Duinafslag bij Cadzand Wreker uit Scherpenisse voor rechtbank M'burg Goese wethouders niet eensgezind over nieuwe burgemeesterswoning VANDAAG DIE: AEG Christelijke hbs en mms te Middelburg geopend Geen noemenswaardige schade Verhoging der tarieven van de R.T.M.? Tafeltennis- competitie Verontrusten „Collaboratie" 3 Duinenrij wordt steeds smaller Wat zegt uf. Weinig gevaar KVP-vergadering Statenkring Hulst Goese procuratiehouder Middenstandsbank in Breda benoemd Weer cultureel program in 's Heerenhoek Eerste slachtoffer van de sneeuwstorm Speciaal voedsel voor bejaarden? Stomme streek: met twee ton er tussenuit Pagblad PejSïem Drie jaar geëist voor moordpoging Leugens N.C.B.- vergadering kring Hulst VERMOUTH Zeeuws korfbal Spanning in de lagere regionen Politie zoekt eigenaar(es) gevlekte hond Goed bakje troost voor de schildwacht DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 NOVEMBER 1962 (Van onze redacteur). Er zijn verontrustende berichten in de pers verschenen over ernstige duinafslag bij Cadzand tijdens de storm van donderdag j.I. Over een afstand van ongeveer zevenhonderd meter zou drie tot zes meter duin zijn weggeslagen. Het zou de ern stigste duinafslag bij Cadzand zjjn geweest sedert 1953. Deze berichten zijn volgens deskundigen overdreven. Donderdag is er iets ge beurd, wat normaal gemiddeld tweemaal per jaar voorkomt. Het deze zomer aan gewaaide en vastgehouden zand aan de voet van de duinen is weer weggespoeld. De eigenlijke duinvoet is praktisch niet aangetast. Alleen een honderdtal meters ten westen van het Noordzeehotel heeft op enkele plaatsen een begin van afschui ving plaats gehad. Aan de Belgische kant van de Zwingeul zijn voorts wat zwerf- duintjes, die niet tot de zeewering behoren, afgeslagen. Nergens is noemenswaar dige schade aan de zeewering aangericht. Van duinafkalving op flinke schaal is geen sprake geweest. Inmiddels is het wel een feit, dat door veranderingen in de vooroever de dui nenrij bij Cadzand steeds smaller wordt. Vóór 1900 waren er helemaal geen dui nen bij Cadzand. Door een verandering in de vooroever brak toen juist een gunstige periode aan voor duinvorming. Tot 1935 is het zo gebleven. Sedert die tijd zijn de voorwaarden voor duinvor ming langzaam maar zeker weer ver minderd, zodat de duinen steeds smaller zijn geworden. In de breedste-duinen- periode werd boven op het duin het Noordzee-hotel gebouwd. De eigenaar van dit hotel, de heer P. Faas, heeft het duin vóór zijn hotel in de loop der jaren zien slinken. Nu staat de voorgevel van het hotel nog tien meter van de steile duinhelling af. Bij stormen als die van donderdag voelt de heer Faas, die met vrouw en kind ook de winter in het hotel door' brengt, zich niet happy. Hij heeft bij rijkswaterstaat en het waterschap Het Vrije van Sluis aangedrongen op maat regelen om de veiligheid te verhogen. Het initiatief hiertoe zou formeel van het waterschap ,,Het Vrije van Sluis" moe ten uitgaan. Het waterschap is echter gebonden aan het urgentieschema dat voor de verbetering van de zeeweringen in het Deltagebied is opgesteld en waar in de duinenrij bij Cadzand als ,,het minst urgent" staat aangegeven, hetgeen be tekent dat de duinenrij pas in de laatste jaren vóór 1978 zal worden aangepakt. Onderzoekingen met het oog op de ver betering zijn aan de gang. De kans, dat er iets met het hotel zal gebeuren, wordt bij het waterschap uitermate gering geacht. Bij stormen Boven op de Cadzandse duinen prijkt hotel Noordzee. Thans staat het er nog hoog en droog; maar hoelang nog? De duinafslag in Cadzand is van dien aarddat zij wellicht ook voor dit fiere hotel een gevaar zou kunnen gaan vormen. In een der bijzalen van het „Ghesellen- huis" te Axel wordt