Al Segers doet laatste poging CEES VERKERK RIJDT VANDAAG NA FRED ANTON MAIER België kiest de Franse Mirage-5 JAMIN RESULTAAT LIJKT ONVERMIJDELIJK NEGERDEMONSTRATIE IN AMERIKA Weer alleen wonende vrouw vermoord I tel. 22341 (7 lijnen) Postgiro 1114111 BENELUX-SAMENWËRKING DOORBROKEN V.S.-jagers onderscheppen Russische vliegtuigen I UitgaveN.V. Uitg. Mlj. Neerlandia DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx HoofdredacteurL. Leijendekker DAGBLAD VOOR ZEELAND (Van onze correspondent) BRUSSEL. - De Belgische informateur staats minister Segers, doet in het weekeinde nog uiterste pogingen om nieuwe verkiezingen te voorkomen. Zijn kansen worden echter hijzonder klein geacht. Verkiezingen lijken onafwendbaar. Eén lijn Sneeuwbuien HUgblaül §teraj OPLEIDING DRASTISCHE AANPAK GEBOORTEN- REGELING IN INDIA DADER ONBEKEND Bloedspoor koffie cognac bonbons Zwaaien Geen paniek Kunst- en antiekbeurs Sporthal Haaren Nog El dagen E i l ml L 11 ]08e JAARGANG No. 25740 Voor Ood, Koningin en Vaderland I Redactieraad J M. A. C. v. Dongen, [C. J. van Hootegem, mr. dr. A. J. j. M. Mes, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureau: Breda - Reigerstraat 16 bin) ZATERDAG 17 FEBRUARI 1968 Abonnementsprijs: 13,40 per kwar taal (excl. 50 ct. incassokosten), ƒ4,55 per maand (incl. 5 ct. incassokosten), Losse nummers 0,25. Post-abt. buiten verspreidingsgebied 19,75. Prijs van buitenlandse abon nementen op aanvrage. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0,50 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. Volledige tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse eilanden: GOES, Klokstraat 1, telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: TERNEUZENi Potgieterstraat 3, telefoon 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41 telefoon 2893). VERKIEZINGEN IN BELG IE Zelf vond de heer Segers zijn informatieopdracht sinds hij er woens dagmiddag aan begon: „moeilijker geworden". Alle pogingen van de informateur om alsnog het herstel van de re gering-Van den Boeynants te bewerken, richten z5ch nu op het cen trale probleem van de crisisLeuven. Hij heeft de bestuurders van de Leuvense universiteit onder druk gezet en hij probeert hen door de knieën te krijgen. Minister Lardinois (Landbouw), bij de laatste kamerverkie zingen KVP-lijstaanvoerder voor BrabanJ, heeft - waar schijnlijk onbedoeld de noodzaak onderstreept van het gebundelde werkgelegenheidsbeleid, waarvoor G.S. van Brabant, thans plannen hebben ontworpen. Uit de redevoe ring, die ir. Lardinois donderdag avond in Tilburg heeft gehouden, is namelijk duidelijk opnieuw geble ken; dat de regering bij het ver dere industrialisatiebeleid voorrang zal verlenen aan het noorden van Limburg. Zuidwest-Nederland zal voor zijn toekomst grotendeels op eigen kracht zijn aangewezen. Deze prioriteitsstelling is naar onze mening volslagen onjuist. Er zullen honderden miljoenen nodig I zijn om het noorden kunstmatig tot I ontwikkeling te brengen. Voor een veel geringer bedrag echter kan de Gouden Delta worden ontsloten. De regering gaat er van uit, dat in de Gouden Delta alles wel van zelf gebeurt. Dat is een misvatting. Als zelfs Rotterdam een stevig steun tje in de rug moest hebben, dan hebben ook Zeeland en Brabant een helpende hand nodig. Een Reimers- waal- of Baalhoekplan komt niet vanzelf van de grond. Oe havens van Terneuzen en Vlissingen bieden grote mogelijkheden maar nu wor den die volstrekt onvoldoende be nut. Zeeland en Brabant moeten wach ten of er nog kruimels van