik toevallig je generaal ben?" „Nee, omdat wij u er graag bij willen hebben." De generaal-majoor is gegaan en heeft naar zijn zeggen een dolle avond gehad. Kort ervoor had een jonge serge ant ons toevertrouwd, dat hij niet het hele leger kende, maar wel het commando opleidingen van de landmacht: „Als je ooit wilt weten, of democratisering in het leger mogelijk is moet je daar gaan kij ken- Deze opmerking doet generaal- majoor Van Elzen en zijn chef-staf de brigade-generaal W. H. de Sa- vornin-Lohman kennelijk goed. „Hebben wij dan de wetenschap ervan in handen? Beslist niet. Wel praten we met alle mensen om ons heen, we vragen voortdurend hun mening, sporten, eten en drinken met elkaar. Een wonderlijke toestand voor de buitenstaander, die reeds maar denkt, dat democratisering in het leger een onmogelijkheid is. Gene raal-majoor Van Elzen: „Napoleon heeft eens gezegd: over een paar jaren lach je om de problemen die je nu gemaakt hebt. Zo is het ook met de democratisering. Iedereen maakt er een probleem van. Maar ik blijf tegen iedereen zeg gen: waar haal jij het recht van daan om te beweren dat de demo cratie eruit ziet, zdals jij dat zegt. Of een ander hel wellicht niet beter zou kunnen zien". En over de kritiek op de autori taire instelling, die de krijgsmacht zou zijn: „Het Nederlandse volk gooit zichzelf toch te grabbel, wan neer het zegt, dat wij in het leger alleen maar een stelletje idioten zijn. Per slot van zaken hoort een groot deel van ditzelfde volk om de beurt tot deze krijgsmacht. Al dit soort opmerkingen liggen ons natuurlijk wel zwaar, want wat ben je als club, als bedrijf zonder supporters? en dan: het leven van de dienstplichtigen ligt voor een groot deel in handen van dienst plichtige onderofficieren, en aan staande reserve-officieren. Je kunt toch moeilijk volhouden, dat die jongens, die straks weer hun bur gerpakje aantrekken, idioten zijn. Het leven zou er fraai uitzien, als het zo was Onlangs is er in de legerplaats Ossendrecht een tweedaagse stu dieconferentie gehouden over de vragen: „Waarom denkt u dat de leger leiding gekozen heeft voor het niet nader omschreven begrip democra tisch leiderschap?" „Hoe denkt u dat in de praktijk toe te passen". Ter gelegenheid daarvan zei de commandant van het commando opleidingen koninklijke luchtmacht letterlijk: „Democratisering op alle niveaus kan alleen slagen wanneer wij ons persoonlijk bewust zijn wat deze vorm van leiderschap inhoudt, wat het voor onszelf bete kent. Deze training is alleen moge lijk wanneer we bereid zijn dit volstrekt open en eerlijk met el kaar te bespreken, anders is zo'n discussie bij voorbaat tot misluk king gedoemd". Zijn chef-staf brigade-generaal De Savornin Lobman vertelt, dat het er bij de discussies op deze studie-bijeenkomst bijzonder fel aan toe gegaan is. Vooral toen door sommigein gesteld werd. dat demo cratisering in het leger gewoon uitgesloten is. Maar men was er wel van overtuigd, dat de demo cratisering van het leiderschap een groeiproces is. Dat het onmogelijk van de ene lichting op de andere lichting ingevoerd kan worden. Ook de commissie-Lagerwerff gaat in haar recente rapport over wijzigingen van het militair tucht recht uit van de verantwoorde lijkheid, die iedereen in de krijgs macht moet dragen. Verder van samenwerking en niet van onder geschiktheid. Generaal-majoor Van Elzen: „Ze zullen me wel niet geloven als ze het horen, maar ik sta nog steeds versteld over wat er allemaal al gebeurt, ondanks de hevige kritiek van buitenaf en de wetenschap bij velen in de krijgsmacht, dat ze tegenover de burger bijna geïso leerd leven. Dacht u, dat zoiets mijn mensen niet hindert? Dat ze geen last hebben, wanneer ze iede re keer weer moeten horen en lezen, dat ze eigenlijk idioten zijn, autoritair, onmenselijk of niet deu gen voor deze maatschappij? En dan toch maar weer iedere dag proberen er iets goeds van te ma ken, omdat je weet dat talloze dienstplichtigen met levensgrote problemen rondlopen. Wijs mij maar eens iemand aan, die het verlossende, het ware woord over de democratie kan ge ven? Ik voor mij blijf erbij, dat het een kwestie is van het hart en niet van vastgelegde stellingen of formules. 