Catalonië een maanlandschap Belgische staat bedreigd met grote DRIE RIVIEREN TRADEN BUITEN HUN OEVERS Bumper-aan-bumper.... Cubaans havenproject in waarheid een vlootbasis Circa 400 mensen vermist „Lelerina morgen in Antwerpen crisis Haagse Televisie Service bleek reinste oplichterij Boek van aan kanker gestorven 10-jarig meisje DAGBLAD VOOR ZEELAND Ontslag bij E.G.K.S. Spierenburg naar Nederlandse staatsdienst Vijf fabrieken totaal vernield Rusk achter de schermen bezig Vrijwillig Iets lagere middagtemperaturen Wat voert hij in 't schild? 1 VA Ik heb er geen spijt, van. aldus verdachte Vlaams- Waalse tegenstelling op de spits Druk als een klein baasje Betaal per kwartaal Nkomo wil Engeland eisen stellen MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA GRAND GALA DU DISQUE Inleen |M is (MÉM Altijd kersvers brood in huis! 102e JAARGANG No. 24091 Voor GodKoningin en Vaderland DONDERDAG 27 SEPT. 1962 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem, nu. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. aoblaO Stem Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (lag. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefooD 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) NATUURRAMP IN SPANJE: De woordvoerder van de Hoge Auto riteit van de E.G.K.S. heeft gisteren be kendgemaakt, dat de Nederlandse rege ring de heer D.P. Spierenburg, die sinds 1952 de functie van lid en sinds 1958 de functie van vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. be kleedt, verzocht heeft wederom een functie in de Nederlandse staatsdienst te willen aanvaarden. Hoewel de heer Spierenburg het betreurt, na ruim tien jaren in de Hoge Autoriteit zijn beste krachten te hebben gegeven aan de op bouw van de E.G.K.S. zijn ambt van vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit te moeten neerleggen, aldus de woord voerder, heeft hij mede om redenen van persoonlijke aard, besloten aan het ver zoek van de Nederlandse regering ge volg te geven. De heer Spierenburg heeft verzocht uiterlijk per 1 januari 1963 in zijn op volging te willen voorzien. De heer Spierenburg heeft terzelfder- tijd zijn collega's alsmede de voorzitter van het Europese parlement van zijn be sluit op de hoogte gebracht. HONDERDEN DODEN De Spaanse provincie Catalonië is gisteren zwaar geteisterd door geweldige slagre gens en winden met orkaankracht als gevolg waarvan drie rivieren buiten hun oevers zijn getreden. De overstromingen hebben aan honderden mensen het leven gekost en duizenden zijn dakloos geraakt. Talloze huizen werden onder de modder bedolven. De eens zo vruchtbare landstreek is veranderd in een troosteloos maanlandschap. Een woordvoerder van het gouvernementsbureau te Barcelona verklaarde gistermiddag dat 242 mensen volgens de op dat moment beschikbare gegevens de dood hadden gevonden en dat verscheidene honderden mensen werden gewond. Het aantal vermisten stond op dat tijdstip op 395. Men vreest dat het dodencijfer nog sterk zal stij gen. Het zwaarst getroffen is de stad Sabadell. Alle feiten die betrekking hebben op hetgeen er op en met Cuba gebeurt, krijgen in Washington de allergrootste aandacht. Aan de reeks verontrustende berichten over grote Russische wapen zendingen naar het land van Castro, bouw van raketbases onder Russische leiding enz., is er dinsdag één toege voegd. Zoals gemeld willen de Russen Cuba voorzien van een vissershaven, waar zij hun eigen treilers kunnen laten binnen lopen en eventueel repareren. De poli tieke experts in Washington kennen de Sovjets lang genoeg om te weten dat Rusland bij alles wat het in de weste lijke wereld onderneemt, politieke of strategische bedoelingen heeft. Zo ook de vissershaven. Men schrikt er echter nog wel voor terug om het beestje bij de naam te noemen en zodoende beper ken de verklaringen van Amerikaanse en Britse zijde zich tot uitingen van be zorgdheid en onbehagen. De president van de nationale Ameri kaanse vakbond van zeelieden heeft er bij