de rege ringstafel vallen. Intussen groeit, met name in Brabant, het leger werklozen aan, zonder uitzicht op werk. Intussen is er stagnatie bij ruilverkavelingen en bij de aanleg van wegen en dammen. Intussen en dat is het grote gevaar wor den in Hamburg, Antwerpen, Le Havre, Cherbourg en Marseille In snel tempo gigantische plannen uitgevoerd en dreigt Nederland door het onbenut laten van Delta kansen zijn Europoortfunctie te ver liezen. werkgelegenheidsmobilisatie tn Brabant is geen moment te vroeg afgekondigd. Die bundeling van krachten juichen wij van harte toe. Orde op zaken stellend in eigen huis zal Brabant er echter verstan dig aan doen te zoeken naar een zo groot mogelijke samenwerking met Zeeland. Bij de ontwikkeling van de Delta dienen beide provin cies zoveel mogelijk één lijn te trekken. De drie noordelijke provin ces hebben dat voor het noorden °ok gedaan. Zie het resultaat. Gisteren had staatsminister Segers een onderhoud met kardinaal Sue- nens, maar hij verklaarde daarna: „Ik zal het episcopaat niet verder betrek ken in deze aangelegenheid". Ook met een afvaardiging van de beheerraad van de Leuvense univer siteit vergaderde de informateur. Maandagavond zal h(j met deze af vaardiging opnieuw en waarschijn lijk een laatste gesprek hebben „Het laatste woord is door deze le den van de beheerraad nog niet ge sproken. Ik beschik nog niet over rapporten die getuigen van een ge meenschappelijk inzicht", aldus de informateur. Inderdaad zijn de autoriteiten van de Leuvense universiteit er niet in geslaagd -tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. De informateur heeft als studieopgaven voor het weekeinde drie rapporten met tegen gestelde meningen op zijn bureau liggen. Een van de rector magnificus mgr. Deseamps, een van de pro-rec tor van Leuven-Nederlands en een van de pro-rector van Leuven-Frans Als hij erin" slaagt die verschillende meningen tot een eensgezinde me ning te voegen, dan kan hij zijn stre ven naar een reconstructie van het kabinet-Van den Boeynants voor een groot gedeelte als geslaagd beschou wen. Maar voorlopig ziet niemand dat de informateur, ondanks zijn politie ke handigheid, daarin zal slagen. Hijzelf wekte gisteren, tijdens een persconferentie na het uitbrengen van een tussentijds verslag aan de koning, ook niet de indruk nog erg veel vertrouwen op succes te heb ben. In zijn verklaringen sprak hij meer dan eens over de mogelijkheid van nieuwe verkiezingen. Het lijkt er veel op, dat staatsminister Segers zich vastklampt aan een laatste strohalm en dat hij dit kan doen dank zij het tijdig inbinden van de liberale partij. Deze wist gisteren niet, hoe vlug zij moest ontkennen, dat het politiek comité van de partij zich had uit- gesproken voor het uitschrijven van nieuwe verkiezingen. De libérale partij geeft de informa teur nog enige dagen respijt, maar hij mag de informatiefase „niet abnor maal lang" rekken. Een en ander neemt niet weg, dat door toedoen van de liberale minstei van Binnen landse Zaken 'Vanderpoorten de overtuiging, dat het allemaal toch op nieuwe verkiezingen zou uitdraaien, toeneemt. Want deze bewindsman Het mededelen dat de verkiezingen op zijn vroegst op 31 maart kunnen plaatshebben en dat de administratie van zijn departement al met de voor bereidingen begonnen is. ET SCHIP Toba is in de Javazee gezonken. Van zeventien passagiers n acht bemanningsleden is nog geen spoor gevonden: vijf bemanningsle den zijn uit zee opgepikt. (Van onze weerkundige mede werker). DE BILT. Storingen afkom stig uit