55 (Van een onzer verslaggevers) DJAKARTA Het jubileum jaar van de Indonesische on- aiiiankciijkheid belooft geen feestjaar te worden. 17 augus tus 1945 riep Soekarno de onaf hankelijkheid van „zijn Repu- blik Indonesia" uit in een chao tische tijd, de kentering tussen Japanse bezetting en Neder landse politionele acties om de oude kolonie te heroveren. Er is veel gebeurd in die tijd, maar wat er ook veranderde de chaos bleef. Op 17 augustus 1970 zal de op volger van Soekarno, generaal Soe harto, ongetwijfeld de idealen van de „revolusi" memoreren. Slechts één van die idealen is met enig voorbehoud vervuldde een heid van Indonesië. Gelouterd door de confrontatiepolitiek tegen Ne derland om Nieuw Guinea en te gen de federatie Maleisië wist Soe karno de duizenden eilanden van de „gordel van smaragd" onder de rood-witte vlag te verenigen. Nog wordt er overal in de archipel ge protesteerd tegen de overheersing van het volksrijke Java, maar het gewapend verzet is gebroken. De grootste wens van Soekarno was zijn land een belangrijke plaats in de wereldpolitie te laten innemen. Samen met Nehroe nam bij het initiatief tot de Bandoeng- conferentie van niet-gebonden lan den. Het werd een groot succes. Het huidige bewind heeft echter gemerkt, dat het afgelopen is met die rol. Een nieuwe Aziatische top conferentie werd een flop. Het me rendeel van de uitgenodigde lan den bleef weg. De vriendschap ®et Rusland en China is na de machtsovername door het Westers- gezinde leger aanmerkelijk ver koeld. Door de economische hulp is Indonesië met handen en voeten gebonden aan de Verenigde Staten. Duitsland en Nederland. De Indonesische pers is een he- J'Se scheldkannonade begonnen, tnerzijds verwijt men minsiter van buitenlandse zaken Adam Ma li11 dat hij de hele conferentie is "egonnen zonder eerst eens de uit- r landen te polsen over nun deelname. Dat had het land een grote blunder in de ogen van ue hele diplomatieke wereld kun nen besparen. Aan de andere kant men zeer verontwaardigd over °e wegblijvers, met name initia- nemer van weleer India. Men wwijt het land- dat het gezwicht im de drult die Rusland heeft JS^fend om niet- aan de confe- iVw dee' te nemen. En Rusland net land dat India-steunt in het grensconflict met China. chaos is het grootst in de ^anomie. Twee sleutelwoorden oeheer flatie i ^heersen Het dagelijks leven: in- corruptie. Officieel krijgt 400 roepia voor één dollar, iron op de zwarte markt betaalt vlot 1300 tot 1500 roepia ,or dollars of andere Wes- - e valuta gaan alle deuren open. Op manier is het voor zaken- vooren Seen enkel probleem om ren Ulterst zachte prijzen goede- wonfcr ap?n: Het 18 dan ook geen keers de exportcijfers omge- Se,fSig zijn met de in" *taat6re ,In<J°nesiër die daartoe in tot t'S r zijn functie, van hoog moet „li bedr'jft corruptie. Hij W61 want de lonen zijn over GENERAAL SOEHARTO het algemeen slechts voldoende voor een halve maand levenson derhoud. De rest moet hij op een andere manier zien te vergaren. Zo kan het dan ook gebeuren, dat er op het station geen spoorkaartjes meer verkrijgbaar zijn, totdat er plotseling één gevonden wordt. Maar dan moet de reiziger wel eerst met een paar bankbiljetten hebben gezwaaid. Het is trouwens de vraag of er een trein zal rijden, want de brandstof is door hei treinpersoneel vaak al doorver kocht voordat de rekening binnen is. Het zijn vooral de studenten die hier tegen ageren. Het was op hun aandrang dat Soeharto een com missie instelde om iets aan het probleem te doen. Een der com missieleden was dr. Mohammed Hatta, één der meest integere poli tici van het land. Maanden later echter bleek, dat ook deze commis sie niet verder kwam dan wat vage algemene opmerkingen. Maat regelen bleven achterwege, want, aldus Hatta, „corruptie is geheel verweven met de cultuur van het land". Dat namen de studenten niet en zij kondigden grote demonstraties af als er nu niet gauw iets zou gaan gebeuren. Zij voegden er een zware beschuldiging aan het adres van een tweetal