de sint van het jaar Auto-Superette het terrein van de automaten hoogtepunt Valley Lodge, levend museum op van Amerika s oude westen DOLFJE VERSCHUREN IN 18000 SCHOENTJES 'N DRIEWIELER! EIER-BESCHUIT 2 rol 59 ct.! STOFDOEK en™N alleen een strijdbaar renner de 2e pot jam 25 ct. goedkoper! VOOR SPOTPRIJZEN INSMEERBORSTEL GRATIS! Wereldprimeur in ons land Militair in Hollandia omgekomen BEN BELLA PREMIER Kaj Jensen gaal niet op tournee extra Bij aankoop van 2 blikken of een groot blik wrijfwas pn betere Cl I' procent de gruyter SUPERMARKT ACHTER GLAZEN RUITJES Verloofd stel op dievenpad Mr. STIKKER NAAR HET ZIEKENHUIS Belgisch schip op zandbank gelopen In Kongo: Overlevenden van vliegramp onder vuur Nog gebrek aan kerk en school in rode baksteen ELKE g«MAN8,ED(n LRECHT r Bij aankoop van f 5,- De Gruytermerk-artikelen, waaronder 'n pot jam. mèt recht op 1 speelgoedzegel 10 ct,! Bij aankoop van 'n pak Mokkawafels 'n pak slechts imèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct.! Ovenverse mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct. Speelgoed, speelgoed en nog eens speelgoed! Met duizenden tegelijk door De Gruyter voor ij ge reserveerd. Rolschaatsen, autopeds, radio's, poppen, tenten, fototoestellen en wat al niet nog meer! Alle maal prachtig mooi en vèr onder de winkelprijs Met De Gruyter's speel goedzegels vlug gespaard! Bij elke gulden aankoop een speelgoedzegel voor ÏO ct. Bij elke weekreclame een speelgoedzegel voor ÏO ct. Bij elke 3 pakjes margarine een speelgoedzegel voor ÏO ct. De prachtige kleuren speelgoedca talogus krijgt U gratis in elke De Gruyter-winkel. Vraag er 'n spaar kaart bij en begin te sparen, nu meteen! van 39 ct. gratis mèt recht op 1 speelgoedzegel a 10 ct.! BIJ aankoop van 2 blikjes SCHOENCREME van 19 of 18 ct. mèt recht op \l speelgoedzegel a 10 ctS DE GRUYTER Altijd 10% korting op De Gruytermerk-artikelen ook op de weekreclames. Van deze aanbiedingen kunt U profiteren van 26 september t/m 2 oktober 1962 I WAAR DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1962 Het is nogal goedkoop om met een zekere zelfvoldane minzaamheid te spreken over wat er in ons land gedaan wordt. In het buitenland zijn „ze" immers voortdurend veel verder. Tot we bemerken dat „ze" integendeel juist grote bewondering heb ben voor hetgeen hier tot stand wordt gebracht. Kenmerkend daarvoor is de situatie met het automatisch verkopen. Het is niet waar, dal we daarmee in Nederland achterop komen en dat men overal elders verder is dan hier. Beslist niet! Er zijn ont wikkelingen die zich hier eerder hebben voorgedaan; ja, die uniek zijn. Dit kwam aan het licht op de Roka tentoonstelling in Utrecht waar niet min der dan een wereldprimeur werd getoond waar velen duizenden kilometers voor reisden om het te zien: de eerste Auto- suprette. Het tekort aan verkoophulp heeft zich in andere landen (Amerika, Zweden, Duitsland, Engeland) eerder geopenbaard en daar ging men er vlugger toe over een mens te vervangen door een machine. Het was een gedachte die er niet direct bij ons in wilde: automaten na sluitings tijd, prima, maar als vervanging van personeel, neen, dat was het toch niet. Er zit natuurlijk een fout in de redene ring want wat doet een automatiek an ders dan mensenbemiddeling vervangen? We zijn het er nu wel over eens, in principe althans, dat het mogelijk is personeel te vervangen in de eerste plaats, maar ook en dat gaat dus een stap verder tijdens de uren dat de winkel normaal open is. Bij diverse proefnemingen is vastge steld, dat automaten ook overdag meer en meer gebruikt worden, dat de weer stand die bij het kopend publiek daar tegen heet te bestaan eerder in de verbeelding dan in werkelijkheid aan wezig is. Twee afdelingen Dit alles heeft er toe geleid verschei dene eigenschappen van de automaten te combineren met het idee van de zelf bediening en de supermarkt en zo is de Autosuperette ontstaan. Een Autosuperette is dus een winkel waarvan een (belangrijk) deel geauto matiseerd is en waar men dientengevolge vierentwintig uur aan een stuk, het ge hele jaar door, terecht kan. Er zijn twee afdelingen die tijdens de normale openingsuren ongemerkt in elkaar over gaan. Na sluitingstijd is alleen het