Russen steunen Oostduitse maatregelen inzake Berlijn Harde taal van Breznjev tot Tsjechische AMERIKANEN TERUG Couve de Murville premier in nieuwe Franse regering Paus Paulus licht zijn credo toe W]| V.S.-minister Clark: schaf doodstraf af DE GAULLE NOG WEINIG SPRAAKZAAM Het weer in Europa BOLSBERRY f SODA In één maand 1142 „overwegzondaars" Geen amnestie voor Grieken „GEEN MIDDELMATIGHEID' SPAARPANDBRIEVEN serie 1968/1974 efabriek nk Gemeenschappelijk Volste recht Veel ongelukken in Nederland verkoelend-dorstlessend i* per hele liter 9,70 Theologen REFERENDUM OPVOLGER NA 11 JULI Staking in Uruguay N.V. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 4 JULI 1968 11 v'"l ens lichte administra- lamheden zullen wor gen. 21 jaar. a, typevaardigheid toorervaring zijn be- schriftelijk aan hrf ivengenoemde N-V-» 170, Breda. BREZNJEV ...hard... MOSKOU (AFP/Reuter/AP). De Russische partij leider Leonid Breznjev heeft gisteren in Moskou in harde woorden gewaarschuwd, dat Rusland niet zal toelaten, dat het socialisme in andere landen door nationalistische tendenzen verzacht of aan het wankelen wordt gebracht. Diplomatieke waarnemers meenden in zijn woorden een zeer duidelijke waarschuwing te horen aan het adres van de nieuwe leiders in Tsjechoslowakije. Breznjev verdedigde de Oostduitse maatregelen, die de toegang tot Berlijn voor Westduitsers bemoeilijken. Drie westerse mogendhe den, Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk, hebben gisteren in een protestnota, die bij de Russische regering ingediend werd, Rusland gevraagd zijn internationale verplichtingen na te komen en de vrije toegang tot Berlijn te verzekeren. Breznjev verwierp de nota onmiddellijk. Breznjev sprak tijdens een Rus. sisch-Hongaaise vriendschapsbijeen komst ter gelegenheid van het bezoek van de Hongaarse partijleider Janos Kadar. Hij zei, diajt Rusland niet onver schillig kan staan „ten aanzien van het lot van de socialistische opbouw in andere landen en van de gemeen schappelijke zaak van het socialisme en het wereldcommunisme. Wij moe ten hier over spreken" zo zei Brezn jev, „nu de adepten van het boux- gois-regiem onder het mom vam „na tionale gedaante" klaar staan om te proberen het socialisme aan het wan kelen te brengen en het te verzach ten, zoals zij het noemen, en de vriendschapsbanden tussen de socia listische landen te verzwakken". De Russische partijleider bracht de gebeurtenissen van 1956 in Hongarije in herinnering, waaruit Kadar als leider te voorschijn kwam. Hij zei diat de opbouw van het so cialisme in ieder land oorspronkelijk dient te zijn, „maar de socialistische landen moeten gemeenschappelijke grondbeginselen erkennen. Zo niet, dan zal er geen socialisme meer zijn". - t-, Breznjev deed in zijn toespraak een heftige aanval op Amerika, dat hij betitelde als een „desintegrerende en degraderende samenleving" die „voor haar zonden betaalt met de levens vam Martin Luther King en Robert Kennedy". Over de Oostduitse maatregelen zei Breznjev, dat deze ergernis ge wekt hebben in West-Duitsland en andere landen. „Daar kunnen zij zich op geen en kele wijze neerleggen bij het feit, dat de Duitse Democratische Republiek evenals elke andere soevereine staat het volste recht heeft om zijn gren zen en zijn grondgebied te bescher men". Hij beschuldigde West-Duits land verder van het volgen vain een revanchistische politiek. De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zeggen in hun protest nota's, die in Oost-Duitsland werden ingediend, dat Rusland verantwoor delijk is voor de vrije toegang tot West-Berlijn. De Russische ambas sadeur in Oost-Duitsland, Abrasimov, heeft de nota