NEDERLAND EERDE ZIJN DODEN Kransen op oorlog raven «am'"enrlikBrandende tankauto liep vast op trottoir PARACHUTISTEN AFGEWORPEN BOVEN NIEUW-GUINEA Rusk tot Navj: Russen zeer onder indruk van onze militaire kracht Dodental treinramp in Japan reeds 163 Luns vraagt steun van Amerika De Gaulle naar West-Duitsland drogist drukker DAGBLAD VOOR ZEELAND Kennedy wil een Atlantische vennootschap Vriendendemonstratie - Laffe OAS-aanslag mislukt Rustig weer Moslim wijk aan ernstige ramp ontkomen Geen uitstel Nederland beschuldigt Indonesië Advies aan regering: Huurcompensatie 11/2 pet. van loon VRAGEN OVER PLAN BUNKER Of u bent, of Spanning minder niet verdwenen Eindelijk weer eens stemmen Vier man wegens plichtverzaking gearresteerd 102e JAARGANG No. 23970 foor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG •MEI 1962 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandi» Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: 3. 3. H. A Bmn*. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. 3. v. Hootegem mr. dr. A. 3. 3. M. Me*, mr H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat ld - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. bind Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaai, 8,80 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0,42 per mm (Ing. Medr 1,05). Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. He Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 - telefoon 6 252 -Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14- telefoon 2377 - (BijbureausTerneurenUsbaanstraat 24 telefoon 280) - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) De minister van buitenlandse zaken, J. Luns heeft gisteren in Athene op de NAVO-conferentie gevraagd om Ameri kaanse steun in het Nederlandse geschil met Indonesië om Nieuw-Guinea. Luns deed dit in wat men een „ster ke" rede noemde tijdens de vergadering met gesloten deuren van vrijdagmiddag. Er werden geen bijzonderheden gege ven over de rede, maar volgens waarne mers had Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zijn antwoord nog „in beraad" gehouden. Reeds enige tijd geleden werd een af spraak gemaakt, dat Luns en Rusk el kaar heden tijdens de lunch zouden ont moeten. Rusk wilde zijn antwoord pas geven na de eigenlijke conferentie, als enkele bijzondere problemen nog na der bestudeerd zouden worden. President Kennedy heeft vrijdag aan gedrongen op een „open vennootschap tussen alle vrije landen, een geleidelijk neerhalen van handelsmuren, waarbij de gehele niet-communistische wereld door de koorden van het economisch eigen belang wordt samengetrokken". „Deze vennootschap", aldus Kennedy, „zal aanvankelijk een zuivere Atlantische vennootschap zijn tussen de gemeen schappelijke markt van Europa en de gemeenschappelijke markt van 50 ver enigde staten". Volgens Kennedy, die met zijn rede steun zocht voor zijn in het congres ingediend wetsvoorstel ter bevordering van de handel met Europa, zal de ven nootschap gebaseerd zijn op een econo mie met een omzet van duizend miljard dollar, welke omzet in het laatste deel der zestiger jaren met 50 procent kan toenemen. „De vennootschap zal voor de leiders van de communistische wereld een di recte, machtige en duurzame uitdaging vormen tegen hun systeem van een ijze ren staatsdiscipline". President De Gaulle van Frankrijk aal in september een officieel beaoek bren gen aan West-Dultsland. De Franse president beantwoordt hier mee het bezoek, dat de Westduitse pre sident Lübke vorig jaar aan Frankrijk ebracht heeft. Adenauer zal ook een officieel bezoek an Frankrijk brengen en wel van 1 tot juli. In een vraaggesprek met de France- Soir-correspondent in Bonn zei Aden auer dat De Gaulle hem nimmer te leurgesteld had en dat hij zich verheug de op zijn eerste officiële bezoek aan Frankrijk. „Sinds 1925 heb ik gewerkt voor de 'oenadering tussen onze beide volken. U kunt zich derhalve voorstellen hoeveel jetekenis ik hecht aan een bezoek, dat ik als een demonstratie van Frans-Duit- I se vriendschap beschouw", aldus de bondskanselier. Op vragen over de vooruitzichten op l een overeenstemming tussen