zaterdag 24 no vember, des middags om drie uur, een vergadering gehouden door de staten kring Hulst der K.V.P. Secretaris-penningmeester F. C, Meche- link zal een jaarverslag en een financi eel verslag uitbrengen, waarna van ge dachten gewisseld wordt over de propa ganda rond de Tweede-Kamerverkiezin gen. De heer J. M. A. C. van Dongen, lid der Tweede Kamer en Ged. Staten, zal „eni ge aspecten van de landelijke en Zeeuw se katholieke politiek" aan een beschou wing onderwerpen, waarna gelegenheid vvordt gegeven tot discussie. De heer W. Smallegange, procuratie houder van het kantoor Goes van de Ne'derlandsche Middenstandsbank N. V. is benoemd tot procuratiehouder voor het kantoor te Breda van genoemde bank instelling. Tot bijzondere procuratiehouder te Goes is benoemd de heer J. H. Roelvink ec. drs. als die van 1953 bestaat er natuurlijk wèl een kans dat het hotel voorover zal vallen. Voorzieningen bij de duinen om een absolute veiligheid voor het hotel te garanderen zouden kosten met zich mee brengen, die vele malen hoger zouden zijn dan de waarde van het gebouw. Bij het waterschap is men niet van plan een dergelijke beveiliging aan te brengen. De duinen als zeewering zijn nog goed. Indien de heer Faas zich bedreigd voelt zal hij volgens het waterschap zelf het initiatief moeten nemen er iets aan te doen bijvoorbeeld door onderhandelingen te openen voor vestiging elders. De heer Faas voelt daar niet veel voor. Zijn hotel heeft een prachtige ligging. Hoog op de duinen, op langzaam maar zeker smaller wordende duinen welis waar. Vandaag besluiten wij deze reeks uitkeringen uit de sociale pot van onze „Wat zegt U??-puzzel. De laatste zes gelukkigen in deze ronde zyn: R.-K. BOND VAN BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN, IJZENDIJKE, f 50.—. Deze afdeling van de bond in het bisdom Breda zou haar activiteiten graag wat uitbreiden. Om de bond in de gelegenheid te stellen haar leden wat meer te kunnen bieden, stellen wij gaarne een bijdrage uit onze sociale puzzelpot beschikbaar. PAROCHIEEL SOCIAAL CHAR. CENTRUM PAROCHIE H. HART VAN JEZUS, BREDA, f75.—. In dit centrum heeft zich een comité gevormd, dat zich ten doel stelt be jaarde medeparochianen afleiding, troost en hulp te bieden. Om de hier aan verbonden kosten wat te helpen verlichten, laten wij dit comité gaarne delen in de sociale pot. R-K. INSTUIF „JONG GOES", GOES, f75.—. De activiteiten van „Jong Goes" worden voortdurend afgeremd door geldgebrek. Om dit belangrijke jeugdwerk voor de ondergang te be hoeden en zijn plannen te stimuleren, schenken wij deze Instuif gaarne deze bijdrage. SOMITE „ROUTE VOOR BEJAAR DEN", GILZE, f75.—. Jaarlijks organiseert dit comité een reisje voor de ouden van dagen. Daar het hier zo'n 300 mensen be treft, is hier steeds minstens f 1000.- mee gemoeid. Tot nu toe is het nog nooit gelukt dit bedrag hiervoor helemaal bijeen te krijgen. Ongetwij feld zal onze bijdrage derhalve een welkome aanvulling van het kas tekort zijn. K.A.V. SLUISKIL, f75.—. Deze afdeling van de KAV bestaat thans Vijftien jaar. Helaas stonden de bescheiden kasmiddelen een echt luisterrijke viering van dit derde lustrum niet toe. Toch zou men de leden graag wat meer willen bieden, vooral op het gebied van cultuur en ontspanning. Hopelijk zal onze bij drage uit de sociale puzzelpot hierin enige uitkomst brengen. kruisboogvereniging „de ge- zeeuge vrienden", zijndert, Vorig jaar organiseerde deze actieve vereniging een drie-landen-wedstrijd tussen Nederland, België en Frank rijk. Hieraan waren uiteraard nogal wat kosten verbonden. Om de kas weer wat aan te vullen en tevens als een stimulans voor verdere acti viteiten, deze bijdrage uit de sociale pot van onze „Wat zegt U?"