verworpen, omdat vol gens hem de drie mogendheden pro beren onwettige daden van de West- duitse regering tegen West-Berlijn te verdedigen. De nota zegt dat de Oostduitse maatregelen in strijd zijn met de verplichtingen die de Sovjet-Unie bij Se viermogendhedenovereenkomst van 1949 heeft aangegaan en dat deze verplichtingen niet kunnen worden gewijzigd door regelingen tussen de Sovjet-Unie en de Oostduitse autori teiten. Het eisen van paspoorten en visa „voor het reizen van Duitse burgers in hun eigen land" druist in tegen het standpunt van de westelijke mo gendheden, dat Duitsland als een eenheid moet worden beschouwd. „Er zijn geen staatsgrenzen binnen het Duitse gebied". In de nota wordt bezwaar gemaakt tegen de aan West-Berlijners gestelde eis, zich in visa-aanvragen „burgers van de onafhankelijke politieke een heid West-Berlijn" te noemen. Er be staat geen onafhankelijke politieke eenheid West-Berlijn, maar een spe ciaal gebied Berlijn, dat de vier sec toren omvat die als een geheel moe ten worden bestuurd, aldus de nota. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Zurich Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Barcelona Mallorca Lissabon weer max. temp. onbew. 27 onbew. 27 onbew. 23 zwaar bew. 15 onbew. 20 onbew. 19 licht bew. 22 half bew. 21 half bew. 21 zwaar bew. 17 onbew. 30 half bew. 32 zwaar bew. 21 motregen 18 zwaar bew. 29 niet ontvangen niet ontvangen niet ontvangen onbew. 28 licht bew. 26 onbew. 29 onbew. 29 (Van onze redactie binnenland) BREDA In het vakantiesei zoen blijven de ongevallencijfers groot. Gisteren verongelukten dertien personen. De zeventienjarige J. M. Maas, de oudste van een gezin van 5 kinderen uit St.-Willebrord is bij een poging de Rijn bij Hazerswoude over te zwemmen verdronken. In Veendam verdronk een achttienjarig meisje in een zandkuil. Op vakantie in Luxem burg sloeg een Hilversums meisje met een rubberbootje om. Zij kon niet zwemmen. Een zeventienjarige kelner werd do delijk gewond aan de kant van de weg gevonden te Zwartewegsend. Hij bleek met de stuur van zijn brom fiets een boom te hebben geraakt. Een Limburgse 19-jarige bromfiet ser reed door de AHOB-beveiliging onder de trein Maastricht-Amster dam. Hij was op slag dood. Gravin van Rechteren-Limpurg ver ongelukte te Vriezenveen bij het ont wijken van een overstekende auto. In zijn woonplaats Lekkerkerk slipte de 20-jarige D. Jongebreur tegen een hek. Hij overleed ter plaatse. De rijkspo litie te Midwolda onderzoekt of een strowagen, waartegen een auto bot ste voldoende verlicht was. Bij de botsing verongelukte een 72-jarige man. Door nog onverklaarbare oorzaak is een Frans echtpaar met zijn auto bij Leeuwarden op de linkerweghelft gaan rijden en tegen een vrachtauto gereden. Het echtpaar overleed in het ziekenhuis. Een 25-jarige onderhoudsmonteur bij Verolme viel van 8,5 meter hoog te van een kraan en overleed aan schedelbasisfractuur. In het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis overleed een 66-jarige vrouw die 26 juni was aangereden door een tram. In Engeland werden twee vrouwen en een meisje dinsdag gedood door het onweer; 21 schoolkinderen te Sheffield moesten naar het ziekenhuis worden gebracht toen de bliksem in sloeg op een sportveld. In Zwitserland is gisteren het dorp je Saas Balen (600 inwoners) ont ruimd, toen een bergstroom buiten zijn oevers trad tengevolge van het smelten van de gletsjers. