ïiing Zuidnederlandse Opera getroffen bij zware brand „NAPALM IN JEMEN" FILM „JAONTJE" IS EREPLAATS WAARD Paus benoemt voor on twikkelingsh ulp studiecommissie "Si Grote schade in Maastricht en Winschoten Deserteurs uit Nassers luchtmacht verklaren: Cadzand kreeg er van langs Maastrichtse roofoverval rpapier voor uw 1,25 7,90 8,90 12,90 VRAGEN OVER AARDGAS AAN PECHINEY menthol dropjes! ANONIEME BRIEF UIT ANGST VOOR ONTSLAG Even uitblazen mevrouw Organisaties dragen ideeën aan Leden lekenraad bekend s 8 OOPJES Quant mschop NU .95 aplastic kken 0.99 se drop .99 2 - 6 uur n DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1967 NABLUSSEN LADDER Gezinshoofden in Spanje worden geteld dat Helpt! 50en30cent per doosje Nachtwaker raakt baantje toch kwijt Nieuwe voetbaltrainers Nu ook dameskleding yl van vin Elektrische fornuizen bekeken en beproefd CHOCOLADE ETEN ZONDER VREES Weer incidenten bij grens van Israël PRESSIE VROUWEN Het geheim van de i mm m i laatste letter ^-pen Watersnood Florence Orgelconcerten KVP-schonen Yes, Jass, Jazz VII Werkloos J aarvergadering statenkring Goes van C.H.U. van 14.75 9.95 /an 9.95 7.75 ote zak ak 300 grarri MAASTRICHT/WINSCHOTEN (ANP) Een felle uitslaande brand heeft gis termorgen om half vier een vleugel van Eet voormalige Conservatoriumgebouw lan de Lenculenstraat in Maastricht, ffaar thans de Zuidnederlandse Opera Is gevestigd, vrijwel geheel in de as gelegd. Een uitslaande brand heeft een Jsr later in Winschoten van een drie etages tellend pand, waarin twee bars «aren gevestigd, slechts een rokende puinhoop overgelaten. De brand in Maastricht brak uit om omstreeks half vier in de morgen. Spoe dig laaiden de vlammen door het dak omhoog en een vonkenregen daalde neer op de daken van het oude stads gedeelte, dat ook de Toneelacademie, de jan van Eyck-Academle, het Bonne- (antenmuseum en het nieuwe Conser vatoriumgebouw herbergt. De Maastrichtse brandweer rukte uit met twee hogedrukwagens en een lad derwagen. De brandweer ging het vuur met 15 stralen te lijf. De ladderwagen kon niet worden Ingezet, omdat de toe gangspoort tot het voorplein van het gebouw te smal bleek. Omstreeks 5 dur was de brandweer het vuur mees ter. De schade bleef beperkt tot de zij vleugel, die door een brandmuur van de rest van het gebouw wordt gescheiden. De scnade die de rekwisieten en de kostuums van de Zuidnederlandse Ope ra hebben geleden, ls nog niet vast te stellen. Het gehele instrumentarium van de Avanti-kapel, een amateurorkest, dat in het gebouw repeteert, is verlo ren gegaan. De instrumenten en de uni formen van de Koninklijke Harmonie van Maastricht zijn gedeeltelijk gered. Het archief van muziekbladen, enkele kostbare pauken en het vaandel zijn evenwel vernietigd. De waterschade aan het gebouw en de inventaris is groot. De brandweer is de gehele morgen be- zlg geweest met nablussen. By «e brand ln Winschoten kon de huiseigenaar H. Scholte zich met zijn vrouw en vijfjarig zoontje slechts ter nauwernood in veiligheid hrengen. Het gezin verliet t. nachtkledij het in een oogwenk als een fakkel brandende per ceel vla een ladder, die een buurman iegen een afdak plaatste. Scholte had hen gewekt door een ruit ln te gooien. DEN HAAG (ANP) De Tweede- Kamerleden de heren Beernink en Mel- lema (beiden CHU) hebben de minis ter van Economische Zaken na diens beantwoording van vragen van de "heer Assmann gevraagd of de minister weer overweegt aan het Franse concern Pe- chney uit de z.g. aardgasreserve een toewijzing mogelijk na wijziging van de leveringsvoorwaarden te verstrek ken. De afgevaardigden vragen of de mi nister het juist acht dat van de 30 mil jard kubieke meter aardgas, die in de eerste plaats voor de ontwikkeling van het noorden is bestem, een groot deel naar het zuden zal afvloeien, „zeker wanneer, naast aan Hoechst in de Sloe- haven, aan de zoetwaterfabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen en mogelijk aan een zinkfabriek in de Kempen, ook nog aan het Franse concern een toezegging zal worden gegeven1'. De heren Beernink en Mellema vragen de minister mede te delen hoeveel ku bieke meter aardgas voor deze toezeg gingen zijn of zullen worden vast e- legd en hoeveel voor het noorden