de regering en bij particuliere scheep vaartmaatschappijen op aangedrongen om schepen die varen onder de vlag van landen die Russische goederen naar Cu ba vervoeren, te boycotten. Het is een stevige waarschuwing voor Noorwegen, dat eerder in deze week besloten heeft om de koopvaardij geheel vrij te laten, in tegenstelling tot West-Duitsland. Een boycot van schepen uit landen die indirect geld verdienen aan de Russisch- Cubaanse handel, is echter volgens het geldende recht niet mogelijk. Het Wes ten dient uit vrije wil de Amerikaanse belangen te steunen. Minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, doet achter de schermen dan ook zijn uiterste best om bijvoorbeeld zijn collega's uit de Zuidamerikaanse landen tot vrijwillige steun aan de V.S. te bekeren. Het Cubaanse havenproject past wonderwel in de tactiek van de Sov jets om in de buurt van vitale scheepvaartroutes maritieme steun punten te vestigen. Zij bestaan al in Jemen (Rode-Zeeroute) en er ko men er ook in Marokko (dicht bij Gibraltar), wellicht in Indonesië (Straat van Malakka) en nu op Cuba (Panamakanaal) Buitenlandse journalisten op Cuba hebben van het Castroregime opdracht gekregen om in Havanna te blijven. Al leen op speciale passen mogen zij de stad uit. Vele Cataloniërs moeten door de mod- dermassa's, die hun huizen overspoelden, zijn verrast. Volgens reddingsploegen zal pas na verscheidene dagen een exact do dencijfer kunnen worden opgemaakt. Regen en wind begonnen hun aanval op de provincie dinsdagavond laat. Daarvóór hadden zij op het eiland Ma jorca voor miljoenen schade aangericht. (Catalonië had de afgelopen maanden te kampen gehad met zware droogte). Generalissimo Franco heeft zijn vice- pre-sident Grandes en drie andere leden van zijn kabinet opgedragen het red dingswerk te leiden. Hierbij zijn eenhe den van het Rode Kruis, soldaten en burgervrijwilligers ingeschakeld. In Sabadell vernietigde de vloed- stroom vijf fabrieken en in het iets zui delijker gelegen Rubi bleef geen enkel gebouw overeind. Auto's, bussen en vrachtwagens werden door het woeste water meegesleept. De trein- en wegver bindingen zijn volledig ontwricht. Ook de stad Tarrasa werd zwaar geteisterd. Een tweejarig jongetje maakte een angstig avontuur door voor hij kon worden gered. Hij werd door het water meegezogen in een 1.5 km lange ondergrondse buis. Aan het andere eind kon men hem opvangen. Het Britse kankerfonds zal een boek uitgeven dat geschreven werd door een meisje van 10 jaar, enkele 5 maanden voor zij aan kanker stierf. Suzanne Reynolds noemde haar Z boek „Snowy, het kerstveulen". Z Pas nadat het meisje gestorven was Z nam haar onderwijzeres contact op 5 met het Britse kankerfonds. Deze Z besloot het boek te doen uitgeven. De l baten komen aan de kankerbestrij- Z J ding. EEN GEZELSCHAP van twaalf perso nen is in een bootje uit Londen vertrok ken voor een reis naar de Sovjet-Unie. De twaalf mannen (Amerikanen. Brit ten, Fransen, een Deen en een Austra liër), willen protesteren tegen de Russi sche kernproeven. IN EEN VAN de Berlijnse luchtcorri- dors heeft een Russische gevechtsvlieg tuig weer angstaanjagende manoeuvres uitgevoerd rondom een verkeersvlieg tuig van de Panamerican Airlines. Er is geprotesteerd, maar dat helpt natuurlijk niet. DE BEROEMDE Italiaanse sopraan Re- nate Tebaldi, die in ons land zal optre den ter gelegenheid van het grand gala du disque, is gisteren in ons land aan gekomen. J Weersverwachting medegedeeld door J het K.N.M.I., geldig tot vanavond, t t opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: f Veranderlijke bewolking met plaat- J selijk een bui. Zwakke tot matige t wind uit westelijke richtingen. Iets t lagere middagtemperaturen. Vandaag: zon onder 18.29 uur. Maan J onder 18.26 uur. t Morgen: zon op 6.34 uur. Maan op i 5.50 uur. i i De Amsterdamse politie zal waar schijnlijk als een van de eerste korp sen in Nederland de beschikking krij gen over rotan schilden. Op de begro ting 1963 komt een post