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON De Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft dinsdag voor een subcommissie van de senaat er op aangedrongen dat de doodstraf wordt afgeschaft, zelfs voor de moord op een president. Senator Philip A. Hart, democraat uit Michigan en auteur van een wet om de doodstraf voor federale ver grijpen af te schaffen, zei dat vol gens sommigen dit niet het juiste ogenblik is om de doodstraf af te schaffen, aangezien de misdaad toe neemt. Clark betoogde dat de afschaffing van de doodstraf op den duur zal bij dragen tot het naleven van de wet. Volgens Clark heeft de geschiedenis aangetoond, dat er onschuldigen zijn gedood. Angst voor vergissingen heeft ertoe geleid, dat terechtstellin gen veel te lang werden uitgesteld. De minister zei, dat van de 435 mensen, die thans op de uitvoering van de doodstraf wachten, de helft bijna 2,5 jaar op de uitvoering van het vonnis wacht. DE BRITSE vakbond van spoorweg arbeiders (NUR) heeft gisteravond het voorstel van een loonsverhoging van drie procent verworpen. Daar mee is alle hoop te niet gedaan dat er een einde zou komen aan de langzaamaan-actie bij de spoorwegen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Er gaan in Parijs alle mogelijke geruchten over een reorganisatie van de regering, die niet meer onder leiding zou staan van George Pompidou, maar van Couve de Murville, de vroegere mi nister van buitenlandse zaken en thans minister van financiën. Wat van al die geruchten waar is weet op het ogenblik alleen nog maar generaal De Gaulle zelf, maar die is wein'ig spraakzaam. (ADVERTENTIE) «nr W %f' (Van onze buitenlandse redactie) JAPAN Het Amerikaanse vlieg tuig dat gedwongen werd op een Russisch eiland te landen, is gisteren in Japan aangekomen. Het transport vliegtuig dat zondag op weg van de V.S. naar Vietnam met 231 militairen aan boord uit de koers raakte en boven de Koerillen door Russische Migs werd onderschept en tot landen gedwongen, vertrok gisterenmorgen van het eiland Etorofie naar Japan. In Washington werd al eerder be kendgemaakt dat de DC-8 door de Sovjet-Unie vrijgegeven zou worden, nadat de Amerikaanse regering haar verontschuldigingen aangeboden had voor de schending van het Russische luchtruim. Het toestel is op de luchtmachtbasis Yokota 40 km. ten noordwesten van Tokio geland, waar Amerikaanse functionarissen en een groep journa listen stonden te wachten, (foto). Militairen die reisden met het DC-8 vliegtuig van de Seaboard World Airlines verklaarden dat ze door de Russen goed behandeld wa ren. De piloot verklaarde op een persconferentie dat hij niet boven Russisch grondgebied heeft gevlogen. UTRECHT (ANP) De machi nisten van NS hebben in april bijgehouden hoe vaak ze ge schrokken zijn omdat weggebrui kers vlak voor de trein een over weg passeerden of met grote snelheid naderden en pas op het laatste moment stopten. De machinisten noteerden in to taal 960 „narrow escapes" waar bij 1142 weggebruikers waren be trokken. Het gebeurde 252 keer op een met automatische halve overvvegbomen beveiligde over weg, 487 maal op een overweg inet automatische knipperlichten en 221 keer op een niet beveilig de overweg. Bij de AHOB's kwam het 196 keer voor, dat het wegverkeer zigzaggend tussen de halve bomen doorging De onvoorzichtigen waren; 498 automobilisten,. 