J PERQUIN FOUTEN! ,De mensen ke stem EEN DIEPE GEZONDET" SLAAP OP Minter en Hinter en het fluwelen ventje KRO-uitzending van opening Concilie Terugblik Broodkwaliteit is in gevaar Ons nieuwe feuilleton: „Mascherate van Andriessen voor Avro-microfoon DRAKA Avro presenteert „Lohengrin" Nederlandse amateurs over hun werk ocjezecf Hans Wil/on hen jaar jodelaar Jules de Corte op Vlaamse scherm CONCILIE OP VLAAMSE TV Luister naar Kijk naar „Otello" op beeldbuis Radioprogramma s maakt Martin Mons Stem-feuilleton Televisieprogramma 's DRINK SI NAS Gouverneur van Mississippi moet zich verantwoorden Liga tegen wrede sporten woest op Prins Philip POIROT SPEELT BRIDGE DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 T>e Utrechtse componist Hendrik An- driessen, die zoals bekend op 17 september jl. zijn zeventigste ver jaardag vierde, voltooide nog maar kort geleden zijn nieuwste werk, de symfonische fantasie voor orkest: „Mascherate". Het zal op 1 oktober a.s. door het Concertgebouworkest ten doop worden gehouden op een jubileumcon cert ter ere van de 75e verjaardag van dit orkest. Deze symfonische fantasie bestaat uit vier charades, een muzi kaal spel van ernst en scherts. De componist zegt er zelf van, dat zijn gezin zich met het opvoeren van der gelijke raadseltjes kostelijk kan amu seren .,als iedereen er volkomen in is". Wat de figuren spelen wordt door de componist niet onthuld. Het zouden an. ders immers geen charades (raadsel tjes) zijn. Het wordt aan de toeschou wers overgelaten om het spel te vol gen en mee te spelen. In grote trek ken vertoont het werk de bouw van een klassieke symfonie. Het is gecompo neerd in opdracht van het gemeente bestuur van Amsterdam. De uitvoering van deze compositie door het Concert gebouworkest onder leiding van Ber nard Haitink zullen de radiobezitters op donderdagavond 4 oktober om 20.05 uur kunnen beluisteren via de AVRO. (Advertentie) ^#1 DE „HARDE" MATRAS MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" Het tijdstip, waarop de radioreportage van de opening van het tweede Va ticaanse concilie zal beginnen, is nu vastgesteld. Op donderdag 11 oktober zullen de re porters Dick de Vree en Ben Brans een ooggetuigeverslag geven van de in tocht van de H. Vader en de concilie deelnemers in de basiliek van St.-Pie- ter. De pontificale hoogmis zal om circa tien uur beginnen. De deken van het college van kardinalen, z. em. Eugène kardinaal Tisserant, zal deze H. Mis opdragen. Naar verwachting is deze plechtigheid om circa een uur n.m. af gelopen. Omdat de NCRV, die op don derdag van tien tot elf uur in de lucht is, zich bereid heeft verklaard op de dag van de opening van het concilie haar zendtijd met de KRO te ruilen, zal de reportage zonder onderbreking kunnen doorgaan. De AVRO, die elk jaar aandacht schenkt aan de Wagner-vertolkingen tijdens de Bayreuther-Festspiele, ver zorgt hedenavond vanaf 19.40 uur de volledige uitzending van de opera ..Lohengrin. Solisten, koor en orkest worden geleid door Wolfgang Sawal- lisch- De titelrol wordt vertolkt dooi de tenor Jens Thomas, die van Elsa van Brabant door de Sopraan Anja Silja. die van Telramund door de ba riton Ramon Vinay en de rol van Or trud door de mezzo-sopraan Astrid Varnay. De AVRO maakte in Bayreutli bovendien opnamen van de ..Parsifal Zij zal dit Buehnen-Weihfestspiel plaat sen in haar programma's omstreeks eind maart van het volgend jaar. tl erman Fortuin maakt vandaag zijn regiedebuut in ons land. Dat gaat dan gebeuren in de monoloog ,,De menselijke stem", die Ellen Vo- gel op het scherm brengt. Fortuin woont al meer dan twintig jaar in Engeland, waar hij evenzoveel jaren regisseur is bij de BBC. Speciaal