asjblaü Mammoetwet geamendeerd Humanistische vorming op de openbare school Ruim Tweehonderdduizend doden, prijs voor de vrijheid HOLS 10.000,- aan prijzen Sovjet-spion Pripolzev in vrijheid gesteld Algiers in feestroes BONDSKANSELIER BEZOEKT PARIJS Soekarno wil verkenner naar dr. v. Royen sturen Sluiting van onrendabele mijnen gaat te langzaam Godsdienstonderwijs sal toch streep voor hebben Zuur Planprocedure Geen nieuwe landing bij Kaimana ALGERIE IS ONAF Ben Bella in het gareel DAGBLAD VOOR ZEELAND Groslijsten VVD. Staatssecretaris van Houten niet verkiesbaar Bent U abonnee Doe dan (gratis) mee Wind en buien Veel ijver en beetje ruzie Bonn eist twee tegenprestaties Mevr. Schumacher herenigd met ontvoerde zoon Handelspositie iets verbeterd WEER SOVJET KREDIETEN VOOR ZUID-SLAVIE? JE ZIET ZE WEER STEEDS MEER!! 102e JAARGANG No. 24019 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG JULI 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E, H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 2234) (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, t 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Med. 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau vim de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen- HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OQSTBURGj_Nieuwstraat^l^j'_Jelefo(m^28J3) Uit de voorlopige groslijsten van de V.V.D. voor de Tweede-Kamerverkiezin gen van 1963 blijkt, dat staatssecretaris Van Houten en de heren Ritmeester, Van Leeuwen en Den Hartog, zich niet meer beschikbaar willen stellen. De afdeling Zwolle-Zwollerkerspel heeft schriftelijk aan het hoofdbestuur medegedeeld, de partijvoorzitter, mr. P. J. Oud, thans te bejaard te vinden om hem nog verkies baar te stellen. Op vrijwel alle andere voorlopige groslijsten der afdelingen ko men de topfiguren van de V.V.D. voor, behalve de partijsecretaris, de heer Dettmeijer en vice-premier drs. H. A, Korthals. Daarmede is niet gezegd, dat de heer Korthals op den duur geen kan didatuur zou willen aanvaarden. Deze aangelegenheid maakt, volgens het par tijsecretariaat. nog een punt van bespre king uit. De groslijsten der afdelingen geven nog geen zuiver beeld van de uiteinde lijke kandidatenlijsten van de V.V.D. De buitengewone algemene vergade ring van de V.V.D. in januari 1963 zal de definitieve beslissingen nemen. Exclusief Bankstel T.V.-ontvanger Bromfietsen Fietsen Elektr. naaimachine Oliehaard Koelkast Smalfilmcamera 5000 sigaretten en nog honderden andere prijzen kunt u winnen in de grote Tour-de-France- prijsvraag van het DAGBLAD DE STEM HET AVRO-actiecomité wil een onder zoek laten instellen naar vermeende valsheid in geschrifte welke gepleegd zou zijn bij de verkiezing voor geweste lijke besturen van de AVRO. De AVRO heeft een intern beraad over deze zaak van de hand gewezen. HET ROODE KRUIS heeft in samen werking met diverse specialisten een tij delijk beademingscentrum in de bossen van Zeist ingericht. Vijftien patiënten kunnen hier zes dagen vakantie houden. HET NEDERLANDS instituut voor ver- keersonderwijs te Zeist heeft zich ge keerd tegen het Centraal Bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen, omdat dit het door C.B.R.-directeur Wes- terlaken geschreven boekje als het al leenzaligmakend brok verkeerstheorie beschouwd wil zien. DE BROER van Fidel Castro, de sinis tere Raoul, heeft gisteren in het Krem lin een bezoek aan premier Kroestjev gebracht. Zijn baardige broer heeft in tussen 25.000 soldaten naar de provincie Matanzas op Cuba gestuurd om daar de geurrilla de kop in te drukken. SIR WINSTON gaat goed vooruit Hij heeft gisteren een verse sigaar opgesto ken en heeft zijn glaasje cognac weer gedronken. De dijbeenbreuk schijnt aar dig te helen. EEN JONGEMAN uit Equador die in ons land op vakantie was en omdat hij zonder geld zat een Braziliaan nogal fors had bestolen, is gisteren tot een half jaar veroordeeld. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vanavond: Krachtige, langs de kust nog af en toe tot hard aanwakkerende noord- westelyke wind. Verspreide opkla ringen, maar ook af en toe buien. Dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: zon onder-21.02 uur. Maan onder 22.35 uur. Morgen: zon op 4.26 uur. Maan op 8.02 uur. Mits de ouders der leerlingen er om vragen kan in de toekomst bij het openbaar voortgezet onderwijs humanistisch vormingsonder wijs gegeven worden. Een daartoe strekkende bepaling is gisteren in de Tweede Kamer in de Mammoetwet aangebracht door een amen dement van de socialist Kleijwegt. Vóór dit met 118 tegen 21 stemmen aanvaarde wijzigingsvoorstel stemden de P.v.d.A., K.V.P. (behalve de heren van Thiel en Lucas), V.V.D., C.P.N., P.S.P. en vijf anti's. Een nieuwe overwinning van het humanisme? Dat kan men niet zon der meer stellen De rechterzijde verwierp namelijk een ander amen- dement-KIeijwegt (Pv.d.A.), dat ook het godsdienstonderwijs van wege de kerken b£ het openhaar onderwijs nadrukkelijk afhankelijk wilde doen stellen van een initiatief der ouders. Door die verwerping komt in de wet in zekere mate tot uitdrukking dat het humanisme van een andere, lagere orde is dan de Kerk. OPENEN Over deze problematiek is ook giste ren Weer uitvoerig gediscussieerd. Het was een typisch Hollands-theologisch- binnenhuisdebatje. Zoals de kamer daar druk gebarend, fel interrumperend over kerk en humanisme redetwistte, deed zij denken aan oude gravures van ruziënde predikanten remonstranten en contra remonstranten uit de tijd van de godsdiensttwisten. Onder de discussie door manoeuvreer de de P.v.d.A. naar een compromis, dat in zekere zin (door de formulering) tot uitdrukking bracht dat het humanisme bepaald niet gelijk staat met religie. Dr. Albering (K.V.P.)die daartoe suggesties had gedaan, was er nog niet geheel te vreden mee. Toen het echter niet moge lijk bleek een formulering te vinden die iedereen kon bevredigen, legde de K.V. P. zich tenslotte in grote meerderheid toch maar neer bij het amendement- Kleijwegt, nadat overigens eerst was vastgesteld, dat om godsdienstonderwijs te kunnen geven niet eerst een uitdruk kelijk verzoek der ouders nodig is. De socialisten zaten er wat zuur by te kyken, evenals trouwens de liberalen. De gezichten aan de linkerzijde ver strakten echter nog meer toen men in een typische concurrentiestrijd tussen openbaar en bijzonder onderwijs te gen de rechterzijde het onderspit moest delven. Het ging hierbij om een erg ingewik kelde materie (de oprichtingsnormen voor openbare en gemeentelijke bijzondere scholen) waarbij enerzijds de voorstanders van het openbaar onderwijs er op uit waren hun school zo goed mogelijke kansen te geven, terwijl aan de andere kant de voorstanders van het bijzonder onderwijs fel van leer trokken tegen alles wat de huidige vrijheid van het bijzonder1 onderwijs zou kunnen aan tasten. Was die ijver over en weer prij zenswaardig, al dit geruzie toont wel aan, dat de hoog geroemde onderwijs- pacificatie nog niet erg diep gaat. De rechterzijde behaalde in dit geval de overwinning. Heel gelukkig was de K.V.P. er nu ook weer niet mee, want de socialist Kleijwegt had tevoren ge zegd, dat de P.v.d.A.