de omgeving van IJsland trekken met de koudere noord westelijke luchtstroom via Schot land en de Noordzee naar onze omgeving. Ook vrijdag en vrij dagavond vielen er in ons land sneeuwbuien. Tijdens nach telijke opklaringen daalde de temperatuur ook in Brabant een paar graden onder het vriespunt. Door deze ontwikkeling is de zachte lucht die in het begin van de week nog aanwezig was alweer naar Zuid-Frankrijk en de Alpen verdreven. Het laat zich aanzien dat deze tweede helft van februari wat kouder gaat uitvallen met voorlopig 's nachts niet meer dan Uchte vorst. Overdag zijn er ook fHnke op klaringen en de zon is al zo sterk dat het kwik dan weer enkele graden boven het vriespunt komt. ARD EN CEESZILVER EN GOUD (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. De Olympische winterspelen van Grenoble drei gen een grandioos succes voor Nederland te gaan worden. Na de medailleregen in de afgelopen dagen kwamen er gisteren weer twee „plakken" bij. Eén voor Cees Verkerk (goud op de 1500 meter), één voor Ard Schenk. Grote vreugde, enorme sensatie en.een grote portie onzeker heid rond -diezelfde Cees Ver kerk. Na zijn indrukwekkende wed strijd („Het is ongelooflijk zoals Cees reed", zei Peter Nottet na afloop) besloot Verkerk namelijk niet te starten op de 10 kilome ter. Hij zei te hebben wat hij hebben wilde (goud) en er wei nig voor te voelen na de span ning rond de strijd op de 1500 meter nog eens in actie te komen. „Door die zenuwentoestand raak je uit je concentratie. Ik weet niet of ik mijn supporters nog wel kan laten zien wat ze ver wachten", verontschuldigde „Ceessie" zich. Enkele uren later was hij blijkbaar iets zekerder van zijn zaak, want toen het or ganisatiecomité de namen der deelnemers bekendmaakte, stond In Grenoble beereikte Cees Ver kerk het hoogtepunt uit zijn schaatsloopbaan. Hij maakte zijn ere-lijst compleet. Na een Euro pees kampioenschap, twee we reldtitels en een serie wereldre cords reed hij zich naar een Olympisch kampioenschap. „Ik had het verwacht", zei trainer Wim de Graaff nuchter. „Dat klinkt misschien overdreven, maar het is zo. Ik ben zeer te vreden. We gaan optimistisch naar het wereldkampioenschap in Gothenburg". Gevraagd naar zijn mening over de triomfen in Grenoble antwoordde De Graaff: „De winst van deze Olympiade ic de moraal". (Zie voor meer sportpagina). nieuws onze Een groep van ongeveer 60 negers heeft in Social Circle (Amerika) gedemonstreerd door languit voor een schoolbus te gaan liggen. Politieagenten moesten de beto gers man voor man weghalen, maar hierbij deden zich geen ongeregeldheden voor. Er werd in Social Circle gedemonstreerd tegen de schoolvoorwaarden. De camping Westerschouwen is gisteren uitvoerig onderwerp van gesprek geweest voor de rechtbank in Middelburg. Pa gina 3. Pastoor Miedema neemt niet zelf ontslag. Pagina 11. Alie Cyaankali, de gevaarlijke Rotterdamse, is weer tot leven gekomen. Pagina 10. Het duurt nog wel even^ maar zeker is het dat de in Amerika enorm succesvolle musical „De man van La Mancha", naar Ne derland komt. Pagina 13. Zijn arbeiderskinderen minder begaafd dan andere? Pag. 15. Ook meester-drukker Johann Gutenberg behoorde tot dege nen die eerst na hun dood wer den geëerd. Pagina 17. Een van de oorzaken van de technische achterstand ten op zichte van Amerika is dat in Europa te weinig nieuwe vond sten worden uitgewisseld. Pa gina 23. HET. PERSONEEL van Van Gend en Loos (6000 man) krijgt vanaf 1 ja nuari j.l. een loonsverhoging van 4,5 procent. Over andeer voorwaarden