optimistisch over hervatting gesprek Nederland verwacht wel opheldering Feest voor koninklijk gezin van Opheldering rond ondergang mysterie 1 itanic Vijf onderzeeboten met Polarisraketten Zorgen K.A.J. terzake actiegroepen eigen Mei 1962 in de Betuwe Moeilijkheden Nederland-Indonesië duren voort maar: André Canal - hoofd OAS - gearresteerd Opstand in Venezuela neergeslagen ttentie ctie DAGBLAD VOOR ZEELAND Achtervolging op N.-Guinea Twee jongens door handgranaat gedood Segni president Twee kinderen vermoord Vochtig weer Kamerlid wordt koning - en al zo „gou*' Noors schip was op illegale robbenvangst Vliegramp boven Wight - 10 doden Kroestjev kreeg zoen van... Worosjilov Vreugde bij eenstemmige NAVO 102e JAARGANG No. 23971 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 7 'MEI 1962 Uitgave: N V. Uitg Mij Neerlandia Directeur: E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraai 16 - Tel 22341 (4 Urnen) Postgiro 278841. Abonnementsprijs f 7 30 per kwartaai, t 8,60 per post, t 0,56 Der week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs vooi de gehele oplage 0,42 per mm (Ing Med. 1,05) Bij contract aanzienlijke eductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. SUIMU voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6 252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) RUSK Volgens zeer gezaghebbende kringen in Athene - waar de NAVO-confereutie is gehouden, waarover elders meer - heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, weer goede hoop, dat het afgebroken Nederlands-Indonesische overleg over de toekomst van Nieuw-Guinea spoedig zal worden hervat. Zij zeiden dit nadat de Amerikaanse minister met zijn Nederlandse collega een langdurig en vriendschappelijk ge sprek had gehad. uitgevoerd in het heuvelterrein, gelegen achter Hollandia-Binnen. Daarbij stuitte men op de hoofdgroep die werd over rompeld en naar alle kanten vluchtte. Een der leiders werd gevangen genomen en daarbij licht gewond. De politie ach terhaalde twee vuurwapens. Volgens mededelingen van de gearresteerde is het moreel van de groep bijzonder laag. Zij beschikt praktisch niet meer over de nodige vuurkracht. De opsporing wordt met medewerking van de bevolking in tensief voortgezet." Het achterland van Hollandia-Binnen waar de groep zich bevindt, is zwaar bebost. De leden dezer groep zullen nu, om aan voedsel te komen, de bevol- kingstuinen moeten gaan bestelen. Men zei, dat Luns aan Rusk had duidelijk gemaakt, dat Nederland een stabilisering wenst van de strijdkrachten in het gebied. Luns had echter duidelijk gemaakt, dat op dit punt Indonesië nog geen opheldering had gegeven. Volgens Luns zou het initiatief nu van In donesië moeten komen. Rond twaalf uur zaterdagmiddag heeft zich op de Carnissesingel in Rotterdam en explosie voorgelaan, waarbij twee jongens zijn omgekomen. De kinderen hebben niet ver van de vroegere basis van de onderzeeboot- dienst aan de Waalhaven een handgranaat opgevist, die explodeerde toen ze de veiligheidspin er uit trokken. Een derde jongetje, dat ook in hun gezelschap was begreep hoe gevaarlijk het spel van zijn vriendjes was. Hij heeft nog geroepen: „Gooi het weg" en is toen vlug naar de overkant van de straat gelopen. Dit kind werd niet gewond. De slachtoffers zijn de 8-jarige jongen L. A. Burghout uit de Madeliefstraat in Rotterdam en de 11-jarige jongen H. A. Hendrikse uit de Klaverstraat, eveneens in Rotterdam. Als gevolg van dit laatste zeer vriend schappelijke gesprek, aldus de zegslie den, vindt Rusk, dat hij nu geen ant woord meer hoeft te geven op de rede van Luns ten overstaan van de minis terraad van de NAVO. Mr Luns had, zoals bekend, tijdens deze vrijdag ge houden (scherpe) rede aangedrongen op Amerikaanse steun aan de Nederland se politiek ten aanzien van westelijk Nieuw-Guinea. De Indonesische regering heeft in tussen nog niet gereageerd op de Nederlandse klacht bij de Verenigde Naties over het neerlaten van para