DAVERENDE SENSATIE Bosbaanregatta voor Nederland teleurstellend Voorselectie was dubieus KEUKENS APS FRANCORCHAMPS VOOR DUO HUBER/KELLENER PSV won met 8-0 Succes voor „zachte" Tine Lewis Stijgende lijn bij jongeren Winst van l om Okker - 49352 MORRIS Goede tijden op 400 m wissel Veilig Te jong Garage P. Kool WERELDRECORD VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 27 JULI 1970 LEEUWARDEN (ANP) De spanning was van haar gezicht te lezen, toen twee meisjes, reeds jaren door haar getraind, naar de start blokken wandelden. Tine Lewus - 56 jaar oud, bijna een kwart eeuw trainster uit liefhebberij - kon het niet meer zo goed meer aan. Wat zouden Henny (Pentermann) en Gerda (Lassooy), twee van haar liefste pupillen gaan doen? Het werd een daverende sensatie op de „nalionae" van 1970, want beide meisjes kwamen na de 400 meter wisselslag met zeer goede Europese tijden uit het water. „Het enige lichtpuntje van deze trieste mor gen", glunderde Tine Lewus na af loop, maar de nerveuze trekken wa ren nog niet van haar gezicht ver dwenen. Reeds vroeg werd zij, na haar actieve loopbaan als zwemster, waarbij zij zich vooral op de lange- baan en bij het waterpolo onder scheidde, getrokken tot het trainen. „Ik heb nog bij Ma Braun en Jan Stender getraind en vooral van de laatste erg veel geleerd", vertelde zij. Tine Lewis ontwikkelde zich tot een trainster die wars is van zware discipline, afkerig van „harde" maatregelen. Zij wil het liever langs de weg van de geleidelijkheid berei ken, waarmee zij ook succes be haalt. Vaak echter heeft zij de te leurstellingen, die haar liefhebberij met zich brengt, moeten aanvaarden. In de herinnering leven nog de na men van Ria Vonk, die door haar werd opgeleid, gestuwd naar een grote hoogte, maar op het moment dat zij de absolute top zou kunnen breiken, wegliep naar een ander. Jopie Troost, die Europese Kampi oenschappen en Olympische Spelen meemaakte dank zij haar opleiding, maar ook plotseling vertrok. Ada en Gretta Kok. Ada werd onder haar leiding Europees kampioene op de 100 meter vlinderslag te Leipzig, Gretta was in 1960 vijfde in de finale van de 200 meter schoolslag op de Olympische Spelen van Rome. Ook dit tweetal ging bij Tine Lewis weg. De trainster van HDZ haalde haar grootste triomfen met Rini Dobber, de oud-Europese recordhoudster op de rugslag. Rini Dobber en Tine Lewis lagen elkaar bijzonder goed. Toch moest Tine Lewis, ondaks deze twee-eenheid met Rini Dobber juist de grootste ontgoocheling ondergaan. Bij de Olympische Spelen van Rome kon de zwemster tegen de spannin gen niet op, miste haar „tweede moeder" en haalde de einstrijd niet. Al deze tegenslagen hebben het enthousiasme van Tine Lewis niet aangetast. Onvermoeid bleef zij doorgaan, dagelijks stond zij langs de kant. Een opgaaf, beter gezegd een opdracht, die zij zichzelf heeft opgelegd, en met een bijna beangsti gend fanatisme uitvoert. a De twee pupillen van Tïne Lewus, die op de 400 meter wisselslag voor voortreffelijke tijden zorgden. Henny Penterman (rechts) werd ook nog winnares op de 200 m wisselslag. Gerda Lassooy (links) werd ook op die afstand tweede. AMSTERDAM (ANP) Nereus maakte geschiedenis. Op het woelige water van de Bosbaan brachten de Amsterdamse studenten de West- duitse vier met stuurman zijn eerste nederlaag in twee seizoenen toe. Te gen het einde van de eerste dag van de Internationale Bosbaanregatta werkten de Nereiden de achter stand, die zij op de Duitse „Renge- meinschaft" hadden, met