„Ik ga me nu meer specialiseren TEBROKEDE VERRASSING ELLY ERNEST TEGEN CENTRALE TRAINING %cl« TOjjj' Nijstadt onttroond Ilja Keizer superieur Uitslagen atletiek Haarlem PORT SKICE KORT] OPRUIMING HALVE PRIJS NI. atletiek door Hein Groothuis Niet mee eens Titelprolongatie COOLOQNE EEN GROTE REVANCHE DAMES HEREN in'T y WIS De eindstrijd van het enkelspel in het tennistoer- te Cincinnatie gaat tussen de -aliër Ken Rosewall en de ikaan Cliff Kichey. Rosewall neg Nastase hinnen de drie tier en Richey schakelde Kodes Je finale van het dames enkel, is een Amerikaanse affaire, Ro- ry Casals tegen Nancy Richey. GBY Het Zuidafrikaanse te- neeft zaterdag in Pretoria de e van de reeks interlandwed- len tegen Nieuw-Zeeland met gewonnen. De Springbokken en bij de rust al een voor- ïg van 12-0. LETIEK De Franse pols- pringer Francois Tracanelli bij wedstrijden in het Stade !olombes in Parijs 5 m 40 ge- ïgen. Tracanelli verbeterde mee het Franse record van Her- Encausse (5.37) en tegelijker- de beste prestatie van een juni- leet, die tot zaterdag op naam 1 van de Amerikaan Carrigan. )LF Het Nederlandse jeugd- heeft zaterdag in Senninger- (Lux) bij de wedstrijden om Suropees jeugdkampioenschap in 2 met 1-6 verloren van Frank- In dezelfde groep won België 4-1 van Nodrwegen. Frankrijk elgië gaan over naar de finale. )TORSPORT De achtvoudig! ildkampioen Giacomo Agostini t zaterdag in Modena verklaari dan te zullen overwegen de bedingen om autocoureur aan tt en, wanneer hij tien wereld, pioenschappen als motorrennti t behaald. Agostini, onbedreigd e 350 cc- en 500 cc-klasse wil record van zijn landgenoot Carle iali en Mike Hailwood (GbrJ en, die negen keer wereldkam- a op de motor werden. iNNIS In de Zweedse plaats :tad wordt een „kampioenen- looi" gehouden waarbij vier ars een halve competitie spelen, uitslagen van zaterdag, de twee- speeldag zijn: Crealy (Aus) iigan (Ita) 5-7 6-3 13-11 7-5, (Vst) - Zahr (Zwe) 3-6 6-3 f VARDESPORT Jockey Lester ;ott heeft met de favoriet Nijin- zaterdag de „King George VI and en Elizabeth-Stakes" in Ascot ge nen. Hij verdiende daarraei de eigenaar f 280.000. Blakeney, den door Geoff Lewis, were ;de en Crepellana (Jean Defor derde. Nijinsky is het eersii •d sinds 17 jaar dat zowel it, im-derby als de King Georgel es heeft gewonnen. Voor heil •d is 15 miljoen gld. geboden. Del lige eigenaar van de driejarige het aanbod af. TLET1EK Bij de Westduilse ;d-atletiekkampioenschappen Renate Gaertner, bij onguii/r- weersomstandigheden, het tof- ngen gewonnen met 1.78 m.ïit 'kende een Westduits record, VARDESPORT Jan Maathuis Tt zaterdag in Kerkwijk (Bom- erwaard) na barrage het spring- rours gewonnen van het Nation»- Concours Hippique. Het spring- cours „Speel uw Spel" eindigdt en overwinning voor Hans Brug- DERDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 27 JULI 1970 (ADVERTENTIE) ALLE MANTELS MANTELCOSTU CMS COMPLETS en lager Elegante Damesconfectie GINNEKENSTRAAT 153 Hoek van Coothplein BREDA TEL. 01600 - 34965 's Maandag de gehele dag gesloten TIE) Mogne Warm? Heerlijk verkoe lende Skice ijs-eau de cologne verkwikt k la minute! 