voor de monoloog van Ellen Vogel heeft de VARA hem verzocht naar ons land te komen. De foto toont Fortuin en Ellen Vogel bij de miniatuuruitvoering van het décor, dat in de studio in Bussum is gebouwd voor de uitzending. [n de rubriek „Vergeet niet te lezen" zijn dinsdagavond 2 oktober om 21.45 uur twee Nederlandse auteurs de gast van de Vlaamse tv. Het zijn Anton van Duinkerken, die geïnterviewd wordt n.a.v. de uitgave van deel I van zijn ..Verzamelde Geschriften" en Jan Mens die iets zal vertellen over zijn jongste boek ,,Het heldere uur". Spaanse arbeiders mogen dus wel onze welvaart help,en verdedigen door in Nederland te komen werken, maan. hun vrouw moeten ze thuis laten. En de Spaansen die bij wijze van vakantie naar hier gekomen waren en die nu zo graag bij hun man zouden blijven hebben van Den Haag het bevel ge kregen: eruit. Nu is de minister van justitie geen onmens. Als er bijzondere omstandig heden aanwezig zijn. nu, dan valt de zaak nog wel eens te bekijken. Maar zijn die er niet. dan gaan de signo- rita's de grens over. Wat zijn bijzon dere omstandighedenAls leek zou je denken: als je met elkaar getrouwd bent is het, zo geen bijzondere, dan toch een alleszins voor de hand lig gende omstandigheid als ie bij elkaar bent. Maar zo zijn ze in Den Haag niet getrouwd, uiteraard. Daar hebben ze alleen met de contracten en m.et de richtlijnen te maken En die zeggen duidelijk: eruit. In mijn oneindige trouw jegens de voorschriften en de reglementen wil ik de minister van justitie wijzen op een mogelijke kans tot massale ontdui king van zijn ongetwijfeld wijze en juiste beslissing, het zal niet zo lang meer duren voordat Sint Nicolaas zijn intocht doet. En misschien zal zijne excellentie zich nog uit zijn jeugd her inneren dat de Sint een menigte Zwar te Pieten bij zich pleegt te hebben. Juist. Laat daarom de minister erop bedacht zijn dat onder die ogenschijn lijk zo onschuldige zwarte snoeten en die vlotte baretten wel eens als zwartepieten vermomde Spaanse vrou wen verborgen kunnen gaan. Liefde zoekt list, zelfs dwars tegen de hei lige voorschriften van 'zijne excellentie (zelf) in. Ik wil maar even waarschuwen. Want dat een vrouw bij haar man zou willen zijn, dat is toch te gek om over te praten? PRAET-MAECKER "\7olgende maand viert het bekende or- V kest ,,De Tiroler Holzhackerbuben" bekend van vele radiouitzendingen voor de AVRO. het tweede lustrum. Ook de bekende zanger Hans Wiljon uit Laren, voorheen een eerzaam banketbakker, herdenkt dan het feit, dat hij tien jaar geleden bij dit gezelschap zijn jodel- carrière begon. Hans Wiljon is tevens de leider van het Tirolino-trio en deze beroepsartiest boekte kortelings nog een eclatant succes in het Strandhotel Weissensee, waar hij zijn vakantie doorbracht. Hij was hier geïntro duceerd door zijn jodelvriend Rudi Meixner, die voornemens is zijn Ne derlandse collega binnenkort ook voor de Oostenrijkse radio te presenteren en bovendien twee van Wiljon's liedjes te verwerken in de muziek, die hij op het ogenblik componeert voor een nieu we Oostenrijkse film. In de serie „Tweemaal drie in de zes" van de Vlaamse tv. treedt donderdag avond 11 oktober Jules de Corte op sa men met de Belgische zangeres Jó Leemans. Dit wordt de derde maal, dat deze Nederlandse artiest zich aan het Vlaamse tv-publiek presenteert. Voor november staat een variétépro gramma van grootser allure op het programma, waaraan Charles Trenet zijn medewerking verleent, onder de titel ,,De wereld van Charles Trenet". Behalve andere solisten zijn ook van de partij Francis Bay met zijn (versterkt) orkest en het Ballet Jos Brabants. "TVe Vlaamse reporter Julien Peeters gaat in samenwerking