een felle sprint in de laatste honderden me ters weg. Wat niemand voor moge lijk had gehouden, was gebeurd: eindelijk ging de zege de Europese kampioen voorbij. Met groot enthou siasme ontvingen de supporters de nationale recordtijd van 6.21,89 sec. Maar was er nu wei zo erg veel reden tot grote geestdrift. Had ei genlijk de Bosbaan zelf de Duitsers de zege niet ontnomen? Steeds dui delijker werd dat de straffe noord westelijke wind baan zes tot een ware „strafbaan" maakte. Terwijl Nereus onder de bescherming van ONTSTEMMING IN LEEUWARDEN LEEUWARDEN (ANP) Het wordt voor de bondsadviseurs van de KNZB een zware opgave de ploeg voor de Europese Kampioenschap pen in Barcelona samen te stellen, een zaak die nog verzwaard werd door het feit dat de reeds geselecteerden niet en de nog niet geko zenen wel moesten pieken. Met dien verstande dat de „vaststaan, den" van de winterkampioenschappen wel weer een goede tijd moes ten maken en de anderen weer niet de indruk moesten wekken nu al aan het plafond van hun mogelijkheden te zitten. Om al die onmeet bare factoren op hun waarde te beoordelen, had de KNZB wellicht beter een beëdigd taxateur in dienst kunnen nemen. De bondsadvi seurs deden hun best „Ik heb bewondering voor de behoedzame wijze waarop zij met de trainers in contact zijn getreden en voor de kracht van hun argumenten", aldus vice-voorzitter Sieb Bolman maar het blijft een feit dat van de twintig die destijds de „vrijwel zekere" Barcelonaploeg vormden, er slechts elf zijn overgebleven. Daarnaast zijn er nog twee „mo- gelijken". Mia Plantinga. die na ge nezen te zijn van de handblessure die zij in Leeuwarden opliep haar I kunnen op de 100 meter rugslag nader zal moeten preciseren, en Ton van Klooster over wie de medische commissie gaat beraadslagen. Door toevoeging van zes nieuwe geselec- I teerden wordt de thans wel defini tieve Barcelonaploeg gebracht op ze- I ventien leden. Mia Plantinga en Ton van Klooster niet inbegrepen. Met deze cijfers is het nut van de vroegtijdige selectie op zijn minst dubieus geworden en de oorzaak van boze gezichten bij degenen die afvielen: vrije slagzwemster Cora van der Veer (ondanks een tweede plaats in de elubestafette waarbij zij op 1.04.7 uitkwam, schoolslagzwem- <ner Addy Nijhuis en wisselslagman Francois van Kruisdijk. Alle drie ontkenden tijdig op de hoogte te zijn geweest van de eis dat zij bij de nationale kampioenschappen nog bet een en ander moesten laten zien. Het was natuurlijk wel verteld, maar het was niet tot hen doorge- drongen. Zo veilig achtten zij zich door hun reeds eerder afgedwongen selectie. Leen wonder dat sportcommissie- voorzitter Klaas van de Pol gewaag de van een geheel ander aspect van de vroegtijdige selectie: „Het heeft de jongens en meisjes gedwongen in de winter hard te trainen. De resul taten daarvan zijn over de gehele 'mie aanwijsbaar". En wat dat be treft had hij volkomen gelijk. De afsluitende dagen van de Ne derlandse Kampioenschappen in Leeuwarden hebben ondanks de re gen, de wind en de kou van zater dag en de eveneens harde wind van zondag de stijgende lijn van het Nederlandse zwemmen vooral in de leeftijdsgroep van de allerjong sten duidelijk aangetoond. Op een enkel gebied met name de schoolslag en de vlinderslag stag neert de ontwikkeling nog enigszins. Maar vooral op de vrije slag lijkt het wel of er een dijk doorgebroken is en het talent zomaar komt aan spoelen. De Nationale Zwemkampioen schappen begonnen en eindigden met Linda de Boer. Verleden week luidde de kortgeknipte vijftienjarige Naardense in het met zijn nauwe lijks boven hgt water uitstekende keerpunten moeilijk zwemmende Nijlanband een nieuw tijdperk in op de 1500 meter vrije slag. Zondag hief zij haar agressieve kopje la chend op naar haar clubgenootjes op de tribune. 