-puzzel. En dit waren ze dan. Was u er dit- In de vergadering van aandeelhouders van de Rotterdamse Tramwegmaatschap pij is door de directeur, dr. H. J. van Zuylen, meegedeeld, dat de maatschappij, die het streekvervoer op de Zuidhol landse eilanden en Schouwen-Duiveland verzorgt, overweegt de goedkeuring van de minister van verkeer te vragen voor een tariefsverhoging. Deze verhoging is een gevolg van de stijging van de on kosten, die het vorig jaar met circa dertien procent zijn omhooggegaan. Men neemt aan, dat spoedig een oplossing zal worden gevonden voor het verplaat sen van de eindhalte van de maatschapij van de Rosestraat naar de Boergoens- singel. Hiermee zal de gemeente Rotter dam, die voor 99 procent eigenaresse van de maatschappij is, een lang nagestreefd doel bereiken. Interessant is de mede deling van de directeur, dat de RTM reeds nu concessies heeft voor toekom stige busdiensten over de nieuwe dam men over Goeree-Overflakkee en Schou wen-Duiveland, met doorverbinding naar Rotterdam. Het schijnt in de bedoeling te liggen op deze lijnen een aantal snel- diensten te gaan exploiteren. De eind beslissing in deze kwestie laat echter nog op zich wachten, omdat nog geen overeenstemming is bereikt over de tol rechten, die op de Haringvlietbrug zullen worden geheven. De Katholieke Jeugdraad te 's Heeren- hoek heeft zijn tweede culturele pro gramma in voorbereiding en voor een deel reeds vastgesteld. Vorig jaar bestond het programma uitsluitend uit voorstellingen door ama teur-gezelschappen, dit keer heeft men plannen enkele beroepsgezelschappen aan te trekken. Even buiten Oostburg, op de weg naar Schoondijke, is in de loop van donderdagavond tijdens een sneeuw storm de uienhandelaar T. uit Eede met zijn bestelauto over de kop gesla gen. De heer T, liep verwondingen aan het hoofd op, en kreeg een lichte her senschudding. Aan de wagen was aan zienlijke materiële schade te constate ren. Vast staat, dat het programma 25 no vember a.s. zal worden geopend met een uitvoering door toneelgroep Herman Bruggen uit Antwerpen van „Hoera, we zijn verloofd" van de auteur Lenz. In februari zal het Zeeuws Reizend Toneel uit Hulst optreden met „De on- schuldigen". Op 14 maart volgt een Afrika-avond, waarop een lezing zal worden gehouden en een film zal worden vertoond. Boven dien zal' tijdens deze avond een verkeers- quiz worden georganiseerd. In deze zelfde maand zullen variété-gezelschap pen uit Goes en Schiedam, een gezamen lijk programma brengen. Voorts zijn er contacten gelegd met de toneelgroep Centrum, met Pi Scheffer (The Skymasters), het operagezelschap Piccolo en het Zeeuws Kamerorkest. In hoeverre deze besprekingen tot succes zullen leiden zal o.m. afhangen van de resultaten van de eerste avonden en de opbrengsten van nog te voeren acties. De Jeugdraad kan een en ander tot stand brengen dank zij o.m. een ge meentelijk subsidie en vele donaties van de inwoners van 's Heerenhpek. Stu wende kracht achter dit alles is de heer H. Hehemann, hoofd van de lagere school. De heer Hehemann is voorzitter van de Katholieke Jeugdraad. Evenals vorig jaar zal de jeugdraad ook weer een carnavalsfeest op touw zet ten. Vorig jaar is gebleken, dat de geest van carnaval in 's Heerenhoek goed be grepen wordt. Er wordt aan gedacht het carnaval nó meer op straat te brengen dan vorig jaar reeds het geval was. De Katholieke Jeugdraad zal ook een St.