chutisten op Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken wilde niet bevestigen, of tegen de Nederlan ders luchtlandingstroepen werden ge bruikt. Ook wilde hij geen commentaar geven op de stap van Nederland bij de V.N. Actie legen infiltranten In een communiqué, dat het gouver- nements voorlichtingsbureau te Hollan- dia zaterdagmorgen uitgaf, wordt ge meld: ,,Bij de opsporing van de groep-Tepi heeft de politie vrijdagmiddag een actie Het Italiaanse parlement heeft gister avond de 71-jarige officiële christende mocratische kandidaat prof. Antonio Seg ni, bij de negende stemming tot presi dent van Italië gekozen. Peter Arnett, correspondent van het Amerikaanse nieuwsbureau Associated Press, is gisteren uit Indonesië verban nen. Hij was er 14 maanden werkzaam egweest. Bij zijn aankomst te Singapore zei Arnett, een Nieuwzeelander, dat hij uit gewezen was omdat hij economische ar tikelen had geschreven, die volgens het Indonesische ministerie van buitenland se zaken schadelijk waren voor de In donesische belangen. De Indonesische regering heeft geen verklaring over de uitwijzing gepubli ceerd. De politie in Bournemouth heeft za terdag twee kinderen, een jongen van elf en een meisje van tien jaar en twee Pekinese hondjes dood in een hotelka mer aangetroffen nadat zij de deur van de kamer had geforceerd. De kinderen bleken gestikt te zijn in plastic zakken. Op de deur van de kamer was een briefje geprikt met de woorden: „Niet storen. De kinderen hebben slecht ge slanen vannacht". Op een spoorlijn in de buurt van Bournemouth is het lijk van de moeder gevonden, de 43-jarige mevr. McLaren. (Van onze verslaggever) „Met bijzonder veel argwaan en bezorgdheid slaan wij de ontwik keling gade, die zich in Nederland voltrekt op het terrein van de vor ming van gediplomeerde jeugd leiders", zei Wim Zondag uit Wa- mel, landelijk voorzitter van de KAJ, welke organisatie gisteren op Bouvigne te Breda zijn natio nale raadsvergadering hield. premier MacMillan heeft DE BRITSE een uitnodiging aanvaard president "De Gaulle van Frankrijk volgende maand (2 en 3 juni) te bezoeken. IN BRUSSEL is gisteren meegedeeld dat de ministeriële conferentie tussen de zes landen van de EEG en Engeland over het Britse verzoek tot toetreding van de gemeenschap, is uitgesteld tot vrijdag en zaterdag a.s. IN BIRMINGHAM is een gedeelte van de fabriek van de British Motor Corpo ration, waar taxi's en vrachtauto's wer den vervaardigd, door brand nagenoeg geheel verwoest. 800 arbeiders zijn zon der werk gekomen. DE WESTDUITSE Volkswagenfabriek maakt voor de binnenlandse Duitse markt -- de prijsverhoging niet ongedaan ue minister van economische zaken had nierop sterk aangedrongen. SOEIpVRNO is geheel genezen van zijn nierziekte na een behandeling van vier maanden door negen Chinese specialisten aldus Soekarno's lijfarts, dr. Soeharto. PAUS JOANNES XXIIi heeft gisteren m de basiliek van St. Pieter de Peru viaanse lekebroeder en mulat Martin de Porres heilig verklaard. DE REGERING van Ghana heeft 160 ge vangenen vrijgelaten, die vastgehouden werden krachtens de wet op de pre ven tieve hechtenis. De heer Zondag vroeg zich af of de tijd wel rijp is om te komen tot een wettelijke regeling voor het gehele jeugdwerk. Het komt ons wat inconsequent voor om in deze tijd, waarin iedereen spreekt over experimenteren en het zoeken naar nieuwe vormen in het jeüdwerk, te gaan werken aan een wettelijke regeling, zo vervolgde Wim Zondag. Bevriezing van bestaande vor men is dan immers nauwelijks te ver mijden. Wij kennen echter geen be roepskrachten of gediplomeerde jeugd leiders en wij voelen er ook bepaald geen behoefte aan. De KAJ is een be weging van jonge arbeiders zelf en wenst en moet dat ook blijven. En ze ker wensen wij geen instituut te zijn voor de arbeidersjeugd. Institutionali sering is zo ongeveer het laatste, wat wij wensen. Het zou voor ons onaan vaardbaar zijn als wij door middel van al dan niet wettelijke