de VIJF JAAR R.-K. GEMENGD KOOR TE HULST .Zo wordt 21-ste eeuw' Kunstschilder H. ontkent elk aandeel in verduistering; jsUNIL HALEN! O,. BEZWARENDE FEITEN TE OVER MAAR: Amerikaans-Canadese tentoonstelling: Woningnood- 1 parasiet I d twee paren Jo hens kijkt in de toekomst Mr. Th. Portheine te Middelburg herdacht Kaartavond van inbreker BOMMEN IN YEERSE MEER GEVONDEN Koude oorlog Toerisme 11 iENS /ATER aai mchtingsavond Jeugd en Muziek le Oostburg Nieuwe afdeling r.-k. maatschappelijke werkers Ome toekomst in de ruimte? ÏD paflblaP c l il burg Dodelijke val uit materiaallift DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 heeft wel besloten e maanden geleden herindeling van vóór te laten gaan n andere gebieden, itgesteld tijdschema sb ij een komst voer de heer D. van i de Terneuzense srmeulen, oud-com- euzense brandweer, Strien, de huidige it. n de genodigden brandweerafdeling ar oude GMC, die goed heeft gedaan, van de Sluiskilse awe manschappen- zal over veertien rijwillige Sluiskilse mstratie met de van oud-wethou- is te Eede niet on- an. Het was eigen- uden bruiloft, die jaar geleden trouw- in de parochiekerk ?waegen met Elodie Sturtewaegen met Beide gouden pa- gezondheid op de ke Eedenaars, die 1 familie kwamens nauwelijks een e woning van de Rijksweg te Eede. ;r een plechtige H. in de parochie- het echtpaar Ha lo in België woont, ïkdienst gehouden, in de ruime fami- :r plaats in de ou de Sturtewaegens, Rijksweg. Ook het Sturtewaegen heeft te Eede gewoond irij in de wijk Den sden ze naar een gouden paren ge- 't voltallige kerk net aan het hoofd het voltallige col ter en wethouders de gemeente-secre- oud-raadsleden en an de diverse ver- jen. waarin de heer ïctie heeft bekleed, dden voor een ere- ?n toepasselijk ge- lurt vlagde. IJZER ledig bevoegd on- :h. Kweekschool te emen, Werkhoven; >ruinkhoek; A. H. ntes (Br. Roberto), Brens, Bergen op Bergen op Zoom; '1C. E. Hommel, Hooyschuur, Ber- y (br. Brunoi Alk- Wouw; P. W. is) Eindhoven; H. icus) Abcoude; A. Manders, Breda; astburg: J. M. de H C. Notenboom, osterhout. Roosen- e: G. A. Rommers nit (br Tarcisius) ig, Rucphen: S. A. J. C. Willemen, september gelden :eland de volgen- Hansweert 2.58 in 2.20 en 14.26 uur 3.59 uur; Wemel- aag isanne, 18 j. n 21 uur De prin- West r 1944, 14 j. 3e straat zonder te en de tirannen. De prinsessen op (Van onze redacteur) Jo Ivens' r.-k. Hulster Gemengd Koor bestaat op 1 oktober e.k. pre cies vijf jaar. Aan dit lustrum zal dank zij het feit, dat de raad van Hulst in de jongste vergade ring hiervoor een krediet heeft gevoteerd een feestelijk tintje worden gegeven in de vorm van een populair concert in het Bios coop- en Concertgebouw te Hulst- Het zal voor velen en niet op de laatste plaats voor de dirigent Jo Ivens zelf, een genoegen zijn, te constateren, dat het r.-k. Hulster Gemengd Koor in de vijf achterliggende jaren een hoge vlucht heeft genomen. Ontstaan uit de incidentele samenwerking tussen een be staand dameskoor en het mannenkoor van de Basiliek, heeft het huidige ge mengde koor zich door hard studeren en veel repeteren op kunnen werken tot een zeer behoorlijk niveau. Dat blijkt o.m. uit de talrijke aanvragen, die Jo Ivens van overal bereiken, om concerten te komen verzorgen. Nadat de nu-en-dan-samenwerking van het dames- en het herenkoor was om gezet in een permanent samengaan bin nen het r.