Resultaat CNRA te Tripoli nog onzeker Spitsroeden lopen Tsjombe wil naar Leopoldstad Glenn ondergaat (huilend) hulde van landgenoten V.S. uiteraard weer niet akkoord Robert Kennedy in Berlijn Bij het aanstaande akkoord Parijs-Algerije Y.S. Iedereen tussen 6 en 60 kan ruimtereis wage Opstand in Turkije neergeslagen Cuba klaagt aan NASA-medaille voor astronaut Kroestjevs tweede voorstel Dr. Krump veroordeeld hotelier horlogemaker DAGBLAD VOOR ZEELAND De ramp in Hamburg Aantal geborgen slachtoffers bedraagt 291 5000 AANSLAGEN Speurtocht naar vermiste Gijs nog vergeefs Britse kernbom f ranse kat Britse wensen de EEG en Wisselend bewolkt cn Het Latijn in de R.-K. Kerk Onderscheiding Pokken in Aken BANANEN lekker Of u bent, of 102e JAARGANG No. 23912 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M, Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 1« - Tel. 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland Slem ZATERDAG 24 FEBRUARI 1962 Abonnementsprijs 7,30 per kwartaal, f 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BiibureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) DE GAULLE TREFT AL VOLOP MAATREGELEN De chef-staf van het Turkse leger heeft gisteren in een communiqué, dat werd voorgelezen door radio Ankara, ver klaard, dat een cadettenopstand .volko men is neergeslagen". In het communiqué stond dat be paalde ongeoorloofde maatregelen ge nomen door enkele onderdelen van regi menten van het garnizoen van Ankara", volledig ongedaan waren gemaakt. Premier Ismet Inonu had kort tevo ren, eveneens via de radio, meegedeeld, dat de regering de toestand volkomen meester was, nadat achtduizend jonge ren, geleid door cadetten van de krijgs school, in Ankara een anti-regeringsbe toging buiten de stadsgrenzen hadden gehouden op donderdagavond. Troepen van het plaatselijk garnizoer omsingel den de groep en smoorden de revolte in de kiem. Voor zover bekend heeft er geen bloed gevloeid. Tot nu toe zijn in Hamburg en om geving de stoffelijke overschotten van 291 slachtoffers geborgen; 243 om het leven gekomenen zijn geïdentificeerd. Onder de doden bevinden zich tien red ders. Zeven hunner waren Westduitse militairen. Speciale eenheden van het Westduitse leger en Deense kikvorsmannen zetten het zoeken naar de lijken van verdron kenen voort. Er is een groot tekort aan artsen in Hamburg. Verscheidene Westduitse stadsbestu ren. waaronder die van Bonn, München en Neurenberg, hebben besloten geen carnavalsfeesten te doen houden. Het daarvoor uitgetrokken geld zal nu ter beschikking van de slachtoffers van de overstromingsramp worden gesteld. EEN RESOLUTIE waarin een onder zoek wordt aanbevolen naar de vraag of Zuid-Rhodesië wel ten volle zelfbestuur heeft, is door de V.N.-beheerschapscom- missie met 56 tegen 20 stemmen aange nomen. Tegen stemde o.m. Nederland. Men acht het zo goed als zeker dat de algemene vergadering de resolutie zal aannemen. KARDINAAL Feltin heeft in een her derlijke brief een veroordeling uitge sproken over de gewelddadigheden die door de O.A.S. worden bedreven. Deze daden zijn voor christenen ontoelaat baar. MINISTER Klompé gaat in Zweden voor het eerst van haar leven een schip te water laten. Het is de tanker ..Gulf Hol lander". Onze vrouwelijke minister is gisteren per vliegtuig vertrokken. EEN VROUW in Brussel heeft bekend dat zij in samenwerking met haar zwa ger en haar broer, haar echtgenoot heef] vergiftigd. Het slachtoffer werd, nadai hu het vergif had binnengekregen, eerst Krankzinnig. Daarna stierf hij. DE HEER WORMS, bekend van de senrootaffaire, is door het Haagse ge rechtshof tot f 250,- boete veroordeeld wegens smaad jegens de vice-voorzitter van de hoge autoriteit van de E.K.S.G. DE STAKING in de mijn te Decazeville is geëindigd. De zevenhon derd stakers hadden geageerd tegen de Plannen om de mijn te sluiten. EEN ZENDELING uit de V.S. heeft verteld dat een Amerikaanse expeditie naar Westelijk Nieuw-Guinea dezelf- ae als die waartoe de vermiste Michael Rockefeller heeft behoord een