oost en west zei Adenauer: „Wanneer de Russen be seffen, dat zij bedreigd worden door China, zullen zij bereid zijn om met de Ver. Staten een regeling te treffen. Zij maken zich nu reeds bezorgd, misschien zal deze evolutie sneller zijn dan wij denken. Ik geloof niet", zei hij verder, „dat er een oorlog zal zijn, maar wij moeten zorgen, dat wij sterk blijven. De Russen zijn er kennelijk niet in geïn teresseerd een oorlog te voeren die zij zouden verliezen". fSS&s 9 BaSBffiBS (Advertentie) Bij het nationaal monument op de Dam heeft Nederland gis teren in een zeer indruk wekkende en sobere plechtig heid zijn doden geëerd uit de tweede wereldoorlog, alsook uit Indonesië en Korea. Hoogtepunt van deze plechtigheid was de kranslegging bij het monument door koningin Juliana en prins Bernhard. Daaraan voorafgaande waren in drie kerken herdenkingsbijeenkom sten gehouden. In elk van de drie kerken spraken een opperrabbijn, een katholiek priester en een dominee. De dienst in de oude Lutherse kerk werd bijgewoond door een zeer groot aahtal autoriteiten, waaronder pre mier De Quay. De bijeenkomsten in de kerken werden besloten met ge zamenlijke zang waarna de drie stoe ten zich op weg begaven naar de Dam. Daar was een zeer grote menigte aanwezig om de plechtigheid, vooraf gaande aan de viering van de bevrij dingsdag, mee te maken. Onder de aanwezigen waren ongeveer vijftien honderd nabestaanden van de 47000 bij de oorlogsgravenstichting inge schreven Nederlandse gevallenen. Zij allen hadden een uitnodiging gekre gen. Een half uur nadat de drie stoeten op de Dam waren aangekomen, arri veerden koningin Juliana en prins Bernhard. De vorstin was gekleed in een zwart complet met zwarte hoed en de prins droeg het uniform van inspecteur-generaal van dé land macht. Onder erewachten waren er ook van de voormalige Binnenland se Strijdkrachten en van het Vetera- nenlegioen Nederland. De krans van het vorstenpaar be stond uit witte tulpen. Hierna wer den nog ongeveer veertig kransen gelegd door de regering, militaire autoriteiten en vertegenwoordigers van talrijke organisaties. Daaronder waren ook het British Legion en de Poolse organisatie van oud-strijders. Na de taptoe en een minuut plech tige stilte zong de menigte op de Dam gezamenlijk het eerste couplet van het Wilhelmus. Ook op talrijke andere plaatsen in ons land zijn herdenkingsbijeenkom sten gehouden o.a. op de Grebbeberg waar de gevallenen van de Konink lijke Landmacht uit de tweede we reldoorlog werden herdacht, in vele garnizoenen, bij monumenten en ere- velden. Foto: Koningin Juliana en prins Bernhard plaatsen een krans aan de voet van het Nationaal monu ment op De Dam. De ambassade van de V.A.R. in Wash ington heeft gisteren een bericht, dat president Nasser van de V.A.R. bij een moordaanslag ernstige schotwonden heeft opgelopen „absoluut ongegrond" ge noemd. zijn NU DE ïijksbemiddelaars zich inzake de nieuwe c.a.o. voor de kleinmetaal niet aan het advies van de Stichting van de Arbeid willen houden ze willen niet verder gaan dan een verhoging van tien cent per uur gaat de vakraad zich be raden over nieuwe voorstellen aan het college, om uit de impasse te geraken. DOORDAT de bodem van een ijzer smeltoven in een bedrijf te Rotterdam gisteren wegzakte, kwam gesmolten me- Lm^een !?ak met condenswater te recht. Daarbij ontstond een geweldige ontploffing die zes arbeiders (twee ern stig) verwondde. EEN JONGETJE van vier jaar is giste- len in Amsterdam onder het achterwiel van een vrachtwagen terecht gekomen wet kind werd gedood. DE MIJNSTAKING in Spanje, de groot- b- st2kingsl)ew.eSing die dit land ooit gekend heeft, is na een gesprek gisteren tussen de twee partijen steeds niet tot een eind gekomen. DE RAAD voor de scheepvaart heeft gisteren geen oorzaak kunnen aanwijzen van de ramp met de „Stientje Mensin- ga waarbij vorig jaar in december ne gen mensen om het leven kwamen. VOOR DE dertien ingesloten mijnwer kers in Zuid-Afrika bestaat weinig hoop meer op redding. van nog S Verwachting, meegedeeld door het* 2 K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond, 2 opgemaakt vrijdagavond 23.15 uur. 2 2 Veranderlijke bewolking, maar geen 2 2 regen van betekenis. Weinig wind en 2 2 ongeveer dezelfde temperaturen als 2 2 gisteren. 