Heinrich Krone opvolger van Kanselier Adenauer VOOR U MAG EEN Kleuters in het verkeer EVARIA Walter Schirra moet film maken van het heelial UADURYEA Nederlandse mode-ontwerpers Vredestichter tussen de politieke partijen Brandenblussei nummer één mmrnm OOSTDUITSE ZEECADETTEN GEVLUCHT Bier als middel tegen verkoudheid Partijlid zijn verkort het leven Filmstrip voor ouders Wollen dekens in ziekenhuizen Herfstcostuum. A J Drie oktober Amerikaans ruimteschot Atheïstische propaganda in Rusland Voorbeeld Nachtkastje Aanrecht Beha (Eigen buitenlandse dienst) Heinrich Krone is een van die zeldzame mannen wiens naam nauwelijks bekend heid geniet, docb wiens aanwezigheid altijd gevoeld wordt. Negen van de tien Duitsers zyn niet in staat te zeggen wie Krone is of wat hij doet. Toch heeft hü meer dan wie ook gezorgd dat de Westduitse regering stabiel bleef. Krone's tegenwoordige functie is minister voor bijzondere aangelegenheden. Een jaar geleden was hij parlementair voorzitter van de christen-democratische partij van bondskanselier Konrad Adenauer. ganisatie, die vervolgden hielp, werd Krone in 1944 gedurende enkele maan den gevangen gezet. Aan het einde van de oorlog hielp hij bij de oprichting van de christen-demo cratische unie, Adenauers partij. In 1949 werd Krone gekozen in het eerste West duitse parlement. Krone is voor zijn tegenwoordige func tie onmisbaar. Vele mensen die hem be wonderen en respecteren, onder wie de socialistische partijleider Erich Ollen- hauer, hopen dat hij zijn werk zal voort zetten. Krone is getrouwd en heeft vier kin deren. Hij heeft vele hobbies. Hij deelt zijn liefste hobby met Adenauers liefde voor bloemen. Terwijl Adenauer bekend staat als een roos-deskundige, kan men in Krone's tuin alle soorten bloemen vin den. Krone is In feite Adenauers branden- blusser nr. 1. Wanneer „Der Alte" zich door zijn herhaaldelijke koppige buien en door de op zijn eigen houtje genomen beslissingen de woede van het parlement op de hals haalt, is het Krone, die in deze kwestie bemiddelend optreedt en de woede der parlementariërs sust. Krone heeft vele regeringscrises door zijn optreden als intermediair voorko men. Kanselier Adenauer is zich hiervan ten volle bewust. Krone is een van de wei nigen bij wie Adenauer voor advies aan de deur klopt: Hij zal Krone's raadge ving niet altijd ter harte nemen maar hij respecteert deze altijd. Krone's geduld is legendarisch. Zijn loyaliteit voor Adenauer in het open baar en wat van veel belang is, in het particuliere leven grenst aan het onbe schrijflijke. Adenauer, die deze aanhankelijkheid wil belonen, heeft er op gewezen dat hij de minister voor bijzondere aangelegen heden graag als zijn opvolger wilde zien. Krone's kansen liggen laag maar Adem auer bezit een sterke overredingskracht. De christen-democraten willen dat Adenauer zal worden opgevolgd door de populaire minister van economische za ken, Ludwig Erhard. Krone, die op 1 december achtenzestig hoopt te worden, heeft zijn vrienden ge zegd, dat hij geen kanselier wilde zijn. Zijn vrienden kunen dit moeilijk van hem geloven. Wat zij wel weten is, dat wanneer de christen-democratische partij tegenstand zal bieden voor zijn benoeming-, hij zich niet kandidaat zal stellen üit vrees voor een breuk in de partij. Zijn taak zal dan worden een compromis te vinden voor een kandidaat, die zowel door Adenauer als door de partij wordt aanvaard. Deze zaak is echter nog academisch aangezien Adenauer zorgvuldig heeft vermeden te zeggen wanneer hij zich zal terugtrekken Krone's grootste dienst aan zijn partij en aan den lande is wellicht in 1959 ge weest, toen Adenauer plotseling aankon digde, dat