van de nieuwe c.a.o. worden de on derhandelingen voortgezet. (Van onze luchtvaartredacteur) BRUSSEL/DEN HAAG De Belgische regering heeft gisteren ge kozen voor de Franse Mirage-5 als opvolger voor de verouderde F84F-jachtbommenwerper. Dit in tegenstelling tot Nederland waar men zijn keuze liet vallen op de (Amerikaans-Canadese) Northrop F-5. De Belgische keuze betekent vooral een financiële tegenvaller voor Nederland. Een gecombineerde keuze, waar over eindeloos is geconfereerd, zou de stukprijs per toestel aanmerkelijk la ger hebben gemaakt. Bovendien zou de Nederlandse vliegtuigindustrie - inmiddels begonnen met de produktie van haar aandeel in de bouw van de F-5 ook graag hebben gezien dat het produktieDakket verdubbeld had kun nen worden, zij het dan dat in het geval van een Belgische F-5-keuze ook de Belgische industrie zijn aan deel zou hebben gekregen. Lange tijd is de Nederlandse rege ring er vrijwel zeker van geweest dat ook de Belgen de F-5 zouden kiezen Enige tijd heeft Nederland zijn be slissing opgeschort om te wachten op de Belgische, maar nu ruim een jaar geleden achtte de regering het niet meer verantwoord nog langer te wachten. In België ls de keuze moeizaam tot stand gekomen. Insiders menen dat bepaalde politieke en economische helaneen bij de keuzebepaling zwaar der hebben gewogen dan het louter militaire belang. Zwaarder ook dan het belang van de al jaren in Bene- lux-verband gerealiseerde samen werking tussen beide luchtmachten Volgens de luchtmachtstaf (waar Van een »Sematigde te leurstelling wegens een vorm van doorbreken van een langdurige en samenwerking") heeft de Bel gische keuze met zo heel veel conse- J00r V lu<*tmacht. De |e- mtegreerde vhegeropleiding bliift ongewijzigd tot en met hit punt waarop de leerlingen het groot mi litair-brevet" halen, dat is na' vo W ing van de cursussen op Gilze-Rijen. Brustem en Woensdrecht. Zo zullen Belgische leerling-vliegers een deel van hun opleiding dus toch op de (Nederlandse) TF-5-tweezitters krij gen. Pas daarna gaan Nederlanders en Belgen uit elkaar. De Nederlan ders naar Eindhoven voor hun ope rationele opleiding, dan ook op de F-5 (éénzitter), de Belgen naar een nieuw te vormen Mirage-school. Tot nu toe volgden Nederlanders en Bel gen deze opleiding ook samen op de F84F te Eindhoven. ZIE VERDER PAGINA 11 LUCKNOW. (Rtr) De rege ring van de volkrijkste staat van India, Uttar Pradesj, heeft be sloten dat elk gezin waarin een vierde kind geboren wordt, zijn recht op vrije medische behan deling, onderwijs, regeringsle ningen, staatswoningen en land- toewijzing verlièst. De regering van deze staat voelt zich hiertoe genoopt nadat was gebleken dat de bevolking was gestegen van 48,6 miljoen in 1901 tot 85 miljoen in 1967. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Gistermorgen heeft de Nijmeegse politie in een slijterij te Nijmegen het lijk gevonden van de 61-jarige alleenwonende eigena res, de weduwe Muis. De vrouw lag met ingeslagen schedel midden in een grote hoeveelheid gebroken drankflessen. Vrijwel zeker is hier sprake van een misdrijf. Van dader en motief ont breekt echter nog elk spoor. Mevrouw Wenting, een buurvrouw en goede vriendin van het slacht offer, was de avond tevoren nog op bezoek geweest en wilde rond half tien even bij haar koffie gaan drin ken. Op haar herhaald bellen werd echter niet opengedaan, zodat ze even door de brievenbus keek of mevrouw Muis thuis was. Ze keek recht tegen het voorover gebogen lichaam van de vrouw aan, dat hur kend tegen de gangmuur