-Nicolaasfeest organiseren. De activiteiten van het vorig jaar hebben de Jeugdraad een batig saldo van meer dan f 200.opgeleverd. Dit be drag zal worden uitgekeerd aan de ver schillende bij de Jeugdraad aangesloten verenigingen. Met een eventueel voorde lig slot van het seizoen 1962—1963 zal hetzelfde gebeuren. Prof. dr. C. den Hartog, buitengewoon hoogleraar in de voeding en voedselbe reiding aan de Landbouwhogeschool in Wageningen en directeur van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag, meent dat het misschien goed zou zijn speciaal voedsel voor beja'arden in de handel te brengen. Hij zei dit tijdens een forumdiscussie op de tweede en laatste dag van het congres over „Goed en kwaad in de voeding van morgen" in 's-Hertogenbosch. Volgens de hoog leraar eten bejaarden vaak te eenzij dig. In dit verband noemde hij het veel zeggend, dat de scheurbuikpatiënten, die in de ziekenhuizen worden opgenomen, vaak bejaarde weduwnaren zijn. Prof. Den Hartog is pessimistisch ten aanzien van verbetering van de bejaardenvoe ding door een verandering van het ge dragspatroon. Het in de handel brengen van speciaal, goed samengesteld en eventueel geconcentreerd bejaarden- voedsel is wellicht een pijnlijke, maar in ieder geval een goede oplossing, zo zei hij. Een 30-jarige chef-controleur van een groot warenhuis in Den Haag, W. C. v. d. Z., die er op 16 juli met een bedrag van 212.000 gulden dat hij naar een bank zou brengen, vandoor was gegaan, doch reeds dezelfde dag in Nieuwkoop werd gearresteerd, is door de Haagse recht bank veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van pre ventief. Dit vonnis was overeenkomstig de eis van de officier van justitie, die in zijn requisitoir had verklaard, dat hij zich niet blind wilde staren op het bedrag, doch het geheel wilde zien als een „stomme streek". (Advertentie) wereldconcern 76 fabrieken 125.000 werknemers Ibrengt in del IKleinste detailsl comfortl Istiil. standing en lin Uw huishouding ook met automatische wasmachines (Van onze verslaggever). De lengte van een meslemmet is beslissend geweest over leven of dood van de landbouwer I. van G. en zijn vader A, van G. uit St. Maartensdijk. In een wilde nach telijke vechtpartij met L. W. G. uit Scherpenisse werden vader en zoon op verschillende plaatsen gestoken. Volgens het medisch rapport waren de steken, wan neer zij iets dieper waren geweest dodelijk geweest. „Hen getracht van het leven te bero ven", stond in de zware tenlastelegging van van G., die voor de rechtbank te Middelburg terecht stond. De bloedige vechtpartij betekende het hoogtepunt van een lange voorgeschiedenis. G. had de vrouw, die vlak bij hem in Scherpe nisse woonde, en waarmee hij een jaren lange verhouding had, als huishoudster naar de hoeve van van G. zien vertrek ken. Aanvankelijk mocht hij haar daar wel opzoeken, doch dit ging vader en zoon van G. op de duur vervelen. Een verbod tot toegang op de boerderij aan de minnaar had echter onvoorziene ge volgen. Het regende misdrijven rond de boerderij, waarbij of de dader onbekend was, of G. als zodanig kon worden aan gehouden. In de nacht van 7 op 8 juni werd men op de hoeve gewekt door het aanslaan van de waakhond. I. van G. keek uit het venster, aldus zijn getuigen verklaring, en zag vlammen uit de schuur slaan. Buiten gekomen zag hij iemand wegrennen. Hij twijfelde er niet aan dat het G. was. „Toen ik hem in haalde stak hij naar mij. Ik gaf hem een slag met een ketting, die ik bij me had, waarna hij op de grond viel." Op de grond ging de bloeddorsteling voort, waarbij de zoon vier messteken in zijn lichaam kreeg. Ook de vader, die op het toneel was verschenen, en volgens G. had geroepen: „Heb je hem? Sla hem. dan maar dood!" liet zich niet onbetuigd. Zijn wapen was een van zijn klompen. Ook hij moest echter zijn agressiviteit met messteken bekopen. In „De koning van Engeland" te Hulst Van'der'Z. "heeft voor de rechtbankwordt donderdag 22 november 's avonds (Advertentie) CINZANO M*- (Van onze redacteur) De wethouders van Goes hebben