'n Wondertje van koelte! van b o io oot Gerard Tehroke (199), de nieuwe Nederlandse kampioen op de 5000 meter, tijdens de race met Egbert Nijstadt (190), die tweede werd. (Van onze sportredactie) HAARLEM Egbert Nijstadt raakte zaterdagmiddag vrij verras send zijn nationale titel op de vijf kilometer kwijt. Verrassend, omdat hij zich de afgelopen weken ver schillende malen de sterkste op de ze afstand had getoond, en in zijn prestatiecurve nog steeds een stij gende lijn kon ontdekken. De man die Nijstadt naar het tweede plan verwees, was Gerard Tebroke, een 20-jarige Aaitenaar, die momenteel zijn militaire dienstplicht vervult in Schaersberg. Tebroke lag de hele strijd in tweede of derde positie, maar in de laatste ronde had hij meer reserves dan Nijstadt, die van de start af op kop lag. In de laatste 100 meter liep Tebroke nog vrij ver van de gemeentepolitieman uit Arn hem weg: 14.25.4 tegenover 14.29.2. Gezien de slechte condities regen en felle wind respectabele tijden. Tebroke is miiet helemaal uit het niets gekomen, want hij vestigde aradieir andere reeds de a-amidaoht op zich tijdens de internationale wed strijden van C '70 in Rotterdam, waar hij 14.18.6 (persoonlijk record) voor zich, liet noteren. Toch is het feit, dat hij nu reeds a-an de top staat, op-merkelijk te noemen. Te broke beoefent namelijk amper twee jaar atletiek. Vorig jaar is eigenlijk zijn opmars begonnen. In oktober van 1969 sloot hij zich aan bij de Arnhemse vereniging Ciko '66, waar hij in goede handen kwam bij oud- international Henk Viset, die een grote reputatie heeft opgebouwd met zijn tooptraininig. Zijn eigen mogelijkheden kent Tebroke nio-g n-iet, wat hij zeilf toe geeft: „Ik loop eigen-lijk ail-es, van 400 tot 5000 meter. Na dit kampioen schap ga ik me echter wel toeleg gen op de 5 kilometer. Misschien, dat ik er straks de 10 nog bij pak". Het lopen van Tebroke, die veel al samen traint met zijn clubgeno ten Haico Scharn en Hans Ruiter beiden zijn ook in Schaersberg ge legerd is ook bondstrainer Kees Koppelaar, die de midden-afstand lopers onder zijn hoede heeft, niet ontgaan. „Hij komt volgend jaar ze ker bij de selectie. Hij kan een gro te worden". Bijna nog meer bewondering had Koppelaar voor de Nijmegen-aar Jos Hermens die zich met een tij-d vain 14.35.4 als derde klasseerde. Koppe laar: „He-rmens is e-en week ziek ge weest en kwam met buikgriep uit Barcelona terug. Maandag op de training kon hij Nijstadt bij lange na n-iet volgen. Hij heeft hier boven zijn krachten gelopen. Hij kan het evenals Tebroke ver brengen als hij zich niet over die kop loopt". Mogelijk heeft Tebroke wat geluk gehad met zijn zege, want Egbert Nijstadt heeft ook met ziekte te kampen gehad. Nijstadt: „Maandag ben ik p-as weer beginnen te trai nen. Daarvoor heb ik een week griep gehad, wat mij vier kilo ge wichtsverlies kostte; misschien heeft het daaraan gelegen. Mogelijk ben ik ook in hot begin wat te har-d vain stapel gelopen". Nijstadt vatte het verlies echter sportief op: „Ik kon Tebroke in de slotromd-e niet meer houden. Ik had er geen kracht meer voor. Ik gun hem die overwinning graag. Hot is toch, geweldig zo'n jonge jongen. De atletiek is er al leen maar mee gebaat". Kees Kop pelaar weet die nederlaag van Nij stadt aan een tactisch zwak gelopen race. Maar Gerand Tebroke wilde daar n-iets van weten. „Nijstadt pro beerde mij kapot te maken met tus- senspiints. Dat vinid ik een goede tactiek. Hij heeft mij bovendien