auto matische gedeelte voor het publiek bereikbaar. De supermarkt is een begrip gewor den. Die, op de Roka, was hyper modern. De allernieuwste winkel apparaten waren opgesteld, de gehele inrichting kenmerkte zich door uiterste doelmatigheid. Er was uiter aard een compleet assortiment van kruidenierswaren en zuivelprodukten, groente en fruit, brood, banket, vlees, drogisterij-artikelen, parfumerieën, kousen «en sokken, kleinvaktextiel kortom alles wat er tegenwoordg bij behoort. Datzelfde assortiment zet zich voort in het automatische deel van de Auto superette en dat is nog nergens ter we reld vertoond. Er zijn daarbij twee interessante aspecten. Het eerste is dat de gehaaste klant ook overdag vlug via een automaat iets kan kopen. Het tweede is dat de winkelsluiting niet meer van belang is. Immers de automatische win kel blyft gewoon van de straat af be reikbaar; het andere deel wordt 's avonds afgesloten. 400 producten tegelijk De grote verscheidenheid van artikelen op een betrekkelijk gering vloeroppervlak is mogelijk gemaakt door de bijzondere automaten. In totaal waren er in de Utrechtse Autosuperette 26 automaten met meer dan 250 loketten, waaruit gelijktijdig zo'n 400 produkten verkocht kunnen worden. Een opvallende uitvoering is de draai trommel automaat. Achter grote ruiten (drie lagen geïsoleerd glas dat niet kan beslaan) ziet men duidelijk de artikelen liggen. Zodra er een uitgehaald is komt automatisch het volgende voordraaien. Bijzonder voor deze automaat is dat er maar één muntgleuf is en dat men daarin willekeurig guldens en kwartjes kan deponeren. Het apparaat kan op 625 verschil lende prijzen worden ingesteld, het-, geen maar een ogenblikje werk is. Het wisselgeld wordt docr de ma chine berekend en komt feilloos terug. Deze automaten zijn gekoeld of ver warmd (of half om half)! Als de koeling is ingeschakeld circuleert de lucht zodat uitdroging van de artikelen wordt voor komen. Op 600 vierkante meter De dertiende internationale levens- middelenbeurs Roka werd in de afge lopen week in de Jaarbeurshallen aan de Croeselaan in Utrecht gehouden. Er waren meer dan 400 exposanten die ge zamenlijk ruim 30.000 vierkante meter expositieruimte in beslag namen. Daar van werd niet minder dan 600 vierkante meter opgeëist door de Autosuperette, namelijk 170 m2 voor de automatenhal, 350 m2 voor de supermarkt en 80 m2 voor het magazijn. Nog een paar gegevens: er zijn 35 me ter wandstelling en „gondolastraten" ge maakt, er is een „parkeerterrein" voor boodschappenwagentjes, een ontvangst ruimte voor leeg fust, een zuivelafdeling met koelmeubels, een verkoopafdeling voor vlees en vleeswaren, een afdeling voor groente en fruit, voor brood en banket. Er zijn drie afrekeningsuitgan gen, een kantoortje en een magazijn ruimte. Er was een jaar gewerkt voor vijf dagen winkeltje spelen in Utrecht. Maar het is dan ook nog nooit en nergens voorgekomen dat zo'n winkel als de Autosuperette op deze manier geheel compleet is opgebouwd. Er is een klein vermogen in dit expe riment gestoken. De organisatoren zijn ervan overtuigd, dat het een zeer groot succes zal blijken. Zij worden daarin gesterkt door de overweging dat er uit vele landen, o.a. uit Amerika, bezoekers kwamen die speciaal voor de Autosupe rette de lange reis maken. En deze we reldprimeur bewijst nog eens te meer dat het automatisch verkopen in Neder land een factor van belang is geworden. (Van onze sportredactie Duizenden Zuidnederlandse wie- Ierliefhebbers hebben het bericht gelezen. Dolf Verschuren, de Ant werpse stayer, heeft besloten zijn fiets aan de wilgen te hangen. Het betekent, dat er een markante figuur de winterbedrijvigheid vaarwel zegt. Dolf zal niet meer met een vaartje van tachtig, ne gentig kilometer over de houten latten van de Antwerpse piste daveren. Hij zal niet meer „allez" roepen tegen zijn gangmaker en het tempo verhogen. Hij zal niet meer demarreren en boven in de baan hangen om zijn tegenstan ders te passeren. De vele wieler vrienden zullen „den Dolf" mis sen. die zich vreselijk kwaad kon maken als het hem niet lukte een concurrent murw te maken. Zij zullen de man tevergeefs zoeken, die na een fel opgevoerde uit looppoging plotseling de rol losliet