hij zich kandidaat stelde voor het presidentschap. Adenauer verklaarde dat de minister van financiën Franz Etzel hem zou opvol gen. Zijn partij was echter voor de be noeming van minister Erhard. Aden auer was echter van mening, dat Erhard een economisch genie is maar geen ver stand heeft van de buitenlandse politiek. Krone poogde Adenauer te overreden Erhard in zijn plaats te benoemen. Ech ter zonder resultaat. Adenauer veroor zaakte veel deining in het land door be kend te maken dat hij als kanselier aan bleef. Prompt werd hij, zelfs door zijn partijgenoten ervan beschuldigd misbruik te maken van zijn macht en van bele digende woorden aan het adres van mi nister Erhard. Erhard stond op het punt zijn functie neer te leggen. Toen greep Krone in. Geleidelijk wist hij iedereen te kalmeren. Hij praatte met Erhard en wist te bereiken dat hij als minister van economische zaken aanbleef. Krone waarschuwde Adenauer botweg dat hij er een volgende keer niet onge straft van af zou komen. Adenauer had alle reden gehad om Krone het afgelopen jaar tot minister te benoemen toen de verkiezingsverliezen van zijn parlementaire meerderheid hem er toe dwongen tot een coalitie met de vrije democratische partij. De benoeming van Krone tot minister van speciale aangelegenheden had voor namelijk tot doel voor de goede samen werking te zorgen tussen de coalitie partijen. Er zijn verschillen van mening gere zen tussen de partijen doch Krone heeft achter de schermen de geschillen weten bij te leggen. Op het ogenblik heeft Kro ne de handen vol om de woede van de vrije democraten te sussen over Aden auers weigering een opvolger op zijn plaats te benoemen. Krone werd op 1 december 1895 in Hesse geboren. Hij studeerde talen en politieke economie. Van 1920 tot 1925 gaf hij ies aan een middelbare school. In 1925 werd hij lid van de rijksdag. Als katholiek was hij waarnemend secretaris-generaal van de katholieke Centrum-partij. Toen Hitier aan de macht kwam verliet hij de rijks dag. In deze periode publiceerde hij een li terair blad, waarin hij stelling nam tegen de nazi's. Het blad moest spoedig echter worden opgeheven. Krone zocht zich een bestaan als handelsreiziger. Als mede oprichter van een katholieke welzijnsor- MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKER! Als Walter M.. Schirra *op 3 oktober (of daarna) zyn zes rondjes om de aarde beschryft, zal hy een aantal byzondere taken te vervullen krygen. Een ervan is gemakkelyk, daarbij behoeft hy slechts te kijken. Dan zullen er van de aarde af lichtkogels van byzondere sterkte wor den afgeschoten. Schirra moet proberen deze lichtkogels waar te nemen. De andere taak is wat gecompliceer der. Hij moet met een 35 mm hand camera opnamen maken van belangwek kende geologische verschijnselen op aar de, bergen, vulkanische vlakten, mete oorinslagen en gletsjers. Ook moet hij het heelal op de gevoelige plaat vastleg gen. De ruimtevaartdeskundigen zijn bij zonder geboeid geraakt door de veelal amateuropnamen van eerdere astronau ten. Zij zijn van mening, dat de films hen kunnen helpen een soort houvast te vinden voor de interpretatie van het geen men op de maan en de planeten (Advertentie) Pindakaas wordt speciaal aan bevolen voor kinderen, zwak ken, herstellenden en mensen, die zwaar werk moeten ver richten. Koop echter de beste n.l. PINDAKAAS van (Advertentie) Dr. HEINRICH KRONE de enige man naar wie Adenauer luistert ziet. De opnamen van de aarde, vanaf een zeer grote hoogte, zullen de geleerden in staat stellen te bepalen wat bepaalde beelden betekenen. Behalve de fakkels, die worden afge schoten, wil men ook nagaan of Schirra vanuit zijn cabine lampen