2 Verwachting van het Belgisch weer- 2 kundig instituut: 2 Zeer zacb' veer. daarna iets frisser.* Maximurr mn«-Maturen tot 18 graden.* Vandaag: onder 20.10 uur, maan onder 21 4* un j Morgen oi 5.02 uur, zon onder* 20.12 uuiïai op 6.55 uur, maan 2 onder 22 54 mr 2 Maandag: -.on <p 5.01 uur, maan op* 2 7.39 uur. In Algiers is gisteren een poging gedaan een mohammedaanse wijk met een tankwagen in brand te steken. Hierbij viel een dode en werden dertig mensen gewond, on der wie twee Europeanen. De tank wagen was door een kneedbom in brand gestoken op een hoog ge deelte van Algiers. Volgens mohammedaanse ooggetuigen werd de tankwagen door een Europese chauffeur bestuurd. De wagen werd ge volgd door een autobus. De chauffeur stapte uit, waarna een passagier van de bus ee'n bom onder de tankwagen wierp. De bus vertrok hierna onmiddellijk, de chauffeur van de tankwagen meenemend- Het stuur van de tankwagen bleek met een ketting vastgezet te zijn. Uit een eerste onderzoek heeft men opge maakt dat de terroristen de bedoeling hadden de brandende vrachtwagen van de hoogte waarop deze stond af te laten i rijden, waardoor deze midden in de kleine, laag gelegen mohammedaanse wijk terecht zou zijn gekomen. Dit mis lukte echter omdat de wielen tegen de stoeprand vastliepen. Onmiddellijk na de ontploffing ont stond paniek onder de bewoners van de Europese wijk. Verscheidene mensen werden ernstig gewond door brandende benzine. Een 20 meter hoge vlam schoot de lucht in. Brandende benzine werd op de daken van de omliggende huizen geworpen. De brandweer was de in het begin zeer hevige brand spoedig meester. Deze nieuwe uiting van OAS-misda- digheid vond plaats terwijl de mobiele garde in Algiers juist een nieuwe speur tocht naar het geheime leger was be gonnen. Een wijk werd geheel afgezet. Er waren in het verleden in die wijk talrijke aanslagen gepleegd tegen de moslims. In en rond Algiers vielen gisteren bij aanslagen zeven doden onder de Alge rijnse bevolking en ook werd een Euro peaan gedood toen na OAS-aanslagen wanordelijkheden uitbraken. In vele wijken geldt nu een absoluut parkeer verbod voor auto's. Wagens die toch worden aangetroffen worden weggesleept en zonder pardon vernietigd- Ook krijgt het centrum van Algiers nu mohamme daanse politiemannen in burger, in de strijd tegen het terrorisme. Naar aanleiding van berichten in Fran se kranten als zou de regering de volks stemming in Algerië (over het akkoord van Evian) willen uitstellen, is gisteren ten stelligste ontkend dat er in Parijs zulke plannen bestaan. „De volksstemming gaat door, de gehele uitvoering van het verdrag gaat door, precies op de overeengekomen tijd. Op 19 september, zes maanden na de tekening van het bestand, zal de onafhankelijkheidsoverdracht plaats hebben", zei minister Peyrefitte met nadruk. Schaapherders hebben in een massagraf ten zuidwesten van de oost-Algerijnse plaats Constantine de stoffelijke resten van 500 mannen en vrouwen gevonden, met prikkeldraad aan elkaar gebonden. In het gebied dat tot nu toe door het Franse leger werd bezet en voor burgers gesloten was, zijn verscheidene massa graven gevonden. De bevelhebber van de strijdkrachten op Nieuw Guinea heeft gis teren te Hollandia bekend gemaakt, dat einde vorige week een aantal Indonesische parachutisten zijn afgeworpen boven een onherbergzaam gedeelte van het schiereiland Onin ten noorden van Fak-Fak. Enige parachutisten werden gevangen genomen, enkelen sneuvelden. Een gedeelte van de parachutisten is het oerwoud ingevlucht. Het ministe rie van defensie heeft dit bericht bevestigd. Voorts zbijn onbekende vliegtuigen op 2 mei waargenomen boven Sorong en op 3 mei boven de baai van Waimana. Nederland heeft gisteren bij de V.N. een opgave ingediend van infiltraties door Indonesiërs. In Djakarta is gisteren bekendgemaakt dat president Soekarno heden om 18.30 uur plaatselijke tijd in zijn zomerpaleis! een „belangrijke verklaring" zal afleg gen. Er is niet