4.41.9 stond in lichtende cijfers op het scorebord. De Wil Bunschotenpupil was in het sensati onele duel met Anke Rijnders bijna vier seconden onder haar eerder de ze week gevestigde nationale record gedoken. Een onvoorstelbaar grote vooruitgang, waarvan het einde voorlopig nog niet in het verschiet ligt. Want met elke race ging het Hilversumse meisje harder, net zoals haar elubgenootje, de 12-jarige Hansje Bunschoten, die vlak achter Anke Rijnders (met 4.44,5) ook al onder het oude record) na 4.46,6 reikte. Begin deze week nog sprak haar moeder: „Ik hoop dat Hansje beneden de vijf minuten komt. Dan heeft zij een kans op de finale. Dat zou leuk voor haar zijn". Sindsdien heeft Wil Bunschoten de ontwikke ling niet geheel bij kunnen houden, getuige haar woorden van zondag: ..Hansje is nog niet rijp voor Barce lona. Daar moet je echt hard voor kunnen zwemmen". Wat is hard, vraagt men zich dan af. Twee meisjes, die tijdens de Nederlandse zwemkampioenschappen in Leeuwarden uitstekende prestaties leverden: Anke Rijnders (rechts) en Hansje Bunschoten (links). Beiden zijn verzekerd van uitzending naar de Europese kampioenschappen in Barcelona. Overigens zal Wii Bunschoten haar dochter, van wie ze zegt: „Toen ik haar voor het eerst uit de wieg nam, zag ik het al, dat wordt (ADVERTENTIE) Bosch Beter SHOWROOM ZONNEBLOEMSTRAAT 2 BREDA TEL.: 01600-37850. een zwemster, zij heeft geen bips", niet voor Barcelona willen afstaan. „Ze is er te jong voor. Ze zou zich misschien niet helemaal thuisvoeien tussen die oudere meisjes. Laat haar maar liever eens in een grote wed strijd uitkomen tegen haar leeftijd genootjes". Dat slaat dan op een beloofde trip naar Oost-Duitsland, waar Hansje op uitnodiging in no vember naar toe zal gaan. Ook zonder Hansje Bunschoten mag men het een en ander van de 400 meter vrije slagfinale in Barce lona verwachten. Linda de Boer staat achter de Oostduitse Karin Neugebauer (4.39.8) en haar landge note Kuelling (4.40.8) op de derde plaats van de Europese ranglijst op gelijke hoogte met de Italiaanse Cal- ligaris. Anke Rijnders blijft daar momenteel iets bij achter, maa'r haar trainer Wout Gerritse werkt meer in de lijn Carlile en piekt duidelijk op d» grote evenementen, waartoe ge heel volgens de gedachten die in de KNZB leven, de Nationale Kampi oenschappen niet behoren. Diezelfde opvattingen zijn Peter van de Biggelaar (PSV) bijna nood lottig geworden. Ook hij liet zijn pupillen overeenkomstig de met de bondscoaches van tevoren overeen gekomen schema's tot de laatste dag hard doortrainen. Gevolg: alle drie zijn pupillen, Astrid Verver, Fran cois van Kruijsdijk en Marie José Jansen, bleven ver van de toptijden die de concurrentie in zo ruime mate voorhanden bleek te hebben. Astrid en Marie José konden de adviseurs in de ploeg houden. Fran cois van Kruijsdijk kreeg te horen dat hij thuis moest blijven. DIEZ (ANP) Tlno Tabak heeft op de zesde dag van de Ronde van Rijnlands-Palts de leiderstrui over genomen van Popke Oosterhof. Het programma was gesplitst in twee halve etappes, 95 km van Bad Ma- rienberg naar Schwaibach en 35,5 km naar Diez ZFC heeft zondagmiddag