bert Sportaccommodatie Zeeland laat veel te wensen over BREDA HET IS VERBODEN ndustrie koewacht UIT NOTA BLIJKT: Koempoelan verkennerij bisdom Breda in Hulst Regen (bijna) spelbreker bij corsoprogram te Goes Sas van Gent krijgt nieuw „suikerhuis' Slager en boer de cel in voor smokkelbote e n Wa Sportbelangen moeten vaak wijken bij krappe begroting Mgr. G. de Vet aanwezig T.v.-opnamen te Sas van Gent effen „CORD" fluweel HET BETERE BIER KOMT UIT 1963 Verkeersramp Eén cultuur PLEEGZUSTER Misbaar 2 slaagde show SWICK BOWLING Lir-conditioned ngel 28, tel. 38452 Breda van 9 tot 24 uur. Za. en uut 's nachts Vrij entree amer, huistelevisie, par- genheid, restaurant, bar, r. Ga bowlen en speel het 3ste spel voor het hele OGWATER Vandaag Morgen Onder titel Vossejacht: P. Vercau teren lid van bestuur Bouw en Woningtoezicht Reinaertstoet ANWB in kantooi Middelburg van Zeeuws Dagblad M, Weth oudersverkiezing Hoedekenskerkc was onwettig URM daagse reclame-aanbieding uit de bierstad breda op de industriële tentoonstelling "NOORD-BRABANT WEEK" Antwerpen Nog voor campagne in -dfc ikxrt uw Miünd/Uirifagfib Noort, Delf- elft Is een van in „Operatie Nederlandse die minstens ir rijden - hun geven over n 33 en Max. duidtnd betere til! De banden jkomstigheid". ratie 50.000" eerst een hyper-hedendaag- t. ,,Het vervaardigen van e oprichting kwam tot stand ;rking met de Belgische tex- Valere de Vos te Waregem, edeelte van de benodigde levert. Burgemeester Die- oewacht fungeert als com- - n.v. Het bedrijf dat 7.eer blijkt te zijn zocht reeds die ze te Koewacht nu heeft; Aangekocht is het gebouw assersschool (dat eigendom le gemeente) met een stuk een aanpalende eigenaar ele uitbreiding. Een en an- conditie, dat te Koewacht den show zou slagen en er dat er voldoende meisjes zouden zijn om opgeleid te modinette. die in het patronaatsgebouw iden, is voor de volle hon- >t geslaagd. Er waren nau- itsen genoeg om de aanwezi- rbergen. Koewacht, doch ook be en van Zuiddorpe-Overslag sche buurtgemeenten Stekene ke waren in grote getalen m de show te kunnen gade- inlichtingen te vernemen, van het bedrijf uit Vlissin- rden deze avond als manne- ponde de prachtige dusters, lantalons, bedjasjes enz., die rijf worden vervaardigd. De n voor de produkten bestaan lgemeen uit enkalon en ter- e vezels van de AKU worden Van Roesel technisch leider sheldere uiteenzetting over de werkwijze, loon en so- eningen, arbeidsvoorwaarden it te beginnen atelier in Koe interesse overtrof alle ver want verschillende meisjes ter plaatse op om tot ma- worden opgeleid. De bedoe- begin november met 10 a wordt gestart om dit aan- ;e termijn uit te breiden tot lezien dit resultaat heeft de het definitieve besluit geno- irichting van het atelier in Dver te gaan. Zit er in dit comst? Met een gerust hart ïierop ja zeggen, gezien er na Nederland naar geheel >a dusters worden geëxpor- t men ,,in den vreemde" nu ingse, straks ook Koewacht- zal tegen komen. Op het be- ssingen is er een hoogst ef- rkwijze. Geen lopende band- ïaar 'n groepssysteem, waar- iinettes werken in groepen f 8 meisjes met voor elke afzonderlijke taak. De vesti- Jeze industrie betekent voor mtegenzeggelijk weer een be- tap in de vooruitgang. (Advertentie) woensdag 12 september, zijn an de hoogwaterstanden voor e Zeeland als volgt: Hans- en 13.25 uur; Terneuzen 0.31 r; Vlissingen 0.04 en 12.22 uur; 1.43 en 14.12 uur. DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1962 TV/ N uur Een pyjama voor twee, uur De