subsidieregelingen in die richting zouden worden gema noeuvreerd. Wij zullen het recht van de werkende jeugd om op eigen wijze aan haar eigen beweging gestalte te geven blijven opeisen, zei de voorzitter. Hij sprak verder over de verandering van de verschijningsvorm, die de ka- jottersbeweging de laatste jaren heeft ondergaan en die zeer bewust werd ge stimuleerd. ,Het is er niet gemakkelijker op ge worden om de beweging naar buiten te representeren", aldus Wim Zondag. Nu de massale benadering van de jeugd tot de onmogelijkheden gaat behoren, is |het zaak de nadruk steeds meer te leg gen op de vorming van kleine aposto lisch gerichte actiegroepen, die in alle milieus, waar de arbeidersjeugd leeft, hun invloed kunnen uitoefenen. De grootst mogelijke aandacht zal moeten worden gevraagd voor de vorming en begeleiding van deze actiegroepen. Deze kernen zullen niet los moeten staan van de arbeidersjeugd, doch mid den onder deze jeugd moeten leven. Daarbij pretenderen wij, zo vervolgde de voorzitter, over een eigentijdse methodiek te beschikken. Een methode, die haar waarde in praktijk heeft bewe zen en die in staat is nog velen de weg naar het geluk te wijzen. Sprekend over de vele problemen, waarmede de arbeidende jeugd en haar beweging worden geconfronteerd, zei Wim Zondag, dat de moderne materia listische mentaliteit, waarin de jeugd moet opgroeien, het hoofdbestuur zor gen baart. Hij deelde mede, dat er plannen be staan om met name het sociaal-econo mische werk opnieuw aan te pakken en onder de aandacht van de leiders te brengen. De eerste zondag van mei 1962 in de Betuwe: veel regen en wei nig bloesem... Overijssel, Gelderland en Utrecht hebben zaterdag op ondubbelzin nige wijze van hun aanhankelijk heid aan het vorstenhuis getuigd Franse rechercheurs, vermomd als huisschilders hebben zaterdag te Parijs het hoofd van de burger organisatie van de O.A.S. in Frankrijk, de 47-jarige André Ca nal, aangehouden. De politiemannen omsingelden hem op straat. Voorbijgangers wilden Canal eerst te hulp komen omdat zij dachten dat de man het slachtoffer was van een poging tot ontvoering. Canal wordt verantwoordelijk geacht voor de aanslagen met kneedbommen te Parijs en omgeving. Hij draagt de bij naam „De zwarte monocle" om de mo nocle, die hij voor zijn glazen oog draagt. In Algiers zijn zaterdag 400 personen gearresteerd, verdacht van lid van de O.A.S. te zijn. Er vielen deze dag Dij verschillende aanslagen 22 doden! 15 mensen werden gewond. De burgemeester van Venlo, mr. dr. L. de Gou, is gisterenmiddag kampioen geworden op de gildedag van de schutterij St. Thomas van Aquino te Blerick. Ook het Akker- mansgilde uit Venlo en het St.- Jorisgilde uit Heeze namen aan de wedstrijd deel. Burgemeester De Gou heeft het „koningschap" veroverd door bij het 94e schot met een welgemikte treffer de vogel omlaag te laten tuimelen. De burgemeester die ook lid van de Eerste Kamer is is hier door in het bezit gekomen van het fraaie koningzilver. Het vol gend jaar zal hij op de gildedag, die dan in Venlo wordt gehouden, zijn titel moeten verdedigen. Geen kleine opgave voor de hoogedel gestrenge, edelachtbare majesteit. i J Weersverwachting van het KNMI tot J vanavond, opgemaakt zondagavond i 23.15 uur. J Vrij veel bewolking met af en toe J J wat regen of motregen. Matige tot 0 vrij krachtige zuidwestelijke wind. 1 Dezelfde middagtemperaturen als J J gisteren of iets hogere. i Vandaag: zon onder 20.13 uur. Maan i onder 23.55 uur. Morgen: zon op 4.59 J uur. Maan op 8.29 uur. De regeringsstrijdkrachten van Vene zuela hebben zaterdagavond na felle strijd een twee dagen oude, communis- tisch-geïnspireerde opstand in de haven stad Carupano neergeslagen. De leiders van de opstand, onder wie kapitein ter zee Jesus Teodoro Molina Villegas, zijn gevangengenomen. Vijftienhonderd soldaten van het re geringsleger waren in opdracht van pre sident Romulo Betancourt naar Carupa no opgerukt, waar zij zich na zes uur