-k. Hulster Gemengd Koor (1 oktober 1957) kwam de eerste offi ciële erkenning van de capaciteiten van de zangeressen en zangers feitelijk een jaar later, toen het koor op het Neder landse koorfestival te Haarlem een ver diende plaats in de finale wist te be reiken. De Zeeuwsch-Vlamingen hadden daar af te rekenen met circa zestig andere gemengde koren en het behoeft dus geen betoog, dat er voor de finale plaats kwaliteit getoond moest worden. In een gesprek met dirigent Jo Ivens weet hij niet wat hij het eerst van zijn koor zal vertellen. Zijn hoofd is wat oneerbiedig uitgedrukt een ver gaarbak van feiten, wetenswaardigheden, afspraken en regelingen, waarin slechts een nauwkeurig bijgehouden agenda op lossing kan brengen. Wat wel onmiddel lijk opvalt is, dat hij er vol van is en dat het artistieke welzijn van zijn muzikale pupillen hem zeer na aan het hart ligt. Mèt het koor jubileert Ivens zelf, want hij is vanaf de eerste dag de man geweest, die de dirigeerstok heeft gehanteerd. Iets terug doen De samenstelling van het r.-k. Hulster Gemengd Koor, dat uit vijfenzeventig personen bestaat, is merkwaardig. In die zin, dat alle heren tevens lid zijn van het Basiliekkoor. En het is zelfs zo, dat geen mannelijke zanger lid kan worden van het gemengd koor, als hij niet al in de Basiliek meezingt. Deze dualiteit schuilt in de praktische om standigheid, dat het in een kleine plaats als Hulst totaal onmogelijk is om twee totaal verschillende koorbezettingen van mannen te formeren. Die eerste vijf jaren is het koor her haaldelijk te beluisteren geweest voor de radio. Daarnaast heeft het talrijke keren zijn medewerking verleend aan evenementen in en buiten Hulst. Het repertoire in die jaren opgebouwd, be staat deels uit a capella werkjes, deels uit werken, die met begeleiding van een orkest vertolkt moeten worden. Achteraf bezien is Jo Ivens niet ontevreden over de prestaties van zijn koor. En hij is evenmin ontevreden over de medewer king van de gemeente en de belang stelling van de bevolking. Redenen te over dus om bij dit eerste lustrum iets terug te doen. Dat zal dan zoals gezegd gaan gebeuren door middel van een populair concert, op vrydag 19 oktober a.s. in liet Bio scoop- en Concertgebouw te Hulst. Het programma van deze muziekuitvoering geeft een beeld van de achterliggende vyf jaren. Voor de pauze zullen a ca pella werkjes worden uitgevoerd, na de pauze zullen enkele bekende werken voor koor en orkest ten gehore worden gebracht, zoals Laudate Domine van Mo zart en de Madrigalen- van Andriessen. Het r.-k. Hulster Gemengd Koor zal begeleid worden door leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Als solisten zullen optreden de bekende so praan Bea MacKenzie en de hoboïst Kees van de Berg, die te horen zal zyn in het hobo-concert van de componist Marcello. Beide solisten hebben in de afgelopen vijf jaar al eens met het koor gewerkt. Tenzij de belangstelling voor deze jubileumuitvoering overstelpend wordt zal het bij een eenmalige uitvoering blijven. Er is zowel voor wat de pro grammering betreft als voor wat de prijzen aangaat naar populariteit ge streefd. Zo zullen de prijzen b.v. twee en één gulden zijn. Het is wel jammer, dat het koor voor een dergelijke muziek avond niet de beschikking heeft over een goed geoutilleerd concertgebouw. Het ziet zich nu genoodzaakt om b.v. zelf het podium van de zaal waar ge zongen wordt te vergroten en zelf licht aan te leggen. Dat zijn zaken, die toch werkelijk teveel buiten de zuiver muzi kale sfeer liggen, waartoe de zangers en zangeressen zich zouden moeten kun nen beperken. Toekomst Men ontkomt niet aan het werpen van de gebruikelijke terugblik bij zo'n eerste lustrum. Maar toch is het belang rijker in de toekomst te kijken. En die ziet er voor het r.