a-1 meer vain kop -af verslagen". Egbert Nijstadt nam zondag re vanche door de 3.000 meter steeple te winnen in de voortreffelijke tijd (naar Nederlandse maatstaven) van 8.55.4. Daarbij ontluisterde hij oud kampioen Willy Willems, de Maas trichtenaar, die nog steeds het na tionaal record in zijn bezit heeft; die moest met een tweede plaats op precies 21 seconden van de winnaar genoegen nemen. Nijstadt maakte daarmee gebruik van de enige mo gelijkheid die hem nog restte een titel te behalen, want tijdens het kampioenschap op de 10 kilometer is hij met vakantie. Het afscheid vain Nijisfadit van die wedstrijdsport staat overigens voor de deur, omdat het voor hem bijzon der moeilijk is zich vrij te maken voor de training. Bovendien is hij in die weekend-s va-ak bezet, door een groot personeelstekort draait hij namelijk ook gewoon de weekend diensten (eenmaal per veertien da gen) mee. Nijsitadt: „Ik heb er versehütanldfe keren over igediadht te stoppen, maar het is zo mooi, en dan ga je toch weer door. Erg lang zal het echter well niet meer duren". HEIN GROOTHUIS HET DRAMA VAN DE FAVORIETEN Scharn was geprikkeld (Van onze sportredactie) IAARLEM Het drama der favorieten, zo zou men de nationale atletiekkampioenschappen, die het afgelopen weekend in Haarlem werden gehouden kunnen noemen. Het regende vooral bij de heren verrassingen op de Pim Mulier-sintelbaan, waar de gure wind vele prestaties nadelig beïnvloedde. Ongetwijfeld de grootste verliezer was Bram Wassenaar door iedere insider getipt als de nieuwe titelhouder op de 1500 meter. De atleet van AV'23 had immers in Milaan, waar "tij het Nederlands record op 3.41.9 bracht, veruit de beste tijd van dit seizoen gelopen. Het werd een grote teleurstelling voor Wassenaar. Viant niet hij, maar Haico Scharn, de Nedrlandse veldloopkampioen gin® als eerste door de finish. Tot de laatste bocht lag Wassenaar nog in eerste positie, maar toen moest hij wijken voor het geweld, dat de 25-jarige beroepsmilitair ontketende. Scharn liep een uitgekookte wed strijd. Hij nam voortdurend de twee- 4e of derde positie in, waardoor net ware werk niet op zijn schouders «recht kwam. De Enschedeër De schipper leidde het veld tot 1200 me ter en daar kwam de aanval van Was senaar, die echter gelijk Scharn met ach meekreeg. Bij het ingaan van net laatste rechte stuk ontdeed Scharn zteh gemakkelijk van zijn tegenstan der. Wassenaar was niet ontgoocheld door het resultaat, maar wel diep te- "irgesteld. Hij voerde ook een aan- i excuses aan: „Ik was wat wed- jrijdjnoe. Ik had mijn top in Milaan, ^erochtend moest ik nog van ze- "en u. tot half 11 werken. Ik kon nau welijks weg om de series te lopen. Natuurlijk was ik graag kampioen geworden, maar dat nationale record koet mij toch meer. En ik zal nog wel |wat laten zien, dit jaar nog verbeter Pt het reco-rd op de 800 meter Bondstrainer Kees Koppelaar was nie' helemaal met de argumenten an Wassenaar eens. „Als hij in Mi- zlJ'n. top had, dan had hij die den"' £r>e weken kunnen vasthou- PPelaar was ook niet heie een vre.4en over het optreden van het t'f0 Z','n £rno'ste troeven. Waar Ee„ volSe"s hem aan lag „Voi- was het de druk van de om- migheden. Het favoriet zijn heeft ZWaar voor hem gewogen. Mis- »-n„lei1 was ke' een kwestie van ovcr- jseconcentreerdheid". Haico