-fractie, als zij haar zin niet zou krijgen, zich nader zou moeten beraden over haar eindoordeel. Dat was duidelijk een dreigement. Te recht ging de K.V.P. er overigens niet voor op zij. In de avondvergadering kwam de planprocedure aan de orde, één van de „peilers" van de Mammoetwet. Deze planprocedure- maakt het onmogelijk, dat een school automatisch voor bekos tiging uit 's rijks kas in aanmerking komt als er een bepaald aantal leerlin gen is. De subsidiëring wordt nu aan be paalde getalsnormen gebonden, een systeem, dat gezien de beperkte financiële middelen, volgens mr. Cals garandeert, dat de juiste school op de juiste plaats komt. De kamer kon met deze gedachte in het algemeen wel akkoord gaan. De heer Engelbertink (K.V.P.) was evenwel van oordeel dat de getalsnormen voor het platteland wat verlicht dienen te wor den. Anders dreigt het gevaar, meende hij, dat er op het platteland, met name in Zeeland en Friesland, onvoldoende mogelijkheid komt voor voortgezet on derwijs. Zijn daartoe ingediend voorstel werd bijgevallen door de V.V.D. en A.R., maar bestreden door minister Cals en de P.v.d.A. Volgens de bewindsman biedt de hui dige tekst van het wetsontwerp meer mogelijkheden voor een verantwoorde schoolspreiding op het platteland dan het amendement-Engelbertink. Dr. Tans voorzag van dit wijzigingsvoorstel zoveel verstarring, dat het, als het zou worden aangenomen, zijn animo voor de mam moet nog meer zou verminderen. Van daag wordt over dit amendement be slist. Dan moet de kamer zich tevens uit spreken over een amendement-Roosjen (A.R.) dat voor het m.a.v.o. (u.l.o) en l.a.v.o. (v.g.l.o.) het huidige „automatis me" wil handhaven. Mr. Cals zag geen aanleiding voor het handhaven van deze uitzonderingspositie. West-Duitsland heeft de Russische spion Valentin Pripolzev vrijgelaten, als een eerste stap in een Westduits-Russi- sche uitwisseling van politieke gevange nen. Pripolzev heeft gisteren het land ver laten. Hij was in februari van dit jaar ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Hij gebruikte zijn positie als lid van de Sovjet-handelsmissie in Keulen als dek mantel voor spionage-activiteit. Het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de hoop uitgespro ken dat Moskou thans twee Duitse stu- denten zal vrijlaten die in een. Russische gevangenis zitten, beschuldigd van spio nage. Moskou heeft grote druk op Bonn uit geoefend voor de vrijlating van Pripol- zef. In voorbereiding tot deze vrijlating hadden de Russen zelf het echtpaar Adolf en Hermine Werner vrijgelaten Het echtpaar zat in de Sovjet-Unie een gevangenisstraf uit wegens spionage voor West-Duitsland. De Westduitsers vroegen echter ook nog de vrijlating van twee studenten, Walter Naumann en Peter Sonntag, voordat zij Pripolzef wilden vrijlaten. Volgens Russische informanten in Bonn die zich hierover zonder terug houding uitlieten hebben Bonn en Moskou een „gentlemen's agreement" ge sloten. De Russen zullen de twee Duitse studenten „ove-r enkele wegen vrijla ten". Pripolzef was een militair spion. Hij werd ontdekt toen hij trachtte voorma lige Duitse krijgsgevangenen uit Rusland voor zijn karretje te spannen met be hulp van chantage. Hij werd op 25 augustus 1961 gearresteerd. De spion had oen nog een vergeefse poging gedaan een microfilm op te eten. Volgens de Russische ambassade in Bonn was Pripolzef diplomatiek on schendbaar geweest, maar volgens de- Duitse rechtbank genoten alleen hoofden van missies, hun twee eerste assistenten en leden van ambassades deze status. President Soekarno heeft gisteren ge zegd dat hij een afgezant naar Washing ton wil sturen om een definitieve beves tiging te verkrijgen van de Nederlandse aanvaarding van het plan-Bunker. Soe karno maakte dit bekend na een lang durige vergadering met al zijn „bevrij- dingsbonzen". De Indonesische verkenner die naar Washington gaat (men heeft de naam van Malik horen noemen) zal dr. Van Royen naar de bekende weg moeten vragen. De geruchten over een hervat ting van het overleg in de loop van de volgende week hebben door dit nieuws uit Djakarta enige grond gekregen. Onze parlementaire redacteur meldt, dat berichten over Indonesische bereid heid tot hervatting van het overleg