-k. Hulster Gemengd Koor voor zover daar tevoren iets over te zeggen valt rooskleurig uit. De aanvragen om uitvoeringen blijven binnen komen. De dames en heren zan- (Van onze verslaggever) Gistermorgen is tydens een zitting van de meervoudige kamer van de Mid delburgse rechtbank de zondag j.l. over leden oud-president, mr. Th. Portheine, herdacht. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, noemde de overledene een opvallende, vriendelijke, rustige en waardige werker, die overtuigd was van de waarde van zijn arbeid. Ook bracht hij het tactvol optreden van mr. Port heine in de bezettingstijd in herinnering. Mr. van Empel achtte het belangrijk voor Zeeland, dat een zo rustige en even wichtige figuur als mr. Portheine zoveel jaren aan de rechtbank te Middelburg verbonden is geweest en er acht jaar de leiding heeft gehad. Zo zei hij, komt het namelijk niet dik wijls voor, dat iemand zolang van 1914 tot 1951 aan één en dezelfde rechtbank verbonden is geweest. Hij betuigde zijn deelneming aan mevrouw Portheine en de andere nabestaanden. Namens de balie sprak mr. F. Adriaanse. Ook hij bracht de moeilijke periode tij dens de laatste wereldoorlog in herinne ring. In de tijd, dat er twee kamers en twee presidenten waren, zijn er, vooral dank zij het optreden van mr. Portheine, toch nooit moeilijkheden geweest, aldus de spreker. (Advertentie) h/aI v&tgêim NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL s J (Van onze verslaggever) Dinsdagavond heeft de 26-jarige C. de L. uit Breda ingebroken in het Gewes telijk Arbeidsbureau aan de Deipratsingel aldaar. De buit bestond uit enkele si garen en sigaretten. De dader heeft zichzelf bij de politie gemeld. Van groter nadeel voor het Arbeidsbureau is dat de inbreker de gehele registratie door elkaar heeft gegooid en over de vloer heeft verspreid. Daar De L. al geruime tijd zonder werk is denkt men dat hij dit zinloze vandalisme uit wraakzucht heeft gepleegd. Het zal enige tijd duren vooraleer de kaartsystemen weer op orde zijn. JO IVENS ...werkkracht... gers raken onder de bezielende leiding van Jo Ivens steeds beter op elkaar ingespeeld. En zo is het mogelijk nu al een programma op te stellen voor de nabije toekomst. Dat programma vermeldt o.a. een kerstuitvoering voor de radio, een kerst avond in de Basiliek van Hulst in de week vóór Kerstmis, een concert voor Radio Nederland Wereldomroep en con certen in IJzendijke (voor de kunstkring Elmare) en te Sas van Gent. Verder voert Ivens momenteel onderhandelingen met Ger Lugtenburg voor een televisie uitzending. Een laatste punt voor de na bije toekomst van het koor is de unifor mering. Het bestuur zal binnenkort actie gaan voeren om de dames en heren mettertijd aan uniforme concertkledij te helpen. Tenslotte is nog vermeldenswaard, dat het volgende studie-object van het r.-k. Hulster Gemengd Koor de Theresia Messe van Haydn en het Magnificat van Sam- martin is. Beide werken zullen t.z.t. uit gevoerd worden op de volgende uit voering met een orkest. Een apart woord van waardering en hulde voor de artisti citeit en de werkkracht van de dirigent Jo Ivens is hier zeker niet misplaatst. Aan hem heeft Hulst het tenslotte te danken, dat het een gemengd koor bezit, dat tot ver over de Zeeuwsch-Vlaamse grenzen bekendheid geniet. (Van onze correspondent) Tengevolge van het verlagen van de waterstand op het Veerse Meer tot