stam- mrnkHjg heeft geëntameerd terwille van fraaie filmopnamen. Terwiil ook gisteren het overleg nog voortduurde van de natio nale raad van de Algerijnse revolutie heeft president De Gaulle met elk van de bevelhebbers van de tien militaire districten in Frankrijk een kwartier lang gesproken. De debatten van de Algerijnse raad - die, zoals gemeld, in Tripoli, Libië, werden gehouden, verliepen „in goede sfeer", aldus de Tunesische radio. In afwachting van een mogelijk (en zelfs waarschijnlijk) akkoord, treft de Franse regering haar voorzorgsmaatregelen om het hoofd te kunnen bieden aan (eveneens waarschijnlijke) wan ordelijkheden, die de illegale or ganisatie O.A.S. na een staken van het vuren in Algerije zou kunnen veroorzaken. De Gaulle zal vandaag met opperoffi- eieren van de marine en luchtmacht spreken. De president heeft gisteren ook een vergadering van de nationale defensie commissie geleid. ™.:V t In kringen die nauwe betrekkingen met de Franse regering onderhou den, is vernomen, dat aan de be kendmaking van een staken van het vuren een officiële vredesconferentie van de Franse regering en de Al gerijnse regering vooraf zal gaan. Op deze conferentie zullen de ge heime akkoorden worden onderte kend. Tegelijkertijd zou de opstan delingenleider Ben Bella uit Franse gevangenschap worden ontslagen. De Franse minister van binnenlandse zaken, Roger Frey, heeft voor de grond wetscommissie uit de nationale verga dering verklaard, dat de geheime leger- organisatie, O.A.S., in de afgelopen tien maanden 5000 aanslagen met kneedbom- men in Algerië en 657 in Frankrijk heeft gepleegd. Het aantal door de O.A.S. in deze pe riode gepleegde moorden bedroeg in bei de landen volgens de minister officieel 47. Drie gewapende Europeanen deden een overval op een postkantoor in Al giers en maakten zich met 4600 nieuwe francs (ongeveer 3400 gulden) uit de voeten. Algerijnen hebben in Oran verschei dene auto's van Europeanen omver ge worpen en in brand gestoken. Veilig heidspolitie sloot de toegangen tot da wijken waar de wanordelijkheden plaats vonden. af. Tien personen, vonden bij de ze aanslagen de dood. De speurtocht naar het vermiste de biele jongetje Gijs Verrips uit Amster dam. is gisteren onverminderd voortge zet. In de bosrijke omgeving van 't Har de doorzochten 200 mannen van de rijks politie en 500 militairen wegen en bos sen. Men meende hem daar gezien te hebben, doch later bleek dit op een mis verstand te berusten. Over Gijs Ver rips, die al drie dagen te Amsterdam wordt vermist, is verder dus nog niets bekend. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft gisteren met zijn vrouw, vergezeld door burgemeester Willy Brandt, een bezoek gebracht aan de scheidsmuur tussen Oost- en West- Berlijn. In afzonderlijke autoritten langs tien duizenden enthousiaste Berlijners, maak ten de Kennedy's een tocht door de ver deelde stad. De minister heeft een krans gelegd aan de voet van het gedenkteken voor slachtoffers van de nazi's in Ploet- zensee. Kennedy heeft 's middags een bezoek gebracht aan de Amerikaanse troepen in West-Berlijn. Vervolgens hield hij een persconferentie, die door de televisie werd uitgezonden. Daarna onderhield de broer van de Amerikaanse president zich met vakbondsleiders en jeugdige ar beiders. In de Westberlijnse arbeiderswijk Wed ding, eens bekend als ,,de rode wijk" van Berlijn vanwege het grote aantal communisten dat er woonde, waren twin tigduizend mensen op de been om het echtpaar Kennedy te begroeten. Op de foto: Een beeld van het be- ziek van Robert Kennedy aan West- Berlijn. Samen met burgemeester Wil ly Brandt kijkt hij over de muur naar Oost-Berlijn. (Telefoto) Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt maar geen sneeuw t !,an betekenis. Matige tot krachtige „^or,"oostelÜke wind. Temperaturen nm het vriespunt. i-,fr\Vachting van het Belgisch weer kundig instituut: .