met de cine ast Joos Leyman een tweetal reporta ges wijden aan het komend oecume nisch concilie te Rome. De betekenis van deze gebeurtenis, de voorbereiding ervan en de verwachtingen, die de kerk en de gelovigen ervan hebben, vormen het onderwerp. De Vlaamse tv kreeg de toelating van Z.H. de Paus een filmreportage te ma ken over Vaticaanstad, de kleinste staat ter wereld. Tijdens de eerste uitzending, op don derdag 4 oktober om 20.30 uur, wordt deze film uitgezonden. De tweede uit zending. „Vaticanum II, een histori sche gebeurtenis", handelt over het concilie zelf. De gewezen pauselijke nuntius in België thans curie-kardinaal Forni, werd bereid gevonden het offi- niële standpunt van de kerk weer te geven. Ook hoopt Julien Peeters klaarheid te brengen inzake de vraag, hoe de con cilievergaderingen zullen verlopen. Op Hilversum I 402 m zingen om 20 uur de Bowman Hyde-zangers. Om 20.25 uur volgt zigeunermuziek en om 20 40 uur volgt de sonografie over „Da vid van Bourgondië". Vervolgens wor den om 21 uur fragmenten uit ,,Die lus tige Witwe" uitgezonden. Walter Opp geeft om 21.30 uur een orgelconcert en om 23 uur spelen Norrie Paramor en zijn orkest. Op Hilversum II 298 m speelt om 19.20 uur Peter Kreuder eigen com posities. Om 19.40 uur volgt een uitvoe ring van de opera „Lohengrin", tijdens de Bayreuther-Festspiele opgenomen. U hoort het eerste bedrijf. Om 21.10 uur volgt het tweede bedrijf en na het nieuws van 22.30 uur naar het derde bedrijf. "JYTaar wij vernemen heeft de NTS zon dag jl. de televisie-uitzending uit Berlijn van de opera „Otello" op beeldband vastgelegd Het ligt in het voornemen om deze prachtige produk- tie op zondagmiddag 14 oktober a.s. uit te zenden. (Advertentie) Er is 'n verrassende Arks Thé-Complet aanbieding. Vraagt Uw leverancier. Na het journaal presenteert Arie Kley- wegt om 20.20 uur „Achter het nieuws". Vervolgens speelt Ellen Vogel de een akter „De menselijke stem" die om 21 uur wordt uitgezonden. Daarna volgt de Amerikaanse televisiefilmproduktie „Ie mand, die om je geeft". Dit tragisch verhaal rond een eenzaam man begint om 21.55 uur. België Vlaams biedt om 20.20 uur een opname van de NCRV-tv van het klas sieke spel „Pygmalion" Julien Peeters geeft om 22.15 uur een reportage over Vaticaanstad. Hart rijmde weer eens helemaal op smart.... Boeiend was de levensschets van Belle van Zuylen, de Nederlandse romancière, die kort voor de Franse revolutie het middelpunt was van een vermaarde lite raire kring. En al even interessant was de 23ste aflevering van „V for victory", de Conferentie van Jalta behandelend,die oorzaak is geweest van veel politiek on heil. Aan het eind van het tv-programma kon men nog navrante beelden zien van de overstromingsramp in Spanje. De Vlaamse tv presenteerde gisteren avond de eerste aflevering van de nieu we „Schipper naast Mathilde"-reeks, even gezellig kolderiek als altijd. J. V. Hilversum I 402 m DONDERDAG 27 SEPTEMBER KRO: 12.00 Middagklok - noodklok 12.04 Instr. kwartet en zangsol. 12.35 V.d. boeren 12.35 Land- en tuinb.meded. 12,38 Lichte or- kestmuz. (gr.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Aqui Philipsburg: impressies uit het Caraï- bisch gebied 13,20 Platennws. 13,30 Lichte orkestmuz. en zangsol. NCRV14,00 Me- tropole-ork., lichte muz. 14.40 Lichte orkest werken (gr.) 15,40 Vocaal ens. 16,00 Ver kenningen in de bijbel 16.20 Alt en klave cimbel. oude muz. 16.40 V.d. jeugd 17,10 Hammondorgelspel met ritm. begel. (gr.) 17,20 Lichte gram. 17,40 Beursber. 17,45 Sprookjesens. 18,15 Sportrubr, 18,30 Instr. kwartet 18.50 Sociaal perspectief, lez. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Geest, liederen 19,30 Radiokrant 19,50 Politieke lez. 20.00 Prome- node-ork. en zangsol.. Torchlight-Music 20,40 David van Bourgondië. sonografie over ker ken en kastelen 21,00 Fragm. uit Die lustige Witwe, operette 21,30 Kerkorgelconc. 22,00 Klass. muz. (gr.) 22,30 Nws. 22.40 Meditatie 22,55 Boekbespr. 23,00 Lichte orkestmuz. (gr.) 23,25 Het kasteel van Gaasbeek bij Brus sel, lez. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II - 298 m AVRO: 12,00 Trompetspel met ritm. begel. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Instr. sextet en zangsol. 13,00 Nws. 13,15 Meded., act. of gram. 13,25 Beursber. 13,30 Prome- nade-ork. en sol. 14,00 Klass. kamermuz. 14,40 V.d. vrouw 15,00 Pianorec., moderne muz. 15,30 Filmmuz. 16,00 Van vier tot vijf, gevar. progr. 17,00 Gram. 17.10 V.d. jeugd 17,40 Gram. v.d. jeugd 18.00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Cosmopolitain-ork. 18,55 Sport praatje 19,00 Gram. 19,20 Pianorec., lichte muz. 19,40 Bayreuther Festspiele 1962: Lohen grin, opera (20.50-21,10 Nws. en act. 22,30 22,45 Nws.) 23.55-24.00 Nws. RING Op de internationale horloges- en juwelententoonstelling in Londen is een „onverlovingsring" tentoonge steld. Het is een niet-gesloten ring. die volgens de makers de drager of draagster moet identificeren als iemand die niet verloofd is. PRET Een vrouw van middelbare leeftijd uit Bristol, wier voet door een vracht wagen werd verpletterd, lachte toen bezorgde mensen haar voet probeer den te bevrijden. „Het doet geen pijn", zei ze tegen de verbaasde mannen, „het is een kunstvoet. VRIJSTER Een ambtenaresse bij de burgerlijke stand van Londen, Kathleen Busby, heeft zich na veertig' jaar te hebben bezig gehouden met het sluiten van burgerlijke huwelijken als oude vrijster teruggetrokken. RECORD De 34-jarige mevrouw Edna Hickt heeft in Ludlow, Engeland, voor de vierde maal een tweeling ter we reld gebracht. Een Brits record. „Maar mijnheer, dat zou Uw achtste salarisverhoging zijn deze maand". 7p> „Tja, dat is wel eigenaardig," gaf Van Waveren toe. Begin augustus is er ook een kleine diefstal geweest van verschillende ver pakte preparaten. Er is toen een meisje ohtslagen. Men heeft er geen werk van gemaakt, omdat het. naar juffrouw Ber kelaars mening, zo moeilijk te bewijzen viel en alleen maar aanleiding gaf tot allerlei praatjes. O ja, het meisje bleef ontkennen iets met die diefstalletjes te maken te hebben, maar er werd een poedercompact in haar tasje gevonden." ,,Jij gelooft, dat dat erin was gestopt?" ÜJa. dat geloof ik. Carla Berkelaar is erg nauwkeurig. De boeken moesten kloppen, al was het alleen maar uit een een oogpunt van veiligheid." ,.U ziei dus. Carla Berkelaar was langs slinkse weg in het bezit gekomen van alles, wat er nodig was om deze moor den te plegen." Behalve dan toch de nicotine, strib belde commissaris Van Waveren nog zwakjes tegen. ,.De nicotine? Maar die kun je toch bij elke handelaar in tuinartikelen krij gen. Als ie er tenminste niet de voor keur aan geeft dat goedje zelf te brou wen - dan kun je ook in iedere siga renwinkel klaar komen. Daarom heb ik zelfs ook maar geen enkele poging ge daan om die nicotine te achterhalen. Dat was toch onbegonnen werk." zei Perquin wat ongeduldig. ...Nu, als we er nog aan toevoegen. daf zij eigenlijk geen alibi heeft, omdat op donderdagen de kantoordeur op slot gaat vanwege die voorraadadministratie. „En als je een motief kunt aanwijzen. En dat is' het nu juist, wat je tot nu toe niet hebt gedaan," viel de commis saris hem scherp in de rede. „Het motief? Juist, daar ben ik nu aan toe gekomen, aan het motief. Car la Berkelaar is in zesenveertig op Ja va getrouwd. Zij scheidde in januari tweeënvijftig. Wilt