nog effectief kan worden aangewend. Het vuur, dat ln de onderste van de twee bars door onbekende oorzaak is ontstaan greep razendsnel om zich heen. Nadat de gaskachels waren geëxplo deerd stortte het dak in. De hitte werd daar bij zo groot, dat aan de overkant van de straat in enkele winkelpanden ruiten barstten. De vrijwillige Winschoter brandweer, die met groot materieel was uitgerukt moest machteloos toezien, dat het pand in een half uur tijds volledig plat brandde en zag zich genoodzaakt de overhellende pui omver te halen. Beide bars vielen ook op 29 augustus 1964 ten prooi aan de vlammen, maar konden toen worden herbouwd. AMMAN, JORDANIë (AP) Twee kapiteins van de Egyptische luchtmacht hebben gisteravond verklaard, dat Egyptische toestellen gas- en napalm bommen gegooid hebben op steden en dorpen in Jemen, op persoonlijk bevel van president Nasser. De twee Egyptische officieren zijn, volgens Jordaanse berichten, zes maan den geleden gedeserteerd uit hun in Jemen gestationeerde onderdeel. Zij beweerden op een persconferentie, dat Russische piloten Egyptische bommen werpers en straaljagers besturen en aanvallen doen op afvallige Jemeniti- sche stamleden. De beide Egyptenaren waren echter in de Sovjet-XJnie opge leid. Volgens één der deserteurs sneuvelen dagelijks in Jemen honderden Egypti sche soldaten. De twee piloten noemden de V.A.R. „een despotisch geregeerde gevangenis". Zij zeiden dat zij naar Jordanië gekomen waren om hun diens ten aan te bieden voor de komende strijd tegen Israël. De opperbevelhebber van de Egypti sche troepen in Jemen heeft ontkend, dat er twee Egyptische vliegers gede serteerd zijn. De Egyptische bevelheb ber zei, dat de twee genoemde namen van de piloten, kapitein Mohammed Aly en kapitein Abdoel Maatu Abdou niet op de lijst van Egyptische piloten voorkomen. MADRID (AP) De regering van Spanje heeft bevel gegeven voor een telling in het gehele land van gezins hoofden. Deskundigen geloven dat dit een voorbereiding is voor de eerste rechtstreekse verkiezing in 30 jaar van nationale afgevaardigden- De telling zal 5 april eindigen. Men geloofd, dat dit de eerste stap van de regering is voor het tenuitvoer brengen van de grondwetswijzigingen van ge neraal Franco, die tijdens een referen dum van 14 december goedgekeurd werden. Hierbij was inbegrepen recht streekse verkiezing door gezinshoofden van 100 leden van de 500 leden tellende Cortes. (ADVERTENTIE) VOORBURG (ANP) De poli tie heeft vorige week in Voorburg binnen 24 uur een man ontmaskerd, die in een anonieme brief aan de directie van een in die gemeente gevestigd rijksbureau met brand stichting had bedreigd. De brief schrijver, de 23-jarige J. v. O. uit Den Haag, werd op 6 januari aan gehouden en een dag later weer heengezonden. Hy kreeg een pro- ces-verbaal wegens bedreiging met brandstichting. Nadat de bedreiging op 5 januari over de post bij het rijksbureau was binnengekomen, waarschuwde de directie van deze instantie de Voorburgse politie. Bepaalde spo ren op de brief wezen in de rich ting van v. O., die in verband met de herhaalde brandstichtingen in Leidschendam en Voorburg, tijde lijk als nachtwaker bij het bureau werkzaam was. De man werd ver hoord en viel al spoedig door de mand. Als motief gaf hij dreigend ontslag op. Omdat er na de brand op 11 de cember van het vorig jaar bij de liftenfabriek Starlift N.V. in Leid schendam niets meer te merken was geweest van de pyromaan in de Vlietstreek, waren verschillende bedrijven er toe overgegaan tij delijk aangenomen nachtwakers weer te ontslaan. Van O. was bang dat dit ook hem zou overkomen en meende het ontslag te kunnen uit stellen door een anonieme bedrei ging met brandstichting aan zijn werkgever te sturen. Hij had pecht. want het ontslag volgde nog smeller dan hij had ge dacht: namelijk, nadat hij door de politie was ontmaskerd, op staande voet. Van O. heeft, zoals voorts vast is komen te staan, overigens mi ets te maken met de andere brandstichtingen in de maanden ok tober tot en met december in de Vlietstreek. MIDDELBURG Voor het examen 1966 van de onder auspiciën van de K.N.V.B. in Zeeland gehouden D-cursus voor voetbaltrainers, slaagden de heren H. de Pagter te Westfeapelle, H. Ver