zal kunnen zien van drie miljoen kaars, die bij Durban in Zuid-Afrika zullen worden ontstoken. De fakkels zullen in Woomera, Austra lië worden afgeschoten. Als Schirra deze lichten kan zien moet hij trachten uit te maken in hoeverre het licht wordt verzwakt door de at mosfeer. Als de vlucht van Schirra een succes wordt, bestaat er kans, dat in het begin van volgend jaar een astonaut een volle dag in het heelal zal vertoeven. Twee cadetten van de Oostduitse koop vaardij zijn het afgelopen weekeinde in de Finse havenstad Kemi van hun schip, e, .-Theodor Körner" gevlucht en waar schijnlijk op weg gegaan naar de Zweed se grens, 100 kilometer ten noorden van Kemi. De kapitein van het Oostduitse schip stelde de Finse politie van de verdwijning in kennis, maar deze heeft de jonge vluchtelingen, de 18-jarge Ger- Grüning en de 19-jarige Jürgen Kichter, niet kunnen vinden. De „Theodor Körner" is een school- schip van de Oostduitse koopvaardij. Het schip neemt in de haven van Kemi, die V-i kilometer van het vasteland op een eiland ligt, hout op voor de fabricage van papier. De twee vluchtelingen zijn aarschijnlijk met een motorboot naar de stad gevaren. De „Pravda" heeft een hoofdartikel ge wijd aan de noodzaak om „met 'weten- schappelijk-atheistische propaganda een campagne te voeren onder christenen". Het artikel in dit blad was niet zo scherp gesteld als een voorgaand over dit onderwerp, maar wel werd er na drukkelijker in aangegeven wat voor campagnes men zou moeten voeren. „Alle partij-organisaties en ideologfsche instel lingen moeten wetenschappelijk-atheis- tische propaganda voeren: systematisch' doelbewust, geduldig en overtuigend" Enkele dagen geleden zijn de Russi sche vakbonden begonnen met een grote anti-religieuze actie in het land. De vakbonden zullen van radio en televisie gebruik maken. t i De eerste „Wie is dat in de Sov- i jet-Unie" is verschenen in Mün- J chen. Het 996 pagina's tellend werk J werd samengesteld door dr. Hein- t rich Schultz en het Münchens insti- J tuut voor onderzoek van de Sovjet- t Unie. Er worden 4200 personen in be- J schreven en niet alleen de groten, t ook de heel kleinen worden ge- J noemd, als zij juncties bekleden in i de hiërarchie van waaruit zij van- J J daag oj morgen tot politieke ster- i ren zouden kunnen worden ge bom- J bardeerd. Dr. Schultz heejt aan zijn „W. is J d." een aantal kanttekeningen toe- J gevoegd. t Hij schreej dat de redacteuren van het boek het volgende ontdekten: i J 79 procent van de partijfunc- J tionarissen is minder dan drie jaar werkzaam op de huidige post. J De helft van de Russische of- i J icieren is ouder dan 50 jaar. Russische diplomaten zijn over hel algemeen mensen met een ar- t t beidsverleden van ingenieur of eco- J noom, in plaats van zoals in het t westen een academische graad te hebben. De gemiddelde levensduur van hoge functionarissen is laag. Vei- ligheidsjunctionarissen worden ge- t t middeld maar 46 jaar en worden in J de regel met 40 al gepensioneerd. 5 Partijfunctionarissen leven 49 jaar J maar officieren bereiken de rijpe 5 leeftijd van 62 jaar. J Niet-leden van de communis- tische partij leven gemiddeld zeven i en een half jaar langer dan leiden- de functionarissen van de partij. J De Sovjet-Unie heeft reeds 100 exemplaren van het boek besteld. (Advertentie) Zelfs voor de vuilste ramen kunt u rustig een Enka zeem gebruiken. Even uitwassen (in welk wasmiddel u maar wilt) en hij is weer heerlijk schoon. Een reden temeer om die sterke Enka zeem nu te proberen. DOE DIT NOOIT! Eén keer zó, maakt al uw andere lessen volkomen waarde loos. „Je houdt je hart vast" is een verzuchting, die vele moeders