winterpeil is op de zandbank Haring vreter nabij Veere een hoeveelheid explosieven tevoorschijn gekomen. De Hulpverleningsdienst heeft woensdag morgen een onderzoek ingesteld en ter plaatse twee Engelse fosforbommen onschadelijk gemaakt door ze te laten uitbranden. Een Engelse vliegtuigraketbom werd meegenomen om hem elders te laten exploderen. Een vliegtuigbom van Franse makelij, die nog geheel intact was. werd voorlopig op de vindplaats begraven. Op een nader te bepalen datum zal dit laatste onding ter plaatse tot ontploffing worden gebracht, daar het te riskant was om deze bom te vervoeren. Het oorlogstuig is zeer waarschijnlijk van Engelse militairen die het daar in 1944 overboord geworpen hebben. Op donderdagavond 4 oktober zal in net Ledeltheater te Oostburg de oprich tingsavond van de afdeling Oostburg van Jeugd en Muziek plaatshebben. Y?oi;..?eze av°nd heeft men een aan- m j programma samengesteld, wa,de openingstoespraak van de ad junct-directeur van de landelijke ver eniging Jeugd en Muziek, de heer R. Se- SGn' za* ^et jeugdorkest, samen gesteld uit leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool concerteren o.l.v. de heer G. bchijve. Daarop volgt een optreden van net Zeeuwsch-Vlaams Kamerkoor, eveneens o.l.v. de heer Schijve. .Na de pauze volgen dan nog uitvoe ringen door het jeugdorkest uit Cadzand De ploeg van „Theo Middelkamp" uit Goes, heeft woensdagmiddag in Wijk bij Duurstede zyn Nederlandse clubkampi oenschap op de weg geprolongeerd. De foto toont de kampioensploeg in ac tie. Rechts aan de kop Jo de Roo, twee plaatsen achter hem herkennen we Piet Rentmeester. en het jeugdensemble uit Zuidzande. on der leiding van respectievelijk de heren J. Mannaert en D. Luteijn. De heer Sevenhuijsen zal tenslotte een muziekquiz leiden. De afdeling Oostburg is de vierde Zeeuwse afdeling van Jeugd en Muziek, die op het ogenblik een bloeiperiode doormaakt in Zeeland. Weslbrabat en Zeeland (Van onze verslaggever) In de Hollandse Tuin te Bergen op Zoom is een afdeling West-Brabant-Zee land opgericht van de kath. vereniging voor Maatschappelijke Werkers „Dr. Ariëns'' Het is niet zo dat alleen zy, die zich beroepsmatig mot het maatschappelijk werk bezig houden hiervan lid kunnen zijn. Iemand die werkzaam is in een van de vele nevenberoepen, die aansluiten op de maatschappelijke sector, zoals leiders van sociale diensten, of zij die bij het Mater Amabiliswerk betrokken zijn, kun nen van deze afdeling lid worden. De werkgroep, die de stichting van deze afdeling heeft voorbereid is voor lopig tot bestuur gekozen. Ze bestaat uit drs. Deibei, voorzitter, mej. Hommer se cretaresse, mej. Heijnen pennningmeeste- resse, de heer van Straaten lid en de heer Vermeulen lid. De heer Vermeulen is tevens belast met het secretariaat van de ledenwerving. Er is deze middag op de goed bezocht: vergadering een uitermate boeiende in leiding gehouden door pater dr. C. Scharff. O.E.S.A. Als onderwerp had spreker gekozen „Maatschappelijk werk en de Naasten liefde." In zijn op hoog niveau gehouden inleiding is de refefant diep ingegaan op verschillende filosofieën Pater Scharff is erin geslaagd ook voor de leek duildelijk te maken dat maatschappelijk werk in eerste instantie de christelijke naasten liefde als basis moet hebben. (Van een bijzondere medewerker) „Onze toekomst ligt op het wa ter", zei Duitslands laatste keizer Wilhelm II in het begin van deze eeuw. Met „onze toekomst" bedoel de hij Duitslands toekomst. Maar wie op het ogenblik een bezoek brengt