officieus zijn nieuwe sportpark aan het Noomseveld in Zaandam in gebruik genomen met een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Telstar. Telstar won met 21. SPA (ANP) Vele duizenden toeschouwers hebben dit weekeinde ondanks het koude en regenachtige weer genoten van de 24 uursrace van Francorchamps, die vooral in de laatste drie uur door het gevecht tussen de fabriekswagens van Maz da en BMW uitgroeide tot een span nend schouwspel, het was alleen jammer dat de overwinning van de Oostenrijker Gunther Huber en de Westduitser Helmut Keilener (BMW Alpina 2800 CS) zeer gemakkelijk een feit werd doordat de Mazda van de Japanners Takechi en Katayama in de slotfase van de strijd, na uren in eerste positie te hebben gelegen, uitgeschakeld werd door motorpech. De 24 uren van Francorchamps werden vooral gekenmerkt door het hoge aantal uitvallers, waaronder ook de Nederlands-Franse équipe Larrousse-Toine Hezemans, wiens Alfa Romeo reeds in het eerste uur het circuit moest verlaten. In totaal „overleefden" slechts dertig van de ROERMOND (ANP) PSV heeft zondag de oefenwedstrijd tegen de amateur eerste klasser Roermond met 80 gewonnen. Met rust had PSV een voorsprong van 30. De 4000 toeschouwers zagen De Vrindt (drie keer), Van der Kuylen (twee keer), Veenstra en Schmidt-Hansen scoren voor PSV, Van der Zalm schoot in het eigen Roermondse doei. Sparta heeft zaterdag in Leeuwar den voor 300 toeschouwers met 31 gewonnen van SC Cambuur. Score- verloop: 1—0 Zuidema, 1—1 Kowa- lik, 12 Koudijzer, 13 Klijnjan. In Oss won NEC van de amateur eerste klasser TOP met 7—0. Bij de rust was het reeds 40. De Jong (3), Janssens (2), Mellaard en Jen- drossek waren de schutters. De SC Drente won met 21 van Veendam. Deze stand was bij rust reeds bereikt. De Groningse eerste divisieclub GVAV heeft zondagmiddag de oe fenwedstrijd tegen de Westduitse Regional-Liga vereniging Bremerha- ven'93 met 01 verloren. Het enige doelpunt in deze matige wedstrijd werd in de 50e minuut gescoord door Proband. De FC Utrecht heeft zaterdag in Utrecht voor de intertotocompetitie met 43 van Wimterthur gewonnen. Bij de rust leidde Utrecht reeds met 1—0. In Hengelo won FC Twente zon dag in een oefenwedstrijd met 90 van Pax uit Hengelo. Bij rust leidde Twente reeds met 50. De doelpun ten werden gescoord door Jeuring (4), Pahlplatz, Notten, Willy v.d. Kerkhof, V.d. Vall en De Vries. Er waren 3500 toeschouwers. Ajax heeft zondagmiddag op eigen terrein met 11 gelijk gespeeld te gen het Engelse Chelsea. De doel punten werden gemaakt door Johan Cruyff (44e minuut) en Hutchinson (67e minuut). Er waren 20.000 toe schouwers. Scheidsrechter was de heer Dorpmans. de oever roeide, poogden de Duit sers vergeefs de eenheid te bewaren op het golvend water van de lage boei. Hoe betrekkelijk de winst van Nederland was, werd een dag later aangetoond. De wind was toen aan merkelijk afgeflauwd. De Duitse vier was superieur, won zoals ze wilde en ging met twee en een halve lengte voorsprong op Nereus als groots triomfator door de finish. De Deutschland Achter nam in het slotnummer een al even duidelijke revanche. Tideway Scullers en de Polen waren nu geen partij voor het Westduitse paradepaardje. De Noor se acht en Laga, dat als enige Ne derlandse ploeg tot de finale was doorgedrongen, waren de enige ploe gen die de Duitsers goed bleven volgen. Ondanks die verrassende zege heeft de derde Internationale Bos baanregatta voor de Nederlandse roeisport weinig positieve punten opgeleverd. De zege van Benecke en Steenkist in de twee zander stuur man was zaterdag zeker een presta tie van formaat. Veel van de glans ging echter verloren, nadat de Wil lem Il-ers 's zondags de overwin ning aan het Poolse KKV Bydgoszcz moesten laten. Over veertien dagen zal na de nationale kampioenschappen de Ne derlandse afvaardiging worden sa mengesteld, die begin september in het Canadese St.