Scharn, die in 3.47.4 over de I ep ging (Wassenaar deed er 0.8 l^conde langer over) had zich bij- É.1 ,goed v°orbereid. „De laatste "Sseu-f11 'k vee' korte afstanden Kin i een emdsprint te krijgen, op de 800 meter ging het ook goed, liwi moest ook- want da: had ik La, ,voor de 1500 meter waar ik ïriïiniV00r beb §ekozen> omdat daar Sriï ^ansen het grootst waren" tnarn was bijzonder gebrand op de kelr]Ws!r;lIT "■Ik was erS geprik- Itrain' me* voor de centrale L^™g uitgenodigd. Ik heb dal iu°?.--Z1u we'nig belang bij, o-m- itrami Henk Viset toch een goede Inint 'ngj maar ze vroegen me i omdat ik vorig jaar geen tijden heb gemaakt, terwijl ze de omstan digheden ik kon door mijn werk niet zoveel aandacht aan het lopen besteden kenden". Kees Koppelaar zegt daarover: „Je kunt moeilijk iemand nemen, die 3.54.heeft ge lopen, en een die een snellere tijd heeft gelopen niet. Ik wilde Scharn er wel bij hebben. Het is echter ook een kwestie van geld. In iedere trai ningsgroep kunnen maar vijf man geplaatst worden"'. Zulke behoorlijke tijden er op de 1500 meter werden gemaakt, zo lang zaam ging de 800 meter. „Ik wist het van tevoren", aldus Kees Koppelaar. „Op Van de Boom na waren het alle maal sprinters, die willen nu eenmaal niet het zware werk voor elkaar op knappen". Dat had tot gevolg, dat Henk Snepvangers zich van armoede maar vooraan in het veld nestelde. Eerst de laatste honderd meter leg de het complete veld op volle snel heid af, waarbij de Limburger Sjef Hensgens duidelijk de sterkste was voor Boverman en Snepvangers. Wilma van den Berg behaalde zo als verwacht een dubbele overwin ning. Zowel op de 100 als op de 200 meter werd ze geheel niet bedreigd. De tegenwind in aanmeriking geno men was haar 11.7 op de kortste sprint een goede tijd. Op de 100 me ter zag het er lang naar uit, dat Wil- ma's zusje Rietje als tweede zou ein digen, maar de Udense, die een voor treffelijke start had, kon het op de laatste twintig meter niet meer bol werken tegen Kitty Verstraten (2e) en Trudy Ruth (3e). Haar trainer Jacob Dikken had daar wel een ver klaring voor. Rietje heeft geen ster ke finish, omdat zij nog geen 200 me ter loopt. Zij is bovendien een beetje moe, zij heeft gewerkt met een top in het begin van het jaar en een piek aan het eind voor de Europese jeugd kampioenschappen". Egbert Nijstadt, de Nederlandse kampioen 3000 meter steeple, wordt hier gevolgd door Willie Willems en Herman de Jong. De honderd meter heren leverde titelproiongatie op voor Ad de Jong, over de tijd 11.was echter ook de Steenbergenaar niet zo best te spre ken. Daar was overigens het feit, dat De Jong net van het verspringen af kwam, waar hij derde werd met een sprong van 7.22 meter niet vreemd aan. „Ik ben die combinatie wel ge wend. maar ik heb liever eerst de 100 meter". De Jong lag na 80 meter ver voor de concurrenten maar werd op het laatst nog bedreigd door Berk hout. De Jong: „In het begin ging het lekker soepel maar op die laatste 20 meter kwam er ineens een windstoot tussen de tribunes door, waarvan je op baan twee en drie het meest last van had". Op een derdie plaats bij het ver springen had Ad de Jong helemaal nieit gerekend. Hij had zich ternau wernood gekwalificeerd voor de fi nale. De Steen,bergse onderwijzer had een