slui] s te Middelburg, J. Galbrielse te Westkapelle, J. van de Kreeke te 's-Heer Arendskerke en J. Vogel te Vlissingen. De heren H. de Faigter en H- Ver slui] s kregen bovendien de aantekening C en kunnen derhalve deelnemen aan de binnenkort te houden C-cursus. Een viertal kandidaten kreeg herexamen, 4 werden er afgewezen, terwijl één kan didaat het examen niet beëindigde. De afgewezen kandidaten worden in het bezit gesteld vam een door de K. N.V.B. afdeling Zeeland uit te reiken „amateur-spelleidersdiploma". Aan de te houden C-cursus kunnen ook deelne men alle houders van het D-diploma die destijds een aantekening C daarop hebben verkregen. Dank zij de fenomenale ontwikkeling van de chemie is de verscheidenheid van stoffen, geschikt voor dameskle ding, thans haast niet meer te over zien. En nog elke dag komen er nieu we bijEen der bekendste kunststoffen, vinyl, kan thans ook gebruikt worden voor vervaardiging van kleding die zeer licht van gewicht is. De meeste toe passingen van vinyl waren tot dusver re gebaseerd op het feit, dat het zeer hard en daardoor bijna onverslijtbaar is. Men zou dus geneigd zijn te geloven, dat het voor kleding niet geschikt zou 2-yn. Het blijkt echter dat dunne dra den vinyl kunnen worden gebreid. De ze gebreide draden zijn soepel genoeg en het daaruit vervaardigde kleding stuk is bovendien poreus, wat vinyl in normale toestand namelijk niet is. vooral in combinatie met andere kunst stof- of metalen draden zou vinyl in teressante effecten opleveren. Ook voor Jdhoenen zou deze nieuwe stof in aan merking komen en voorts voor bekle- y«3?- ^an hieubelen, zitplaatsen in auto mobielen enzovoort. De ombouw op aardgas deed een gro- *as 'uur gasfornuizen ontstaan en I® Consumentenbond het vorig orn,.^lei4inS tot een uitvoerig gas- ™e?"°nderzoek. Als reactie daar- on 'le bond van vele, vooral hrt,;lp ,tteland woonachtige leden onil.ï jZ°? ook elektrische fornuizer E" oe 'oep te nemen. voldaar,VeTZoek waaraan thans word fornuizen 'otaal werden hierbij tien biet waarvan zeven Platen m en. 4r'e m6t spiraalkook- kooknia+e een lriveritarisatie van de Wokken 5vens' grills en schakel- deze on<Wj01i de Prestaties van al *>et fo?Sel?n en enkel€ aspecten van s Ws geheel, besproken. Op grond van de geboden mogelijkheden te zamen met prestatie en prijs, kunnen enkele merken in het bijzonder wor den genoemd. Aan het slot van het artikel wordt de vraag ,,gas of elektrisch aan de orde gesteld. De vergelijking heeft be trekking op zowel de doelmatigheid als op de kosten in het gebruik. Wat dit laatste bob-eft blijkt het gas althans' het aardgas voordeliger naarmate er ook meer voor andere doeleinden ge bruik van wordt gemaakt. Wanneer het gas echter niet tevens voor warm-wa- tervoorziening of verwarming dient, komt het elektrisch koken nauwelijks duurder. Voor kleine gezinnen of al leenstaanden maakt het dan meestal zelfs in het geheel niets uit. Chocolade is een uitvinding van de Italianen. Zij waren het, die omstreeks drie eeuwen geleden ontdekten, dat een combinatie van cacaobonen, suiker en vanille, gemalen in een ouderwetse kof fiemolen en vervolgens gebonden door melk een produkt opleverde, dat in smaak kan wedijveren met de toen reeds bekende chocolade in vloeibare vorm maar dat bovendien houdbaar was. Maar als gevolg van de duurte zo wel van cacao als van suiker duurde het tot het begin van de 19e eeuw al vorens een Fransman wiens naam nu nog een zeer bekend chocolademerk vertegenwoordigt begon met de fa briekmatige bereiding van chocolade. De industriële revolutie bracht zoveel verbeteringen in het fabricageproces en de prijzen van de grondstoffen daal den zo sterk, dat spoedig de chocolade in overvloed kon worden geproduceerd >n verbruikt. Troost voor liefhebbers, wier genoe gen in dit smakelijke en zeer voedzame genotmiddel tegenwoordig wordt be dorven door vele waarschuwende vin gers' op een tandartsencongres in Stockholm heeft men onlangs vastge steld dat bepaalde cacaosoorten een bestanddeel bevatten (een tannine), dat tandcariës tegengaat! TEL AVIV (ANP) Gisteren heb ben zich op drie plaatsen aan de Sy- risch-Israëlische grens opnieuw inciden ten voorgedaan, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Dat