poor van 300 gulden voor de aanschaffing van deze schilden. Als de gemeenteraad de post goedkeurt, zullen twintig van deze schilden worden aangekocht om politiemannen bij ongeregeldheden tegen bekogeling te beschermen. Barcelona zelf werd niet zwaar ge troffen. De straten lagen echter wel Vol met boomtakken en stenen. De totale schade in Catalonië wordt geschat op ruim 60 miljoen gulden. In Palma de Majorca werd de boule vard over een afstand van 20 meter weggespoeld voor het luxueuze hotel Bahia Palace. Het lager gelegen gedeelte van de stad werd geheel overstroomd. Tussen Palma en andere kuststeden wer den verscheidene wegen ernstig bescha digd. De water- en stroomvoorziening, alsmede de gastoevoer, waren verschei dene uren lang onklaar. Volgens de eerste berichten zijn ten minste zes bruggen weggespoeld en heb ben vijf andere steden op he-t eiland schade geleden. De rivieren die buiten hun oevers zijn getreden en hele landstreken blank heb ben gezet, zijn de Riera, de Besos en de Ripoll. Het aantal door de overstromin gen beschadigde fabrieken in Catalonië wordt geraamd op dertig. Hier en daar werden zelfs zware machines door he-t water meegesleurd. In Rubi, bij Barcelona, zijn 44 lijken geborgen en worden nog ongeveer 3001 mensen vermist. Daar werd een nieuwe woonwijk vrijwel in haar geheel door de woeste stroom vernield. Een vader en zijn 14-jarige zoon klemden zich vast aan een elektriciteitsmast, maar de jon gen werd uiteindelijk meegesleurd. De vader kon later in veiligheid worden ge bracht. Een gezin van vijf personen verdronk voor de ogen van mensen die op hoger gelegen gronden een toevluchtsoord had den gevonden. Te Molins del Rey verdronken zestien zigeuners onder een brug over de rivier de Llobregat toen hun kamp door het water werd overvallen. IN ITALIË is een grote campagne be gonnen tegen producenten van voedings- en genotmiddelen die (dat bleek uit steekproeven) er niet voor terugdeinzen om de grootste rommel te verwerken tot lekker uitziende en goedsmakende produkten. Sommige kaassoorten wer den b.v. gemaakt van bananeschillen. j 55 De overlevenden van de ramp met de Super-Constellation op de Atlantische Oceaan zullen vanavond of anders mor genvroeg in de haven van Antwerpen arriveren. Zoals bekend bevinden zij zich ban boord van het Zwitserse vrachtschip Celerina". Gisterenmorgen hebben helikopters van de R.A.F. dertien gewonde overle venden van de vliegramp aan boord ge nomen, omdat voor hen snelle medische hulp noodzakelijk was. Het overnemen van de gewonden veroorzaakte een flinke vertraging. Twee gewonden zijn er bijzonder ernstig aan toe. De mees ten van hen hebben brandwonden opge lopen. Toen dit bericht via de radio be kend werd gemaakt veronderstelde men aan de wal dat er op de Celerina brand zou zijn uitgebroken. Dit was echter on juist. Na de vliegramp zijn verschillen de uit het toestel ontsnapte passagiers in aanraking gekomen met brandende benzine die op het water dreef. Aan boord van de Celerina bestaat dringend behoefte aan voedsel en me dicamenten voor de overlevenden. In tussen is er echter een arts op het vaar tuig gearriveerd. Morgen start onze nieuwe prijsvraagserie. Leuk, aantrekkelijk en.... U kunt weer flinke geldprijzen winnen Let op ons blad van vrijdag 28 september „U hebt dus eigenlijk gewerkt naar het thema: de wereld wil bedrogen zijn, laten we haar dus bedriegen", zo con stateerde gisteren de Haagse economi sche politierechter, mr. Goethem. „Dat is zo", gaf de 31-jarige boekhouder H. D. grif toe. Hij had inderdaad de mens heid in geheel het land royaal bedrogen zoals hü dat ook even ^vlot bekende. Als mede-oprichter van het berucht gewor den en opgeheven tele-servicebedrijf had hy plusminus f 35.000,- aan premies ge ïncasseerd en daarvan ongeveer f 25.000, middels gokken, drank, enz. verteerd. Ook dat gaf de boekhouder onomwon den toe. Hij zei: „Ik heb er geen spijt van de mensen te pakken te hebben genomen, Het ging allemaal zo gemakkelijk. Ik