meegedeeld, waarover de verklaring zal gaan. Diverse politieke partijen aldus ra dio Djakarta zijn fel in verzet geko men tegen een wetsontwerp, waarbij be paald zou worden dat slechts één derde van het aantal leden van het parlement door verkiezingen een plaats zou kun nen krijgen, terwijl tweederde door de president zou kunnen worden benoemd. Zo fel was de tegenstand, dat Soekarno zich genoopt zag het voorstel in te trek ken. Hij heeft het voorgelegd aan de op perste adviesraad met het verzoek het ontwerp te amenderen. Ondertussen zit Soebandrio in Moskou en ofschoon niet officieel erkend door de Indonesische delegatie, gaat het ge sprek over de spoedige en snelle leve ring van wapens. Soebandrio had een „hartelijk en vriendschappelijk" gesprek met Gromiko. Eenzelfde gesprek voerde hij met Malinowski, de Russische minis ter van defensie. In een brief aan de secretaris-gene raal van de V. N. Oe Thant, heeft Ne derland Indonesië beschuldigd van agressie. Nederland maakte bekend, dat Indonesië de volle verantwoordelijk heid diende-te dragen van de recente incidenten, tot welke ook de landing (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) De Stichting van de Arbeid heeft de regering thans officieel geadviseerd de aangekondigde huurverhoging door de werkgevers te laten compenseren met 1,5 procent van het loon. Deze verplich te compensatie zou moeten gelden voor inkomens tot maximaal f 13.000 en min stens f 2.25 per week moeten bedragen. Boven de f 13.000 is de compensatie dus niet verplicht maar wel toegestaan. van valschermtroepen op Nederlands Nieuw-Guinea gerekend dienen te wor den. De brief werd eergisteren reeds door de ambassadeur W. A. Schürmann over handigd aan de plaatsvervanger van Oe Thant, Ralph Bunch. Het is duidelijk, aldus de Nederland se afgevaardigde, dat de militaire actie der parachutisten slechts kon worden uitgevoerd door officiële land- en lucht strijdkrachten, die optreden volgens een gecoördineerd plan, dat tevoren zorg vuldig werd opgesteld. Nederland vroeg geen optreden door de V. N. op dit ogenblik, maar verzocht alleen de brief onder de leden-delegaties te laten circuleren. Mr. Schürmann zei dat, toen het gehei me vooroverleg tussen Nederland en In donesië op 20 maart begon in aanwe zigheid van een waarnemer, die door de V. N. was aangewezen „de Neder landse regering zich gerechtigd achtte te verwachten, dat Indonesië zich van bedreigingen met geweld en fortiori van gewelddadig optreden zou onthou den." Deze verwachting was „onmiddellijk vergeefs gebleken". Het Tweede-Kamerlid de heer Bur ger (PvdA) heeft aan de minister-pre sident schriftelijk gevraagd of hij ken nis heeft genomen van een extra-uitzen ding van de reportagedienst van de AVRO d.d. 3 mei waarin ter gelegenheid van zijn vertrek de heer Jouwe op Schiphol werd geïnterviewd en meedeel de met enkele collega's uit de Nieuw- Guinearaad naar Nederland te zijn ge komen om de regering in te lichten om trent zijn standpunt inzake het plan- Bunker. De heer Burger vraagt of de minister-president niet van mening is, dat ook het Nederlandse volk omtrent de inhoud van dat plan-Bunker dient te worden ingelicht alsmede ovér het standpunt dat het kabinet daaromtrent heeft ingenomen. De persdienst van het Westduitse mi nisterie van defensie heeft gisteren in Bonn meegedeeld, dat de bondsrepubliek de laatste tijd geen wapens aan Indo nesië heeft verkocht, noch Indonesische kadetten heeft opgeleid. Welk beroep u ook uitoefent... vooralle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de VERZEKERINGEN van dan N. C. B. sinds 1898 Spoorlaan 50 Tilburg. Tel.: 20080 Gisteren is in Athene de bijeenkomst van de Navo-ministerraad begonnen, die wordt bijgewoond door de ministers van buitenlandse zaken der vijftien Navo leden. Secretaris-generaal mr. D. U. Stikker verklaarde dat de internationale toestand nog steeds gespannen is, doch dat de Berlijnse crisis de Navo niet heeft ver zwakt. „De scanning bereikte een hoogtepunt ten tijde van de bouw van de Berlijnse muur en in de periode, dat Sovjetrussi- sche vliegtuigen het geallieerde luchtver keer in de luchtwegen