aan de ter westkust van de Verenigde Staten gelegen stad Seattle, kan daar horen en zien, dat onze toekomst in de ruimte ligt. Onder „onze toekomst" moet dan echter worden verstaan „de toekomst der mensheid". Een onge veer tweehonderd meter hogcj „ruimtenaald" wijst er als een waarschuwende verkeersregelaar naar boven, dus naar de wereld ruimte. Die „ruimtenaald" staat op het terrein van de grote wereldtentoonstelling „World Fair" zeggen de Amerikanen die thans in Seattle wordt gehouden. Die tentoonstelling is gewijd aan de komende tijden en de komende wereld. Daarom heet hij „Century 21", de „Eenentwintig ste Eeuw". Modern ruimte-onderzoek en moderne ruimtewetenschap vindt op die expositie een plaats naast hedendaagse prestaties der technologie en projecties van denkbeelden betreffende de komende tijden en de samenleving in de volgende eeuw. „Century 21", de volgende eeuw is de naam van deze „World Fair" en te vens een belangrijk deel van zijn lading. Tal van landen nemen deel aan de ex positie te Seattle, maar de V.S. en Canada Seattle ligt op Canada's drempel! zijn de grootste exposanten. De Canadezen vertonen er b.v. hypermoderne medische apparaten en een merkwaardig voertuig, de „Jiger", dat geschikt is voor sneeuw velden en moerassen, voor rivieren en normale landwegen. „De lucht ontbreekt nog", lichtte een opgetogen Jiger-man toe, „maar die komt er in de volgende vijf jaar heus wel bij. En misschien kun nen we de „Jiger" in de eenentwintigste eeuw ook leveren voor gebruik op de maan!" Canada vertoont voorts heel in teressante beelden van nederzettingen in de poolstreken in de komende tijden En nog vele andere dingen. Stukje historie Wij vermelden hier speciaal de Canade se inzending op „Century 21", omdat er een speciale Canada-week wordt gehou den in Seatle. Het accent valt dus zwaar op de Canadese prestaties en exposanten. Voor de hun geboden gelegenheid heb ben de Canadezen gebruik gemaakt om een oorspronkelijk nummer aan het ten toonstellingsprogram toe te voegen. „Cen tury 21" is gewijd aan het heden en meer nog aan de toekomst. Welnu, rede neerden de Canadese tentoonstellingsor ganisatoren, dan zullen wij er een brok je verleden aan toevoegen! Ons land heeft weliswaar nog geen heel oude geschiede nis, maar zijn historie is belangwekkend genoeg om te tonen. Zo redeneerden zij en zo deden zij. (Van onze verslaggever) De 27-jarige meestal in Til burg woonachtige maar uit Loon op Zand afkomstige kunstschilder J. H., die maan dagavond met zijn meisje, de negentienjarige Maritha S. uit Tilburg werd gearresteerd bij een tentje in de Loon op Zand- se bossen, waarin zij ongeveer twee weken hebben gebivak keerd, heeft tegenover de re cherche van de Tilburgse poli tie ten stelligste ontkend, iets te maken te hebben met de ruim twee weken geleden door de negentienjarige Annemarie D. uit Tilburg gepleegde ver duistering van 6000,- ten na dele van de Boerenleenbank. Zoals wij enkele weken geleden en gisteren in ons blad melden, had An nemarie D. na de verduistering oven- nacht in een laadbak op een bosper ceel bij het Bakseven aan de rijks weg Tilburg-Eindhoven, waar ook de kunstschilder en zyn meisje huis den. By de aanhouding van liet meisje bleek nog maar f 190,in haar bezit te zijn. Tegenover de politie verklaarde An nemarie op de avond van haar aan houding, zondag twee weken geleden, dat zij het geld, dat zij in een tasje had geborgen, miste; dat het haar waarschijnlijk ontstolen was. Deze redenering klopte enigszins, want