gebeurde bij Tel Hillai, Djalabina en Taluffic, bij het Meer van Tiberias. Van Syrische zij de werd mitrailleurvuur gegeven, dat door de Israëliërs werd beantwoord. Aan Israëlische zijde werd niemand ge wond. Israël heeft scherp geprotesteerd bij de VN-wapenstilstandscommissie. DRIEBERGEN (KNP) Ongeveer veertig grote katholieke organisaties hebben gehoor gegeven aan de oproep van het secretariaat van het pasto raal concilie om zich uit te spreken over de vraag op welke manier zij het best hun visies en inbreng kon den geven by de vraagstukken, die in het pastoraal concilie aan de orde behoren ta komen. Het NKV vraagt aandacht te besteden aan de confessionaliteit, aan het gesprek met de atheïsten en aan de medezeggen schap. Het bedrijfsapostolaat vraagt aan dacht voor de verantwoordelijkheid der kerk in het industriële leven, terwijl de vrouwenorganisaties haar voorkeur rich ten op huwelijk en op godsdienstig le ven in eigen milieu. De caritas omvattende groep vroeg richtinggevende besprekingen over de taak van de caritas in deze tijd, nu al lerlei instellingen gewoon in de burger maatschappij zijn opgenomen. Ook het ontwikkelingswerk en het huwelijk acht deze groep zeer belangrijk. De jeugdgroep tenslotte wenste dat de jongeren in alle commissies van voorbe reiding een plaats zullen krijgen. De visie van de jeugd moet in alles door dringen, zo werd in deze groep betoogd. Het gaat hierbij uiteraard om voorlo pige en in beraad zijnde voorstellen en geen definitieve rapporten. (Van een onzer verslaggevers; OOSTBURG Arm Cadzand Het heeft er flink van langs gehad. Voorzitter H. A. M. van de Vijver van de „Stichting Film Jaontje" deed voor Wim Kan niet onder, toen hy zei: „Biervliet opende de rij, Cadzand zal hem vermoedeiyk binnenkort sluiten". En mr. J. van Aartsen had, een goede anderhalf uur later, een soortgeiyke opmerking „Ze dachten natuurlijk: het gaat aïphabetisch. En dan slaan ze de „C" over Het is ook een niet al te prettige aan gelegenheid om eraan herinnerd te wor- den, dat je als enige gemeente van de Veertien een verzoek om subsidie voor de verfilming van „Jaontje", het W.-Z.-Vlaamse kas (toneel stuk van Cor Schljve, hebt afgewezen. Zeker niet bij een gebeurtenis als die, wel ke zich ln het Oostburgse Ledelthea- ter afspeelde, de première van de eerste W.-Z.-Vlaamse kleurenfilm „Jaontje". En nog minder, als je om je heen de vertegenwoordigers van de 13 andere gemeenten zitten, die met tevreden gezichten constateren, dat de 35 cent per inwoner, die zij de stich ting hebben gegeven, allerminst weg gegooid geld is geweest. Het was een feest, die première. Een echt „plesant" feest. In alle op zichten. Wel officieel natuurlijk maar ondanks de aanwezigheid van nogal wat niet-Cadzandenaren werd het een gezellige en gemoedelijke bedoeling. „Happening" zou In dit verband een wat te opzichtige en overdreven type ring zijn. Er viel gelukkig, niets te protestéren. Wel toe te juichen. De film n.l. ,dle zonder meer een ere- olaafcs verdient onder de documentai res. En misschien ook bij de speel films, want in beide opzichten bezit „Jaontje" ongetwijfeld kwaliteiten. ,.Een 'document ter vastlegging van de snelverdwijnende Cadzandse folklo re", aldus typeerde Aardenburg se ge meentesecretaris J. Paridaen, die bo vendien ln de film meespeelt en be stuurslid ls van de stichting, die de verfilming heeft voorbereid. En in dat VATICAANSTAD (DPA) Gisteren heeft het Vaticaanse blad Osservatore Romano een pauselijk besluit gepubliceerd over de reeds aangekondigde op richting van een raad voor het lekenapostolaat en een pauselijke studiecommissie „Gerechtigheid en vrede". Beide instellingen zul len apart werken maar onder de gezamenlijke leiding staan van de aartsbisschop van Quebec, Maurice kardinaal Roy, als voor zitter die ook de leiding heeft ge had van de voorlopige post-con- ciliaire commissie voor kwesties van lekenapostolaat en het con cilie-document over „de kerk in de moderne wereld" (schema der tien) Op een persconferentie werden na dere bijzonderheden meegedeeld van het op 6 januari gedateerde „Motu Proprio" over de twee nieuwe instel lingen. De studiecommissie moet met name „bij het gehele volk