bittere gevechten nestelden. De opstan delingen onder wie 450 mariniers en honderd communistische en crypto-com- munistische elementen bestookten de re geringstroepen vanaf balkons en daken en vanuit vensters. In de nacht van zaterdag op zondag werden hier en daar nog schermutselin gen gemeld, maar de opstand als zodanig was neergeslagen. Naar alle waarschijnlijkheid is het mysterieuze schip, dat vol gens overlevenden van de ramp met de oceaanreus „Titanic" langsvoer zonder hulp te bieden, niet het Britse vrachtschip „Ca- lifornian" geweest, maar een Noorse robbenjager „Samson", die met een bemanning van 42 koppen en in uitstekende staat verkerende reddingsboten dicht onder de Titanic voer, toen het schip op een ijsberg liep en met 1503 opvarenden verging. Naar aanleidirtg van een rapport van de eerste stuurman van de Sam son, Henrik Naess.dat onlangs door de Noorse televisie aan de openbaarheid is prijsgegeven, heeft het Noorse blad „Verdens Gang" zaterdag verklaard, dat het een raadsel bljjft hoe de com mentator van het televsiestation, Kjell Arnljot Wig, de hand heeft kunnen leg gen op dit geheime rapport. De reden dat het rapport geheim is gehouden iigt in het feit, dat de Samson op il legale robbenvangst was. Angst voor Amerikanen Toen de bemanning de lichten van de Titanic had waargenomen had men aanvankelijk gedacht met sterren te doen te hebben, maar toen de lich ten dichter bij kwamen, was men bang geworden, dat het schepen van de Amerikaanse kustwacht waren In plaats van een nader onderzoek 'in te stellen was de Samson op de vlucht geslagen. De alarmraketten door de Titanic afgevuurd, had men voor sig- rri- 5? nalen van hun achtervolgers gehou den. Zodra het schip te Reykjavik aankwam, had eerste stuurman Naess in samenwerking met de Noorse con sul een rapport opgesteld, nadat men vernomen had wat er met de Titanic was gebeurd en het vermoeden was gerezen, dat de Samson zich dicht bij de Titanic had opgehouden ten tijde van de ramp. Eerherstel lord Commentator Wig heeft tegenover „Verdens Gang" verklaard van de „Mercantile Marine Service Associa tion" te Liverpool een verzoek te heb ben ontvangen om verdere bijzon derheden. Deze Britse organisatie werkt al jaren lang aan een eerher stel voor de kapitein van de „Califor- nian", de onlangs overleden Lord. Tij dens een proces dat destijds in En geland is gehouden is verklaard, dat Lord de Titanic te hulp had moeten komen, aangezien zijn schip zich op en gaven daarmee het mooiste hu welijkscadeau dat het zilveren bruidspaar mocht wensen. Koningin en prins moeten bij de voor bereiding van deze tochten gedacht hebben: „Wij kunnen niet alle landge noten ontvangen en daarom komen wij naar hen". Hoewel het programma strak georganiseerd was en op de mi nuut af was getimed, was er van een officieel bezoek geen sprake. Integen deel, ongedwongen hebben koningin en prins en hun kinderen feestgevierd, een feest waarin met name de jeugd be trokken werd. Spectaculair was na tuurlijk het jeugdspel in de Arnhemse Schouwburg, waar honderden jongeren bijeen waren en hier op hun manier een antwoord gaven op de door onze vorstin gestelde vraag: „Wat denken jullie van de toekomst?". Maar dan was er ook een ongedwongen samenzijn in de Bui ten-sociëteit in Zwolle. Op het eiland Wight is gisteren een DC-3 met 28 passagiers veron gelukt. Hierbij zijn tien inzitten den gedood en zeven zijn naar een ziekenhuis gebracht. De overigen werden slechts licht gewond. Het vliegtuig, eigendom van de Chan nel Airline, die vluchten maakt van En geland naar eilanden in het Kanaal, maakte een lijnvlucht van Jersey naar Portsmouth. Volgens ooggetuigen vloog het tegen de 25 meter hoge St. Bonifa ce Down, de hoogste heuvel op het on der de Engelse zuidkust liggende eiland. Het vliegtuig ploegde zich een paar honderd meter door struikgewas en gras en raakte vervolgens in brand. Redders vonden alleen nog het staartstuk intact. Wrakstukken lagen in wijde