geen eensluidend voorstel aan de raad kun nen doen met betrekking tot de voor genomen nieuwbouw van een burge meesterswoning. Na de raadsvergadering van 17 okto- ber jl., waarin het wethouderscollege tot de conclusie was gekomen dat nieuw- .bouw de voorkeur verdient boven de maal niet bij, geen nood! Wellicht1 verbouwing van de woning aan de Van de volgende keer. Nog heel wat aanvragen wachten op afwerking. Vandaar het verzoek alleen in dringende gevallen nieuwe aanvragen te doen voor uitkeringen uit de sociale puzzelpot. der Goeskade, heeft de directeur van gemeentewerken een schetsontwerp ge maakt van een burgemeesterswoning, die gebouwd zou kunnen Worden op een aan de Merellaan gelegen bouwterrein. De schets als zodanig werd in prin cipe door de drie wethouders aanvaard, maar over de uit de bouw voortvloeiende kosten zijn de wethouders het niet eens kunnen worden. Twee van de drie leden zijn van mening, dat voor de bouw van woning en garage maximaal 90.000 mag worden uitgetrokken. De derde wethou der wil, al of niet met garage, niet meer dan 85.000 toestaan. De jaarlijkse las ten zouden respectievelijk 5302 en 5034,49 bedragen. De wethouders doen geen meerder- heidsvoorstel maar geven de raad „in overweging een beslissing te nemen". Het bedoelde bouwterrein aan de Me rellaan heeft een oppervlakte van 550 vierkante meter. De grondprijs bedraagt hier 20 per vierkante meter. De grond- kosten zullen dus op 11.000 komen. Voor de bouw van woning met garage blijft dan respectievelijk 79.000 of 74.000 over. De raad zal het preadvies woensdag avond in discussie nemen. verklaard, dat hij niet begreep hoe hij zo stom had kunnen zijn. Toen hij in de taxi zat had hij eigenlijk al spijt van alles, maar hij durfde niet meer terug. Uit het verhoor kwam verder vast ta staan dat verdachte politieman is geweest en niet erg gelukkig was in zijn baan als chef-controleur. Hij had dan ook ontslag uit zijn functie verzocht, hetgeen in overweging was genomen. Het was in die tijd dat hij zijn misstap beging. om zeven uur een algemene N.C.B kringvergadering gehouden. De agenda vermeldt o.a. een toelichting op balans, verlies- en winstrekening en begroting door de directeur-secretaris ir. C. van Schendel, alsmede de behandeling der ingediende voorstellen. Algemeen voorzitter J. Zegers en alge. meen geestelijk adviseur kapelaan A. Merkx zullen, ieder op eigen terrein, een overzicht geven van de gang van zaken in de organisatie. 'Van onze verslaggever) De commissaris van de koningin in Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, heeft het nieuwe scholencomplex van de christelijke h.b.s. en m.m.s. aan de Elzen laan in Middelburg in gebruik gesteld. De opening geschiedde door het wegne men van een doek, waardoor de spreuk: „Ken Hem in al uw wegen" boven de trap, die van de aula naar de hoofdgang voert, zichtbaar werd. Nadat men de ontwikkeling van de christelijke h.b.s. via een tweetal nood behuizingen tot het huidige gebouw met dia's had getoond, heeft de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. Laport, het grote gezelschap genodigden, waaronder alle leden van GS., in de aula welkom geheten. De heer Laport releveerde het vele werk, dat is verzet om tot een nieu we behuizing te komen. Welgeteld zijn 50 reizen naar Den Haag nodig geweest voor het voeren van besprekingen op het de partement, die uiteindelijk de twee en een half miljoen, nodig voor de bouw, opleverden. Jhr. de Casembroot achtte de school een belangrijke aanwinst voor de provincie. De vrees, die in de eerste jaren wel eens werd uitgesproken, dat een nieuwe h.b.s Bij de opening van de christelijke h.b.s. te Middelburg waren, zoals deze foto aantoont, ook enkele leerlingen in de traditionele klederdracht pre sent. De verdachte bestreed hardnekkig de veronderstelling van de president van de rechtbank mr. P. van Empel, dat liij op het erf was verschenen om als wraak oefening de zaak in brand te steken. „Ik ben voor de rechtbank gedaagd met de grootst mogelijke leugens", was zyn me ning. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae bestreed de mogelijkheid van nood weer van G. tegen de twee achtervolgers. „Als hij ze dood had kunnen steken, was het hem best#geweest". Ook uit het psy chiatrisch rapport is van enorme wraak gevoelens van verdachte gebleken. De kans op recidive is bijzonder groot en daarom dient de maatschappij tegen hem beschermd te worden, aldus mr. Andreae, die een gevangenisstraf van drie jaar en onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering eiste. De verdediger, mr. J. van Deinse, merkte in zijn pleidooi op, dat terzake van het ten laste gelegde alleen beschikt kon worden over de getuigenverklarin gen van de betrokkene I. van G., die natuurlijk nooit voldoende kan zijn. De messteken van G. kunnen als verweer worden gekwalificeerd, want, aldus mr. van Deinse, beiden hadden beslist niet het voornemen om G. zondermeer aan de politie uit te leveren. Daarvoor heb ben zij hem eerst danig zijn vet gegeven. De uitspraak is op 30 november a.s. andere instituten van onderwijs op Wal cheren zou uithollen, is niet bewaarheid geworden. In de tien jaar van haar be staan is het aantal leerlingen van deze school tienmaal zo groot geworden. De school betekent een mogelijkheid meer om Zeeuwen in staat te stellen leidende functies, o.m. in het bedrijfsleven, te laten bekleden. De commissaris hoopte, dat de afgestudeerde jongelui in de provincie zouden blijven, daar er in de allerwegen aan de gang zijnde industrialisatie werk genoeg is. De uitmuntende samenwerking tussen verschillende protestants-christelij ke kerkgenootschappen voor de bouw van de school, noemde hij een voorbeeld voor het gehele land. Nadat jhr. de Casembroot de symboli sche ingebruikneming had verricht, voer den nog verschillende sprekers het woord, waaronder de directeur van de school, drs. J. van Alphen. In groepen verdeeld maakte het gezelschap vervolgens een rondgang door het monumentale gebouw. In de eerste klasse van de Z.K.B. is, nu Togo 1 een relatieve voorsprong van drie punten heeft op Swift 2, de spanning in de kopgroep vrijwel ver dwenen. Spannender is het daarentegen in de buurt van de rode lantaarn waar we van Zeelandia 1 een hevig offen sief verwachten om de laatste plaats te kunnen verlaten. Zaterdagmiddag krijgt de ploeg uit Hansweert Animo 2 op bezoek, dat in de eerste klasse momenteel de voor laatste plaats inneemt. Het is dus wel zaak van Zeelandia 1 om te winnen aangezien het anders wel eens een te grote opgave zou worden om zich in de eerste klasse te handhaven. Elto 1 en Zuidwesters 1 gaan elkaar de derde plaats betwisten, een plaats echter die momenteel vrijwel geen kans meer biedt om nog aansluiting te krijgen met de koplopers. Swift 2-Luctor moet een zege betekenen voor de thuisclub al moet gezegd worden, dat Luctor 1 zich steeds beter gaat aanpassen in de eer ste klasse. In klasse 2A zijn de thuis spelende ploegen sterk favoriet. Uitgezonderd echter bij de ontmoeting Vedo 1 - On- do 1. Togo 3 wint thuis van A.K.C. en hetzelfde verwachten wij van Swift 3 tegen Zuidwesters 2 en van Top tegen K.V.L. In 2B komt Togo 2 weer een stapje bij de leidersplaats tegen Tjoba 3. Blauw-wit 1 zou wel eens heel wat moeite kunnen krijgen als het in Krab bendijke Vios ontmoet vooral nu Vios weer wat versterking heeft gekregen. Bij de Poel-Olympia voorspellen wij winst voor de bezoekers. De rest van het programma