gods" een levendig bewustzijn wekken van de huidige zending met betrekking tot het werk ten behoeve van de ontwik kelingsgebieden. De raad voor het lekenapostolaat, die geheel uit leken als volle leden be staat, krijgt de Franse mgr. Achille Glorieux als secretaris. Een van diens twee plaatsvervangers is de uit Polen afkomstige Mieczeslawa de Habicht, thans van Zwitserse nationaliteit. Se cretaris van de pauselijke studiecom missie wordt mgr. Joseph Gremillion, leider van de economische en sociale afdeling van de Amerikaanse katholieke organisatie N.C.W.C. De studiecommissie zal ook cantact op nemen met andere eventueel niet- ehristelijke organisaties die zich met kwesties van ontwikkeling en vrede be zighouden. Door publicatie van haar bevindingen zou de studiecommissie pressie op de politieke machthebbers kunnen uitoefenen, aldus werd door mgr. Glorieux te kennen gegeven. Vice-voorzitter van de gezamenlijke leiding is mgr. Alberto Castelli; mgr. Glorieux krijgt behalve de reeds ge noemde leek Mieczeslaw de Habich ook mej. R. Guldie tot medewerkster. Minis ter Magda Klompé is een van de twaalf leden van „Gerechtigheid en vrede". Voorzitter, ondervoorzitter en secreta rissen zijn benoemd voor een periode van vijf jaar of eventueel langer. De lekenraad moet het lekenapostolaat op internationaal zowel als nationaal plan bevorderen als „plaats voor ontmoe ting en gesprek in de schoot van de kerk tussen het episcopaat en de leken en tussen de verschillende vormen van activiteit van laatsgenoemden. Hij moet verder de leerstellige kant van kwesties betreffende de leken be studeren en in Rome een documentatie centrum vormen. Ook de pauselijke studiecommissie moet, aldus het Motu Proprio, zich bezighouden met de theo logische, pastorale en apostolische fa cetten van de problemen van o2itwikke~ ling en vrede en de coördinatie van het werk op dit gebied bevorderen. begrip „folklore" is alles inbegrepen: de klederdracht het eigenaardige dia lect, het volkskarakter, "de Oadzandse sociale toestanden en verhoudingen, dat alles tegen de achtergrond van het W.-Z.-Vlaanderen van rond de eeuwwisseling. Het ls een film geworden, die zon der meer het predicaat „goed" ver dient. Afgezien van enkele kleine tech nische tekortkomingen die nog voor dat „Jaontje" in openbare vertoning gaat, zullen worden weggewerkt valt er weinig of niets aan te merken. Het euvel van zovele verfilmingen van to neelstukken, n.l- ofwel onherkenbaar heid van het origineel ofwel een te grote toneelmatigheid, is beslist niet aan de orde en het geval van „Jaon tje". Er is door mede-regisseurs Bob van Baal en Jan van der Straeten, uiter aard, in nauw overleg met Cor Schij- ve, vakkundig „gespeeld" met het on derwerp. Het resultaat is dan ook een volwaardige film, die men met ple zier bekijkt. Het camerawerk is gede gen, en getuigd van vakmanschap. De kleuren wanthet is een kleuren film zijn niet te flets maar ook niet te overdadig. En er zit vaart in de film, nog veel meer dan in het to neelstuk. Ziedaar een greep uit de in overvloed voorhanden zijnde pluspun ten, die even zovele aanbevelingen zijn om de film te gaan zien. Zoals boven al vermeld waren er Qe nodige officiële gasten. Behalve de commissaris der koningin was vrijwel het gehele college van Gedeputeerde Staten bij deze eerste landelijke pre mière van het Ledel Theater aanwe zig, en bovendien hadden alle veer' tien West-Zeeuwsch-Vlaamse gemeen ten uitgebreide vertegenwoordigingen gezonden. Na afloop van de voorstel ling werden schrijver-regisseur Cor Schijve, cineast Roger Claeys en hoofd rolspeelster mevrouw M. Osté-Hoste uitvoerig gehuldigd door zowel mr. van Aartsen als stichtingvoorzitter Van de Vijver. Deze huldiging werd in wat minder officiële sfeer voortgezet tijdens de ontvangst, die het Oostburgse col lega van b. en w. in de Burgerzaal van het gemeentehuis aan de medewer. kers van de film aanbood. (VERVOLG VAN PAGINA 1) MAASTRICHT Maandagavond werd omstreeks acht uur geheel Neder land door de Maastrichtse politie gealar meerd. Via Interpol werden direct alle grensposten gewaarschuwd. Bovendien is er bijzonder nauw contact met de byzondere opsporingsbrigades te Genk de justitiële recherche in Luik en de Kriminalpolizei in Aken. Dat de over val door drie mensen werd gepleegd wordt mogelijk geacht. Een buurvrouw naast het bedrijf in de St.