directeuren van het staatsoliebedxijf aan toe. Deze heren, persoonlijke vrienden van de president, zouden ook schuldig zijn aan corruptie. Soeharto raakte geïrriteerd, maar bond al spoedig in. De studenten hadden al eens eerder kans gezien een president weg te krijgen. Voortaan zou elke zaterdag het pa leis open staan voor iedereen die klachten had over de corruptie. Deze klachten worden onderzocht en als ze juist blijken te zijn, wacht de schuldigen een zware straf. Maar wat gebeurt er als die ambtenaren zelf zoveel boter op het hoofd hebben? Ook van andere kanten heeft de regering het zwaar te verduren. Niet in het minst vanuit eigen kring. Het leger wH fikse salaris verhogingen en een betere uitrus ting. Door de verminderde vriend schap met de communistische lan den, is er geen reserveonderdeel meer voor de grote hoeveelheid legervoertuigen en wapens. De he le luchtmacht, uitgerust met onder andere Mig-straaljagers, staat al een jaar aan de grond. Maar een salarisverhoging voor de militai ren, zou grote wrevel wekken bij de rest van de bevolking, met name onder de ambtenaren. Dan heeft het militaire bewind ook nog eens een keer te kampen met de mythe, die Soekarno heeft achtergelaten. Weliswaar is de In donesische „vader des vaderlands" na de mislukte communistische staatsgreep door Soeharto met vrouwen en relikwieën in zijn pa leis opgeborgen, maar het gewone volk heeft Soekarno nooit verge ten. Zijn begrafenis ging gepaard met grote troepenconcentraties om ongeregeldheden te voorkomen. Gisteren liep de rouwperiode af. De regering verwacht de komende weken opnieuw rellen. De bevol king heeft honger, Java puilt uit en er is geen werk. Alles bij elkaar ziet het er niet zo best uit voor de huidige machtshebbers. De chaos is groter dan ooit, zowel op sociaal, maat schappelijk als economisch terrein. Het nieuwe bewind slaagt er niet in om de situatie drastisch aan te pakken. De studenten zijn opstan dig, het leger is ontevreden, het volk wil rijst en droomt van een nieuwe grote leider, die er einde lijk voor zal zorgen, dat Indonesië krijgt wat het verdient. Vijfen twintig jaar zijn voorbijgegaan en het land is nog even ver. Het jubileum zal niet overal met feest gejuich begroet worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Soldaat Hans van der Horst, die eind januari zijn meerderen en de vlag weigerde te groeten, zal zijn straf van acht maanden gevangenis moeten uitzit ten. De kroon heeft een verzoek om gratie afgewezen. Door deze afwijzing komt ook een ko-t geding te vervallen, dat de advocaat van Van der Horst, mr. P. de Graauw, tegen de staat had aan gespannen, en dat vandaag voor de Haagse rechtbank zou dienen. Het verzoek om gratie was aange vraagd, omdat Van der Horst, die nu pas eind september vrijkomt, de op gelegde straf in geen verhouding vond staan tot het gepleegde straf bare feit. Een gratieverzoek heeft echter wel tot gevolg dat de tenuit voerlegging van de straf wordt op geschort totdat de kroon, met name de minister van justitie, over het verzoek heeft beslist. Volgens de regels van het militair strafrecht kan echter de delinquent niet langer in preventieve hechtenis gehouden worden zo gauw het pro ces tegen hem is afgelopen. Op grond hiervan had advocaat De Graauw via de rechtbank van de staat willen eisen dat de hechtenis van soldaat Van der Horst onmid dellijk zou worden opgeschort. Nu evenwel nog voordat het kort gding zou dienen het ministerie van justitie bekendmaakte dat de gratie was afgewezen, verviel de grond voor het kort geding. Er is nu hele maal niets meer te doen voor V»n der Horst, aldus zijn advocaat. Lenette (links) en haar zusje Lauraine poseren na hun onthulling, dat zij vroeger broers zijn geweest. Ze zijn van geslacht veranderd tijdens een operatie in de universiteitskliniek van Minnesota. Volgens de dames is het de eerste keer in de medische geschiedenis, dat een dergelijke operatie is uitgevoerd op bloedbroeders. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De 12-jarige Arnhem se jongen J. van D. is mishandeld door een groepje leeftijdgenoten. Een van de knapen drukte hem een siga- rettepeukje in het oor. De jongen draagt wegens een hoorgebrek een gehoorapparaat. Hij moest zich onder behandeling stellen van een oorarts. Zijn gehoor apparaat werd door de mishandeling ernstig beschadigd. Het is niet uitgesloten, dat door de brandende peuk in zijn oor de kwaal ernstiger is geworden. De politie heeft inmiddels vier kna pen in de leeftijd van 11 tot 15 jaar aangehouden. (ADVERTENTIE) 2 of 3 personen f 10.-p.p. 4 personen f 8.75 p.p. 5 personen f 8.p.p. 6 personen f 7.50 p.p. voor een hele zaterdag of zondag onbeperkt trein reizen. NS-legitimatiebewijs of pasfoto meebrengen. SAN CLEMENTE (Reuter) Pre- sildent Nixon heeft het ontslag van dr. Thomas Paine aanvaard als direc teur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA). Het ontslag gaat 15 september in. Een opvolger is nog niet benoemd. De 49-jarige Paine, onder wiens leiding de eerste mens op de maan landde, keert terug naar de particu liere sector als directielid van Gene ral Electric. (ADVERTENTIE) 8 dagen treinen op de tienertoer voor NS-Identiteitsbewijs of pasfoto meenemen. In juni, juli en angustns. STOCKHOLM (AP) Scandina vische meisjes laten deze zomer haar b.h.'s thuis omdat zij de voor keur geven aan een boezem in de natuurlijke vorm boven een die kunstmatig is opgeprikt. Deense en Zweedse meisjes vol gen deze nieuwe mode met bijzon dere geestdrift en hebben als zij naar het strand gaan vaak niets anders onder haar doorzichtige tu nieken of T-shirts dan zonnebruin. Volgens berichten uit Noorwegen hebben sommige meisjes de traditio nele steun voor haar borsten afge legd toen ze geblakerd werden door de hittegolven van dit seizoen, maar juffrouw Toril Matsen, een 24-jarige verkoopster te Oslo, vertelde dat deze handelswijze niet algemeen is aanvaard. „Je kunt alleen van tijd tot tijd je b.h. thuis laten", zei juffrouw Mat sen, te kennen gevend, dat haar baas niet goed vond, dat zijn werk neemsters teveel vlees lieten zien. Niettemin riskeren vele van Torils vriendinnen drie maanden gevange nisstraf wegens „onbehoorlijke ont bloting" door op de stranden de bovenste helft van haar bikini's uit te trekken. In Denemarken is de opvatting vrijmoediger. Op bepaalde stranden ten noorden van Kopenhagen is blootborstig zonnebaden gewoon en heel weinig mensen zeggen er iets van. Als men door de wereldbe roemde Tivolituinen n het centrum van Kopenhagen wandelt, ziet men aan het grote aantal b.h.-loze maar overigens voldoende geklede meisjes duidelijk, dat Denemarken in de voorhoede staat van de landen waar heel veel geoorloofd is. De b.h. fabrikanten in Denemar ken en Zweden zeggen dat de pro- duktie van b.h.'s. hoofdzakelijk van licht gewicht, gewoon doorgaat en geven alleen toe, dat „niemand meer opgevulde bustehouders schijnt te kopen, behalve misschien in de pro vincies". Volgens een der Deense fabrikan ten laten meisjes alleen niet altijd haar b.h.'s uit omdat ze weten dat haar werkgevers het niet zouden goedvinden als ze zonder b.h. op het werk zouden verschijnen. Terwijl de nieuwe gewoonte niet is aanvaard door oudere dames, vinden leerlin gen van middelbare scholen en stu denten van universiteiten haar na tuurlijk en „prettig". „Ik heb nooit kunnen wennen aan het dragen van zo'n ding" zei een blonde 16-jarige in Stockholm. In discotheken en andere nachtge legenheden in de Zweedse hoofdstad is de algemene opinie onder hippe meisjes dat haar borsten vrij moeten zijn. Zij laten zien, dat zij het menen door het dragen van half- doorzichtige kleding zonder b.h.'s. Inmiddels is de politie in Oslo vast besloten de openbare weige voeglijkheid te handhaven. „Sommi ge mensen ergeren zich nog altijd bij het zien van naakte borsten en daar moeten we rekening mee hou den", zei de hoofdcommissaris van politie. (Van onze correspondent) LONDEN Groot-Brittanniës hoofdstad beleefde gisteravond de of ficiële première van de veelbespro ken Amerikaanse erotische revue „OhCalcutta", waarin zowel man nen als vrouwen in hun blootje op het podium ronddartelen. De zonder linge titel van deze volgens ontwer per Kenneth