dagelijks slaken als ze hun jonge kinderen al leen door het drukke stadsverkeer naar school zien gaan Ze hebben natuurlijk gelijk, want cijfers hebben uitge wezen, dat het verkeersongeluk voor kinderen tot en met veertien jaar doodsoorzaak nummer één is. Maar het hart vasthouden alleen is niet genoeg, betoogt hier tegen mejuffrouw W. M. Nijkamp, inspectrice van de Nutskleuterscholen. „Het is veel belangrijker, dat al deze moeders en ook de vaders hun hóófd laten werken om iets te bedenken, waardoor ze het risico, dat hun kinderen dagelijks lopen, kunnen beperken. Bij het streven naar grotere ver keersveiligheid voor de kinderen is dan ook niet in de eerste plaats ge dacht aan het geven van onderricht en voorlichting aan de kinderen zelf, maar aan het bijbrengen aan de ou ders van de juiste methodiek, die ze moeten volgen om hun kinderen tot veilige deelnemers aan het verkeer te maken. Deze verkeersopvöeding van het kind is een taak die, nog vóór het kind naar school gaat en officiële verkeerslessen krijgt, door de ouders ter hand moet worden ge nomen. Eigenlijk al zodra de kleuter al is het dan nog pas in een wagentje, deel gaat nemen aan het verkeer. De nationale Federatie van Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting heeft in samenwerking met het Verbond voor Veilig Verkeer en met financiële steun van de NV Organon te Oss een filmstrip of liever een beeld- strook vervaardigd, waarmee men wil trachten jonge ouders en alle andere volwassenen bekend te maken met de mogelijkheden om het verkeersge vaar voor kinderen tot een minimum te beperken. Dezer dagen werd deze beeldstrook getiteld: „De kleuter en het verkeer", voor het eerst vertoond in aanwezig heid van een aantal kleuterleidsters en onderwijsdeskundigen. Dat dit verkeersgevaar voor kin deren byzonder groot is bleek on dubbelzinnig uit de statistische ge gevens, die de heer H. Machielse, di recteur van het Verbond voor Veilig Verkeer mededeelde. In 1955 lieten 297 kinderen beneden veertien jaar het leven bij verkeersongevallen, in 1960 waren dat er 343. kleuters van twee, drie jaar de ver keersregels bij te brengen. Want al kent een kind deze regels, dan nog zal het moeten leren zich. eerst als ->etgangcrtjc. later als stepberijder of als wielrijdertje veilig te gedragen in het verkeer. Veilig voor zichzelf, maar ook veilig voor andere wegge bruikers. Uitbranders, géboden noch vérbo den zullen hierop veel invloed heb ben, omdat elk kind die gauw ver geten is. De juiste methode om een kleuter deze verkeersveiligheid te le ren is op de allereerste plaats het goede voorbeeld- Het goede voorbeeld van vader en moeder, van alle be kende, maar ook van alle onbekende weggebruikers. Een eerste vereiste om dit goede voorbeeld te kunnen ge ven is, dat elke volwassene niet al leen de verkeersregels uit het hoofd leert, maar dat hij of zij de inner lijke bereidheid aankweekt om zich ook aan de voorschriften te houden, consequent en zonder daarvan één keer af te wijken. Eerst dan kan men een kleuter leren hoe zich in het verkeer, veilig te gedragen en ook bij het kind een soortgelijke innerlijke bereidheid aankweken. Verkeersopvoeding van kleuters is dus in de eerste plaats zelfopvoeding van volwassenen, die de verantwoor delijkheid voor de kleintjes dragen," zo stelde mej. Nijkamp het in haar lezing, die de vertoning van de strip vooraf ging. ijulp ,,Het heeft weinig zin," zo werd tijdens deze bijeenkomst verteld, om De beeldstrook, en de daarbij be horende brochure, hebben tot doel de ouders behulpzaam te zijn bij deze verantwoordelijke en lang niet een voudige taak. In een reeks van 34 beelden be handelt de beeldstrook, die