u die data goed in uw gedachten prenten? Ze zijn van ge wicht. Augustus van dit jaar hertrouw de zij in Londen, waarbij zij kans zag het feit, dat ze al een keer getrouwd was geweest min of meer te verdoeze len. Haar tweede man was namelijk vuur en vlam tegen echtscheidingen." „Ik zie niet in.. „Natuurlijk niet, want dat is allemaal voorspel. Maar nu komt het: Die schei ding was in januari uitgesproken, maar werd eerst in de tweede helft van de cember van hetzelfde jaar ingeschre ven." „Hoor eens, dat kan niet. Tenzij de akte van berusting „De akte van berusting werd vlak na de uitspraak getekend." „Maar dan. „Werd in december een vonnis inge schreven, dat alle rechtsgeldigheid had verloren. Juist. Die scheiding was dus nietig. En Carla Berkelaar was nog al tijd gehuwd met haar eerste man. Hoe - Kitty Grijpsma daarachter was gekomen is mij een raadsel. Misschien weet Car la Berkelaar dat." ..Maar ik zie niet inEr was toch altijd nog wel een mouw aan te passen geweest? Een nieuwe echtscheiding van de eerste man. En dan een nieuw hu welijk met de tweede. Of wou die eer ste man niet?" „Die eerste man zou met alle liefde gewild hebben, want die was zelf her trouwd. De moeilijkheid zat hem bij de tweede. Die tweede, een heel rijke A- merikaan, zou er niets voor gevoeld hebben opnieuw een huwelijk te sluiten met Carla Berkelaar. Hij zou zich door haar bedrogen hebben gevoeld, omdat zij de echtscheiding zo handig verborgen had weten te houden voor hem. Johnson, Carl Bauer Johnson zou namelijk nooit bij zijn weten met een gescheiden vrouw zijn getrouwd. Dat is nu eenmaal zijn stokpaardje. En, eenmaal tot de ontdek- De voetballiefhebbers hebben gister avond hun hart kunnen ophalen. Zij kon den via de t.v. getuige zijn van een te leurstellende Nederlandse nederlaag en een sensationele Belgische zege. Dit laatste uiteraard alleen voor die Nederlanders, die zo gelukkig zijn, bin nen het bereik van de Vlaamse zender te wonen. Ook het NCRV-programma echter, dat op Denemarken-Nederland volgde, bood veel interessants. In Riedels en Fiedels" kwam een aantal bekende Nederlandse artiesten aan bod, wier muzikale prestaties alle lof verdienden. Overigens kon men ook hier weer eens constateren, hoe arm ons land is aan goede tekstschrijvers. De liedjes, die door Christine Spierenburg en anderen werden gezongen, hielden geen zweem van oorspronkelijkheid in. king gekomen, dat hij er was ingelo pen, zou hij blij zijn geweest er met ere af te zijn. Ik weet natuurlijk -niet, hoe Carla Berkelaar tegenover de mens Johnson stond, maar wel, dat een vrouw als zij het heel pijnlijk zou hebben ge vonden afstand te doen van haar po sitie en zijn geld." „Dus die mevrouw Grijpsma werd vermoord, omdat zij haar daarmee chan teerde?" „Neen, omdat zij wist. Ook al had ze nooit een poging tot chantage ge daan, van het ogenblik dat Carla Ber kelaar besefte, dat haar scheiding niet geldig was en dat dit feit Kitty Grijps ma bekend was, was deze zo goed als dood. Vergeet u niet, het ging hier om de bekendheid met een feit en niet om de bewijzen ervoor. Die bewijzen konden niet worden vernietigd. Alle geld ter we reld kan die vernietiging niet kopen. Maar zolang die bewijzen rustig bleven (gr.) (Om 7,30 Van de voorpagina, praatje) 8,00 Nws. 8.18 Lichte gram. 9,00 Gym. v.d. vrouw 9,10 Klass. pianoconcert (gr.) VPRO 10.00 Schoolradio VARA: 10,20 V.d. vrouw 11,00 V.d. kleuters 11,15 Pianorec., klass. en moderne muz. 11,45 Orgelspel. DONDERDAG 27 SEPTEMBER NTS: 20,00 Journ. VARA: 20,20 'Achter het nieuws 20,35 De Amsterdamse joden hoek, filmdocumentaire 21,00 De menselijke stem (la voix humaine), eenakter 21,55 Iemand die om je geeft. film. VLAAMS BELGIë: 19.00 V.d. jeugd 19,30 V.d. vrouw 20,00 Nws. 20,30 Pygmalion, blij spel 22,15 Rep. over Vaticaanstad 22.45 Nws. FRANS BELGIë: 18.30 V.d. kind. 19,00 V.d. automobilisten 19,30 Protestantse uitz. 20,00 Journ. 