-Maartenslaan heeft omstreeks kwart over vijf namelijk twee jonge mannen uit een kleine wagen, die tegen over het bedrijf in een steegje gepar keerd stond, zien komen. Zij zag ze het bedrijf van Stëegen binnengaan. Om trent het merk, kenteken en kleur van de auto kon zij echter geen inlichtin gen geven. Verdere reacties uit de naas te omgeving heeft de politie praktisch niet gekregen. Wel kwamen er veel tips binnen van mensen, die omstreeks die tijd door de St.-Maartenslaan kwamen, De veronderstelling dat een derde man in de auto heeft zitten wachten leeft sterk bij de politie. Ook werd op de parkeerstrook een bandenspoor ge vonden en tevens een voetafdruk, ter wijl ook in het kantoor voetafdrukken gevonden werden, die echter niet iden tiek bleken te zijn aan die op de par keerstrook. Of er verband bestaat tussen de roof overval op de oude bankloper op 30 de cember in Maastricht? De politie sluit deze mogelijkheid zeker niet uit. Tot nu toe is er nog geen enkele reële aan wijzing dat het inderdaad het geval is. Een rechercheur is gisteren vertrok ken naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag om nauwkeurig te verifië ren met welk wapen de overval is ge beurd. De Maastrichtse recherche is er echter tot nu toe praktisch zeker van dat het een automatische flobertbuks of pistool geweest moet zijn. In Nederland is het erg moeilijk om een wapen te ko pen. In België daarentegen een vrij makkelijke zaak. Een rechercheonder zoek bij wapenhandelaren in België heeft niet veel opgeleverd. Deze wapens blijken zoveel gekocht te worden, soms wel drie per dag, dat het voor de Bel gische handelaars ondoenlijk is om de kopers met naam te registreren. Er worden ook vaak wapens aan Neder landers verkocht. Het onderzoek op dit punt heeft dus niet veel aan de oplos sing van het misdrijf kunnen bijdragen. door ellery queen „O Jeremy?" brachit ik hijgend uit. „Stit! Glimlachenzeg ik jeEen van mijn dril- boorders, een goeie vent - helemaal betrouwbaar - kwam een paar minuten geleden in het geheim bij me. Hij was onder lunchtijd wat gaan wandelen - ging het bos in om een koel plekje te zoeken - het bos daar, een hialve kilometer hier vandaan. En daar in een oude, verlaten keet, ontdekte hij Dow". „Weet je het zeker?" vroeg ik. „Helemaal zeker. Hij herkende hem van de foto's in de krant. Wat zullen we doen? Ik weet dat jij denkt dat hij onschuldig is „Jeremy Clay", zei ik fel, „hij is onschuldig. En jij bent een schat dat je me hebt opgebeld". Hij zag er erg jongensachtig en hulpeloos uit in zijn vuile, be stofte werkkleren. „We gaan er samen naar toe en smokkelen hem het bos uit we zorgen dat hij weg komt We keken elkaar gedurende een lang ogenblik strak in de ogen aan; we voelden ons twee bange samen zweerders. Toen klemde Jeremy zijn kaken op elkaar en hij zei kortaf: „Kom mee. Doe gewoon. We gaan wat in het bos wandelen". Met een glimlach hielp hij me uit de auto, nam mijn arm en gaf daar een geruststellend kneepje in en toen wandelde hij met me de weg op. Met zijn hoofd naar me toegebogen, moet hij er voor die Stiekem glu rende werklui niet anders hebben uitgezien dan een jongeman die een meisje helt hof maakt. Ik giechelde en keek hem innig in de ogen, terwijl er inwendig een storm in me woedde. We stonden op het punt iets heel ernstigs te doen. Maar toch wist ik zeker dait als Aaron Dow gesnapt werd, niets hem meer van die vreselijke stoel kon redden Na wat mij een eindeloze tijd toescheen, gingen we het bos in. Met de koele takken als een dak boven ons hoofd en de geur van demnenaalden in onze neus gaten leek de wereld akelig ver weg. Zelfs de gelui den van de ontploffingen in de groeven waren dof en ver. We lieten onze malle vertoning varen en zetten het als bezetenen op een lopen. Jeremy ging voor en liep als een Indiaan met grote passen en ik holde hijgend achter hem aan. Plotseling - zo plotseling dat ik tegen hem opbotste - bleef hij met een uitdruk king vam ontsteltenis op zijn eerlijke, jonge gezicht staan. Ontsteltenis, ongerustheid en wanhoop. Ik hoorde het ook. Het was