omtrek ver spreid. De foto toont het koninklijk gezin op het Vredenburgplein te Utrecht, waar meer dan duizend jongeren, aan lange houten tafels gezeten, zich te goed deden aan een bevrij dingsmaaltijd, bestaande uit „meat and vegetables Utrecht viel de eer te beurt van een avondlijk bezoek. En men heeft dit tijdstip dan ook uitgebuit door te wer ken met veel kleurige lichtjes en ge- illumineerde erebogen. De Utrechtse grachten, zo vaak bekritiseerd, boden een feeërieke aanblik. Deze eerste dag van een reeks van bezoeken aan provinciale hoofdsteden mag bijzonder geslaagd worden ge noemd. Niet alleen de westelijke journalisten, maar ook de Russische autoriteiten en niet in het minst premier Kroestjev zelf waren volkomen verrast, toen de Rus sische premier in het openbaar plotse ling werd omhelsd en op de linkerwang gekust door oud-president Klement Wo rosjilov. Het incident deed zich voor tijdens de receptie in het Kremlin ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van het dagblad „Pravda", het officiële Rus sische partij-orgaan. De verrassing werd nog groter, toen .bleek dat Kroestjev geen bezwaar maak te tegen het plotselinge gebaar van Wo rosjilov. Worosjilov had tijdens de receptie naast Kroestjev gezeten. Op 22 oktober tijdens het partijcon gres, had Kroestjev een felle aanval ge daan op de „anti-partij" groep, tot wie ook Worosjilov werd gerekend. „Dit is een van de meest vlotte conferenties, die ik sedert jaren heb meegemaakt". Dat was het commentaar van de Nederlandse secretaris-generaal D. U. Stikker, na afloop van de driedaagse voor jaarszitting van ministers van buitenlandse zaken en defensie van de vijftien NAVO-landen, te Athe ne gehouden. Met name wees de heer Stikker op het Amerikaanse besluit van de NAVO vijf onder zeeboten ter beschikking te stel len, die zijn bewapend met de Po laris, een atoomprojectiel. In het slotcommuniqué van de minis ters komt de grote eenstemmigheid dui delijk tot uitdrukking. De Verenigde Staten hebben erin be vestigd, dat ze zullen doorgaan met het! verstrekken van kernwapens voor de versterking van het defensieve apparaat van de NAVO. Het besluit was gebaseerd, aldus het communiqué, op het Amerikaanse aan bod om voor de deelgenoten in dé NA VO informaties beschikbaar te stellen omtrent opslag van kernwapens en plaats daarvan in Europa, en met hen overleg te plegen inzake omvang van de voorraad kernwapens, de planning en voorkeursdoelen in gevai van oorlog. De ministerraad van de NAVO be vestigde het standpunt van het bondge nootschap inzake Berlijn, en „nam ken nis" van recent verkennend overleg tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie in deze. De NAVO verplicht zich tot het bevor deren van internationale samenwerking op wetenschappelijk gebied, en heeft verder gepleit voor meer hulp aan on derontwikkelde landen. De NAVO wil zeer in het bijzonder steun van de NAVO-landen aan de part ners Griekenland en Turkije, in samen werking met andere internationale orga nisaties. (Advertentie) In het communiqué stond verder, dat Amerika en Engeland verzekeringen hadden gegeven, dat hun strategische strijdkrachten ter beschikking zouden ZICn 0p Wijven van de defensie van de NAVO, j nog geen 10 zeemijlen van de Titanic S,°K,5Lle. we?e .rechtstreeks aan de zou hebben bevonden. Lord heeft tij- NAVO ter beschikking zijn gesteld. dens het proces en daarna steeds De ministerraad van de NAVO heeft besloten procedures te openen die alle lid-staten van de NAVO in staat zullen stellen inlichtingen over de rol van kern wapens bij de NAVO-defensies in te win nen en uit te wisselen. I trachten aan te tonen, dat zijn schip op grotere afstand van de Titanic was gelegen en dat er zich een ander schip tussen de Californian en de Ti tanic had bevonden. Deze week: TRICOT NYLON SHIRTS 100*/» ventilerend Heren: Nylon de luxe |3.90 Nylon super |6.'° jongens: Nylon de luxe, 6 jaar kleine stijging per miat 9.^

de Stem | 1962 | | pagina 1