236 brommers, 260 fietsers, 102 voetgangers en 46 bestuurders van andere voer tuigen (tractoren en dergelijke). In september 1967 is een soort gelijke statistiek opgemaakt. Er kwamen toen 1026 meldingen binnen. De afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen heeft inmiddels aan honderd kampeer en recreatieterreinen in de buurt van spoorlijnen een groot aantal folders gestuurd onder het mot to: „Pas op de kleintjes". (Van onze redactie buitenland) ATHENE Een Griekse (militaire) rechtbank heeft gisteren het beroep op amnestie verworpen, die 21 leden van de „Democratische verdediging" hadden gevraagd. (Hoewel de junta vorig jaar Kerstmis begenadiging van alle misdaden tegen het bewind af kondigde). De organisatie „Democratische verde diging" werd onmiddellijk na de staatsgreep van april 1967 gevormd. Vijftien leden zijn matrozen die het plan zouden hebben gehad oorlogs schepen en walinstallaties met tijd bommen op te blazen. De verdediging heeft de oud-ministers Kanellopoulos Stephannopoulos, Papaligouras, Mit- sotakis en Rentis opgeroepen. Twee leiders, die een tijdlang onderdoken, zullen afzonderlijk worden berecht en kunnen tot de doodstraf of levens lang worden veroordeeld. k?9 VATICAANSTAD (KNP) Mede naar aanleiding van de bijval, vraagtekens en kritiek, die in en buiten Rome zijn opgekomen naar aanleiding van het Credo, dat de paus zondag heeft uitgesproken, heeft Paulus VI gisteren tijdens de algemene audiëntie een nadere toelichting gegeven wat hij met dit Credo heeft beoogd. Het eerste doel is geweest, zo zei de paus, dat de gelovigens eens in alle ernst zullen proberen dieper over hun godsdienst na te denken en hun leven erop af te stemmen. Hij gaf toe, dat het credo wel erg summier het geloof weergaf, dat het eigenlijk maar een „symbolum", een samenvatting ervan is, die de voor naamste waarheden van het geloof zo kort en zo compact mogelijk weer geeft. Maar daarom juist vereist het naar zijn zeggen, bredere uiteenzet ting en verdieping waaraan iedere gelovige moet meedoen. Het tweede doel, zo zei hij, betreft de theologen. „Op dit historische ogenblik", aldus de paus, „legt de kerk de grootse en prachtige taak op de schouders van theologen en predi kanten, om door te dringen in de uitspraken van het geloof. Zij moe ten deze zuiver en in nieuwe, origi nele en levendige formuleringen weergeven, zodat de onveranderlijke schatten van de openbaring voor iedereen begrijpelijk worden". Deze studie achtte de paus evenwel slechts een deel van het werk, dat te doen staat. Want het zou onlogisch zijn, zei hij, als men de waarheden van het geloof ook niet in de levens praktijk zou omzetten. Voor wat het type van de moderne gelovige be treft, verwees hij naar de uitspra ken die het concilie gedaan heeft over de roeping van iedereen tot heiligheid. Middelmatigheid, ontrouw, weifelen, inconsequentie en huichelarij, zei hij, dienen uit het beeld van de moderne gelovige te worden geschrapt, er moet heiligheid komen, niet alleen ntaar individuele heiligen doch er moet een echte, collectieve heiligheid komen van heel het volk". De paus bekende eerlijk, dat het niet gemakkelijk is dit ideaal te bereiken in een tijd waarin alle tradities over boord gezet worden, en „men niet meer duldt dat een normaal gezag verstandige en door eeuwenoude er varing juist gebleken oplossingen aan de hand doet". Functionarissen van de wereldraad van kerken hebben nogal koel gerea geerd op het jongste pauselijke docu ment over de geloofsleer. Dr. Eugene Blake, secretaris-gene' raai van de wereldraad van kerken, noemde het pauselijke document con servatief. Henry Cooper, die lid is van de anglicaanse commissie voor de be trekkingen tussen de anglicaanse en de r.