Middeleeuwse demonstratie Communicatiemiddelen ook omstreden schema Stewardessen in kimono Veldkamp wil toporgaan voor volksgezondheid Exotisch modesnufje Tweemaal in de roos Premier van Pakistan: VS hebben ons verraden v> CHINA STAAKT ABRUPT HET VUREN, DOCH: Marechaussee greep mis Evacuatie uit grensgebied niet gestaakt „Verraad!' J verlangt! Rekord, zonder ion Rekord. Met je zachtheid van on Rekord:géén jplost... 't is de eaal ook in de <ORD DAGBLAD VOOR ZEELAND Marineschepen teruggekeerd Somber weer Invaliden krijgen hogere uitkeringen Preludine even gevaarlijk als thalidomide SNEEUW EN MIST BELAAGDEN HET VERKEER OVERAL 55 Probleem vanuit stoffige hoek geobserveerd Zestien doden bij ongeluk in Egypte OH25 20 usMteit heeft afgeetaeiv 4 3RD RR 114.SK.3t2.» 102e JAARGANG No. 24139 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel- 22341 (4 lijnen) - Postgiro 1114111 /RIJDAG 23 NOVEMBER 1962 Abonnementsprijs f 8,05 per kwartaal, excl. 0,20 incasso; f 9,25 per post excL 0,35 incasso f 0,62 per week Prijs van buitenlandse abonnementen op aanvraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0,42 per mm (Ing. Med. f 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon «252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) GESCHIL OM KASJMIR Midden in de roos deze keer! Twee inzenders zonder één fout. Dit betekent dus dat de puzzelaars in kwestie beiden 1000,rijker zijn geworden. Het betekent natuurlijk ook dat honderden andere kanshebbers met nóg meer animo dan voor heen over „Wat zegt U?" het hunne zullen zeggen. Voor naam en adres van de prijswinnaars zie onze puzzel kolommen. En Iet op: er is in de nieuwe ronde weer een dikke premie te ver dienen! Tegen de vertegenwoordiger A. de K. uit Groenekan, die op 13 juli jl. op het Utrechtse station door een marechaus see werd gearresteerd op grond van ver meende majesteitsschennis, zal geen ver dere vervolging worden ingesteld. De heer De K. wenst thans dat hem door de betrokken marechaussee en de ambtenaar van de spoorwegrecherche openlijk genoegdoening wordt verleend in de vorm van excuses. Het is gebleken dat de betrokken twin tigjarige marechaussee geen enkele op sporingsbevoegdheid t.a.v. burgers had. Hij was alleen getuige van een gesprek tussen de heer De K. en een mederei ziger in de trein, een reserve-officier, over publikaties in „Der Spiegel". De spoorwegrechercheur, de heer Ooster huis, die vroeger bij het wapen der marechaussee gediend heeft, was de jeugdige marechaussee, die de heer De K. op het station aanhield, behulpzaam bij het transport van de heer De K. naar het Utrechtse politiebureau. Daar heeft de heer De K. een nacht in de cel moeten doorbrengen. Drie van hr. ms. schepen, de jager Groningen, het fregat Evertsen en de onderzeeboot Dolfijn, zijn donderdag morgen in alle stilte uit Nieuw-Guinea teruggekeerd in hun thuishaven Den Helder. De afmering en de ontscheping verliepen zonder enig feestelijk vertoon. 