Chaplin-revue, a.l. terrein 17.30 uur Voetbal- ;n Kruisgebouw Lelielaan Ont- vond Mater Amabilisschool en oantweek EN Dantweek (Van onze redacteur) De Zeeuwse Sportraad en de Stichting Zeeland hebben een nota over de sportaccommodatie in Zee land uitgebracht. Aan het slot van deze lijvige en zeer gedetailleerde nota komt men tot de conclusie, dat er in Zeeland op het gebied van de sportaccommodatie nog het volgende moet gebeuren. Te verbeteren: 17 voetbalvelden, 6 korfbalvelden, 3 ijsbanen en 3 atletiekbanen. Nieuw aan te leggen: 16 voetbal velden, 2 hockeyvelden, 2 hand- balvelden, één tennisbaan, 4 ijs banen, 2 atletiekbanen en in totaal 37 gymnastieklokalen, waarvan 23 middelgrote en 14 grote. Tijdens een persconferentie, die gister middag te Middelburg is gehouden, heeft de heer M. van Poelje, lid van G. S. en voorzitter van de Zeeuwse Sportraad ge zegd, dat de aanwezige sportaccommodatie nog vol leemten zit. Met deze nota in de hand zal de Zeeuwse Sportraad, waar mogelijk, trachten verbetering in de si tuatie te krygen. De heer van Poelje zei vooral te ho pen dat de gemeentelijke overheden door deze nota duidelijk zullen gaan inzien waar de tekortkomingen te vinden zijn. Hoewel er, aldus de heer van Poelje, bij de gemeentelijke overheden een toene mende belangstelling voor de sport valt waar te nemen komt het toch nog al te vaak voor dat bij een krappe begroting de sportbelangen het eerst moeten wij ken. Volgens de verantwoording van de nota is het onderzoek ingesteld met de bedoe- (Van onze redacteur) Voor het eerst zal de „Koempoe lan" (jaarlijkse bijeenkomst van leiders en leidsters) van de Katho lieke Verkennerij in het bisdom Breda in Zeeland gehouden wor den. Zaterdagmiddag komen de stafleden naar Hulst, waar zij in hel. buitencentrum van de katho lieke verkenners „Het Jagertje" zuilen worden ondergebracht. De algemene leiding heeft juist Hulst uitgekozen, omdat deze plaats als enige in het gehele diocees over een bijzonder goed geoutil leerd eigen buitenverblijf beschikt. De diocesane koempoelan in Hulst die de naam „Vossejacht" kreeg, zal zater dagavond worden bezocht door de bis schop van Breda mgr. G. de Vet. Zijn komst wordt verwacht na de opening en de eerste broodmaaltijd. Hij zal 's avonds het amusementsprogramma van de leiding bijwonen. Dit avondprogramma, dat onder de titel „Zwerftocht door Zeeuwsch-Vlaan deren" is aangekondigd, omvat onder meer enkele scènes van het Reinaert- spel. Ook zal men dia's van het Vlaamse landschap vertonen, waarbij men zeker van de gelegenheid gebruik zal maken de spot te drijven met tal van zaken in Zeeland en de verkennerij. Oubaas Tira Stoop heeft de leiding van het variétéprogram. Zondagmorgen wordt in de basiliek van Hulst een plechtige H. Mis opgedra gen. Na het ontbijt en de vlaggeparade zal een zeer belangrijk onderdeel van de koempoelan aan de orde gesteld worden: de installatie van de nieuwe diocesane commissaris de heer C. de Jong, Commissaris De Jong volgt de heer C. A. van Heerewaarden op, die af scheid moet nemen, omdat zijn drukke werkzaamheden hem niet langer tijd laten ook zijn krachten aan de verken nerij te geven. Tot lid van het algemeen bestuur van de Centraal Bouw- en Woningtoezicht cn dienst van Gemeentewerken in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is benoemd,' de ne'er P. Vercautercn, burgemeester van de gemeente Clinge, terwijl tot plaats vervangend lid is benoemd de heer A. de Deckere, wethouder van die gemeen te. Bij gelegenheid van