verschillende jongelui, die met Annemarie waren opgetrokken na de verduistering, verklaarden, dat zij beslist niet het volle pond (in dit geval de f 6000,aan Belgische franken) had uitgegeven. Toen de politie op nader onderzoek uitging bleken de kunstschilder en zijn meisje verdwenen, zodat de ver denking snel op deze twee viel. Zijn eventuele aandeel" in de ge ruchtmakende verduisteringszaak bij de Tilburgse boerenleenbank was niet de directe aanleiding tot de aan houding van de kunstschilder. Hij werd aangehouden terzake van dief stal van een rijwiel. Joost H., had het rywiel ongeveer drie maanden geleden weggenomen van een man, die hem nog een som gclds schuldig was. Toen het geld achterwege bleef, had de kunstschil der als compensatie maar een fiets van de man meegenomen. Dit gevalletje was echter wel een welkome gelegenheid, om Joost en Maritha eens goed aan de tand te voelen in verband met de verduis tering. Zowel het meisje als haar „verloof de" hebben in alle toonaarden ont kend, zich over de Belgische franken van de boerenleenbank ontfermd te hebben. Daarom wist men in eerste instantie maar niets anders te doen, dan Ma ritha bij haar ouders af te leveren, terwijl men Joost toch nog maar even in verzekerde bewaring heeft gehou den. omdat zich steeds meer bewijs materiaal tegen hem opstapelt. Het is namelijk komen vast te staan, dat Joost voor zijn doen wel erg veel geld (Belgische franken nog wel) heeft uitgegeven, enkele dagen nadat Annemarie haar verduisterende ma nuaal had gemaakt. Allereerst stak hij zich goed in de kleren in een Roosendaalse confec tiezaak. Hij betaalde met Belgische franken en vroeg de eigenaar van de winkel vervolgens, of hij nog meer Belgische franken kon wisselen. De Roosendaalse winkelier vond in het feit aanleiding genoeg, om vei ligheidshalve de politie even in kennis te stellen van zijn eigenaardige klant. Joost heeft overigens tegenover de Tilburgse recherche verklaard, de eigenaar niet gevraagd te hebben, Belgisch geld voor hem te wisselen. In zijn mooie Roosendaalse kleren gestoken maakte Joost de volgende avond met Maritha een uitstapje naar Antwerpen waar hij met enkele vrienden zeer royaal fuifde. Zelfs blijkt hij kwistig briefjes van 1000 frank te hebben rondgedeeld toen hij even weg moest uit het café dat als „feestterrein" was aange zocht. Tegenover de politie (nogmaals) heeft Joost verklaard, dat geld te hebben verdiend met karweitjes, die hij voor verschillende mensen zou hebben opgeknapt. Maar de getergde Tilburgse gemeen tepolitie gelooft zijn verhaaltjes niet. De officier van justitie, voor wie hij vrijdag geleid zal worden, ook al niet Adelborsten op de tentoonstelling „De 21ste eeuw Het kernpunt van de Canadese Week is de dagelijks gehouden taptoe", een groots opgezet militair spektakel, dat ei genlijk een historische optocht is, een ré' sumé van Canada's staatkundige geschie denis. De deelnemers zijn allen gestoken in historische uniformen, zoals de Franse en Engelse militairen ze in vroeger eeu wen in Canada droegen. Die historische soldaten staan op wacht en exerceren zoals dat weleer gebruike lijk was. De mannen doen graag aan deze show mee. Beroemde Canadese regimen ten als de „Black Watch", de „Canadese Garde", de .Koninklijke Canadese Rijden de Artillerie" en andere hebben „acteurs' geleverd voor de taptoe. Op de achter grond van het taptoe-terrein staat een (nagebouwd) ouderwets fort. Kortom, tij dens die dagelijkse taptoe herleeft Cana da's historie voor het oog der toeschou