's Avonds liep tijdens dichte mist hr. ms. vliegkampschip Karei Doorman, be geleid door vier sleepboten, de haven van Nieuwediep binnen. Het schip heeft een twee maanden durende oefenreis gemaakt. LEEFT OP Zowel de regering van communistisch China als die van India hebben gisteren gelijktijdig laten weten, dat het vuren in het grens gebied is gestaakt en dat sommige Chinese eenheden al zijn begonnen aan de terugtocht. Zoals reeds beloofd was door de regering in Peking, zullen zij zodanige posities innemen, dat er tussen hen en de Indische grensposten een niemandsland van 40 kilometer diep zal ontstaan. Per 1 december zou het front in die zin gereorganiseerd kunnen worden. De Chinese regeringspers heeft op een hijzonder milde ma nier het onverwachte besluit om de strijd te staken, verklaard, maar Nehroe blijft (althans in zijn openbare verklaringen) vasthouden aan de oude eis: terugtrekking van de Chinese troepen tot achter de lijn die China als grens beschouwt. Er kondigt zich bovendien een nieuw gevaar aan. De regering van Pakistan is hoogst verontrust door het feit dat India zich even snel als doeltreffend bewapent en zelfs geheime akkoorden met de V.S. (een bondgenoot van Pakistan) heeft, die al elf jaar oud zijn. Het al jaren smeulende geschil om Kasjmir is daardoor opeens tot bijna-kookhitte gekomen. De Chinese regeringspers motiveert het besluit om het vuren te staken met de bewering, dat het de ernstige wil van Peking is, de vrede te bereiken door onderhandelingen over de grens kwestie te hervatten. China wil in het geheel geen aanspraken in Indisch grondgebied", schrijft het volksdagblad van Peking, „maar het wil alleen de waanzinnige aanvallen van de Indische troepen afslaan, de veiligheid aan de grens verzekeren en voorwaarden scheppen voor een vreedzame regeling. Wij beschouwen ons zelf niet als over winnaars en wilien geen onredelijke eisen of voorwaarden aan India stellen, maar integendeel enorme concessies doen". Het blad vervolgt met „De vooruit zichten, bij uitblijven van een positief Indisch antwoord, zijn vooral ernstig wanneer aan het Amerikaanse imperia lisme wordt toegestaan zich met de zaak te bemoeien. Het huidige geschil zal dan tot een oorlog uitgroeien waar in Aziaten Aziaten bestrijden, geheel tegen de fundamentele belangen van het Indische volk. Nehroe heeft op al dit zoet vogelaars- gefluit bepaald argwanend geantwoord. Hij bleef eisen dat de status quo langs de gehele grens, van voor 8 september 1962 wordt hersteld, voordat India be reid is onderhandelingen te overwegen. India zal zich nooit onderwerpen", zei hy, „wat ook de gevolgen mogen zyn". De zaken gaan in New Delhi dan ook gewoon door, alsof er helemaal geen bestand was. Gisteren kwamen Ameri kaanse en Engelse delegaties in India aan om zich op de hoogte te stellen van de Indische behoeften voor de strijd met China. Uit Canada arriveerden vier transportvliegtuigen en de arresta ties van vooraanstaande communisten in India gaan gewoon door. Er zijn er nu zo'n 750 opgepakt. Zelfs de evacua ties uit het frontgebied nemen niet af. De stad Tezpoer, vroeger 30.000 in woners, telt nu nog maar 7000 zielen. Veel boeren steken, voor zij vluchten, hun bezittingen in brand en hun rijke rijstoogst laten zij op het land staan. De politieke partijen in India geloven evenals de pers, dat het aanbod van China niets andsrs is dan een geweldige truc. Pakistan is bijzonder verbolgen over het pas nu bekend geworden feit, dat de V.S. elf jaar geleden een verdrag met India hebben gesloten volgens welk verdrag Amerika te allen tijde wapens naar India kan sturen om dit land te helpen bij de verdediging van het ge bied waarvan ook Pakistan deel uit maakt. De Pakistaanse premier hield een felle rede over dit „Amerikaanse ver- BIJ BARCELONA is een autobus met scholieren van een rots gestort en 175 meter diep gevallen. Vier schoolkinde ren kwamen om het leven en 25 werden er gewond. Van overal snelden