het bassen en blaffen van de honden. „Goeie genade", fluisterde hij. „Dat is vlakbij, Patty. Ze hebben zijn lucht geroken". „Te laat", fluisterde ik beklemd terug en ik klamp te me aan zijn arm vast. Hij pakte mijn schouders en schudde me door elkaar tot mijn tanden klapperden. „Verdomme! Probeer nu niet het lieve, tere vrouwtje uit te hangen, hoor je!" zei hij kwaad. „Schiet op - misschien is het nog niet hopeloos". Hij draaide zich om en haastte zich voort langs het duistere pad, dieper het bos in. Ik volgde hem op de hielen. Ik voelde me verward, verbijsterd en woedend op hem. Waar baalde hij de brutaliteit vandaan me door elkaar te schudden en tegen me te vloeken! Wat verbeeldde hij zich wel! Weer stond hij plotseling stil. Hij legde zijn hand op mijn mond en toen bukte hij zich en begon hij op handen en voeten door een bosje bestoft struikgewas te kruipen. Hy sleepte me achiter zich aan. Ik beet op mijn lippen om niet te schreeu wen. Mijn jurk bleef aan braamstruiken hangen en iets scherps stak in mijn vinger. Toen vergat ik de pijn. We stonden voor een open plek in het bos. Te laat! We zagen een kleine, vervallen keet met een komisch doorgezakt d'ak. En aan de andere kamlt van de open plek klonk duidelijker het geblaf van de honden. Het ene ogenblik was alles nog rustig en leeg, het vol gende ogenblik krioelde het van in het blauw geklede mannen met hun geweren op de keet gericht. En be halve die mannen, grote, lelijke honden die over het terrein rendden, tegen de gesloten déur van de keet opsprongen, en krabden en de vreselijkste geluiden maaktenDrie mannen schoten naar voren, pak ten de riemen van de honden en trokken ze terug. We keken, te wanhopig om iets te zeggen, toe. Een rode flits gevolgd door een knal, sneed door een van de kleine ramen van de keet. Ik zag de loop van een revolver weer naar binnen verdwijnen. Te gelijkertijd' sprong een van de honden een kwaadaar dig monster met kwijlende bek, stuiptrekkend om hoog en viel dood neer. „Blijf weg", klonk een schelle, hysterische stem - de stem van Aaron Dow. „Blijf weg. Ok ik schiet. Jullie krijgen me nooit levend in handen. Blijf weg, zeg ik jullie". Zijn stem klonlk hoog en iel. Ik krabbelde overeind. Een fantastisch plan borrelde plotseling in me op. Ik was wanhopig, ik begreep dat Dow meende wat hij zei. Hij zou per se schieten als hij dachlt dat helt nodig was. Maar er was nog een kans, een hele kleine, onzinnige kans Jeremy's hand trok me weer omlaag. „Wat ben je in godsnaam van plan te doen, Pat?" fluisterde hij. Ik probeerde me los te wringen. Hij keek me stom verbaasd aan. Terwijl ik wrong en worstelde, veranderde het toneel plotseling. Ik zag de vierkante, rustige figuur van mr. Magnus temidden van zijn mannen. Ze ston den allemaal onder struiken en bomen verdekt op gesteld. Sommigen van hen waren langzaam onze kant opgedrongen. Maar naar welke kant ik ook keek, overal zag ik gewapende bewakers met bloed dorstige ogen Mr. Magnus trad naar voren. „Dow", riep hij rustig, „doe niet zo onverstandig. De keet is omsingeld. We moeten je wel snappen. We wtillen je niet doden Krak! Als bij toverslag zag ik op de rechterhand van mr. Magnus een rode striem ontstaan. Langzaam begon het bloed op de kurkdroge aarde te druppelen. Dows revolver had weer gesproken. Een bewaker kwam uit de bossen aangehold en trok de versufte directeur mee. Na de watersnood in Florence heb ben wij via de t.v. en de dagbladen veel gehoord en gelezen over vele ac ties die gevoerd werden en nog steeds voortduren voor de kunststukken schilderijen etc, die verloren gegaan zijn, maar voor de mensen persoonlijk heb ik nog niet gehoord, dat daar acties of dergelijke voor gehou den geworden. Nu vraag ik nuj maur af wat is nu het belangrijkste? Of is het daar anders dan de watersnood by ons in 1953 want toen was er veel hulp nodig ook uit andere landen. Dat schilderijen en kunststukken en toch zeker de bibliotheek ook hun waarde hebben is te begrijpen, maar het leed van de mensen lijkt mij toch steeds nog het belangrijkste. ST.