de installatie, zal de nationaal hoofdcommissaris de heer H. J. Post het woord voeren. Het is mogelijk, dat de heer Post bij deze gelegenheid andermaal ingaat op de door hem en C. Enkelaar voorgestelde ver nieuwingen in de verkennerij, die on langs tijdens een koempoelan in Drente zoveel stof heeft doen opwaaien. Immers een stafvergadering is een uitgezochte gelegenheid de gehele leiding met nieuwe ideeën te confronteren en deze met hen door te spreken. Hoewel de laatste jaren de koempoe- lans niet meer het karakter hebben van verdiepingsdagen, is het nu toch ook niet zo, dat men zich uitsluitend richt op een paar dagen uitblazen van leiding gevende bezigheden. Zondagmorgen, na de installatieplech tigheden, komt dan ook nog een luchtig onderdeel op het programma voor. Alle deelnemers worden verzocht met elkaar een Reinaertstoet te vormen. Men is hierby uitgegaan van de ge dachte, dat het voor de bewoners van Hulst, de officiële Reinaertstad, toch wel eens aardig is te zien, wat anderen nu van zö'n stoet terecht brengen. 's Middags wordt tenslotte nog een soort guitige Vlaamse kermis gehouden en afscheid genomen van de scheidende diocesaan commissaris A. van Heere waarden. ling een positieve bijdrage te leveren tot de verruiming van de mogelijkheden voor de actieve, zowel als de passieve sport beoefening in Zeeland en de totstand koming van een doelgericht overheids beleid ten aanzien van de sportaccommo datie. De nota geeft behalve een kwantitatief ook een kwalitatief inzicht in de sport accommodatie. Over de kwaliteit van de gymnastiek lokalen stonden de onderzoekers betrek kelijk weinig gegevens ter beschikking. De nota is verschenen in een oplage van 500 exemplaren. Zij zal o.a. worden verzonden naar de leden van Gedepu teerde en Provinciale Staten, naar alle gemeenteraden, naar het ministerie van o. k. en w. en naar de Nederlandse Sport Federatie. Het boekwerk, zo mag de nota wel genoemd worden, is ook voor particulie ren te koop. De prijs zal rond zeven gulden liggen. De nota bevat ook per tak van sport zeer interessante beschouwingen. Wij komen hierop nader terug. De onderhandelingen tussen de A.N.W. B. en het Zeeuws Dagblad n.v. zyn in een zover gevorderd stadium, dat aan genomen mag worden, dat de toeristen- °ncu' rt. bond binnenkort de beschikking krijgt Breda Royal 0 /2 fa, met,c over het voormalige Middelburgse kan- gouden geadelde kraag. Een toor van het Zeeuws Dagblad n.v. In het pand Plein 1940 no. 8 zal de A.N.W.B. dan zijn eerste bijkantoor in Zeeland openen. Het pand biedt ruimte voor een balie, waaraan de Zeeuwse Bondsleden inlichtingen zullen kunnen inwinnen over de meest uiteenlopende toeristische zaken en waar men een be roep zal kunnen doen op de vele dienst verleningen die de A.N.W-B. biedt.' Thans zijn de Bondsleden in Zeeland voor persoonlijk contact aangewezen op het kantoor te Breda en de bezoeken, die het mobiel kantoor geregeld brengt aan een aantal Zeeuwse plaatsen. Wanneer de plannen doorgang vinden, komt er een eind aan de jarenlange prettige samenwerking met de V.V.V. in Middelburg, die gastvrij onderdak bood aan een A.N.W.B.