gebruikt kan worden door ouder-commissies, vrouwenverenigingen, kleuterleid- stersopleidingen e.d., 'n methodiek om kleuters op te voeden tot goede weggebruikers;. Enerzijds met in achtneming van de typische eigen schappen van het verkeer, ander zijds rekening houdend met de we- HlllllllllllilllllllllilllllliiHI zenskenmerken van de kleuter in zijn versnhillende ontwikkelingspe rioden. Er zijn foto's bij, die een duidelijk beeld geven van hoe het niet moet bij het oversteken, bij het spelen op straat, bij het gebruiken van de bus of de tram of bij het gebruiken van zebra's en vluchtheuvel. Maar daarnaast zijn er ook beelden, die aangeven hoe het wél moet en hoe men zelfs kleine kinderen kan leren om het ook zo te doen. Bij elke beeldstrook behoort een boekje met een handleiding en teks ten bij de verschillende foto's. Deze teksten kunnen natuurlijk met eigen ervaring en voorbeelden worden aan gevuld. De beeldstroken kunnen worden aangevraagd bij de Nationale Fede ratie voor Huishoudelijke en Gezins voorlichting, van Speykstraat 19, Den Haag. Blijkens een publikatie in de Bri tish Medical Journal hebben wol len dekens, zonder katoenomhul ling, de beste eigenschappen voor gebruik in hospitalen en zieken huizen waar het gevaar voor cross- infection door resistente bacteriën steeds groter wordt. In dit rapport, dat berust op vele maanden durende onderzoekingen in een groot aantal Britse zieken huizen, wordt nogmaals met na druk gesteld, dat de gedachte, dat wollen dekens een verspreiding van de bacteriën meer zouden bevorde ren dan dekens uit andere materia len, absoluut in strijd is met de werkelijkheid. Onderzoekingen dienaangaande wezen uit a) besmette wollen de- tens niet sneller bacteriën versprei den of afgeven dan besmette ka toenen dekens, b) dat zowel ivollen als katoenen dekens gemakkelijker hun bacteriën afgeven indien zij worden omhuld in een katoenen overtrek en c) dat het aanwezig zijn van bacteriën in de lucht voor namelijk afhangt van de aanwe zigheid van dekbedden en bed- overtrekken en van de wijze, waar op deze voorwerpen worden be handeld. Tenslotte bleken wollen dekens minder door de lucht gedragen be smettingsbronnen af te geven dan katoenen dekens. Het in de afgelopen jaren als tegenargument voor de wollen de kens gebruikte punt van de hoge krimp en moeilijke ontsmetting is door het ontwikkelen van goedkope en doeltreffende methoden voor het krimpvrij maken, van wollen dekens en het ontsmetten ervan van alle kracht ontnomen. Recept voor een bier-grog: Neem een halve liter water, 2 flessen don ker bier een half kopje room of ge condenseerde melk, wat suiker en 1 tot 2 lepels meel Doe water en bier in een pan en breng aan de kook; maak meel aan met room of gecondenseerde melk en giet dit bij de kokende vloeistof. Even doorkoken op klein vuur. Sui ker naar smaak toevoegen. Zo heet mogelijk opdrinken en dan naar bed! Herfstcostuum met tamelijk brede schouders, een sluiting van tweemaal twee knopen op een brede gestikte naad, die voortgezet wordt in de rok. By de fraise kleurige wollen tailleur wordt een bever cravatte en bever hoed gedragen. Anders dan anders en beslist erg origineel is een ledikant met nachtkastje ami het hoofdeind. Het bed is natuurlijk langer dan een „normaal", maar heeft toch diver se voordelen boven een ander. Zo als de foto toont, is het een fraai verzorgd geheel. We zagen dit nieuwtje in het 200e nummer van het uitstekend verzorgde ,,Ons Huis", maandblad voor de woninginrichting. De ledi kanten worden gemaakt in Buchen Odenwald in de fabriek van de fa. Franz Fertig. Van onze kleine rij Nederlandse couturiers gaf Dick Holthaus de