zat. On middellijk belde zij de politie, die zich via een ruit toegang verschafte tot de slijterij. Het slachtoffer had nog de vuil nisbakken, die rond half 9 waren geledigd, naar binnen gehaald. Zij was volledig gekleed en miste een pantoffel. Deze werd later in de achterkamer gevonden. Het bed van het slachtoffer was beslapen, hieruit trekt de Nijmeegse politie de con clusie, dat de moord moet zijn ge pleegd in de ochtenduren, en wel voordat de slijterij werd geopend. Alles in het gebouw lijkt volko men intact, behalve de chaos rond de gebroken flessen. Voorlopig is er nog geen reden aan te nemen dat iets gestolen is. Niets wijst er verder op, dat er een worsteling of vecht partij heeft plaatsgevonden. De man van de weduwe Muis, die vfjf jaar geleden stierf, was destijds in Nijmegen een zeer gezien en be kend figuur. De consternatie in de buurt is zeer groot. Er is een bloedspoor gevonden, dat eerst de straat schuin oversteekt, en daarna achter een bloemenstal- letje in de Molenstraat ophoudt, waar de dader zich wellicht verbon den heeft. HET WEESHUIS van de negerzange res Josephine Baker „Les Milandes" heeft haar slepend bestaan enige tijd gerekt, omdat een bouwondernemer de vordering van een schuld van 350.000 gulden weer heeft uitgesteld De zangeres is van plan het wees huis voor zestien kinderen in april te verkopen als de financiële perike len aanhouden. ADVERTENTIE 150 gram 85 niet duur wel heerlijk WASHINGTON (AP) Ameri kaanse straaljagers hebben twee Rus sische bommenwerpers die verleden week naar het Noordamerikaanse continent vlogen onderschept, aldus deelde het Pentagon gisteren mee. „De Sovjetvliegtuigen toonden geen vijandelijke bedoelingen en het on derscheppen vond alleen plaats ter identificatie", aldus het Pentagon. Het is niet de eerste keer dat de Russen getracht hebben het verdedi- gingsschild van de Norad (de radar- gordel die de V.S. en Canada „be schermt") te doorbreken. „Het ge beurt niet iedere dag", aldus deze functionaris, „maar toch wel zo dik wijls dat niemand in paniek raakt en op rode knoppen gaat drukken", al dus een woordvoerder van Norad. Toen de twee Russische vliegtuigen op het radarscherm werden waarge nomen, kregen toestellen van het type F102 (Delta Dagger), die gestatio neerd zijn in.Reykjavic, de opdracht de Russische vliegtuigen, te ondèr- scheppen. De Amerikaanse toestellen vlogen rond de Russische bommenwerpers, zwaaiden met hun vleugels en vroe gen hen terug te keren. De Russen gingen echter recht door op de weg die hen uiteindelijk recht over het noordelijke deel van de V.S. zou heb ben geleid. Later verschenen nog drie Russi sche bommenwerpers op het radar scherm van Norad. Er werden drie andere F102 toestellen de lucht inge stuurd bij wijze van voorzorgsmaat regelen. Hoewel de spanning groot was, was er geen spoortje van paniek, aldus de Norad-woordvoerder. De Russen kwa men tot op een paar kilometer van de kust van Newfoundland, keerden toen om en gingen weer weg. Het Pentagon heeft het incident te ruggebracht tot normale proporties en ook de onderschepping een routi newerkje genoemd. Het Pentagon zei, dat de bommen werpers van het type „Beer" waren die een snelheid hebben van 800 km/u. Zij worden voortbewogen door vier turboprop-motoren. (ADVERTENTIES) in de (bij Olsterwijk) Zaterdagmiddag 17 februari van 4 tot 8 uur; zondagmiddag van 2 tot 6 uur. INTERNATIONALE CONSUMENTENBEURS VOOR WONINGINRICHTING Dè beurs voor U en Uw gezin! 9 t/m 18 FEBR. '68 AHOY' HELIPORT ROTTERDAM

de Stem | 1968 | | pagina 1