ambu lances te hulp. DE REGERING in Bonn heeft Indone sië gewaarschuwd tegen elke formele erkenning van het Oostduitse regime. West-Duitsland zal, als Indonesië Oost- Duitsland erkent, alle hulp aan Indone sië stopzetten. DE BEWINDVOERDER van de V.N. in Nieuw-Guinea, de Pers Abdoh, zei giste ren dat hij er niet van op zou kijken als de diplomatieke betrekkingen tussen Indonesië en Nederland nog deze maand hervat zouden worden. VOOR HET EERST in de geschiedenis is er een Japans vliegtuig op Schiphol gedaald. Het was een „Yoshino", die de Japanse premier Ikeda en zijn gevolg komt ophalen. De stewardessen in dit vliegtuig dragen kimono's. OP EEN chemische fabriek in Roermond is gisterenmorgen de 63-jarige arbei der gedood. Hij werd onwel en raakte daarna met het hoofd bekneld tussen een drijfriem. 4 J Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond: t Op vele plaatsen mist of laaghangen- t de bewolking. Slechts enkele ver- t spreide opklaringen. Overwegend i droog weer. Zwakke tot matige zui- delijke wind. In de ochtend lichte t 4 vorst. In de middag temperaturen oplopend tot dicht bij het vriespunt. t Het Belgisch weerkundig instituut f 4 verwacht: Koude wind uit het zui- 4 den. Aan de kust kans op iets zach- f tere wind uit zee. Minimumtempe- J raturen 2 tot 0 graden, maximum f 0—3 graden. 4 Vandaag: zon onder 16.40 uur. Maan onder 15.36 uur. J 0 Morgen: zon op 8.14 uur. Maan op 4 4 4.55 uur. 4 raad" en stelde zich, waar het de grenskwestie betrof, zelfs achter China. „Peking toont dat het geen oorlog wil", zei de Pakistaanse premier. „Maar India wil die maar al te graag om wapens te krijgen die het later tegen Pakistan kan gebruiken. India was ook niets te beroerd om Amerikaanse wapens tegen Goa, de Portugese handelskolonie in India, te gebruiken, aldus de Paki staanse regeringsleider, „terwijl Portu gal nog wel lid van de N.A.V.O. is...." (Van onze parlementaire redactie) Het wetsvoorstel van minister Veld kamp (Soc. Zaken) om in afwachting van een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring de uitkeringen van invaliditeits- rentetrekkers alvast aanzienlijk te ver hogen, heeft gisterenavond in de Twee de Kamer een enthousiast onthaal ge vonden. Van de verhogingen profiteren rond 80.000 invaliden. Zij kost ongeveer 260 miljoen. Gezien de houding der kamer zal mi nister Veldkamp, als hij aanstaande dinsdag de kamer beantwoordt, weinig moeite hebben om zijn interim-rege ling aanvaard te krijgen. Aanvankelijk was de kamer van oordeel, dat de wer kingssfeer van de wet nog wel wat uit gebreid zou kunnen worden. Men heeft die wens echter grotendeels laten val len, omdat de interim-regeling dan niet, zoals de bedoeling is van de minister, op 1 januari a.s. kan ingaan. De kamer kon dit te gereder doen omdat zij ver trouwt dat de regering met de komen de arbeidsongeschiktheidsverzekering spoedig in de noden van alle invaliden zal gaan voorzien. De voorgestelde interim-regeling geldt voor de invaliditeitsrente-trekkers, die thans ook reeds een uitkering krij gen. Dat zijn mensen, die voor twee derde invalide zijn. De huidige regeling voorziet in een uitkering van 2054 gul den voor gehuwden en 1178 gulden voor ongehuwden. De nieuwe regeling on derscheidt twee categorieën, zij die voor 80 tot 100 procent invalide zijn en de genen die voor 66 2/3—80 procent ar beidsongeschikt zijn. De eerste groep gaat f 3924 per jaar ontvangen, de twee de f 3186. De uitkeringen