-k. kerk, meende dat het pau selijke document niet bevorderlijk is voor de ontwikkeling van de be trekkingen tussen rooms-katholieken en protestanten. REDERS uit Oost-Europa, West- Europa en Amerika komen op 11 juli in Amsterdam bijeen. Ze willen voor hun regeringen voorstellen uitwerken om mogelijkheden te vinden voor het terugkrijgen van schepen, die al meer dan een jaar in het Suezkanaal lig gen. Nederland is als ontmoetings- land gekozen omdat het beschouwd wordt als een in deze kwestie neu traal scheepvaartland. EEN 18-jarige timmerman uit Delft is gisteren gearresteerd. Maandag avond had hij in een flat in Delft een 24-jarige vrouw aangerand. HET ITALIAANSE leger heeft dins dagavond bekendgemaakt dat men een tijdbom heeft gevonden op een belangrijk spoorwegtraject. De bom werd onschadelijk gemaakt en een grote ramp kon zo worden voorko men. INDONESISCHE troepen op Celebes hebben opdracht gekregen een rebel lenbeweging op Maleisische Borneo neer te slaan. De beweging zou ge steund worden door Chinese commu nisten. De Gaulle zou van plan zijn in het najaar af te treden na een referen- rum eind september. Zijn opvolger zou worden Pompidou, tegelijk met het referendum te kiezen door het volk. Tijdelijk zou Pompidou in plaats van eerste minister te blijven, voorzitter van de kamer worden met als titel: vice-president. De voorzitter van de kamer is in Frankrijk de tweede man op de hiërarchieke lad der, na het staatshoofd. De grondwet bepaalt in haar te genwoordige vorm dat als De Gaulle om de een of andere reden niet meer zijn functies kan uitoefenen, hij tij delijk wordt vervangen door de voor zitter van de senaat. Die voorzitter is nog altijd Monnerville. Hij en De Gaulle zijn twee gezworen vijanden. Eens heeft Monnerville De Gaulle be schuldigd van machtsmisbruik en se dert dat harde woord is gevallen, kijkt De Gaulle de senaatsvoorzitter niet meer aan. Als Monnerville uit pure beleeidheid bij feestelijke gele' genheden zijn hand uitsteekt, loopt het staatshoofd hem voorbij en doet alsof hij niets ziet. De Gaulle wil dus wel van Monnerville af en ook van de senaat. Want de eerste kamer is in meerderheid anti-gaullistisch. Dat belet De Gaulle weliswaar niet om zijn wil door te drijven, maar toch laat de senaat telkens door spelde- prikken merken, dat hij er ook nog is en dat de vlam van het verzet nog brandende is. Aan die toestand, voor de generaal vanzelfsprekend niet te aanvaarden, zal het referendum in september een eind moeten maken, tenminste als het wordt aangenomen. Aan het volk zouden de drie volgende voorstellen worden voorgelegd: voorzitter van de kamer is rech tens vice-president; de vice-president oefent alle rech ten van het staatshoofd uit mocht laatstgenoemde verhindert zijn dat zelf te doen; de senaat wordt ontbonden en ver vangen door 'n corporatief li chaam. Afgezien van het feit of De Gaulle blijft of niet voor de hand ligt dat hij Pompidou tot zijn opvolger wil maken en daardoor tevens een streep wil halen door de rekening van de conservatieve democraat Giscard, die al lang naar het Elysée zit te hengelen. Laten wij ons nog maar niet aan voorspellingen wagen hoe eventuele presidentsverkiezingen bij een vertrek van De Gaulle zou den kunnen uitvallen. Er zouden dan drie kandidaten tegen elkaar uitko men: Pompidou, Giscard en mogelijk Mitterrand. Tenminste als Mitterrand zich tegen die tijd hersteld heeft van de nederlaag die de oppositie bij de algemene verkiezingen van 23 en 30 juni j.l. beeft geleden. President De Gaulle heeft gisteren tijdens een ministerconferentie mee gedeeld, dat het Franse kabinet even tueel pas gewijzigd zal worden na de bijeenkomst van de nieuwe Nationale Vergadering, die op 11 juli begint. Volgens minister Guena (voorlich ting) heeft De Gaulle voorts gezegd, dat de verkiezingen aangetoond heb ben, dat het Franse volk vertrouwen heeft in de instellingen van de re publiek. MONTEVIDEO (AFP) Het grootste deel van de openbare dien sten in Uruguay lag dinsdag stil door een 24-uursstaking waartoe het grote nationale vakverbond had opgeroe pen uit protest tegen de door de re