^anhoudend koud weer. Minimum- peraturen van min acht tot min v max*mum min vier tot plus Jer. Hier en daar sneeuw. Het ver- Keer moet rekening houden met 5 u en van 60 to1 40 km Per uur- P5aaêl zon onder 18.09 uur. Maan 5 op 23.21 uur. 1 Morgen: zon op 7.36 uur. Zon onder 5 U "ur- Maan onder 10.06 uur. 5?n °P 7-36 uur Maan op 0.27 uur. Maan onder 10.32 uur. In Londen is bekendgemaakt dat En geland in de komende weken op het proefterrein in de Amerikaanse staat Nevada een kleine kernbom tot ontplof fing zal brengen. De proef zal onder- gronds genomen worden. Frankrijk is voornemens in de loop van dit jaar een kat de ruimte in te schie ten. Volgende maand zal een raket met een rat gelanceerd worden. Het is niet de bedoeling dat zij in een baan om de aarde gebracht worden. De lanceringen zullen op de basis Hammaguir in de Sa hara geschieden. Paus Joannes XXIII heeft de positie van het Latijn in de r.-k. Kerk gewaar borgd in een „apostolische constitutie" welke gisteren is gepubliceerd. Hierin wordt gezegd dat het Latijn de levende taal van de Kerk is en dat het bij de tijd moet blijven. De Heilige Stoel zal daar om een speciaal instituut oprichten om het kerklatijn aan de moderne behoef ten aan te passen en leraren in deze taal op te leiden. De constitutie draagt de betrokken kerkelijke autoriteiten op er op toe te zien dat geen van hen „uit louter zucht naar nieuwigheid" zich uit spreekt tegen het gebruik van het Latijn bij de opleiding van de geestelijken en in de liturgie. Van niet-officiële zijde werd gezegd, dat deze instructies van de paus be doeld zijn als maatregel tegen bepaalde strevingen om het belang van het Latijn te verkleinen. Men had verwacht, dat deze kwestie op het aanstaande alge mene Concilie ter tafel zou komen maar door deze pauselijke constitutie was zij nu uiteindelijk geregeld. Cuba heeft de Veiligheidsraad verzocht in spoedzitting bijeen te komen voor be handeling van zijn klacht dat de V.S. regionale organisaties „misbruiken" om economische sancties tegen Cuba toe te passen. In een brief aan de voorzitter van de raad voor deze maand, de Amerikaanse afgevaardigde Adlai E. Stevenson, ver zocht dr. Mario Garcia Inchaustegui, de Cubaanse vertegenwoordiger bij de V.N., om een „onmiddellijke" zitting van de raad. De Cubaanse regering betoogt dat de economische sancties genomen zijn zon der machtiging van de Veiligheidsraad en er derhalve sprake was van een over treding van het handvest. De Katangese president Moise Tsjombe heeft zich bereid ver klaard om in Leopoldstad met de premier van de centrale regering, Cyrille Adoela, te onderhandelen, zodra de Verenigde Naties maat regelen hebben getroffen om zijn reis naar de Kongolese hoofdstad te beveiligen. Tsjombe verklaarde tijdens een pers conferentie in Elisabethstad, dat hij een brief had ontvangen van het civiele hoofd van de V.N. in Kongo, Jose Rolz-Bennet, waarin stond, dat ziin veiligheid in Leo poldstad en bij zijn terugkeer naar Ka- tanga zou worden verzekerd. „De waarborgen schijnen voldoende te zijn", zo zei Tsjombe. „maar niettemin heb ik de heer Rolz-Benpet verzocht of de regering van Leopoldstad, zowel als het parlement ervoor instaan". Premier Adoela had de Katangese pre sident uitgenodigd voor een bespreking om de geschillen tussen de centrale re gering cn het afgescheiden gebied uit de wereld te helpen. Eventuele opne ming in de centrale regering, de toekomst De vierde ministeriële bijeenkomst tussen de ministers van de zes landen van de E.E.G. en van Engeland over het Britse toetreden tot de E.E.G. te Brussel gehouden heeft bevestigd, dat nog vele moeilijke vraagstukken moeten worden opgelost, voordat het lidmaat schap van Engeland van de Gemeen schap een feit zal zijn. Het gehele ge sprek bevindt zich nog in het voorberei dende stadium en er kan nog geen en kele voorspelling worden gedaan over de datum, waarop het einde van het overleg tegemoel kan worden gezien. Voor het opvangen van de grote moei lijkheden, die de Britse landbouw bij de aanpassing aan het gemeenschappelijk landbouwbeleid van de E.E.G. zal on dervinden, heeft de Britse delegatie een verlengde overgangsperiode