20,30 Le ballon rouge, film 21,05 Fragm. uit nieuwe films 21.35 Theater- kron. 21,45 Lectuur voor allen 22,35 Journ. (Advertentie) joy gezond en lekker Brussel Vlaams 324 m: 12,00 Nws. 12,03 Dansmuz. 12.30 Weerber. 12,35 Amus.muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14.00 Bayreu ther Festspiele 1962: Ring der Nibelungen, opera 16,00 Beursber. 16.06 Vervolg Ring der Nibelungen, opera 17,00 Nws. 17,15 V.d. kind. 17,50 Klass. liederen 18.20 V.d. sold. 18,50 Lichte orkestmuz. 19,00 Nws. 19,40 Lichte orkestmuz. 19,50 Politieke lez. 20,00 Lichte orkestmuz. 20,35 Operettemuz. 21,00 Barokmuz. 22,00 Nws. 22,15 Israëlitische uit zending 22,45 Lichte orkestmuz. 22,44-23,00 Nieuws. Brussel Frans 484 m: 12.03 Gevar. muz. (gr.) 14,08 Ka mermuz. 15,03 Lichte gram. 16,08 Lichte or kestmuz. 17,00 Nws. 17,30 Vioolrec. 18,50 Gevar. muz. 19,30 Nws. 20.00 Gevar. muz. (gr.) 22.00 Wereldnws. 22,55 Nws. Hilversum I 402 m VRIJDAG 28 SEPTEMBER KRO: 7,00 Nws.' 7,15 Klass. gram. 7,45 Morgengeb. en overw. 8,00 Nws. 8,15 Lichte gram. 8.50 V.d. huisvr. 9.35 Waterst. 9,40 Schoolradio 10.05 Klass. orkestwerken (gr.) 11,00 V.d. zieken 11.40 Kerkorgelconc. (gr.) 11.50 Als de ziele luistert, lez. Hilversum II - 298 111 VARA: 7.00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,20 Soc. strijdlied 7,23 Lichte ochtendklanken vermotten in de archieven waren ze niet gevaarlijk. Gevaarlijk werden ze pas, als iemand van hun bestaan wist. Ergo moest die iemand voorgoed het zwijgen worden opgelegd om dat gevaar te ont gaan. Ook al had mevrouw Grijpsma nog zo beloofd te zullen zwijgen, des noods zonder betaling te zullen zwijgen, het zou haar niet hebben geholpen haar leven te redden." „Ja, dat was het dus. Nu wil je ze ker een bevel tot aanhouding?" „Graag. Ik wou liefst vandaag nog de nodige stappen doen. Dan is de zaak maar achter de rug." „Er zal voor gezorgd worden. Mijn compliment, je hebt de zaak netjes op geknapt." „Nu, erg trots op mijzelf ben ik an ders niet. Het had heel wat beter en gauwer gekund," meende hoofdinspec teur Perquin. EINDE Neger universiteit ontzegd Het Amrikaanse departement van justitie zal het vijfde rondgaande Hof van appèl verzoeken gouverneur Ross Barnett van Mississippi ter verantwoor ding te roepen voor zijn weigering de ne ger James Meredith toe te laten op de universiteit van Mississippi. Het hof zal dan onderzoeken, of tegen hem een aan klacht wegens belediging van de recht bank moet worden ingediend. De zaak komt vrijdag in behandeling. De Amerikaanse regering staat klaar om federale troepen naar Mississippi te zenden, als mocht blijken, dat dit de enige manier is om geuverneur Barnett te dwingen zich neer te leggen bij de gerechtelijke uitspraken van federale zijde, dat Meredith tot de universiteit van Mississippi moet worden toegelaten. de bakker verdient er geen droog brood aan" (Van onze Haagse redacteur) „Er dreigt een ernstig gevaar voor de kwaliteit van het Nederlandse brood als gevolg van de toepassing van E.E. G.-afspraken. Het moet de Nederland se broodbakkers mogelijk blijven vol doende harde tarwe te betrekken uit niet E.E.G.