-Catharines zal strijden om de wereldtitel. Al heeft de Bosbaanregatta, gezien de slechte weersomstandigheden, niet al te veel geleerd, wel is opnieuw duide lijk geworden dat de Nederlanders ten opzichte van het buitenland ter rein hebben verloren. In de twee scullmgsnummers tot voor kort Oranjes sterkste troef zijn vrijwel geen mogelijkheden. Ook op de andere nummers zal Ne derland het zeer moeilijk krijgen. Het grote vraagpunt blijft ook na dit roeiweekeinde de Nederlandse acht. Zowel op de Rotsee als in Amsterdam bleek het roeien van Nereus verre van gaaf. Zoals ge zegd, in de slotrace verraste Laga door sterk roeien. Over het gehele seizoen gezien is er echter beslist geen ploeg, waarvan op dit moment een uitzending gerechtvaardigd zou zijn. LEICESTER (ANP) Tom Ok ker heeft zaterdag in Leicester ten overvloede zijn plaatsing als num mer één bij de internationale tennis kampioenschappen van Nederland, die vandaag in Hilversum beginnen, waar gemaakt. In de eindstrijd van hef toernooi om de titels van de Midlands in Leicester versloeg hij Roger Taylor, die voor Hilversum als tweede is geplaatst, met 6-1, 10- 8. Okker won de eerste set gemak kelijk met 6-1, mede door twee doorbraken op de opslag van de linkshandige Brit. In de tweede set was het verweer van de rijzige don kere Brit veel beter. Hij doorstond drie wedstrijdpunten op de stand 7- 6 voor Okker. Na 8-8 verloor Taylor opnieuw zijn opslag en overleefde nog eens vier wedstrijdpunten voor Okker de partij besliste op het acht ste matchpoint. (ADVERTENTIE) zestig gestarte wagens de Belgische krachtproef. Rondenlang bleven de Japanners op kop en met nog twee Mazda's in de voorste gelederen maakte dit merk een goede kans de Koning Boudewijnbeker voor fa- brieksploegen te gaan winnen. Toen echter Katayama in het laatste uur uitviel door motorpech en de motor van Katakura daarna letterlijk uit elkaar spatte was het voor Keilener nog slechts zaak zijn wagen heel te houden. Uitslag: 1. Huber— Kellener (Oos-Wdl) BMW Alpina 2800 CS 4.252, 407 km (gem. 177,183 km-uur); 2. Pinto-Berger (Ital-Bel) Alfa Romeo; 3. Zeccoli-Faceetti (Ita- Ita) Alfa Romeo; 4. Demoulin-Bour- goignie (Bei-Bel) Alfa Romeo; 5. Énever-Hing (Gbr-Gbr) Mazda. Uitslag Koning Boudewijnprijs: 1. Alfa Romeo (Demoulin-Bourgoig- nie, Pinto-Berger, Zeccoli-Faceetti) 890 ronden; 2. BMW (Huber-Kelle- ner, Mathay-Henceval, Moorkens- Deerom) 862 ronden. Ofl. Morris- MG- Triumphdealer Laan van Luxemburg 3 Telefoon 0165» 35108. ROOSENDAAL OOST-BERLIJN (ANP) De Oostduitse atlete Karin Balzer heeft het wereld- en Europees record op de 100 meter horden opnieuw op haar naam gebracht. Karin Balzer liep gisteren in Oost-Berlijn de 100 meter horden in 12,7 seconden, zij bleef daarmee eentiende seconde on der het wereldrecord. De topprestatie van 12,8 stond sinds kort op naam van Teresa Suk- niewicz (Pol.), die deze tijd op 20 juni maakte en Chi Ceng (For.), die het wereldrecord twee weken gele den in München evenaarde. (ADVERTENTIE) K TELEFOON IO filiaal geroen boschslr,24

de Stem | 1970 | | pagina 11