gering afgekondigde loonstop. President Pacheco Areco had maan dagavond het overheidspersoneel ge vorderd en met strenge maatregelen gedreigd tegen degenen die gehoor zouden geven aan het stakingsparool, maar dit heeft geen uitwerking ge had. Niettemin was de staking volle dig. Er zouden honderden ménsen zijn gearresteerd. In Zuid-Afrika is de liefde tussen een blanke en een kleurling (e) ver boden. Daarom gaan veel Zuidafri kanen elk weekeinde naar het voor malige Britse protectoraat Swazi land om daar de vrouwen het hof te maken. Dit heeft de senaat van het gebied meegedeeld. In dat land zijn intieme relaties tussen mensen van verschillend ras ■wel toegestaan. Omdat er steeds meer Zuidafrikanen komen wil de senaat het ook daar gaan verbieden. Of het zal lukken? Het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Twee Russen willen iets stoutmoe digs gaan uithalen. Gisteren zijn ze in een houten bootje van zes meter lang vertrokken van de noordelijkste punt van Siberië voor een reis van 4500 kilometer door de Noordelijke IJszee naar Alaska. Ze willen bewijzen dat de Russen al in de middeleeuwen in staat ge weest zijn om zo naar Alaska te varen. Of de Russen nu in Alaska komen of niet, dat land krijgen ze er niet door van de Amerikanen terug. Advertentie uit een krant: „Bes senplukkers gevraagd (rode en zwarte)." Zelfs met dit weer nog rassendis criminatie Simon Carmiggelt citeerde deze week in zijn kranterubriek Kronkel in Het Parool een aantal uitspraken van beroemde schrijvers uit een boekje, dat hij pas in handen had gekregen. Een hele mooie over Vic tor Hugo, die zo'n hekel had aan Goethe, dat hij eens uitriep: Zwijg toch over die man. Wat heeft hij nou afgezien van De Rovers aan belang rijks geschreven?" Toen iemand op merkte, dat De Rovers van Schiller was riep Hugo uit: „Zie je nou wel? Zelfs dat is niet eens van hem!" Jules Romalns gaf eens de volgende treffende definitie van een intellec tueel; Dat is een man die, als hij in een treincoupé naast een bekoorlijke jongedame zit van toenaderingspo gingen afziet omdat hij het boek waarin zij leest waardeloos vindt. Deze definitie houdt natuurlijk nauw verband met 'smans opvattin gen over de vrouw. Veel schrijvers zijn in hun oordeel over de vrouw nogal hard geweest. Arthur Scho penhauer heeft eens gezegd: „De fundamentele tekortkoming van het vrouwelijk karakter is dat het geen gevoel voor rechtvaardigheid heeft." Heinrich Heine dacht er iets an ders over; „Ik zou niet graag willen beweren dat de vrouwen geen ka rakter hebben; integendeel: ze heb ben bijna iedere dag een ander." Jean-Jacques Rousseau dacht ook al niet te best over het zwakke doch vaak zo fraaie geslacht: „Men kan een vrouw niet beter vleien dan door van andere vrouwen kwaad te spreken." We zullen het er maar op houden dat de meningen van deze mensen beïnvloed zijn door hun mislukte liefdes. Schrijvers zijn nogal pathe tische minnaars. William Moore drukte dat zo uit: „Het is gemakke lijker om tien talen te leren dan een vrouw van wie men houdt te ver geten." Vrouwen zijn vrouwen en mannen zijn mannen. Voorshands moesten we dat zo maar laten, vind ik. MERIJN DE NEDERLANDSE kustvaarder „Hagno" uit Rotterdam heeft gister morgen gemeld in de buurt van het lichtschip Goeree een onbemand jachtje te hebben aangetroffen. Het jachtje is het eigendom van de 58- jarige Heinz Helfken, uit Völklingen, in de Bondsrepubliek. Hij wordt ver mist. (ADVERTENTIE) 'S-GRAVENHAGEAMSTERDAMROTTERDAM ARNHEM—BREDA—GRONINGEN—MAASTRICHT Bij aankoop van onze ontvangt u voor nominaal f 100, binnen 6V2 jaar f 150,terug PROSPECTUS OP AANVRAAG

de Stem | 1968 | | pagina 7