gevraagd. Gisterenmorgen is voorts besloten tot het instellen van een werkgroep, die zich zal bezighouden met de Britse wen sen ten aanzien van de export van in dustriële produkten uit de Aziatische ge- menebestlanden India, Pakistan en Ceylon naar de gemeenschappelijke markt. Gezien de bijzondere status van Hongkong als Britse kroonkolonie, zal op Frans verzoek dit vraagstuk afzonderlijk worden behandeld. De Amerikaanse „mister Space" John Glenn, is gisteren als een overwinnaar van het Grand Turk eiland in de Bahama-archipel, te ruggekeerd naar Cape Canaveral. Toen Glenn uit het vliegtuig stap te, omhelsde hij het allereerst zijn echtgenote en kinderen. De 16-ja- rige David, en de 14-jarige Caroline trokken hun beroemde vader bij na door hun liefkozingen van de been. Ook Glenns ouders waren aanwezig. Toen de menigte, die naar de lucht basis Patrick was gekomen Glenn een ovatie bracht, werd de emotie hem echter te machtig. Hij begon te huilen omdat hij zo gelukkig was. Glenn, die op het Grand Turk eiland door deskundigen en artsen is onder vraagd cn onderzocht was naar Cape Ca naveral teruggevlogen met de Ameri kaanse vice-president Lyndon Johnsoiv Volgens ramingen van de politie bedroeg het aantal mensen dat was samengeko men om Glenn te zien 100.000. De scholen in het gebied van Cape Ca naveral waren gisteren dicht. Johnson hield een korte redevoering. Hij achtte het een privilege „een van de grote pioniers aller tijden" welkom te heten. Glenn verklaarde in zijn antwoord: „Ik was blij, dat aan boord was. Ik ben natuurlijk erg trots op de vlucht. Maar wjj hebben er steeds de nadruk op ge legd, dat de ruimtereis niet slechts de prestatie van één man is geweest". Tegen zijn medewerkers bij het Mer cury-project zei hij: „Voor zover het het eerbetoon betreft, ben ik uw vertegen woordiger. Ik hoop, dat wij ook in de toekomst goed zullen kunnen werken". Korte tijd nadat Glenn op Cape Cana veral was aangekomen, arriveerde presi dent Kennedy. De president en de ruimte vaarder schudden elkaar de hand nadat een aantal plechtigheden was gehouden. Bij de plaats waar de raket werd ge lanceerd gaf een vertegenwoordiger van de General Dynamics Corp. (de makers van de Atlas-raket) Kennedy een vlieg- hclm en benoemde hem tot erelid van het grondpersoneel. Een grote menigte was naar de hangar „S" gekomen waar de astronauten maan den lang worden opgeleid voordat zij in een baan om de aarde worden gebracht. De „Vriendschap 7" .waarin Glenn zijn vlucht had gemaakt bevond zich nabij het podium. Zij was door de vlucht een beetje geblakerd. Daarnaast bevond zich de nieuwe capsule, waarmee de astro naut Slayton binnenkort een ruimtereis zal maken. Staande tussen de beide ruim teschepen speldde de president Glenn de eretekenen, behorende bij de „Distingui shed Service Medal", de medaille voor bijzondere verdiensten, op de rever. Dit is de hoogste onderscheiding van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (Nasa). De directeur van het pro ject Mercury, Robert Gilruth. ontving uit handen van Kennedy dezelfde onder scheiding. Maandag zal Glenn in Washington ge huldigd worden. Donderdag zal New York hem eren met de befaamde „ticker- tape-parade". De artsen, die de astronaut hebben on derzocht hebben gezegd, dat niet alleen supermannen" als Glenn, maar ook „ge wone stervelingen" een reis door de ruimte kunnen maken. Eén der artsen zei: „Ik zou geen ogen blik aarzelen om mijn zoon van veertien of mijn vrouw een reis als die van Glenn te laten maken. Iedereen tussen de zes en de zestig kan het risico nemen zonder er nadelige gevolgen van te ondervinden". De Amerikaanse ambassadeur bij de V. N., Adlai Stevenson heeft in Washing ton gezegd, dat de V.S. en de Sovjet- Unie alsmede andere landen zich onder auspiciën van de V.N. moeten zetten aan de taak van de exploratie van het heelal en het reizen naar andere planeten. De woordvoerder van het commando van de Noordamerikaanse luchtverdedi ging, kolonel Barney Oldfield, heeft ver klaard, dat een