-agentschap. (Advertentie) Zo speelden de korfballers in april van dit jaar ten bate van Sport steunt Zonneveld" op de Middelburg se Markt Via een gedegen nota vraagt de sport nu zelf steun aan de overheid voor verbetering van de accommodatie. (Van onze correspondent) „Twee onbelangrijke schakels in een ketting van botersmokkel" noemde de economische politierechter, mr. P. van Empel, gisteren twee Zeeuwsch-Vlaamse verdachten. Beiden hadden vervoer ver zorgd van boter die naar België zou wor den gesmokkeld. De slager E. J. E. uit Kloosterzande ontving partijen boter en bezorgde deze bij de landbouwer Van K., waarna de laatste er weer voor zorgde dat de boter bij een volgende contactper soon (cn dichter bij de Belgische grens) kwam. De verdachten leken niet erg op door gewinterde smokkelaars. E. zei dat hij de boter had vervoerd als een soort van bijverdienste en Van K. wist helemaal niet dat het om smokkel ging. „Dan bent u er toch lelijk ingelopen", zei de econo mische politierechter. De officier van justitie, mr. T. Lebret, vond dat deze kwestie niet bepaald met een schouder ophaal kon worden afgedaan. E. ver voerde immers de voor smokkel bestem de boter met tonnen gelijk. De eis was tegen E. een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, f 1000.boete, verbeurdverklaring van de boter en sluiting van E.'s boter- handel. De politierechter legde de ver beurdverklaring en de sluiting conform op, maar verminderde de rest van de ge- eiste straf drastisch; twaalf weken ge vangenisstraf, waarvan zes weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en f 500— boete. Tegen van K. (in wiens schuur de door E. gebrachte boter was ontdekt) eiste de officier vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en f 750.— boete. Het vonnis luidde voor van K. Twaalf weken cel, waarvan acht weken voor waardelijk met twee jaar proeftijd en f 500.— boete. BREDA ROYAL bier-aristocraat uit de bier- stad Bredal [xnoude traditie gcbA Vrijdag 14 september a.s. z.ullen in Sas van Gent bij de bushalte van de Breda-bus opnamen worden gemaakt voor een TV-uitzending van de VARA, in het actueel programma ,,Expresso". Dit programa, waarvan de samenstel ling en de regie berusten bij de heer W. de Groff uit Sas van Gent, zal onder meer de moeilijkheden behandelen die er heersen in verband met het vervoer via de veerponten. Over dit probleem zullen gesprekken worden gevoerd met o.a. ir. v. d. Burgh, oud-directeur van de Delta-werken en ir. van Krevelen, voorzitter van de Kamer van Koophan del, waarbij verschillende aspecten die met dit probleem verband houden on der de loep worden genomen. Verder zal met medewerking van ir. Denie, di recteur van de Z.V.T.M.-autobusmaat schappij een filmopname worden ge maakt van de gehele route van de Breda-bus, van Sas van Gent naar Breda. Voorts zal de VARA nog meer aan dacht besteden aan het Zeeuwsch- Vlaamse land en wel door het verzor gen van twee streekuitzendingen via de radio. In november en december zal be gonnen worden met het maken van de programma's die weer worden verzorgd door de heer W. de Groff uit Sas van Gent, en waarbij vooral het culturele aspect in Zeeuwsch-Vlaanderen zal wor den belicht. Voor deze programma's zul len dan ook vele opnamen worden ge maakt van zangkoren, muziekvereni gingen en toneelgroepen, met de daar bijbehorende gesprekken. Naar alle waarschijnlijkheid zullen deze program ma's in januari en februari van 1963 worden uitgezonden. De vorige week moeizaam tot stand ge komen wethoudersverkiezingen blijken in Hoedekenskerke nog niet helemaal van de baan. De verkiezing van de heer M. Steijn, na drie vrije stemmingen, een lo ting en een herstemming gekozen, blijkt namelijk onwettig tot stand te zijn ge komen. Volgens de gemeentewet mogen n.l. de partijen waarvoor een herstemming no dig is niet zelf meestemmen. Bij de her stemming