wers. De beroemde „Koninklijke Canadese Bereden Politie" is in Seattle vertegen woordigd door een uitgelezen schare rui ters, die fantastische staaltjes van rijkunst en dressuur te zien geven. Een amusante ,.acte" van het spel is voorts een speci aal geformeerde en geoefende eenheid die exerceert als een troep houten sol daatjes: Dit brokje historie trekt mirtstens even veel belangstelling als alle „toekomstbeel den", die „Century 21" te zien geeft Ze ker. in deze Canada Week genieten de mensen b.v. ook van de kranige prestaties der „Gulden Haviken", een aantal vliegers van de Canadese luchtmacht, die als for- matie-vliegerê blijk geven van een volle dige beheersing van hun toestellen. Maar bet denkbeeld om het „brokje historie' in de „Eenentwintigste Eeuw" in te las sen, blijkt toch wel in zeer goede aarde, te zijn gevallen bij het publiek. Bij de oudere zowel als bij de jonge en zelfs bij de zeer jeugdige kijkers bemerkt men dit steeds weer. Zou het verleden eigenlijk toch meer boeien dan de toekomst? prijsverhogingen van 25 tot 30 pro- cent op eerste levensbehoeften, uit stel van belastingverlaging zoals eerst tegen 1 oktober was beloofd, ziedaar de boodschappen, waarmee Kroestjev dit jaar zijn volk heeft moeten teleur stellen. Óver die belastingverlaging was zo lyrisch gesproken. Die werd aangekondigd als voorbode voor de algehele afschaffing van de inkomsten belasting. Dat deed geen enkel kapi talistisch land na. Dat in Rusland de indirecte belasting als gevolg van de vaststelling van de prijzen door de staat aan de controle ontsnapt, stond er niet bij. Maar nu gaat ook zelfs de verlaging van de directe belastingen niet door. Natuurlijk wordt dat gemo tiveerd in een ellenlange verklaring, waarbij „de uitdagingen van het Wes terse imperialisme" hun dienst moe ten doen. Niemand zal en kan het te genspreken in de pers. Het mopperen blijft ondergronds en binnenskamers. Natuurlijk is het waar, dat de koude oorlog uitgaven opslorpt, die beter ten dienste van een verhoogd levenspeil konden worden gesteld. Wie is het ech ter. die deze koude oorlog gaande houdt? De muur in Berlijn, de com munistische guerrillastrijd in Zuid- Vietnam. de hervatting van de kern proeven een jaar geleden, het verste vigen van Cuba als communistisch bol- erk, het zijn zo enkele van de pun ten, welke de onrust in de wereld gaande houden. Dat kost allemaal geld. Vooral de gebaarde dictator in Havana wordt nu vertroeteld met een overvloed aan hulp. De nieuwste stunt is de aanleg van een nieuwe grote vissershaven, waar de Russische treilers op hun verre-visserij ook een toevlucht kunnen vinden. Amerika kan er formeel niets van zeg gen. dat deze potentiële spionnen nu nog in groter getale de Caraïbische Zee zullen binnendringen. En het zal ook moeilijk vast te stellen zijn, of die haven ook geen ligplaats kan bieden aan Russische oorlogsschepen. Washington zegt nu, dat het daarop nauwlettend controle zal uitoefenen. Doch de onrust in de V.S. over deze politiek van afwachting ten aanzien van tie ontwikkeling in Cuba stijgt. De tegenstanders van Kennedy dikken dat nog wat aan met het oog op de verkiezingscampagne. Zo blijft het roerig in de wereld en de belastingbetaler in Oost en West betaalt het gelag. ■^felk een geweldig bedrijf het toe risme geworden is, staat duidelijk afgetekend in de jongste nota van staatssecretaris Gijzeis. De pas afge treden rector-magnificus in Delft moge dan toornen tegen de verplaatsings- zucht als een ziekte van de tijd, hij' vecht tegen