zijn waarde vast. De kosten van de verhogingen a 260 miljoen worden voor slechts 75 miljoen door het rijk gedragen. De regeling wil de werkgevers via een premieregeling de rest laten betalen. Tegen deze ver deelsleutel a la Zijlstra (Financiën) had de kamer bezwaren. Een 5050 verde ling van de kosten werd alleszins re delijk genoemd. Het is niet onmogely- dat op dit punt een motie zal worctij ingediend. De heer Suurhoff (P.v.d.A.) zinspeelde er reeds op. (Van onze parlementaire redactie) Minister Veldkamp (Soc. Zaken en Volksgezondheid) heeft gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat ook in Nederland door de hoofdinspectie voor de volksgezondheid een onder zoek wordt ingesteld naar de uitwer king van preludine. Volgens berichten uit Engels© bron zou dit geneesmiddel op vrouwen in ver wachting eenzelfde uitwerking hebben als de thalidomide-preparaten. Dr. Veld kamp verzekerde de kamer dat er met alle kracht gewerkt wordt aan een ver scherping van de controle op verpakte geneesmiddelen. Daarvan zijn er nu 15.000 soorten in omloop, zei de be- Onverwacht is de winter op be zoek gekomen. Vorst en sneeuw maakten vele wegen tot spiegelglad de glijbanen. De gladheid was op twee plaatsen oorzaak van ketting botsingen, o.a. op de Moerdijkbrug. Hierby viel één dode te betreuren. Op de rijksweg Eindhoven - Weert, die gisterenmiddag bijzonder glad werd, werd een tractorbestuurder ge dood toen zijn voertuig door een vrachtwagen, die op de gladde weg niet kon remmen, in de sloot werd gedrukt. Een dichte mist en het opvriezen van de wegen maakte vannacht en vanmorgen de toestand byzonder ge vaarlijk. De pekelploegen zijn echter paraat. Bij de spoorwegen hebben zich geen grote vertragingen voorge daan, hij de busdiensten echter wel. Ook waren er heel wat glijpartijen van auto's, maar vrijwel alle zonder dat er slachtoffers bij vielen. In de Belgische Ardennen wordlt momenteel druk aan de skisport ge daan. Verkeer is daar echter prak tisch onmogelijk. Uitvoerige berichten over de toe standen in ons gewest en over het ongeluk op de Moerdijkbrug vindt de lezer elders in dit blad. Rond en in Rotterdam heeft de mist en de lagere temperatuur giste renavond het verkeer te land, te wa ter en in de lucht parten gespeeld. Op de Nieuwe Waterweg was in het begin van de avond het zicht niet meer dan honderd meter, waardoor de scheepvaart werd afgeremd. Bij de Willemskade op de Maas deed zich een kettingbotsing van binnenschepen voor. Een schipper, die op de uitkijk stond, sloeg over boord, maar wist zich weer in het schip te werken. Luchthaven Zestienhoven behoefde niet gesloten te worden. Wel had het luchtvaartverkeer veel hindër van de mist. Sedert 8 uur gisterenavond was Schiphol wegens dichte mist onbe reikbaar geweest voor binnenkomen de vliegtuigen. Het waren er elf in totaal, alle afkomstig uit Europese landen. Zij weken uit naar Brussel en Dusseldorf. Ook het uitgaande verkeer op Schiphol ondervond hin der. windsman. De wet op de geneesmidde lenvoorziening, die de beoogde scherpe re controle moet realiseren, zal in de eerste helft van 1963 in werking treden. Had deze wet al niet eerder in wer king moeten zijn? „We zitten met een tekort aan deskundigen", verklaarde dr. Veldkamp, de ontwikkeling van de we tenschap heeft een versnelling gebracht in het volksgezondheidsbeleid, die men selijkerwijs nauwelijks is bij te houden. De minister liet er bij de kamer geeil twijfel over bestaan