hebben de heren Steijn en Boo gaard echter wel zelf hun stem uitge bracht. Burgemeester Somers heeft het besluit nu ter kennis gebracht van Ge deputeerde Staten, die het ter vernieti ging aan de Kroon hebben voorgedragen. Zodra het besluit vernietigd is zullen de vroede vaderen van Hoedekenskerke dus nogmaals tot verkiezing van een wet houder moeten overgaan. (Advertentie) NEEM ALS OLIEHAARD 'n Volmaakt begrip in fl o/iestook 't Hoogste rendement bij 'n relatief laag verbruik Verkrijgbaar bij de erkende handel (Advertentie) Alléén donderdag - vrijdag en zaterdag van een wereldbefaamd merk Pool vast pletvrij waterafstotend voor rokken - pakjes - pantalons en jongenskleding in de modekleuren: mandarin linde olijf houteille - marine - koren - raf - bruin en grijs 70 cm breed 1 50 per meter SLECHTS 3 DAGEN BREDA - BERGEN OP ZOOM - OOSTERHOUT (Van onze correspondent) Gisteravond is de regen bijna spelbre ker geweest b(j de uitvoering van liet programma in het kader van de fruit- week. Het concert door de eerste Goese accordeonvereniging Animato moest wor den afgelast, omdat de kostbare instru menten niet tegen de regen kunnen. Wel kregen de muzikanten een presentje in de vorm van fruit. Het optreden van de Zebra keurturnploegen dames en he ren ging later op de avond wel door. Onder algehele leiding van de heer H. M. Mijnsbergen brachten de heren, waar bij o.a. Jaap van der Sande en de jeugd- keurgroep van de K.N.G.V. goede rek en brugoefeningen. Bij de dames, waar men Nel Fritz miste als gevolg van een knie-operatie, hield men het hoofdzake lijk op grondoefeningen. Voor dit optre den was een goede belangstelling van de zijde van het publiek, terwijl ook fruitfee en hofdames acte de présence gaven. Ook in hotel De Korenbeurs was het druk. Hier hield de heer J. G. N. Re- naud, wetenschappelijk hoofdambtenaar van de rijksdienst voor het oudheidkun dig bodemonderzoek te Amersfoort, een lezing over het onderwerp „nieuws over Hellenburg". De heer Renaud vertelde interessante dingen over het slot. Na de pauze verduidelijkte hij een en ander met lichtbeelden. De fruitfee heeft gisteren met haar gevolg een bezoek gebracht aan de vei lingvereniging Zuid-Beveland. Ze heeft ook de veiling bezichtigd. In de ziekenhuizen Oostwal en St.-Jo- anna overhandigde de fee fruitmandjes aan patiënten en het personeel. Vandaag opent de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, in tegenwoordigd van de fruitfee in het Schuttershof de tentoonstelling „Merck toch hoe sterek", terwijl de fruitfee en haar gevolg verder aanwezig zullen zijn op een grote zakenrevue van de Goese middenstandsvereniging, waar o.a. Karin Kraaaykamp aan meewerkt Deze revue in de Prins van Oranje wordt geopend door burgemeester mr F G. A. Huber. BREDA PILSENER Eerlijk, oprecht en onweer staanbaar Pilsener Pullen bier van de Drie Hoefijzers. Oók uit de bierstad Breda. Oók uit die grote, goede, betere bierbrouwerijl iiimiiimiiMiiiiimii Bier, bier, bierl In alle flessen. Voor uit en thuis. In alle soorten Voor elke smaak! (Van onze verslaggever) Aan de Westkade in Sas van Gent wordt thans in opdracht van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Beetwortel suikerfabriek een nieuw „suikerhuis" ge bouwd, dat bijna 27 meter hoog, 29 me ter breed en 50 meter lang wordt, Men streeft er naar dit jaar nog het eigenlijke bouwwerk klaar te krijgen, vervolgens in begin 1963 het geheel nieuwe machine park te installeren en tenslotte het ge heel nog voor de grote campagne