en zodoende de gehele tribune in rep en roer zette. De „jeugdige" renner met het wijnrode gezicht heeft er genoeg van. Hij bergt zijn racefiets op. De grote periode van de strijd lustige Verschuren was voorbij. Dolfs grootste daden vielen in de jaren 1952 tot en met 1954. In 1952 werd de Belg voor de eerste maal wereldkampioen in de halve- fond. Hij reed in Parijs alles en iedereen uit de wielen. In I uur, 29 minuten en 49 seconden vol tooide hij de honderd kilometer voor de Duitser Walter Lohmann Dolf Verschuren in actie op de Antwerpse wielerbaan. en de Fransman Henri Lemoine. Een jaar later, op de piste van Zurich, herhaalde Verschuren zijn Parijse staaltje. Nu reed hij in 1 uur, 26 minuten en 30 seconden naar de wereldtitel. Weer was de Fransman Henri Lemoine een van zijn belangrijkste belagers, te zamen met Roger Quegnet. In Keulen, in 1954, werd Dolf nog eenmaal drager van de regenboog trui. Jan Pronk en Joe Bunker finishten na hem in een fantas tische race, die weer in 1 uur en 20 minuten werd afgedraaid. Merkwaardig genoeg kwam Dolf daarna niet meer in de wereld titelstrijd voor. Geen tweede, zelfs geen derde plaats kon hij nog ver overen. Een laatste poging om een belangrijke rol te spelen deed hij het vorige jaar in Zurich. Dolf zat niet slecht toen hij door de Duitser Karl Heinz Marsell werd gehinderd. Daarover wond de Antwerpenaar zich zo op, dat hij slaande ruzie kreeg en uit de wed strijd werd verwijderd. Een knok partij was het gevolg van het een en ander. Het was een laatste wapenfeitvan een voormalig wereldkampioen, die nimmer zijn strijdbaarheid verloor. Die strijdbaarheid heeft Dolf on gelofelijke populariteit bezorgd bij de duizenden wielervrienden, die van tijd tot tijd de Antwerpse piste omringen. Zij zijn hun favo riet kwijt. De politie te Groningen heeft klaar heid gebracht in een groot aantal dief stallen en inbraken gepleegd in de af gelopen maanden in de stad Groningen. De daders, een verloofd stel, een 21-ja rige jongeman en een 19-jarig meisje, zijn gearresteerd en ingesloten. Een surveillerende politieman trof on langs een fietsende jongeman, die een groot t.v.-toestel achter op zijn fiets ver voerde. „Wilt u het overnemen?", vroeg de jongen. „Ik heb het op de zand vlakte van de Westerhaven gevonden". Bij onderzoek bleek dat het toestel die zelfde nacht gestolen was bij een Gro ningse handelaar. Het meisje had daar bij geholpen. Vastgesteld werd dat het tweetal nog een serie andere diefstallen heeft gepleegd. MAX TAILLEUR ligt in het ziekenhuis. „Ik slik pillen voor mijn maag, maar die bezorgen me reuma. Nu heb ik ook iets tegen reuma gekregen, maar daaf" krijg ik maagpijn van", zei de onvea- saagde Max door de telefoon. Tailleurs „Doofpot" is voorlopig gesloten. In de marinekazerne te Hollandia is dinsdag de schrijver der eerste klasse Gerard Kooy om het leven gekomen. Hij was 22 jaar oud, ongehuwd en afkom stig uit 's-Hertogenbosch. D^ militair is in aanraking gekomen met de elektrische stroom en heeft daar door het bewustzijn verloren. Medische hulp was snel ter plaatse en door kunst matige ademhaling toe te passen heeft men getracht de levensgeesten op te wekken. Dit mocht helaas echter niet baten. Naar de oorzaak van het onge val wordt een onderzoek ingesteld. De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, moet een lichte ope ratie ondergaan in verband waarmee hij zijn voorgenomen officieel bezoek aan de Ver. Staten (29 sept.) heeft afge zegd. Mohammed Ben Bella, hoofd van het politieke bureau van het nationale be vrijdingsfront (F.L.N.), is gisterenavond door de Nationale Vergadering tot eer ste premier van het onafhankelijke Al- gerië gekozen. Van de 189 aanwezige afgevaardigden stemden 141 voor Ben Bella en dertien tegen. De overige stembiljetten waren vrijwel alle oningevuld. De 45-jarige nieuwe premier, die een applaus van de vergadering kreeg, zei dat hij bij de uitoefening van zijn func tie altijd zou worden geleid door een geest van eendracht en broederschap. Het Belgische motorschip „St.