Tinan ,fieftige ontspan ning voor voyeurs" is een Ameri kaans-Engelse verbastering van hel Franse en wat Tinan's show betreft zeer gepaste „Oh, quel cul tu as!". Bedoeld is het schilderij doorde 82- jarige Fransman Clovis Trouvüle van een vooroverbuigende naakte vrouw. Naar Amerikaans voorbeeld is dit doek afgebeeld op aanplakbiljetten waarmee in Londen reclame gemaakt wordt voor de nieuwe revue. De vijf jonge dames en jonge he ren, die „Oh! Calcutta!" voor het voet licht brengen, laten in vier van de 16 nummers van de show met plezier niet alleen hun achterste, maar ook hun complete voorzijde zien. Dit spektakel werd tijdens de première kennelijk met gemengde gevoelens ontvangen. In Londense dagbladen deed zich het vreemde verschijnsel voor, dat critici van volkskranten zo als de Daily Mirror voor het blote vlees en de pikante grapjes van „oh! Calcutta!" hun neus ophalen, terwijl de jongens van de deftige Times. Guardian, Daily Helegraph en Finan cial Times het wel een prettige ver toning vinden. De man van The Guardian zegt rond uit, dat hij dol is op geintjes maar dat de sketches in „oh! Calcutta!" nog niet half genoeg gebruikt zijn. Volkomen eensgezind schrijven de critici van Londens vooraanstaande kranten, dat je aan de tapkast in om het even welke pub iedere dag seksu ele zinspelingen van dezelfde aard kan horen als in deze zogenaamd prikkelende revue. ,fien verlagend spektakel!" roepen sommige lieden, die notdbene vorige week al in de rij stonden om generale repetities van „Oh! Calcutta!" te dui nen bijwonen en achteraf met een proces dreigen. Verlagend spektakel" kan je ge makkelijk zeggen, schrijft The Guar dian. „Mijn oudtante zei, dat over ge mengd zwemmen in Oostende. Dat is weer net iets voor de Belgen, voegde ze er terwille van de internationale verstandhouding vol afschuw aan toe. Maar hoewel ik mij in mijn verdorven heid tijdens de première een tikkeltje teleurgesteld voelde, na al het kabaal dat vooraf gemaakt was, kan ik moei lijk zeggen, dat „Oh! Calcutta!" cor rupt maakt of zelfs verlaagt'. Na de finale vulden de aanwezigen, onder wie talrijke bekende Britse ac teurs en actrices, een vragenlijst in om schriftelijk te bevestigen, dat zij heus niet slechter geworden waren door wat zij daareven op het tone»* gezien hadden. „In vele opzichten is het een afgrij selijke show: slecht geschreven, kin derachtig en er op uit de aandacht te trekken," zegt de Times vanmor gen, „maar hij hou4t geen bedreiging in." ,Jk heb betere revue's gezien dan „Oh! Calcutta!" zegt de toneelcriti cus van de Times nog, „maar niet één daarvan steunde op ideeën, die mij sympathieker voorkomen. Namelijk dat het gewone menselijke lichaam een voorwerp is dat alle aandacht verdient en dat er geen enkele reden bestaat waarom de openlijke behan deling van sex niet zou mogen uitge breid worden om er niet enkel lyriek en persoonlijke emotie maar ook lie derlijke mopjes in op te nemen." Het gezelschap van „Oh! Calcutta" hoeft zich echter geen zorgen te ma ken. Het succes van de show is al voor vele maanden gegarandeerd en buitenlandse toeristen, die gretig toe stromen, zullen nog een keertje terug moeten komen, want de zaal is tot een heel eind na de zomer voor iedere voorstelling uitverkocht. Wie een proces wil beginnen om „Oh! Calcutta!" te kelderen op mo rele gronden, zal vermoedelijk een mal figuur slaan, omdat we nu een maal leven in een tijd waarin nog niet alles, maar toch heel wat meer mag dan vroeger. Het is zelfs mogelijk, dat „Oh! Cal cutta!" na zijn verblijf van een acht tal weken in het Roundhouse een vol komen geaccepteerde show zal zijn, die jarenlang zonder onderbreking voor het voetlicht gebracht wordt in een van de theaters van het Londen se West Endvlak bij de striptease plaats van Soho waar bloot een winst gevende negotie is. (ADVERTENTIE) Een dagje naar Antwerpen of Zeeland (3-eilanden- tooht), naar Gaasterland of Amsterdam, naar Rotterdam of naar het Evoluon in Eindhoven. Keuze nit meer dan30 mogelijkheden. Alle Informatie in fle brochure Vakantiedag tochten op de stations.

de Stem | 1970 | | pagina 11