blessure, en pas nadat dok ter De Jongste hem een hielstakje had verschaft ging het veel beter. Het had zelfs niet veel gescheeld of De Jong was ook kampioen verspringen geworden, want hij bleef maar vier centimeter achter bij winnaar S-aris: 7.27 tegen 7.31 meter. Brouwer werd met dezelfde afstand (tweemaal ge haald) als De Jong tweede. De eerste plaats op de 110, meter horden ging naar de Haarlemmer De Leeuw bij afwezigheid van de ge blesseerde Hans van Enkhuizen die de Bredanaar Ed van Venroy pas op de streep klopte met nauwelijks waarneembaar verschil: voor beiden werd 15.2 afgedrukt. Anneke de Bruin was een klasse apairt bij het discuswerpen. Zij ver sloeg de Bredase Corrie Roovens met meer dan acht meter verschil: 51.52 tegen 43.00 meter. EISPliCHHi Ilja Keizer winnares 1500 meter (Van onze sportredactie) HAARLEM Hja Keizer heeft het afgelopen weekeinde op overduide lijke wijze gedemonstreerd dat zij momenteel Nederlands beste mid- denafstandsloopster is. Zij nam za terdag de titel op de 1500 meter over van de met atletiek gestopte oud- wereldrecordhoudster Maria Gom- mers zij zat in Haarlem tussen de toeschouwers en werd gisteren bo vendien eerste op de 800 meter. De atlete van De Spartaan had op bei de nummers met dezelfde tegen standsters af te rekenen, de Haagse Anneke de Lange en de Roosendaal- se Elly Ernest die twee maal respec tievelijk op de tweede en derde plaats eindigden. De zege op de langste afstand voor dames bereikte Ilja Keizer gemakke lijk. Zij voerde het veld van het be gin tot het eind aan. Anneke de Lange en Elly Ernest konden tot 1200 meter goed volgen maar toen demarreerde Ilja Keizer onweer staanbaar. Met een verschil van meer dan 20 meter met Anneke de Lange (4.26.3) ging zij in 4.24.6 door de fi nish. Elly Ernest bleef met 4.29.3 ook nog net onder de vier en een halve minuut. Op de 800 meter had Hja Keizer het heel wat moeilijker. Dat was het gevolg van het feit dat Elly Ernest en Anneke de Lange deze keer veel aanvallender liepen en het tempo zelf bepaalden. Dit tweetal nam da delijk de kop waardoor Ilja Keizer wat ingesloten raakte. Pas op het laatste rechte eind slaagde zij erin langs haar beide rivalen te komen. De tijden liepen nu echter niet zo veel uit een: 2.06.7 voor Ilja Keizer, 2.07.5 voor Anneke de Lange en 2.08.2 voor Elly Ernest. Ilja Keizer: „Gelukkig had ik aan het slot nog wat o-ver. Ik was verrast door die snelle start van Anneke en Elly bo vendien draaide ik niet zo goed, op de 1500 meter ging het veel soepe ler." Elly Ernest schaarde zich met haar beide derde plaatsen bij de nationale top maar zij beschikt over de capa citeiten om nog verder te komen. Zij kent haar eigen kracht nog niet wat wel blijkt uit het feit dat zjj na beide races verklaarde totaal niet vermoeid te zijn. De kwaliteiten van de Roosendaalse bezigheidstherapeu te zijn ook bij de nationale techni sche commissie bekend. Evenals in 1969 ontvangt zij dit jaar ook weer een uitnodiging voor de centrale training. Ernest voelt er echter niets voor. „In mijn beroep moet ik zaterdags en zondags werken. Als ik dan een weekend vrij ben wil ik dat voor mijzelf hebben. Waarom stellen ze een centrale traaning verplicht? Nu ik die niet volg val ik buiten de normen. De faciliteiten heb ik alle maal nog wel maar met