-WILLEBRORD, L. J. GABRIELS Als orgelliefhebber moet me het vol gende van het hart: Reeds een aantal jaren bestaat in Breda de mogelijkheid o-m op geregel de tijden goed verzorgde orgelconcer ten te bezoeken. Deze vinden plaats in de Sacramentskerk. Misschien dat hier aan te weinig publiciteit wordt gege ven, maar de belangstelling ervoor is bepaald miniem te noemen. Jammer, temeer daar werkelijk toonaangevende organisten op deze avonden musice ren. Mijn hoop is dat dit stukje zal bijdragen tot een groter bezoek aan deze concerten, de vergoeding van 3 kwartjes (incl. programma) zal dunkt mij geen bezwaar zijn. BREDA, J- KOELEWIJN De K.V.P. heeft bekend gemaakt hoe ze de propaganda voor de stembus slag heeft ontworpen: Brabantse scho nen zullen met minirokjes moeten bij dragen om zoveel mogelijk stemmen te winnen. Vier jaar geleden deed de K.V.P. dit met taarten uit te delen, voornamelijk werd toen opgemarcheerd naar bejaardencentrums, waar de be jaarden en de nonnetjes voor een stuk taart hun stem verkochten. Zo werden de bejaarden naar het stemhokje ge leid. Een eigen wil was er niet bij. Maar nu zullen de schonen in hun minirokjes moeten dansen voor de be jaarden, dat zullen deze misschien nog meer waarderen, dan een stuk taart Hoe denonnetjes zullen reageren is nog de vraag, want die houden over het algemeen niet van blote benen, maar de K.V.P. zal zich daar niet druk over maken als ze maar op de K.V.P- stemmen. Alles is geoorloofd als het er om gaat de sterkste te blij ven. Wat die partij verder doet ls bij zaak. Dat heeft men wel kunnen mer ken in de nacht van Schmelzer, toon hij het kabinet Cals om zeep bracht, en geen schijn van kans zag zelf een kabinet te formeren, arm Nober- tje, wat maakt de K.V.P. zich toch belachelijk, maar de werknemers kie zers zulen er hoop ik wel anders over denken en zich niet laten beïnvloeden door minirokjes en portemonnaire. DRUNEN, J. v. d. GROENDALER De heer van Dongen schrijft in zijn Ingezonden stuk (6 jan. j.l.) dat men een beat-nummer (evenals carnaval) moet ondergaan. Carnavals-muziek is leuk en men moet iets, hoewel niet veel, van muziek afweten om dit te kunnen brengen. Toch zou ik de carnavais-muziek niet «villen rekenen onder de Kunst- Bij vele beat-groepen (gelukkig niet bij al len) echter is er 'n summiere kennis van de elementaire muziektechnieken en die kennis blijkt ook niet nodig te zijn om die „muziek" te kunnen bren gen. Zou beat-muzlek dan wel een „Kunst" zijn? De mogelijkheid sluit ik niet uit, want de meerderheid van de mensen maakt uit wat Kunst is of niet. De heer van Geene (De Stem 7 jan. j.l.) blijkt één moeilijk woord (Polyfo nie) te kennen, maar verder niets van muziek (Jass of Jazz) af te weten. Dat het veel meer muzikale kennis vraagt om te improviseren dan om een melodie te spelen, weet hij niet. Elk Jazz-nummer, nieuw of oud, is al tijd één geheel. Men improviseert er niet zomaar op los, er zijn regels waaraan men zich moet houden, het is altijd op iets gebaseerd. BREDA, ROB CREMER Wij, werknemers gaan achteruit. Wij zitten nu in de tijd van 19391940. Toen was het ook zo. Zou het niet gevonden kunnen worden om de werklozen een abonnement op de B.B.A.-bus te geven? Dan kunnen degenen, die durven, bij de paters gaan eten. Dat zou al veel schelen voor de vrouwen die maar f 87.30 trekken. Geen wonder dat de vrouwen met ladders in de kousen lo pen en met piekharen. Nee, de kappers kunnen ook wel sluiten en de kotelet ten kun je wel zien liggen, maar kopen néé, niet eens hele kleintjes. Houdt je taai, werklozen. St. Willebrord MART DÉ JONG (Van onze correspondent) GOES Zaterdag 14 januari om 2 uur 's middags zal in „De Prins van Oranje" te Goes de algemene jaarver gadering worden gehouden van de Sta tenkring Goes der CHU. Op deze bijeenkomst zal het Tweede Kamerlid drs. D. F. v. d. Mey spreken over „Met de verkiezingen in zicht". Voorts komt een bestuursvoorstel aan de orde om de contributie te ver hogen. In het bestuur zijn aftredend en herkiesbaar de heren R. B. Boelman te Wilhelminadorp; F. A. Klaassen te Kats; Joz Verburg te Kloetinge en P. G. Vermaire te Kapelle. Voorts moet worden voorzien in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. C. Engelse te Krabben- dijke. Hiervoor zijn als kandidaten ge steld d'e heren J. Lako te Kruiningen en C. J. v. d. Velde te Yerseke.

de Stem | 1967 | | pagina 9