voor za terdag ziet er als volgt uit 3A: Ondo 2 - B.K.C.; 3B: Volharding 2 - V.Z.O.D.3C Swits 5 Blauw-Wit 3; Tjoba 4 Animo 4. Adspiranten: A: Animo A Swift B; B: Vedo - Animo C; C: Dos 55 B - Zuidwesters B; Swift vlug - Swift kwiek; D Togo - Vopo E Luctor Blauw wit C; Tjoba B Elto B. Pupillen: B: Tjoba Blauw-wit A. De competitie-uitslagen Ned. Tafel tennis Bond, afdeling Zeeland, luiden als volgt Klasse I W. v. Z. II W. v. Z. I 37 Wilno I Spirit I 37 Sory I Wilno I 100 Snt. Aloy I Ona 1 0—10 Sorry II Spirit I 6—4 Spirit I W-. v. Z. I 2—8 W. v. Z. II Snt. Aloy I 5—5 Sorry II Sorry I 2—8 W. v. Z. I Sorry II 7—3 Spirit I Snt. Aloy I 3—7 W. v. Z. II Sorry I 010 Ona I Branding I 10—0 1 Branding I Sorry II 2—8. Klasse II Wilno II P Z.E.M I 2 8 Snt. Aloy II Ona II 6^4; P.Z E M - V.S.y. 8—2 W. v. Z. III - Wilno II 7—3 Snt. Aloy II P.Z.E.M I 7—3- V.S.V. W. v. Z. III 8—2 VSV Big Sm. I 3—7; Big Sm. I W. v. z' III 5—5 Wilno II Snt Aloy II 0—10 Ona II Big Sm. II 8—2 P.Z.E M I Ona II 64. Klasse III Sorry III H. v. Bew. 100 S.S.V.V. W. v Z. IV 82 S.S.V.V. P.Z.E.M. II 4—6 P Z.E M' II W. V. Z. IV 5—5 Snt. Aloy III Sorry III 55 H v. Bew. Luctor I 1—9 W. v. Z. IV Sorry III 19 P.Z.E.M. II Luctor I 1—9 Ona III Snt. Aloy III 3—7 H. v Bew. W. v z. rv 2—8 Luctor I Ona III 6-U Sorry III Ona III 9—1 S.SV.V Snt. Aloy III 3—7 Ona III P.Z.E.M II 8—2. Klasse IV A Big Sm. III Wilno III 64 Wilno III Spirit II 28 Branding II Spirit II 6—4 Big Sm. III Branding II 3—7 W. v. Z. V Spirit IV 2—8 Spirit IV Big Sm III 1—9 W. v. Z. V Snt. Aloy IV 4—6. Klasse IV B Sorry IV Big Sm. TV 19 Ona IV Waco 19 Big Sm. IV Spirit III 19 Luctor II Ona IV 73 Spirit III Waco 010 Ona IV P.Z.E.M. III 6—4 P.Z.E.M III Luctor II 5—5 P.Z.E.M. III Big Sm. II 19 Waco Sorry IV 91 Sorry IV Ona IV 6—4 Big Sm. II Big Sm. IV 10—0 Big Sm. IV Ona IV 4—6. A bstract redenerend zou men den- ken, dat de nadering van verkie zingen de eenheid binnen de partijen zou versterken. Men gordt zich immers ten strijd. Dan moeten de verschillen wegvallen, oqi in eendracht de tegen stander te weerstaan. Het is echter vaak anders. De voorbereiding van de kandidaatstelling roept rivaliteiten van regionale, maatschappelijke en persoonlijke aard wakker. We merken er in de KVP al iets van. Bij de libe ralen ligt het nog moeilijker. De tegen stelling Toxopeus-Korthals bij het aan wijzen van de lijstaanvoerder kon slechts verdwijnen door het terug treden van laatstgenoemde. Een zeker onbehagen daarover blijft echter han gen. Ontevredenheid is er over het terugdringen van mr. F. van Dijk en andere kamerleden naar waarschijnlijk onverkiesbare plaatsen. Voldoen aan de eisen van vernieuwing betekent ech ter steeds, dat er „slachtoffers" vallen. En „slachtoffers" hebben hun aanhan gers die opponeren. Dat is onvermij delijk. Het moge ook de KVP-leden goed voor ogen staan, als straks de adviezen bekend worden. Dieper gaand is hetgeen er thans binnen de anti-revolutionaire partij aan de orde is. Er heeft zich een for mele oppositie-groep gevormd onder leiding van prof. Scholten, die zich met de retorische naam „verontrusten" tooit. Zij brengt ook eigen kandidaten naar voren, dit echter als exponent van sterke ontevredenheid over het fractiebeleid op een drietal punten; de kortstondige kabinetscrisis over de woningbouw, de Nieuw-Guineapolitiek, de Mammoetwet. Die crisis achtte men overbodig, de zwenking inzake Nieuw- Guinea schadelijk, de houding van een deel der fractie ten opzichte van de Mammoetwet onprincipieel. De ver ontrusten schuiven nu eigen kandida ten naar voren. Daarbij doet zich echter het verschijnsel voor, dat er een aantal mensen bij zijn, die zich volgens hun verklaring helemaal niet verontrust voelen. Dat is een nare