tussen West-Berlijn en West-Duitsland gingen hinderen. Zij is thans wat afgenomen, doch er kan niet worden gezegd dat zij reeds ver dwenen is", aldus mr. Stikker. „De druk, die de communistische sta ten op de vrije landen uitoefenen, heeft zich niet beperkt tot Berlijn of Duits land alleen. De communisten tasten voortdurend de grenzen der vrije gebie den in de wereld af, om te zien of zij ergens een zwakke plek kunnen vinden. De toestand, waarin landen als Kongo, Laos en Cuba zich thans bevinden, geeft hun elke gelegenheid om in troebel wa ter te vissen", zei Stikker. De openingsrede werd uitgesproken door de eerste minister van het ontvan gende land, de Griekse premier Kara- manlis. „De bewegelijke Navo-strijd- macht vormt een waarborg dat Navo- strijdkrachtén onmiddellijk daar kunnen zijn, waar zich een definitieve dreiging zou gaan aftekenen", zei hij. De als voorzitter van de Navo-raad optredende Turkse minister van buiten landse zaken Foridun Comal Orkin ver klaarde dat „slechts te verwaarlozen vorderingen" zijn gemaakt in de richting van een wezenlijke internationale vrede en het afwenden van een oorlog met kernwapens. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Rusk zei dat het Amerikaans-Russische contact over Ber lijn wijst op een ontspanning in de be trekkingen tussen Oost en West maar dat tekenen van ontspanning gepaard gaan met andere die aantonen dat de Sovjet-politiek hard blijft. Volgens Rusk zijn de Russen zeer onder de indruk ge komen van de westerse militaire krachts- 'nspanning als reactie op de crisis om Berlijn. Volgens de New York Times heeft Rusk de steun van West-Duitsland en Frankrijk verkregen voor een overgang van de verkennende besprekingen met de Sovjet-Unie over Berlijn naar het stadium van eigenlijke onderhandelin gen. De soepeler houding van de Fransen zou het gevolg zijn van de installatie van Pompidou als premier. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft zich hierop echter gehaast te verklaren dat Frankrijk zijn houding ten opzichte van de besprekingen niet heeft veranderd. Het beschouwt ze als een zui ver Amerikaanse aangelegenheid. „Frank rijk heeft noch bezwaren geuit noch in stemming betuigd", werd gezegd. De gemeente Noorbeek in Lim burg heeft sinds 1946 geen gemeen teraadsverkiezingen meer gekend. Men was het er zo roerend eens. dat I steeds slechts één lijst met enkel- voudige kandidaatstelling werd in gediend. Thans zijn vier lijsten in gediend: twee lijsten door boeren- groeperingen, een lijst door een ar beidersgroepering en een lijst door de werknemende middenstand. Na 16 jaar gaat men dus weer voor het eerst een raad kiezen. Een luchtfoto van de spoorwegramp bij Tokio, die een beeld geeft van de ravage. Het dodencijfer tengevolge van de driedubbele treinbotsing in een der buitenwijken van Tokio is gis. teren tot 163 opgelopen. Onder de wrakstukken worden echter nog steeds doden gevonden. Het aantal gewonden bedraagt tot dusver 385 van wie er 190 ernstig zijn gewond. Het is op één na het ernstigste onge luk uit de geschiedenis van de Japanse spoorwegen. Vele van de slachtoffers waren feest gangers, die deel hadden genomen aan de festiviteiten van de gouden week in Japan. De politie heeft de machinist van de goederentrein, die door een rood sein gereden zou zijn, gearresteerd. Bij een controle van de seinen is volgens de po litie vast komen te staan, dat de sei nen goed werkten en dat het desbetref fende sein ten tijde van het ongeluk op rood stond. De 38-jarige machinist van de goederentrein, Morifumi Minakami, heeft beweerd, dat het sein groen was. Later maakte de politie bekend, ook nog drie andere spoorwegmensen gear resteerd te hebben in verband met de spoorramp. De vier mannen, de machinist van de goederentrein, de machinist en con ducteur van een der forensentreinen en een stationschef, zijn na een lang verhoor wegens „grote onachtzaam heid bij de uitvoering van hun plich ten" gearresteerd. Artsen in de ziekenhuizen van Toki ondervinden moeilijkheden bij het op reren van de gewonden, omdat er ii. de stad een watertekort heerst.

de Stem | 1962 | | pagina 1