-landen, zo niet dan is het met die goede kwaliteit gedaan". Dit zei de heer M. J. Vlug, voorzitter van de Nederlandse vereniging van werkgevers in het Bakkersbedrijf gis teren bij de herdenking van het 50- jarig jubileum van de vereniging in Scheveningen. Broodprijs De heer Vlug maakte zich niet alleen over de brood-kwaliteit zorgen. Hij toonde zich ook verontrust over „het gemillimeter met de broodprijs door de overheid". Dit gaat volgens hem zo ver dat er „geen brood meer aan het brood te verdienen is". De service aan het publiek houdt volgens d© heer Vlug met die broodprijs nauw ver band. „Wij kunnen die service alleen bij een redelijke broodprijs bieden". Sprekend over de belangen der werk nemers in de broodbakkerij, zei de heer Vlug, dat de gezellen vergeleken met andere werknemers achter liggen in werktijdverkorting en het aantal vrije zaterdagen. De heer De Koster, sprekend als voor zitter van de Nederlandse vereniging van meelfabrikanten, was eveneens van mening dat „in verhouding tot het broodverbruik te veel ambtenaren zich met ons bezighouden". Het brood staat zijns inziens te veel in de politieke belangstelling. Het was hem liever dat meer het be-lang van het brood als aandeel in het levensmiddelenpakket op de voorgrond trad. Het broodaan deel is nl. sinds de oorlog gehalveerd. 2 De Britse Liga tegen wrede sporten* J heeft gisteren een aanval gedaan op* prins Philip, omdat deze zijn zoon* zou hebben geleerd een hert te doden.» Prins Charles legde zondag met een» schot een hert om in de bossen van* het Balmoral-kasteel, tot grote woede van de Liga. 1 Edward Hemingway, de uitvoerend 2 2 voorzitter van de Liga noemde het 2 2 een farce, dat de prins, die voorzitter2 2 was van de organisatie tot bescher-* 2 ming van het wild, zijn zoon leerde* dingen te doen, die gewone jongens* niet mochten doen. 2 Inspecteur Perquin kan weer even bijkomen van zijn jongste avontu ren. Het mysterie in de schoonheidssalon is vandaag, nu ons feuilleton „Perquin maakt fouten" afgelopen is, helemaal opgelost. Maar Agatha Christie, en niemand minder, heeft een nieuw probleem in petto Poirot speelt bridge" is de titel van ons nieuwe feuilleton dat mor gen begint. Poirot w, evenals Agatha Christie, die hem schiep, een beqrip voor de ontelbai e liefhebbers van Christies knappe detectiveromans. Hij verzeilt in dit verhaal regelrecht in het avontuur via een bridgepartijtje Onder Poirots ogen wordt een moord gepleegdde gastheer blijkt met een kost- baar stiletto vermoord. Het zou Uw leesplezier maar schaden als we hier iets gingen verraden van dit nieuwe Poirot-avontuur. We zeggen er daarom niets van en wensen V veel genoegen met het nieuwe feuilleton: Poirot speelt bridge 24-3. De gevolgen van de onverwachte botsing waren vreemd. De fraaie limou sine van de heer Poenzuiger was aan de voorzijde gekreukt als een stuk was goed, terwijl de rammelbus van Hen- drikus Naaldhout slechts een verbogen lantaarn vertoonde. „Ken je niet uit je doppe kijken?" riep Hendrikus naar de chauffeur Ja- pik, „me hele lantaarn legt uit het lood." „Donders, man wees blij dat het zo goed afgelopen is," hijgde Japtk, ter wijl hij zijn baas uit de gebochelde deur hielp. „Goed afgelopen?" kwam Hendrikus terug. „Hierzo!. Me wiel is er ook nog af, zie ik nou. 'Legt in de sloot natuur lijk," vervolgde hij, op een spoor in het gras wijzend. Mevrouw Poenzuiger, spierwit, en de weduwe Dor, zeer verbolgen, kwamen nu ook tevoorschijn. „Ben jij nou bus chauffeur?" riep moeder Dor, „ken je niet sturen?" „Ontsla Japik! Ontsla hem op staande voet!" riep mevrouw Poenzuiger tegen haar man. „Zwijg Truus!" zei de heer Poenzui ger. „We moeten eerst de wagen laten wegslepen. Totaal verlies Verzekering dekt alles," constateerde hij voortvarend Eerst nu dacht men aan de ballon! „Humphrie!" kreet mevrouw Poenzui ger en ze snelde naar de overkant van de weg, waar de ballon was neer ge komen. Maar in plaats van haar lieve ling te vinden, stond ze oog in oog met generaal IJbel

de Stem | 1962 | | pagina 5