-Anto- nio", dat naar België op weg was met een lading zout en bindzand, is op de Krammer uit de koers gelopen en op een zandbank gevaren. Toen het eb werd is het schip gebroken. Getracht zal worden de „St-Antonio" te lossen. Kijkje in de Autosuperette De centrale Kongolese regering heeft toegegeven dat Kongolese troepen het vuur hebben geopend op degenen die het er levend hadden afgebracht nadat op 20 september een Zweeds V.N.-vliegtuig in Katanga was neergestort. De militairen van de centrale Kongo lese regering meenden dat een Katan- gees vliegtuig met blanke huurlingen aan boord een landing had gemaakt, maar zij hielden onmiddellijk op met schieten toen zij beseften dat zij abuis geweest waren. De Deense wereldkampioen achter volging amateurs, Kaj Jensen, heeft er van afgezien met zijn Nederlandse coach Jan Buis op tournee te gaan naar Zuid- Aftika. Jensen zou op 28 september uit zijn woonplaats Odense vertrekken, samên met -Buis. Het plan was dat Buis met Jensen en vijf Nederlandse renners een tournee van twee maanden zou maken in Zuid-Afrika. Jensen heeft echter voorlopig genoeg van fietsen. Het wereldkampioenschap betekent niet alleen maar roem. Jensen had veel uitnodigingen gekregen van binnen- en buitenlandse banen om te ko men rijden. Veel van die uitnodigingen vielen samen, zodat Jensen er een aan tal moest afwijzen, ook van Deense ba nen. Dat zette daar kwaad bloed en ook de Deense pers ging zich er mee be moeien. Dit alles heeft de kampioen op de zenuwen gewerkt en hij wil nu een poosje rust nemen „ver weg van de banen en de wedstrijden". Wie misschien een kerk met hoge to ren of een klein in rode baksteen opge trokken schooltje te koop weet, moet even naar een plaats in Texas gaan, waar ze er om zitten te springen. Die plaats heet Valley Lodge, een „achtergebleven" stadje op 56 km ten westen van Houston in de Amerikaan se staat Texas- Valley Lodge is de reincarnatie van het „oude westen" en zijn manier van leven. Er zit natuurlijk wel wat moder ne franje aan omdat men niet achter lijk wil zyn. Valley Lodge is gebouwd op 64 hec tare grond die van iedereen is. De mensen in Valley Lodge rijden op hun paarden door stoffige straten langs een „saloon", een smidse, wat huizen en een jail". En wat er nu nog aan ontbreekt zijn die kerk, en dat schooltje waar we het in het begin over gehad hebben. A.e. (zeg maar Snake) Bailey, een van de scheppers van Valley Lodge zit om die gebouwen te springen om dat ze het aanzien van zijn .plaats zul len completeren. Eailey heeft de juiste sfeer getroffen Het zou de bezoeker van zijn stad niet verbazen als daar in de verte ineens de figuur van Wyatt Earp zou opdoemen. De gebouwen in Valley Lodge zijn uit vele delen van Texas bijeengebracht. Ze werden gedemonteerd, naar Valley Lodge gebracht, en daar weer in elkaar gezet. Die gevangenis, zegt Snake in zijn langzame dialect, „haalden we helemaal in Sealy". Wat ze er nu hebben is niet veel beter. De gevangenis van Valley Lodge heeft twee vertrekken met dikke hou ten wanden en roestige ijzeren tralies die erom vragen doorgezaagd te wor den. Er heeft ooit iemand in opgeslo ten gezeten, een beschonken inwoner die een dame het hof had gemaakt zonder dat hierop prijs was gesteld. Valley Lodge heeft een heuse sheriff, al rijdt die dan niet meer rond op een witte hengst, maar in een moderne witte sedan met rood politielicht op het dak. „We hebben hem in dienst om mensen weg te houden die hier niets te maken hebben," zegt Snake. In Valley Lodge staat een clubhuis met een eetzaal aan de muur waarvan een kodiakbeer hangt. In Valley Lodge mogen zaken te zien zijn die niet helemaal overeenkomen met de sfeer van het oude Westen, de omgeving, is er helemaal aan aange past. Overal ziet men ranches en huizen in western stijl. Hoe kreeg men de grond eigenaren zo ver? Heel eenvoudig, zegt Snake, „ze moe ten beloven dit soort huizen te bouwen voordat ze land kunnen kopen (tot vijf duizend dollar per veertig are.) Niemand zet hier ook keten neer, al dus Snake. „Ze moeten een minimum van negenduizend dollar besteden plus land voor hun huizen." Overal in Valley Lodge ziet men rij tuigen en sjezen. Meestal staan ze daar als decoratie, maar er wordt ook nog wel mee gereden. Op de vraag of de akkers rondom Valley Lodge goede landbouwgrond is, antwoordt Snake: „De beste grond aan deze kant van de Nijldelta."

de Stem | 1962 | | pagina 17