in Den Haag met reserve zijn ontvangen. Tekenen van een echte bereidheid tot onderhandelen heeft men nog niet kun nen opmerken en bovendien vreest men van een eventueel nieuw gesprek de nodige moeilijkheden, namelijk zodra het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's ter sprake komt. Nederland wil een be- stuursoverdracht tegelijk met een ga- De vacature Koersen Mr. Bachg neemt zijn benoeming niet aan De in de vacature van wijlen de heer Koersen (K.V.P.) tot lid der Tweede Ka mer benoemde mr. F. J. H. Bachg uit Den Haag, heeft zijn benoeming niet aanvaard, zulks in verband met zijn werkzaamheid in het college van be roep voor het bedrijfsleven. Op de desbetreffende lijst volgt als degene, die nu voor benoeming in aan merking komt dr. J. Delfgauw, wethou der van Rijswijk (Z.H.) en docent aan de katholieke sociale academie in Den Haag. rantie voor het zelfbeschikkingsrecht. Sedert gisteren is het aan Nederlan ders verboden om in Indonesische krijgs dienst te treden. Sedert 1951 was dit toegestaan nadat Nederland de soeverei niteit aan Indonesië had overgedragen. Van het strijdtoneel op Nieuw-Guinea zijn geen nieuwe bijzonderheden bekend. Wel is met zekerheid vastgesteld dat de Indonesische vliegtuigen, die vorige week donderdag boven Kaimana zijn ge signaleerd, geen verse parachutisten hebben afgeworpen. De sporen die de Nederlandse patrouilles in het oerwoud hebben aangetroffen waren afkomstig van de reeds veel eerder neergelaten parachutisten vermoedelijk zestig man van luitenant Sisnoto, de fanatie ke, die bezig zijn zich terug te trekken. De Indonesische vliegtuigen van vorige week donderdag hadden waarschijnlijk opdracht om de troep van Sisnoto van nieuwe voorraden te voorzien. Er zijn echter geen parachutes gezien en dit be tekent dat de vliegtuigen de „bevrijders" niet hebben kunnen vinden. De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer is voor een bezoek van een week aan Frankrijk in Parijs aan gekomen. In een open wagen rijden kanselier Adenauer en president De Gaulle over de Place de l'Opéra in Parijs. De bondskanselier en president De Gaulle hebben gisteren besloten snel vorm te geven aan een politiek verenigd Europa. Beide staatslieden zijn het er over eens dat Engeland lid moet worden van de Euromarkt. De Israëlische mevrouw Ida Schuma cher heeft haar tien jaar oude zoontje Josef gisteren te New York onder haar hoede terug gekregen. Zij maakt zich op om met hem en zijn 15-jarige zusje Zina naar het land terug te vliegen waar hij drie jaar geleden op instigatie van fa- natiek-religieuze grootouders werd ont voerd. Josef zag moede-r en zuster maandag terug, nadat er drie jaar lang over de gehele wereld naar hem was gezocht. De hoge autoriteit van de E.G.K.S, heeft de Belgische regering medegedeeld dat zij het Belgische program voor slui ting van onrendabele mijnen voor dit jaar onvoldoende acht. De Belgische plannen voorzien in het opheffen van een jaarlijks produktievermogen van ruim 400.000 ton. De hoge autoriteit wijst er evenwel op dat de Belgische regering zich heeft verplicht tot de sluiting van mijnen met een totale jaarproduktie van 2,5 miljoen ton tegen eind 1963. Dit zou betekenen dat volgend jaar nog voor een capaciteit van ruim 2 miljoen ton per jaar mijnen gullen moeten worden gesloten. Overigens meent men in Luxemburg dat de handelspositie van de Belgische mijnen de laatste maanden aanzienlijk is verbeterd en dat er wel een einde kan Een beeld uit de Kasba van Algiers,kregen onafhankelijkheid op feestelijke Gistermorgen om half elf (Ned. tijd) is Algerië een onafhankelijke staat geworden. Dit geschiedde door de overhandiging van een brief van president De Gaulle aan de Algerijnse interim-regering in Rocher Noir. Dit grote ogenblik was het startsein voor een