dat zijn initiatieven op het gebied van de sociale wetgeving binnenkort gevolgd zullen worden door een nieuwe aanpak van de problematiek de-r volksgezondheid. De bewindsman gaf dokter Lamberts (P.v.d.A.) toe, dat er op dit gebied nog heel wat moet ge beuren. „Maar dat is mijn schuld niet", zei hij tot de socialistische afgevaardig de, „ik ben nog maar een jaar aan het bewind. Uw kritiek slaat terug op mijn voorgangers". In het kader van de door hem beplei te nieuwe aanpak van de volksgezond heid vroeg dr. Veldkamp zich af of het niet wenselijk zou zijn om voor het ge hele terrein van de volksgezondheid één openbaar lichaam in te stellen, iets als een S.E.R. voor de volksgezondheid. Dit van de overheid onafhankelijke toporgaan zou samengesteld kunnen worden uit vertegenwoordigers van de werkers in de volksgezondheid en de instellingen op dit gebied. Ook zouden er onafhankelijke, door de Kroon be noemde leden zitting in kunnen hebben. Dit orgaan zou een dienende taak moe ten hebben met ruime eigen bevoegdhe den. Dr. Veldkamp verklaarde dat hij voor zichzelf nog niet tot een definitief oorde-el terzake was gekomen. „Ik stel dit vraagstuk graag ter discussie". Mr. De Vreeze (K.V.P.) juichte deze „stoot tot bezinning' 'toe. „Persoonlijk ben ik van oordeel", verklaarde de K.V.P.-af- gevaardigde, „dat we met het huidige organisatie-stramien van de volksge zondheid de komende 50 jaar niet toe komen". De kamer kreeg verder te horen, dat er binnenkort wetsontwerpen ingediend zullen worden ter bevordering van de hygiëne in zwembaden en op kampeer plaatsen. Voor de luchtverontreiniging acht minister Veldkamp nog geen wet mogelijk. Mr. De Vreeze kreeg de toezegging dat nagegaan zal worden of de huidige voorzieningen toereikend zijn om de Softenon-baby's te helpen. Dr. Veld kamp gaf vooralsnog echter de voorkeur aan een regeling, die alle gebrekkige kinderen omvat. In dit verband verwees hij naar zijn suggestie inzake een volks verzekering voor gehandicapten, die thans bij de S.E.R. in studie is. 55 Donderdagmiddag arriveerde op Schip- j huis terugkeert. In kleurige kimono's nol een DC-8 van de Japan Airlines, poseerden de stewardessen voor het waarmee premier Ikeda vrijdag naar enorme toestel Vandaag zullen de Concilievaders het derde onderwerp uit de 70, die voor behandeling in aanmerking komen, gaan bespreken. Het be treft het onderwerp: de moderne communicatiemiddelen, d.w.z. de jongste uitvindingen, waardoor de mensen kennis nemen van het doen en laten van anderen. Van die middelen is het oudste de pers. Tot de moderne communicatie- of verbindingsmiddelen behoren ook de film, die ons niet alleen onderricht, maar ons ook tot ontspanning en vermaak dient. Dan zijn er sinds 40 jaren de ra dio, ook al een instrument, dat in alle huiskamers nieuws, kennis en vermaak brengt. En tenslotte het jongste middel: de t.v. Paus Joannes heeft het bij het bijeen roepen van het concilie nodig geoor deeld, dat de concilievaders er hun ge dachten over laten gaan. Een commissie van voorbereiding, staande onder de Amerikaanse prelaat mgr. O'Connor heeft toen het ontwerp of schema sa mengesteld, dat vandaag ter tafel komt. Het omvat in het eerste boek met 7 voorstellen, hetwelk in augustus aan de bisschoppen is toegezonden, 48 paginas', tegen 13 van het schema der bronnen (waarover de afgelopen dagen zoveel te doen geweest is) en tegen 45 van de li turgie, waarover nu alleen nog maar gestemd moet worden. Het