in be drijf te stellen. Men heeft indertijd besloten tot de bouw van het nieuwe suikerhuis omdat veel apparatuur vernieuwd moest wor den en men toen met de moeilijkheid geconfronteerd werd, dat de nieuwe ma chines niet in het oude suikerhuis onder gebracht konden worden. Toen heeft men natuurlijk gelijk de gelegenheid aange grepen de capaciteit van het oude suiker huis te vergroten. Overigens wil dit laatste helemaal niet zeggen, dat de suikerfabriek in 1963 in eens veel meer suiker zal gaan produce ren. Men is namelijk afhankelijk van de andere afdelingen, zoals bijvoorbeeld de wasserij en snijderij. De verbetering en uitbreiding van de apparatuur van het suikerhuis betekent wel, dat men een grote toevloed van bieten veel vlugger kan verwerken. Een ander belangrijk voordeel van de verbeteringen is, dat meer aandacht aan de kwaliteitseisen kan worden besteed. Het is aardig hierbij op te merken, dat de kwaliteitseisen van gewone „huis, tuin en keukensuiker" het minst hoog zijn. De suiker die wordt verwerkt moet aan de hoogste eisen voldoen, vooral wanneer het eindproduct bestemd is voor export naar bijvoorbeeld Amerika. In het nieuwe suikerhuis worden on dergebracht de kookinstallaties, de cen trifuges, de drogerij en de „opzakkerij" (verpakkingsapparatuur) De firma de Waal uit Amsterdam heeft zogenaamde drukpalen geheid, die de zware staalconstructie, die door Kloos uit Kinderdijk wordt geleverd, dragen. Voor het metsel- en overige bouwwerk is het aannemersbedrijf Condor uit Amsterdam verantwoordelijk. Zodra het nieuwe suikerhuis in bedrijf is zal het oude ontruimd worden. Wat precies met het gebouw gedaan zal wor den is nog niet bekend, maar zo werd ons meegedeeld, men heeft altijd ruimte tekort dus men zal zeker een goede op lossing kunnen vinden. Slaabtaa üe üteiu VT/at de Bossche officier van justitie mr. Duyx heeft gezegd over het beangstigend aantal verkeersongeval len in zijn arrondissement, kan in me nig opzicht ook voor elders gelden. Strenger optreden van de justitie lijkt ons overal geboden. Iedere dag weer moet de krant melding maken van drama's op de weg. Er kunnen allerlei omstandigheden tot een fatale botsing leiden, maar per slot is het toch meestal de man aan het stuur (van auto, brommer, fiets), die een fout maakt en daardoor de ellende over zichzelf en anderen afroept. Onder de automobilisten en motorrijders zag mr. Duyx drie categorieën, die onge lukken veroorzaken. Eerst de groep zonder verantwoordelijkheidsbesef. Een verschrikkelijk voorbeeld daar van is de automobilist in Heerlen, die dezer dagen in woeste vaart een fiets schepte. De duorijder van de fiets bleef op de motorkap liggen, maar met een stuurbeweging schudde hij het slachtoffer eraf en hij verdween in de donkere avond. Dit is een regelrechte misdadiger. Tweede categorie van on gelukken-veroorzakers zijn de onkun digen, degenen, die eenvoudig de aan leg van auto- en motorrijden missen. En tenslotte zijn er de mensen, die voor een enkele maal een fout maken tengevolge van vermoeidheid, gehaast heid, nervositeit. Deze mensen moeten zichzelf goed kennen en observeren en als ze twijfelen, of ze in de goede dispositie zijn, zullen ze een andere wijze van verplaatsing moeten zoeken. Het komt uiteindelijk neer op een groot verantwoordelijkheidsbesef. De prach tige instrumenten voor snel vervoer, welke de moderne techniek ter be schikking stelt, blijven maar instru menten. De mens moet ze bedienen. De mens moet zichzelf kennen en voortdurend