de bierkaai. Bovendien hij verwart de excessen met het verschijn sel. Naar onze mening is dit uittrek ken, deze verwijding van de hori zont, die kennis maken met andere landschappen en mensen voor tallo zen van grote waarde. Zeker, er speelt snobisme mee, snelheidsmaniakkerij, opschepperij, maar we geloven zeker, dat de stormachtige toename van het toerisme als totaalverschijnsel het ge luk van de mensheid dient. Bovendien is het een bedrijf geworden met enor me economische perspectieven. Het totaal van de bestedingen kan men in ons land al niet eens meer meten met miljoenen. En komen miljarden aan te pas. Het is van het grootste belang, dat wij de balans van uitgaven en in komsten, welke met het toerisme sa menhangen. zo gunstig mogelijk trach ten te houden. In het verleden is de bevordering van het vreemdelingen verkeer vaak als een stiefdochter be schouwd. Men liet de desbetreffende organisaties maar tobben met matige subsidies. Thans gaat dat beter en de beloften van de regeringsnota mogen ook lagere instanties inspireren tot een flink in de bus blazen. Op een belangrijk punt intussen moet van een mislukking gesproken worden. Van vacanliespreiding is dit jaar minder dan ooit sprake geweest. Do SER toeverlaat van regeerders, die er niet meer uit kunnen heeft het vraagstuk in studie gekregen. In middels wil de regering actie in die richting wat voor actie? en krachtige propaganda voortzetten. Men mag het ons niet kwalijk nemen, dat we daar sceptisch tegenaan kijken. Daar zal meer moeten gebeuren. T Gisterochtend is de 16-jarige schilder Barth Herkemey uit Rotterdam van een platform van een materiaallift bij het in aanbouw zijnde stationspostkan toor te Tilburg gevallen en als gevolg daarvan om het leven gekomen. Hij wilde vermoedelijk zijn baas zoe ken op de lift, die niet voor personen vervoer is bestemd. Toen hij boven was verloor hij het evenwicht en maak te hij een val van dertien meter. Met ernstige verwondingen aan het hoofd werd dc jongen naar het St.- Elisabeth-ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. 2 Misbruik makend van de geneigd- 2 heid van vele jonggehuwden om S alles te doen als het er om gaat een woning te krijgen, heeft de 46-jarige Amsterdammer J. P. de laatste jaren talrijke paartjes (uit- J 2 sluitend, uit arbeiderskringen) op- 2 gelicht. Deze zich administrateur 2 noemende oplichter vertelde dat hij kans zag ambtenaren van het CBH om te kopen, maar.., dan moest er geld op tafel komen. 2 Vijftien gevallen zijn bij de hoofd- J 2 stedelijke centrale recherche aan- gegeven. Het gaat om ongeveer 2 5000, maar de politie neemt aan dat meer gevallen bekend zullen worden. De man, die reeds het 2 hazepad had gekozen, is in En- 2 schede aangehouden. Hij heeft een 2 I bekentenis afgelegd. 2 De oplichterspraktijken van P. S 5 kwamen aan het licht tijdens een onderzoek, dat de Amsterdamse centrale recherche heeft ingesteld I naar beweerde onregelmatigheden J I bij het Centraal Bureau voor Huis- 2 vesting. Het CBH en zijn mede- 2 werkers konden van alle blaam worden gezuiverd. Wel viel het 2 oog op P., die zich de laatste jaren met liet schrijven van brieven namens woningzoekenden aan het 2 CBH occupeerde. De mensen die J bij hem terecht kwamen waren 2 zonder uitzondering lieden die hun 2 verlangens moeilijk op papier kun- 2 nen zetten. Van liet één kwam het ander en tenslotte liet P. zich j zelfs steekpenningen uitbetalen ten J bedrage van f 100 tot f 1000 per geval. igclhandelaar

de Stem | 1962 | | pagina 3