kon wel twintig verzekeringen op een avond afsluiten. De mensen willen zelf bedrogen zijn". Dat zij bedrogen werden, zette verdachte zelf in grote openhartig heid uiteen. Er was een zekere S., een (Van onze Belgische correspondent) Het parlementaire reces in Bel gië is dit jaar uitermate kort. Dinsdag 2 oktober zal de Senaat alweer bijeenkomen, dit is ruim een maand vóór de grondwette lijk vastgestelde datum. Van meet af aan zal er in het Brus selse Paleis der Natiën ook hoog spanning heersen, want de Se naat zal moeten beslissen over een wetsontwerp dat zonder veel moeilijkheden en alleszins met een ruime meerderheid door de Kamer van Volksvertegenwoor digers werd goedgekeurd, doch rond dit ontwerp is sindsdien een uitermate tendentieuze campag- Voer naar Limburg. In feite hoorden de Voergemeenten administratief ner gens meer thuis! Hard tegen hard De Belgische Senaat zal deze zaak moeten rechtzetten in één of andere zin. Objectief bekeken is de inzet ge ring: zes kleine gemeenten met slechts 4000 inwoners. De Vlamingen eisen echter tegen iedere prijs de opneming van hun taalgenoten in de volwaardi- Naar Limburg De partijbesturen van de C.V.P. en de B.S.P. de twee meerderheids partijen hebben niettemin besloten, ge Vlaamse gemeenschap, terwijl de dat de Voerstreek naar Limburg moet Walen beweren dat de Voerbewoners sinds de Belgische onafhankelijkheid totaal op Luik en Wallonië gericht zijn en de overdracht naar Limburg bijge volg zou gelijkstaan met ge-biedsroof en met een aanslag op de persoonlijke vrijheid van de betrokkenen. De jongste maanden zijn in het be twiste gebied harde klappen gevallen. Vorige zondag heeft de Luikse burge meester Buisseret gebruik gemaakt van de herdenkingsplechtigheid der worden overgeheveld. Daarmee is de zaak echter niet van de baan, want een aantal Waalse christelijke en so cialistische senatoren hebben laten weten, dat zij zich bij die beslissing van hun partijbestuur niet zullen neer leggen. Luikse C.V.P.-kringen dreigen openlijk met afscheuring. Gematigde Waalse politici worden onder druk ge plaatst door felle artikelen in de Waal se pers. De socialistische „Indépendan- ce" veroordeelde het akkoord tussen de twee partijvoorzitters als „een nieuwe capitulatie voor de steeds bui- Omwenteling in 1830 om de Vlamingen ervan te beschuldigen van de Voer- ne gevoerd door Waalse kranten streek een nieuw „Elzas-Lotharingen" tensporiger wordende eisen van de xxr i j t i i te willen maken. Vlamingen", en „La Wallonië" waar- en Waalse drukkingsgroepen, het H„ rjep de Wa]en n]) om zich teK(,n schuwde, dat de werkende klasse in wetsontwerp inzake definitieve de pogins tot „serma„isering" van de SnTou'ontofaan''* met gekruiste vastlegging van de taalgrens, en Voer te verzetten. De liberale onder- Hiermede komt het v00rtbestaan met name de overheveling van voorzitter van de Kamer van Volks-, van de regering Lefèvre-Spaak in het de Franstalige streek rond Moes- vertl-&enwoordi£ers> Destenay, heeft gedrang. Want indien bij de Senaats- een open brief gericht aan premier Lefèvre om hem te waarschuwen, dat de bevolking van de Voer (gesteund door alle Franssprekende Belgen) zich desnoods gewapenderhand zal verzet ten tegen aanhechting bij Limburg. Destenay noemt de bijzondere rege ringscommissaris een „Gauleiter" en voegt eraan toe: „Weerstandskernen worden gevormd en er zou bloed kun nen vloeien". kroen en Komen naar de Waalse provincie Henegouwen en van de Nederlandstalige Voerstreek naar Belgisch-Limburg. Juist vóór het zomerreces had de Belgische Senaat zodanig slecht ge manoeuvreerd, dat enerzijds het be houd van de Voerstreek in de Waalse provincie Luik werd afgewezen en an derzijds evenmin een meerderheid ge vonden werd voor overheveling van de stemming over de omstreden Voer- kwestie zou blijken dat de grote meer derheid van de Waalse afgevaardig den tegen het ontwerp zou stemmen, dan zouden de Waalse ministers mo reel verplicht zijn hun ontslag aan te bieden. Zulk