zaak, die aan deze oppositie toch wel een zonderlinge kleur geeft. We ho pen van harte, dat tijdig de rust in de AR partij weerkeert en dat na de definitieve kandidaatstelling hoe die ook uitvalt de verontrusten het grote belang van eendrachtige propa ganda zullen inzien. We zien de AR partij nog altijd als een belangrijk stuk politiek leven in ons volks bestaan en verdere verzwakking van haar invloed zou de doorwerking van de christelijk-sociale gedachte niet ten goede komen. £)e hoogleraar in de criminologie prof. Nagel, die we de laatste tijd nogal eens op het televisiescherm zien verschijnen, is ook litterator, voor welk bedrijf hij zich de naam J. B. Charles heeft aangemeten. De litterator toont zich van een onverzoenlijke kant, waar het geldt de kwestie van de collaboratie in oorlogstijd. Zo heeft hij een beschuldiging opgegraven, welke destijds door Antoon Coolen was uit gebracht tegen de directeur van de DAF-fabrieken dr. H. J. van Doorne als zou hij overvalwagens voor de Duitsers hebben vervaardigd. Die be schuldiging is uitgemond in een proces tegen Antoon Coolen, die er een zware boete bij opliep. Zuiveringsinstanties hebben de heer Van Doorne ook vol komen vrijgesproken. Toch is er weer actualiteit in het geval gekomen, toen het studentenblad „Burgund" van de prille Eindhovense T.H. de in een boek van J. B. Charles verdoken be schuldiging overnam. Dr. Van Doorne, ex-lid van het Eindhovense studenten corps, nam dat niet. Hij dreigde zijn steun te onttrekken aan de lustrum viering. Het corps distantieerde zich van het geschrijf in „Burgund". De redactie trad af, doch richtte aan stonds een nieuw blad „Lancet" op, dat opende met een interview met... prof. Nagel. Een schrijven aan de Leidse prof van de secretaris van de raad van bestuur van de DAF, waarin de beschuldigingen met feit en datum werden weersproken, bleef onbeant woord. Dr. van Doorne onderzoekt nu de wenselijkheid, of hij deze affaire niet nogmaals tot onderwerp van een smaadklacht zal maken. Wij voor ons zijn van mening, dat niemand en niets gediend is met het weer oprakelen van zaken, die toch zo duidelijk door uitspraken van tribunaal en rechtbank zijn beslecht. Het dunkt ons ziekelijk, als daar tel kens weer op wordt teruggegrepen. We hebben waarlijk wel actuele kwes ties genoeg, om ons over op te winden. De commissaris van politie te Middel burg verzoqk de eigenaar(es) van een klein zwart-wit gevlekt hondje waarmee op donderdag 15 november j.I, te plm. 20.00 uur twee meisjes van circa 13-16 jaar oud in de Korte Noordstraat te Middelburg liepen en dat door één der meisjes aan de lijn werd gehouden, zich ten spoedigste met het hondje aan het bureau van politie te willen melden. Dit hondje heeft n.l, in de Korte Noordstraat een soldaat in het rechteronderbeen gebe ten. Militairen die „een wachtje moeten kloppen" zullen in de nabije toekomst, als ze na hun aflossing in het wacht lokaal komen, hun grootste zorgen kun nen vergeten bij een goed bakje troost. Wachtpersoneel krijgt dan namelijk in natura de ingrediënten voor koffie ver strekt. Het hoeft dan niet meer te „ge nieten" van de door de keuken ver strekte, reeds bereide koffie, die door vele malen opwarmen en afkoelen met het vorderen van de nacht er niet be ter op werd. Het toekomstige bestaan van de nach telijke goede kop koffie is een van de rechtstreekse gevolgen van een nieuwe regeling voor de voeding van het per soneel van de krijgsmacht, die met in gang van 1 januari in werking treedt Ze is niet bijzonder spectaculair, die regeling, maar ze heeft dat op de oude (die van 1952 dateert) voor, dat ze wat soepeler is en wat meer mogelijkheden tot gerief op voedingsgebied opent

de Stem | 1962 | | pagina 3