ontwerp is verdeeld in twee delen: een algemeen beschouwend en een tweede deel over de genoemde communicatiemiddelen af zonderlijk. Het eerste deel, getiteld de voorlich ting in het algemeen, begint met een overzicht van hetgeen de verschillende pausen zoal over pers, film, radio en t.v. hebben geze-gd. Een hoofdstuk is gewijd aan de activiteiten of het apostolaat van de Kerk. Daarbij wordt het recht van de Kerk verdedigd om ook van de mo derne communicatiemiddelen gebruik te maken, ter verbreiding van het evan gelie. Dat is haar zending, dus heeft zij recht op de middelen daartoe. Vandaar dat druk gepleit wordt voor het hebben van een goede katholieke pers, van eigen zendtijden by radio en by t.v. Daarbij behoren de leken zich aan de zijde van het leergezag van de Kerk te plaatsen. Het volgend hoofdstuk behandelt de kerkelijke voorschriften en organisatie. Hier komen problemen van morele be oordeling, van goed en kwaad, van ge oorloofd en niet geoorloofd aan de orde. Het ontwerp, dat nu voorligt, heeft in zijn huidige vorm niet de bewondering van alle concilievaders gekregen. Het Nederlands en Belgisch episcopaat b.v. vinden he<t maar zeer matig. Eén der hoofdbezwaren is de wijd verbreide klacht, dat alleen maar monseigneurs en paters, en geen leken-journalisten aan het schema hebben meegewerkt. Het ontwerp benadert het probleem uit de verouderde hoek van de strijd tegen het liberalisme. Het is niet uitgegaan van het bestaan van de-ze middelen als een gegeven deel van de wereld van heden, dat gekerstend moet worden. Het is bovendien veel te overladen en veel te gedetailleerd. Zoals bekend heeft de bisschop van Breda, mgr. De Vet. zitting in de conciliecommissie voor het schema der communicatiemiddelen. De algemeen overste van de Poolse orde van St.-Paul de kluizenaar, pater Franciszek Nowak, is naar Rome ver trokken om deel te nemen aan het con cilie. Pater Nowak woont in het klooster van Czestochowa, dat beroemd is om zijn „Zwarte Madonna". Er nemen nu 25 Poolse bisschoppen aan het concilie deel. In de Engelse stad Bournemouth heb ben vier vrouwen zich aan de Rolls Royce van de burgemeester geketend uit protest tegen de voorgenomen sanering van hun huizen voor de aanleg van een nieuwe weg. Twee dames maakten zich vast aan de voor bumper, twee aan de achterkant. Zij riepen om de burgemeester. De burger vader liet zich echter niet zien. maar waarschuwde de politie, die de dames wegstuurde. Zestien personen zijn gisteren om het leven gekomen, toen een trein op een onbewaakte spoorwegovergang bij Des- souk, in de Nijldelta, een autobus raakte. Acht inzittenden van de bus werden ge wond, een onbekend aantal van hen wordt nog vermist. Vermoed wordt, dat zij met het wrak van de bus in een naburig ka naal terecht zijn gekomen en verdronken. Op een modeshow in Londen, gehou den door de Britse Nylon Spinners n.v. toonde Sandra Russell deze door Jean Allen vervaardigde combinatie van een nauwsluitend wit stretch pak en een wijde zwart jersey mantel met capuchon. Het voor beide kleding stukken gebruikte materiaal is bri- nylon. De stof is zeer rekbaar zonder dat er elastiek in is verwerkt. (Advertentie) «ft Hollenkamp' s St. Nicolaas attractie: Eén overhemd halen ...het tweede voor de helft betalen! Originele BEL-O-FAST of mooie tricot-nylon kwaliteit; le overhemd 13,50 2e overhemd 6,75 2 'overhemden samen IvoH&rJcaMvp BREDA Eindstraat hoek Houtmarkt

de Stem | 1962 | | pagina 1