Russische neuskegel en een raket, die niet van elkaar losgeko men zijn, sinds mei 1960 om de aarde cirkelen. Volgens hem zou de neuskegel bemand kunnen zijn geweest. Als dat het geval was, zou er nu een stoffelijk over schot in zitten. van de Katangese gendarmerie en de Union Minière zullen de hoofdschotel van het gesprek worden. Waarnemers zijn van mening, dat wel licht door deze onderhandelingen een verzoening tussen beide rivalen tot stand zou komen. Een functionaris van de V.N., de Noor Lehmkuhl, heeft gezegd, dat er tekenen zijn, die wijzen op kwade trouw van de Katangese regering jegens de V.N. Tsjombe voert, volgens hem, „bereke nende oppositie" tegen de Volkerenorga nisatie. De Noor vraagt zich af, of Tsjom be en zijn medewerkers wel een oplos sing van het geschil met vreedzame mid delen wensen. Er zijn ook tekenen van hernieuwde militaire activiteit van Ka- tangaanse zijde, aldus de Noor. Ieder jaar ontvangen koning Frede- rik en koningin Ingrid van Denemar ken ter gelegenheid van het nieuwe jaar in het kasteel Christiansborg Deense hoogwaardigheidsbekleders en buitenlandse diplomaten, maar nog nimmer is op zo'n receptie een werk ster aanwezig geweest. Dit jaar wel een van de dames die het paleis schoon houden, was zo ijverig bezig gebleven met het glanzend oppoetsen van het kasteel, dat zij de tijd vergeten had Toen moest zij, temidden van ere wacht en dure gasten met emmer en bezem spitsroeden lopen In Aken is de directeur-medicus van het gemeenteziekenhuis door pokken aan getast. De bevolking is aangeraden zich te laten inenten. Vijftig personen zijn in quarantaine. De stad telt 160.000 inwo ners. De V.S. hebben ook het tweede voorstel van premier Kroestjev van de Sovjet-Unie voor een ontwape- nings-topconferentie in Genève of ficieel verworpen. De Russische premier had zoals gisteren ge- Een rechtbank in Mannheim heeft gis teren de 42-jarige arts dr. Joseph Krump uit Heidelberg wegens dood door schuld in twee gevallen en het toebrengen van lichamelijk letsel in zestien gevallen tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden en een week, met een proeftijd van drie jaar, en een geldboete van duizend mark veroordeeld. De open bare aanklager had een voorwaardelij ke straf van zes maanden en een boete van 3000 mark geëist. Volgens de tenlastelegging had de arts eind 1958 na een bezoek aan India in het ziekenhuis van Heidelberg achttien mensen met pokken besmet, van wie er twee een 26-jarige vrouwelijke arts en een 72-jarige leverpatiënte over leden. Het geld van de opgelegde boete moet dr. Krump betalen aan de vereniging voor de oprichting van een instituut voor kankeronderzoek in zijn woonplaats. Voorts moet hij de kosten van het ge ding betalen. De beklaagde deelde mee dat hij in beroep zou gaan bij het bondsgerechts- hof te Karlsruhe. meld voorgesteld die conferentie in maart te doen beginnen. In een verklaring van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd, dat naar de opvatting van de Amerikaanse regering de huidige Amerikaanse opvatting, dat er op het ogenblik nog niet voldoende basis is voor een topgesprek, de juiste opvatting is. Het voorstel van Kroestjev was vervat in een uitvoerige nota, die door func tionarissen op het ministerie te Washing ton werd beschreven als „uitermate fel van toon". Kroestjev heeft in een brief aan pre sident Kennedy en premier MacMillan zijn spijt betuigd over hun weigering om bij het begin van de ontwapenings conferentie te Genève tegenwoordig te zijn, zoals door de Sovjetregering was voorgesteld. De Sovjet-premier herhaalde zijn voorstel om alle Sovjet-strijdkrachten in het buitenland onmiddellijk terug te trek ken indien de westelijke mogendheden hetzelfde doen. De Sovjet-Unie zou geen controle over haar strijdkrachten aan vaarden, voordat de ontwapening werke lijk zou beginnen. (advertenties) Welk beroep u ook uitoefent... vooralle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. sinds 1898 Spoorfaan 50 Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1