erop bedacht zijn, dat een kleine onachtzaamheid tot groot on heil kan leiden. Politie en justitie zul len door strenge waakzaamheid en bestraffing het verantwoordelijkheids besef kunnen inscherpen. De verkeers ramp moet en zal ingeperkt worden. ITr wordt gestreefd naar een Hoge Raad voor culturele samenwerking in Benelux, zo hebben wij bericht. Die Raad zal tevens een symbool moe ten zijn van de eenheid van de Ne derlandse beschaving en nog in het bijzonder zal hij de culturele integra tie van het Nederlandse taalgebied krijgen te bevorderen, zo ligt in de opzet besloten. Wij geloven niet, dat men hiermee te vroeg komt, als we het teken goed verstaan, dat van de Rijn zijn scha duw over Benelux werpt. De as Bonn- Parijs, die daar is verstevigd, heeft haar waarde voor Europa, maar ook bezwaren en zelfs gevaren. En een daarvan is, dat de eigen cultuur van de Lage Landen door die overscha duwing en mede door verblinding of zelfvernedering een ziekte van on ze tijd als te veronachtzamen en eigenlijk wel op te geven waarde ver stikt en verloren raakt. Dit niet enkel tot schade van ons zelf. maar ook van Europa. Terecht heeft onze ambassadeur in West- Duitsland jhr. mr. H. van Vredenburch bij de opening van de Nederlands- Duitse week in Osnabrück gezegd, dat het wezen van Europa juist lag in de verscheidenheid van culturen. Europa is ook de eenheid in verscheidenheid, die in ander verband vaak genoeg is geroemd. En nu mag onze (Nederlandse) cul tuur van Nederlandse taal gespreid liggen over meer staten, zij is niette min een eenheid en zij zal meer bete kenen, meer kracht tot stand houden en ontplooien bezitten, als zij ook een gesloten eenheid is. Dit juist kan en mag de bedoelde Hoge Raad voor culturele samenwerking mede bevor deren. (Advertentie) BLOEDWIJN fcij apothekers en drogisten om in Breskens de beneden boulevard te berijden, omdat die momenteel wordt geasfalteerd. Voor de Bressianers tijdelijk een handicap, want ze gaan er langs naar de Oost. In ieder geval is het duidelijk, dat men op deze plaats niet rechtdoor mag rijden. J—Jet is, of er op het U2-vliegtuig een vloek rust. Op gewichtige momen ten van internationaal overleg pleegt het in het nieuws to komen. Een top conferentie is er al door mislukt. De besprekingen over ontwapening en Berlijn in de komende Algemene Ver gadering kunnen nu door nieuwe in cidenten met dit vliegtuigtype beïn vloed worden. Er gaan dan ook in Amerika en elders stemmen op om het tosstel maar uit de vlucht te nemen. Zoals wij het zien, zou dit echter uitgaan van een onjuiste waardebepa ling van Moskous protesten. Iedereen weet dat iedereen spioneert. De ont maskering van spionnen pleegt dan ook nooit veel beroering te wekken. Moskou ondervindt de U2-spionage echter als een bijzonder hinderlijk soort van verspieding. Het feit, dat deze vliegtuigen geregeld langs de grenzen van het Sovjet-rijk patrouil leren, kan het maar moeilijk verdra gen. Het is dolgelukkig, als zo'n vlieg tuig zich vergist. Het kan dan groot misbaar maken en indruk maken op politieke commentatoren en elders, die de regering-Kennedy aansporen nu maar op te houden met de U2-vluch- ten. De holheid van dit misbaar is echter voor wie even nadenkt duide lijk. Het feit, dat Moskou dit misbaar maakt, kan ook strekken als bewijs, dat de U2-vluchten nuttig zijn voor do defensie van de vrije wereld. Wij geloven, dat men zich van dit communistisch geraas maar niet veel moet aantrekken. '(Advertentie)

de Stem | 1962 | | pagina 3