een stemming van Wa len contra Vlamingen zou meteen een feitelijke breuk betekenen in de chris telijke en socialistische eenheidspar tijen en de Belgische staat voor een crisis plaatsen die in zijn nochtans be wogen geschiedenis zonder voorgaan de is. vroegere bouwvakarbeider, die tot on derhoudsmonteur was gebombardeerd. Hij toog er op uit met een schroeve- draaier en een kwastje. Hij veegde het televisietoestel van binnen eens uit. „En dan werd het beeld zo groot als een prentbriefkaart", zo vulde de offi cier van justitie, mr. Maan, het verhaal aan. Ook dat gaf verdachte toe. Wat de verzekeringen betreft, de men sen wilden voor f 15,- per jaar wel wat zien en dus ging de onderhoudsmonteur er maar eens langs. Als er klachten wa ren, nam hij het toestel mee. Gewoon lijk waren de kosten van het materiaal een gulden of drie maar dan maakten we er f 70,- van. Daarvoor keken we eerst de klanten eens aan. Dan trokken we een bepaald percentage van de re kening af. zodat de mensen de indruk kregen dat zij door ons lidmaatschap toch een voordeeltje hadden, aldus ver dachte. Behalve de boekhouder, moest ook de bouwvakarbeider terechtstaan, doch de ze liet verstek gaan. Ten laste werd bei den gelegd dat zij zonder vergunning het verzekeringsvak hadden uitgeoefend. Gelijktijdig stonden nog vier agenten terecht, doch die bekenden geheel te goeder trouw te zijn geweest. Daarom werden zij ieder tot f 40,- boete veroor deeld. In zijn requisitoir herinnerde de offi cier aan de diverse zaken welke, wal ..Teleservice" betreft, reeds hebben ge diend. Binnenkort volgt nog een zaak tegen een zekere B. in deze affaire. Toon de zaak te moeilijk werd voor de boek houder hing deze zijn mantel de bouw vakarbeider om de schouders, die ver der ging met de praktijken. Tegen de boekhouder eiste de officier twee maanden hechtenis en tegen de bouwvakarbeider een maand hechtenis. „Hier zijn vooral de arme lieden, die bang waren dat hun t.v.-toestel het zou begeven, gedupeerd", stelde de officier verder. .Niets van waar, uit alle lagen der be volking kwamen de klanten, zelfs re chercheurs en een commissaris van po litie", repliceerde verdachte. ,.Neè, spijt heb ik er niet van", was zijn laatste woord. De politierechter veroordeelde de boekhouder tot zes weken hechtenis en de bouwvakarbeider tot een maand hechtenis, waarvan twee weken voor waardelijk met twee jaren proeftijd. Dezer dagen reden de voertuigen bij Honnef op de autobaan Keulen- Frankfort over een afstand van zes kilometer in een sukkelgangetje bum per aan bumperDe oorzaak? Een ket tingbotsing op de autobaanwaardoor het verkeer gedurende een half uur moest worden omgeleid. 'i Zó druk hebben de meeste huis- t J vrouwen het. U moest eens we- J ten hoe vaak uw vrouw b.v. al- leen al per dag, per week, per J maand, naar de bel moet hollen. t Tracht dat althans te beperken. J Een mogelijkheid: als u als abon- nee van het Dagblad De Stem per J week betaalt, schakel dan over „op J t kwartaal" 8,05). U kunt dit doen j tot 29 september op no. 28841, na de- J ze datum op no. 1114111. Nóg beter: vraag ons om toezending van een machtigingsformulier tot automa- J tische afschrijving. J J Maak het u zelf gemakkelijk: J -t- Josliua Nkomo, leider van de buiten de wet gestelde Afrikaanse volkspartij Zim babwe in Zuid-Rhodesië, heeft verklaard dat hij de Britse regering een reeks eisen zal stellen. Hij kondigde aan binnen enkele da gen naar Londen te zullen gaan waar hij van de Britse regering zal eisen on middellijk troepen naar Zuid-Rhodesië te zenden, de Zuidrhodesische regering te schorsen en de grondwet buiten wer king te stellen, het gebied in beheer te nemen, het verbod op zijn partij op te heffen en alle politieke gevangenen vrij te laten. Hij zou ook naar de Verenigde Naties gaan om de volkerenorganisatie op de hoogte te stellen van de toestanden in Zuid-Rhodesië. Advertenties) Vrijdag 28 september en zaterdag 29 september reportage fttistona R]

de Stem | 1962 | | pagina 1