invitaties ligt het anders." Een afschrijving van haar heeft bondstrainer Ben Kusnic nooit ont vangen. Hij tast in het duister over de motieven van de Roosendaalse. Hij vindt het nuttig voor Elly Ernest de centrale training te volgen. „Al was het alleen maar om contact te hou-den met de andere meisjes. Bo vendien is het moeilijk bij een selec tie. Ik heb haar in de trainers-raad verdedigd voor een plaats in de lan denploeg tegen Frankrijk. Met vier te-gen drie stemmen werd zij eruit gehouden. Nu denkt zij misschien dat ik haar niet voorgedragen heb, zij gooit ergens haar eigen glazen in. Het is noodzakelijk dat wij haar om standigheden kennen voo-r een be oordeling." H.G. 1500 meter: 1. Ilja Keizer (De Spartaan) 4.24,6; 2. Anneke de Lange (Sparta) 4.26,3; 3. Ellie Ernest (Thor) 4.929,3. Speerwerpen: 1. Carla Luyer (Haag '68) 46,22 m; 2. Anja La- mers (DEM) 43,82. Hoogspringen: 1. Miep van Beek (ADA) 1,66 meter; 2. Mie- ke Sterk (ADA) 1,66 meter. Verspringen: 1. Miep van Beek (ADA) 5,95 meter; 2. Riet v.d. Berg (Keien) 5,88 meter. Discuswerpen: 1. Anneke de Bruinvan Dijk (Sliedrecht Sport) 51,52 meter; 2. Corrie Roovers (Sprint) 43,00 meter; 6. Jeanne van Venrooy (Sprint) 40,10 meter. Kogelstoten: 1. Els van Noor- duyn (Sagitta) 16,84 meter; 2. Mieke van Rangelrooy (Haag '68) 14,04 meter. 100 meter: 1. Wilma v.d. Berg (De Keien) 11,7; 2. Kitty v. Stra ten (PSV) 12,1. 400 meter: 1. Stans Brehm (AVR) 55,8; 2. Toos Peters (Kei en) 57,5. 800 meter: 1. Ilja KeizerLa- man (Spartaan) 2.06,7; 2. Anne ke de Lange (Sparta) 2.07,5; 3. Lllie Ernest (Thor) 2.08,2. 100 meter horden: 1. Mieke Sterk (ADA) 14,3; 2. Miep van Beek (ADA) 14,8. 200 meter: 1. Wilma v.d. Berg (Keien) 24,6; 2. Trudy Ruth (GAC) 24.9. 100 meter; 1. Ad de Jong (Dio- medon) 11,0 sec.; 2. Ad van Boe- Kei (PH) 11,0. 1500 meter: 1. Haico Scharn (CIKO '66) 3.47,4; 2. Bram Was senaar (AV '23) 3.48,2. 3000 meter steeple: 1. Egbert Nijstadt (DOS) 8.55,4; 2. Willie «Villems (Kimbria) 9.16,4; 4. Piet Vonck (HAV) 9.28,6. 400 meter: 1. Rijn v.d. Heuvel (AVR) 47,8; 2. Fred van Herpen (Spartaan) 47,9. 800 meter: 1. Sjef Hensgens (Achilles/TOP) 1.52,9; 2. Theo Middelkoop (AV '23) 1.53,3. 110 meter horden: 1. Wim de Leeuw (Pim Muiier) 15,2; 2. Ed van Venrooy (Sprint) 15,2. Kogelstoten: 1. Cees van Wees (AAC) 15,48 m; 2. Dick Schrie- ken (AAC) 14,46 m. Verspringen: 1. Ben Saris (GM) 7,31 meter; 2. Dick Brou wer (AAC) 7,27 meter; 3. Ad de Jong (Diomedon) 7,27 meter. 200 meter: 1. Ad van Boekei (PH) 21,7; 2. Toon de Boer (Zee macht) 21,9. Speerwerpen: 1. Paul Ver schoor (PAC) 68,86 meter; 2. Ab Slaman (AAC) 68,66 meter. Kogelsiingeren: 1. Wim Schoe- .naker (Haag '68) 51,20 meter; 2. Klaas Veuger (Atos) 51,10 m. Hinkstapspringen: 1. Cees de Kort (Taxandria) 14,26 m; 2. Max v.d. Does (Metro) 13,84 m; Polsstokhoogspringen: 1. Bert Krijnen (GAC) 4,40 meter; 2. Hans Meijer (AAC) 4,30 meter. Hoogspringen: 1. Peter Geelen (Kimbria) 2,01 meter; 2. Ben Lesterhuis (PSV) 1,98 meter. 400 meter horden: 1. Jan Struijk (AVR) 53,7; 2. Wim braaksma (AAC) 51,1. Discuswerpen: 1. Cees Koch (PAC) 49,22 meter; 2. Harry Zit ten (Achilles/TOP) 48,30 meter. 5000 meter: 1. Gerard Tebroke (CITO '66) 14.25,4; 2. Egbert Nij- Jadt (DOS) 14.29,2; 6. Piet Vonck (HAV) 14.46,6. I

de Stem | 1970 | | pagina 9