reeks van feesten in Algerië. De Alge rijnse oorlog had aan beide zijden 200.000 doden geëist en het Franse moederland heeft driemaal aan de rand van een burgeroorlog gestaan in de 7V2 jaar welke de strijd heeft geduurd. Opluchting dat aan de Algerijnse nachtmerrie een einde is gekomen heerst dan ook alom. Op grond van de akkoor den van Evian zal het lot van Algerië nog een aantal jaren met dat van Frank rijk verbonden blijven. Zes uur nadat de onafhankelijkheid een feit geworden was is de Algerijnse voorlopige regering, onder leiding van Ben Khedda, uit ballingschap in Tunis, in Algiers gearriveerd. Ben Bella, de vice-premier van de regering, die ervan verdacht wordt een paleisrevolutie te willen ontketenen, geeft er de voorkeur aan nog even uit de buurt te blijven, rnaar wel heeft hij, nadat bemiddelaars hem hadden opgezocht, beloofd niets tegen de F.L.N.-regering te zullen onder nemen. Zoals verwacht werd is Jean Marcel Jeanney, een Franse oud-minister, be noemd tot de eerste Franse ambassa deur in Algerië. Zijn eerste taak was het premier Ben Khedda geluk te wen sen met de onafhankelijkheid. Ben Khedda verklaarde in een toesrpaak: „Wij zijn gebonden door de akkoorden van Evian en wij zullen deze loyale manier naleven. Ons eerste en grootste probleem is nu, de gezonde en hechte inrichting van onze nieuwe staat. Wy beloven de Europeanen in ons land dat zij geen gevaar zullen lopen. De demo cratie zal in onze handen veilig zijn". Een schaduw viel er over de feestvie- op een ring in Algerië, door twee bomaansla gen in Oran, kennelijk het werk van O.A.S.-leden en door een incident in Al giers. Daar hebben namelijk regerings getrouwe troepen een stadswijk bezet omdat er geruchten gingen over een po ging van de groep-Ben Bella, om de macht over te nemen. Uit een kamp bij Tiaret zijn 300 man ordetroepen gedeser teerd met medeneming van hun wapens, met het doel zich bij de troepen van Ben Bella te voegen, alhoewel de laatstge noemde, zoals hiervoor reeds werd ge zegd, te kennen heeft gegeven dat hij niets tegen de regering wil ondernemen. De Algerijns-Marokkaanse grens is gisteren geopend, evenals die tussen Al gerië en Tunesië. De grenzen werden door Franse troepen bewaakt. De Alge- rijnse leiders hadden de Fransen ver zocht de grenzen gesloten te houden om te voorkomen dat Ben Bella's aanhan gers, die in Tunesië zitten, het land bin nenkomen. De Fransen willen echter niet het risico lopen om in een gevecht met de Algerijnen betrokken te raken. Gisterenmiddag hebben talrijke rege ringen de jonge Algerijnse staat erkend. Nederland behoorde tot. de eerste landen die toezegden diplomatieke betrekkingen met Algerië te zullen aankopen. De er kenning van Algerië dopr de Ameri kaanse regering volgde gisterenavond. worden gemaakt aan de isolering van de Belgische kolenmarkt. De voorraden bij de Belgische mijnen zijn tot circa anderhalf miljoen ton gedaald en zij be staan uit kwaliteiten waarvoor op de gemeenschappelijke markt geen afne mers zijn. Voorts bestaat er in de Bel gische mijnen geep werkloosheid meer en men kan verwachten dat door de stijging van de prijzen der Ruhrkolen de Belgische kolenindustrie de concurrentie van een werkelijk gemeenschappelijke markt weer het hoofd zal kunnen bie den. Een Zuidslavigche delegatie is in Mos kou onderhandelingen begonnen welke misschien zullen leiden tot nieuwe kre dietverlening door Rusland aan Zuid- Slavië. De kredietverlening was in 1958 gestaakt. Waarnemers in Belgrado menen dat deze onderhandelingen kunnen leiden tot vernieuwing van Sovjet-kredieten tot een waarde van 285 miljoen dollar. (Advertenties) FEEST VOOS UW KATI KATTEBROOD SUPERIEUR fijner, voedzamer en lekkerder. Per zakje van 275 gr. f 0.40. ■IHHWilFl'HimHllH.I'liB DE BETERE VIRGINIA

de Stem | 1962 | | pagina 1