laatste presentatie van de mode voor 1962-1963die hijzelf terecht jongvrolijk, soe pel en levendig noemt. Bij Holthaus moet men onderscheid maken tussen de couturecollectie en de boutiquemodellen; de eer ste "bestaat uiteraard uit eenmalige ontwerpende boutiquemodellen worden in (beperkte) serie ge maakt en zijn dus te vergelijken met een exclusieve confectienochtans van de hand van Holthaus. Een aanrecht met pootjes zal voor al in woningen met een houten vloer in de keuken een uitkomst zijn- De huisvrouw kan de vloer onder het aanrecht makkelijk schoon en droog houden; bovendien kan zij haar' voe ten kwijt hetgeen nog al eens een probleem is bij andere keukens. Dit aanrecht maakt deel uit van een zgn. Rea-keuken; een eenvoudige keuken, die aan een buffet doet den ken. De plaatsing van het aanrecht is vrij eenvoudig. De poten zijn evenals het blad van roestvrij staal; aldus lezen we in „Installatie". In de Verenigde Staten wordt momenteel de mogelijkheid on derzocht om beha's te maken uit een op weefsel lijkend soort papier. Het is nog niet bekend wanneer de papieren beha op de markt zal komen, omdat de materiaalkosten nog te hoog zijn voor massafabricage. LA L1GNE DICK HOLTHAUS Cocktailjaponnen met aan- geknipte paniers en losvallende ruggen; grote pomponachtige veren hoeden. Wanneer wij, zoals gewoonlijk, eerst de tailleurs bekijken, valt het op, dat hier de ceintuurs alle een iets lage taille markeren. De tamelijk lange jasjes hebben veel bontgarnering, waarvan de voorkeur uitgaat naar bever. De rokken van de tailleurs verkrijgen ruimte door een plooi midden voor en één middenachter, in het geheel niet ingestikt; ofwel door vijf diepe plooien en ten slotte ook wel door gegeerde banen. Maar de rokken onder driekwart of zeven-achtste mantels zijn recht en glad. De mantels, aan de voorzijde vaag getailleerd, van achter ruimvallend, zien er behaaglijk uit. Wellicht is het verschil tussen couture en boutique bij de mantels het duidelijkst; het bijzonder mooi en jeugdig couture-exemplaar van glanzend rood laken met stiksels langs naden en zomen bijvoor beeld, kan moeilijk onder ieders bereik gebracht worden. Tweed, wollen velours en shetlands in levendige kleuren blauw, groen en rood zijn voor vele mantels en tailleurs gebruikt. Dunnere wollen stoffen in beige, bruin en groen zijn geprefereerd voor de japonnen, waarvan de taille menigmaal boven het middel is gelegd. Deze sluike japonnen met smalle schouders en dikwijls smalle, korte mouwtjes blijven wel voorbehouden voor de zeer jeugdigenGelukkig is er in deze collectie aandacht besteed aan het ensemble van japon met jasje en aan sobere, maar elegan te deux-pièces. Holthaus ontwierp een keur van geklede ja ponnen en cocktailtoiletten in wollen en zijden crêpes, mousseline de soie, zuiver zijde, kant, faille en gebrocheerde zijde. Van het laatste ma teriaal zagen wij bijzonder fraaie cocktailtailleui'S in zwart en bezonken bruin. Een witzijden otto man tailleur met lange geplisseerde blouse van witte mousseline de soie, had de charme van een sneeuwkoninginnetje. Aangeknipte paniers en losvallende ruggen ge ven aan het smalle silhouet van de geklede ja ponnen beweging. Niet jeugdig, maar rijk is een zwart zijden mantel van damast met lint op gewerkt- Nieuw zijn bontblazers (seal electric in zwart of in wit) met metalen knopen; en mouwloze bontvesten (breitschwanz) langs armgaten en hals met git geborduurd, voor het cocktailuur. Bij de hoeden, die achter op het hoofd worden gedragen om het silhouet te verlengen, bewonde ren wij enorme veren toques en 'allerliefste cocktailhoeden van zijden of fluwelen rozen.

de Stem | 1962 | | pagina 9